Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čištění filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 17 Přejít na další stránku   1  
Čištění filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 22:34 langosh Re: lachon
To není "šílenej bordel z hadice" ale kal uvolněný z filtračních náplní při jejich čištění. Já vždy po čištění nechám po spuštění vytočit tak 1-2 objemy filtru do kýble a až potom to nechám téct do AQ...
Roman X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 22:29 Muž vencisimo [7] Re: lachon
nevim teda jak to dělam, ale nevytryskne a hadice sem čistil po roce z preventivního důvodu a nebyl tam skoro žádnej bordel, jo ale rozstřikovací rampu čistim častějc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 21:42 Usine Re: lachon
Čistí se samozřejmě i hadice, prodávají se na to dokonce i speciální kartáčky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 21:17 Muž lachon [8] - Cichlidy – čištění vnějších filtrů
Zdravim prosim vás taky vám vždycky když vyčistíte vnější filtr vytryskne šílenej bordel z hadice do akvaria?Nebo se čistí i hadice?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2007 10:47 Page Re: Franta Blažek
Člověče, tak vzhledem k tomu, že tu vystupuješ pod několika jmény a pokaždé tvrdíš něco jiného, tak by řekl, že prostě kecáš. no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2007 08:49 Franta Blažek Re: Mrakoplash
Já sem ze staré školy, filtr prostě vypucuju pod vodovodem a nikdy se nic nestalo. Tak to dělám už dobrých 30 let. Tak je to správné, rybám se nikdy nic nestalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2007 08:18 Honza Re: Mrakoplash
Jednotlivé koše propírám úměrně v sudu s dešťovou vodou . Jinak jednou za měsíc měním v horním koši biovatu ,kterou si tam přidávám a musím říct ,že jsem s tím náramně spokojenej. Vata není drahá a dochází k dokonalému pročištění vody od těch nejmenších částic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 16:35 Muž Jestr64 [8] Re: Aleš
V instruktážním videu možná, to jsem bohužel neviděl, ale v návodu píšou, že to nemá být přímo z kohoutku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 13:04 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Malapu
Covece ono je dobre ze Štěpán varuje, pak se toho chytne nejakej začátečník a bude se divit co se to deje hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 12:57 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: Štěpán
To je právě ono, studuješ grafy. Pokud se v akváriu mění chemické hodnoty vody, což je klidně i možné, tak v takové míře, že rybičky na to nijak nereagují. Tudíž letitá praxe říká, neber to tak vědecky a klidně vymáchej filtr pod vodovodem. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 11:59 Štěpán Re: Malapa
Ale má to vliv. Někde jsem viděl grafy kolísání dusíkatých látek a po vyprání filtru to jde dost nahoru. Navíc ty
nitrifikační bakterie se prý množí pomalu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 11:21 Sidonius Re: Igor
Nechávat vodu odstát 1-2 dny kvůli chlóru je zbytečně dlouho. Některé zdroje uvádějí, že při koncentraci Cl2 ve vodovodní vodě do 0,5 mg/l (norma) stačí pár desítek minut. (Jiné zdroje uvádějí "několik hodin"... :-D ). Zavedete-li do nádoby s vodou vzduchování, chlór vyprchá rychle.
Pokud by se vám povedlo zlikvidovat bakterie ve filtru, jejich opětovné namnožení bude ve standardních podmínkách otázkou spíše hodin, než dnů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 10:57 Igor Re: Mrakoplash
Já to řeším tak, že abych úplně a zcela nezničil baktérie, napustím si tak 2 kbelíky vodovodní vody, nechám 1-2dny odstát, aby vyprchal chlór a pak v té vodě vyperu filtr. Obecně si ale myslím, že i když vyperete filtr pod vodovodem, kde vám chlór zničí baktérie, stejně se tyto při běžném chodu filtru obnoví, a to velice rychle, myslím, že max. do týdne. Filtr čistím tak 1x za 2 až 3 měsíce, jak se mi chce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 08:48 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Malapa
pri poslednim cisteni sem to vzal taky komplet vodou z vodovodu, zadny problem nebyl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 08:36 Muž Malapa [494] - Afrikamoc
Berete to moc vědecky, samozřejmě je lepší bakterie nedecimovat chlorem, ale nikdo z nás nepozná rozdíl, pokud vyperete jakýkoliv filtr pod vodovodem, nebo odstátou vodou. Akvárium je plné bakterií a ty co zabije chlor, udělají místo novým, které je rychle nahradí. V nějaký čas běžícím akváriu, to nemá žádný vliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 01:33 Muž AmorFati [37] - AmerikaRe. Page
Vidím, že filtr TetraTec nemáš... Ty keramické kroužky jsou výrazně hladší než keramika, neřku-li přepalovaná skelná drť, která se v jiných filtrech používá pro biologickou filtraci. V některých popisech sice je, že biofiltraci zajišťují, což je jistě pravda, každopádně, jak jsem řekl, jsem přesvědčen, že jejich vliv na celkový biofiltrační výkon filtru je zanedbatelný. Ostatně tomu, že jde o "nebiologický" materiál odpovídá i cena. Náhradní kroužky stojí asi 80 korun. Konkurenční biofiltrační keramika je pětkrát i desetkrát dražší. Pětkrát dražší Sera Siporax má podle Sery 34x větší plochu (270 metrů čtverečních na litr), desetkrát dražší Eheim EHFI Substrat Pro (to už tedy je sklo, ne keramika, má plochu 450 metrů čtverečních na litr). Řekl bych, že plocha pro usazení bakterií odpovídá ceně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 01:21 Page Re: AmorFati
Naopak ta keramika je pórovitá natolik, že na to jak je ten kousek velikej tak jeho plocha kterou osídlejí bakterie je nekolikanásobně větší!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 01:19 Muž AmorFati [37] - AmerikaRe: Wampi
Jasně že tam jsou, jsou v celém akváriu. Ale plocha pro jejich uchycení na té keramice je malá, není jich tam moc. Ta keramika je tam na odfiltrovaní hrubých nečistot a rozptýlení průtoku vody. Nad ní pak v TetraTec EX je molitan, který odchytí jemnější nečistoty (a drží se v něm víc bakterií) a pak tuším byly už kuličky, které právě slouží pro biologickou filtraci, které také mají mít velký povrch pro kolonizaci bakteriemi (moc nemají). Já sám tedy klidně bakterie na keramice ohrozím, vím, že jsou ve zbytku filtru a keramiku opět kolonizují během pár dní. Mimochodem účel jednotlivých těch náplní je v němčině popisován v tom videu. A je tuším i v manuálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 00:47 Muž wladys [291] - CichlidyRe: Wampi
Jsou samozřejmě i na té keramice....Já čistil(proplachoval) EX1200 poprvé až po skoro 4 měsících a podle stavu filtračních medií a průtoku by klidně vydržel i déle. ;-) Ale musím podotknout,že to není jediná filtrace v mém akva. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 00:29 Žena Wampi [54] Re: AmorFati
No a já jsem si vždycky myslela, že ty bakterie jsou i v té keramice. Nejsou? Na co tam potom je?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2007 00:17 Muž AmorFati [37] - AmerikaRe: Aleš
V propagačním videu k filtrům TetraTec EX proplachují pod kohoutkem jenom nové náplně, když filtr zabíhají poprvé. Musím dodat, že to bylo potřeba, na všem byla spouata prachu a jemné drobečky od keramiky. Jinak se používaný filtr pere vždy jen ve vodě z akvárka. Nevím bohužel, jak se EX700 zanáší se standardními náplněmi (černé kuličky a molitan), já tam mám EHFI substrát. Já ho ale proplachuji tak, že ve zhruba půlce kýble akvarijní vody vypláchnu obsah horních tří košů (EHFI + EHFI + 2 molitany a vata) a ze spodního koše ten molitan, který je nad keramikou. Kermaiku už potom normálně osprchuju tekoucí vodou, stejně tam není proto, aby na ní bydlely bakterie, ty se drží až v molitanech nad ní. Sice to nějaké jistě spláchne, ale to není problém. Z filtru až potom vyleju vodu se shnilou břečkou, co se tam za těch pár měsíců (ano, čistím ho co dva měsíce) usadila. Kýbl pak troškou akvarijní vody vymyju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2007 23:56 Žena Wampi [54] Re: Aleš
žádnej kohoutek! Zásadně ve vodě odpuštěné z akva, je to nejjistější a nevidím v tom problém, zas tak často to snad nečistíš? Jo a pokud ho pořádně propláchneš pod sprchou.... tak to ti fakt neradím. hmm Osobně mám tetratec ex 1200 akva 480 l takže 2 kýble na proprání všech náplní ve filtru naprosto stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2007 22:49 Aleš – Čištění vnějšího filtru
Jak čistíte-propíráte vnější filtr, např. Tetratec, údajně se při proplachu pod vodovodním proudem zničí bakterie, ale např. v instruktážním videu takto filtr čistí, proplachují náplně přímo pod vodovodním kohoutkem. Tak kde je pravda? Propláchnout vdškeré filtrační náplně třeba v odpouštěné vodě z akva se mi moc nezdá, to možná tak akorád vnitřní filtr - molitan. Myslíte, že je problém, když ten vnější Tetratec pořádně propláchnu pod sprchou?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2007 22:34 Muž Josee [23] Re: Marek
Já ho čistil po zhruba 4měsících..ale jen proto, že to začlo škvrklat - trubky zarostli tak, že byly velmi málo průtočné a vrtulka sebou začla házet..takže já bych to taky nechal, když to funguje bez problémů.. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2007 22:28 Laďa Re: Marek
Jejejej,na nic nešahej!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2007 22:15 Muž Roman [100] - CichlidyRe: Marek
Pokud máš silně zarostlou nádrž, tak to nechej, kytkám to vyhovuje.A až to bude skoro ucpaný, tak vyper první vrstvu a zase to dej do funkčního stavu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2007 22:09 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: Marek
Filtr stačí vyčistit až v okamžiku, kdy se výrazně sníží jeho průtok... Jinak buď rád, že se nemusíš starat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2007 22:00 Marek – Čištění filtru po 6 měsících
Zdravim. Měl bych na vás jednu otázečku... Mám 250l akvarium a v něm filtr TETRA TEC EX 1200, takže na takovéto akvarium docela předimenzovaný. Od zakoupení (zhruba půl roku) jsem ho nečistil. Průtok se nějak výrazně nesnížil, akva je nádherně čisté. Myslíte, že bych ho měl vyčistit a nebo to můžu ještě nějaký čas, než se hodně sníží průtok, nechat? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2007 16:58 blek Re: joseph
Filtr můžeš mít u skla dle libosti, jde jen o to, že se v mezeře mohou kupit hromady kalu.
Usazeniny kolem filtru ale i jinde se odsávat nejen mohou, ale řekl bych, že musí.
Pokud je sání čerpadla přiměřené, vývod nekarbuje usazeniny z celé nádrže, tak se opravdu nemusíš o takový filtr moc starat. Detrit z akvárka odstraňuj pouze odkalováním!
stačí 2x-3x do roka vytřepat pěnu z nejhoršího v kbelíku s akvarijní vodou (nikdy dočista).
Sám používám vnitřní pěnový filtr a čistím ho 1x za 2 roky z části z lenosti ale především proto, že to není nutné.
Jedno ze základních pravidel akvaristiky totiž je: nešťourat se zbytečně v akváriu. Odkalení, popřípadě protrhání přerostlých kytek 1x za 3 týdny a šmytec. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2007 15:49 joseph Re: blek
To blek: Mám teď nový filtr, nevým jestli ho můžu mít tak hodně u skla a jestli stačí číštení (proprání molitanu) jednou za 3 měsíce nebo jak jsi psal 1x za 6 měsíců. Pokud 1x za 6 měsíců, může kolem něj občas odkalovat ten " bordel " . Mám ho zhruba teprve 1 měsíc. Fotku filtru mám na rybicky.net , střední nádrže, joseph . Děkuji hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2007 13:07 jen Re: blek
jenze mi hodne klesl vykon. max vykon toho cerpadla je 400 l/hod (pisou na obale), takze tak nejak odhadem bych to videl neco lehce pod 100 l/hod, tedy cca za hodku celou vodu v akva - zcela hruba uvaha...kdyz to trocha zvysim, uz se mi pohybuji rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2007 12:48 blek Re: j_j
Jakákoliv filtrace v akvárku, ať molitan nebo keramika, nemůže sloužit jako likvidace detritu. Jejím účelem je především odbourání NH4 a NO2 a odstranění jemného vznášejícího se kalu. Kdo si spočítá, že dostatečný výkon čerpadla zvedne kal ze dna, ten pak nasaje filtr, který stačí jednou týdně vyprat, a vyjde mu bezproblémové akvárium, nepočítá správně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2007 12:35 Muž j_j [18]
Fotka k příspěvku před nedávnem sem si přstavěl filtr Elite Rejnok na toto-viz.obrázek...v plánu ho mám čistit(proprat) tak za měsíc...podlě mě je u molitanových filtrů důležitější biologická filtrace-nemám pravdu? hmm
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2007 12:31 blek Re: jen
Filtr na obrázku v žádném případě čistit nepotřebuje, naopak. Binec mezi sklem a pěnou je způsobem malým odstupem od skla a příliš velkým průtokem čerpadla. Odstraní se při běžném odkalení. Na takto velký filtr čerpadlo s průtokem okolo 100l/hod a jemně čistit ho budeš muset max. 1x za 6 měsíců.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2007 12:21 jen Re: Petr
Fotka k příspěvku no tak to teda nevim s tim sackem, mam to hned u skla a prave mezi sklem a tim molitanem je nejvic bordelu, jsem teda zvedavej...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2007 00:10 Muž wladys [291] - CichlidyRe: Petr
A co takhle vyndat filtr a bordýlek odsát odkalovačkou...mě to příjde ještě jednoduchší než rolovat nějaký sáček..... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2007 21:55 Petr Re: Barča
Můžu potvrdit, taky jsemm tento fígl tady vyčetl a s úspěchem použil. Jednoduché a účinné. Mikrotenový sáček si sroluješ, dáš pod kostku filtru a sáček vytáhneš téměř nahoru, tak aby k filtru ještě mohla proudít voda. Vypněš čerpadlo a sáček i s filtrem vyjmeš. Pozor, aby nepraskl!! A všechny nečistoty máš v sáčku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2007 19:33 Barča Re: jen
No někdo tu psal,než se vyjme molitan, ještě ve vodě ho dát do sáčku a potom vyndat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2007 19:30 jen – prakticky dotaz ohledne cisteni filtru (molitan+cerpadlo)
Zdravim vsechny, pomalu budu muset vycistit poprve filtr (atman cerpadlo 200+molitan), docela by me zajimalo jak to provadite, protoze kdyz na to mkrnu tak diky proudeni/tlaku je na tom molitanu docela dost bordelu, no a kdyz cerpadlo vypnu, tak se ten bordel musi zakonite uvolnit do akvarka, mate proti tomuhle nejakou praktickou radu ci figl jak tomu zabranit? diky za odpovedi ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2006 14:42 Radka Re: Sid
Díky Side, samozřejmě neměla jsem na mysli jednotlivé baktérie. Luciku, pokud máte na svém filtru neviditelné bakterie, děláte zřejmě něco špatně.
Tu hnědou mazlavou hmotu na molitanu mám, a ta ho zřejmě ucpává.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2006 10:06 Sid Re: Lucik
Máte samozřejmě pravdu - jednotlivé bakterie vidět okem nelze. Ale kolonie bakterií, pouhým okem vidět jsou. Nejlépe právě na dobře zajeté filtrační náplni (ale i jinde) - je to ta hnědavá mazlavá hmota. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2006 21:44 Lucík Re: Radka
Radko nevim kolik vam je a nechci vas urazit ,ale bakterie nemuzete videt pouhym okem ale pouze mikroskopem a pochybuju ze molitan perete pod mikroskopem palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2006 21:28 Muž [] Re: Radka
Od ty doby co jsem z fluvalu 2 vyhodil komplet vnitřek a nahradil dvěma stočenými pláty bioakvacitu do sebe,tak filtr peru tak jednou za 2 měsíce.Průtok se sníží během dvou týdnů odhadem tak na polovinu a to je přesně to co nádrži-rybám a rostlinám vyhovuje.Takže se netrapte věčným mácháním a likvidací baktérií a učiňte obdobně jako já.Je to pro dobro všech. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2006 21:04 Radka Re: langosh
Dnes jsem musela opět čistit filtr, asi po 4 dnech. Prala jsem to asi na 4 krát, pořád ta voda byla do žlutohněda a plavali tam částečky. nejsou to ty bakterie? Asi bych to neměla prát do uplné čistoty nebo ano?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2006 14:51 langosh Re: Lucik
To normální není.

Pokud vám zanesený filtr výrazně zpomaluje průtok, tak s tím nic nenaděláte a prostě ho vyčistit musíte. Jestli filtr stíhá nitrifikační proces jednoduše zjistíte testem NO2, popř. NH3/NH4+. Pokud ne, tak je třeba koupit vykonněší filtr, s větší filtrační hmotou.
Roman :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2006 12:38 Lucík Re: Radka
to je normalni ..... hmm ja to delam kazdej 3 den
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2006 12:13 Radka – Cisteni filtru
Ahoj, prosim o radu - nasadila jsem před 3 týdny rybky do aqua(50 l.čistý objem), mám vnitřní filtr (pro 50 l.)se vzduchováním. Nějaká značka, nevim. Vevnitř je černý hrubší molitan, taková kostka. Problém je že musím každých 10-14 dní prát ten molitan. Důvod - je vidět jak se zpomaluje průtok tak že z něj vychází čim dál tím méně bublinek. Bojím se abych nepoškodila ty bakterie, ale co mi zbývá? Peru to v odpuštěné vodě z akvária. Díky za rady tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2006 17:42 Muž Hugo [8] - CichlidyRe: Lucik
ja pod filtr dam sacek :-D :-D je to ucinny X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2006 17:41 Muž Horác [3942] Re: Lucik
igelitovej pytlik ... a máš to vychytaný :o)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2006 17:38 Žena Voloďka [59] - TetryRe: Lucik
Já celou akci dělám vééélmi pomalu. Žiletkou odchlípnu ty špunty abych je nemusela zbytečně trhat a tím rozvyřovat bordel. A při vyndávání hned pod to dávám misku aby když přebytečná voda z filtru s kalem odpadává, tak aby to už nešlo do akva...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [17] 18

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 29484x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7254-cisteni-filtru?od=801