Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čištění filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Čištění filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 12:39 Muž dimmur [283] Re: Wendy2
ja pri tydenni udrzbe kryt odklapim, takze s tim nemam problem....jen dodam, ze nemam externi filtr, ale cerpaci hlavu a obludny akvacit smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 12:35 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: dimmur
právě proto mám nasávací i vypouštěcí trubky skleněné, aby byly co nejméně vidět ;-)
k tomu nebezpečí pro rovnováhu - na to aby jsi nějak významně ovlivnil množství bakterií ve filtru, by jsi se musel hodně snažit, propláchnutí náplní akvarijní vodou je naprosto bezpečné ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 12:34 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Silent
napíšu to tedy jinak - i když je to funkční, do akva to nepatří a tudíž je to pro mě osobně ošklivé. Ale jak už jsem psal proti gustu .... Jinak ten předfiltr od Eheim jsem v akva měl a pro mě osobně je to ošklivá obluda - i když funkční.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 12:33 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: dimmur
osobně raději vyčistím molitany ve filtru než oddělávat celý kryt z akva, abych tam mohla strčit ruku a složitě lovila kostku mezi kytkama
odklapnout filtr a vypláchnout z něj molitany mi zabere minimum času, do keramiky sahat ani nemusím a bakteriím se za tu chvilku nečinnosti nic nestane ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   17.01.2013 12:33 Muž dimmur [283] Re: grunda
prijde mi to slozitejsi /cistit filtr/ a mozna i "nebezpecnejsi" pro rovnovahu v akva, ale je to veci kazdeho, ja to budu delat tak, jak se doporucuje tady na webu....
kdyz uz jsme u toho hyzdeni akva, tak ona ani ta nasavaci trubka neni hezka ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   17.01.2013 12:29 R Muž Silent [5949] Re: grunda
Eheim nabízí poměrně elegantní předfiltry pro exteráky ;-) rozhodně není nutné mít jako předfiltr molitanovou, jak píšeš, "obludu".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 12:26 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: dimmur
dobrá tedy, zreguluji svůj výrok na hnusnou houbu. Ale to už je otázka vkusu. Raději budu čistit pravidelně filtr, než mít v akva takovou obludu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.01.2013 12:22 Muž dimmur [283] Re: grunda
mno nedela se jen modra, ale take cerna, ja mam akvacit treba zeleny, dle me je to lepsi nez zasah do filtru a ten akvacit nemusi byt v tomto pripade veliky, pokud je jeho funkce jen zachytit mechanicke necistoty.....urcite se da dobre zamaskovat rostlinkou ci jinou dekoraci....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 12:19 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: dimmur
ono ne každému se líbí mít v akva hnusnou modrou houbu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.01.2013 12:17 Muž dimmur [283] Re: grunda
takze je treba doporucit klukum z USA a Anglie, aby si do akva dali jako predfiltr akvacit a maji po problemu a nemusi cistit filtr tak casto :) se divim, ze je to nenapadlo stydim
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 11:43 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Silent
a to je to, o čem tady celou dobu mluvím, když máš nasazenou na sání houbu, tak hrubé nečistoty zůstanou v ní. Pokud ji nepoužíváš, tak všechny nečistoty jdou do filtru a pak se zpětně vyplavují do akva - ve značném stupni rozkladu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 10:57 R Muž romant [27981] Re: Moucha
Já to nedělám nikdy dříve než po týdnu, tedy když se jedná o standartní výkon lehkého propláchnutí filtru a následně polechtání dna odkalovačem. Jakmile by se mělo jednat třeba o hloubkovou orbu ve dně, tak ty intervaly rozhodně prodlužuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.01.2013 10:48 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: romant
při čtení předchozích rad mě napadly dvě zacatecnické otázky....

"Kolik dní by měl být odstup mezi odkalováním a čištěním filtru?"
"Lze kombinovat výměnu vody a čištění filtru?"

jinak to odkalovani zalezi taky na druhu a mnozstvi krmiva, typu substratu, typu akvaria (malawi je nekde jinde nez vyslovene rostlinne nadrze) a samozrejme na mnozstvi a druhu chovanych zivocichu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   17.01.2013 10:32 R Muž romant [27981] Re: grunda
Mě spíš šlo o to, že tato diskuse může někoho, kdo nemá takovou trpělivost aby více četl, navádět k očistě jak filtru, tak dna a to současně a to jak víme ,může vcelku rychle způsobit trable. Prostě když se napíše někomu, kdo s akvaristikou začíná : " a filtr můžeš měsíčně lehce promáčknout, propláchnout, ale na dno nešahej ani omylem", tak to beru. Považuji to takto za komplexněji podanou informaci. MY víme, ale co ONI, jestli se nepletu, tak tuto diskusi spustilo právě Tvoje doporučení začínajícímu akvaristovi. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   17.01.2013 10:30 R Muž Silent [5949] Re: grunda
Já bych ještě doplnil, že IMO je ideální při provozování vnějšího kanystrového filtru použít na nasávání předfiltr. Ten lze bez problémů čistit dle potřeby (třeba obden) a to bez ohrožení biologické rovnováhy v nádrži. Do samotného kanystru se pak sahá ve velmi dlouhých intervalech protože bakterie v něm obsažené rozkládají prakticky jen rozpuštěné dusíkaté látky a nedochází ve filtru k rozkládání pevného odpadu. Ten se odstraní už předfiltrem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 10:24 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: romant
přesně tak, odkalování se provádí jen nad substrátem, tak aby se odsály zbytky, které leží na povrchu, do substrátu jako takového se nesahá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 10:17 R Muž romant [27981] Re: grunda
Bude to znít ode mě asi dost neočekávaně, ale budu s Tebou při tom propagování čištění filtrů souhlasit, ale trošku podmínečně a to za předpokladu že se společně s tím doporučením měsíčního lehkýho proprání filtračních médií, lépe jenom části, nebude odkalovat dno, ještě lépe nebude doporučovat odkalovat dno současně (tím netvrdím, že jsi to někdy doporučoval, nesledoval jsem tu diskusi celou). Prostě ten "druhej", vždycky vnitřní a někdy daleko výkonnější filtr se nechá pěkně v klidu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.01.2013 09:45 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: malyLibor
bohužel to tvrzení je podložené, dokonce i Rataj na svém webu píše: Ryby v akváriu znečišťují vodu. Jejich výkaly se rozpouštějí ve vodě a znehodnocují ji organickými látkami. Tyto látky odbourávají bakterie, které žijí ve dně akvária a ve filtru. Vznikají tak jednodušší látky minerální /NO3, P, K, Mg, atd/, z nichž mnohé přijímají rostliny jako živiny. Tím vodu čistí, zlepšují jeji kvalitu. Pokud bakterie nestačí organické látky rozkládat, začne stoupat organické znečištění vody tzv. CHSK.Je to podobné jako špatné trávení v lidském těle. Voda přestává být čistá a průzračná, ve dně se objevuje přebytek kalu. V akváriích, kde se vyskytují ve zvýšeném množství řasy a sinice, je vždy vysoká hodnota CHSK. Narůstající množství organických látek ve vodě je základním důvodem stagnace rostlin a bujení řas.
Vždy upřednostňujeme biologický způsob filtrace! Dobře fungující biologický filtr funguje jako játra v našem těle. Zachycuje škodliviny ve vodě
a zpracovává je na neškodné substance. Biologický filtr je nutno čistit. Příliš znečištěný filtr přestává plnit svou funkci a naopak znečistí vodu v akváriu.

Případy z PRAXE


Tonda měl krásně zarostlé akvárium, ve kterém choval terčovce. Ve snaze svým miláčkům dopřát to nejlepší neustále zvyšoval množství krmení. Měl spousty práce, a tak mu často nevyšlo pravidelně měnit vodu. Najednou rostliny začaly stagnovovat a na jejich listech se objevila štětičková řasa ruducha. Tonda dlouho pátral, kde se stala chyba. Všechny hodnoty vody se zdály v pořádku. Nakonec ho napadlo změřit obsah organických látek ve vodě CHSK. Zjistil, že voda v akváriu je silně znečištěna. Napadlo ho zkontrolovat stav polyuretanového filtru, který již několi měsíců vůbec nečistil. Ke svému úleku zjistil, že filtrační pěna je úplně zahlcená hnědým bahnem. Aby nezahubil bakterie ve vodovodní vodě, vyčistil filtr v kýblu s odpuštěnou akvarijní vodou. Tento postup začal pravidelně opakovat každý měsíc. Současně obnovil pravidelné výměny vody v akváriu za čerstvou vodovodní vodu. Konečně citlivě omezil množství krmení pro terčovce. Uvedená opatření se mu vyplatila. Množství CHSK ve vodě se rychle snížilo. Během 1 měsíce měl Tonda opět výstavní akvárium.
to samé píšou i na všech dalších webech o rybách co jsem prošel, jen na tomhle webu jsou všichni proti a nikdo mi nedokáže říct proč, kromě důvodu, už to tak děláme 40 let.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.01.2013 23:15 Muž Miso [470] Re: malyLibor
teraz sa trochu zastanem grundy. Zhodneme sa na tom ze filter ma plnit dve funcie, zbavovat vodu mechanickych casti a pomocou bakterii rozkladat pre akva skodlive latky (tzv. biologicka filtracia).
Moja otazka znie, ktoru z tychto vlastnosti narusis tym, ze filter vycistis sposobom, ktorym tam vecsinu tych bakterii zachovas?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 22:53 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: grunda
To je ale jen tvoje tvrzení, které není ničím podložené. Ty tvrdíš, že je to škodlivé, nikdo jiný. Ale ty máš patent na rozum. Snad se nikdo těch tvých rad nechytne.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 19:02 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: kortezhugo
už jsem to sem jednou psal, takže znovu: filtr který není čištěný, hromadí se v něm zbytky rostlin, krmiva a výkalů. V překladu do jiné řeči - dobře zajetý filtr s cca polovičním průtokem.
Tak jak to rady lidi doporučují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 18:26 Muž kortezhugo [983] Re: grunda
Lebo to takto blbo rozdelujes.Spinavy alebo cisty.
Kedy je spinavy a kedy je cisty?
Ked chces mat filter cisty? -tak ho mozes cistit obden. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 18:12 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: malyLibor
HMF je tak trošku výjimka, každopádně mi ještě nikdo nevysvětlil, proč je lepší nechat špinavý filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 17:38 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: grunda
No vidíš. A já jako filtr používám HMF a očekávám, že ho budu čistit každých 10 let. Samozřejmě, v to nepočítám občasný sběr listů, když už jsem v akva třeba při přesazování kytek... protože i ten je jinak zbytečný. Ony totiž ty bakterie, co v mém HMF žijí i na povrchu, ty listy sežerou bez mechanických zbytků. A co nesežerou bakterie, sežerou ryby a krevetky. Ty si svůj filtr čisti, jak chceš, ale netvrď tady prosím tě, že je to to jediné správné. Není, a na to ti klidně dám i razítko.

No, ale teď proč jsem sem ještě jednou nakoukl. Do diskuse se tu zapojilo hodně lidí, a nich i spousta takových, co mají ty hrncové filtry a rozumí jim. Ve vlákně Problémy s filtrem psala svůj dotaz Baletka, která má zřejmě problém s filtrem, protože se jí v akva objevují dusíci, a nějak jí nikdo neporadil. Já jí poradit neumím, neznám vůbec princip fungování hrncového filtru. Prosím, zkuste si to přečíst a poradit. Díky moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 17:19 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: malyLibor
Libore, je úplně jedno, jestli máš jako filtr kostku s čerpadlem, nebo kanystr. V obou žijí bakterie - to je biologická filtrace, v obou se zachytávají nečistoty z akva - to je mechanická filtrace, ať chceš nebo nechceš. Jinak už jsem ti psal, že ten odkaz který jsem ti dával na to low tech akva - jako filtr používá kostku s čerpadlem a čistí ji každé 3-4 týdny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2013 17:12 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: grunda
grunda napsal: to není pravda, naše filtry jsou kombinací mechanické a biologické filtrace. Proto je třeba je čistit - odstraňovat zbytky z filtru.
Tak tímhle jsi mne dostal. Ty si snad myslíš, že já mám stejný filtr jako ty? Nebo že dokonce my všichni máme stejné filtry jako ty? Milej zlatej, za 40, let od doby, kdy jsem dostal své první akvárium, jsem nikdy neměl žádný filtr podobný tvému. Pokud bych měl čas a chuť, najdu ti na netu a ocituju ti tady řadu článků, které budou vynášet do nebe můj způsob filtrace. Ale to přece není podstatné. Celou dobu tady pořád meleš jak kolovrátek o nějakém bordelu, který si pouštíš do akvária. Nevím, já tvůj systém filtrace neznám a pokud by se musel každý měsíc čistit, musel bych cpát do akvy chemii a CO2, aby mi v něm vůbec něco rostlo, tak bych takové akvárko opravdu nechtěl.
Celou dobu, co tady píši, jsem se snažil, abys pochopil, že existují i jiné filtry než ten tvůj... a že fungují jinak. Ale je to marný bj. Ty budeš mlít stále dokola o něčem, co máš doma ty, a budeš tvrdit, že to je to jediné, co může fungovat. Ubezpečím tě - není tomu tak a tisíce akvárií s jinou než hrncovou filtrací to dokládají. A jestli ty máš ve filtru nějaké blatíčko, já ho tam tedy nemám a proto filtr nepotřebuji čistit.
Jak vidět, s tebou se diskutovat nedá.
grunda napsal: nikdy jsem JBL filtry neměl, jen Eheim. Přesto suveréně tvrdíš jak často je nutné ho čistit a další své nepodložené domněnky vydáváš za neotřesitelná fakta. Pořád dokola meleš stejné věty, pokládáš stejné otázky, odpovědi na ně nepříjmáš a sám na jakoukoliv otázku nedolážeš odpovědět. Nedivím se jamajcanovi, že tě srovnává se Zemanem a teď už opravdu končím.

Měj se moc hezky a přeji ti, abys jednou pochopil, že ty nejsi my všichni. A ať ti to plave, ať už si s akvárkem děláš, co se tobě líbí rybka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 17:09 Muž grunda [1781] - Cichlidy
děkuji, už jsem zase chytřejší, nikdy jsem JBL filtry neměl, jen Eheim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   16.01.2013 17:03 R Muž Silent [5949] Re: grunda
Když už jsme tu tak u toho označení tak u JBL to e v názvu zmiňovaného modelu znamená external. Jejich vnitřní filtry mají označení i jako internal, např. JBL CristalProfi i40 až i80. Žádnou řídící elektroniku vnější modely JBL nemají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 17:01 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: jamajcan
podle mě, pokud tam jsou elektronické čidla, které hlídají připojení hadic k filtru, tak je to elektronické, stejně tak automatické nasávání vody. Pokud je to vyřešeno mechanicky, tak nic ;-)
Každopádně pořád čekám na vysvětlení, proč nečistit filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2013 16:59 jamajcan Re: grunda
Tak asi vrátím maturitní vysvědčení,jestli má tohle něco společného s elektronikou smich smich smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 16:57 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: jamajcan
musím tě zklamat, ale to e s elektronikou má něco společného, akorát ne to co u Eheim, u JBL to znamená Automatické nasátí vody - self priming, Automatické přerušení proudu vody při odpojení modulu s hadicemi. Každopádně udržení stabilního výkonu má asi jen Eheim, zase jsem chytřejší ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 16:50 jamajcan Re: grunda
Když už,tak už e900,ale to s elektronikou nemá vážně nic společného.Jedině,že by to dávali za ty prachy,jako skrytý bonus :) Děkuji a určitě filtr v nejbližší době otevřu,abych se podíval,jestli není špinavý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 16:45 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: jamajcan
JBL e900 - e jako electronic ;-) každopádně zkus filtr otevřít a podívat se, jestli je filtr čistý, nebo jestli je v něm organický odpad, nebo není. Po půl roce provozu tam bude, pokud ne, máš zázračný filtr. A já se znovu ptám, proč je lepší mít filtr, ve kterém jsou organické zbytky, než filtr, který je čistý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 16:37 jamajcan Re: grunda
To tím není.Nemám filtr s elektronicky řízeným výkonem.Je to tím,že mám místo sacího koše,ten již zminovaný biomolitan.Ale i ten byl naposledy čištěný ,tak květen,červen.Bakterie zatím stíhají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 16:30 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: jamajcan
třeba to bude tím, že moderní kanystrové filtry umí udržovat výkon na téměř té samé hodnotě, jakou si nastavíš na začátku - tohle mi řekl Rataj mladší, když jsem u něj nakupoval. A toto je popis Eheim u řady electronic :Přibývající znečištění ve filtru elektronika rozpozná a zareaguje. Automaticky zreguluje Vámi nastavený výkon, což zaručí stálé hodnoty průtoku a velmi dlouhou životnost filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 16:16 jamajcan Re: grunda
Sakra ,já Ti nevím.Po roce,průtok stále cca.stejný.Tak kdy bude špinavý? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 15:50 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: jamajcan
tak mi teda odpověz na otázku, kterou jsem tady už několikrát dával, proč je lepší mít špinavý filtr? V překladu do jiné řeči - dobře zajetý filtr s polovičním průtokem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2013 15:49 jamajcan Re: grunda
Mysli si o mě co chceš,ale podle mého názoru,jsou ta Tvé moudra,absolutní demagogie. Zeman je proti Tobě příštipkář. Prostě interval nutnosti čištění filtru je různý. Tvrdit něco jiného je čirá demagogie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2013 15:40 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: souky
mě jde spíš o to, že když mi někdo řekne - dělej to takhle a podpoří to argumenty,popř. výzkumem, tak řeknu, ano tohle je správně. Když mi někdo řekne - dělej to jinak - a jeho argument je, protože se to tak dělá už x let, tak chci vědět, proč je to lepší, než to, co dělám doteď. Nečištění filtrů většinou funguje starým zkušeným akvaristům, kteří za léta praxe vědí kam sáhnout, když to samé udělá začátečník, tak má většinou časem problém. Vím že jsem rejpal a tvrdohlavý, ale já prostě chci vědět, ne jen tupě opakovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.01.2013 15:20 Muž souky [592] - RostlinyRe: grunda
dobře, o mech. filtr. se stará předfiltr tak ten budu čistit

každopádně mi to je jedno, že nějakej vypasenej amík nebo angličaj to dělají jinak, mě to funguje takhle a každý se může svobodně rozhodnout jakou metodu použije. Jen už prosím fšechno tak negeneralizuj jak máš ve zvyku, jsou i jiné způsoby a také fungují, ikdyž si to očividně nemůžeš připustit. Tímto to tu taky vzdávám, zejtra mám zkoušku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 15:18 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: dimmur
na to je těžké odpovědět, vzhledem k tomu, že jsem dělal více změn najednou. Každopádně mě spoustu lidí odrazovalo od kombinace terčovci - rostlinné akva, že to nebude fungovat. Dal jsem na rady z bidka.org a dodržuji opravdu vysokou hygienu nádrže - výsledek, žádné nemoci, žádné řasy, ryby jsou vitální, pravidelně se třou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2013 15:06 Muž dimmur [283] Re: grunda
kdyz neco funguje, proc to menit? Ja filtr cistim jednou za pul roku nebo kdyz je maly prutok a vse bych rekl funguje, rybky čilé, rostliny hezky rostou....zachycene kousky roslin na akvacitu odstranim z povrchu pri pravidelne udrzbe....
otazka na tebe: Jak se v akva projevi mesicni prani filtru u tebe? Co se u tebe v akva zmeni/zlepsi?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 14:57 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: souky
to není pravda, naše filtry jsou kombinací mechanické a biologické filtrace. Proto je třeba je čistit - odstraňovat zbytky z filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2013 14:52 Muž souky [592] - RostlinyRe: grunda
grunda napsal:The key to successful mechanical filtration is regular cleaning or replacement of the filtration media. Ale my většinou filtrujeme biologickými filtry, tohle platí tak pro "honiče vody"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 14:46 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: jamajcan
netvrdím, že je to špatně, tvrdím, že se to dá dělat i líp. Akva mám už 20 let, takže jsem jich založil a udržel už docela dost, kromě toho dohleduji pár akva známým a kamarádům - momentálně asi 8. Spusta věcí už je překonaných, to co platilo před 40 lety pro molitanové filtry, už nemusí platit pro kanystry. Nehledě na to, že před 40 lety, si mohli lidi nechat tak akorát zdát o hnojivech, CO2 a podobných věcech. Proto se málo svítilo, téměř nečistil filtr, všechno co se do akva nalilo, bylo třeba spotřebovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.01.2013 14:41 jamajcan Re: grunda
Nevím,kolik jsi v životě založil a udržel akvárií,ale ne všechno,co si přečteš na emerických a englických forech,nemusí být pravda.Ve Velké Británii,konkrétně v Anglii,jsem žil dva roky,a jediná výhoda lidí,kteří tam dělají akvaristiku,nebyly jejich znalosti,ale kupní síla.Akvaristi u nás,jsou a byli, znalostmi a dovednostmi daleko napřed.A nepodsouvej tady to,že když je něco 40let platná teorie i praxe,je to špatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 14:30 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: jamajcan
tady je výcuc z ukaps.org - to jsou pro změnu angláni: BGA is caused by any combination of;
Too much light, low nitrates in the water column, poor flow, or poor filter maintenance which allows organic waste to break down and be untreated within the filter.

Regular cleaning of filters is necessary and simultaneously accomplishes the removal of organic waste and improving flow. These are in fact specific factors that you need to look into. It is entirely possible that you have all of these factors operating in the tank.

I have not seen any correlation between replacement of certain types biomedia and increased performance. Sintered glass media, for example does not appear to require replacement as often as is suggested by the manufacturers, however, fabric type media do become clogged and deformed, so they probably should be replaced. If you can wash the fabrics well enough to dislodge the debris then this prolongs the useful life of that media.

I would say that in general, 9 months is much too long a cleaning interval (assuming normal bioload.) As I mentioned, organic waste buildup in a planted tank contributes significantly to algal blooms, so keeping both the tank and filters clean should be at the top of the priority list.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2013 14:23 jamajcan Re: grunda
Nojo,Amerikáni.To my, jsme proti nim břídilové.Od dneska čistím filtry obden!At je to čisté!Třicet let to dělám blbě.God bless America!!!!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2013 14:20 Muž Yirka [9118] Re: grunda
Heleď se, je lehké si na tobě dělat body. Takže jen podotknu, že asi v těch tvých předešlých příspěvcích zapoměls doporučit týdenní výměnu filtračních medií, aby byla čistá opravdu dočista. ;-)
Tím na toto téma končím, protože to je debata jako s Hotentotem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 14:17 Muž LiborSprysl [9015] Re: Moucha
Já to chápu, ale právě proto, že je tam poměrně dost výjimek, tak jsem to vypíchl...třeba právě fosfor...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 18

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 29480x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7254-cisteni-filtru?od=351