Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čištění filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Čištění filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 14:13 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: malyLibor
je zajímavé, že jsme snad jediné fórum o akva, které doporučuje čistit filtr až, až. Co jsem proběhl americké fórum - barrreport.com, nebo fishchanel.com, tak všude doporučují čistit filtr max. 1x měsíčně: tady je výcuc: The key to successful mechanical filtration is regular cleaning or replacement of the filtration media. The accumulated wastes will begin to deteriorate as soon as they are captured by the filter. The more frequently the aquarium filter is cleaned, the more wastes are removed from the fish aquarium. Ideally, media should be cleaned or replaced weekly.
na anglickém fóru - bidka.org mi radili to samé
jen v čechách se to dělá jinak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 13:42 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: LiborSprysl
kapalne zachycuje biologicka sekce... ale ne vsecky... kdyby nekdo prisel na to jak efektivne, levne a bezpecne zachytavat/cistit treba fosfor, nebo leciva (vcetne hormonu), tak by ho ekeologove milovaly (obecny problem cisteni odpadnich vod)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   16.01.2013 13:38 jamajcan Re: DrChila
Pokud filtr tzv.smrdí,tak nepracuje, jak by měl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 13:36 Muž DrChila [243] Re: grunda
Jednou za čas se vyčistit filtr musí. Ať chceš nebo nechceš:)Všechno jak ty řikáš blátíčko co tam zůstane to zase ty bakerie nerozložej na čistou vodu... Například u mě jak mám vnější filtr... tak vyperu předfiltr(hrubá vata) aby byl čistej(listí kousky hoven) zatim mám keramický kroužky ty jen vyperu v tom akvárku aby z toho opadal bordel pak jemnou vatu zatim mám tu vyperu řádně tam je zákal atd to drobný. Akvárko celý vymyješ abys tam neměl "blátíčko". A funguje to dokonale aspoň u mě jednou za čas se to musí vyčistit. Neprakticky to pak třeba smrdí v tom filtru když je otevřenej jako u mě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 13:32 Muž LiborSprysl [9015] Re: jamajcan
Ta pravda je podle mne tak zhruba na obou stranách...po biologickém odfiltrování, dojde ke "zpracovatelskému" procesu...ve filtračních médiích život je. A pak se hromadí již "nevyužitelný" odpad. Ovšem nakolik je inertní to posoudit neumím a samozřejmě, že to je akvárium od akvária, filtr od filtru, filtačních médií atd...atd...
Zpátky do akvária se nevrací "mrtvá" ani "živá" voda...i pak v něm dál ještě pokračuje zpracovatelský proces (kytky)...při odkalení se sníží množství nevyužitelného odpadu a zbytek vjede do filtru... a zase znova...No a na konci klesá průtok, filtr je plný nevyužitelného odpadu a je třeba čistit...Ale to bahýnko co grundovi tak vadí, je podle mne inertní nebo přinejmenším neškodné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 13:29 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: grunda
A když se rozloží, spotřebují je rostliny jako hnojivo.
Hele, už jsem se v tom nechtěl pitvat, ale ty do toho stále vrtáš a nemůžeš si nějak ujasnit, že moje akva se 150ti rybkama plné rostlin a filtrované HMF nemusí být totéž, co tvé přerybněné akva bez rostlin s kanystrovým filtrem... a druhá věc - pořád se tu ptáš, ale sám neodpovídáš. Ptal jsem se tě, jak zabráníš nitrifikačním bakteriím a další potřebné mikrofloře a mikrofauně, aby se neusídlila na povrchu filtru či v tom tebou omílaném bahýnku... které já jaksi tedy na svých filtrech postrádám?
A pak bych chtěl zdůraznit, že celá tato dlouhá debata se tu rohořela proto, že jsi nesouhlasil s podle mne správnou radou uživatelky danio, že filtr se má čistit teprve ve chvíli, kdy se podstatně zpomalí jeho průtok, a přišel jsi s nesmyslným tvrzením, že filtr se musí čistit každý měsíc. O žádném bahýnku a špíně tu nebyla řeč, to tady vytahuješ pořád dokola jen ty.
Edit: Já nemám nic proti tomu, že u tvého akvária je nutnost čistit filtr každý měsíc. A je podle mne pravděpodobné, že to tak bude u více akvárií. Trvám ale na tom, že filtr není třeba čistit u všech akvárií a že biologické filtry by se měly čistit až tehdy, kdy se výrazně zpomalí jejich průtok Nejveselejší na tom mi přijde, že i ve článku, který jsi sem dal na podporu svých argumentů se píše totéž, ale ty toto prostě považuješ za chybu článku a njsi ochoten to respektovat.
Já myslím, že celá tato debata by se dala ukončit slovy: Jsou různé druhy filtrů a pro každý z nich jsou potřeba různé intervaly čištění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 13:26 Muž LiborSprysl [9015] Re: Moucha
Kapalné s ohledem na průtok filtru asi půjde zachytit těžko...že? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 13:20 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: souky
vtip je ale v tom, že bakterie nejsou schopny ten bordýlek zpracovat okamžitě, takže část se ti vrací do akva, filtr není kouzelná skříňka, kam zmizí to co v akva nechci a ven leze jen to dobré. Takže je tu pořád otázka, proč nečistit filtr a pouštět si to co nechci do akva, když můžu filtr vyčistit a minimalizovat tak látky, které v akva nechci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2013 13:16 Muž souky [592] - RostlinyRe: grunda
přesně tak, rozloží se a je po problému a navíc nemusím (tolik) lejt do akvária KNO3

E: myslel jsem že máš někde rozbor blátíčka, když si seš tak jist
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2013 13:16 R Muž romant [27987] Re: grunda
Sleduji tuto diskusi z povzdálí a řekl bych, že se tak trochu již opakuje co již bylo jak jednou, tak druhou stranou, mohu-li to tak rozdělit, několikráte vyřčeno. Měl bych pro Tebe jeden návrh a to aby jsi svoje argumenty, poznatky a praktický zkušenosti vtělil do nějakýho článku, jenž by se této bezesporu zajímavé problematice věnoval a tato diskuse se tak mohla odvíjet pod článkem, jak to už u dobrých článků, jenž vyvolají diskusi je.:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2013 13:15 jamajcan Re: grunda
To je těžká debata.Právě na tomto principu funguje biologická filtrace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 13:09 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: souky
jaký důkaz by jsi chtěl? Když filtr nacucne list, žrádlo, výkaly - zůstanou ve filtru, nemají kam zmizet, musí se rozložit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 13:00 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Moucha
pokud filtr nečistím rok, tak už nahromaděné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 12:50 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: grunda
spis nez nahromadene bych pouzil - zachytavaji se ve filtru (at uz jde o kapalne latky nebo pevne) a samozrejme bych dodal ze i organickou hmotou produkovanou v dusledku onoho procesu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 12:42 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: jamajcan
mikrofauna tam bude určitě taky, ale čím se živý? Rozkládající se zbytky věcí, které v akva nechceme a jsou nahromaděné ve filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2013 12:39 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: grunda
jde o to ze označený špinavý je u ruznych lidi chapano jinak (treba kdyz modry biomolitan jiz nema tu krasne modrou barvu, ale je ponekud zahnedly, pro jine je biomolitan cisty dokud se prutok filtrem temer nezastavi)... on ten povlak, kteremu vdecime za biologickou filtraci ma hnedou az cernou barvu (coz novacci casto nevedi) a tyto mikroorganismy neziji vecne, takze i jejich mrtva tela prispivaji k onomu bahynku

a samozrejme ze ruzna media se cisti/vymenuji v ruznych intervalech, podle jejich funkce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2013 12:26 jamajcan Re: souky
spíše bych tam asi viděl mikrofaunu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 12:22 Muž souky [592] - RostlinyRe: grunda
mohl bys poskytnout nějakou oporu tomuto tvrzení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 12:12 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: souky
o přeměnu dusíkatých látek se starají bakterie, které jsou usídleny na pevném povrchu, bahýnko jsou rozkládající se zbytky rostlin, krmení a výkaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 12:11 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Horác
když se podívám na většinu prezentací tady na webu, tak 90% akva je přerybněných, mají výkonné kanystrové filtry, takže je to přesně jak píšech - všechno zmizí a není vidět, mě prostě zajímá, proč nečistit filtr, když do něj mizí všechna špína z akva. Co je dobrého na tom, nechávat filtr rok, rok a půl bez čištění. Když je něco špinavé v akva, tak všichni odkalují, mění vodu, ale že je humus ve filtru, to nikomu nevadí.
p.s. s tím odkalováním jednou týdně to byl příklad
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2013 12:04 Muž souky [592] - RostlinyRe: grunda
já měl vždy za to, že ten humus je mikroflóra, která se stará o přeměnu dusíkatých(a asi i jiných) sloučenin na ty bezpečnější. Snad tu byl i kdysi nějakej odkaz na vědeckou práci o složení bahýnka, pokud ne, tak někdo ho může hodit pod mikroskop a podívat se přes jakej bordel že to všichni filtrujeme
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 22   16.01.2013 12:02 Muž Horác [3942] Re: grunda
grunda napsal: ať chceš nebo nechceš, odkaluješ jednou týdně, tak se ti nečistoty do filtru vždy dostanou, a pak, jak jsi sám napsal, se následně ve filtru rozkládá a zasírá vodu v akva.
Tak to snad taky závisí na typu filtru, ne? To co popisuješ, se asi týká jen vnějšího (co schvátí, to schvátí a vidět to není :o) ... I když ani toho ne nutně ... Když jsem čtyřstovku předělal na krevetkárko, tak jsem na sání filtru (vnější, Eheim 2017) musel narazit předfiltr (kostku bioakvacitu) ... a do vlastního filtru se žádnej bordel nedostal ...

P.S. Nikdy vživotě jsem neodkaloval jednou týdně :o) ... kdybych musel okolo akva poskakovat tak často, tak bych se na to asi tak do roka vykašlal ... nic se nemá přehánět :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2013 12:01 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: grunda
já si ale nemyslím že tu někdo tvrdil že je dobré filtrovat přes humus ve filtru. Tady spíš oponovali že čistit každý měsíc je hloupost u všech akvárií. Jsou prostě akva, kde se za měsíc ten humus nenasbírá do toho filtru, proto je zbytečné ho každý měsíc čistit, ale to že ho každý měsíc nevyčistím ještě pro můj typ akva nemusí znamenat že filtruji přes humus nebo nějaké bahýnko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 11:53 jamajcan Re: Miso
Předfiltr jsem čistil naposledy,pokud se nepletu v květnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 11:53 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: souky
to chápu, taky všude radím, prolít filtrační náplně vodou z akva, to je údržba filtru, každopádně pořád čekám na někoho, kdo mi odpoví, proč je dobré mít špinavý filtr - filtrovat vodu v akva přes humus, který v akva nechci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   16.01.2013 11:40 Muž souky [592] - RostlinyRe: grunda
bahýnka bylo velice málo, čistil jsem hlavně kvůli vrtulce, ta byla dost obalená. Tímto jsem chtěl ukázat, jak moc paušalizuješ. V akváriu je pouze moře kytek a krevet a od léta 12 malých a čistotných ryb, proto nemusím odkalovat a nemusím tak často čistit filtr. Já proti čištění filtru víceméně nic nemám, ale je zbytečné bláznit nováčky přehnanou péčí o filtr, oni jsou schopní toto dovést ad absurdum. Oni si přečtou, že filtr musí být čistý, tak ho budou každý týden převařovat, i takový tu byl.
Jen ještě podotknu, že já jsem v podstatě taky začátečník
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 11:37 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: grunda
A jsme u toho co už to někdo psal, záleží i na dalších faktorech např. jaké ryby v akva máme ....
U terčů se tedy asi filtr zanáší víc než když mám v akva do 20ks Kardinálek vietnamských .... Předfiltr (jestli tak hrdě můžu nazvat kus bioakvacitu na nasávání) čistím drasticky ve vodovodní vodě minimálně měsíčně, ale filtr samotný vyčistím tak 1 až 2x za rok. Právě podle toho jestli už vnímám slabší proud.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 11:28 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: grunda
akorat ten humus treba v biomolitanu muze byt i narostlej jakoze sliz (smes ruznych organismu - bakterii, hub, atd.) a jejich odumrela tela...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 10:38 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: souky
a měl jsi po roce filtr čistý, nebo byl plný "bahýnka"? Já se prostě snažím pochopit, proč někteří razí teorii - humus ve filtru není vidět, tak v akva nevadí. Když je ten samý humus v akva, tak ho všichni odkalují, mění vodu, odsávají zbytky krmiva, ale když ten samý bordel nasaje filtr a rozkládá se to v něm, tak to nevadí. Mám akva už 20 let, ze začátku jsem to dělal podobně, jako většina lidí tady, pak jsem přešel na terčovce a jako začínající chovatel terčovců jsem dostal rady od chovatelů z Anglie - čistota je základ - čistý filtr, čisté akva a výměny vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2013 10:30 Muž souky [592] - RostlinyRe: grunda
já teď téměř po roce čistil filtr a nic takového se nekonalo. proč myslíš, že v tom filtru musí být takový bordel? To co ty pořád propaguješ se spíše týká přerybněných nádrží a podobně. Ještě podotýkám, že neodkaluju protože to nemá smysl, jen měním vodu
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 09:45 Muž Miso [470] Re: jamajcan
negeneralizujem to, len som sa snazil ukazat ze ten pristup moze byt iny a to z logickych dovodov, ked si to ale nadhodil, ten predfilter cistis ako casto?
tiez si viem predstavit ze samotne naplne by som rok necistil ale neviem si predstavit ze by som rok necistil predfilter a nevymenil filtracnu vatu. A ked uz mam ten filter otvoreny preco raz za cas nepreplachnut aj tie naplne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 09:45 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Horác
ať chceš nebo nechceš, odkaluješ jednou týdně, tak se ti nečistoty do filtru vždy dostanou, a pak, jak jsi sám napsal, se následně ve filtru rozkládá a zasírá vodu v akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 09:42 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: jamajcan
jak teda jinak by jsi nazval rozkládající se zbytky rostlin, krmení a výkalů? pořádek?

docela slušně se to tady rozjelo, budu teda mít jednoduchou otázku - v čem je pro ryby prospěšné, že filtruji vodu mimo jiné přes rozkládající se zbytky rostlin, krmení a výkalů? Obecně, k čemu je dobré mít špinavý filtr?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 09:30 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: jamajcan
souhlasim ze generalizovani intervalu cisteni je ponekud zavadejici.... kazdy akva je jedinecny... a tech faktoru, ktere maji vliv na zaneseni filtru je mnoho... treba uz sam pred filtr, typ dna, jak moc se ve dne vrtam, jak moc odkaluju, jake zivocichy chovam.... atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 09:03 jamajcan Re: Miso
Negeneralizuj tady rozdělení filtrů a jejich intervaly čištění.Protože nemáš pravdu.Provozuju rostlinné akvárium HIGH TECH,i když se mi to rozdělování zdá mírně komické,když si vzpomenu,jak jsem kdysi dávno začínal s jednou 15Wžárovkou,ale to je jiné téma.Silný proud,vnější kanystrový filtr,čištěný naposledy zhruba před rokem,průtok konstantní,na nasávací trubici kostka biomolitanu,služící jako předfiltr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 25   15.01.2013 22:25 Muž Horác [3942] Re: grunda
Jeden moudrý akvarista (chodíval sem kdysi a říkal si blek) zastával názor, že na odstraňování bordelu z akvária je tu odkalování (a s ním spojená výměna vody). A filtr že je tu hlavně na to odbourávání N-látek a ne aby zachytával mechanický bordel (který se v něm následně rozkládá a zasírá vodu v akváriu). Kdo se tím řídí, nemusí na filtr šáhnout, jak je rok dlouhej ... Něco na tom bude :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   15.01.2013 21:27 Muž Miso [470] Re: grunda
Treba to brat v sirsich suvislostiach, ale tie su rozne pri odlisnych pristupoch, skusim to velmi zjednodusene na Low a High Tech akva:

LowTech: pomala filtracia filracia vyhovuje pretoze rastliny rastu pomali a nepotrebuju taky prisun zivin a CO2 a to co potrebuju vyrobi akva z velkej casti z dentritu ktory sa usadzuje na dne a silnejsia filtracia by ho virila, cistit netreba casto pretoze jednak nenabere tolko necistot a ak sa aj nieco z filtru uvolni je to k prospechu veci. Ak chce mat clovek taketo akva bez rias musi dosiahnut rovnovahu ktora je dost krehka a vycistenie filtra ju moze skor narusit.

Hightech: Silna filtracia (prud) vyhovuje, pretoze roznasa velke mnozstvo zivin (umelo pridanych) po akva a dentrit tu nieje tak ziaduci pretoze latky ktore sa z neho uvolnia pri tak silnom osvetleni mozu lahko sposobyt riasu, takze necistoty sa tolko neusadzuju su strhavane silnym prudom a odsate filtrom a cistenim ich z toho filtra nasledne odtranis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 21:05 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Yirka
jak už jsem psal, ve svém akva si dělej co chceš, a za tím bordelem z filtru si stojím, od toho tam ten filtr je - aby pobral bordel z akva a aby snížil hladinu N látek v akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 21:03 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Bob66
to vím, když jsem začínal s terčema, tak na českém webu moc informací nebylo, takže jsem bral informace tady: www.bidka.org tam mi chovatelé poradili, co mi poradili - udržovat akva a filtr v čistotě, výměny vody jsou samozřejmostí. Řídím se tím 3 roky a žádný problém, dokonce i když jsem odjel na 8 měsíců pryč a o akva se starala manželka - neakvarista.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 20:54 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: grunda
Minimálně jednou týdně 30%, u těchto ryb je výměna vody nutná bez ohledu na jakoukoliv fungující filtraci X-) Teda pokud chceš aby rostli a prosperovaly :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 17   15.01.2013 19:16 Muž Yirka [9126] Re: grunda
K tomu tvému příspěvku a zejména smajlíku opravdu nemám co říci. Snad jen. Proč myslíš že si pouštím do nádrže nepořádek? Trošku se mírni ve výrazech. Jak už jsem psal, měsíční čištění filtru ROZHODNĚ nelze brát jako normální postup a za tím si stojím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 18:49 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Bob66
a jak velké jsi dělal výměny vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 16:26 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: grunda
U terčovců + další větší cichlidy jsem čistil vnější filtr zhruba po 9 měsících, a bordel v akváriu jsem neviděl, a ryby naprosto v pohodě, NO3-10-20 ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.01.2013 15:31 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Yirka
kdybych čistil u terčovců filtr jednou za rok a půl, tak už žádné nemám. pokud Vám vyhovuje pouštět si do akva bordel z filtru, vesele do toho ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 23   15.01.2013 15:25 Muž Yirka [9126] Re: grunda
Pro mě za mě si čisti filtr třeba dvakrát za měsíc. Já budu tvrdit přesně obráceně, že pokud se nejdená o klasický vnitřní filtřík (honič vody) je čištění navlečených kostek na čerpadlech a bublifucích, natož v hamurgských a kanystrových filtrech jen přiděláváním si práce. Kostku na bublifuku čistím jednou za půl roku a kanystrový Eheim jednou za rok a půl. Vyhovuje to nejen mně, ale i rybkám. Takže nemám nic proti tvým zkušenostem, jen je nevydávej za ty nejsprávnější. Jsem si na 100% jist, že většina majitelů kanystrových, čerpadlových a hmaburgských filtrů postupuje spíše mým způsobem než tvým. A vědí proč to dělají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 14:02 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: malyLibor
jen vysvětluje jak se od sebe různé filtry liší, biologický filtr, je každý filtr, ve kterém žijí bakterie - takže všechny. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 13:56 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: grunda
Nikoliv. Odlišuje od sebe kanystrový filtr, honič vody a biofiltr smich pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 13:48 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: malyLibor
to je jediná vada na kráse celého článku, přejímá akvarijní mýtus - špinavý filtr, dobrý filtr ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 13:36 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: grunda
Vynikající článek... a na konci mne zaujala tato věta (4 řádek odspodu:
- Biologické filtry čistit teprve tehdy, když průtok vody znatelně ochabuje. Zvláště důležité je to u akvárií s rostlinami.
Tedy věta, kterou napsala danio a díky níž se rozpoutala tato diskuse :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 13:18 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: malyLibor
jak jsi sám napsal, nebrat to nijak dramaticky, jinak to co jsi napsal, jsem já psal už na začátku. Čistit filtr 1x za měsíc :-D
www.discus.cz/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 18

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 29484x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7254-cisteni-filtru?od=401