Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Focení akvária

 

NápovědaFórum » Focení a úprava fotek  

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Focení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 22:37 Muž kofejn [963] Re: Štefan
To bude třeba z výstavy v HK :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 22:24 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Johan
a na poslení fotce silně retušovaném pozadí ;-) což není výtka, jen že mi to hned bouchlo do očí :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 22:17 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Xlienka
Fotky mnou posílané jsou focené foťákem Canon EOS 350d a jeho zabudovaným bleskem - často ztlumeným na minimum a nebo na maximum, ale s použitím nějakého difuzoru (např. papír).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 22:03 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: Johan
A můžu vědět jaký byl použitý blesk, případně jeho nastavení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 21:58 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: sofro
To radši budu bez fotek než trápit rybky přelovováním. stydim :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 21:54 Muž sofro [0] Re: Johan
Kdysi jsem někde četl o focení ryb stylem, že rybka se odlovila do placatýho malýho akvária a přenesla ven na světlo. Odkaz se mi teď najít už nepodařilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 21:04 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: lhajek
Ještě jsem našel pár zajímavých fotek... www.biolib.cz/…
www.biolib.cz/…

Exif rád poskytnu, ale nevím jak to z toho kloudně dostat, tak jsem alespoň něco vypsal.

Závěrka clony f/5 (první dva a tyto dva)
Délka expozice 1/60 sec.
Rychlost ISO 800
Ohnisková vzdálenost 60 mm
Režim blesku Blesk, nucený

F/5, 1/40 sec., ISO-1000, 60 mm, Blesk nucený, (3 odkaz)....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 20:44 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Mrakoplash
Jo jo to není až tolik o technice, ale hlavně o rukách a hlavě co je ovládá :-)

Johane nebyl by aspoň k jedné fotce EXIF? Docela by mě to zajímalo ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 08:22 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Johan
Myslel sem si to :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 07:28 Muž svfilip [42] - Velké cihlidy Jižní AmerikyRe: Turbínka
Uvědomil jsem si to až pak. Nicméně mám za to, že je pořád aktuální - zda fotit s bleskem nebo bez.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 07:23 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Mrakoplash
To se ti to hádá, když si stál vedle mě. :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 06:58 radim Re: Johan
2. a 4. obrázek bez blesku? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 05:46 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Johan
Tipnul bych si, že si "blejskal" všude a všude vestavným bleskem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 00:23 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Štefan
Tak schválně, poznáte kde byl použit a kde nebyl použit blesk, případně jestli je vestavěný či nikoliv?
www.biolib.cz/…
www.biolib.cz/…
www.biolib.cz/…
www.biolib.cz/…

;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 22:41 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: svfilip
není blesk jako blesk. Jistě, že se blesk použít dá, ale rozhodne né ten, který je vestavěný v aparátu. Tedy pokud se budeme bavit o solidní fotce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 22:24 Muž svfilip [42] - Velké cihlidy Jižní AmerikyRe: Tonda
Amatérské v čem? Můžu znát jména opravdu světových špiček v oboru, kteří fotí akvarijní ryby a nepoužívají blesk? Rád bych se inspiroval, abych blesky nemusel pouźívat. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 21:07 Muž TitanArmy [4] – jak na to?
Jak nejlépe vyfotit akvárium zrcadlovkou NIKON D5100, obj.18-55? Osvětlení akva. 2x15W jinak v pokoji tma :) Stativ mám. Má někdo nějaké parametry odzkoušené pro nastavení?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2014 07:41 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: sofro
no když si na něco najedeš srovnáš hledáček a uděláš fotku tak výsledna fotka je pusunutá směr posunu se mění podle toho jak to zaostří resp. jak se otočí pravděpodobně poškozená (posunutá čočka) takže vyfotíš pulku hlavy, auto bez kol.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2014 21:22 Muž sofro [0] Re: replikant33
replikant33 napsal: 18-70 mm ale je poškozený. fotky dela asi o 10-15% bokem takže AQ se nikdy netrefíš

Nechapu co znamena 10-15% bokem. Nefunguje-li nějaka automatika (expozice, ostřeni), pak by to mělo jit přes manualni nastaveni. Fotí-li něco jineho než vidíš v hledáčku, pak nemám zkušenosti, abych poradil.

Nevim co a jak fotíš, ja třeba si akva rad vyfotim, ale nevybiral bych si objektiv primárně na focení akvaria. To je samozřejmě tvoje volba. :)
Podíval bych se co a jak jsem s tím 18-70 nafotil a jestli by mi na to stačila ta 50mm nebo ne.

Mám-li to vzít subjektivně podle sebe tak na fotku celýho akva bych vystačil s 35 mm objektivem (mam APS senzor) nebo 50mm měl-li bych fullframe.

A ještě dodám. Úplně idealni je samozřejmě si to vyzkoušet s něčím půjčeným... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2014 11:10 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: sofro
18-70 mm ale je poškozený. fotky dela asi o 10-15% bokem takže AQ se nikdy netrefíš
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2014 09:00 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: lhajek
lhajek napsal: No to je přesně ono kratší ohnisko má zase větší hloubku ostrosti než delší (uvažuji na stejné velikosti snímacího čipu) :-) Áno, "zdanlivo" je to tak. Čiste technicky nie - ak mám napr. F/2 a fotím určitý objekt (napr. akvárium) tak, že má vyplniť celú plochu fotky, tak bez ohľadu na ohniskovú vzdialenosť, hĺbka ostrosti (daná napr. v centimetroch) bude rovnaká. Vo všeobecnosti (ani nie tak pri akváriu, lebo tam nie je vzdialené pozadie v bežnej situácii) je však výsledok veľmi rozdielny, pretože pri dlhšom ohnisku je pozadie "zväčšené" (resp. do uhla pohľadu sa ho vošlo menej), takže rozostrenie je podstatne výraznejšie. Ale to je len taká technická poznámka pre poriadok - totiž "hĺbka ostrosti" a "miera rozostrenia" sú odlišné veci, inak vyššie citovaný úryvok nepopieram ;-)

A pokud to všechno člověk neví tak je myslím těžké si vybrat objektiv, popravdě pokud to někdo neví tak nechápu jaký význam pro něj má jakýkoliv foťák s výměnnou optikou ..... Význam to má taký, že na to časom príde, má sa kam posúvať ďalej ;-) Keď má len kompakt, zostane uväznený v určitých hraniciach. Keď som mal svoju prvú zrkadlovku, tiež mal som len "kitové" objektívy, ale moja povaha bádateľa to nenechala dlho tak - akonáhle som sa dostal k veľmi svetlému s pevným ohniskom (hoci to bol manuálny), pochopil som ten rozdiel. A dnes, po rokoch, fotím skoro výhradne objektívmi s pevným ohniskom, pokiaľ nie je nutný opak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2014 08:39 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: zervan
zervan napsal: ..... Ja celé akvárium fotím s 20 mm na F/2 a nie je problém s malou HO (fotky v prezentácii).
No to je přesně ono kratší ohnisko má zase větší hloubku ostrosti než delší (uvažuji na stejné velikosti snímacího čipu) :-) to je ta spousta provázaností ve focení, jedna věc je ovlivněna řadou faktorů. A pokud to všechno člověk neví tak je myslím těžké si vybrat objektiv, popravdě pokud to někdo neví tak nechápu jaký význam pro něj má jakýkoliv foťák s výměnnou optikou .....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.07.2014 22:27 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: lhajek
Záleží to dosť od tej veľkosti akvária a zámeru. Ja celé akvárium fotím s 20 mm na F/2 a nie je problém s malou HO (fotky v prezentácii). Tiež treba zohľadňovať veľkosti senzora, niečo iné je 50 mm na "full-frame" a iné na "crop" a s tým súvisí aj miera rozostrenia. Dá sa to spočítať napr. na www.dofmaster.com/… - i keď pre akvárium je to trochu iné, keďže prechod do vody spôsobuje lom.

Áno, pri fotení detailov (tým nemyslím makro) je malá HO výhodou a veľmi efektná. Tak či onak, nepredpokladám, že by si niekto kupoval objektív len pre fotenie akvária (a ak hej, tak 50 mm sa mi zdá priveľa), preto som odpovedal skôr všeobecne.

Ešte späť k výpočtom - lepšia ako tá webová stránka je aplikácia DOF Calculator pre Android, vie vyrátať napr. že u mňa s 20 mm F/2 a senzorom FourThirds, keď fotím zo vzdialenosti 90 cm zachytím obraz 81 × 61 cm, mám hĺbku ostrosti za normálnych okolností (na vzduchu) 12 cm. Teda predné a zadné sklo už nie sú celkom ostré, aspoň nevidno tak tie škrabance :)

A ak by som mal väčšie akvárko, tak napr. pre obraz 135 × 101 cm by som fotil zo vzdialenosti 1,5 m, potom by HO bola až 34 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2014 21:59 Muž sofro [0] Re: replikant33
chci si pořídit objektiv na zrcadlovku na focení AQ je lepší zoom 70-300mm a nebo pevné ohnisko 50mm ? je to na sony a200

A jaky objektivy máš doma, že to s nima nejde?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2014 21:24 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: zervan
zervan napsal: Pevné ohnisko 50 mm bude lepšie hlavne pre určite lepšiu svetelnosť (tipujem F/1,8?) a ostrosť.
Nejsem si jist jestli v tomto případě vysoká světelnost objektivu je vždy výhra. Myslím si že záleží jestli s tím budu chtít fotit celé akva a nebo nějaké markanty. Jde o to že při focení celého akva chci aby vše bylo ostré, ale pokud nepřicloním tak bude mít výsledná fotka malou hloubku ostrosti a tudíž něco může být neostré (bude samo záležet i na šířce akva). Když budu clonit tak je mě větší světelnost objektivu k ničemu. Opak je při focení nějakého objektu (markantu) v akváriu, kdy chci mít ostrý právě jen ten objekt, pak nižší hloubka ostrosti může být naopak výhodou. Já když fotím celé akva tak standardně cloním na F8 .... k čemu je mě pak maximální světelnost mých 3,5 nebo kdybych to fotil 50mm F1,8?

EDIT: a to do toho nemotám velikost čipu fotoaparátu, kde je patrný rozdíl mezi fullframe zrcadlovkou, APS-C formátem, micro4/3 nebo ještě menším z kompaktu či extrém čip z mobilu, který má tak obrovskou hloubku ostrosti že zaostřování a clonění v tomto směru nemá téměř smysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.07.2014 11:58 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: replikant33
Z hľadiska ceny nejde ani tak o to, či je pevné ohnisko alebo zoom, ale hlavne o optickú kvalitu a svetelnosť. Napr. objektív s F/1,4 môže stáť 2-3x viac ako objektív s F/1,8 a objektív s F/1,2 ešte viac. Ak by šlo o nejaký zoom 70-300 mm s F/2, stál by asi nad 1000 €. Ak je ohnisková vzdialenosť mimoriadne dlhá alebo mimoriadne krátka, objektív bude aj mimoriadne drahý (pre konštrukčnú náročnosť). Najlacnejšie objektívy sú práve 50 mm, samozrejme pri rovnakej svetelnosti a optickej kvalite, resp. opačne - za normálne peniaze je najsvetlejším objektívom práve ten s ohniskom cca 50 mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2014 11:33 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: zervan
takže spíš menší ohnisko, a proč jsou ty s pevným ohniskem tak dráhé oproti zoom ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.07.2014 09:46 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: replikant33
Pevné ohnisko 50 mm bude lepšie hlavne pre určite lepšiu svetelnosť (tipujem F/1,8?) a ostrosť. Taký svetlý 50 mm objektív je skvelý aj na fotenie portrétov, takže sa zaručene hodí aj inde a nepochybujem, že sa stane obľúbeným ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2014 09:18 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .
chci si pořídit objektiv na zrcadlovku na focení AQ je lepší zoom 70-300mm a nebo pevné ohnisko 50mm ? je to na sony a200

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2014 17:33 Muž acik [416] Re: Joshuax
rovnat mobil se zrcadlovkou je nesmysl :) to snad ani nejde
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 17:30 donelpedro Re: Jana
NENÍ

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.01.2014 10:33 Muž Joshuax [17]
Hmm, docela jste me nehlodali, kdyz vidim, jaky ze to je problem nafotit akvarko :)
Tak schvalne, az bude cas, tak zkusim nejake ty fotky udelat. A zkusim udelat porovnani mobil vs levna zrcadlovka. Kompakt bohuzel uz zadny nemam.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 21:18 - Re: glpetr
Môj umí i plný manuál,takže sa stále učím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 21:09 Muž glpetr [69] Re: prasan
ano nastavit nejvyšší ISO co je ješte koukatelné (vzhledem k šumu snímku) a v případě, že to tvůj foťák umí, nastavit vyvážení bílé (požívám předvolenou hodnotu zářivka) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 20:30 - Re: glpetr
A ak nemáš zrkadlovku a nedá sa ti nastaviť kratší čas alebo clona?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 20:25 radim Re: Cheron
pošli mi meil to bude rychlejší, má to jen 2,87 Mb :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 20:24 Žena petulinakk [2016] Re: Cheron
Jak to zkoušíš? Pokud to nejde klasicky kliknutím na odkaz, zkus pravým tlačítkem myši, a volba "uložit cíl jako..."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 20:21 Muž Cheron [89]
A stále nemôžem stiahnuť tú PDF knihu, na ktorú som dával odkaz dole. Ak to niekto má, nech to prosím hodí na uložto. Dík !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 20:20 Muž Cheron [89]
Ak ovládate anglický jazyk, tak vám to snáď pomôže:

fish-etc.com/…
fish-etc.com/…

Ja neovládam, takže som to ani nečítal ... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 20:17 Muž glpetr [69] Re: Ičin
ano ISO 100 je pro focení při denním světle venku, při focení akva je potřeba nastavit co nejvyšší , aby bylo možno použít kratší čas a trochu zaclonit kvůli hloubce ostrosti snímku, je vhodné přisvítit akva a zakrýt světlo tak, aby nesvítilo do foťáku a fotit v noci - odraz okolního světla ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 20:16 radim Re: Cheron
tam jsem zrovna teď ve slovníku :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 20:12 Muž Cheron [89] Re: radim
S tým "golfistom" nič nie je ;-) Keďže je to program na rýchle akcie (aby bol pohyb zmrazený a nerozmazaný), foťák v tomto režime nastavuje čo najvyššie ISO (výsledkom sú dosť zašumené fotky) a čo najkratší čas. Vzhľadom na nedostatok svetla potom vychádzajú fotky silno podexponované (ako si poslal to "čierne" akvárko). Skús s tým istým režimom fotiť za pekného slnečného dňa a uvidíš, že to bude fotiť "pekne" ano Pokiaľ nie, tak to bude ozaj chyba.
Ale ...
ako Ti už bolo odporúčané - vykašli sa na "golfistov" a ďalšie blbosti. Najlepšie je totiť na "M" (manuál), kde máš všetky hodnoty pod kontrolou a malým dolaďovaním upravuješ výslednú fotku. Ale to vyžaduje znalosť "fotografického bermudského trojuholníka" :-D clona/ISO/čas. Takže ... Pokiaľ to neovládaš, tak začni tým, že si nájdeš definíciu týchto veličín a následne (aj formou pokusov) sa budeš snažiť porozumieť vzťahom medzi nimi.
Neboj - nie je to zas tak zložité X-) Dobrá stránka na štúdium je fotoroman.cz

pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 20:10 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: zervan
k té druhé části. pokud budeme brát kompakt jako klasický malý foťáček na rodinné focení v ceně do 10 000,- (existují i podstatně výkonnější kompakty), tak nikdy nemůže obstát proti rozumné zrcadlovce (dobrý kompakt vs slabá zrcadlovka ve slušných podmínkách ano). Akvária se bohužel neřadí mezi dobře nasvícené scény. Dobrá fotka kompaktem samozřejmě de udělat, ale srovnávat to nejde. Jak už jsi psal, tak většina kompaktů má strop kolem ISO 400, některé až 800. U zrcadlovek je ta hranice podstatně výš a dává to větší možnosti.
Jen na ukázku - tohle je neodšumená fotka ze 7D na ISO 3200 (celkem běžně používám)
rybicky.net/nadrz/13814/r81977.jpg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 20:02 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: radim
Radim: Fotka bola fotená pri F/3,5, 1/250 s, ISO 320. Pokiaľ to bolo v režime M (manuál) a výsledkom bola tma, tak treba predĺžiť čas na cca 1/100 s (viac už je problém pri pohybujúcom sa objekte, ale dalo by sa možno), znížiť clonu (ak sa dá na menej ako 3,5, čo najmenšiu) a ak nestačí, tak i zvýšiť ISO (ale nad 400 už asi bude dosť silný šum).

K úvahám, či treba profi zrkadlovku alebo stačí kompakt: nejde ani tak o fotoaparát, ale o objektív. A hlavne záleží, aké silné je svetlo, pretože ak je slabé, tak kompakt naozaj nemá moc šancu (zväčša nie je objektív tak svetlý + vyššie ISO robí problém). Ak je silné, tak dosť dobre to zvládne i kompakt. Vo všeobecnosti - čím slabšie svetlo, tým lepšiu treba techniku (pokiaľ ide o fotenie pohybujúcich sa objektov a bez použitia blesku) - to sa netýka len akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 20:01 - Re: Ičin
Pod 100 ISO sa na mojom Panasonic-u nedostanem.Osvetlenie akvária je štandartné cca 1W/L.Prípadne i menej.Viď.pridané fotky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 20:00 radim
díky moc chlapi, jdu se stím hrát ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 19:57 radim Re: Ičin
není to tak nastavené tady pro forum?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 19:55 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: prasan
s ISO 100 musíš používat buď blesk nebo máš extrémně přesvětlený akvárko
jinak teda v počítači EXIF máš, ale po nahrání na web už tam není
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 19:54 - Re: radim
Tu máš na stránke výrobcu manuál i v češtine:
;-)
www.sony.co.uk/…
Máš ultrazoom skoro ako ja.Ak skúšam ryby v pohybe,tak v režime sport / sekvenčné snímanie alebo poloautomat.V plnom automate sa mi to nikdy dobre nepodarilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 19:51 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: radim
ja to řikam pořad že fotaky jsou 10x chytřejši než mi když běži na automat :))

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 15

Zpět na obsah sekce Focení a úprava fotek • Zobrazeno 20376x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/862-foceni-akvaria?od=251