Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čištění filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 15 Přejít na další stránku   1  
Čištění filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 17:55 R Muž Silent [5949] Re: petrag
Tady je rozebraný www.exo-terra.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 16:24 petrag Re: Yirka
Jo jo... to jsem potřebovala vědět, jeslti se to dá rozebrat a propláchnout... na tohle jsem antitalent a akvárko mám krátkou dobu. Díky za radu, zkusim to rozebrat, snad to nerozbiju :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 14:33 Muž Yirka [9126] Re: petrag
Filtr neznám, možná že se nějaký majitel-uživatel ozve, ale každý menší vnitřní filtr se čistí tak že se otevře plastový kryt, vyjme se molitanová náplň, ta se propláchne a dá zpět. Popřípadě se propláchnou i ostatní části filtru - rotorek, vrtulka. Čištění se provádí v případě poklesu průtoku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 10:31 petrag – Jak čistit filtr Exo Terra Repti Flo F150 vnitřní filtr
Ahoj,

mohli byste mi poradit jak mám tenhle filtr čistit? www.robimaus.cz/… Vím, že se filtry mají čistit v odpuštěné akvarijí vodě, ale nevim přesně jak, když ten molitan nemůžu propláchnout... Už je nějakej ucpanej. Mam mini akvárko 11 litrů... asi by byl vhodnější nějaký bublifuk, ale přesto prosím o radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2009 21:42 poweron Re: ČUPR
díky, jinak filtr mám vnitří shark, filtrační molitanové médium je dost malé ale má aspoň ještě druhou komoru a do té sem nasadil sera super peats na změkčení vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2009 18:06 Muž ČUPR [204] - Tetry
poweron napsal: Ještě sem se chtěl zeptat po jaké době mám čistit filtr?čistil jsem ho každých 14dní ale to asi byla ta chyba co??Měl by se čistit ve vodě z akva nebo vodovodní??díky.
Nevím, jaký používáš přesně filtr, ale o vyčištění si filtr většinou "řekne sám" - hlavně část s molitanem, která zachytává první hrubší nečistoty. Pokud používáš několikastupňový filtr (keramické válečky a koule v podobě "ježků") tak tam stačí jednou za delší čas (obvykle doba několika měsíců). Všechno by se mělo vyprat v akvarijní vodě. Já používám akvarijní vodu odsátou při odkalování - většinou není zas až tak jako kafe a sediment je u dna, takže lze dostatečně vyprat. V ojedinělých případech - pokud nemáš čistou akvarijní vodu natolik, abys filtr vypral lze použít i vodovodní vodu, ale vždy studenou (!), jinak v teplé a horké vodě zničíš nitrifikační bakterie, které jsou dost důležité pro čistící účinek filtru.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 14:23 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Walker
palec U "112" mám tentýž filtr. Naposledy otevřený (nemýlím-li se) právě před rokem - v únoru 2008. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 13:50 Muž Walker [66] - CichlidyRe: Sid
Ještě k vnějším filtrům. Když jsem se v květnu 2008 vrátil po mnoha letech k akvaristice a zakoupil kanystr TT EX700, taky jsem byl krapet zmateny, nevěděl jsem, jak často čistit filtr, jak často hadice, které byly po 3 týdnech hnědé atd. Po čtení tohoto webu jsem nakonec pochopil, že hnědé hadice nejsou nutně na škodu, pokud je schovám za akva a pokud jimi protéka voda a ne bordel. Že filtr mohu klidně čistit jednou za půl roku (nemám málo ryb, teď spíše akorát) a možná i déle, pokud to psychicky vydržím. Bordel je v něm totiž už za pár týdnů, od jisté doby mě to ale netrápí. Takže jediné, co dělám, je to, že pokud se mi do akva vrací bordel (mechanický), otevřu na chvíli filtr a properu/vyměním vatu, kterou mám pro tento účel na posledním horním tácu. A i to jsem už nejméně dva měsíce neudělal, možná déle, nepamatuju se už :-). Takže shrnuto, podle mě se do funkčního akva má hlavně zasahovat co nejméně, jen tak protrhávat a zastříhovat zahrádku a odkalovat neustále vznikající detrit. Howgh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.02.2009 11:58 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Walker
...mám pocit, že každý z vás mluví o něčem jiném, ale pravdu máte asi všichni...
Přesně tak - pravdu má Malapa i Horác. Důvod je třeba hledat v jejich naprosto odlišném pohledu na disciplínu zvanou akvaristika.
Malapa se netají tím, že pro něho jsou rybky a jejich množení nade vše. Proto také zvolí k filtraci 220 l přerybněného akviška "filtr", který má ke skutečnému filtru daleko, (jako vhodnější bych pro jeho zažízení zvolil název "vnější honič vody"), který pak musí týden co týden čistit a samozřejmě - čekat jakékoli výkony ve smyslu biologické filtrace nemůže. (Snad jen díky přísunu kyslíku se dá o jakési "pomoci" biologické filtraci nádrže...)
Naproti tomu Horác má akviško nacpané fungujícími rostlinami, kde ryby kromě dekorativní funkce plní i úlohu "hnojičů" rostlin. Akva filtruje dvěma poměrně objemnými kanystrovými filtry, ve kterých spokojeně dochází k biologické filtraci = přeměně organické hmoty na anorganické částice, které jsou do značné míry využívány rostlinami jako živiny. K tomu stejně jao Malapa provádí částečnou výměnu vody, (i když jistě ne tak častou a v takovém objemu, jako musí provádět Malapa), taky si může narozdíl od Malapy dovolit filtry otevřít třeba jen jednou za rok.
Skutečně - přesně, jak jste napsal: každý z nich mluví o tom samém a zároveň o něčem jiném a pravdu mají vlastně oba... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 11:00 panda Re: 0
Já čistím když špatně vzduchuje nebo podle potřeby.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 10:03 Muž Walker [66] - CichlidyMáte pravdu všichni
Při čtení tohoto vlákna mám pocit, že každý z vás mluví o něčem jiném, ale pravdu máte asi všichni. Tj. v podmínkách domácí akvaristiky těžko dosáhneme na filtr takových rozměrů, aby odstranil beze zbytku všechny škodlivé látky, proto používáme filtry menší, které nám pomohou udržet úroveň škodlivin na slušných hodnotách, a které podpoříme pravidelnou výměnou vody spojenou s odkalením (odstraněním mechanických nečistot). Odkalovat beztak musíme.

Stejně mám pocit, jak tu někdo naznačil, že procesy v přírodě jsou trošku složitější a že by nám ani 50l vnejší filtr nakonec nestačil a vodu bychom měnit museli. Nechápu smysl této diskuse.

EDIT: mno, než jsem to napsal, tak jste si to vysvětlili :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 09:46 Muž Horác [3942] Re: Malapa
Už rozumím :o) ...
Na dno (a jeho význam při nitrifikaci) se mnohdy neprávem zapomíná ... Je fakt, že jsou akvárka, která krásně fungují i bez filtru ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 09:43 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: Horác
Já také nepopírám, že nějaké biologické procesy ve filtru neprobíhají, ale při objemu filtru v řádu procent objemu nádrže, je ten přínos vcelku zanedbatelný. To už větší vliv mají bakterie obsažené ve dně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.02.2009 09:40 Muž Horác [3942] Re: Malapa
Obávám se, že jsme si nerozuměli. Já přece nepopírám biologickou filtraci v externím filtru. A nemyslím si, že "nitrifikační procesy v takhle malém objemu filtru mají minimální vliv na odbourávání zplodin metabolismů ryb" ... To bych se pak musel divit, proč mi už dávno nepochcípaly všechny ryby na otravu amoniakem nebo dusitany. Svůj první příspěvek jsem myslel tak, že nevidím nic špatného na tom, když filtr kromě biologické filtrace (= nitrifikace jedovatých N-látek) plní i funkci mechanické filtrace (včetně následného rozkladu zachyceného materiálu, jehož produkty odstraňujeme při výměně vody).
P.S. Sání filtru mám u dna (kvůli rychlé eliminaci zvířených nečistot při bagrování thorakátů), filtr jsem nečistil půl roku a myslím, že by to v pohodě vydržel ještě dalšího půl roku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 08:54 Mirasek Re: 0
Ahoj no já do toho moc často nelezu a ani by se to nemělo ve filtru je spousta užitečných bakterii které se ti starají a rovnováhu v akváriu, Filtr co já používám ošetřuju podle potřeby a dle uvážení jinak stačí dodržovat pravidelnou výměnu vody ;-) takže ne moc často a když ho pereš tak ve vodě z akvária odsáté při výměně vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 08:12 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: Horác
Přesně tak, běžné filtry, které májí objem zlomku objemu akvária, fumgují hlavně jako mechanický zachytávač vznášejících se částic. Nitrifikační a denitrifikační procesy v takhle malém objemu, mají minimální vliv na odbourávání zplodin metabolismů ryb. Pokud by to mělo opravdu fungovat, musel by někdo odebírat "produkty" bakterí, stejně jako v čistírnách odpadních vod. Prostě pravidelně vybírat "sliz" co bakterie vyrobí. Nikde se nic nevezme ani neztratí, zjednodušeně řečeno, kolik krmení do akvária za měsíc dáte, tolik odpadu musíte odebrat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 07:28 Muž Horác [3942] Re: 0
Takto zatracovat či démonizovat mechanickou filtraci mi přijde poněkud podivné. Já také patřím k těm "kacířům", kteří od filtru očekávají kromě odbourání toxických zplodin látkové výměny ryb i opticky čistou vodu v akváriu. (A nestydím se za to :o). Produkty rozkladu mechanických částic, které se vracejí z filtru do akvária, se přece eliminují při výměně vody spojené s odkalováním, takže nechápu, v čem by měl být problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 03:11 Muž 0 [1718] - Obecné.
Stále není mnohým provozovatelům akvaristiky zcela jasné , v čem je skutečný smysl instalace filtrace pro udržitelný chod akvarijní nádrže.

A to jsem , už na fóru napsal , že pomocí filtru se z akvária odstraňují metabolity , to jest produkty látkové přeměny vzniklé hlavně krmením ryb a odumíráním rostlinných částí.

Filtr sloužící jako kompostér nemůže tuto službu plnit , protože vše co se v něm rozloží i nitrifikací , se opět vrací zpět do nádrže. V přírodě je přebytek živin za přítomnosti slunečního záření odbouráván jednobuněčnými řasami projevující se zelenými zákaly , které jsou potravou zooplanktonu a ten zase rybám. To je takzvaný uzavřený koloběh.

Akvárium obydleno rybami musí být hodně zarostlé vodní flórou nebo být napojeno na nádrž jinou , kde mohou obdobné procesy probíhat , aby fungovalo bez potřeby alespoň občas obměňovat obsah vody.

Filtr může být jakýkoliv , důležité je , co s použitou filtrační náplní dokáže pro obyvatele akva zajistit.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2009 09:21 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: Yirka
Tady si nerozumíme, funkční filtraci vidím takovou, při které se potřeba výměny vody minimalizuje, například na půlroční výměnu třeba 30% objemu. Nevím za jak dlouho by se třeba 5l filtr u mého akvária zanesl, odhaduju to na 2-3 týdny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2009 08:59 Muž Yirka [9126] Re: Malapa
Nechci a nebudu polemizovat na téma funkce čištění vod v ČOV.
Nicméně tvůj dojem že na 200 lnádrž musíš mít pro správnou funkci bio i mechanické filtrace filtr o objemu 50 l považuji za mylný.
Kanistrový externí filtr s objemem kolem 5 l (tedy 2,5%)by tě problémů s týdenní periodou čištění zbavil. Vodu bude třeba vyměňovat vždy, při tomto objemu nádrže ovšem stačí 50l za 14 dní. Píšu z vlastní zkušenosti s mírně přerybněnou a normálně zarostlou nádrží.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2009 08:42 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: Yirka
Určitě je malý, ale větší se mi tam nevejde, krycí sklo už by mělo malou plochu na které se opírá o akvárium. Stále se tu bavíme o řádově jiných objemech filtru. Obejm mého filtru odhaduju na půl litru. Aby alespoň částečně stačily bakterie zpracovat přísun krmiva co dostanou prostřednictvím potravy zpotřebované rybama, musel by mít objem 50 litrů. Čili 100x větší! Jinak musím pravidelně zachycené částice z filtru odstraňovat, funguje tudíž hlavně jako mechanická filtrace. Pokud tě zajímají principi čištění vody, najdi něco o čistírnách odpadních vod, tam je tahle technologie dobře prozkoumaná. Ikdyž samozřejmě tam se to dělá hodně intenzivním způsobem, takže v akvarijních pdmínkách by jsi musel objemy filtrační hmoty patřičně naddimenzovat.
Určitě dobrý filtr, je pro akvárium přínosem, ale filtr o objemu 2% nádrže biologckou rovnováhu zajistit nemůže. Pořád bude základem pravidelná výměna vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2009 08:29 Muž Yirka [9126] Re: Malapa
V tom případě je asi pro tvou nádrž dle technických parametrů poddimenzováno. Nikde není psáno jaký mám objem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2009 08:19 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: Yirka
Mám tento filtr www.akva-exo.cz/… a přerybněno mám, neb rybičky se množí, což je v mém pojetí akvaristiky základní princip tohoto koníčku. Navíc chovám rybičky co mají velkou spotřebu krmiva, tudíž i hodně detritu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2009 08:09 Muž Yirka [9126] Re: Malapa
Pokud se jedná o tento filtr www.akva-exo.cz/…, který máš uvedený v prezentaci, tedy čerpadlo, tak je jenom tvou volbou do jak velkého externího prostoru jeho výkon využiješ. Přerybněno nemáš, tak bych popřemýšlel nad konstrukcí toho tvého filtru, bude tam asi něco špatně. Stálé čištění filtru jeho funkci pro biologickou činnost moc nepomáhá-naopak.
Já jsem psal o zkušenosti s Eheim 2215 s filtračním objemem 4 l, takže žádný superobjem a výsledek viz můj komentář.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.02.2009 23:32 Muž PentueR [256] Re: Malapa
Když se rychle ucpe, tak je něco špatně - pokud máš přerybněno, tak se nediv že musíš čistit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2009 22:50 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: Yirka
Mimo, nemimo, když se ucpe tak ho jako mám nechat, aby voda neprotékala? Jelikož je akvárium plné ryb, které vytváří hodně výkalů, tak se nedá nic jiného dělat. Pokud by filtr měl objem třeba 30l, tak je samozřejmě situace jiná a stačí vyčistit jednou za měsíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.02.2009 22:42 Muž Yirka [9126] Re: Malapa
Perioda čištění venkovního filtru by měla být nejdříve tak 3 měsíce, při dobré funkci nádrže spíše tak 1x za půl roku a déle. Čistit externí filtr 1-2x týdně je mimo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2009 19:19 aldas Re: Malapa
Já jsem čistil po 1,5 měsíci, a byl to fakt hnus, i hadice jsem několikrát protáhl kusem hadru protože tam už začala růst řasa. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 19:03 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: Yirka
Venkovní filtr čistím 1-2x do týdne, ale bylo by potřeba častěji, kolikrát se mi ale nechce, takže filtr je věčně zanesený a voda neprotéká. :-(
Ty musíš mít nějaký mega filtr, nebo v akva dvě rybičky. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 20:03 Muž ROSAN [2] Re: 1Prva
Ak by filter používal viac na machanickú filtráciu nezdá sa ti, že by ho musel pomerne častejšie čistiť? Ak ho čistí cca. každých 6 mesiacov, má ho dobre zabehnutý, baktérie stíhajú spracovávať organický odpad, tak ho viac využíva na biologickú filtráciu!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 19:38 R Muž Silent [5949] Re: 1Prva
Nesmysl. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 19:22 Muž Yirka [9126] Re: 1Prva
Hm, zajímavé, to mě pouč jak jsi na to přišel, to by mne opravdu zajímalo. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 18:59 1Prva Re: Yirka
Podla mna máš viac mechanickú filtráciu ako biologickú moc silný filter chyba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 14:20 Muž Yirka [9126] Re: MichalJ.
Čištění externích filtrů probíhá řádově v měsících, u dobře zavedených nádrží si chovatel dovolí jít do čištění 1x za rok. Já jsem poprvé čistil po 4 měsících, teď už je to dalších 6 měsíců a stále nevidím potřebu se do něj podívat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 13:55 Muž Michal J. [37] - Rostliny
Mna vzdy zaujimalo, ako casto sa maju cistit externe filtre. Osobne mam Eheim 2226 a cistit ho kazdy tyzden sa mi zda ako hlupost. Rady, ze sa ma cistit ked sa znizi prietok neberiem, nakolko ho skrtim takmer na minimum. Cistim ho raz za mesiac, dakedy za dva. Hodnoty vody su v poriadku.
Ale inak suhlasim, male filtre by som cistil raz do tyzdna vo vode z akvarka palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 13:20 Muž 0 [1718] - Obecné.
Fotka k příspěvku Ty utopie, že nemáte kvůli bakteriím často čistit filtr, prostě neberte vážně. Čistěte ho tak často, aby byl stále co nejlépe průtočný, a pak budou prospívat i ty užitečné bakterie. Věřte či ne, ale je to tak. To radím já 0, který se fyzicky - rukama rybami zabývá 42let a se svým otcem akvaristou chodil na lov planktonu ještě dřív.

Můžete se podívat do mých nádrží, kolik mám ryb. Čistím filtry každý týden, plus výměna vody a vše je OK. ano , ahoj
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 10:55 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Michal1987
Aquael fan-1 je filtr s malým objemem filtrační hmoty, proto poskytuje poměrně málo prostoru pro nitrifikační bakterie. A proto taky bych se ho nebál pravidelně čistit (včetně "prežmýkania molitánu" :) tak, jak jsem popsal v předchozím příspěvku), a to v okamžiku, jakmile se citelně sníží jeho průtok. Význam takového filtru pro nitrifikaci tím ale nesnižuji! ;-) Nitrifikace, (resp. po celém povrchu interiéru usídlené nitrifikační bakterie), stejně jako rybky a další živočichové, se neobejdou bez dostatku kyslíku! A k tomu i Aquael fan-1 bezpochyby slouží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 10:41 Muž Michal1987 [21] Re: Sid
Zabralo to, po kvalitnom vyčistení molitanu filtra je prietok vody ako na začiatku, voda je číra a aj rybky viditeľne ožili. Neviem prečo som to nespravil už minule pri údržbe akva ?! Nabudúce už budem vedieť :-) Ďakujem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2009 19:17 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Michal1987
...molitán nechám vo vedre v odkalenej vode a snažím sa ho veľmi neprepierať, pretože nechcem zničiť tie baktérie...
Do vedrá si odpustite čistú vodu z akvária a v nej ten molitán riadne vyžmýkajte! :-) A nebojte sa - baktériam to len prospeje. ;-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2009 17:39 Muž Michal1987 [21] – Filter
U mňa je situácia taká, že používam filter Aquael fan-1 , v 54L akváriu. Po dlhšom čase mám pocit, že strašne zoslabol prietok vody, mne sa zdá že o dosť. Keď čistím akvárium, tak filter vyberiem, rozoberiem, hlavicu filtra prepláchnem pod tečúcou vodou, molitán nechám vo vedre v odkalenej vode a snažím sa ho veľmi neprepierať, pretože nechcem zničiť tie baktérie. Lenže už má na sebe dosť veľa tej slizkej hnedej hmoty, a neviem, či ho môžem s kľudným svedomím prepláchnuť tu zmieňovaným spôsobom. V akva mám dve akarky a tie robia dosť veľa neporiadku a ja mám obavy, že ak poriadne prepláchnem ten filter, tak sa zhorší kvalita vody v dôsledku nedostatku týchto baktérií. Zase sa mi zdá, že ten filter by už bolo treba vyčistiť. Tak mi prosím poraďte, ďakujem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 20:38 Žena Archa [14] - ŽivorodkyRe: filipsi
No, vy sa tu nejako dohadujete, to zálezí asi aj na tom, v akej lokalite clovek zije, niekde je hnusná chlórovaná voda a my máme aj medenné trubky a pozinkovaný kotol, takze sa radsej ani skoro neumývam :-D V lete na záhrade... Treba si na to dat fakt bacha, prísavník asi vie o com hovorí, ono to nie je dobrý pocit, ak sú vsetky baktérie vo filtri pokapané a zrazu Vám to do akva zacne chrlit tie baktérie a pred ocami sa pokazí voda na hnusnú zapáchajúcu bielu brecku no Ryby lapajú po vzduchu, pancerácikovia sa chodia nadychovat jedna radost a vy máte problém aspon na niekolko mesiacov, kým sa to vsetko zase dá do poriadku a mozno aj podochnú ryby tone Filipsi, nebudte az taký lahkovázny, ale asi sa Vám to este nestalo, ze? :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 18:22 Muž filipsi [1295] Re: prisavnik
Budiz ti tve presvedceni prano. Prinejmensim - nic se tim nezkazi. :-)
(Edit - ted me napadl jeden krasny priklad - jeden chovatel pere filtracni hmoty uplne normalne v pracce, na "30". Samozrejme bez prasku a avivaze. Jeste ze o tom nevi, ze mu ma vse pochcipat)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 17:27 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: filipsi
Na tuto temu sa viedlo uz velmi vela clankov ,komentarov a tem na foru.Drviva vacsina uznala ze neni dobre vyprat zabehnuty molitan pod vodovodnou vodou.Dokonca v navodoch k filtrom je napisane ze by sa menali cistit pod tecucov vodovodnou vodou (niektorych).
Mozno preziju niektore bakterie pri umyti cerstvou vodou,ale nie tolko ako pri vyprani v odpustenej akvarijnej vode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 15:17 Muž filipsi [1295] Re: prisavnik
V normalni, vodovodni vode nic neznicis. Jo, sparovanim horkou vodou, drbanim savem, vypekanim plamenometem, to mozna. Ale normalni vodovodni vodou o teplote 10-40 C, opravdu ne, to je hloupost.
Jak by sis asi predstavoval, ze se to stane?
Cast bakterii pri vyzdimani a vyprani vyplachnes, to ano, ale je jedno jestli ve vode akvarkove, nebo vodovodni. Pokud ti tedy netece z kohoutku dymava kyselina dusicna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 15:11 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: Romiš
Jasne v AQ ma byt co najviac bakterii.Ako si poznamenal ich nicenie je kulomet :) Ale preco sa ma cely filter,dobre zabehnuty po umyti vo vodovodnej vode (sa znicia vsetky bakterie) znova od zaciatku zabiehat,co trva niekolko tyzdnou? Nie je vyhodnejsie ich tam nechat aby mohli dalej pokracovat vo svojej praci?? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 15:05 Romiš Re: prisavnik
Ty si myslis ze ... sa im nic nestane?
Mnooo, když filtrační média pořádně properete, (třeba v horké vodě), určitě je z těch médií "vyženete". Otázkou je, jestli je to špatně nebo dobře? :)
Ve standardní společenské nádrži, (se substrátem, rostlinami, dekoracemi, rybkami), je prostoru pro usídlení nitrifikačních bakterií "neurekom". A nově se vyvíjející kolonie bakterií má také něco do sebe - třeba zvýšenou aktivitu a výkonnost.
Samozřejmě, že jistota - v tomto případě propírání filtračních médií ve vodě odčerpané z akva - je kulomet. :) Hlavně ve "standardních", t.j. standardně "přerybněných" akváriích... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 14:53 Muž filipsi [1295] Re: prisavnik
Myslim ;-) ( a bez kladivka)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 14:33 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: pajcka
Prepac, ja co som mal vsetky filtre (vonkajsie aj vnutorne) vzdy tam bolo napisane ako sa ma spravne cistit filter a po akom case sa maju menit jednotlive filtracne media.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 14:32 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: filipsi
Ty si myslis ze ked bakterie *pracuju* po celu dobu v akvarijnej vode,ze po nahlom zmeneni Ph a teploty vody sa im nic nestane?
Vymenit stvrtinu vody v AQ za cerstvu,to je uplne ine ako ked bakterie strcis rovno pod vodovodnu vodu tone :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2009 10:15 Muž filipsi [1295] Re: prisavnik
prisavnik napsal:..Potom by si vedela ze nemozes filtracne media cistit pod vodou z vodovodu;-)...
Ja je tak normalne cistim, a bakterie si nestezuji. Ono chlorovani davno neni, co byvalo. Vodu do akva dopoustim take primo z vodovodu (jako to delaji skoro vsichni s vetsimi akvarky) a bakterie take stale ziji.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [15] ...... 18

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 29484x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7254-cisteni-filtru?od=701