Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Focení akvária

 

NápovědaFórum » Focení a úprava fotek  

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Focení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.10.2018 14:55 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: rudiezi
Zkus reverzní makro. Jde krásně i se setovou 18-55. Makro nad 1:1 tak uděláš v pohodě. Jen se připrav na tmavší fotografii. D5000 nemůže tolik hnát ISO do tisíců.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2018 14:21 Muž Jarry [1437] Re: rudiezi
Možná objektiv, ale ve foťáku bych asi problém nehledal;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2018 14:17 Muž rudiezi [3] Re: Jarry
S makrom som skúšal, ale aj tak mi to nezaostrí tak ako by som potreboval. Skúsim sa s tým ešte pohrať, ale je možné že potrebujem lepší stroj :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2018 13:50 Muž Jarry [1437] Re: rudiezi
Nejlépe asi makro objektivem:-) Pokud se focený objekt nehýbe, tak je ještě možné použít co nejdelší ohniskovou vzdálenost a umstit foťák co nejblíže tak, aby byl ještě schopen zaostřit - potom to ale chce stativ a ani tak nebude fotka moc dobrá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2018 12:27 Muž rudiezi [3]
Viem, že do tohto vlákna to asi nebude patriť, ale ako najlepšie odfotografujem detail na skle? (niečo čo má naozaj miniatúrne rozmery, mám nikon d5000)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2018 18:26 Muž Jifi [675] Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: P.S. Drobnost. Občas si vezmu černé rukavice. I prsty bývají vidět.
Stačí použít samospoušť a vylézt ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2018 17:27 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostliny
Já mám okolo akvária tmu takže k tomu nic nepotřebuji. Rostliny běžně fotím šikmo na sklo ryby jen kolmo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.01.2018 17:17 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: drvi
Já používal černý čarodejnický plášť mojí dcery, jenže dcera se odstěhovala do Brna kvůli škole a tak jsem bez pláště :).
P.S. Drobnost. Občas si vezmu černé rukavice. I prsty bývají vidět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.01.2018 16:38 Muž powery [250] Re: drvi
Něco jako www.e-army.cz/… ? X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.01.2018 01:38 Žena drvi [2894] Re: ManuelChavez
Já jsem si k účelu focení akva bez odlesků teď zakoupila velke černé prostěradlo, kterým přikryju při focení sebe i akvo tak, aby jediné světlo, co tam svítí, bylo osvětlení akva (zvrchu). Mělo by to fungovat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2018 01:11 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevety
A já mám čelní sklo u akva vypouklé a nejde mi to pořádně vyfotit ani za nic. :-/
Jde mi hlavně o celkový pohled, vždycky to tam hodí nějaký odlesk, i když je kolem tma a svítí se jen nad akvárkem.
Detaily celkem jdou, ty fotím tak, že mám sluneční clonu opřenou o sklo a okraje fotky s odlesky pak ořežu, ale v celkovém pohledu v tom ohybu skla vždy nějaký odlesk je a ořez zde není možný.
Fotím Nikonem D3400, objektiv Nikkor 10-20, stativ.
Polarizák mám, tak možná, až sem bude v létě svítit z boku slunce, jestli to proti odleskům skla pomůže?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 23:37 Mejla82
canon eos 1200D mam 1,8 pevnou padesatku.Fotim kolmo na sklo.Iso 3200 clona ,2,5 a cas 1:500 ... fotim z ruky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 22:27 Deepinpeat Re: zervan
Jo tak, 20 CM od skla :-) tak to je ono, to já ve svých nádržích nemám no :- D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 22:23 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Deepinpeat
Nuž ale tá vzdialenosť sa počíta od čipu a keď vezmeme do úvahy, že objektív je dlhý cez 20 cm a rastlinka je asi 20 cm za sklom, tak sa proste lepím ;)

Markéta, vďaka za potvrdenie! Asi to teda ďalej nebudem riešiť...

EDIT: V tom odkazovanom článku je to presne to, čo píšu za TIP 1. Čiže je to normálny jav, s ktorým nič nespravím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 22:07 Deepinpeat Re: zervan
Aha no ta 40 ma minimální vzdalenost 16 a to je delší z těch dvou co mám, takže lepení na sklo asi vnímám jinak ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 21:59 Deepinpeat Re: zervan
No jelikož sem nevěděl to čím nás obohatila Markéta, tak sem vesele fotil i pod uhlem. Většinou ale používám ještě polarizační filtr : )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 21:54 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Deepinpeat
vaaclav: To áno, ale toto rozmazanie je optického charakteru - vidím ho hoci aj cez hľadáčik. Je to niečo podobné, ako keď nemám šošovky a dám si okuliare (-5 D), pri pozeraní pod šikmým uhlom z malej vzdialenosti ("nos opretý o akvárium") sa mi to všelijako rozmazáva a robí divné veci. Neviem to moc opísať.

Deepinpeat: Je to pravý makroobjektív, teda minimálna vzdialenosť tomu zodpovedá - 30 cm (od čipu). Od tohoto minima som bol ešte veľmi ďaleko, dokonca som ani nemusel prepnúť na blízky rozsah (pod 40 cm). Keď idem ďalej od skla, teda keď nejdem fotiť makro, ale detail typu "celá rastlina", tak nie je problém. Pripadá mi to vcelku pochopiteľné - optická vada sa relatívne zmenší, keďže "pozerám" cez oveľa väčší úsek skla. Ten fotený objekt (pogostemon helferi) je maličký, v priemere asi 2 cm a chcel som ho mať na celú fotku. Preto som musel tak blízko. Práve tieto malé detaily mi nejdú fotiť pod uhlom. S tým 40 mm fotíš kolmo ku sklu alebo to ide aj šikmo? (v zmysle zhora ponad rastlinu A fotím rastlinu B)

Má niekto pre porovnanie aj makroobjektív s dlhou ohniskovou vzdialenosťou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   31.12.2017 21:51 Žena Raviolka [2154] Re: zervan
Narazil jsi na stejný problém, jako každý, kdo zkusil fotit makroobjektivem přes sklo a očekával od toho opravdu perfektní výsledky. Je nutné fotit KOLMO ke sklu. To je prostě fakt a jedno ze základních doporučení. Třeba tady je to tip číslo 1 i s ilustrací efektu a poznámkou, že čím blíž jsi objektivem ke sklu, tím je to horší:
www.advancedaquarist.com/…
Mě to taky štve, protože někdy se kolmo fotit nedá. Je opravdu někdy jednodušší a ve výsledku i lepší fotit obyčejným objektivem (který ty chyby tolik nezveličuje, proto si toho ani běžně nevšimneme). Pokud jde fotit kolmo, tak samozřejmě makro je lepší.

P.S. Když jsem si koupila makroobjektiv, tak jsem o tomhle taky nevěděla a na první testovací fotky jsem se koukala vyděšeně, proč jsou tak příšerné... :-O Už jsem vycvičená a hlídám si focení fakt kolmo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 21:41 Deepinpeat Re: zervan
Aha, tak to je stroj mimo moje zkušenosti, ale to sklo co mas bude mít dost velkou minimální zaostřovací vzdálenost vzhledem k ohnisku ne? Zkusil bych jít dal od skla. Na sklo se musím lepit s nikonem 40 mm a po ohnisku jako mas Ty toužím, abych si neplašil ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 21:40 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zervan
Snímky máš rozmazané tak že krátký čas, nevím jestli tam nemáš stabilizaci obrazu tu musíš také vypnout. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 21:32 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Deepinpeat
Jasné, že zo statívu a v manuálnom režime, s tým ja problém nemám :-) Tento makroobjektív mám na Olympus E-620, teda pri crop 2× ohnisková vzdialenosť zodpovedá 210 mm eq35. Inak oboje mám už dlhé roky a fotím s nimi bežne bez problémov. Len v akváriu to nejde ani za svet. Ostatným vám to ide normálne? Aké ohniskové vzdialenosti používate? Ako ste blízko pri skle? ja som s objektívom nalepený na skle, no ale je dosť dlhý, takže snímač nie je až tak blízko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 21:27 Deepinpeat Re: zervan
A jaký mas čas expozice? Pokud to fotis z ruky, tak muže byt problém ze to neudržíš v klidu, takže buď stativ, nebo to zkrátit časově. Tohle ohnisko bude vyžadovat z ruky možná i 1/250 a přizpůsobit zbytek. Ideálně fotit čistě na manuál a naučit se sladit clonu a tím i hloubku ostrosti, dobu expozice a citlivost snímače. co Je to za foťák? Sorry píšu iPadu a nejsem zvyklý na predikci a korekci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 21:16 Muž zervan [1123] - Rostliny – makrozábery pod uhlom
Fotka k příspěvku Nepovedal by som, že by som tu niekedy písal s cieľom získať radu, ale všetko je možné :-)

Mám problém s makrozábermi - nie detailami bežným objektívom, ale skutočne s makrozábermi. Keď fotím kolmo ku sklu, ide to, no zväčša to nie je možné a potrebujem pod nejakým uhlom. Vtedy je fotka úplná pohroma - mohutná chromatická aberácia, rozmazaná. Vyzerá to ako nejaký optický jav z dôvodu lomu svetla na rozhraní vzduchu / skla / vody. Robím niečo zle ja? (neviem však čo, skúsil som i riadne pricloniť na F/11, je to jedno) Mám zlé sklo na akváriu? (no dnes som skúšal aj na novom akváriu rybicky.net/nadrze/27872 a je to moc zlé) Alebo mám nevhodný objektív? (Sigma 105/2,8 - možno treba na akvárium kratšie ohnisko?)

Dôsledok je, že radšej odfotím bežným dobrým objektívom a vystrihnem z neho detail, výsledok je oveľa lepší.

Pripájam ukážku...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 14:24 Žena permonici [316] Re: NHKG
Souhlasím, je tam velmi málo světla (zářivka T8 15W na akva 54l).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.09.2017 13:20 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: permonici
Máš to akvárium dost mizerně osvětlené. Světlo je pro focení hrozně důležité, chtělo by to na focení ještě něčím dosvítit (lampičkou a podobně). A jak píše Václav, něco místo stativu pomůže na fotky celého akvária a nahýbajících se předmětů, protože pak můžeš nastavit delší časy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.09.2017 13:11 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: permonici
Vyzkoušej si různá nastavení bílé ale hlavně to chce fotit když je v okolí akvária tma. Jako stativ lze použít i smeták nebo žehlicí prkno. Sežeň si nějaký program na úpravu fotek. Začínal jsem s IrfanView dnes mám Zoner. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 11:37 Žena permonici [316] Re: Jarry
Vyvažuji bílou dle kousku sépiovky, kterou dávám šnekům. Bohužel ani tak nejsou fotky nic moc, asi proto, že fotím z ruky a nemám příliš světelný objektiv.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2017 13:00 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Fotosoutěž
Časopis Akvárium vyhlásil fotosoutěž na téma rostliny (zrovna dnes jsem na to koukal). Viz www.facebook.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.07.2017 12:46 Muž Jarry [1437] Re: NHKG
Bílou jsem nezkoušel, ale už mě napadlo zkusit dát do akvária nějaký bílý terčík. Mimo akvárium je to díky tmě okolo nesmysl a jinak nic bílého v akváriu nemám. Asi s tím zkusím zaexperimentovat, jinak taky teda vybírám vždy tu nejméně špatnou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2017 11:56 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Jarry
Fotím taky za tmy z židle (stativ nemám). Fotím na max zoom mého objektivu 17-50mm f2,8, takže 75mm a bez clony. Mám akvárium celkem temné a fotky to trochu umocní, což se mi líbí. Ale nemám trpělivost, tak blýsknu pár fotek a tu nejméně špatnou sem hodím.
Moje ryby pohyb kolem akvária ruší, tak proto ten max zoom. Potřeboval bych víc světla. I bez clony je iso moc vysoko a čas moc dlouhý.
Zkoušel jsi vyrovnávat bilou podle bílé plochy v akváriu? Já mám výluh, tak u mě budou ty barvy divné vždy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2017 11:46 Muž Jarry [1437] – Celkový pohled
Přesunu se s diskuzí sem - jakým způsobem fotíte celkový pohled akvária? Já fotím za tmy, ze stativu s pevným 35mm f1.8 objektivem (APS-C čip, takže by to mělo odpovídat cca 50mm), clona kolem 6-8, ale mám velký problém zachytit barvy, světlost a celkově atmosféru akvária. I když jsem v RAWu zkoušel ručně upravovat vyvážení bílé (i další parametry), pořád jsem u fotky hrozně daleko od reality - na fotkách je to takový ponurý.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 16:24 Muž Xavi [12] - RostlinyRe: powery
no my drzime fotak rovno...
fotak drz vzdy kolmo na sklo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 16:02 Muž powery [250]
Jak při focení akvárka nastavujete stativ - foťák, aby fotka nebyla nakloněná nebo perspektivou zkreslená? Vždycky to mám nějaký nakřivo a musím do dolaďovat programově. :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.08.2015 19:16 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: NHKG
Lightroom bol drahý pred rokmi (kupoval som za cca 300 €), teraz stojí tuším polovicu a študentská verzia ešte menej (tuším 80 €?). A inak i "váš" český Zoner Photo Studio je veľmi dobrý a určite stojí za vyskúšanie, je lacnejší - a 30-denná verzia je bezplatne. Tieto platené programy majú zmysel asi len pri fotení do RAW formátu, inak stačia bezplatné verzie (ak sa nemýlim, existuje aj Zoner Photo Studio Free, nejaké verzie boli na rôznych DVD k časopisom).

EDIT: Na disku mám inštalačku Zoner Photo Studio 14 Free, ale zdá sa, že sa dá stiahnuť novšia verzia na free.zoner.com (paradoxne v angličtine, asi ide o to dostať sa do povedomia zahraničného trhu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.08.2015 18:51 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Mejla82
Lightroom, výborný na hromadné úpravy fotek. Umí opravit u to špatné nastavení barev na fotkách, co jsi už udělal. Ale je to hodně drahý program. Já na základní úpravy používám Irfan view, umí opravit i ty barvy, ale hodně komplikovaně a nastavení pro hromadné úpravy je dost schované.

@Jirri: Absolutní nesmysl o tom, že je jedno čím fotíš. Pokud je málo světla a fotíš něco, co se hýbe, bez pořádné výbavy nevyfotíš kloudnou fotku. Když fotíš statický a dobře osvětlený objekt, uděláš dobrou fotku skoro s čímkoliv. Bohužel focení akvária většinou spadá do první kategorie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2015 18:40 Mejla82
Mas nejakou app k doporuceni??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.08.2015 18:17 Muž Jirri [71]
Doporučuji začít tím že o focení zjistíš alespoň základy.
Třeba tady www.jaknafoceni.cz/…
Podobných stránek je na internetu plno. Nakonec je jedno čím fotíš. Třeba hlavní fotky mých prezentací jsou focené taky "jenom" mobilem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2015 18:10 Mejla82
Jako iso ze jo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2015 17:51 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Mejla82
Nevím jestli máš na mobilu možnost nastavení bílé. Pokud ano tak zkus jinak nastavit osvětlení a nebude to hodně žluté. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2015 17:47 Mejla82
Fotite nekdo mobilem? hop Ja to zkousim na sony xperia z1 20, 7mpx
Ale nejak se mi nedari, sosnul jsem placenou apk camera zoom fx premium....ale nic.Fotky jsou strasne do zluta... :-|
Tak kdo a jak tu foti mobilem?? pivo

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2015 16:39 Muž Bošek [53] Re: lhajek
Tak to je presne muj pripad. Jsem na vesnici a jedu pres mikrovlnu - hruza!
Data samozrejme taky zmensuju - na 300kB.
A mas pravdu, neverim, ze to automat udela lip, nez ja. Jsem ze stare skoly a fotku si prave proto radsi zmensim sam a doostrim podle potreby, nez, abych to nechaval na vuli serveru. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2015 14:31 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Bošek
Však k tvým radám na focení nemám nejmenších výhrad ....

Ono zmenšování rozlišení není ani tak kvůli tomu jak velké se nám to pak zobrazí, ale je to už historicky zajeté z důvodů snížení množství přenášených dat. Sice se internetové linky za ta léta pěkně zrychlili, jenže tomu narostl objem i u těch fotek. První foťák co jsem měl v ruce produkoval fotky pouhých 320x240 pixelů a standardem v té době bylo připojení byl 56kb/s modem. Dnes běžně produkují i kompakty více jak desetimegapixelové obrázky, které i v JPEGu mají klidně 10-15MB. Linky sice máme rychlejší, ale jen na stahování, ale v odesílání dat jsou většinou velmi pomalé. Takže nejrychleji jak zmenšit objem dat fotky je i zmenšit její rozlišení. Zrychlím tím nahrávání ode mě na server, i stahovaní ostatním do počítače a odlehčím tím i serveru samotnému v množství distribuovaných dat.

Jinak zdejší server přijme i fotky v originálním rozlišení aniž by na ně jakkoliv sahal. Jen se to musí při nahrávání zvolit. Sice už asi časem nástroje webových serverů pro práci s obrázky vyspěly, ale z minulosti si nesu to, že tu fotku vždycky při zmenšování degradují víc, než když to udělám ručně v nějakém slušném editoru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2015 13:26 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lhajek
Zdejší stránky zmenšují fotky automaticky myslím 1024 x 683 třeba Akvarista.cz tam už je to 700 x něco a a někde jsou potřeba ještě menší. Tady fotky nezmenšuji před nahráním. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2015 13:16 Muž Bošek [53] Re: lhajek
V podstate se neda jinak, nez s tebou souhlasit.
Nejde to pausalizovat, ale mne to zobrazuje celou sirku na 4,2" mobilu, 15" notebooku, 19" monitoru v praci i 21" monitoru doma, tak jsem myslel, ze to bude fungovat u vetsiny ... jak je videt, tak ne.


Ale mou hlavni myslenkou clanku nebylo zmenseni fotky, ale foceni samotne. :-)
Diky za karmy, vidim, ze to melo smysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.02.2015 12:47 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Bošek
Mám pocit že tu motáš moc věcí dohromady s velkými nepřesnestmi:
Bošek napsal: Ono je podle me jedno, kolik pixelu ma monitor, ale, je dulezite, jake je jeho nativni rozliseni. Ale nativní rozlišení monitoru (tedy to dané z výroby) je právě to, kolik má monitor pixelů.
Bošek napsal: Myslim, ze se moje fotky (ty na sirku) zobrazuji vsem pres cely monitor a ne jen treba na pulku.
Bohužel si to pouze myslíš, ale u každého jsi se nebyl podívat. Zrovna mě vždy kousek fotky chybí. Aspoň co jsem se díval na tvou prezentaci.
Bošek napsal: Jak udelat velkou fotku se pozna tak, ze ji treba otevrete v obycejnem Malovani a, kdyz ji vidite celou, tak je velka akorat.
Jenže tím jsem to odladil pro zobrazení pouze pro mě, ale co všichni ti ostatní?
Bošek napsal:-Dale, kdyz ji otevrete na webu, tak se ukaze cela jeji sirka hned a ne az po nacteni cele fotky. Protože mám ale velmi rychlé připojení tak se mě i dost datově objemná fotka taky zobrazí hned ikdyž se musí v prohlížeči zmenšit, což se většinou děje právě až po jejím úplném načtení.

Já bych si nedovolil takovým způsobem doporučovat rozlišení fotografií pro web. Orientačně abych uspokojil dostatečnou velikostí obrázku co nejvíce lidí, lze vycházet ze statistik webu jaké je nejčastěji používáno rozlišení. Bohužel v dnešní době do toho také velmi výrazně promlouvají různá mobilní zařízení jejichž displeje jsou malé a také rozlišení je menší než u klasického počítače. A jak potom upravovat fotky abych zbytečně velkým objemem nezatěžoval datové limity těch co se na fotky chtějí podívat právě z mobilních zařízení? Prostě za mě nelze tak jednoduše paušalizovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2015 11:52 Muž Bošek [53] Re: zervan
Fotky pro web delam max. 1500x900 pixelu. Ono je podle me jedno, kolik pixelu ma monitor, ale, je dulezite, jake je jeho nativni rozliseni.
Myslim, ze se moje fotky (ty na sirku) zobrazuji vsem pres cely monitor a ne jen treba na pulku.
Jak udelat velkou fotku se pozna tak, ze ji treba otevrete v obycejnem Malovani a, kdyz ji vidite celou, tak je velka akorat.
Dale, kdyz ji otevrete na webu, tak se ukaze cela jeji sirka hned a ne az po nacteni cele fotky.
Snad je to srozumitelne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.02.2015 23:19 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Bošek
Bošek napsal: Zmenšuji fotky před vložením na web tak, aby pokryly maximálně velikost monitoru!!! Hm, no a to je koľko? Môj monitor má "len" 2560 × 1440 px (3,7 Mpx), ale dnešné najmodernejšie "4K" monitory majú 3840 × 2160 px (8,3 Mpx) a to nehovorím o novom iMac... Čo by znamenalo, že z niektorých foťákov ani zmenšovať netreba ;-) Inak nič v zlom, len technická poznámka vzhľadom na dnešnú dobu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   11.02.2015 23:01 Muž Bošek [53] – Pár triků na focení II.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku











Zbylé fotky s ukázkami a ještě jedna věc, které se držím:

Zmenšuji fotky před vložením na web tak, aby pokryly maximálně velikost monitoru!!!
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   11.02.2015 22:59 Muž Bošek [53] – Pár triků na focení I.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku









Chtěl bych vám ukázat, jak fotím a přemýšlím při focení já a to nejen u akvárka.
Jsou to v podstatě obecné zásady pro jakoukoliv situaci.

Jakých zásad se držím především:
1. nejlepším přítelem fotografa je tlačítko DELETE - prostě jakkoliv nepovedené fotky nekompromisně mažu
2. k prezentaci nepoužívám několik velmi podobných fotek za sebou - vyberu sebekriticky jen tu nejlepší a tu pověsím na web
3. je stokrát lepší fotka, co šumí, než rozmazaná
4. je lepší fotka co šumí, než fotka s bleskem (když blesk, tak externí s "odražečem")
5. nízká clona (malá hloubka ostrosti) pomáhá oddělit objekt zájmu od pozadí
6. je lepší zabrat víc prostoru okolo a pak oříznout, než mít rybu bez ocasu
7. buď trpělivý a necvakej zběsile spoustu fotek, budeš pak spoustu fotek mazat
8. trénuj a předvídej, u špatných fotek přemýšlej, co příště udělat jinak, aby špatné nebyly
9. uvědom si, že mozek při pohledu na scénu (akvárko) dokáže přes oči "zaostřit" na jednu věc a ostatní jakoby rozmaže,
ale fotku musíš vyfotit tak, abys tuhle situaci divákovi přímo vnutil, protože je malá a plochá
10. několik příkladů na fotkách

No snad to někomu pomůže ...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2015 17:29 Muž VitaValke [8] - Malawi
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku tak taky trošku obnovíme :)
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 15

Zpět na obsah sekce Focení a úprava fotek • Zobrazeno 20376x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/862-foceni-akvaria?od=101