Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čištění filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 14 Přejít na další stránku   1  
Čištění filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2011 21:19 Žena eleonen [10] – Proč...
Potřebuju poradit. Mám filtr Aquaball 2208. Pravidelně jej čistím při výměně vody. Rozeberu jej, očistím na povrchu, vyperu filtrační houbičku...Problém je ten, že ted, když jej zapojím tak čeří vodu tak půl minuty a pak přestane, to že funguje poznám jen podle toho, že slabě vrní. Voda se ani nehne. Zkusila jsem si pohrát s regulací, ale průtok vody je minimální. Filtr byl zakoupen v setu u akvária 63l. Běží již třetím rokem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2011 13:40 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: alena k.
Aktivni uhli v beznem filtru nema co delat, je urceno pro odstraneni treba leciv (po ukoncenem leceni) z vody, a pak se ono pouzite uhli vyhodi (treba za 24h). Je to tedy jednorazovka, ne ze bude ve filtru vecne. Misto nej se do filtru hodi bud neco jako Sera Siporax, nebo i obycejny kus biomolitanu.

Nevim o jaky filtr jde, takze co je mozne menit je to, co zbavi vodu hrubych necistot, tedy mechanicky filtr na pocatku, kdyz se ucpe. Houba s nitrifikacnimi bakteriemi se nemeni a proplachuje se vodou z akvaria az tehdy, kdyz se hodne ucpe a vyrazne se tim snizi prutok vody. Ale opravdu vubec netusim, o jaky filtr a o jakou konstrukci jde, existuje jich spousta.

Hnede skvrnky, to muze byt treba hneda rasa, ale to take nedokazu presne rict, chtelo by to prezentaci s popisem akvaria, abychom treba vedeli, jak se do nej sviti, jaka je pece o akvarium atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2011 15:39 alena k. – je neco s filtrem?
Dobrý den,

od ledna mam nove akvarium, 25l, diversa set s malym filtrem aquanova, puvodne v nem byla jen jedna betta, asi dva mesice tam je s ni jeste 8 razbor. Posledni tyden se mi v akvariu neco deje a nedokazu si to vysvetlit, jsem zacatecnik, prosim poradte.

ve vode je hrozne moc bordelu, kdyz odkaluju, uplne se to viri.. jsou to takove male hnede smitka v necem mazlavem..
mam bile kameny a ted se na nich delaji male hnede skvrnky, vypada to, jako by je nekdo palil cigaretou..
proboha co to je?

myslite si, ze je treba vymenit napln ve filtru? pouzivam ho i jako vzduchovac.. a co mam vymenit? tu houbicku dole nebo mam do tho kosicku nasypat nove uhli? nebo oboji? nekde jsem cetla, ze se prave ty houbicky menit nemaji, v obchode mi to ale dopoucuji, tak ted nevim, co mam delat..

diky vsem za radu..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2011 17:17 R Muž romant [27987] Re: kmara
Nech ho v klidu dělat svoji práci. :) Kdy se do něho podívat podle toho co píšeš víš. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2011 17:11 Muž kmara [10] - Cichlidy
Zdravím, akva mám založeno 9 týdnů. Na filtr jsem od té doby ještě nešáhl, průtok nijak viditelně nepoklesl, tak nevím jestli ho mám ještě nechat nebo ho pročistit ?

Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2011 12:20 Muž Sanka [10] Re: romant
No,teď jsem na to koukal,ono to na té fotce asi jen tak vypadá,že je nízko,protože ten motůrek se vrchní částí dotýká hladiny a v návodu na umístění mám být ponořený pod vodou bůhví kolik cm,ale to ústí mám nasměrované k hladině jak to jenom jde..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2011 12:03 R Muž romant [27987] Re: Sanka
Rozhodně jsem neměl na mysli, te vývod z filtru dávat nad hladinu, ale těsně pod ní aby tu hladinu čeřil lépe než teď. Ten výkon bych lehce zvedl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2011 11:51 Muž Sanka [10] Re: romant
Spousta lidí zase říká,že by měl být ponořený a jen tak šolíchat tu hladinu.. :-D Takže by jsem to měl asi zesílit ten výkon,já to mám stažené úplně na minimum..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2011 10:36 R Muž romant [27987] Re: Sanka
Ano ten snížený průtok je základní indikátor, kdy ten biomolitan proprat. Díval jsem se do prezentace a podle fotek se mi zdá, že je ten filtr zbytečně moc utopenej v akva. Dal bych ho výš k hladině, čímž se zajistí lepší pohyb hladiny a cirkulace vody v akva. Co se týká toho výkonu, tak vzhledem k tomu, že ta čerpací hlava má hodinový výkon 400L, tak bych nastavil tu regulaci na 1/3 až 1/2, čímž se zajistí přečerpání za hodinu objem akvária 3-4x, což je podle mě optimální. Takhle nově založený nádrži bych k tomu proprání biomolitanu přistoupil až po 2 měsících i déle. Ona se bude i měnit ta barva biomolitanu, bude mít hnědší barvu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2011 10:06 Muž Sanka [10] – Čištění a nastavení průtoku
Ahoj,chěl jsem poprosit o radu,po jaké době by jsem už mohl vyčistit filtr,protože se mi zabíhá nová nádrž,vím že po snížení průtoku,ale přece jen aby to nebylo brzo?Rybí osádku mám popsanou v prezentaci nádrže..A ještě prosím nastavení filtru Atman A200 a biomolitanem č. 1 do mé nádrže,mám průtok nastavený na nejméně,myslíte že je to tak optimální?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2010 18:17 Žena stetinka [270] Re: Melisa
sem ti právě chtěla napsat, že se čistí i ten elektromagnet kolem osičky. Často je tam tolik slizu, že se to "zavaří". Já to čistím vatičkama do uší (jestli nám někdo prohledává popelnice, musí se divit, co jsme to za prasata smich )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 16:53 Žena Melisa [2] Re: Silent
Jsem malý technik! Rozebrala jsem to na cimpr campr, vyčistila kolem vrtulky a funguje, otázka bude, jak dlouho. Zatím to vypadá dobře.
Dík!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2010 16:37 R Muž Silent [5949] Re: Melisa
Zkus pořádně pročistit rotor a uložení. Pokud to nepomůže bude třeba rotor s osičkou vyměnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 16:30 Žena Melisa [2] Re: Silent
Šla jsem to vyzkoušet do umyvadla a teď zas vrčí, dopoledne jsem to ale zkoušela několikrát a buď neudělal nic, nebo lehce zavrčel a pak nic.

Nějak se nám teď všechno v akvárku sype, zaměstnávám vás tu snad už ve všech fórech. :-/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 16:24 R Muž Silent [5949] Re: Melisa
Je možné, že je prasklá osička nebo nějak poškozený rotor. To lze snadno sehnat jako náhradní díl. Při zapojení do sítě nehlesne a nebo vrčí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2010 16:22 Žena Melisa [2] – čištění filtru
Přestal nám fungovat filtr, jen se chci ujistit, že jsme s ním zacházeli správně - čistí se jen molitan uvnitř krabičky, jinak nic? (EHEIM vnitřní)
Ráno silně zavrčel a tím to skončilo. :-(
Koupili jsme novej,jinej typ , daleko hlučnější, než byl ten původní, tam jsme ale nevykoumali nic, čím bysme ho zachránili.
Píšu s nadějí, že to třeba ještě půjde... :-)

Přesně ten, co máme, jsem nenašla,ale vypadá to skoro stejně jako tento:
www.zoohit.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2010 11:56 R Muž Silent [5949] Re: joska343
Nad Eheim substratPro (kuličky) být molitan nemusí, nicméně na škodu tam rozhodně není. Záleží jak moc máte naplněnou horní komoru. IMHO složení hmot z videa mi přijde ideální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2010 10:06 joska343 Re: Silent
Díky super ukázka ...není co dodat...já to měl uplně zpřeházený...akorát v ukázce je molitan i nad kuličkami ..tak to má být ? Já ho tam nemám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2010 08:12 R Muž Silent [5949] Re: joska343
Vata patří na držák košíku. Nejlepší bude si prohlédnout správný postup údržby včetně uložení hmot www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2010 06:42 joska343 Re: Maza
Díky moc !!! a ta vata je pod držátkem toho košíčku nebo je položená na něm ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2010 23:20 Muž Maza [89] - Raci, krabi, krevetkyRe: joska343
Máš to opačně. Ty dva koše přehoď. Válečky + molitan dole, kuličky + vata nahoře a na to mřížka. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2010 22:54 joska343 Re: akvaristik
Rozebral jsem filtr Eheim 2224 a nějak se mi to nezdá.....uplně dole byl košíček s kuličkami a na něm byla bílá vata potom druhý košíček s trubičkami a na něm modrý molitan a uplně nahoře plastová mřížka...ta paní co mi to prodávala říkala že je to po manželovi /bývylém / a že to čistila tak nevím jestli to dala tak jak to patří...poradte někdo jak je to správně...Díky moc !!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2010 07:52 JuraS Re: Romy
tak tak...správná velikost filtru (jeho filtračních hmot a objemu celkem) a filr (pokud není přerybněno a překrmováno) se nemusí čistit roky...
stačí se kouknout jak jsou udělány bazénové filtry kdy na velikosti je řádně vidět princip filtrace..kartáče a rošty na začátku zachytí pevné velké částice třeba listy a ty se v té části buď pomalu rozloží a nebo jsou jednoduše při čištění vytaženy..plastový ježci volně nasypané na první osýdlení bakterií a zároveň aby se na nich uchytily ty jemnější části které se do filtru dostanou, pak komora s filtrenem..volně nasypaným po kostkách a na výstpupu čerpadlo do to s okyslyčením prožene přes uv do rybníčku...takhle funguje jeden typ na big rybníčky na zahradě...v akvárku to mám podobně po úpravě co jsem dělal před půl rokem to vypadá, že na filtr nesáhnu dalších pár let...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 21:16 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: dikard
Přesně tak,pokud to šlape,nesníží se průtok,tak se nemá cenu do toho hrabat.Já Eheim 2227 ve 250 l nádrži nečistil už asi dva roky... ;-) Není třeba...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 20:14 Muž dikard [14] - Jezírkové ryby
Zdar. chcem sa opytat : ako casto by som mal cistit filtracnu napln(molitan)? slape to uz asi od maja bez udrzby, filter je vonkojsi s 4lit bandasky urezany vrch na spodku cerpadielko a vystup cez akva hadicku nad cerpadielkom je hodne molitanu cca 3lit nie je vobec slaby prietok ani kalna voda a rastlinam sa dari vyborne a rybam este lepsie len by ma zaujimalo ci ho vobec mam cistit i ked podla mna pokial nieco ide tak radsej sa toho nechytat no skusim sa takto poradit, dik vsem za rady X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 18:50 Muž akvaristik [274] - RostlinyRe: joska343
Jestli jsem to správně pochopil, koupil jsi filtr použitý a chceš vědět, co s ním. Tak nejprve ho rozeber - hlavně hadice a komoru s vrtulkou. Vyčisti nějakým kartáčkem všechny prostory, kudy se pohybuje voda a omyj opatrně vrtulku a osičku. Pozor, ať ji nezlomíš. Po vymytí zkontroluj, zda vrtulka nemá vůli na osičce. Pokud ano, chce to obojí nové. Dále prověř filtrační náplně. Měl by tam být modrý molitan, předfiltrační hmota - trubičky a filtrační hmota - hnědé kuličky. Vše je třeba promýt v teplé vodě. Při dalším čištění už jen ve vodě akvarijní. Ukončené to je bílou vatovou hmotou. Pozor na velikost filtru vzhledem k nádrži, tady se nevyplatí šetřit. Naopak, čím větší je filtr, tím méně se bude muset v budoucnu udržovat. snad je to srozumitelné. Pokud ne, ptej se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 18:40 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: joska343
Jestli máš Eheim 2224 do těch 360 l,je nedostačující,a na frontosy už vůbec ne.Základ je naddimenzovaz filtraci,pak nemusíš čistit i několik let.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 18:37 R Muž romant [27987] Re: joska343
Pokud ti nějak výrazně neklesá výkon toho filtru, nesnižuje se průtok, tak bych do něho nešťoural. No a pokud jsou již indicie hovořící pro čištění, tak ty náplně jenž jsou součástí toho filtru proper ve vodě z akvárka a je to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 18:19 joska343 Re: Kamilstrom
Nevěděl by si jak čistit popř, jaké naplňe vyměnit u vnějšího filtru Eheim profesional 2224, koupil jsem ho i s akvariem a chtěl bych to všechno dát do pořádku....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 17:23 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Denver
Pokud ho nechas bezet v tom kyblu aspon tri dny bez dolivani vody z akva kde mas krupicku,tak ho ani cistit nemusis(teda pokud uz neni zaneradeny a je cas ho vycistit)mlade stadia techto parazitu nepreziji vice jak 2-3 dny bez hostitele(ryb).Muzes ho i vydensifikovat jestli chces,ale pocitej stim ze bude trvat mesic nez zacne plnit zase svou funkci. ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 16:36 Žena Denver [1]
Ahoj, měla bych dotaz. Kvůli zvýšené teplotě v akvárku (31 - kvůli krupičky), jsem musela vyřadit filtr z akvárka - začal být velmi hlučný. Chtěla bych se zeptat, zda stačí před návratem ho vymýt v nádobě s akvarijní vodou nebo spíš nějak vydezinfikovat? Běží mi v kýblu, kde každý den odlívám vodu z akvárka (kde se léčí krupička)..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.10.2010 10:21 Muž Maza [89] - Raci, krabi, krevetkyRe: Kobylka23
Nezkazíš :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2010 07:54 Žena Kobylka23 [2] - Labyrintky – Cisteni filtru
Myslite si,ze kdyz pri odkalovani akva cca 1-2 za mesic vyperu filtr v akva vode,nic nezkazim?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2010 23:00 sokar Re: Zénais
No tak malý akva,tak málo ryb a pár kytek.Filtr bych čistil jen zlehka asi tak jednou za 2 měsíce.Možná 3. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2010 21:08 Žena Zénais [4] - Labyrintky
Tak se tedy zeptám i já - mám vnitřní filtr Eheim aquaball 130 (se dvěma filtračními částmi). Osádka rybek je - tři dospělé gupky, asi 10 mimin, 2 lorikarie, 2 pancéřníčci pandy. Rostlin mám už celkem dosti, stačí se kouknout na profil mého AQ.
Objem vody bude asi 130l.

A já se ptám - jak často by jste tenhle filtr v mém případě čistili? A jakým způsobem? Děkuju za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2010 09:05 R Muž Silent [5949] Re: roman
Nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2010 08:36 roman
mám otázku, včera som čistil vonkajší filter, molitán som vyčistil vo vode z akvária a tá voda čo bola vo filtri som vylial celú. nevadí že som tú vodu odtiaľ vylial? lebo tam bolo veľa bordelu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.06.2010 23:43 R Muž Silent [5949] Re: riso
Mám taky Eheim professionel 3 a ten předfiltr propírám taky pod tekoucí vodou. Jeho primární funkce je zachytávat hrubou nečistotu aby se nedostala do hlavní biologické filtrace, takže je to OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2010 23:38 Muž riso [129] - Cichlidy
Kali napsal: Ja mam vonkajši filter.Filter čistim 1 za 4 až 5 mesiacov.Ale na nasavani mam predfilter ktory čistim 1 za tyžden.Zabranuje vnikaniu večšich nečistot a vlastne predlžuje čistenie hlavneho filtra.Funguje to ozaj vyborne.
Ahoj,
mam vnejsi Eheim Professionel 3 2075 a delam to uplne stejne. Ten predfiltr (modry molitan) propiram normalne pod vodou z kohoutku, ale ted premyslim jestli bych i to nemel delat v kyblu s akvarijni vodou coze. Co vy na to, hosi?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 18:11 Muž Yirka [9126] Re: barry
Bakterie se obnoví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 18:10 barry
Mám vnitřní filtr Eheim, který má dvě "pěny" s různou pórovitostí. Začala se mi kalit voda a tak jsem jako amatér vyčistil obě pěny pod horkou tekoucí vodou. Teď už vím, že to bylo špatně a že jsem asi zničil "hodný bakterie". Chtěl jsem se zeptat, jestli mám koupit nový pěny nebo jestli se ty bakterie samy obnoví. Díky za radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2010 18:28 Bára Re: JuraS, Yirka
Moc děkuji Yirkovi, jehož pár slov mi plně stačilo jako základní informace. Napadlo mě právě, zda se ze začátku nemá nechat delší dobu, aby se neohrozil ten počáteční vývoj bakterií, nebo pak jestli není nějaká údržba přímo daná časově. Komentáře JuryS asi nemá cenu ani zmiňovat, myslím, že je tady jediný, kdo na myšlenku uškození akváriu pomyslí, že mám na mysli skleněnou nádrž a né vnitřní ekosystém. Opravdu potřebný příspěvek pro začátečníka, který by byl rád, kdyby ho starší zkušenejší poučili. Nechápu smysl machrování. Velice by mě zajímalo, jak by se po všech informacích o akvu (né nádrži, ale celku - pro vysvětlení, aby nedošlo k další mylné domněnce), by vznikla jasná poučka, kdy přesně se na údržbu vrhnout. Přirovnání ke svému oboru není ani moc překvapením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2010 17:29 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: JuraS
hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2010 16:37 Muž Mike [3] Re: Bára
Ten molitan vyper v akvarijní vodě.A ten kal kup si nakej jemný medium ja tam mám vatu a pak sem střihl 2 kousky molitanu a je to čisté jak slovo boží potlesk . no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2010 14:01 Muž Yirka [9126] Re: Bára
Zkrátka když už skoro neteče, tak ho vyčisti. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.01.2010 10:58 JuraS Re: Bára
na takhle položenou otázku ti neodpoví ani papež a ten se radí s bohem...nenapsal jsi vůbec nic o akváriu, obsazenosti akvária živočichy..tedy nejen rybami..osázení množstvím a druhem kytek, množstvím a složením dna ale především velikostí akva a množství vody a velikostí filtační hmoty, jejím umístění a nic o způsobu jak je voda přes filtr poháněna..nenapsala jsi vůbec nic o světle a o vzduchování..v podstatě jsi zavolala na IT oddělení ve firmě a oznámila jsi suše že ti nějak nejde počítač...on počítač nikdy nikam nedošel..o tom nevím..uf to jsem dal mouder..přečti si postupy jak se chovat když se ti náhodou do bytu dostane akvárium..odkazy tady najdeš..

ještě doplním
"....tím akvu uškodím. ..." akváriu můžeš uškodit kamenem nebo třeba paličkou na maso..akvárium je ta skleněná věc která zadržuje vodu uvnitř..akváriu je úplně jedno zda uvnitř koluje život nebo jestli je tam hřbitov...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2010 10:49 Bára Re: Yirka
Jj, mám vnitřní. Právě mám docela strach, že to snížení funkčnosti nepoznám a tím akvu uškodím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2010 08:19 Muž Yirka [9126] Re: Bára
Zřejmě máš vnitřní filtr. Ten se čistí při výrazném poklesu průtoku, takže se to nedá jednoznačně určit, je to dle podmínek v nádrži. Abys udržela co nejvíce bakteriíí ve filtrační hmotě je dobré ji prát ve vodě z nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2010 08:13 Muž Kali [0] Re: Bára
Ja mam vonkajši filter.Filter čistim 1 za 4 až 5 mesiacov.Ale na nasavani mam predfilter ktory čistim 1 za tyžden.Zabranuje vnikaniu večšich nečistot a vlastne predlžuje čistenie hlavneho filtra.Funguje to ozaj vyborne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2010 07:41 Bára
Prosím o radu, za jak dlouho od nasazení několika málo rybek je nutné proprat filtrační molitan. Jak dlouho by se měl pro jistotu nechat, abych neporušilo takhle na začátku zabydlování bakterií.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [14] ...... 18

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 29484x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7254-cisteni-filtru?od=651