Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Focení akvária

 

NápovědaFórum » Focení a úprava fotek  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Focení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2019 13:09 Muž JirkaŠčobák [2683] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: RoFr
Fotka k příspěvku To je diskutabilní. Ořez je věcí priorit. Například, pokud chci, aby bylo jasné, že je květ ve skutečnosti docela malý (což tento konkrétně je), nemusím ho chtít zvětšovat na celou fotografii. To byla i moje priorita u konkrétního snímku.
Co se retuše týče - ano, jde to. Tato konkrétní retuš je ale už docela náročná. Znám profesionální grafiky, kteří by to udělali levou zadní, ale platit jim nebudu. Já to neumím jako oni a upřímně, nikdy jsem to ani nezkoušel. Zkusil jsem to nyní kvůli tobě, viz foto, ale nejsem s tím spokojený, protože retuš použiji jen tehdy, když není viditelná a tato podle mě viditelná je. Proto jsem se tehdy do této konkrétní retuše ani nepouštěl.

Budu první, kdo řekne, že nejsem profesionál (znám slovenské profesionální fotografy a vím, že se jim nemohu rovnat). Na druhou stranu vím, že mé fotky nejsou tak zlé, jak se někteří lidé tváří a stavím se negativně vůči trendům hodnotit lidi různým metrem. V minulosti jsem se negativně vůči podobným rozhodnutím redakce stavěl primárně ve chvílích, kdy má fotka sice nebyla perfektní, nicméně byla lepší, než stávající snímek v atlase.

Majitele a redaktory webu respektuji, mohu však hovořit, pokud vidím něco, co by mohlo být lepší. Což je, co dělám. Žádat transparentnost a férovost není nic zlé.

Co si myslíš o mě, je tvá věc. Je jasné, že lidé, jako ty, existují.
Co se bublin týče, upozorňuju, že jsem před několika lety přišel absolutně sólově, bez bublin a obdivovatelů. Pokud se našli lidé, kteří mají na mě pozitivní pohled, našli se následně. Byl jsem zvyklý dělat akvaristiku nějak, protože to považuji za dobré a vyhovuje mi a ne proto, abych měl kolem sebe příznivce. Jsem dost opakem toho, co si o mě představuješ.

Na téma vykání jsem napsal před deseti lety úvahu, sedí na tebe scobak.blog.sme.sk/… :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2019 12:23 Muž RoFr [245] Re: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvku Co se týká fotografování Vám pane Ščobák doporučuji si opatřit a prostudovat literaturu (praktické učebnice) zabývající se touto tématikou.
Věřím, že začnete být potom k sobě kritičtější a budete i produkovat řádově jiné fotky než z Vás padají dnes.
Smiřte se s tím, že o fotografování toho o málo víc než Vy vím a že Vaše fotky jsou podle mého názoru, taktně vyjádřeno, VELICE amatérské…

Pokuste se pane Ščobák, pochopit, že šéfredaktorem tohoto webu je pan „Romant“ a že ten si vybral tým spolupracovníků, které jsou mu sympatičtí a kterým důvěřuje.
Zmíněný tým (redaktorů) se snaží udržet web na úrovni, jakou ve svých představách považují za optimální.
Musíte se smířit s redaktory jako autoritami a i s tím, že lampárna na webu není.
Pokud se Vám něco nelíbí, uvědomte si, že jsme na webu hosté (stejně jako já), kteří musí výše uvedené autority respektovat, nebo web normálně opustit.

Je mým názorem, že nepatříte i se svou svéráznou akvaristikou mezi nějak nadprůměrného akvaristu.
Je mým názorem, že patříte mezi skupinu, jejíž přítomnost spíše webu, či akvaristice možná až někdy škodí.
Nečekejte, že s Vámi hodlám a mám čas polemizovat.
Připomenutí mého pohledu na Vaši činnost se Vám nemusí líbit, ale vystupte z bubliny svých soukromých představ a několika Vašich obdivovatelů, a naučte se žít i s kritickými názory na svou činnost, což, věřte, že Vás na webu ve výsledku posílí.

(Přikládám Vaší fotku, kterou ukazuji, jak upravit, aby nervala oči.)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2019 09:02 Muž Jarry [812] Re: Lada50
Jasný, já jsem jenom reagoval na tu Jirkovo větu s nejlepší světelností ze všech existujících, bylo to jenom takový malý pošťouchnutí, nic ve zlém:-) Koukal jsem, ze některé Panasonic kompakty jsou na tom ještě lépe a i Canon má mám dojem kompakty s lepší světelností, než má G1X.
Shodou okolností teda RX100 mám, jako doplňek k zrcadlovce, když jí nechci tahat. Dokonce jsem měl nějaký čas dojem, že by ten kompakt mohl být na focení akvária lepší (reps. jednodušší a blbuvzdornější:-)), než ta zrcadlovka, ale pak jsem se k ní zase vrátil:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.06.2019 22:33 Muž JirkaŠčobák [2683] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: vaclav
Strana 15 e-akvarium.cz/…
Otélie je rostlinou přesně pro můj styl akvaristiky. Bez bahna prosperovat nebude. Toto není o propagaci toho, co dělám, ale realita. Kdo nechce bahnité dno s detritem a není ochoten ji mít v rostlinné monokultuře, na Otélii ať zapomene.
Co se kvality a kondice týče, pochybuju, že bude v Čechách a na Slovensko hobby akvarista s větší a zdatnější Otélií. Za poslední dva roky ti nikdo jiný její fotku nedal.

Beru, žes mě donutil na svých fotkách víc pracovat, ale celkem rozporuji, že “si za to mohu sám”. Nejsem si vědom, že bych ti něco učinil předtím, než jsi se rozhodl být vůči mě náročnější, než k jiným a sobě. Akorát jsme na sebe narazili, protože vyznáváme protichůdné styly a oba se zajímáme o rostliny. Tohle máme společné a docela rád bych tě někdy viděl naživo.

Pěstuješ víc druhů v jednom akváriu a často máš každý druh v uzavřeném ohraničeném celku. Celkem snadno se ti pak fotí konkrétní rostlina. Taky máš CO2 a mnohem silnější a rovnoměrnější světlo, než já. Jenže ne každý má/chce CO2 a pak má v atlase místo taky fotka rostliny při slabším světle, bez CO2. Jsou druhy, kde člověk bez CO2 dosáhne stejný nebo lepší výsledek. Koukni na toto mé video, jaké jsou v takovém akváriu světelné kontrasty m.facebook.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 22:10 Muž JirkaŠčobák [2683] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: Jarry
V čase, kdy jsem si kupoval Canon G1X, RX-100 ještě neexistoval. Sony aktuálně dost šlape G1X na paty, ale pokud člověka zajímá pouze kvalita výsledného obrazu, je G1X stále o chloupek lepší/univerzálnější v horších světelných podmínkách. Poté, co přišlo na trh, jsem se ptal na porovnání lidí, co fotoaparáty prodávají a už tehdy si mysleli to samé.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.06.2019 21:08 R Muž vaclav [10416] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JirkaŠčobák
Obecně by ambice atlasu zde na Rybičkách měly být v zobrazení rostliny v co nejvěrnějším prostředí. Ty poslední dvě slova bych vyměnil za v co nejlepší kvalitě nebo kondici. Já proti tvému způsobu akvaristiky nic nemám ale to neznamená že ho budu propagovat v atlasech. Například fotka té samé rostliny co si poslal posledně. Musím uznat že tahle je o dost kvalitnější a tu co jsi dal jako druhou už upravenou tak tu bych asi schválil, prostě tě nutím ke stále lepší a lepší kvalitě a ty na to máš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 20:15 Muž Lada50 [112] - RostlinyRe: Jarry
Co se týká světelnosti objektivu,tak to je asi na tom RX-100 trochu líp,ale canon má zase zhruba dvakrát větší snímač,což je taky nezanedbatelná skutečnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 20:01 Muž Jarry [812] Re: JirkaŠčobák
Koukám na PowerShot G1 X Mark II, kde by mělo být 2,0 na 12,5mm, Sony RX-100 má 1,8 na 28mm např.:-) Samozřejmě nechci v žádném případě zpochybňovat kvality toho Canonu, také jsem ho měl kdysi v hledáčku:-)pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 19:47 R Muž vaclav [10416] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ty dvě jsou z mobilu. Sebelepší foťák ti nezajistí dobrou fotku pokud to s ním neumíš o tom jsem se sám mockrát přesvědčil a to jsem dříve fotil i do ravu ale pak jsem toho nechal. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 19:47 Muž JirkaŠčobák [2683] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: Jarry
Stojím za tím :). Uveď lepší :).

Teď calleruju, napíšu po desáté, pokud bude třeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 19:42 Muž Jarry [812] Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal:V případě Canon G1X platí, že i po letech se jedná o kompakt s nejlepší světelností ze všech existujících kompaktů

Tohle si myslím, že je docela odvážné tvrzení;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 19:36 R Muž vaclav [10416] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vlka
Jsi tady krátce tohle je normální kolorit a to jsem Jirku už donutil dělat lepší fotky. Jsem na něj trošku náročnější ale může si za to sám. Fotek jsem mu už schválil dost. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.06.2019 17:31 Muž JirkaŠčobák [2683] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru. – Jaké jsou vyhovující fotky do atlasu?
Žádný mobil nemá tak přesné barvy jako kvalitní fotoaparát. V případě Canon G1X platí, že i po letech se jedná o kompakt s nejlepší světelností ze všech existujících kompaktů a výbornou barevnou škálou. Žádný mobil mu nemůže konkurovat ani při venkovním focení, natož uvnitř. Fotografie v atlasu by z principu měly mít nejvěrnější barvy. Lidé, kteří rozhodují o přijímání fotografií do atlasu, by takovéto věci měli dokázat rozlišit.

Obecně by ambice atlasu zde na Rybičkách měly být v zobrazení rostliny v co nejvěrnějším prostředí. Ottelia ulvifolia zde v atlase je prezentována dvěma snímky menší rostliny živořící v nevhodném společenském akváriu akvaristy, který ji pravděpodobně držel pouze rok. Já pěstuji přes dva roky Otélii tak, jak se pěstovat má, v bahnitém dně, v monokultuře, akváriu vysokém 90 cm. Z jedné rostliny mám tři, dokázal jsem vyřešit uvolnění ze substrátu, snažím se zjistit, jak odchovat semenáčky ze semen, ale přesto, s výjimkou jedné fotografie květu nebyla má fotka nikdy přijata, protože se redakci něco nelíbí. Vyfotit mohutnou rostlinu, která je nahoře velmi silně osvětlena a u dna velmi slabě, v akváriu vysokém 90 cm tak, aby to vypadalo stejně jako v reálu a Václav byl spokojen, je nemožné. V konečném důsledku ale zdejší atlas fotografiemi, které u Otélie zobrazuje, akvaristům spíš škodí, protože neukáže, jak se tato rostlina má dlouhodobě pěstovat.

Předešlá diskuse z jiného fóra:

vaclav napsal: Pokud používáš drahý foťák na automat tak to už můžeš rovnou fotit z mobilu i ty běžné to dokáží lépe než ty. Já když jsem si koupil první zrcadlovku tak jsem byl zděšený co to dávalo za fotky. Nemluvím o krajinkách a podobných věcech ale o fotkách ryb a rostlin. Trvalo lo to dost dlouho než jsem se to trochu naučil. Co je fér, schvaluji desítky fotek spoustu jich neschválím nebo si vybírám jen jednu až dvě od jednoho druhu. Čteš tu někde stížnosti, to jenom ty máš stále problémy a o každé neschválené fotce se tu diskutuje. Pokud děláš fotky jako dokumentaci svého akvária tak si je k němu nahraj. Ne každá se ale hodí do atlasu. A nežaluj. :-)

JirkaŠčobák napsal: Vybíral jsem z mnoha fotek, čistil skla z obou stran. Osvětlení jsem neměnil, protože je důležité ukázat ho v podobě, při jaké ona rostlina roste (zejména fotku do atlasu). Ryby jsem neodlákal, protože jsem nechtěl, aby akvárium bylo bez života.
Technické věci - dobře. Neumím to. Spoléhám se na automatiku hodně kvalitního fotoaparátu s dost přesnou a věrnou kresbou a hraju si s úhly. Nicméně není od tebe fér, že tvé některé vlastní fotky, které jsi letos zařadil do atlasu, mají kvalitu, kterou kdybych ti poslal já, hodíš mi je na hlavu. Žádáš ode mě něco, co sám neděláš pořádně.


vaclav napsal: Chceš pěknou fotku, pohraj si nastavením fotáku čas, clona, iso, nastavení bílé, uprav osvětlení, nalákej rybky mimo záběr, umýt skla z obou stran. Udělej několik desítek fotek a pak si vyber tu nejlepší. :-)

JirkaŠčobák napsal: Přijď k nám a vyfoť to - schválně, jestli to dovedeš líp. Nad jedním místem, kde je uprostřed v pozadí přepal, je těsně nad vodou žárovka. To by mě fakt zajímalo, jak by ses s tím vypořádal. V reálu na onom místě sice není vyloženě přepal, ale je silně osvětlené, podobně jako na fotografii.
Osobně si myslím, že jeden přepal v pozadí je detail.
Podívejme se na tvé vlastní fotky, Václave. Tady máš přepal na listech rybicky.net/fotogalerie.php… tady máš přepal pod vodou rybicky.net/fotogalerie.php… Obecně dost mizerné fotky, které jsi bez kritiky zařadil. LETOS! (leden 2019)
Když projdu víc tvých fotek - máš jiné světlo v akváriích. Nemáš přepaly světlé, ale přepaly tmavé ano a docela často.


vaclav napsal: Nauč se hrát si s nastavením, všechno jde vyfotit aby jsi tam neměl přepaly.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.10.2018 18:59 Muž 4Sima [111] – mezikroužky
Měl jsem i makro mezikroužky bez přenosu clony. A šly hned pryč, s tím se moc fotit nedá. Reverzní makrokroužek nemám odzkoušen. Co jsem zkoušel, tak má zrcadlovka musí být v manuálním režimu při focení otočeným objektivem, jinak vyskakuje hláška, že není nasazen objektiv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.10.2018 18:35 Žena lenkalor [385] Re: rudiezi
Fotila jsem člunku na skle tak, že jsem si zaostřila na hraně akvária (tam kde je silikon) a takto zaostřené jsem to přenesla k tomu co jsem chtěla fotit. Chtělo to tedy víc pokusů, pokud jsem byla výrazně dál nebo blíž, tak to nebylo úplně ostré.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2018 13:32 Muž 4Sima [111] Re: rudiezi
Jaký jsi měl nastavený režim focení? Nikdy jsem takto nefotil, ale je dobrý nastavit manuální režim a ostřit ručně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2018 10:43 Muž Tučňák [92] - Chce to větší nádrž.Re: rudiezi
Je pravda, že s D5000 jsem asi reverz nezkoušel, ale pamatuji, že na D3100/D5100 to šlo. Na vyšších modelech jakbysmet. Skoro bych se vsadil, že v menu bude nějaká kolonka pro "bez objektivu -> OK/ERROR".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2018 09:56 Muž rudiezi [3] Re: Tučňák
chcel som to tak spraviť, lenže mi vypísalo chybu že chýba objektív a tým pádom nepovolilo ani fotenie (resp. neviem či sa to dá dáko aj napriek tomu, som amatér čo sa týka fotenia)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2018 20:04 Muž Tučňák [92] - Chce to větší nádrž.Re: rudiezi
Redukce být nemusí, stačí objektiv přiložit. Jen dej pozor, abys nepoškrábal optiku. Jestli je přední člen objektivu moc široký, pak holt smůla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2018 18:09 Muž rudiezi [3] Re: Tučňák
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku na reverzné makro nemám ten krúžok, ale nakoniec som s výsledkom spokojný
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.10.2018 14:55 Muž Tučňák [92] - Chce to větší nádrž.Re: rudiezi
Zkus reverzní makro. Jde krásně i se setovou 18-55. Makro nad 1:1 tak uděláš v pohodě. Jen se připrav na tmavší fotografii. D5000 nemůže tolik hnát ISO do tisíců.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2018 14:21 Muž Jarry [812] Re: rudiezi
Možná objektiv, ale ve foťáku bych asi problém nehledal;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2018 14:17 Muž rudiezi [3] Re: Jarry
S makrom som skúšal, ale aj tak mi to nezaostrí tak ako by som potreboval. Skúsim sa s tým ešte pohrať, ale je možné že potrebujem lepší stroj :-(
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2018 13:50 Muž Jarry [812] Re: rudiezi
Nejlépe asi makro objektivem:-) Pokud se focený objekt nehýbe, tak je ještě možné použít co nejdelší ohniskovou vzdálenost a umstit foťák co nejblíže tak, aby byl ještě schopen zaostřit - potom to ale chce stativ a ani tak nebude fotka moc dobrá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2018 12:27 Muž rudiezi [3]
Viem, že do tohto vlákna to asi nebude patriť, ale ako najlepšie odfotografujem detail na skle? (niečo čo má naozaj miniatúrne rozmery, mám nikon d5000)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2018 18:26 Muž Jifi [648] Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: P.S. Drobnost. Občas si vezmu černé rukavice. I prsty bývají vidět.
Stačí použít samospoušť a vylézt ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2018 17:27 R Muž vaclav [10416] - Echinodory + stonkové rostliny
Já mám okolo akvária tmu takže k tomu nic nepotřebuji. Rostliny běžně fotím šikmo na sklo ryby jen kolmo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.01.2018 17:17 Muž JirkaŠčobák [2683] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: drvi
Já používal černý čarodejnický plášť mojí dcery, jenže dcera se odstěhovala do Brna kvůli škole a tak jsem bez pláště :).
P.S. Drobnost. Občas si vezmu černé rukavice. I prsty bývají vidět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.01.2018 16:38 Muž powery [248] Re: drvi
Něco jako www.e-army.cz/… ? X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.01.2018 01:38 Žena drvi [2463] - RostlinyRe: ManuelChavez
Já jsem si k účelu focení akva bez odlesků teď zakoupila velke černé prostěradlo, kterým přikryju při focení sebe i akvo tak, aby jediné světlo, co tam svítí, bylo osvětlení akva (zvrchu). Mělo by to fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2018 01:11 Muž ManuChavez [390] - Teď už hlavně krevety
A já mám čelní sklo u akva vypouklé a nejde mi to pořádně vyfotit ani za nic. :-/
Jde mi hlavně o celkový pohled, vždycky to tam hodí nějaký odlesk, i když je kolem tma a svítí se jen nad akvárkem.
Detaily celkem jdou, ty fotím tak, že mám sluneční clonu opřenou o sklo a okraje fotky s odlesky pak ořežu, ale v celkovém pohledu v tom ohybu skla vždy nějaký odlesk je a ořez zde není možný.
Fotím Nikonem D3400, objektiv Nikkor 10-20, stativ.
Polarizák mám, tak možná, až sem bude v létě svítit z boku slunce, jestli to proti odleskům skla pomůže?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 23:37 Mejla82 - Teď už hlavně krevety
canon eos 1200D mam 1,8 pevnou padesatku.Fotim kolmo na sklo.Iso 3200 clona ,2,5 a cas 1:500 ... fotim z ruky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 22:27 Deepinpeat - Teď už hlavně krevetyRe: zervan
Jo tak, 20 CM od skla :-) tak to je ono, to já ve svých nádržích nemám no :- D
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 22:23 Muž zervan [1091] - RostlinyRe: Deepinpeat
Nuž ale tá vzdialenosť sa počíta od čipu a keď vezmeme do úvahy, že objektív je dlhý cez 20 cm a rastlinka je asi 20 cm za sklom, tak sa proste lepím ;)

Markéta, vďaka za potvrdenie! Asi to teda ďalej nebudem riešiť...

EDIT: V tom odkazovanom článku je to presne to, čo píšu za TIP 1. Čiže je to normálny jav, s ktorým nič nespravím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 22:07 Deepinpeat - RostlinyRe: zervan
Aha no ta 40 ma minimální vzdalenost 16 a to je delší z těch dvou co mám, takže lepení na sklo asi vnímám jinak ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 21:59 Deepinpeat - RostlinyRe: zervan
No jelikož sem nevěděl to čím nás obohatila Markéta, tak sem vesele fotil i pod uhlem. Většinou ale používám ještě polarizační filtr : )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 21:54 Muž zervan [1091] - RostlinyRe: Deepinpeat
vaaclav: To áno, ale toto rozmazanie je optického charakteru - vidím ho hoci aj cez hľadáčik. Je to niečo podobné, ako keď nemám šošovky a dám si okuliare (-5 D), pri pozeraní pod šikmým uhlom z malej vzdialenosti ("nos opretý o akvárium") sa mi to všelijako rozmazáva a robí divné veci. Neviem to moc opísať.

Deepinpeat: Je to pravý makroobjektív, teda minimálna vzdialenosť tomu zodpovedá - 30 cm (od čipu). Od tohoto minima som bol ešte veľmi ďaleko, dokonca som ani nemusel prepnúť na blízky rozsah (pod 40 cm). Keď idem ďalej od skla, teda keď nejdem fotiť makro, ale detail typu "celá rastlina", tak nie je problém. Pripadá mi to vcelku pochopiteľné - optická vada sa relatívne zmenší, keďže "pozerám" cez oveľa väčší úsek skla. Ten fotený objekt (pogostemon helferi) je maličký, v priemere asi 2 cm a chcel som ho mať na celú fotku. Preto som musel tak blízko. Práve tieto malé detaily mi nejdú fotiť pod uhlom. S tým 40 mm fotíš kolmo ku sklu alebo to ide aj šikmo? (v zmysle zhora ponad rastlinu A fotím rastlinu B)

Má niekto pre porovnanie aj makroobjektív s dlhou ohniskovou vzdialenosťou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   31.12.2017 21:51 Žena Raviolka [1589] Re: zervan
Narazil jsi na stejný problém, jako každý, kdo zkusil fotit makroobjektivem přes sklo a očekával od toho opravdu perfektní výsledky. Je nutné fotit KOLMO ke sklu. To je prostě fakt a jedno ze základních doporučení. Třeba tady je to tip číslo 1 i s ilustrací efektu a poznámkou, že čím blíž jsi objektivem ke sklu, tím je to horší:
www.advancedaquarist.com/…
Mě to taky štve, protože někdy se kolmo fotit nedá. Je opravdu někdy jednodušší a ve výsledku i lepší fotit obyčejným objektivem (který ty chyby tolik nezveličuje, proto si toho ani běžně nevšimneme). Pokud jde fotit kolmo, tak samozřejmě makro je lepší.

P.S. Když jsem si koupila makroobjektiv, tak jsem o tomhle taky nevěděla a na první testovací fotky jsem se koukala vyděšeně, proč jsou tak příšerné... :-O Už jsem vycvičená a hlídám si focení fakt kolmo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 21:41 Deepinpeat Re: zervan
Aha, tak to je stroj mimo moje zkušenosti, ale to sklo co mas bude mít dost velkou minimální zaostřovací vzdálenost vzhledem k ohnisku ne? Zkusil bych jít dal od skla. Na sklo se musím lepit s nikonem 40 mm a po ohnisku jako mas Ty toužím, abych si neplašil ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 21:40 R Muž vaclav [10416] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zervan
Snímky máš rozmazané tak že krátký čas, nevím jestli tam nemáš stabilizaci obrazu tu musíš také vypnout. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 21:32 Muž zervan [1091] - RostlinyRe: Deepinpeat
Jasné, že zo statívu a v manuálnom režime, s tým ja problém nemám :-) Tento makroobjektív mám na Olympus E-620, teda pri crop 2× ohnisková vzdialenosť zodpovedá 210 mm eq35. Inak oboje mám už dlhé roky a fotím s nimi bežne bez problémov. Len v akváriu to nejde ani za svet. Ostatným vám to ide normálne? Aké ohniskové vzdialenosti používate? Ako ste blízko pri skle? ja som s objektívom nalepený na skle, no ale je dosť dlhý, takže snímač nie je až tak blízko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 21:27 Deepinpeat - RostlinyRe: zervan
A jaký mas čas expozice? Pokud to fotis z ruky, tak muže byt problém ze to neudržíš v klidu, takže buď stativ, nebo to zkrátit časově. Tohle ohnisko bude vyžadovat z ruky možná i 1/250 a přizpůsobit zbytek. Ideálně fotit čistě na manuál a naučit se sladit clonu a tím i hloubku ostrosti, dobu expozice a citlivost snímače. co Je to za foťák? Sorry píšu iPadu a nejsem zvyklý na predikci a korekci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 21:16 Muž zervan [1091] - Rostliny – makrozábery pod uhlom
Fotka k příspěvku Nepovedal by som, že by som tu niekedy písal s cieľom získať radu, ale všetko je možné :-)

Mám problém s makrozábermi - nie detailami bežným objektívom, ale skutočne s makrozábermi. Keď fotím kolmo ku sklu, ide to, no zväčša to nie je možné a potrebujem pod nejakým uhlom. Vtedy je fotka úplná pohroma - mohutná chromatická aberácia, rozmazaná. Vyzerá to ako nejaký optický jav z dôvodu lomu svetla na rozhraní vzduchu / skla / vody. Robím niečo zle ja? (neviem však čo, skúsil som i riadne pricloniť na F/11, je to jedno) Mám zlé sklo na akváriu? (no dnes som skúšal aj na novom akváriu rybicky.net/nadrze/27872 a je to moc zlé) Alebo mám nevhodný objektív? (Sigma 105/2,8 - možno treba na akvárium kratšie ohnisko?)

Dôsledok je, že radšej odfotím bežným dobrým objektívom a vystrihnem z neho detail, výsledok je oveľa lepší.

Pripájam ukážku...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 14:24 Žena permonici [53] Re: NHKG
Souhlasím, je tam velmi málo světla (zářivka T8 15W na akva 54l).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.09.2017 13:20 Muž NHKG [3674] - Hadohlavci, zeměžrouti a eLkaRe: permonici
Máš to akvárium dost mizerně osvětlené. Světlo je pro focení hrozně důležité, chtělo by to na focení ještě něčím dosvítit (lampičkou a podobně). A jak píše Václav, něco místo stativu pomůže na fotky celého akvária a nahýbajících se předmětů, protože pak můžeš nastavit delší časy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.09.2017 13:11 R Muž vaclav [10416] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: permonici
Vyzkoušej si různá nastavení bílé ale hlavně to chce fotit když je v okolí akvária tma. Jako stativ lze použít i smeták nebo žehlicí prkno. Sežeň si nějaký program na úpravu fotek. Začínal jsem s IrfanView dnes mám Zoner. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 11:37 Žena permonici [53] Re: Jarry
Vyvažuji bílou dle kousku sépiovky, kterou dávám šnekům. Bohužel ani tak nejsou fotky nic moc, asi proto, že fotím z ruky a nemám příliš světelný objektiv.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2017 13:00 Muž JirkaŠčobák [2683] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru. – Fotosoutěž
Časopis Akvárium vyhlásil fotosoutěž na téma rostliny (zrovna dnes jsem na to koukal). Viz www.facebook.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.07.2017 12:46 Muž Jarry [812] Re: NHKG
Bílou jsem nezkoušel, ale už mě napadlo zkusit dát do akvária nějaký bílý terčík. Mimo akvárium je to díky tmě okolo nesmysl a jinak nic bílého v akváriu nemám. Asi s tím zkusím zaexperimentovat, jinak taky teda vybírám vždy tu nejméně špatnou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2017 11:56 Muž NHKG [3674] - Hadohlavci, zeměžrouti a eLkaRe: Jarry
Fotím taky za tmy z židle (stativ nemám). Fotím na max zoom mého objektivu 17-50mm f2,8, takže 75mm a bez clony. Mám akvárium celkem temné a fotky to trochu umocní, což se mi líbí. Ale nemám trpělivost, tak blýsknu pár fotek a tu nejméně špatnou sem hodím.
Moje ryby pohyb kolem akvária ruší, tak proto ten max zoom. Potřeboval bych víc světla. I bez clony je iso moc vysoko a čas moc dlouhý.
Zkoušel jsi vyrovnávat bilou podle bílé plochy v akváriu? Já mám výluh, tak u mě budou ty barvy divné vždy.
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 13 14

Zpět na obsah sekce Focení a úprava fotek Přidat příspěvek • Zobrazeno 18206x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/862-foceni-akvaria