Mečovka - rozmnožování, odchov
S konečnou platností mužu říct že teplota má vliv jestli se vyvinou samci a nebo samice.Kontaktoval jsem jednoho mého známeho který živorodky a převážně mečovky chová víc jak 40 roku,šlechtí je,jezdi s nimy po vystavách a získal spousty ocenění a tenhle člověk mi to potvrdil.Taký pry to jestli se vyvinou samci a nebo samice má vliv jestli jsou potomci od ranních a nebo pozdních samců.U ranních samců se prý rodí víc samců a za to u pozdních samců se rodí víc samic.
Raviolka napsala: LiborSprysl napsal:...bavíme se o konkrétní skupině živorodek a ten žije především pouze v jednom druhu biotopu - tekoucí vodě.O které skupině se tedy bavíte konkrétně? O xifách? O mečovkách? Nebo v tomto konkrétním případě o mečovkách šlechtěných, které v sobě mají naprostou většinu genů X. helleri? Já totiž taky nemám moc ráda tohle zevšeobecňování, že "živorodky potřebují to a to", ani pokud se to aplikuje na xify nebo mečovky 
Tak si dovolím upřesnit: Hellerky jsou z mečovek ekologicky zdaleka nejplastičtější, jinými slovy dokáží velice dobře žít v různých podmínkách a je to jejich přirozené prostředí. Běžně obývají i vody stojaté a vyskytují se v nížinách, což pro jiné mečovky neplatí.
Takto podáno máš samozřejmě pravdu. O schopnostech "žití" živorodek v přírodě jsem toho přečetl docela dost, i tuším od tebe

Ale šlechtěním X.helleri nedošlo ke zkvalitnění genového vybavení, nýbrž naopak. Tudíž byť jsou v přírodní podobě "ekologicky zdaleka nejplastičtější", v uzavřené nádrži si na "hýčkání" potrpí...
LiborSprysl napsal:...bavíme se o konkrétní skupině živorodek a ten žije především pouze v jednom druhu biotopu - tekoucí vodě.O které skupině se tedy bavíte konkrétně? O xifách? O mečovkách? Nebo v tomto konkrétním případě o mečovkách šlechtěných, které v sobě mají naprostou většinu genů X. helleri? Já totiž taky nemám moc ráda tohle zevšeobecňování, že "živorodky potřebují to a to", ani pokud se to aplikuje na xify nebo mečovky

Tak si dovolím upřesnit: Hellerky jsou z mečovek ekologicky zdaleka nejplastičtější, jinými slovy dokáží velice dobře žít v různých podmínkách a je to jejich přirozené prostředí. Běžně obývají i vody stojaté a vyskytují se v nížinách, což pro jiné mečovky neplatí. A pokud se snad bavíte o xifách, tak mezi nimi je dokonce jeden vyložený specialista na vody stojaté (X. maculatus).
Na tom,že 20C a viac je lepšie sa zhodneme.No ani pri poklese či nižšej to nie je až tak strašné ak to netrvá dlhodobo.I v byte určite človek vetrá a tak tam nemáme konštantne rovnakú teplotu.V zime zas prikúrime.
Ten nick mám zo školy pretože sa volám Praško a volali ma Prašan(alebo neoficiálne Apač).Tu však nešiel dať mäkčeň,tak som prasan.(možno by to pôsobilo inak ak by som tam mal veľké P)
PS:článok prečítaný

amazonia napsal: To že má vliv teplota na poměr pohlaví jsem uvedl jako fakt hlavně s toho důvodu,že s tím mám skušenost.V létě když jsou teploty vysoké tak se mi vyvíjeji spíše samci,kteří dospívaji už někde kolem 3 cm,takže jsou spíše drobní.Za to v zimě,když sou teploty nízké se mi vyvíjejí spíše samice a samci dospívaji někde v 5cm,takže dorostou do podctatně větších rozměrů.
Každá ryba potřebuje něco jiného a nejde je házet do jednoho měchu jenom proto že obývají tropy a subtropy.Některá ryba obývá prosluněné říčky a pomalu tekoucí potoky a jiné zas obývají horské potoky.Například u lábyryntek může teplota vystoupnout až ke 30 c a u živorodek je vhodnější teplota kolem 20 aby byl zajištěn zdárný vývoj.
Ne! Na pohlaví všeho od xif mají vliv především chromozomy a ty ovlivňuje mnohem více vlivů než je teplota. Léto - zima v tom roli vůbec nehraje! Mám v rybárně teplotu víceméně konstatní...ovšem třeba při změně krmení, a toho je v létě přehršel na výběr, to se poměry velmi mění...
K tomu kde ryby žijí nemá cenu polemizovat, bavíme se o konkrétní skupině živorodek a ten žije především pouze v jednom druhu biotopu - tekoucí vodě. Teplotní interval se u živorodek pohybuje od nějakých 16 (třeba P.caudomaculatus, nebo mnohé gudeje) až po 30 a více (jako jsou oka, nebo ryby ze stojatějších vod)...
prasan napsal:
1.nemal som tak malý ohrievač preto sú pri teplote akú mám v byte
2.táto teplota im v mojom prípade nevadí a na potravu sa doslova vrhajú (teplota musí byť o dosť nižšia aby sa správali ako popisuješ)
3.ide o mini nádobku bez dekorácií a substrátu(jediná ako tak fungujúca rastlinka je tam Echinodorus), smelo môžem tvrdiť ani jedna neumrela v dôsledku nízkej teploty to by som mŕtvolku hneď našiel
4.veľká časť ochorení ma drastickejší priebeh práve pri vysokej teplote,preto v mojom prípade pokladám nižšiu teplotu za veľké +.Ak by sa mi niečo objavilo viem rýchlejšie a efektívnejšie reagovať
5.v chladnejšej vode a lepšom okysličení je menšia pravdepodobnosť,že pri prekŕmení ryby padnú na vysoké NO2
6.rybky mi krásne a rýchlo rastú,doteraz som nemal s nimi žiaden problém/ žiadne stiahnuté plutvy a pod.
Ten nick je mi fakt trochu žinantní Rado...

Zkušenosti s konkrétním akváriem se dají zevšeobecnit těžko...nevím jakou máš vodu. V případě vody měkčí není opatrnosti nazbyt. A chápu nižší teplotu, protože nejsi u akvária celý den. Já jsem netvrdil, že by ryby měly při nízké teplotě umírat, či by jim měla vadit, já jen tvrdím, že pro vývoj je optimálnější teplota nad 20 stupňů
To že má vliv teplota na poměr pohlaví jsem uvedl jako fakt hlavně s toho důvodu,že s tím mám skušenost.V létě když jsou teploty vysoké tak se mi vyvíjeji spíše samci,kteří dospívaji už někde kolem 3 cm,takže jsou spíše drobní.Za to v zimě,když sou teploty nízké se mi vyvíjejí spíše samice a samci dospívaji někde v 5cm,takže dorostou do podctatně větších rozměrů.Stal se mi i případ že z 80 mečovek mi vyrostl pouze jeden samec ale ten byl krasavec,bez meče měl min.nějakých 9 cm.Samozřejmě 17 - 18 c,je už málo.Spíš bych doporučil nějakých 20 - 21 c.Vyšší teplota udělá víc škody než užitku.Ryba stejně rychlej neporoste ale pouze se u ní docílí předčasné dospívání a skracuje se jím život.Tak pro zdárný vývoj je vhodnější chladnější voda(vlastní skušenost)Každá ryba potřebuje něco jiného a nejde je házet do jednoho měchu jenom proto že obývají tropy a subtropy.Některá ryba obývá prosluněné říčky a pomalu tekoucí potoky a jiné zas obývají horské potoky.Například u lábyryntek může teplota vystoupnout až ke 30 c a u živorodek je vhodnější teplota kolem 20 aby byl zajištěn zdárný vývoj.
Z cehoz plyne pouceni, ze Tve ryby na NO2 nepadnou

.
Holé sklo som myslel akvárium bez substrátu.Na fotografii čo som dal je hádam dostatočne vidno bežný bublifuk čo tam mám.
Ale ne, to jsme se nepochopili.
Kdyz nemas zadnou filtraci, jen hole sklo, nefunguje (temer) nitrifikace a ryby vylucuji amoniak, ktery zustava jak je.
Kdyz mas slusnou filtraci, NH3 rozpusteny ve vode se nitrifikaci prevede na NO2 a pak na neskodny NO3.
Pokud nefunguje nitrifikace vubec, ryby odejdou na cpavek. Pokud dokonale, na NO2 neodejdou, kontinualne se prevede na NO3.
Takze predpokladam, ze na NO2 ryby odejdou jen v pripade, ze z cele nitrifikace funguje nitritace a nefunguje nitratace, coz je nejcasteji pripad zabihajicich se akvarii.
Hlavně by ten filtr měl být dobře zaběhlí aby účinně ten čpavek odbourával a v akváriu se nehromadil.Alespoň měsíc v provozu.
Od toho je výmena vody a správne fungujúca filtrácia,aby sa čpavok nehromadil.
Vcelku logicke, jen ryby Ti spis mohou padnout rovnou na NH3 (cpavek), nez na NO2.
Prečo mám mečovky tak ako som napísal:
(toto nie je návod ako ich chovať a či je to ideálne,je to len môj postup - niekde funguje inde zase nemusí)
1.nemal som tak malý ohrievač preto sú pri teplote akú mám v byte
2.táto teplota im v mojom prípade nevadí a na potravu sa doslova vrhajú (teplota musí byť o dosť nižšia aby sa správali ako popisuješ)
3.ide o mini nádobku bez dekorácií a substrátu(jediná ako tak fungujúca rastlinka je tam Echinodorus), smelo môžem tvrdiť ani jedna neumrela v dôsledku nízkej teploty to by som mŕtvolku hneď našiel
4.veľká časť ochorení ma drastickejší priebeh práve pri vysokej teplote,preto v mojom prípade pokladám nižšiu teplotu za veľké +.Ak by sa mi niečo objavilo viem rýchlejšie a efektívnejšie reagovať
5.v chladnejšej vode a lepšom okysličení je menšia pravdepodobnosť,že pri prekŕmení ryby padnú na vysoké NO2
6.rybky mi krásne a rýchlo rastú,doteraz som nemal s nimi žiaden problém/ žiadne stiahnuté plutvy a pod.

Abychom si to zase trochu upravili...(pardon, vy nejste s prasanem žádní nedůtklivci jako někdo...

)
am....
Vliv teploty na pohlaví mečovek prokázán nebyl tak, aby se to dalo uvádět jako fakt! Mečovky jako chromozomálně neustálené ryby reagují na mnoho podnětů a zcela bez varování máte z hejna samic půlku samců bez ohledu na teplotu.
pra...
Mečúniky zvládajú u mňa výmenu o 17-18C vode (v izbe a aj v nádržke max.20C) Sú takto otužilejšie.
Jasně že zvládají

ale je to to, co je pro jejich vývoj ideální? Rybky tropické a subtropické vůbec netouží být ruskými mužiky či Františkem Venclovským, hledám-li příměr pro otužilce. Samozřejmě, že není nutné je "přetápět", jsou to převážně říční ryby. Ale u mláďat je to malinko trochu jinak, pokud použijeme hlavu...

Od matky jsou vodou odplavena...ještě to nejsou velcí plavci...kam odplavou? Do mělké tišinky u břehu...a jaká tam bude voda? No přece teplejší než v tom proudu, někdy dokonce hodně teplá. Takže kdy začít s tréninkem na překonání kanálu La Manche? Ve věku, kdy ryby jsou už dostatečně odolné a schopné otužileckého tréninku.
Mimochodem...studená voda - a to 17-18 stupňů pro mladé tedy rozhodně je! - zpomaluje již tak nedokonalý metabolismus živorodek a ty blbě žerou.
Já tedy dospělce mám klidně i při deseti stupních ještě v rybníčcích, ale to co tvrdím, za tím si stojím!
A abych ještě k těm samcům něco utrousil...
Sice na mé názory někteří odborníci vraští čelo, ale vyslovím smělou hypotézu, a skoro bych řekl, že je na ní více než na teplotách, pH, krmení, parametrech vody a já na čem ještě někteří uvádí.
Tak tedy: U šlechtěných mečovek nejvíce samců vzniká v důsledku těsných prostor, v nichž jsou mladé ryby odchovávány. A to z toho důvodu, že si nějakým způsobem uvědomují, že bude-li přehršel samic, bude při sexuálním apetitu samců brzy nádrž plná mladých. A bude ještě těsněji.
U divokých mečovek je to ovšem teorie neplatná, tam je aspektů mnohem více.
Trochu ta teorie souvisí s řádky, které, jak jsem slíbil po návratu ze špitálu, jsem odevzdal redakci. Po prvních porodech samic se situace velmi výrazně mění...ale to bych se opakoval, počkejte na schválení článku redaktory...

Mečúniky zvládajú u mňa výmenu o 17-18C vode (v izbe a aj v nádržke max.20C) Sú takto otužilejšie.Rovnako ako písal kolega som začal rozklmovať artémiou a až neskôr prišlo suché krmivo.Skúšal som rozkrmovať i suchou(u mňa to tiež fungovalo) no prírastok veľkosti nebol boh vie čo.Síce i takto dokážeš vychovať krásne veľké ryby,no je to beh na dlhú trať.
Ona voda vubec zapachat nemusi, dokonce muze byt vylozene kristalova, a zaroven muze byt totalne jedovata. A pak si zmeris vodu, ktera pachne hur nez zmokly pes, pac se udelal na hladine mensi kolacek Sinice. No a koukas jak puk, pac dusik ve vsech podobach skoro zadny.
Ano, voda smrdici jako zumpa asi nebude uplne fajn, ale v akvariu bych rozhodne nebyl klidny jen proto, ze se mi zda voda super cichem i na pohled. To ze v ni umiraji rybicky je dostatecne proto, abych takovou vodu odsoudil jako spatnou a i kdyby to bylo nepravem, ze rybicky odchazeji na neco jineho, neudelam (ve vetsine pripadu) spatne, kdyz ji vymenim (jak pise Roman, vyvetram).
Sakra, asi mne ten Roman nakazil, ale nakonec dik mu za to

.
Ale ber to jen jako dovetek, urcite mas sve rybicky rada a nemusime Te presvedcovat na 2x

.
Men vodu kazdy den, ted musis.
Chtělo by to krmit vícekrát za den a hlavně živím ciklopem.Jak při krmení uděláš ze začátku chybu.Tak už se to těžko dohání.
Geminka akvárko ako píšeš si vybrala len na rýchlo.Aj takáto odchovnička potrebuje trocha zabehnúť.Odkaluješ príležitostne.Pri drobcoch ktoré kŕmiš denne treba meniť vodu minimálne raz týždenne a vždy aj odkalovať.Pri mečúňoch duplom.Sú to babroši viď. moja mini odchovnička.
Dňa 17.9.2013 sa nám narodilo 112 malých mečuniek. Všetko bolo v poriadku, ale od minulého týždňa mi uhynulo 40 kusov. Už ich je len okolo 7O. Denne uhynie aj 10 kusov. Kŕmim pomrvenými vločkami ľx denne a krmivom pre poter. Minulý týždeň som ich začala trošku prikrmovať mrazenými červíkmi nadrobno nakrájanými žiletkou a myslím, že odvtedy hynú vo veľkom. Čo sa stalo? Tu sú
rybicky.net/nadrze/19047
Zob sem, zob tam,
nám už je to všetko jedno.
Zob sem, zob tam,
nám už je to fuk.
Sorry za umiestnenie mamky do tejto ani nie nádržky a sorry za nie moc foto.Okolnosti viac na teraz nedovoľujú.
Niečo cez 50 určite,tak nech si zobne ak chce.

(no už je asi neskoro,rastú dosť rýchlo)
Kdyby to vyšlo bylo by to super. Článků na toto téma, zvláště nebiologicky založeného člověka, jsem na internetu moc nedohledal. A téma je to zajisté zajímavé.
Tím spíš nevěřím tomu, že si matka nezobne...

Súhlas,ale keď som v práci?

prasan napsal:Tak v mojom prípade som začal kŕmiť na druhý deň po pôrode.
Což je mimochodem ale úúúúplně špatně, protože malé rybky se začínají futrovat po několika hodinách - když to není okamžitě - od porodu. A tím se jim dostane mnohem větší šance na přežití, protože si dá i matka potravu, za níž se nemusí honit...

0 11.10.2013 10:22 - To rozplávanie som myslel ako spomenul romant.Niekoľko hodín po pôrode často mladé len tak stoja a trocha to trvá než začnú plávať-unikať.To je asi to nakritickejšie obdobie.Tak v mojom prípade som začal kŕmiť na druhý deň po pôrode.
romant napsal: Já na toto téma mám poučku, tedy snad je správná, že nejkritičtější po porodu je několik hodin kdy to sežrání hrozí nejvíce a posléze je omladina akceptována, alespoň tak jsem to odsledoval a jak píšeš, to množství rostlin je tak trochu zavádějící, ale akvaristovi hobbystovi pomáhá.
U většiny druhů tomu tak je...ještě jsem zapomněl na jednoho významnějšího predátora, a tím je X.eiseni. Ovšem třeba u pávčat to neplatí s ohledem na žravost samic docela dlouho. Jak jsem psal níže, je to na delší besídku...
Já na toto téma mám poučku, tedy snad je správná, že nejkritičtější po porodu je několik hodin kdy to sežrání hrozí nejvíce a posléze je omladina akceptována, alespoň tak jsem to odsledoval a jak píšeš, to množství rostlin je tak trochu zavádějící, ale akvaristovi hobbystovi pomáhá.

prasan napsal: Tak či tak som skôr za to nejedenie.Kŕmil som ju totižto len raz týždenne.Až niekoľko dní na to ako sa malé rozplávali som začal kŕmiť denne.
Myslím,že pri takom kŕmení ak by žrala,tak minimálne polovica je fuč.
No to je možná trochu omyl vyplývající z nedostatku pozorování a trochu nepochopení toho co píšu...Až niekoľko dní na to ako sa malé rozplávali som začal kŕmiť denne. (??? jak ako sa malé rozplávali....plavou po porodu většinou podle druhu ihned )
Porodivší živorodka není programově lovec, pokud se nejedná třeba o A.robustus nebo B.belizanus. Avšak dostane-li se mládě do nejbližšího kontaktu samice, a často paradoxně matky, tak se nezdráhá takového jedince sežrat kdykoliv v čase, pokud jej lze nacpat do huby. Tedy nejrizikovější čas je od porodu. Posléze se v mladých probouzí obranné reflexy a jejich šance na přežití stoupá...jak tady všichni píšete o těch kytkách a tak...Ale to je spíš na " delší vědeckou dišputaci", než na besídku přesvědčeného, že jeho mečovka mladé nežere s tím kdo ví, že každá živorodka - i ta nejmenší - si mládě dá. Zatím moje pooperační rekonvalescence probíhá více než dobře, takže asi zatím ještě nebudu mít čas, ale už delší čas na toto téma slibuji pár řádků navíc. No třeba to ještě vyjde...

Tak či tak som skôr za to nejedenie.Kŕmil som ju totižto len raz týždenne.Až niekoľko dní na to ako sa malé rozplávali som začal kŕmiť denne.
Myslím,že pri takom kŕmení ak by žrala,tak minimálne polovica je fuč.
Libor ozaj.Možno tu ale zafungoval fakt,že núdzová nádržka má len 5L (takže sa to ani nádržkou nazvať nedá) a samička pri pôrode bola možno trocha v strese.Stále sú mladé pri mamke no už za ten čas riadne na artemke podrástli.Síce nevylučujem,že zopár zjedených by som si pri cca 50 čo porodila nemusel všimnúť.

prasan napsal: Ešte by ti zo stresu porodila predčasne.Moja samica nežerie mladé vôbec a myslím,že v rastlinnom akva ako máš niečo určite prežije.
Nevěřím...

Každá ryba, zvláště živorodka si ráda zobne...

Starší reakce
Ešte by ti zo stresu porodila predčasne.Moja samica nežerie mladé vôbec a myslím,že v rastlinnom akva ako máš niečo určite prežije.
och děkuji

toš budu se za ní honit jak blázen? no nebudu

z toho už jsem vyrostla

No konečně někdo s rozumným konstatováním.


moje mečovka je těhotná,ale chytit ji je nadlidský výkon! Naštvala mě až tak že ji tam nechám at si dělá co chce

Klidně at si je sežere

Starší reakce
0 15.09.2013 16:49 Verka2011 – Mečovka + málé

ahoj, čeká malé? Jestli ano, jak dlouho to ještě potrvá než je vyprdne?... Díky za odpovědi Verka2011
Starší reakce
Já bych spíš řekl, že už má porozeno a že to bude trvat tak 3 týdny, než se znovu zaplní a porodí. Ta skvrna tam sice je, ale je dost malá.
Tím bych se netrapila,výtvor dobře podminky a nech to na ni

Keď sa jej bude chcieť a budú na to vhodné podmienky.
a nevíte kdy přibližně porodí?
Vypada ze ano

Přidat reakci
1 ...... 45 46
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 46412x