Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čištění filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Čištění filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 18:16 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: JoKa,Marcel G
další blbost, bakterie uvnitř - třeba sirapoxu (standardní náplně Eheim) ani nezaregistrují, že jsem filtr vypláchl. Takže jim ani neztížím život, ani jim neovlivním vývoj, jen vypláchnu bordel, který v akva nechci ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 12:33 JoKa Re: grunda
Neříkám, že je zlikviduješ všechny a totálně. Ale rozhodně jim stěžuješ život... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   21.12.2013 08:56 R Muž romant [27987] Re: Marcel G
Já, třeba už mám, tedy si myslím, vytrénovanej nos na to, jak to co se ve filtru nachází a "voní", abych snad správně rozpoznal, kdy to tzv. ještě vydrží a kdy už je to nutný vyčistit. Prostě to není černobílý a jak píšeš(me), každý akvo je originál a přístupů a metod je povícero, paušalizace zde moc nefunguje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   21.12.2013 08:48 Marcel G Re: grunda
Já jsem osobně zatím ještě nezjistil, co z toho je vlastně lepší (nebo jestli je něco z toho vlastně horší), ale někde jsem se dočetl o tom, že pokud se filtrační média nečistí, tak se v nich časem (třeba za několik let) vyvine jiná sorta bakterií, díky nimž pak bude mít akvárko mnohem lepší stabilitu a odolnost proti změnám. Souvisí to nějak s evoluční ekologií. Něco podobného se děje třeba i na výsypkách, kde nejprve dominují náletové druhy porostů a dřevin, ale později vyklidí prostor trvanlivějším druhům. Při zabíhání akvária se děje něco podobného. Není důvod si myslet, že ve filtru to bude fungovat jinak. Ovšem aby něco takového mohlo ve filtru vůbec probíhat, nesmí se kompletně zanést bordelem, takže si myslím, že něco podobného bude asi reálné pouze u filtrů s nějakým předfiltrem (který pochytá největší bordel, aby se hlavní filtr příliš nezanášel => jen tak, aby to zvládly bakterie rozložit). Pokud se něco takového nepovede zajistit, tak je pak asi nutné filtr čistit častěji a s podobnou evolucí mikroorganismů ve filtru se rozloučit.
PS: Aby zase nedošlo k nedorozumění => existuje spousta metod, jak si udržet v akvárku rovnováhu (někdo čistí filtry často, jiný vůbec; někdo svítí hodně, jiný málo ...). Každá metoda ale vyžaduje jiný přístup. Takhle to vidím já.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 08:17 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: JoKa
taky dobrá blbost,jak vypláchnutím filtru v akvarijní vodě zničím bakterie, které jsou usazené uvnitř filtračního média? Max. opláchnu pár bakterií na povrchu, společně s bordelem, který v akva stejně nechci, ale jen dál do mě, třeba mi to konečně někdo vysvětlí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 04:49 R Muž romant [27987] Re: JoKa
Tak schválně jestli uhodneš, proč píši o "mládí vpřed". Vono to nebude až zase tak kategoricky jednoznačný s tou likvidací. Když se zvolí vhodná metoda, tak to nikomu vadit nebude a jak jsem psal, musí si to člověk odladit, podle svýho akvária, no a kdyby něco, kolega tam druhej filtr má a pořádnej. Prostě to bude vždycky o daný nádrži. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2013 23:47 JoKa Re: grunda
Protoze prilis castym pranim filtracnich naplni, kor u tveho objemu, likvidujes positivni nitrifikacni bakterie...
Ty jsou na tom filtru cely ten vtip... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2013 19:33 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: romant
mám 20 litrů filtračních hmot na cca 650 litrů vody, ryby čistotné, nemám přerybněno, nepřekrmuji, spoustu kytek a stejně čistím filtry 1x měsíčně, nevidím jediný důvod, proč hnát vodu z akva přes bordel, který v akva nechci - odpověď, že se to tak dělá od jak živa neberu, dřív jsem svítili žárovkami a dodávali kyslík nafouknutou duší z traktoru, dnes už jsme jinde ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2013 19:22 R Muž romant [27987] Re: grunda
Vono jsi mě docela pěkně doplnil. Když to bude potřeba, tak proč neprat každej měsíc, už to podle mě trošku svědčí o nedostatečné kapacitě filtru, ale budiž, mládí vpřed. ;-) Hlavně když se společně s tím nereje do dna, tak s tím nemám problém. On si to každej musí na svým akvu otestovat, co mu vyhovuje a co doporučí jeden, nemusí druhýmu sedět, neb jak známo, každý akvo je originál a majitelé taktéž. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2013 19:15 Muž grunda [1781] - Cichlidy
budu tu trošku trošku oponovat většinovému názoru. filtr prát v akvarijní vodě každý měsíc, není jediný důvod filtrovat vodu přes bordel z akva :-P
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2013 18:00 Muž kmara [10] - CichlidyRe: romant
No dobře. Stejně už je chci dát pryč, tak doufám, že potom to nebude tak hrozné. Chci už zase mít akva pořádně zarostlé. S těma borcama se tam nedá nic mít :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2013 17:56 R Muž romant [27987] Re: kmara
Pozor na to, není akvárium, jako akvárium. Když tam máš takový borce "čistotný", tak to pohled na věc bude měnit, jak jsem napsal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2013 17:54 Muž kmara [10] - CichlidyRe: romant
Hlavně, že mi byla kdysi dávno doporučena právě 201 zde na webu potlesk
Jinak jako hukot je to slušnej, mám to na plnej a proud je dost velkej, menší ryby to odnáší až na kraj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2013 17:48 R Muž romant [27987] Re: kmara
Na 180 litrů je 201 slabá, tu běžně používám do max. 100 litrových objemů. Cirkulace vody a posléze hromadění se bordýlku na jednom místě.
Edit: Externí filtr by tomu mohl pomoci, tím že se bordel bude odsávat mimo akva a na tu cirkulaci kostku klidně nechat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2013 17:44 Muž riso [129] - CichlidyRe: kmara
obavam se ze s perletovkama to lepsi nebude. Ja mam to samy. Chce to udrzbu 2 x tydne a casto cistit filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2013 14:33 Muž kmara [10] - Cichlidy – Časté čištění filtru
Fotka k příspěvku Zdravím, potřeboval bych poradit.
Akva 180l, jeden pár perletovek, rostliny žádné.
Neustále mám akva plné nečistot. Hromádka je nahromaděná u molitanu a když to ryby rozvíří, tak to plave po celém akva. Je to hnus. Když to odsaju, tak je tam toho druhej den zase plno.

Čerpací hlava atman 201 na plnej výkon a molitan 12x25cm nebo jak to je.
Mohl by mi někdo poradit? To ten atman na to nestačí nebo co, protože moc nejde poznat, že by ty nečistoty šly směrem k molitanu, ale spíše plavou po celém akva.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2013 10:45 R Muž romant [27987] Re: jamap
Aha, tak to je v podstatě znovuzaložení, takže bych klidně i použil přípravek Nitrivec, když budeš chtít dát živočichy rychleji, když ne, tak normálka jako při založení akvária, vodu měnit taky často. Jinak stran toho filtru, jsem takto jak jsem popsal řešil jarovou koupel u jedné čistotné akvaristky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2013 10:43 Muž O.Tom [439] Re: jamap
To mýdlo by se mělo časem vyplavit... mýdlo by mělo tlačit vodu do zásaditosti, tak bych zkusil nějaký PH test pokud máš po ruce, jestli něco ukáže a pokud ano, tak bych podle něj zkoušel zda už mýdlo zmizelo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2013 10:39 Žena jamap [11] - ŽivorodkyRe: romant
Dik za tip. Asi to fakt risknu jen s tim proplachnutím a jetím filtru v čisté vodě. Co se týče akvárka, tak tam je to na celkovou očistu. Abych vylovila všechny ryby (panceřničky, ancitrusy a trnovce) tak jsem stejně musela vytahat všechno z akvárka a navíc s těma mrtvolkama krevetek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2013 10:28 R Muž romant [27987] Re: jamap
Propláchnout čistou vodou, dát do filtru a spustit, třeba někde v kýblu, možno mu tam vyměnit vodu a druhej den odkalit trochu bordelu ze dna a ten bordel do toho filtru nalejt a potom dát do akvária, kde měnit vodu klidně denně, nebo obden, to podle reakce osazenstva, což činit tak týden a další týden už jenom dohledově podle potřeby, dno jinak než tu trošku neodkalovat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2013 10:23 Žena jamap [11] - Živorodky – Filtr a mydlo
Tak se musím pochlubyt, že má drahá polovička se včera iniciativně chytla vyčištění filtru u akvárka. Vzhledem k tomu, že jsem své práce měla dost, tak jsem to jen uvítala.

Světe div se, dneska ráno jsem našla v naší dvoustovce cca 300 mrtvých krevetek a vystresnuté ryby. Takže po ranní rozcvičce v přelovování ryb do čisté vody. Jsem se jala pátrat, co bylo příčinou.

No má drahá polovička, vědoma si svého důležitého úkolu, se dala do čištění filtru pořádně a celý ho promyla mýdlem a to prosím i včetně filtračních hmot (kuliček)...
No co na to říct, mám já to ale svědomitého muže (fakt nechápu, co ho to napadlo, nedělal to poprvé).

Otázkou teď jen zůstává, co s fitračníma hmotama od Eheimu (takové ty filtrační porezní kuličky). Předpokládám, že celý problém byl v tom, že mýdlo zalezlo do kuliček a tudíž se pak dostalo do akvárka. Myslíte, že bude stačit nechat je den/dva v čisté vodě a promývat a nebo je to rovnou na nové?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2013 13:05 R Muž romant [27987] Re: michalcod
Neodkalovat a nechat tomu klid, filtr je jedna základna nitrifikačních bakterií a dno druhá a často větší, takže bych je v klidu nechal dělat svojí práci, ať si na bordelu smlsnou. jenom měnit vodu, to jo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2013 13:00 Muž michalcod [13] Re: romant
Díky. Je to o tom jak si každý člověk představuje smrad že jo? :-D
Ale kdybych něco pro to aby tak cítit nebyla chtěl udělat, tak co mi doporučíte? Odkaluji 1x za 3dny tak v tom to ohledu by neměl být problém..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2013 12:56 R Muž romant [27987] Re: michalcod
Za tři týdny je sotva zaběhnutej a na jeho čištění máš tak půl roku čas. Voda je ve zrdravým akváriu cítit vždycky, ale smrdět jako starej rybník by neměla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2013 12:52 Muž acik [416] Re: michalcod
nevim zda tak brzo je idealni,nemam takovy filtr,ale podle me vymejt maximalne v akvarijni vode... když budes menit vodu nech si v kyblu nejakou a vymej ho tam...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2013 12:49 Muž michalcod [13]
Dobrý den,
mám v provozu cca 3 týdny Atman 200 + biokostku. Akva se konečně zaběhlo a divné" chování rybek již není..Teď ale začíná být cítit voda a potřebuji biokostku vymýt-je i na pohled špinavá...mám ale strach abych si těžko" vybudovanou rovnováhu v akva zase nezničil.
Jak to mám tedy udělat co nejlépe?
Jen upřesním--řasy nemám, tak si myslím, že je ten filtr zralej na vymytí.
Děkuji všem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 23   03.02.2013 20:39 Muž Horác [3942] Re: Vája
Myslím, že tu došlo k nedorozumění ... Zároveň provedené (důkladné) odkalení dna a (důkladné) vyčištění filtru (a následné narušení nitrifikace) se nedoporučuje především kvůli rybám, nikoliv kvůli rostlinám ... Jinými slovy, akvária filtrujeme kvůli rybám (a jiným živočichům) - abychom snížili množství jedovatých N-látek ve vodě. (Rostlinám naopak nitrifikace v podstatě přidělává práci, protože dusík raději přijímají ve formě amonných iontů, než ve formě dusičnanů). Omluvte případné zjednodušení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2013 19:45 Vája Re: Silent
Ano, ale nejen to, konzultoval jsem to s botaniky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.02.2013 19:43 R Muž romant [27987] Re: Vája
Nechť si kdo chce přečtě. maniakva.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.02.2013 19:40 R Muž Silent [5949] Re: Vája
To funguje v přírodě nebo v holandských akváriích, ale v běžných nádržích nebo ve specializovaných akváriích se bez činnosti filtračních bakterií neobejdeme.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2013 19:36 Vája Re: Silent
Nastudovanou nitrifikaci máte hezky, ale zřejmě to tak nebude. Jde o to , že dle botaniků a algologů existují práce, které dokazují, že na amoniak a amonné ionty si rostliny nejprve přemění všechny dostupné dusíkaté látky, protože získávání dusíku z NO3 je pro ně náročné. Neboli - na nitrifikačním procesu se podílí rostliny i bakterie. Je prý dost možné, že kytky to zvládnou samy / fungující kytky / a není jasné, jak je to se "soubojem" bakterií a rostlin o zdroje. Je dost možné, že bychom si vystačili s kytkami a náš hon za bakteriemi je zbytečný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.02.2013 19:26 R Muž Silent [5949] Re: Vája
Kytky potřebují k výživě, mimo jiné, výsledný produkt činnosti nitrifikačních bakterií a to NO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.02.2013 18:52 R Muž Silent [5949] Re: Danila
Ona to zas taková hovadina není. Osidlovací objem dna může být větší než u filtrů, ale s mnohem nižší účinností, protože je to de facto velmi pomalu průtočná filtrace která je u běžně zarybněných nádrží nedostačující (jsou ovšem i výjimky). A jak správně podotýká Roman tak současná "orba" dna a vyčištění filtru způsobuje problémy s nitrifikací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   03.02.2013 18:49 R Muž romant [27987] Re: Danila
Množství nitrifikačních bakterií ve dně může býti větší než ve filtru. Tak asi to mělo býti napsané. Vše bude záležet na objemu danýho filtru, na množství filtračního materiálu, kde se mohou nitrifikační bakterie usídlit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2013 18:48 Žena Danila [4489] - SumciRe: Vája
coze Odkalování dna není nic špatného. A práci bakterií rostliny rozhodně nezasatnou. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   03.02.2013 18:46 Žena Danila [4489] - SumciRe: romant
romant napsal: ...dno je v některých nádržích větším filtrem než filtr samotný....
coze Sorry,Romante, co je tohle za hovadinu??? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2013 18:42 R Muž romant [27987] Re: Vája
Snížený počet bakterií může znamenat, že kytky toho ke zpracování zase tolik míti nebudou, prostě ona linka nitrifikace je narušena. Ta souvislost, pokud se schodujeme na nepřeorávání dna, je jasná i u píglování filtru. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2013 18:37 Vája Re: romant
No právě, přeorávání dna není dobré nikdy, takže nevím, co s tím má společného čištění filtru. A práci baktérií zatím v pohodě zastanou kytky, teda - pokud tam jsou. Ale dobře - nechme toho...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.02.2013 18:05 R Muž romant [27987] Re: Vája
Snížením počtu a narušením činností nitrifikačních bakterií, dno je v některých nádržích větším filtrem než filtr samotný. Bude vždycky záležet, jak se ty očistný činnosti provedou, čím větší hloubková orba ve dně a snaha o uvedení filtračního média dočista dočista je daleko rizikovější než polechtání dna odkalovačem a propláchnutí filtračního média ve stylu "mládí vpřed"(tvorba nitrifikačních bakterií).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2013 17:54 Vája Re: romant
Možný narušení rovnováhy z čeho?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2013 17:49 R Muž romant [27987] Re: Vája
Možny narušení biologický rovnováhy. 100x se nemusí nic stát a po 101 se to může vztnout. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2013 17:45 Vája Re: romant
Při čištění filtru nikdy neodkalovat dno? Proč jako?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.02.2013 17:10 R Muž romant [27987] Re: delfin
Až se jeho výkon začne viditelně snižovat, poloviční výkon je dobře zajetej fitr, potom lehký propláchnutí v akva vodě vždycky jenom jednoho molitanu a za týden druhýho. Někdo čistí měsíčně, někdo jednou za rok, to podle toho jak ten jeho filtr stíhá rybí osádku. Při čištění filtru nikdy neodkalovat současně dno, opět s týdenním odstupem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2013 17:06 delfin – čištění filtru
mám akvárko 14 dní kdy mám začít prát filtr mám EHEIM 130 VNITŘNÍ má dva molitany prát oba najednou nebo pojednom díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 16:34 Muž Jiri_99 [425] Re: Moucha
Přesně tak to dělám a nikdy jsem neměl jediný problém. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 15:54 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Moucha
předfiltry taky peru pod vodovodní vodou, zbytek náplní jen vodou z akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 15:51 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Eheim
Jinak jsem koukal do navodu k externimu filtru eheim a tam je, ze by se naplne mely prat pod vlaznou vodou a na fotce je jak perou molitan pod vodovodnim kohoutkem... coze coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 14:18 Muž Miso [470] Re: Silent
ale sak hadam vsetky externe filtre maju molitanovy predfilter vo vnutry kanistru, a vecsinou je navrchu aj s filtracnou vatou ktora je posledny stupen filtracie takze netreba zasahovat do filtracnych medii ked ho chces vycistit (vymenit). (okrem teda napr eheim classic ktory ma predfilter na spodu, co je jeho asi jedina nevyhoda) Takze mi pride zbytocne davat nieco na nasavaciu trubicu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.01.2013 13:08 Muž dimmur [283] Re: grunda
toto bych uzavrel konstatovanim: 100 lidi 100 chuti.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 12:47 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: dimmur
taky odklápím, ale jen přední část, která na týdenní údržbu postačuje, ale není dostatečná na hrabání se kdesi daleko vzadu v akva a mít kostku vepředu je mi proti srsti... možná by se k celé téhle diskuzi dalo říct, že proti gustu... každý holt má zkušenosti s něčím jiným, každému vyhovuje něco jiného, líbí se mu něco jiného... pokud to funguje, proč to měnit? ;)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 18

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 29484x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7254-cisteni-filtru?od=301