Čištění filtru
další blbost, bakterie uvnitř - třeba sirapoxu (standardní náplně Eheim) ani nezaregistrují, že jsem filtr vypláchl. Takže jim ani neztížím život, ani jim neovlivním vývoj, jen vypláchnu bordel, který v akva nechci
Neříkám, že je zlikviduješ všechny a totálně. Ale rozhodně jim stěžuješ život...
Já, třeba už mám, tedy si myslím, vytrénovanej nos na to, jak to co se ve filtru nachází a "voní", abych snad správně rozpoznal, kdy to tzv. ještě vydrží a kdy už je to nutný vyčistit. Prostě to není černobílý a jak píšeš(me), každý akvo je originál a přístupů a metod je povícero, paušalizace zde moc nefunguje.
Já jsem osobně zatím ještě nezjistil, co z toho je vlastně lepší (nebo jestli je něco z toho vlastně horší), ale někde jsem se dočetl o tom, že pokud se filtrační média nečistí, tak se v nich časem (třeba za několik let) vyvine jiná sorta bakterií, díky nimž pak bude mít akvárko mnohem lepší stabilitu a odolnost proti změnám. Souvisí to nějak s evoluční ekologií. Něco podobného se děje třeba i na výsypkách, kde nejprve dominují náletové druhy porostů a dřevin, ale později vyklidí prostor trvanlivějším druhům. Při zabíhání akvária se děje něco podobného. Není důvod si myslet, že ve filtru to bude fungovat jinak. Ovšem aby něco takového mohlo ve filtru vůbec probíhat, nesmí se kompletně zanést bordelem, takže si myslím, že něco podobného bude asi reálné pouze u filtrů s nějakým předfiltrem (který pochytá největší bordel, aby se hlavní filtr příliš nezanášel => jen tak, aby to zvládly bakterie rozložit). Pokud se něco takového nepovede zajistit, tak je pak asi nutné filtr čistit častěji a s podobnou evolucí mikroorganismů ve filtru se rozloučit.
PS: Aby zase nedošlo k nedorozumění => existuje spousta metod, jak si udržet v akvárku rovnováhu (někdo čistí filtry často, jiný vůbec; někdo svítí hodně, jiný málo ...). Každá metoda ale vyžaduje jiný přístup. Takhle to vidím já.
taky dobrá blbost,jak vypláchnutím filtru v akvarijní vodě zničím bakterie, které jsou usazené uvnitř filtračního média? Max. opláchnu pár bakterií na povrchu, společně s bordelem, který v akva stejně nechci, ale jen dál do mě, třeba mi to konečně někdo vysvětlí
Tak schválně jestli uhodneš, proč píši o "mládí vpřed". Vono to nebude až zase tak kategoricky jednoznačný s tou likvidací. Když se zvolí vhodná metoda, tak to nikomu vadit nebude a jak jsem psal, musí si to člověk odladit, podle svýho akvária, no a kdyby něco, kolega tam druhej filtr má a pořádnej. Prostě to bude vždycky o daný nádrži.
Protoze prilis castym pranim filtracnich naplni, kor u tveho objemu, likvidujes positivni nitrifikacni bakterie...
Ty jsou na tom filtru cely ten vtip...
mám 20 litrů filtračních hmot na cca 650 litrů vody, ryby čistotné, nemám přerybněno, nepřekrmuji, spoustu kytek a stejně čistím filtry 1x měsíčně, nevidím jediný důvod, proč hnát vodu z akva přes bordel, který v akva nechci - odpověď, že se to tak dělá od jak živa neberu, dřív jsem svítili žárovkami a dodávali kyslík nafouknutou duší z traktoru, dnes už jsme jinde
Vono jsi mě docela pěkně doplnil. Když to bude potřeba, tak proč neprat každej měsíc, už to podle mě trošku svědčí o nedostatečné kapacitě filtru, ale budiž, mládí vpřed.
Hlavně když se společně s tím nereje do dna, tak s tím nemám problém. On si to každej musí na svým akvu otestovat, co mu vyhovuje a co doporučí jeden, nemusí druhýmu sedět, neb jak známo, každý akvo je originál a majitelé taktéž.
Starší reakce
No dobře. Stejně už je chci dát pryč, tak doufám, že potom to nebude tak hrozné. Chci už zase mít akva pořádně zarostlé. S těma borcama se tam nedá nic mít
Pozor na to, není akvárium, jako akvárium. Když tam máš takový borce "čistotný", tak to pohled na věc bude měnit, jak jsem napsal.
Hlavně, že mi byla kdysi dávno doporučena právě 201 zde na webu
Jinak jako hukot je to slušnej, mám to na plnej a proud je dost velkej, menší ryby to odnáší až na kraj.
Na 180 litrů je 201 slabá, tu běžně používám do max. 100 litrových objemů. Cirkulace vody a posléze hromadění se bordýlku na jednom místě.
Edit: Externí filtr by tomu mohl pomoci, tím že se bordel bude odsávat mimo akva a na tu cirkulaci kostku klidně nechat.
obavam se ze s perletovkama to lepsi nebude. Ja mam to samy. Chce to udrzbu 2 x tydne a casto cistit filtr.
Zdravím, potřeboval bych poradit.
Akva 180l, jeden pár perletovek, rostliny žádné.
Neustále mám akva plné nečistot. Hromádka je nahromaděná u molitanu a když to ryby rozvíří, tak to plave po celém akva. Je to hnus. Když to odsaju, tak je tam toho druhej den zase plno.
Čerpací hlava atman 201 na plnej výkon a molitan 12x25cm nebo jak to je.
Mohl by mi někdo poradit? To ten atman na to nestačí nebo co, protože moc nejde poznat, že by ty nečistoty šly směrem k molitanu, ale spíše plavou po celém akva.
Starší reakce
Aha, tak to je v podstatě znovuzaložení, takže bych klidně i použil přípravek Nitrivec, když budeš chtít dát živočichy rychleji, když ne, tak normálka jako při založení akvária, vodu měnit taky často. Jinak stran toho filtru, jsem takto jak jsem popsal řešil jarovou koupel u jedné čistotné akvaristky.
To mýdlo by se mělo časem vyplavit... mýdlo by mělo tlačit vodu do zásaditosti, tak bych zkusil nějaký PH test pokud máš po ruce, jestli něco ukáže a pokud ano, tak bych podle něj zkoušel zda už mýdlo zmizelo.
Dik za tip. Asi to fakt risknu jen s tim proplachnutím a jetím filtru v čisté vodě. Co se týče akvárka, tak tam je to na celkovou očistu. Abych vylovila všechny ryby (panceřničky, ancitrusy a trnovce) tak jsem stejně musela vytahat všechno z akvárka a navíc s těma mrtvolkama krevetek...
Propláchnout čistou vodou, dát do filtru a spustit, třeba někde v kýblu, možno mu tam vyměnit vodu a druhej den odkalit trochu bordelu ze dna a ten bordel do toho filtru nalejt a potom dát do akvária, kde měnit vodu klidně denně, nebo obden, to podle reakce osazenstva, což činit tak týden a další týden už jenom dohledově podle potřeby, dno jinak než tu trošku neodkalovat.
Tak se musím pochlubyt, že má drahá polovička se včera iniciativně chytla vyčištění filtru u akvárka. Vzhledem k tomu, že jsem své práce měla dost, tak jsem to jen uvítala.
Světe div se, dneska ráno jsem našla v naší dvoustovce cca 300 mrtvých krevetek a vystresnuté ryby. Takže po ranní rozcvičce v přelovování ryb do čisté vody. Jsem se jala pátrat, co bylo příčinou.
No má drahá polovička, vědoma si svého důležitého úkolu, se dala do čištění filtru pořádně a celý ho promyla mýdlem a to prosím i včetně filtračních hmot (kuliček)...
No co na to říct, mám já to ale svědomitého muže (fakt nechápu, co ho to napadlo, nedělal to poprvé).
Otázkou teď jen zůstává, co s fitračníma hmotama od Eheimu (takové ty filtrační porezní kuličky). Předpokládám, že celý problém byl v tom, že mýdlo zalezlo do kuliček a tudíž se pak dostalo do akvárka. Myslíte, že bude stačit nechat je den/dva v čisté vodě a promývat a nebo je to rovnou na nové?
Starší reakce
Neodkalovat a nechat tomu klid, filtr je jedna základna nitrifikačních bakterií a dno druhá a často větší, takže bych je v klidu nechal dělat svojí práci, ať si na bordelu smlsnou. jenom měnit vodu, to jo.
Díky. Je to o tom jak si každý člověk představuje smrad že jo?
Ale kdybych něco pro to aby tak cítit nebyla chtěl udělat, tak co mi doporučíte? Odkaluji 1x za 3dny tak v tom to ohledu by neměl být problém..
Za tři týdny je sotva zaběhnutej a na jeho čištění máš tak půl roku čas. Voda je ve zrdravým akváriu cítit vždycky, ale smrdět jako starej rybník by neměla.
nevim zda tak brzo je idealni,nemam takovy filtr,ale podle me vymejt maximalne v akvarijni vode... když budes menit vodu nech si v kyblu nejakou a vymej ho tam...
Dobrý den,
mám v provozu cca 3 týdny Atman 200 + biokostku. Akva se konečně zaběhlo a divné" chování rybek již není..Teď ale začíná být cítit voda a potřebuji biokostku vymýt-je i na pohled špinavá...mám ale strach abych si těžko" vybudovanou rovnováhu v akva zase nezničil.
Jak to mám tedy udělat co nejlépe?
Jen upřesním--řasy nemám, tak si myslím, že je ten filtr zralej na vymytí.
Děkuji všem
Starší reakce
Myslím, že tu došlo k nedorozumění ... Zároveň provedené (důkladné) odkalení dna a (důkladné) vyčištění filtru (a následné narušení nitrifikace) se nedoporučuje především kvůli rybám, nikoliv kvůli rostlinám ... Jinými slovy, akvária filtrujeme kvůli rybám (a jiným živočichům) - abychom snížili množství jedovatých N-látek ve vodě. (Rostlinám naopak nitrifikace v podstatě přidělává práci, protože dusík raději přijímají ve formě amonných iontů, než ve formě dusičnanů). Omluvte případné zjednodušení.
Ano, ale nejen to, konzultoval jsem to s botaniky.
To funguje v přírodě nebo v holandských akváriích, ale v běžných nádržích nebo ve specializovaných akváriích se bez činnosti filtračních bakterií neobejdeme.
Nastudovanou nitrifikaci máte hezky, ale zřejmě to tak nebude. Jde o to , že dle botaniků a algologů existují práce, které dokazují, že na amoniak a amonné ionty si rostliny nejprve přemění všechny dostupné dusíkaté látky, protože získávání dusíku z NO3 je pro ně náročné. Neboli - na nitrifikačním procesu se podílí rostliny i bakterie. Je prý dost možné, že kytky to zvládnou samy / fungující kytky / a není jasné, jak je to se "soubojem" bakterií a rostlin o zdroje. Je dost možné, že bychom si vystačili s kytkami a náš hon za bakteriemi je zbytečný.
Kytky potřebují k výživě, mimo jiné, výsledný produkt činnosti nitrifikačních bakterií a to NO3.
Ona to zas taková hovadina není. Osidlovací objem dna může být větší než u filtrů, ale s mnohem nižší účinností, protože je to de facto velmi pomalu průtočná filtrace která je u běžně zarybněných nádrží nedostačující (jsou ovšem i výjimky). A jak správně podotýká Roman tak současná "orba" dna a vyčištění filtru způsobuje problémy s nitrifikací.
Množství nitrifikačních bakterií ve dně může býti větší než ve filtru. Tak asi to mělo býti napsané. Vše bude záležet na objemu danýho filtru, na množství filtračního materiálu, kde se mohou nitrifikační bakterie usídlit.
Odkalování dna není nic špatného. A práci bakterií rostliny rozhodně nezasatnou.
romant napsal: ...dno je v některých nádržích větším filtrem než filtr samotný....
Sorry,Romante, co je tohle za hovadinu???
Snížený počet bakterií může znamenat, že kytky toho ke zpracování zase tolik míti nebudou, prostě ona linka nitrifikace je narušena. Ta souvislost, pokud se schodujeme na nepřeorávání dna, je jasná i u píglování filtru.
No právě, přeorávání dna není dobré nikdy, takže nevím, co s tím má společného čištění filtru. A práci baktérií zatím v pohodě zastanou kytky, teda - pokud tam jsou. Ale dobře - nechme toho...
Snížením počtu a narušením činností nitrifikačních bakterií, dno je v některých nádržích větším filtrem než filtr samotný. Bude vždycky záležet, jak se ty očistný činnosti provedou, čím větší hloubková orba ve dně a snaha o uvedení filtračního média dočista dočista je daleko rizikovější než polechtání dna odkalovačem a propláchnutí filtračního média ve stylu "mládí vpřed"(tvorba nitrifikačních bakterií).
Možný narušení rovnováhy z čeho?
Možny narušení biologický rovnováhy. 100x se nemusí nic stát a po 101 se to může vztnout.
Při čištění filtru nikdy neodkalovat dno? Proč jako?
Až se jeho výkon začne viditelně snižovat, poloviční výkon je dobře zajetej fitr, potom lehký propláchnutí v akva vodě vždycky jenom jednoho molitanu a za týden druhýho. Někdo čistí měsíčně, někdo jednou za rok, to podle toho jak ten jeho filtr stíhá rybí osádku. Při čištění filtru nikdy neodkalovat současně dno, opět s týdenním odstupem.
0 03.02.2013 17:06 delfin – čištění filtru
mám akvárko 14 dní kdy mám začít prát filtr mám EHEIM 130 VNITŘNÍ má dva molitany prát oba najednou nebo pojednom díky
Starší reakce
Přesně tak to dělám a nikdy jsem neměl jediný problém.
předfiltry taky peru pod vodovodní vodou, zbytek náplní jen vodou z akva.
Jinak jsem koukal do navodu k externimu filtru eheim a tam je, ze by se naplne mely prat pod vlaznou vodou a na fotce je jak perou molitan pod vodovodnim kohoutkem...
ale sak hadam vsetky externe filtre maju molitanovy predfilter vo vnutry kanistru, a vecsinou je navrchu aj s filtracnou vatou ktora je posledny stupen filtracie takze netreba zasahovat do filtracnych medii ked ho chces vycistit (vymenit). (okrem teda napr eheim classic ktory ma predfilter na spodu, co je jeho asi jedina nevyhoda) Takze mi pride zbytocne davat nieco na nasavaciu trubicu.
toto bych uzavrel konstatovanim: 100 lidi 100 chuti.....
taky odklápím, ale jen přední část, která na týdenní údržbu postačuje, ale není dostatečná na hrabání se kdesi daleko vzadu v akva a mít kostku vepředu je mi proti srsti... možná by se k celé téhle diskuzi dalo říct, že proti gustu... každý holt má zkušenosti s něčím jiným, každému vyhovuje něco jiného, líbí se mu něco jiného... pokud to funguje, proč to měnit? ;)
Přidat reakci
1 ...... [7] ...... 18
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 29496x