Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Focení akvária

 

NápovědaFórum » Focení a úprava fotek  

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Focení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2015 12:45 Muž Loosos [6] - AsieRe: Johan
To je jasný, já jsem včera zkoušel fotit tetry měděné, vypadá to jednoduše, protože když se na akva dívám z dálky plavou pomalu a klidně, ale jak se k nim přiblíží objektiv lítaj jak zběsilý :) . Oni mi to dělaj snad naschvál :-D . Problém je právě v tom ostření, protože než namáčknu spoušť, ryba je na druhým konci akvárka tone .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2015 12:32 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Loosos
No, řekni rybě, aby stála souběžně se sklem. :-D Je vidět, že nejsem zrovna nejnáročnější. :-) Ale aspoň je vidět, jak jsem na začátku psal, že není potřeba nejsvětlejší objektiv. Stejně se to pak nevyužije. Jak jsem ostřil netuším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2015 12:05 Muž Loosos [6] - AsieRe: Johan
Ta razborka je luxusní potlesk ! To ti ostřil autofocus nebo manual? Ale s tou hloubkou jsi to možná už trošku přehnal, ocasní ploutev už není ostrá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2015 00:12 Muž 150koni [653] Re: Johan
já bych řekl, že se podaří tak jedna ze sta co ;-) Nejhorší je že ve foťáku to vypadá dobře a na monitoru už to je hnusné :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2015 00:10 Muž 150koni [653] Re: Johan
zkoušel jsem i dálkově odpalovat blesk umístěný na akváriu :-D tedy nad hladinou :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2015 00:09 Muž 150koni [653] Re: Loosos
Adobe Photoshop CS6 ... Modul Camera RAW 8.7 ... Dal jsem odstín trochu do zelena, sebral jsem z fotky sytost a světlost modré barvy, trochu jsem si pohrál se žlutou no a vylezlo z toho tohle :-)

edit jo a ještě jsem šoupal s teplotou. Dal jsem teplotu nahoru a pak ubral pouze žlutou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.01.2015 00:05 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: 150koni
Fotka k příspěvku Chce to trpělivost a případě si vyhrát s bleskem. Nastavit ho třeba na nejnižší úroveň a fotit a fotit. :-D Fotit třeba 2 cm neposednou rybku je také paráda. =D

350D, f4, 1/50 sec, ISO 200
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2015 00:01 Muž Loosos [6] - AsieRe: 150koni
Ta je dobrá! V čem jsi to upravil? palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 23:56 Muž 150koni [653] Re: Johan
no a já mám právě problém, že ony moc nepózují :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.01.2015 23:39 Muž 150koni [653] Re: Loosos
Fotka k příspěvku a je takhle zelená ? :-)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 23:38 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: acik
Ta původní fotka je lepší ty už jsi to trochu přehnal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 23:35 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: 150koni
Snažím se ručně, ale rychle plující ryby fotím automatem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 23:29 Muž 150koni [653] Re: Johan
ostříš automatem, nebo ručně ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 23:21 Muž acik [416] Re: vaaclav
Fotka k příspěvku co takhle? :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 22:43 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Designer
Johanova fotka je ale trochu jiné kafe, o pár levelů někde jinde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 22:22 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vaaclav
To pochopitelne asi delame vsichni, vcetne barevneho vyvazeni, nakonec i proto je digital fajn. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   03.01.2015 22:15 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: 150koni
Fotka k příspěvku ;-) Je to prostě o trpělivosti.
(je to z výstavy ryb, takže světelné podmínky také nic moc... )
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 21:56 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Designer
Fotka k příspěvku Stačí trochu fotku ztmavit a doostřit a i z docela obyčejné fotky se může vyklubat celkem slušný snímek. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 21:48 Muž Loosos [6] - AsieRe: Designer
Ono to je spíš náhoda než umění :). Jen nevím proč je taková do modra a ne mechová hmm .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 21:22 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Loosos
Ta parmicka je vylozene uzasna, uplne mi prislo, ze z te fotky plave ven potlesk .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 20:06 Muž acik [416] Re: Loosos
pomalej fotak :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.01.2015 20:04 Muž Loosos [6] - AsieRe: Johan
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Takhle ostrá se mi nepovedla, nestihne to zaostřit. Holt mám rychlý rybky ano .
Focený kompaktem olympus XZ-2
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2015 18:57 Muž acik [416]
moc to řešíte :) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 18:40 Muž 150koni [653] Re: zervan
přesně tak. U full frame jsou jiné hrádky s hloubkou ostrosti, než u APS-C snímačů ... o kompaktech už nemluvě :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 18:36 Muž 150koni [653] Re: Johan
Mé fotky Canon 650D, f5.6, 1/60 sec. ISO-6400, ohnisková vzdálenost 88mm, režim expozimetru maticové měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 18:32 Muž 150koni [653] Re: Johan
pěkná fotka palec nicméně u mého akva při hloubce 60cm, a jeho osvětlení by jsi fotku tak krásně prokreslenou neměl. Je problém prosvítit takovou hloubku a dole je jiná intenzita světla jak nahoře. Jak už psal "dvorak" je to vše o světelných podmínkách, které panují v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2015 18:28 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Johan
Pozor, hĺbka ostrosti nezávisí len od clony, ale i od veľkosti snímača, takže na kompakte nie je problém fotiť akvárko i na F/1,4 (i menej by stačilo) - tam má svetelnosť mimoriadne veľký význam. Inak ja fotím na FT čipe s F/2 a stačí mi to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.01.2015 18:27 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: 150koni
Fotka k příspěvku Je to prostě kompromis mezi tím, aby nebylo zbytečně ostré pozadí, byla ostrá co největší část ryby a nebylo to moc zašuměné a mázlé..
Canon 350D, f 6,3, iso 200, 1/60 sec.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 18:26 Muž 150koni [653] Re: Johan
jen jsem zjistil že automaticky ostřit není to pravé ořechové. Pokud není dostatek světla a kontrastu, je to mizerie. Na těch fotkách je to krásně vidět :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 18:21 Muž 150koni [653]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ten šum tam prostě je :-D

ISO 6400 :-)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 18:17 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: 150koni
No, já mám u všech objektivů které používám 2,8. Takže to není důvod, že bych nemohl clonu víc otevřít. Ale je to prostě tím, že málo kdy by se podařilo rybu proostřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 18:07 Muž 150koni [653] Re: Johan
Nejčastěji používáš 5.6, protože je to nejvíce otevřená clona co jde u většiny objektivů. Také mám nejvíce otevřenou clonu 5.6 při plném zoomu. Pokud chceš lepší kresbu, v tom případě musíš dostatečně svítit. :-) nejlepší kresby dosahují objektivy stejně až u clony 10-11. Což už je cca. na půl otevřená/zavřená clona u většiny objektivů. A zase jsme u světla :-)
Nicméně když fotím detail a na ten detail přizoomuji, v mém případě jen jedna ryba do okénka, tak mohu otevřít clonu i na 1.8, pokud mi to objektiv dovolí :-) Právě proto se chystám na objektiv s clonou 2.8 v celém rozsahu zoomu. Kresba lze také doladit v počítači, pokud je v rozumné míře a je foceno do formátu RAW.

edit: Pokud ovšem upravuji kresbu fotografie dnes, zvyšuji i kresbu, tedy viditelnost šumu. Když budu mít možnost otevřít clonu více, bude méně šumu a tím větší prostor pro zlepšení kresby v počítači. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 17:54 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: 150koni
K čemu je světelný objektiv, když musím na akvárium i na ryby, přiclonit. Nejčastěji používám 5,6 a do toho se vejdou prakticky všechny objektivy. Kresba se mi zdá důležitější než světelnost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.01.2015 17:48 Muž 150koni [653]
Ještě poznámka k těm megapixelům. 16Mpixel na 1" snímači u drahého kompaktu za 20tisíc bude kvalitnější fotografie než 16Mpixel na 1/1,7 " snímači levného kompaktu, za stejných světelných podmínek. Ty mají snímač velký jako ostříhaný nehet na ženském malíčku :-) Takže údaj velikosti Mpx není vše a je to jen pozlátko pro něvědomé. Jedině pokud jste schopni dostat na snímač dostatek světla, odměnou vám bude i kvalitní fotografie. pivo palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.01.2015 17:27 Muž 150koni [653]
Megapixely jsou dobré tak akorát pro velkoformáty, nebo pokud chcete fotografii ořezávat. Nejdůležitější pro fotografii je světlo a proto je důležitý kvalitní světělný objektiv. Potřebuji fotit třeba detaily ryb, nebo jen částí akvária ale bez přádného světla je to akorát tak zašuměné. Můžu si vybrat
1. zvýšit citlivost na úkor šumu, tedy kvality fotografie
2. pomalejší závěrka, většinou na úkor ostrosti, tedy kvality fotografie ... ryby se prostě pořád hýbou :-D
3. zvýšit osvětlení pro potřeby focení třeba halogeny. Více světla do objektivu, nicméně riziko přepalů na fotce
4. Pořídit foťáku kvalitní světělný objektiv. Nejdrachší varianta.

Šum lze sice počítačově částečně odstranit ale zase a opět na úkor ostrosti. Takže body 1 a 2 vyjdou na stejno. Levnější varianta je pořádné osvětlení pro potřeby focení. Tu teď právě zkouším. Zkusil jsem 2x200w halogen a na mou hloubku akva je to málo. Takže asi pořídím 400-500w halogenové žárovky. Nejdrachší varianta je varianta 4, tedy světelný objektiv. Ceny bohužel od 10.000kč výše :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 17:21 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: Loosos
Megapixely vyjadřují, kolik je na fotce "mini bodů", které můžou mít každý jinou barvu, a tak je fotka více probarvená, popř. ostřejší a detailnější. Při focení akvária je důležité to, jaké světelné podmínky panují v akváriu, od toho je závislé to, na kolik je potřeba nastavit ISO a délku expozice. To zase závisí na tom, co chceš vyfotit. Jestli rybu v pohybu nebo statickou rostlinu či pomalého plže.
Na rychlou rybu, potřebuješ kratší expozici. Při krátkém času expozice je výsledek tmavší. Takže musíš zvýšit ISO, který to do jisté míry dokáže kompenzovat. Čím vyšší hodnota ISO, tím více šumu na fotce. Tudíž při velmi krátkém čase a vysokém ISO zachytíš ostřeji rychlou rybu, ale fotka bude velmi tmavá resp. bude na ní přiliš velký šum.

U rostlin je to snadnější. Rostlina se nepohybuje, tudíž si můžeš dovolit delší čas expozice - aby byla fotografie světlejší a tudíž můžeš i ISO nastavit na minimum. Fotka bude bez šumu, světlá, pěkně probarvená.

Určitě ale fotit bez blesku. Blesk hodí mnohdy nepěkný odlesk na skle akvária a od toho si nepomůžeš. Raději překousni šum na fotografii, ale určitě bez blesku. Nastavením ISO a času expozice brzy najdeš na svém fotoaparátu nastavení, které bude to pravé pro vyfotografování pěkných záběrů.

Já fotím s Canon EOS100D (18 Mpix), objektiv je asi zbytečné popisovat, rostliny na nastavení: ISO 100 a čas expozice půl vteřiny, ryby na nastavení: ISO 100 a čas 1/250 vteřiny. Tudíž já s ISO ani nehejbu. Vystačím si jen s časem expozice a stativem :) Ale každé akvárium je jinak osvětleno a každý foťák má jiné možnosti nastavení. Já na svém Canon ISO neměním a na Canon CoolPix nebo tak nějak, co mají naši, bych se beze změny ISO nikam nedostal :) Mnoho štěstí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2015 16:42 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Loosos
Houby, automatika, makro, a porad si s tim, vsechno z ruky.
rybicky.net/fotogalerie.php…
A jiste, pri konkretnim zameru s hloubkou ostrosti atp. je to jine, ale fotka pro rychle zdokumentovani fakt jde i automatikou, pokud ten fotak aspon za tech par kacek vubec stal.

Akorat kdyz uz clovek neumi fotit, musi aspon umet strilet, ono je to totiz stejne. Vystrel a spoust se nemacka jak kdyz se chce koze urvat vemeno, musi vylozene prekvapit. :)

No a k tem megapixelum, tahle hracka (Canon IXUS 132) za par kacek 16Mpixel ma, mne to jako uplne malo neprijde.

Jde to i fotakem za par kacek, a neplati uplne ani podminky, ktere jsi k tomu napsal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 16:18 Muž Loosos [6] - AsieRe: Designer
Když je na něm plně manuální režim, tak věřím, že i s foťákem z tesca za 2000 se dají udělat hezké fotky. Nepotřebuješ horydoly megapixelů aby jsi hezky vyfotil akva. Stačí hodit foťák na stativ, snížit iso na minimum, trochu přiclonit právě kvůli oné hloubce ostrosti a prodloužit expoziční čas. Ale blesk je peklo. U rybek je to samozřejmě trochu jiné.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 15:55 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: lhajek
Fotim akvarium jak je (nijak nedosvetluji), kompaktem v cene 2000Kc (Canon IXUS 132) a vysledek muzes videt v me prezentaci rybicky.net/nadrze/18477 . Nerikam ze jde o nejaka umelecka dila, ale pro dany ucel je to myslim zcela vyhovujici, je tam proste videt jak to v akvariu vypada. Svetlo pro takove ucely nepotrebujes nijak vyvazene, s tim si mnoho softwarovych nastroju poradi, mnohdy jen na jedinou volbu z menu, ve smyslu automatickeho vyvazeni bile.

Pokud maji dost svetla rostliny, rozumnemu fotaku (s netresouci se rukou) to staci taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 15:20 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: lhajek
Používám spíše z nouze nad akvárkem. Nevýhoda je, že ty ledky nemají zrovna kvalitní podání barev.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 14:23 Muž lhajek [1870] - Rostliny
Uvažuji na focení v akváriu, ale i mimo něj, pořídit si LED reflektor (něco jako tento: www.ebay.com/…).

Určitě nepočítám s tím svítit někde trvale, opravdu jen na pořádné osvícení akvária, případně interiéru při focení nějakých těch domácích "oslav" narozenin (povinná fotka u dortu a tak). Přijde mě to lepší než použití blesku, když nepotřebuji být při tom focení příliš pohyblivý. Scéna je trvale nasvícena, tedy žádný stres s blikáním blesku pro chovance. Od věci by asi nebyla možnost plynulé regulace intenzity toho světla.

Používáte někdo něco takového nebo jiného? Čím případně dosvěcujete vy?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2014 12:57 Muž svfilip [42] - Velké cihlidy Jižní AmerikyRe: Johan
Ok, jen jsem to chtěl uvést na pravou míru. Focení akvarijních ryb je velice složité a prezentované výsledky tomu žel odpovídají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2014 09:53 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: svfilip
Tím jsem chtěl říct, že jsem napsal údaj bez přepočtu... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.07.2014 09:31 Muž svfilip [42] - Velké cihlidy Jižní AmerikyRe: Johan
I pevne sklo se musí přepočítat - pokud fotime s tělem s aps-c senzorem, musíme ohnisko přepočítat na cca 90 mm na kinofilm (full frame). Neni rozhodující, jestli jde o zoom nebo pevne sklo, připadne jestli jde o ef nebo ef-s typ bajonetu (platí pro Canon u Nikonu je to Fx a DX).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2014 17:51 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: lhajek
Je to foceno pevným 60 mm sklem. Čili bez přepočtu.
Jedná se o upravené fotky, takže šum jsem možná trošku odstraňoval (asi určitě) a jedná se o zmenšeniny, takže tam to také samozřejmě není vidět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2014 12:48 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Johan
Ta ohnisková vzdálenost je přepočtená na 35mm kinofilm a nebo fyzická? EOS 350 má tuším APS-C čip s crop faktorem 1,6x ... jen si to upřesňuji kvůli hloubce ostrosti ....
Docela mě příjemně překvapuje šum při takovém ISO na starším EOSu nebo na té "zmenšenině" pro web není tak patrný?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2014 21:37 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Aforte
Aforte napsal: To radši budu bez fotek než trápit rybky přelovováním. stydim :-D
Moje slová a držím sa toho stále palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2014 07:35 -
Ja fotím ultrazoomom.Takže nedosiahnem to čo by som normálne pri zrkadlovke.Fotím najčastejšie bez blesku(to však musí byť dobre osvetlená nádrž) Aby som to z ruky udržal a nebola fotka rozmazaná tak to mám nastavené cca takto
ISO 100, F3.0(na menej ma ultrazoom nepustí), 1/20
Fotím z väčšej vzdialenosti s použitím opt.zoomu alebo úplne na skle v makro režime.
Stále som len amatér a učím sa. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 22:49 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Johan
já bych to nevýhodou neviděl, když to té fotce více dá, než ubere, je to spíš výhoda a kreativní prvek ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 22:45 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Štefan
Jak tu bylo řečeno, je to z výstavy v HK a tam prostě modré pozadí mají. To je nevýhoda fotek, to co přijde skutečné je klam a pocit klamu leckdy vyvolá skutečnost. :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 15

Zpět na obsah sekce Focení a úprava fotek • Zobrazeno 20376x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/862-foceni-akvaria?od=201