Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čištění filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Čištění filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2014 17:54 Muž Pavel1205 [12] – průtok
zdravím,já mám teda něco přes 3 týdny založené akva už i s rybičkama,filtr ještě není úplně zajetý,nitrifikační proces zatím neběží tak jak by měl ,ale u filtru se mi zdá že už je docela výrazně snížený průtok tak o 30-40% a vzduchovací difuzor už pouští jen pár bublinek i když je plně otevřený. Rád bych jej vyčistil,ale bojím se že přijdu o to málo bakterií co se tam zatím nahromadilo a celý proces začne od začátku. děkuji za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 21:36 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: acik
Mě nalezl nasávacím potrubím do filtru kružník čínský , takže neni šance aby se ucpal , jedině těma kružníkama , jednou začas je vyklepu z akvacitu a ani je neproplachuji X-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 21:31 Muž acik [416] Re: Priest
mám dva filtry ve vykrmce,psal jsem o velkým akva,kde mám rostlinky a ostatní ryby ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 21:12 Muž Priest [325] - CichlidyRe: acik
No a z toho důvodu je lepší mít v odchovných akváriích ryb které chováme my filtry dva a filtrační hmotu propírat "nastřídačku".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 20:49 Muž acik [416] Re: cezarmilan
no to já vim :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 20:44 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: acik
Záleží od filtra a krmenia, osadenstva.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 20:32 Muž acik [416]
zkusil jsem nečistit filtr více jak 3 měsíce a už to nikdy neudělám,v hadicích takový sračky až mi to ucpalo skoro odpad,zaliskanej až po uši :) takže takové ty povídačky pul roku atd u mě nehrozí :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.12.2013 10:43 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
Ona to taky zadna tragedie neni. Kdyz ma nekdo akvarko ve stylu jako ja, ten filtr muze mit k idealnimu stavu hodne daleko a i tak to staci. Akvarka vetsiny z nas jsou hracky zerouci cas, energii, vodu, penize, a buhvi co jeste vsechno, pricemz nam mnohdy prinaseji spise rozporuplna pouceni a i tak nam to za to stoji :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 09:21 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Designer
četl jsem to, ale vzhledem k tomu, že se kostky běžně v akva používají, a už docela dlouho, tak bych to až tak tragicky neviděl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 09:20 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: LiborSprysl
ekonomické hledisko je mi jasné, právě proto jsem psal, že jsou chovny specifické, stejně tak jako akva obchody.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 09:14 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
Az se doctes vys, vysvetluji tam uskali "kostek" :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 09:11 Muž LiborSprysl [9015] Re: grunda
Co pár měsíců...v rybárně to chodí tak, že tam naleju potěry a jsou tam do prodeje...to jest od třech měsíců do půl roku...Vyperu-li houbu po odprodání v akváriu a zrovna napustím, nic se nemění, houba funguje. Ale mohu si tam samozřejmě dát hlavu a kostku. Ovšem 200 hlav si vezme víc, než jedna turbína... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 09:09 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: LiborSprysl
máte pravdu, na funkci to nic nemění. Ale pořád mám tak nějak zafixované, že Hamburg je dlouhodobý bezúdržbový filtr. Pokud ho co pár měsíců vyperu, tak se podle mne jeho hlavní výhoda ztrácí a klidně si můžu dát do akva čerpací hlavu a kostku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 08:59 Muž LiborSprysl [9015] Re: grunda
Ale to přece nic nemění na funkci filtru. Jen do něj sere více ryb. Navíc spousta chovatelů má i v rybárnách docela velké množství kytek a dekorací, takže tak moc "holé" nejsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 08:53 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: LiborSprysl
třeba ve velkých výměnách vody, holých nádržích, které jsou často odkalované.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 04:50 Muž LiborSprysl [9015] Re: Designer
To asi nasaje...zvláště pak v rybárnách...tisíc ancistrusů něco hmotného do té vody pustí a houba to chytí...při odkalování ji "ojedu" hadicí (i ve vodě funguje gravitace, takže ten bordýlek je nejvíce ve spodní části houby)...nic moc se nehromadí,(to plně stačí, nic se nadmíru nehromadí, protože v něm žije nejvíce zpracovatelů) po vyprodání nádrže jej v akváriu vyperu, stáhnu vodu, umyju kyselinou nádrž, napustím a jede se dál...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 04:48 Muž LiborSprysl [9015] Re: grunda
grunda napsal: Navíc odchovny a akva obchody jsou tak trošičku specifické Čtu to odspodu, tak to třeba někde výš objevím... ;-) V čem jsou trošičku specifické, když na začátku je vstupní informace...funguje jen v nezarybněných nádržích?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 21:45 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
Filtr nejvic svinciku nasaje tam, kde tece nejvic vody s onim svincikem, takze to filtr spis dorovna. Ma v takovem vyuzivanejsim miste i vetsi sanci chytit neco vetsiho, uz jen statisticky, kdyz tam tece vic vody.

A zaspini? No prave. Mas 10cm/min a jak to klesne na polovinu, tech 5cm/min, mas ho vyprat, stale jsi v optimu ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 21:27 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Designer
tolik teorie, ale co se stane v okamžiku, když se ti filtr zašpiní (navíc se nikdy nezanese rovnoměrně)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 21:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
Hlavni vyhoda Hamburg filtru je v tom, ze se nemeni v mediu rychlost proudeni. Mam placku, kolmo pres ni proudi voda, rychlost proudeni v celem mediu je optimalne 5 az 10cm/min (teoreticka, jako by voda tekla mediem volne). A pokud si to pamatuji spravne, jsou u Hamburg filtru nejdulezitejsi pro nitrifikaci prvni 2 az 3cm, vetsi tloustka uz nema podstatny vliv (pri zachovani dalsich veci doporucovanych k takovemu filtru).

Kdyz tohle udelam s kostkou a budu chtit 3cm tloustky stejne velke plochy, kde voda mediem proudi 5 az 10cm/min, rychle narazim na nutny kompromis. Ta kostka (lepe kvadr, ale drzme se zavedeneho) saje uprostred sveho objemu. Chci ji srovnatelnou s Hamburg filtrem. Takovou plochu (povrch) diky sani ze vsech stran udelam celkem snadno, ale kdyz ten povrch spocitam 3cm pod povrchem, vyjde mi zalostne malo a tak tam voda proudi jak silena. Takze musim jit na vetsi rozmery, jenze pak mi zase voda na povrchu proudi moc pomalu. Takze optimalni ta kostka nebude nikdy, rozmer trosku dozenu a reknu, ze to taky staci (a ono staci, kdyz bude akorat, tak to holt bude nitrifikovat o neco hur, nez by mohlo).

rybicky.net/fotogalerie.php…
Taky vidis filtr v akvariu 54l. Hamburg by vysel lepe, ale tady je jeste pokus s vlozenim vlozky sesite silonem z keramickych valecku pod biomolitanem, chtel jsem to zkusit a uz to tak zustalo. ;-) Nicmene v zajmu optima si zabrat zepredu dozadu polovinu, a ze strany na stranu ctvrtinu akvaria... to malokdo rad udela :) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 19:49 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: JoKa
proto jsem psal, Hanburg max. ke krevetkám, všude je prezentován jako dlouhodobý a bezúdržbový filtr, pokud ho dám mezi prasátka - třeba ty zmiňované oka, tak jej budu muset brzy tahat z akva abych ho vyčistil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 19:47 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Designer
to že nenasaje výkal ve stavu v jakém vyleze z ryby neznamená, že jej nenasaje o něco později, třeba až se v něm trošku porochní pancíci a nadělají z něj drobky poletující po akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 19:42 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: LiborSprysl
a jak často ty Hanburské filtry čistíte, já jsem měl za to, že hlavní výhodou Hamburg filtrů je to, že se tak nějak stávají součástí akva na dlouhou dobu. Proto mi přijde logické, že se hodí do akva, které nejsou přerybněné, proto ta poznámka o krevetkách. Pokud je musím často pucovat, tak si můžu dát do akva klasickou houbu a čerpací hlavu, nemusím řečit Hamburk, protože pak se jeho hlavní výhoda ztrácí. Navíc odchovny a akva obchody jsou tak trošičku specifické
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2013 15:53 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: LiborSprysl
A ja se pridam, mozna spatne, ale proto snad diskutujeme.

Vy jste nekdo nekdy videli filtr s kostkou biomolitanu a nebo Hamburg nasat rybi vykal? No snad jedine, ze se ryba vykali primo na filtr, ale to je tak vsechno, protoze dobry filtr takoveho typu nemuze ten vykal rovnou nasat. Rybi vykal pada dolu, na dno. Takze co si filtr z rybich vykalu vezme, je ve vode rozpustene, pripadne velice jemne a samo o sobe to moc filtr zanaset nebude, spis to zustane ve dne.

Osobne mam dojem, ze co vyplachuji z filtru jsou predevsim tlejici zbytky rostlinneho puvodu. A ze i zdrava rostlina se obcas nejakeho listu zbavi, o tom snad neni pochyb, stejne jako nikdo nemuze u zarostleho akvaria garantovat, ze se v nem zadny list nerozlozi.

A ano, muzete oponovat, ze ja ryb zase tak moc v akvariich nemam, ale nebylo tomu tak vzdy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 12:43 Muž LiborSprysl [9015] Re: grunda
Já teda vůbec nechápu, co vás k tomu tvrzení vede...princip toho filtru množství ryb vůbec nemění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 12:42 Muž LiborSprysl [9015] Re: Sid
No jistě, a že by mnohdy nebyly dokonce brutálně přerybněné, to se teda fakt říct nedá!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.12.2013 12:06 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: grunda
Nechci suplovat Libora, ale za sebe musím konstatovat, že na principu HMF pracují všechny filtry v prodejních nádržích v akvaristice, se kterou spolupracuji. Dále pak ve všech akvaristikách, o nichž mám nějaké povědomí. :)
Předpokládám, že v "pěstírnách" ryb tomu bude podobně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 10:39 JoKa Re: grunda
Zarybněnost akva ale přece nemá na funkci filtru žádný vliv. Když tam bude hejno neonek zanese se podstatně později, než při akvu plném živorodek, které se pravidelně množí, to ano, ale fungovat bude stále stejně. Otázka je, jestli ten filtr je ve druhém případě dostatečný (kapacitně a průtokem), ale pokud ne, tak častým čištěním to stejně nevyřeším... Filtr ale funguje, nitrifikuje...
A aby fungoval co nejdéle, tak ho vyčistím (tak jak se má samozřejmě), až když klesne ten průtok. U těch neonek za půl roku, protože za měsíc tam budou od nich sotva dvě hovínka, nebo u těch živorodek za tři měsíce, třeba...
To ty se ale stejně nikdy nedozvíš, protože dogmaticky vypereš za měsíc i u těch neonek... A to je to, o co mi šlo původně. Udávat časový údaj, per jednou měsíčně, je podle mého špatně, to je v každém akva jiné. Proto se udává ta pomůcka, pro laiky, kteří to jinak neodpozorují, per až když......
Chtěl jsi logickou odpověď, proč se to takto doporučuje, tady je... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 10:01 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: LiborSprysl
myslím, pokud si myslíte opak, tak mě vyveďte z omylu. Od toho se to tady jmenuje fórum, já mám názor, vy máte jiný a předkládáme argumenty a by jsme toho druhého přesvědčili ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   22.12.2013 09:45 Muž LiborSprysl [9015] Re: grunda
grunda napsal: Hamburský filtr může fungovat jen v minimálně zarybněných akva, nebo v akva s krevetkama.
coze no Tohle tvrzení přece nemůžete myslet vážně!!! Celkem pěkně to ukazuje jak jsou tvé předpoklady liché. Pak jsou liché pochopitelně i tvé závěry.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 09:39 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
Ani z kostky jsem toho po peti mesicich nerval uplne malo, snazim se ji mit "neviditelnou" :) . Ale i tak dik za odpoved, slo mi presne o tohle, jaky je duvod toho co pises. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 09:18 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Designer
pokud je budeš oba udržovat v čistotě, tak fungují stejně. Jen molitanová kostka se dá většinou vyndat z akva podstatně snadněji než Hamburg - co jsem viděl je většinou součástí akva i pár let, porostlý kytkama atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2013 09:07 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
grunda napsal: Hamburský filtr může fungovat jen v minimálně zarybněných akva, nebo v akva s krevetkama.
Tohle mi jeste neda. Funkce Hamburg fitru a bezne kostky biomolitanu je obdobna, ve funkci se nelisi, vysledek je stejny, pokud oba filtruji timtez za stejnych podminek. Tvrdis-li tedy, ze je takovy filtr jen pro minimalne zarybnene akvarium, pak je na case si rict, o jakem akvariu se vlastne bavime. U akvarii zarybnenych tak, ze to zde povazujeme za jeste rozumne (rekneme, ze jako meritko vezmeme, ze Roman jeste moc neprotestuje), nelze vylozene mluvit o akvariich minimalne zarybnenych, ale kostka biomolitanu tam dobrou sluzbu udela. Tak proc by ji neudelal Hamburg, kdyz princip je stejny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 20:40 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Marcel G
co jsem takhle zjišťoval i na jiných fórech a co mi lidi odpověděli, namátkou: Mark Evans, Tom Barr, James Findley a spousta dalších, tak všichni tvrdí - raději 1x měsíčně, než nechat filtr zanést. Proto se ptám, proč na tomhle fóru radí všichni přesný opak. Pochopil bych to, kdyby to bylo fórum: Dutch aquarium
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 20:22 Marcel G Re: grunda
A to je přesně to, čím jsem začínal svůj první příspěvek k tomuto tématu:
rybicky.net/forum/7254… . Já také nevím, co je vlastně lepší. V některých podmínkách je možná lepší filtr moc nečistit (pokud se používá kvalitní předfiltr, není moc přerybněno apod.), zatímco v jiných je lepší filtr čistit častěji.

Ale rozhodně to nestojí tak, že filtr se musí čistit přesně každý měsíc, a pokud se tak neděje, tak je to špatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.12.2013 20:15 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Marcel G
ale změní, jen je třeba argumentovat, třeba tak, jak to děláš ty. Otázkou je, zda je pro mé akva lepší kvalitně fungující nitrifikace a minimum organického odpadu a dalších látek, které se tvoří rozkladem bordelu z akva, nebo denitrifikace (ta bude probíhat i v mém často čištěném filtru, jen v menší míře než v nečištěných filtrech) a spousta odpadu vyplaveného zpět do akva. Proto se ptám ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 20:13 R Muž romant [27987] Re: Marcel G
Já to co jsi napsal, zkusím strašlivě zjednodušit. Jde o žrádlo a to pro koho je nasnadě. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   21.12.2013 20:10 Marcel G Re: grunda
grunda napsal: Hamburský filtr může fungovat jen v minimálně zarybněných akva...
Grundo, jak praví jedno čínské přísloví: "do plného poháru se už nic nevejde". Připadá mi (bez urážky), že už máš na to názor udělaný a nic (i kdyby to bylo třeba "slovo boží") tě nepřesvědčí o opaku. Evoluce (tedy přinejmenším tzv. mikroevoluce) je vědecky velmi dobře popsaný a mnoha důkazy doložený proces. To, že propláchneš siporax v akvarijní vodě neznamená, že tím bakteriím nezměníš prostředí. Zcela jistě jim ho do určité míry "restartuješ". Je-li ve filtru nějaký biologický odpad, nebo není-li ve filtru prakticky žádný biologický odpad (v důsledku neustálého čištění) ... to má také dost velký vliv na složení mikroorganismů ve filtru. Nitrifikační bakterie tvoří jen zanedbatelnou část mikroorganismů, které v našich filtrech žijí. A denitrifikační bakterie také hrají důležitou roli (přestože se dlouho mělo za to, že žádná denitrifikace ve filtrech probíhat nemůže).

Ale je to těžké, když každý argument označíš za blbost aniž by ses nad ním pokusil zamyslet.. Taková diskuze oprvdu nemá smysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 20:06 R Muž romant [27987] Re: Designer
I větší míchání vody to bude umět, ten zvýšený úbytek CO2. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 20:01 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
Mozne by to bylo, ale nepredpokladam, mne se hladina neceri vubec, vyusteni filtru mam tak odhadem 7cm pod hladinou, hladina se jen toci, coz vidim diky plovouckam, ani vlnka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 19:56 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Motýl
to o čem mluvíš je něco jiného, když budu mít na nasávání kvalitní předfiltr, který budu pravidelně čistit, tak nemusím do filtru hrabat, ale kolik lidí to tady má?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 19:53 Muž Motýl [145] - CichlidyRe: grunda
U každého akva je to jiné. Záleží na počtu ryb, četnosti a stylu krmení, celkové údržbě, konstrukci filtru. Já mám třeba na vstupu vatu, kterou měním každý týden a po měsíci provozu nemám ve filtru v podstatě co prát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 19:52 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Designer
já se nebavím o honičích vody, ale o standardních filtrech, oddělovat od sebe biologickou a mechanickou funkci dost dobře nejde, vždy jedou obě. I klasická houba, pokud je hodně špinavá, tak nebude fungovat správně, voda půjde cestou nejmenšího odporu a kyslík se nedostane k bakterkám, takže nemůžou kvalitně fungovat. Hamburský filtr může fungovat jen v minimálně zarybněných akva, nebo v akva s krevetkama. Řekl bych, že výrobci hrncových filtrů to mají dobře spočítané (proudění) a není žádoucí ho uměle snižovat zbytečným bordelem. Proto se znovu ptám, proč mít špinavý filtr?

jj, zvedlo se ti proudění a čeřila se více hladina = méně CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.12.2013 19:36 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
Vetsina lidi ma filtr poddimenzovany, resi se to zde kazdou chvili, rychlost proudeni kolmo na povrch media neni rozhodne doporucovanych 5 az 10cm/min. A tak jim filtr vetsim proudenim nasava vsechno mozne a je dost rychle plny svinciku. Pisu ted o internich.

Kdyz se ale po mesici podivas na filtr, ktery respektuje doporuceni, ten svincik se v nem takhle nehromadi, protoze pri tech rekneme i 10cm/min vidis v proudu vody akvariem castecky, kterych si filtr ani nevsimne, kdyz plavou okolo, proste je nenasaje.

Takze pokud mas filtr pro nitrifikaci a ne pro zbavovani akvaria necistot, nemas chut, byt i minimalne, bakteriim nejak ublizovat nasilim na filtru.

Jenze pokud jde o filtr vnejsi, ktery nasava z akvaria vodu necim mensim nez povrchem media, uz z pricipu nasava i smeti (proto se muze rychle zanaset predfiltr), coz ten interni ve stylu biomolitanu pod cerpadlem dela minimalne, proti proudu vody v akvariu samotnem je rychlost proudu vody smerem do filtru minimalni. Podivej se, jak casto se cisti Hamburg filtr. A popsany interni neni nic jineho, nez o neco horsi provedeni (diky znacnemu rozdilu proudeni na povrchu a uvnitr).

Takze jak se co zadelava organickym odpadem a jak je to nutne prat vychazi celkem logicky. Nic moc se nestane, kdyz interni biomolitan vyperes casteji, ale je k tomu duvod, byt by to bakteriim ublizilo jen nepatrne?

Jinak pri poslednim vyprani interniho filtru jsem i okem poznal zmenu na dropcheckeru, CO2 bylo najednou ve vode mene. Takze nejaky vliv to ma. Pravda, ten filtr bezel rekneme 5 mesicu, svinciku v nem bylo dost, takze tezko mohu hodnotit praci samotnych bakterii, ale vyprani filtru i takovy vliv ma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 19:05 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: romant
u nových akva je to jasné, pořád mi ale vrtá hlavou, proč raději nečistil filtr často - třeba 1x měsíčně, a proč čekat, až se filtr pořádně zašpiní a sníží se jeho účinnost - standardní doporučení tady na fóru. Proto pátrám proč, jaký to má smysl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.12.2013 18:51 R Muž romant [27987] Re: grunda
Stále si myslím, že vyřknout zde jakýkoliv časový údaj jenž bude doporučující, není moc dobře a to píši i s vědomím těch zahraničních fór. Na druhou stranu je strašně těžký chtít po někom kdo s akvaristikou začíná, aby se řídil čichem, nebo svým zrakem, to se nedá očekávat(koho jsem podcenil, tomu se omlouvám). Pro mě je důležitý, aby se s tím měsíčním intervalem neoperovalo u nově založených nádrží, kde bych to první propláchnutí viděl někde kolem půl roku a potom nechť si každý vymejvá jak chce a i se při tom třeba i něčemu naučí, třeba tím, že když bude bordelu po měsíci tak nějak stejně a zkusí to po měsících dvou, třeba se i zjistí, že je to jedno. Fakt nechci operovat nějakejma fix termínama, neb si myslím, že to ani není spravedlivý. Diskuse je to nekonečná a snad si z ní ten kdo se začte něco odnese. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 18:40 Muž Kubasix [134] - Pancéřníčci, malé tetry a BucephalandryRe: grunda
Já si myslím, že to tak ostatní myslí - ve vodě z akva, ne z vodovodu. Jestli to tak není tak jsem tu diskuzi asi nepochopil. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 18:27 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: romant
proto raději 1x měsíčně proleju filtr vodou z akva, vyplavím bordel a filtr jede vesele dál. To co se tady běžně radí - až citelně poklesne výkon a podobné zvěrstva, po tom co se ucpe povrch supr filtračních materiálů a veškerá poréznost je k ničemu, je podle mě už docela pozdě. Proto se snažím dopátrat, proč se to tady doporučuje - všude kolem (na anglicky mluvících portálech) doporučují čistit filtr 1x měsíčně. Nebavím se o praní filtračních náplní v chlorované vodě, ale o vypláchnutí filtru ve vodě z akva - vypláchnu bordel a jedu dál
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 18:25 Muž acik [416] Re: grunda
já čistím filtr dá se říct skoro každé dva měsíce a to i s hadicema
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 18:20 R Muž romant [27987] Re: grunda
Po seldácku, všeho moc škodí a to jak bordelu, tak píglování. Obojí je třeba chápat, jako extrém, oba dva víme, že to funguje trošku jinak a to, že to v drtivý většině nedopadne jako totální vyčištění a nebo úplný znefunkčnění filtračního materiálu tím "zasviněním".

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 18

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 29484x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7254-cisteni-filtru?od=251