Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Focení akvária

 

NápovědaFórum » Focení a úprava fotek  

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Focení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.12.2013 13:49 - Re: acik
Fotka k příspěvku Skúšal som i ultrazoom.Trocha na tejto fotke ma štve ten konárik v ľavom rohu.Inak by to bola krása.
Skúšam i akvárka čo doma mám,no nie vždy sa fotka dá zverejniť.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 13:45 Muž acik [416] Re: prasan
to je mazec :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 13:43 - Re: acik
Fotka k příspěvku Tá je doma preparovaná. :-D
Tak niečo živé. ;-) Snažila sa ujsť,ale bol som rýchlejší. smich
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 13:38 Muž acik [416] Re: prasan
vážky moc rád fotím,jak jsi ji mohl chytnout? v přírodě to focené není :) já svoji ukazovat nebudu,mohl bych být zas za vychvalovacího... takže fotíš makro? ukaž mi nějaký fotky přes SZ,mě makro dost zajímá :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 13:35 -
Fotka k příspěvku Malá ukážka :-) (toto je jedna z mojich prvých makro foto)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.12.2013 13:33 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Johan
Debata už zachádza do príliš technických detailov, tak snáď nebudem zvozený, že sa v tom zase vŕtam :)

Hĺbka ostrosti je daná clonovým číslom s ohľadom na veľkosť čipu a vzdialenosť objektu a bez ohľadu na to, či ide o makroobjektív alebo niečo iné, dokonca v absolútnom ponímaní i bez ohľadu na ohniskovú vzdialenosť. Pri kompakte je HO veľmi veľká, lebo je malý čip. Ak chceme porovnávať HO medzi fotoaparátmi s rôzne veľkými čipmi, treba vynásobiť hodnotu clonového čísla "crop faktorom". Napr. keď ja na mojom foťáku dám F/4 (crop mám 2), tak je HO ako na full-frame pri F/8, či na Nikon DX pri F/5,3. Taký kompakt s crop trebárs 5 bude mať pri F/2,8 dosť veľkú HO - ako fullframe pri F/14.

Pri makroobjektíve je malá HO (až tak, že často limituje horná hranica clonenia a difrakcia) len preto, že sa fotí na veľmi malú vzdialenosť.

Koho to zaujalo alebo chce názornejšiu predstavu, odporúčam www.dofmaster.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 13:28 Muž acik [416] Re: prasan
taky tvrdím to,že s kompaktem jde udělat opravdu pěkná fotka,určitě ne tak jednoduše,ale kdo se naučí využívat funkce fotoaparátu,dokáže z něj vymáčknout hodně slušné fotky,to je pravda...

prasan napsal: Pri kúpe som si nechal poradiť od známeho.Táto Lumixová rada je vydarená,robieva fakt krásne fotky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 13:22 - Re: acik
Pri kúpe som si nechal poradiť od známeho.Táto Lumixová rada je vydarená,robieva fakt krásne fotky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 13:20 Muž acik [416] Re: prasan
Jo jo s kompaktem to taky jde,jen to chce trošku trpělivost :)
prasan napsal: Mám Panasonic Lumix DMC-LZ30 a dajú sa robiť i pekné makro fotky.Pritom je to ultrazoom,nie moc ideálny na fotenie akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 13:19 -
Mám Panasonic Lumix DMC-LZ30 a dajú sa robiť i pekné makro fotky.Pritom je to ultrazoom,nie moc ideálny na fotenie akvária.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 13:16 Muž acik [416] Re: Johan
Johan to nebudu raději komentovat,neděle je krásná palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 12:52 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: acik
No, tak jste si tu vychválil dva objektivy a co si z toho vezmou, ti, kteří mají naprosto jiný objektiv? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 12:41 Muž micesk [0] Re: acik
suhlasim, kazdopadne to chce pevne sklo aspon F1,8
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 12:34 Muž acik [416] Re: Johan
ale nikdo ti neříká,že nemáš,nebo máš makro,já vím co je makro ,Canon 100mm je dobrý objektiv,ten se dá používat krásně i na portrétovou fotografii,ale kluci se tu baví o ohnisku 35mm a 50mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 12:29 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: acik
A co můj makro objektiv 60 mm, či můj bývalý makro objektiv 100 mm. Makro znamená trošku trošku něco jiného, než na co je většina lidí zvyklá z malých kompaktů. Krom toho i kdyby, tak to na principu toho, co jsem napsal, nic nemění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 12:23 Muž acik [416] Re: Johan
no to je jasný o makru se tu nikdo nebavil,to je zas něco jiného :) byla tu diskuze o objektivu 35mm a 50mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 12:22 Muž acik [416] Re: micesk
záleží,zda chceš kupovat nový,nebo ušetřít peníze a koupíš malinko starší a v záruce,hodně lidi prodává tyto objektivy i jiné pro nevyužití,takže za slušné peníze v perfektním stavu,dá se takto nakupovat,já takto koupil 50mm 1.4 a už mi valí 4 roky,jen si ho člověk musí řádně otestovat,pak se není čeho bát :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 12:22 Muž Johan [4945] - Rostliny
Také byste neměli zapomínat, že ta samá hloubka ostrosti u objektivu na nějakém kompaktu, makro objektivu či širokoúhlém objektivu je naprosto o něčem jiném. ;-)
A dále když už tu mluvíte o ostrosti tak také na to, že objektivy na nejvíce otevřenou clonu nemívají zrovna nejlepší kresbu a nejlepší výkon podávají u úplně jiných clonových čísel. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 12:17 Muž micesk [0] Re: zervan
to ano, tie 50mm F1,8 su vlastne najlacniesie pevne skla ktore sa daju kupit ale 1,4 su uz ina kategoria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.12.2013 12:13 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: acik
Áno, relatívne je to závislé od veľkosti scény (akvária). Inak ukáže hĺbka ostrosti 5 cm na akváriu širokom menej ako meter a inak na dvojmetrovom. A potom na tom, ako sa rozostavia rybky. Tie moje sa vždy, keď ma zbadajú, lepia na predné sklo v nádeji, že sa idú kŕmiť - pri fotení ma tým hnevajú :) No a keď zaostrím na ne (resp. do prednej časti akvária), potom sú už zadné objekty rozostrené. Pri fotení detailov je malá HO samozrejme neškodná, ba priam žiadaná.

micesk: Práveže tie svetlé 50 mm objektívy majú snáď u každého výrobcu mimoriadne priaznivú cenu, aspoň čo viem u Canon, Nikon a Olympus. EDIT: Jáj no F/1,4 je už vyššia cena, to hej, nehovoriac o F/1,2, či F/0,95 :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 12:10 Muž acik [416] Re: micesk
10x to zas ne,záleží opět co si člověk vybere,dá se sehnat i levněji a hlavně 1.8 je taky super palec

"fotit na clonu 1,4 znamena venovat sa fotenie "profesionalne" s tím nesouhlasím :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 12:07 Muž micesk [0] Re: acik
fotit na clonu 1,4 znamena venovat sa fotenie "profesionalne". objektivy s takou svetelnostou su zhruba 10x take drahe ako 1,8.
Mne bude stacit jedna 35mm F1,8
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 12:02 Muž acik [416] – Re: zervan
já fotím na clonu 1.4 / 1.8 a nemám problém s hloubkou ostrosti,jde aby se fotil ten danný objekt kolmo a taky o to,jak jste od objektu daleko a jaký objektiv máte,samozřejmě když budete fotit něco z blízka,tak už ta hloubka ostrosti bude menší,na celé akvárium klidně budu fotit clonou 1.8 a bude to v cajku krásně ostré :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 11:39 Muž micesk [0] Re: zervan
jasne, ten objektiv si nejdem kupit kvoli akvariu ale kvoli fotografovaniu vseobecne, fotak zvladne podstatne viac ako umozni setovy objektiv ktory je malo svetelny.
poslem ti jeden RAW a skus co z toho dokazes vytiahnut.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 11:34 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: micesk
S RAW sa môžem na skúšku "pohrať", stačí mi ho sprístupniť napr. cez Dropbox a poslať link súkromnou správou. Na reálne vyváženie bielej odporúčam dať do akvária niečo / čokoľvek neutrálne sivé, napr. hoci malý kamienok. Pomôže pri post-processingu. Pravda, výsledok bude "technicky neutrálny", napr. ak je vyslovene žltá žiarovka, výsledok to zafarbenie do žlta eliminuje. Inak to ani moc nejde, keďže bielu vnímame subjektívne, relatívne voči okolitému osvetleniu.

Uvedená fotka je odfotená na 18 mm (27 mm eq.35) pri F/5, čo je (z hľadiska uhla záberu a hĺbky ostrosti) ako na mojom foťáku 14 mm F/4. Áno, je tam zbytočne veľká hĺbka ostrosti a svetlejší objektív by pomohol, no pri F/1,8 už bude problém s príliš malou hĺbkou ostrosti, obzvlášť na 50 mm - na druhej strane, pricloniť nikdy nie je problém :) Vo všeobecnosti (nemá to nič s akváriom, veď len kvôli akváriu si nikto nebude kupovať objektív) však veľmi odporúčam taký svetlý objektív, je to paráda na každom foťáku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 10:48 Muž micesk [0] Re: zervan
zervan dakujem za ozivenie fora. Mne ide o to aby fotka zodpovedala co najviac tomu co vidim ja okom. u mna to chce svetelnejsi objektiv, uvazujem nad 35 alebo 50mm F1.8.
Format fotaku mam DX. Suhlasim ze stativ je zakladna fotograficka pomocka a v spojeni s dialkovou spustou priam nenahraditelna pri fotografovani akvaria aj ked niektorym mobilo-fotografom je to zbytocne vysvetlovat.
zasadny problem ktory vidim na mojich fotkach okrem ostrosti ktora je sposobena mdlym setovym objektivom je farebne podanie, dotatocne vyvazenie bielej z RAW suboru v PC by to mohlo vyriesit. Nieco som uz skusal ale neviem najst referencnu neutralnu farbu.

rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 06:52 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
taky často bývám součástí fotek i nahrávek :-D ideálně se mě osvětčilo fotit v noci za úplné tmy a v tmavém oblečení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 00:37 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Designer
vítej do klubu, já na své poslední fotce (po tom co jsem ji dal na net) objevil odraz obrazu v akva stydim
btw. mám ji tam do dnes - jako hlavní fotku nádrže :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:44 Muž zervan [1123] - Rostliny
Fíha, po pol dni sem pozerám a vidím, že oživiť toto zapadnuté vlákno diskusie sa teda podarilo! :)

Už ani neviem, na čo všetko som chcel reagovať, tak aspoň, čo mi utkvelo v pamäti: Statív naozaj nevyrieši rozmazanú fotku, pretože ak sú rybky živé a pohyblivé, už i tá 1/100 s je na hrane a niekedy by to chcelo kratší čas. No a to sa (s výnimkou spomínaných teleobjektívov, teda dlhej ohniskovej vzdialenosti) dá udržať aj z ruky, obzvlášť so stabilizáciou. Na druhej strane, statív používam pri fotení celého akvária proste preto, že si presne nastavím požadovanú kompozíciu a parametre a potom už len stláčam spúšť vždy, keď sa rybky vhodne rozostavia.

Pri fotení bez rybiek je statív ohromná pomoc, lebo sa dá fotiť s dlhým časom a aj najlacnejší fotoaparát dá pekný výsledok.

Výhrada ku porovnávaniu svetla z hodnôt fotky: Ono by to malo byť naprieč rôznymi fotoaparátmi úplne rovnaké, veď ISO a clona nie sú len tak nejaké čísla, ale presne definované hodnoty. Lenže v praxi je pravda, že každý fotoaparát môže mať určitú odchýlku hlavne v hodnotení jasu "správne exponovanej" fotky. Takže áno, určitá odchýlka tam je, no nie je tak zásadná, že by toto porovnanie nemohlo vôbec fungovať. Porovnával som kedysi veľmi starý kompakt so zrkadlovkou a sedelo mi to dosť presne, ale videl som iné porovnania, kde bola nejaká odchýlka, i pár desiatok percent. Často to robia aj korekcie vinetácie objektívu, či režimy fotenia, ak sa fotí do JPEG.

Aforte: EXIF sú informácie o fotoaparáte a jeho nastavení, uložené priamo vo fotke (metadáta). Okrem EXIF je aj IPTC, kde sú zase skôr informácie o názve fotky, lokalite, druhu, atď. Napr. v mojom webovom fotoalbume som si doprogramoval zobrazovanie vybraných EXIF i IPTC informácií, napr. v ZOO som vyplnil názvy zvierat, ukážka: foto.zervan.info/… (dole pod fotkou je EXIF, hore a niekedy vľavo dole vo fotke je IPTC) - pointa je v tom, že všetky tieto informácie sú priamo vo fotke a nemusel som ich do galérie písať a keď nahrám tú istú fotku napr. na Google+, aj on niečo z toho vypisuje. Viac info: cs.wikipedia.org/… cs.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:40 Muž acik [416] Re: Designer
hehe to znááááám :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:40 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: acik
A taky je desne fajn si pri foceni akvaria vypnout TV za zady... a na to jsem prisel uplne sam, a pak ze sem blbej smich stydim .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:31 Muž acik [416] Re: Johan
přesně tak,musí fotit kolmo,skla ze kterého jsou akvária,tak se někdy ze strany fotí hodně špatně a i tak fotky jsou rozmazané,nedokáže fotoaparát pořádně zaostřit,osobní zkušenost :) tenhle problém tedy mám,jen když fotím detaily ryb,ne celé akvárium,tam je to už ok...

Ičin: taky možnost palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.12.2013 19:30 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
já bych radši přiclonil. ISO bude v pohodě. jen by to chtělo najít kompenzaci a hodit tak aspoň -0,3(-1/3) spíš klidně i -0,7(-2/3)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:28 Muž acik [416] Re: Aforte
zkoušej zkoušej a na ISO zkus přitlačit,bát se nemusíš,uvidíš vychytáš to,jde právě o foťák,někomu šumí už od ISO 500 a vejš a někdo si může dovolit i více.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.12.2013 19:28 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Aforte
Jaký ti to nastavilo čas?
Zkus ten můj postup? ;-) Snad to bude ostřejší. Jo a ještě aby to bylo dobře ostré, foť přímo naproti sklu, né ze strany.

Johan napsal: Poradím jediné: "Musíš fotit, fotit a fotit a zkoušet."
Ale pokud to jde, foť na prioritu času, kterej si nastavíš třeba na 1/50 s s automatickým ISO. A třeba si s tím foťák poradí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:23 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Aforte
Moc svetla, muzes male ISO, to je plus pro kvalitu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:22 Muž acik [416] Re: Aforte
jsou z fotky vymazané informace o fotce,takzvaně nedá se z nich přečíst jaký jsi měl nastavené parametry atd,prostě veškeré informace :)


cs.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:22 Muž Aforte [533] - Rostliny
Neupravuju je. Jsou to fotky z foťáku dané do pc a na stránku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:21 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
v čem to upravuješ? maže ti to EXIF - informace o použitých hodnotách. s citlivostí se dá jít nahoru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:20 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: acik
exif? Co to je?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:20 Muž Aforte [533] - Rostliny
Fotka k příspěvku Akvárko je strašně osvětlené. Jak to mám nastavit?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:20 Muž acik [416] Re: Aforte
nemáš zachovaný exif,jaký jsi měl nastavené hodnoty? EDIT: zkus přidat ISO
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:19 Muž Aforte [533] - Rostliny
Fotka k příspěvku Foceno na prioritu clony(nejmenší), ISO někde kolem středu(cca 600) + foceno na makro.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:19 LuboZ Re: Ičin
nastaví si na každou fotku jiné ISO, v PC to potom prohlídne a uvidí, co je ještě použitelné a zkoušet to může celý večer :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:18 Muž Aforte [533] - Rostliny
Fotka k příspěvku Tak jsem něco zkusil. Furt se mi to ale nelíbí:
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Aforte
ISO je odvozeno od drivejsi citlivosti filmu. Starsi znaji jeste DIN. Slo o citlivost filmu.

U digitalu se to znaci stejne, fotografove jsou na to zvykli, a dela to u nich to, ze cim je vyssi ISO, tim vice se zesiluje signal ze CCD snimace.

Film mel pri vyssi citlivosti vetsi zrno, ve vysledku jsi nemohl udelat z citlivejsiho filmu stejne velkou fotku jako z mene citliveho, protoze uz to bylo zrnite, pokud neslo v umeni o tento efekt schvalne (predstav si to jako nizsi rozliseni monitoru, vetsi kosticky a mene na stejnou plochu).

U digitalu je dani za vyssi citlivost sum. CCD prvek jako takovy sumi, a cim vice musis zesilit jeho signal, tim vice zesilis i jeho sum. Asi jako kdyz Ti do chlupateho koberce spadne mobil a spendlik, ten mobil vidis hned, spendlik se v tom ztraci, stejne jako obraz v sumu pri nastaveni vyssi citlivosti.

Takze se vzdy snazis nastavit ISO tak, aby Ti to jeste stacilo, ale nebylo to zbytecne moc. K tomu, aby to nemuselo byt moc, potrebujes dostatek svetla.

Kdyz mas prebytek citlivosti, muzes si dovolit vetsi clonu ke stejnemu casu zaverky v danych svetelnych podminkach. Kdyz mas vetsi clonu, mas vetsi hloubku ostrosti (predmety kolem vzdalenosti ostreni se mene rozostruji s rozdilem od ni). Muzes ale schvalne udelat opak, ze chces jen ostry predmet a za nim vsechno rozmazane, to uz ale jde o zamer. Kratsi cas zaverky je dobry z toho hlediska, ze to lepe udrzis v ruce bez maznuti a take se Ti neco tak moc za ten cas nepohne.

Pokud jsi nekdy strilel, budes vedet, jaky je rozdil mezi strelbou z pusky s remenem a bez nej. Remen Ti pevne fixuje pusku, miris presne, drzis jej napnuty. A u foceni muzes pouzit trik, ze se zkroutis sice do dost neprirozene polohy, ale nemas ruce uplne volne, jsi zapreny jak to jen jde, udelas stativ s moznosti malych pohybu ze sebe sameho.

Ohledne mackani spouste, zadne sup a je to, pokud mas cas, hezky pomalicku, zaverka Te musi skoro prekvapit.

To jsou asi tak uplne zaklady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.12.2013 19:14 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
lepší to následně odšumět než mít nepoužitelnou fotku. ale chce to zkusit. vždycky radši přidat na citlivosti než riskovat nepoužitelné fotky (léta praxe ;) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:13 Muž acik [416] Re: Ičin
a co jinak fotíš? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:12 Muž acik [416] Re: LuboZ
to je pravda,ale jinou možnost asi nemá teď večer
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:11 LuboZ Re: acik
Myslím že ISO 1000 bude u takhle levného foťáku asi nepoužitelné, že to do fotky vnese velký šum

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 15

Zpět na obsah sekce Focení a úprava fotek • Zobrazeno 20376x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/862-foceni-akvaria?od=351