Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čištění filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Čištění filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.02.2024 07:39 Muž Yirka [9117] Re: Starka
Natáhni na molitan normální igelitový pytlík. Běžně se to tak provádí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2024 07:21 Žena Starka [204]
Ahoj,
stále bojuji s řasami, které vznikly kvůli uhnivajícím rostlinám. Prostě jsem špatně odkalovala a tento binec zůstával na dně. Ovšem nedaří se mi dokonale akvárium od tohoto bince vyčistit. Vždycky se mi kousky odumřelých či uhnilých rostlin "přilepí" na molitan u filtru. Mám čerpací hlavu a molitan, viz prezentace nebo fotka od vlka asi 5 příspěvků níže.

Problém nastane ve chvíli, kdy s molitanem pohnu nebo vypnu čerpací hlavu. To se binec od molitanu odlepí a lítá po celém akva. I když se binčus snažím vybrat síťkou, stejnak po hodině je vše na molitanu.

Poradí mi někdo nějaký fígl, jak vytáhnout molitan z akva i s bincem, který bych mohla vyhodit, abych nepodporovala tvoření řas?

Napadlo mě natáhnout přes molitan silonku, ale nevím, zda by to fungovalo.

Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2023 15:22 Muž vlka [3426] Re: Sha
Vždycky čistím filtr ,,úplně dočista,, vše potřebné mám přece v akváriu, při krmení často filtr vypínám a někdy ho zapomenu i pár dní opět zapnout a nic se neděje. Z funkce filtru se stal dost dobrej byznys, ale filtr je pořád jen filtr...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2023 08:52 Muž Roger [1873] Re: Yirka
Taky myslím, já svoje molitany dám do dvojité igelitové tašky, obouchám o vanu a pak pod tekoucí vodou pořádně propláchnu a vyždímu. Nikdy jsem neměl problém. Ale, je pravda, že svá akvária se snažím stavět tak, aby filtr byl pouze jako pomocná berle ale nebylo na nich akvárium závislé, naopak, aby bylo soběstačné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.12.2023 08:12 Muž Freedlo [177] Re: Yirka
Souhlasim. Ja ho tedy peru v akvarkove vode, ale mackam ho jak zbesily: ). Kdyz jsem nedavno menil filtr za vetsi, nebyl zadny problem s vodou ci zakalenim po vyndani ‘zajeteho filtru’
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   06.12.2023 07:56 Muž Yirka [9117] Re: vlka
Myslím, že se z toho dělá zbytečná věda. Je třeba si uvědomit, že užitečné bakterie jsou usazeny především ve dně nádrže a na povrchu stěn a dekorací. Proto opravdu stačí molitan promačkat pod vodou, já to dělám pod tekoucí vlažnou a nikdy jsem neměl po vyčištění problém. Hlavně se jedná o obnovení průtočnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2023 22:12 Muž Jozef [311] Re: vlka
Možno niečo pomôže ošľahať (obúchať) ho vo vani (lavóry)- mokrý (nie úplne vyžmýkaný do sucha).
Čím jemnejší, tak to ide z neho ťažšie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2023 20:40 Muž Daniell [38] Re: vlka
Ahojky, jak píše Sha. Ze dva litry akvarijní vody do kýble a filtr v tom pořádně jen vymačkat a šup s ním zpět do akva :-) I když viděl jsem už i videa, kde jej normálně vyčistí pod kohoutkovou vodou ale .. ?? .. nemusím přece zabít všechny "dobré" bakterie chlorem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.12.2023 20:15 Muž Sha [500] Re: vlka
Myslím, že není žádoucí čistit molitan dokonale. Kanystrový i bublifukový molitan promačkám v odpuštěné vodě a "jdu od toho".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2023 20:07 Muž vlka [3426] – ...
Fotka k příspěvku Jak dokonale vyčistit molitan od ,,mazlavých,, nečistot, detritu ? Máte někdo zkušenost ? Pokaždé zůstanou nějaké kanálky zanešené...
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2022 12:10 Muž Uwe.T [34] Re: Lojza007
Díky za podporu nechám to prostě běžet, kamarád z Teplic mi včera potvrdil že kastrol mu filtruje už druhý rok. Snad je to prostě čirou náhodou správně nastavný objem filtru a průtoku k danému AQ a bakterie stíhají vše zužitkovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2022 07:12 Muž Lojza007 [1175] Re: Uwe.T
Dokud se významně nesníží průtok, nesahal bych do toho. Jednu dobu jsem měl v Tetře i vatu, ta ten průtok zastavila po půl roce, pak jsem ji měl v předfiltru, tam to šlo hezky rychle vyměnit a teď ji nemám nikde, tak doufám, že do předfiltru nebudu muset aspoň půl roku hrabat a do filtru ještě dýl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2022 23:23 Muž Uwe.T [34] Re: MARTIN HORÁK
No právě ž se mi do toho nechce rejpat, ale všude okolo čtu od akvaristů (já jsem jen pára)
že po půl roce, po roce už málokdo...na druhou stranu se objevují teorie že v hrncích probíhá i denitrifikace a je možné že vůbec pořádně nevíme co se v nich vlastně opravdu děje.
Podobně jako když jsem začínal, tak nikdo nezpochybnoval že ve dnu musí voda proudit a nejcenější co akvarista má je stará voda. Dneska se soudí že dno je anaerobní a že je to v pořádku. Jen bych nerad s tím hrncem něco prokaučoval, at už ho otevřu zbytečně, protože funguje na plný pecky, nebo naopak. Mate mne ta dlouhá doba, ale hamburk taky běží donekončna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.03.2022 22:46 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Uwe.T
Jedno pořekadlo praví: Když to funguje, tak do toho nerýpej. Takže žádný stres. Ale pro klid duše můžete vyčistit koš s nejjemnějším molitanem. Ať se daří i nadále pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2022 22:38 Muž Uwe.T [34]
Ahoj, mám AQ s 140 l vody a donedávna bylo provozováno s kostkou akvacitu s čerpací hlavou. Protože jsem chtěl získat víc místa v nádrži, po sáhodlouhém vybírání jsem pořídil kanistr tetra tec 800. Je absolutně tichý, průtok stažený na 1/3, všechny koše jsou s akvacitem a první čištění jsem provedl po půl roce,
Déle jsem to nevydržel kvůli zvědavosti co se tam děje. Akvacit byl zasviněý jen tolik, že být to vnitřní kostka, ještě bych jí nepucoval. V koších bylo správně vonící blátíčko. Teď je to již rok od pucování, voda jak křišťál, průtok pořád stažený na 1/3 a nijak nepozoruji jeho snižování.
Minulý týden nešla elktrika, takže jsem udělal odvážně test, kdy jsem čekal co se stane po opětovném uvedení filtru do chodu. El. byla po 14cti hodinách a ač jsem čekal u akva se záchraným kyblikem, filtr naběhnul jako by nic a žádná jedovatá kalamita se nekonala.
Takže se chci poradit zda mám kbelik po roce otevřít a proprat media, nebo to jestě prostě nchat běžet a čekat na snížení průtoku. Ve věcech a hlavně AQ pokud běží se nemá moc rejpat...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2021 22:27 Gazva Re: ctibum
Ta vata nemá na to vplyv. Tým vrchom myslím - na vrchu toho deklíka UV lampy ja malý otvor, kadiaľ ide časť vody pri pretlaku (upchatiu) resp. aj keď je pustený naplno ako čistý - možno to trochu reguluje prietok médiami keď je vypeckovaný naplno.
Inak ide voda zospodu cez molitan, valčeky, guličky a rovno vyteká
Dík, tiež sa mi zdajú v pohode. to som chcel potvrdiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2021 22:17 R Muž ctibum [6838] Re: Gazva
Válečky a kuličky mi nepřijdou nějak dramaticky zanesené...
Když vyndáš vatu, tak se průtok molitanem zlepší?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.07.2021 22:15 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: vlka
To nemohu souhlasit. Ideální je nechat filtr zanést při slabém průtoku a tento pak zesilovat při dalším zanešení. Navíc pokud má filtr více komor, čistí se jen část.
A k tomu čistému filtru - kompletně vyčištěný a "prázdný" filtr se stává spíše honítkem vody, při silném průtoku může dokonce docházet k vyplachování drobných nečistot zpět do nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.07.2021 22:12 R Muž ctibum [6838] Re: vlka
Neřekl bych, že se válečky a kuličky používají k mechanické filtraci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   13.07.2021 22:01 Muž vlka [3426] Re: Gazva
Klidně vyčisti komplet celý filtr najednou, To podstatné je v akváriu a ne ve filtru. Filtrování vody je zbavování vody nečistot. Logicky nejlépe vodu čistí totálně čistý filtr.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2021 20:39 Gazva – Zanesenie/čistenie médií
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,
Vo filtri mi vychádza vyčistiť molitan cca po 5 týždňoch (keď ide väčšia časť vody vrchom po vate - po vyčistení nejde vrchom žiadna / prietok mám znížený na min.).
Ostatné koše nechávam zatiaľ tak (zatiaľ cca 3,5 mesiaca) - myslím že vyzerajú OK, či?, ak aj vyčistiť tak na striedačku.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.04.2021 11:15 Jakub
Osobně,když jsem začínal jsem filtr čistil tak 14 dní (Eheim, interní, 54l akva, nepřerybněno). Dělalo to ale spíše paseku s vodou než prospěch (bílý zákal, horší průzračnost, zápach). Proto nyní filtr nečistím takřa vůbec (běží 24/7). Zatím není snad po 1-2 měsících vidět zanešení. PS: Taková má rada. Při krmení vždy filtr utlumím nebo vypnu. Nenasaje mi zbytčně krmivo, které by chyělo rybkám. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2021 09:21 Muž 4Sima [1881] Re: MonterMonty
Chtěl bych se zeptat, zda výměna vody, která je doporučována při problémech vždy pomůže? Nemůže dojít při skokovém zvýšení pH, k větší toxicitě amoniaku? Tazatelka uvádí totiž pH 5,5. Výměna vody byť z osmozy, s tím pH může hýbnout? Dalším faktorem ovlivňujícím toxicitu by měla být i teplota, kterou neznáme. Ptám se jelikož se v chemii nějak nevyznám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.03.2021 07:33 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: pavliina
Měnit vodu , měnit vodu , měnit vodu .... Po zásahu do filtru , zvlášť když má málo filtračních médií ,může být biologická funkce filtru značně oslabena
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2021 22:12 Žena pavliina [50] Re: Sid
20 l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2021 20:43 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: pavliina
Amoniak 0,3 ppm? Kolik vody je v tom akváriu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2021 20:03 Žena pavliina [50] – Amoniak po čištění filtru
Fotka k příspěvku Po vyčištění filtru po 2 letech v akváriu Crystal se mi dnes objevil mléčný zákal. Mám tam mini rasborky a začaly umírat ???? Po změření vody jsem zjistila, že Amoniak je 0,3, NO3 12,3,NO2 0, KH 0,GH 5,PH 5,5. Rasborky jsem přelovila do jiného akva ale co a Crystalkama? ???? Mám zkušenost, že špatně snáší změnu vody a když je přelovím do druhého akva, tak uhynou. Sem jim dávám jen upravenou destilku, když jsem dávala vodu z řádu tak umíraly. V ostatních akva mám právě vodu z řádu. Dnes jsem vyměnila 5 l vody a dál? Jak často mám vodu měnit? Ale proč? Proč po vyčištění filtru se to takhle po...? ???? Filtr jsem samozřejmě čistila v opuštěné vodě z akvária.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 16:25 Muž ajajak [228]
Já mám v akváriu 200L 2x vnitřní filtr a jeden vnější. Vnitřní čistím po měsíci, táhnou pořád hezky a venkovní po 3 měsících.Tato kombinace mě zbavila řas.samozřejmě že nějaké ty řasy se vždy na starých listech najdou ale to je v přírodě normální.Vodu měním 1x za 14 dní tak třetinu rovnou z kohoutku studna vrt a vůbec neodkaluji. Ryb nemám málo tak akorát včetně živorodek.Dříve jsem měl kanystrák a štětka jenom kvetla.Byl po třech měsících ještě v pohodě.Moje zjištění je že byl obrovský proud vody.Koupil jsem starý kanystrák se slabším průtokem ale většímy médii a vyřešeno.Nové filtry jsou moc silné a neudrží se v nich bakterie a bordel moc rychle projde aniž by se rozložil.Je to jenom můj názor a poznatek.Nikomu toto nevnucuji. ano

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 13:21 Muž muťa [554] - RostlinyRe: logrus
Ja ho čistím 1-2 do roka, na průtok nečekán. Ale čištěním myslím jen lehké propláchnutí košů a výměnu jemné vaty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2019 11:31 Muž Riccihifi [13] Re: logrus
Ahoj, cistit az ked bude mat slaby prietok, to je znamkou ze je spinavy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 11:29 Muž logrus [0] – čistění filtru
Ahoj.. Poradíte mně jak mám často čistit vnější filtr (Eheim professionel 4+ 250).
Pokud dostatečně proudí, nebo se má třeba jednou za 3 měsíce vyčistit?
Běží mně doma už 3 měsíce v kuse a zatím není problém s průtokem, jen se mně dost dělá zelená řasa, tak jestli nemůže být problém v tom že by chtěl vyčistit..
Díky..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2019 21:27 Muž vlka [3426] Re: Morticia
Hezký večer. Akvárium máš zaběhlé, tak prostě vyměň starý molitan za nový, ten jen řádně propláchni pod tekoucí vodou. Mám moc rybiček ve svém akváriu a molitan (Asap 500) peru pod tekoucí vodou skoro každý týden, max. 1x za 14 dní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2019 19:38 R Muž romant [27977] Re: Morticia
Před tou výměnou ten starej hodně vymačkáš a v tom sajrajtu promačkáš tu novou houbu, čímž si jí tzv. naočkuješ a když to uděláš, jak jsem psal, neměl by nastat problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2019 19:09 Žena Morticia [118] Re: romant
Právě že nemám. Ale napadlo mě třeba9 ho ponořit na pár dnů do nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2019 18:41 R Muž romant [27977] Re: Morticia
A máš kde? Máš ještě jeden ten filtr?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2019 18:38 Žena Morticia [118] Re: romant
A nějak extra ho "zajíždět"? To není třeba?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2019 18:25 R Muž romant [27977] Re: Morticia
Koupit novej a vyměnit. Tři dny před výměnoui přestat krmit, den před výměnou vyměnit vodu, den po výměně taky, stále nekrmit, neodkalovat dno, neprotrhávat rostliny, začít krmit tak po týdnu, vodu měnit klidně i v dalších dnech a nebo podle potřeby a rekace rybí osádky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2019 18:17 Žena Morticia [118] Re: romant
Jede od 23.1.2017. Taky mě napadlo, že je špatný už.
Jak teď postupovat s novým?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2019 18:08 R Muž romant [27977] Re: Morticia
Vyměnit. Ten molitan je již jakoby zpuchřelej. Jakmile se takto v krátkým časovýmm úseku začne propadat a nevrací se, je umřelej. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2019 17:36 Žena Morticia [118]
Fotka k příspěvku 31.12. Jsem čistila mechanicky filr (jako vždy v akva vodě v kyblu), protože vypadal takto. Bordýlku bylo minimálně, což mi přišlo divné. Přef opětovným zapnutím hlavy se mírně narovnal, ale fakt mírně. Dneska je zase celý zmačkaný....prezentace Moje akvárium,, chce-li někdo studovat....
Co se mohlo stát, vadí to/nevadí?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.12.2018 10:55 R Muž Anthrax [4730] Re: visek
Pokud je ten molitan fakt hodně zanesenej, tak ho zabal, třeba do igelitky, a práskni s ním párkrát pořádně o vanu. Uvidíš kolik bordelu z toho dostaneš. Ale počkej až nebude doma manželka. Nemusela by mít úplně pochopení.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.12.2018 10:25 Olin Re: visek
To bych nedělal. Stačí ho vyždímat ručně v kbeliku s vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2018 08:46 Muž visek [75] - Tetry
Mel jsem molitan na at-201 a neustale se ucpaval, udelal jsem vymenu. Zkusim dat ten starej dat do pracky. Uvidim. Zkousel to nekdo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 20:28 Muž Mitn [0] Re: Jarda62, romant
Až mi přijde ten nový filtr, vzhledem k nefunkčnosti starých filtračních médií, mám tam dát úplně nové náplně, nebo po důkladném propláchnutí tám můžu dát ty staré náplně (keramické kroužky, biomolitan, S. Matrix, filtrační vata, S purigen).
Jinak umístit filtr na úroveň akvária, technický to nejde.
Děkuji za pomoc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 19:54 Jarda62 Re: Mitn
Já bych ten filtr položil do výšky akvária, aby tam nebyl tak velký tlak a zkusil zapnout, do úterý by to mohlo vydržet.. ;-) pokud je to možné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.12.2018 19:28 R Muž romant [27977] Re: Mitn
Nekrmit, denně měnit 1/3 vody a to po dobu týdne. Ty média budou opravdu nefunkční, pořádně propláchnout. Jestli máš možnost nasypat ty média do belíku a tam zavést intenzivní vzduchování, udělej to, zachráníš ty bakterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 19:25 Muž Mitn [0] – Tekoucí filtr
Dobrý den, potřeboval bych poradit. Mám 160 l společenské akvarium asi rok staré. Dnes při čištění vnějšího filtru a jeho znovu zprovoznění jsem zjistil, že teče. Špatné těsnění, nebo něco. Nevím. Filtr jsem několikrát zkontroloval, znovu uzavřel, nic nepomohlo. Pořád při zapnutí tekl. Okamžitě jsem ho musel vypnout a odstavit. Bohužel už není v záruce. Okamžitě jsem dnes objednal nový filtr,ale má přijít až v úterý 18.12.2018. Vydrží akvárium bez filtru bez větší újmy? Objednal jsem ten stejný filtr, takže až přijde, tak do něj dám zajeté filtrační náplně ze stareho filtru. Ale stejně asi všechny nitrifikační bakterie na původních naplnich budou uhynule. Mám strach, aby se ryby neotravily čpavkem, než se vytvoří nové kolonie bakterií v novém filtru. Zkuste mi poradit. Moc děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.12.2018 20:50 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: File1980
Dneska už je snad všechno na You-Tube :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.12.2018 20:43 Muž File1980 [53] Re: hunti
A co návod ten nemáš? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.12.2018 19:47 Muž MirekSazava [71] Re: hunti
Vypni filtr, zavri ventily, odpoj hadice a pak uz s nim muzes manipulovat dle libosti.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 18

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 29480x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7254-cisteni-filtru