Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Focení akvária

 

NápovědaFórum » Focení a úprava fotek  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Focení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2019 17:42 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Guppy
Na focení pohybujících se ryb je na netu návod. Spočívá v tom že rybku sleduješ pohybem jejím směrem a práskaš jednu fotku za druhou ona nějaká vyjde. Počkat si až se zastaví někdy nejde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2019 17:10 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Planorbella
Ptáš se ale na něco o čem nebyla řeč. Já jsem jenom napsal něco v tom smyslu že to už ten květ mohl vyfotit mobilem jako lidé před ním. Jinak používat drahý fotoaparát na automat je prostě nesmysl to už opravdu stačí mobil. Jinak já mám xaomi note 5 a na prodejní výstavu v botanické zahradě jsem už šel jen mobilem a výsledek byl stejný jako bych si vzal zrcadlovku. Tisíce odlesků, nedá se tam pořádně něco kloudného vyfotit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.10.2019 17:09 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: silviebaris
Tohle vlákno má 35 stránek a není to jedna souvislá diskuze. Včera a dnes se odvíjí od dotazu Planorbely. Proč tady kurňa musí člověk vždy každou větu obhajovat... :-O
V posledních dnech tu bylo několik nádherných fotek mobilem, ale ryba v pohybu asi ne. Ty finty na focení pak spočívají v něčem jiném - mít zaostřeno a trefit právě ten okamžik, kdy se ryba na vteřinku zastaví.
Ctibum: jmenovanou techniku neznám, ale proč ne, věřím. ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.10.2019 16:36 R Muž ctibum [6926] Re: Guppy
Moje nebožka Microsoft Lumia 640 měla krom ťuknutí i manuální ostření. A vůbec manuální všecko... A fotila statický věci líp, než kdysi slušnej kompakt Panasonic DMC-něco...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2019 16:21 Silviebaris Re: Guppy
téma focení akvária je jako celek...ryby patří kam,tak někdo je háže třeba do wc.... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2019 16:08 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: silviebaris
Možná jsem jen zmaten předchozím průběhem diskuze, ale zatím se fotily rostliny a květy. Ryba v pohybu je jiný level a na to už je potřeba lepší technika.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2019 16:03 Silviebaris Re: Planorbella
Já můžu leštit čočku jak chci,ale ty pohybující ryby nemám šanci... tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2019 15:58 Muž Planorbella [643] Re: Olin
Ano před focením leštím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.10.2019 15:30 Olin Re: Planorbella
Ono někdy stačí otřít čočku mobilu a hned jde poznat rozdíl. I lehká šmouha na čočce je na fotce znát. Je mi jasné že to většina ví, ale třeba to někomu pomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2019 15:21 Muž Planorbella [643] Re: Guppy
Ťuknutí na display používám. Moc dobrá věc.
Můj mobil zaostří (po ťuknutí) na vzdálenost větší nebo rovnu 8cm, takže vyfotit tak malý předmět velikosně menší než 1cm je nereálné, aby byl přes celou obrazovku bez ořezů.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.10.2019 15:19 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Planorbella
Nechci za nikoho mluvit, ale univerzální rada nefunguje. Třeba můj Huawei v ceně cca 4 t. má jen několik volitelných režimů – portrét, panorama a další hlouposti jako třeba malování světlem. Makro nemá. Zkusil jsem vyfotit nějaké detaily a úplně špatně to nedopadlo. Možná někteří ani nevědí, že je možné ťuknutím na displej zaostřit konkrétní objekt, možná to některé telefony neumí, já fakt nevím.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   18.10.2019 08:26 Muž Oldass [806] Re: JirkaŠčobák
Také mi byly párkrát odmítnuty fotky do atlasu, tak jsem udělal nové lepší a ty už prošly. Ani ve snu by mě nenapadlo kvůli tomu brečet v diskusi.
Jsou dva druhy lidí: Jedni přijmou kritiku a vylepší svou práci. Druzí ji nepřijmou a budou do morku kostí hájit svůj vlastní názor naprosto absurdními argumenty (zásadně nesvítím).

Místo tuny popsaného "papíru" vyfoť květ pořádně a je klid. Pokud vážně květ nelze vyfotit ve směru od okna (po světle), což se divím, pak si MUSÍŠ přisvítit. Jinak se chováš stejně, jako kdyby řidič auta remcal, že nemůže zařadit rychlost, ale nevyužíval spojku, protože prostě nechce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.10.2019 07:16 Muž Yirka [9126] Re: JirkaŠčobák
Když razíš tu autenticitu, tak mi neříkej, že tvé oko vidí ten objekt autenticky tak jak je na fotografii. To by totiž ponoukalo k návštěvě očního lékaře. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2019 23:16 Muž Roger [1873] Re: Planorbella
Lenovo všeobecně nefotilo nikdy kvalitně, a model a7000 je už spíše historie, nicméně dnešní mobily dokáží fotit hodně obstojně, a nemusí stát ani ranec, osobně mam Xiaomi MI8 a s foťákem jsem spokojen, pravda Makro z velké blízkosti neudělám, ale s aplikací Google camera lze si dovolit více, každopádně když vyfotím z co největší blízkosti mi to umožní, a následným ořezem to nenásilně oříznu jelikož kvalita fotky mi to dovolí, ale většinou nejsem takový puntičkář.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2019 23:11 Muž Roger [1873] Re: JirkaŠčobák
Upřímně, ani toto mě o kvalitě nepřesvědčí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2019 22:53 Olin Re: Planorbella
Barevně to není zlé, ale pořád tomu chybí ostrost. Ale já jsem punťa a nejsem spokojený ani se svým mobilem.
Uvažuji o upgradu, ale 30 tisíc za mobil už je pro mě trochu moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2019 22:35 Muž Planorbella [643] Re: Olin
Fotka k příspěvku Četl jsem si dost článků a tenhle byl mezi nimi, i přesto díky.
Dobře.
vaclav: jaký máš mobil Ty, že vyfotíš i tak malé věci?
Např. tato fotka musela být vyfocena za ranního slunce, pokud by přímé slunce nesvítilo, tak by byl na fotce šum (i tak jde v tmavých místech šum trochu vidět) i když to není tak blízko, jako to fotil Jirka
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2019 22:32 Olin Re: Planorbella
mobilenet.cz/…

Budu upřímný... S tímto mobilem žádné zázraky neudělaš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2019 22:28 Muž Planorbella [643] Re: Olin
Omlouvám se, jen jsem chtěl vyfotit malý objekt lépe než ho fotím teď. A vím, že tam jde to i ISO nastavit jak potřebujeme, tak jsem chtěl vědět jak je to v této situaci nejlepší, abych dosáhl výsledku jako vaclav. To je vše. m.heureka.cz/…
Jstli fotka zaměřená na tak malý předmět a zároveň kvalitní může vůbec z tohoto mobilu vzniknout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   17.10.2019 22:28 R Muž ctibum [6926] Re: JirkaŠčobák
I ty tvoje výzvy... hmm
Co když třeba někdo, než aby udělal špatnou fotku (špatné světlo, foto z ruky, špatný mobil atp.), neudělá žádnou, nebo si ty podmínky upraví tak, aby ta fotka za něco stála...? Třeba zakrýt protisvětlo papundeklem, přidat světlo... A stativ koupíš na Alze za tři čtyři stovky...
Ta fotka stojí za prd, to musíš vidět, a obhajovat to tím, že protisvětlo a z ruky je, jako bych obhajoval připálenej guláš, protože jsem byl ožralej a ještě měl sporák celou dobu naplno a vyzýval bych někoho, aby to za stejnejch podmínek nepřipálil......
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2019 22:27 Olin Re: Planorbella
Jaký mobil používáš pro focení akvaria?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.10.2019 22:24 Olin Re: JirkaŠčobák
Pořád tam je nějaký ten šum. Moc dobře nechápu co po Václavovi chceš a je mi to celkem fuk, ale zajímalo by mě, jak by jsi poznal, že Václav fotil z ruky či nikoliv. Dle mě, je tato debata zcela zbytečná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2019 22:20 Muž Planorbella [643] Re: Olin
Díky jak říkám, vůbec tomu nerozumím a pokud mi to vysvětlíte, tak jsem rád :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2019 22:09 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Roger
Z ruky, když fotoaparát není na co položit?
Vraťme se k Planorbellově žádosti. Ať to Václav udělá, ukáže fotku a popíše postup. Objekt do 1 cm.

P.S. Když je lepší světlo a je možné přístoj zafixovat, ten samý fotoaparát fotí takhle rybicky.net/fotogalerie.php… nebo takhle rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2019 21:56 Muž Roger [1873] Re: JirkaŠčobák
Nic ve zlém, to že to nedá iPhone se nedivím ;-) ale i tak makro za těchto podmínek na automatiku vyfotit nelze, musí se zakročit manuálním nastavením a věřte jde to
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2019 21:39 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Roger
Kluci nejde o kvalitu mobilů. Jde o Václava, který skritizoval tuto moji fotku rybicky.net/fotogalerie.php… - že prý každý fotí lépe, než já a že mám fotit mobilem.
Používám starý Canon, který je výborný na makrofotografii a tvrdím, že není moc fotoaparátů s makrem, kde by se čočka dala vyloženě přiložit k objektu. Ten kvítek není delší, než 1 cm. Samozřejmě má fotoaparát slabinu, pokud jsou horší světelné podmínky, ale s tím z ruky víc neudělám. Toto jsem navíc fotil v protisvětle, ale jinak se k tomu kvítku nedostanu. Z této strany ho vidím, z druhé je okno.
Proto vyzývám machrujícího Václava, ať svým mobilem, za identických světelných podmínek jako já měl dnes, udělá lepší fotku květu nebo něčeho podobného a ne většího, než 1 cm. Ať se ukáže, když je tak dobrej. Můj iPhone takovéto makro nedá, to vím.

P.S. Moje fotka ukazuje dnešní světlo v čase deště nebo kousek po něm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2019 21:28 Muž Roger [1873] Re: Planorbella
I mobil to umí, záleží na chipu, software apod.. ;-) je to dost individuální, ne vždy manuál dokáže vyfotit co potřebujeme ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2019 21:23 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Planorbella
Upřesnil bych: Václave, vyfoť mobilem emerzní akvaristický objekt velký 1 cm, bez přidaného světla u okna, bez slunce, při zataženém dni. Ideálně, pokud bude okno na sever. Třeba něco z rámovky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.10.2019 21:22 Olin Re: Planorbella
Není mobil jako mobil. Ono záleží na čipu pro focení atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2019 21:08 Muž Planorbella [643] – Re: vaclav
Máš nějaký postup, jak vyfotit tak malé předměty s mobilem a nějak si pohrát s nastavením? Tohle by mě třeba hodně zajímalo, protože s mým mobilem mám problém už jen při trošku zhoršených světelných podmínkách, musím fotit při silném osvětlení jinak jsou na ní šumy.
Takže pokud mi odpovíš, budu hodně rád, protože, jak už jsem řekl, nedaří se mi vyfotit malé předměty při už jen trošičku horším světle. Jde to tedy nějak nastavit? :-)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2019 13:09 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: RoFr
Fotka k příspěvku To je diskutabilní. Ořez je věcí priorit. Například, pokud chci, aby bylo jasné, že je květ ve skutečnosti docela malý (což tento konkrétně je), nemusím ho chtít zvětšovat na celou fotografii. To byla i moje priorita u konkrétního snímku.
Co se retuše týče - ano, jde to. Tato konkrétní retuš je ale už docela náročná. Znám profesionální grafiky, kteří by to udělali levou zadní, ale platit jim nebudu. Já to neumím jako oni a upřímně, nikdy jsem to ani nezkoušel. Zkusil jsem to nyní kvůli tobě, viz foto, ale nejsem s tím spokojený, protože retuš použiji jen tehdy, když není viditelná a tato podle mě viditelná je. Proto jsem se tehdy do této konkrétní retuše ani nepouštěl.

Budu první, kdo řekne, že nejsem profesionál (znám slovenské profesionální fotografy a vím, že se jim nemohu rovnat). Na druhou stranu vím, že mé fotky nejsou tak zlé, jak se někteří lidé tváří a stavím se negativně vůči trendům hodnotit lidi různým metrem. V minulosti jsem se negativně vůči podobným rozhodnutím redakce stavěl primárně ve chvílích, kdy má fotka sice nebyla perfektní, nicméně byla lepší, než stávající snímek v atlase.

Majitele a redaktory webu respektuji, mohu však hovořit, pokud vidím něco, co by mohlo být lepší. Což je, co dělám. Žádat transparentnost a férovost není nic zlé.

Co si myslíš o mě, je tvá věc. Je jasné, že lidé, jako ty, existují.
Co se bublin týče, upozorňuju, že jsem před několika lety přišel absolutně sólově, bez bublin a obdivovatelů. Pokud se našli lidé, kteří mají na mě pozitivní pohled, našli se následně. Byl jsem zvyklý dělat akvaristiku nějak, protože to považuji za dobré a vyhovuje mi a ne proto, abych měl kolem sebe příznivce. Jsem dost opakem toho, co si o mě představuješ.

Na téma vykání jsem napsal před deseti lety úvahu, sedí na tebe scobak.blog.sme.sk/… :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2019 12:23 RoFr Re: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvku Co se týká fotografování Vám pane Ščobák doporučuji si opatřit a prostudovat literaturu (praktické učebnice) zabývající se touto tématikou.
Věřím, že začnete být potom k sobě kritičtější a budete i produkovat řádově jiné fotky než z Vás padají dnes.
Smiřte se s tím, že o fotografování toho o málo víc než Vy vím a že Vaše fotky jsou podle mého názoru, taktně vyjádřeno, VELICE amatérské…

Pokuste se pane Ščobák, pochopit, že šéfredaktorem tohoto webu je pan „Romant“ a že ten si vybral tým spolupracovníků, které jsou mu sympatičtí a kterým důvěřuje.
Zmíněný tým (redaktorů) se snaží udržet web na úrovni, jakou ve svých představách považují za optimální.
Musíte se smířit s redaktory jako autoritami a i s tím, že lampárna na webu není.
Pokud se Vám něco nelíbí, uvědomte si, že jsme na webu hosté (stejně jako já), kteří musí výše uvedené autority respektovat, nebo web normálně opustit.

Je mým názorem, že nepatříte i se svou svéráznou akvaristikou mezi nějak nadprůměrného akvaristu.
Je mým názorem, že patříte mezi skupinu, jejíž přítomnost spíše webu, či akvaristice možná až někdy škodí.
Nečekejte, že s Vámi hodlám a mám čas polemizovat.
Připomenutí mého pohledu na Vaši činnost se Vám nemusí líbit, ale vystupte z bubliny svých soukromých představ a několika Vašich obdivovatelů, a naučte se žít i s kritickými názory na svou činnost, což, věřte, že Vás na webu ve výsledku posílí.

(Přikládám Vaší fotku, kterou ukazuji, jak upravit, aby nervala oči.)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2019 09:02 Muž Jarry [1437] Re: Lada50
Jasný, já jsem jenom reagoval na tu Jirkovo větu s nejlepší světelností ze všech existujících, bylo to jenom takový malý pošťouchnutí, nic ve zlém:-) Koukal jsem, ze některé Panasonic kompakty jsou na tom ještě lépe a i Canon má mám dojem kompakty s lepší světelností, než má G1X.
Shodou okolností teda RX100 mám, jako doplňek k zrcadlovce, když jí nechci tahat. Dokonce jsem měl nějaký čas dojem, že by ten kompakt mohl být na focení akvária lepší (reps. jednodušší a blbuvzdornější:-)), než ta zrcadlovka, ale pak jsem se k ní zase vrátil:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.06.2019 22:33 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaclav
Strana 15 e-akvarium.cz/…
Otélie je rostlinou přesně pro můj styl akvaristiky. Bez bahna prosperovat nebude. Toto není o propagaci toho, co dělám, ale realita. Kdo nechce bahnité dno s detritem a není ochoten ji mít v rostlinné monokultuře, na Otélii ať zapomene.
Co se kvality a kondice týče, pochybuju, že bude v Čechách a na Slovensko hobby akvarista s větší a zdatnější Otélií. Za poslední dva roky ti nikdo jiný její fotku nedal.

Beru, žes mě donutil na svých fotkách víc pracovat, ale celkem rozporuji, že “si za to mohu sám”. Nejsem si vědom, že bych ti něco učinil předtím, než jsi se rozhodl být vůči mě náročnější, než k jiným a sobě. Akorát jsme na sebe narazili, protože vyznáváme protichůdné styly a oba se zajímáme o rostliny. Tohle máme společné a docela rád bych tě někdy viděl naživo.

Pěstuješ víc druhů v jednom akváriu a často máš každý druh v uzavřeném ohraničeném celku. Celkem snadno se ti pak fotí konkrétní rostlina. Taky máš CO2 a mnohem silnější a rovnoměrnější světlo, než já. Jenže ne každý má/chce CO2 a pak má v atlase místo taky fotka rostliny při slabším světle, bez CO2. Jsou druhy, kde člověk bez CO2 dosáhne stejný nebo lepší výsledek. Koukni na toto mé video, jaké jsou v takovém akváriu světelné kontrasty m.facebook.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 22:10 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jarry
V čase, kdy jsem si kupoval Canon G1X, RX-100 ještě neexistoval. Sony aktuálně dost šlape G1X na paty, ale pokud člověka zajímá pouze kvalita výsledného obrazu, je G1X stále o chloupek lepší/univerzálnější v horších světelných podmínkách. Poté, co přišlo na trh, jsem se ptal na porovnání lidí, co fotoaparáty prodávají a už tehdy si mysleli to samé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.06.2019 21:08 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JirkaŠčobák
Obecně by ambice atlasu zde na Rybičkách měly být v zobrazení rostliny v co nejvěrnějším prostředí. Ty poslední dvě slova bych vyměnil za v co nejlepší kvalitě nebo kondici. Já proti tvému způsobu akvaristiky nic nemám ale to neznamená že ho budu propagovat v atlasech. Například fotka té samé rostliny co si poslal posledně. Musím uznat že tahle je o dost kvalitnější a tu co jsi dal jako druhou už upravenou tak tu bych asi schválil, prostě tě nutím ke stále lepší a lepší kvalitě a ty na to máš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 20:15 Muž Lada50 [165] - RostlinyRe: Jarry
Co se týká světelnosti objektivu,tak to je asi na tom RX-100 trochu líp,ale canon má zase zhruba dvakrát větší snímač,což je taky nezanedbatelná skutečnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 20:01 Muž Jarry [1437] Re: JirkaŠčobák
Koukám na PowerShot G1 X Mark II, kde by mělo být 2,0 na 12,5mm, Sony RX-100 má 1,8 na 28mm např.:-) Samozřejmě nechci v žádném případě zpochybňovat kvality toho Canonu, také jsem ho měl kdysi v hledáčku:-)pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 19:47 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ty dvě jsou z mobilu. Sebelepší foťák ti nezajistí dobrou fotku pokud to s ním neumíš o tom jsem se sám mockrát přesvědčil a to jsem dříve fotil i do ravu ale pak jsem toho nechal. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 19:47 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jarry
Stojím za tím :). Uveď lepší :).

Teď calleruju, napíšu po desáté, pokud bude třeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 19:42 Muž Jarry [1437] Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal:V případě Canon G1X platí, že i po letech se jedná o kompakt s nejlepší světelností ze všech existujících kompaktů

Tohle si myslím, že je docela odvážné tvrzení;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 19:36 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vlka
Jsi tady krátce tohle je normální kolorit a to jsem Jirku už donutil dělat lepší fotky. Jsem na něj trošku náročnější ale může si za to sám. Fotek jsem mu už schválil dost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.06.2019 17:31 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Jaké jsou vyhovující fotky do atlasu?
Žádný mobil nemá tak přesné barvy jako kvalitní fotoaparát. V případě Canon G1X platí, že i po letech se jedná o kompakt s nejlepší světelností ze všech existujících kompaktů a výbornou barevnou škálou. Žádný mobil mu nemůže konkurovat ani při venkovním focení, natož uvnitř. Fotografie v atlasu by z principu měly mít nejvěrnější barvy. Lidé, kteří rozhodují o přijímání fotografií do atlasu, by takovéto věci měli dokázat rozlišit.

Obecně by ambice atlasu zde na Rybičkách měly být v zobrazení rostliny v co nejvěrnějším prostředí. Ottelia ulvifolia zde v atlase je prezentována dvěma snímky menší rostliny živořící v nevhodném společenském akváriu akvaristy, který ji pravděpodobně držel pouze rok. Já pěstuji přes dva roky Otélii tak, jak se pěstovat má, v bahnitém dně, v monokultuře, akváriu vysokém 90 cm. Z jedné rostliny mám tři, dokázal jsem vyřešit uvolnění ze substrátu, snažím se zjistit, jak odchovat semenáčky ze semen, ale přesto, s výjimkou jedné fotografie květu nebyla má fotka nikdy přijata, protože se redakci něco nelíbí. Vyfotit mohutnou rostlinu, která je nahoře velmi silně osvětlena a u dna velmi slabě, v akváriu vysokém 90 cm tak, aby to vypadalo stejně jako v reálu a Václav byl spokojen, je nemožné. V konečném důsledku ale zdejší atlas fotografiemi, které u Otélie zobrazuje, akvaristům spíš škodí, protože neukáže, jak se tato rostlina má dlouhodobě pěstovat.

Předešlá diskuse z jiného fóra:

vaclav napsal: Pokud používáš drahý foťák na automat tak to už můžeš rovnou fotit z mobilu i ty běžné to dokáží lépe než ty. Já když jsem si koupil první zrcadlovku tak jsem byl zděšený co to dávalo za fotky. Nemluvím o krajinkách a podobných věcech ale o fotkách ryb a rostlin. Trvalo lo to dost dlouho než jsem se to trochu naučil. Co je fér, schvaluji desítky fotek spoustu jich neschválím nebo si vybírám jen jednu až dvě od jednoho druhu. Čteš tu někde stížnosti, to jenom ty máš stále problémy a o každé neschválené fotce se tu diskutuje. Pokud děláš fotky jako dokumentaci svého akvária tak si je k němu nahraj. Ne každá se ale hodí do atlasu. A nežaluj. :-)

JirkaŠčobák napsal: Vybíral jsem z mnoha fotek, čistil skla z obou stran. Osvětlení jsem neměnil, protože je důležité ukázat ho v podobě, při jaké ona rostlina roste (zejména fotku do atlasu). Ryby jsem neodlákal, protože jsem nechtěl, aby akvárium bylo bez života.
Technické věci - dobře. Neumím to. Spoléhám se na automatiku hodně kvalitního fotoaparátu s dost přesnou a věrnou kresbou a hraju si s úhly. Nicméně není od tebe fér, že tvé některé vlastní fotky, které jsi letos zařadil do atlasu, mají kvalitu, kterou kdybych ti poslal já, hodíš mi je na hlavu. Žádáš ode mě něco, co sám neděláš pořádně.


vaclav napsal: Chceš pěknou fotku, pohraj si nastavením fotáku čas, clona, iso, nastavení bílé, uprav osvětlení, nalákej rybky mimo záběr, umýt skla z obou stran. Udělej několik desítek fotek a pak si vyber tu nejlepší. :-)

JirkaŠčobák napsal: Přijď k nám a vyfoť to - schválně, jestli to dovedeš líp. Nad jedním místem, kde je uprostřed v pozadí přepal, je těsně nad vodou žárovka. To by mě fakt zajímalo, jak by ses s tím vypořádal. V reálu na onom místě sice není vyloženě přepal, ale je silně osvětlené, podobně jako na fotografii.
Osobně si myslím, že jeden přepal v pozadí je detail.
Podívejme se na tvé vlastní fotky, Václave. Tady máš přepal na listech rybicky.net/fotogalerie.php… tady máš přepal pod vodou rybicky.net/fotogalerie.php… Obecně dost mizerné fotky, které jsi bez kritiky zařadil. LETOS! (leden 2019)
Když projdu víc tvých fotek - máš jiné světlo v akváriích. Nemáš přepaly světlé, ale přepaly tmavé ano a docela často.


vaclav napsal: Nauč se hrát si s nastavením, všechno jde vyfotit aby jsi tam neměl přepaly.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.10.2018 18:59 Muž 4Sima [1897] – mezikroužky
Měl jsem i makro mezikroužky bez přenosu clony. A šly hned pryč, s tím se moc fotit nedá. Reverzní makrokroužek nemám odzkoušen. Co jsem zkoušel, tak má zrcadlovka musí být v manuálním režimu při focení otočeným objektivem, jinak vyskakuje hláška, že není nasazen objektiv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.10.2018 18:35 Žena lenkalor [580] Re: rudiezi
Fotila jsem člunku na skle tak, že jsem si zaostřila na hraně akvária (tam kde je silikon) a takto zaostřené jsem to přenesla k tomu co jsem chtěla fotit. Chtělo to tedy víc pokusů, pokud jsem byla výrazně dál nebo blíž, tak to nebylo úplně ostré.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2018 13:32 Muž 4Sima [1897] Re: rudiezi
Jaký jsi měl nastavený režim focení? Nikdy jsem takto nefotil, ale je dobrý nastavit manuální režim a ostřit ručně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2018 10:43 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: rudiezi
Je pravda, že s D5000 jsem asi reverz nezkoušel, ale pamatuji, že na D3100/D5100 to šlo. Na vyšších modelech jakbysmet. Skoro bych se vsadil, že v menu bude nějaká kolonka pro "bez objektivu -> OK/ERROR".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2018 09:56 Muž rudiezi [3] Re: Tučňák
chcel som to tak spraviť, lenže mi vypísalo chybu že chýba objektív a tým pádom nepovolilo ani fotenie (resp. neviem či sa to dá dáko aj napriek tomu, som amatér čo sa týka fotenia)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2018 20:04 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: rudiezi
Redukce být nemusí, stačí objektiv přiložit. Jen dej pozor, abys nepoškrábal optiku. Jestli je přední člen objektivu moc široký, pak holt smůla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2018 18:09 Muž rudiezi [3] Re: Tučňák
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku na reverzné makro nemám ten krúžok, ale nakoniec som s výsledkom spokojný
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 15

Zpět na obsah sekce Focení a úprava fotek • Zobrazeno 20376x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/862-foceni-akvaria?od=51