Uhnívající rostliny
0 18.11.2008 22:35 Usine – Re: arnie
Křišťálovou kouli nemám, abych přišel na to co je rostlině. Chtělo by to nějakou fotku a další podrobnosti, nejlépe celou prezentaci akvária.
0 18.11.2008 22:33 arnie Nebezpečně se k němu přibližuje valisneria,to je jediné co mě napadá jako důvod,jinak nevím,ostatní echinodory jsou ok.
0 18.11.2008 22:22 Usine – Re: arnie
Nepřidáváš do akvária sůl nebo jinou chemii.
0 18.11.2008 21:50 Sokin – Re: arnie
Měl jsem stejný problém, ale s Echinodorus Ovalis, ale zase se vzpamatoval, nevím čím to bylo.
0 18.11.2008 21:39 arnie – Václave pomozte
Dobrý večer,muže někdo poradit co se stalo mé rostlině ECHINODORUS URUGUAYENSIS.Mám jí cca 1 rok,na výšku má 50 cm,spoustu listu do stran,tak 40cm obvod.Doposud rostla bez problemu,spousty nových listu,krásně zelená a mohutná,kvetoucí.Bohužel asi před týdnem jsem si všiml že začala většina stonků od spodu uhnívat.Listy jsou krasně zelené a na první pohled rostlina vypadá zdravě.Díky za radu.
Starší reakce
Díky, určitě to zkusíme. Přeji vám dobrou noc
0 07.09.2007 23:28 Sidonius Přece jen je to z Olomouce do Uherského Hradiště pár kilometrů, takže z dálky to vypadá jako sinice... Ale berte to s rezervou!
Nadbytek světla bych neviděl jako příčinu, proč se objeví sinice. Je možné, že k vám přišla s rostlinami...
Opakuji, že z té fotky jen hádám, že jde o sinici. Přesto bych vám doporučil vzít hadičku a zkusit "to" odsát.
Ja si toho všimla až na té fotce, jinak ne :( Co tedy doporučujete. Teď jsem četla tento článek:
www.aquapage.cz/… a tam píší, že příčinou může být nadbytek světla.
0 07.09.2007 23:14 Sidonius – To Kosiska
Jj, u sagitárie, ne valisnérie.
0 07.09.2007 23:12 Sidonius Štěpán: "...Kromě toho na webu bohužel spektra žárovek nemají..."
Zajímavé téma.
Až bude víc času, něco bych k němu měl.
(Úvahu /k diskusi!/ o tom, jestli a případně proč je a nebo není žárovkové /spojené/ spektrum pro rostliny vhodnější, než zářivkové...
).
Nebo myslíte tu pavučinku kolem sagitarie?
Ok, tak já budu doufat, že si to rostlinky vyřeší sami a že mi z nich něco zbude
Kdy tam můžu hodit 2 platy, na přihnojování? Nebo je tam dát normálně až s ostatníma rybkama?
A ty listy valisneria tedy dáme pryč.
A řasa? Nestrašte, já ještě žádnou nenašla...
0 07.09.2007 23:04 Sidonius To Kosiska:
Nemyslím si, že používáte extrémně měkkou vodu... Pokud je vaše vstupní voda v mezích "normálu", živiny obsahuje. Domnívám se, že alespoň tolik, aby rostliny neuhynuly během 4 dnů...
Jestli chcete zkusit, co udělá s čerstvě založeným akva hnojení do vody, připravte se na potíže.
Každá rostlina po přesazení potřebuje čas k adaptaci. Výjimkou jsou řasy - ty se s tím nepárají. A je jich tolik druhů, že se vždycky najde nějaký, kterému nabídka živin ve vodě udělá radost.
(Zdá se mi to, že se kolem vašich valisnérií objevuje sinice?).
Stran vašich potíží s valisnérií:
Jestliže vám z pěstírny dojde rostlina s evidentně poškozenými listy, nemělo by vás překvapit, že jejich destrukce pokračuje. (Měla jste je důsledně odstranit.)
Jen na okraj - není mi známo, že by valisnerie tvořily emersní formu... Takže přechod listů na submersní není důvodem, proč listy odumírají.
Ale já bych vážně ráda nějakou radu, co s tím :( Doma se objevuje názor, že to je nedostatkem živin...Rostlinky by jim stínit neměli. A to o té uhličitanové tvrdosti jsem četla, jsou tam 4 dny a jak jsem psala, už takové dorazily, jen to, co bylo průhledné, teď hnědne.
Pánové odbíháte od tématu :(
0 07.09.2007 22:25 Štěpán Jiří, to je zbytečná otázka. Nezkoušel. Tady jsi v zářivkovém věku. Výbojky poznali nemnozí. LED nikdo. Kromě toho je to ještě nezralá novinka. Někdo sem dával odkaz, svítivost mají 40lm/W. Míň než polovina ve srovnání se zářivkama nebo výbojkama. LED v osvětlování jsou teprve na začátku.
0 07.09.2007 22:11 Štěpán Tenhle obrázek už nějakou dobu mám, neuvažoval jsem a neuvažuju pořád o tak neekonomickém zdroji světla jako jsou žárovky. Světlo, které mi poskytnou dvě 70W výbojky bych musel produkovat žárovkami s příkonem přibližně 1000W. Případně halogenovými trubičkovými žárovkami o příkonu 600W.
Kromě toho na webu bohužel spektra žárovek nemají.
Nemáš v rukávu ještě jeden takový stručný, jasný a nekompromisní návod i pro kosisku? Já myslím, že to vždycky není tak jednoznačné a jednoduché, jak si myslíme. I kdybychom tomu věřili sebevíc. Příroda si holt nedá poroučet.
0 07.09.2007 20:55 HELLBOY VIDIM,ZE NEJSOM SAM....
další foto
Máme 4 dny založené akva a některé rostlinky (valisneria, sagittaria subulata) dělají to samé, jako je tady na fotkách. Nejdříve průhlednatí, pak hnědnou. Svítíme 12hod denně 54W na čistých 70l, teplota 24 stupňů, takže přestože to vypadá stejně jako u Hellboye, nedostatkem svícení by to být nemělo. Valisneria tak vypadala už po objednání z aqua daho. Prosím poraďte, čím to může být, vážně mají rostlinky dost živin? Pro jistotu také přidávám fotku.
0 07.09.2007 20:44 tomy žárovky vyměnit za zářivky,svit 12hodin typ 840
A co takto sluneční spektrum....
Mimo mísu: Ideální osvětlení - soustava plochých zrcadel jejichž natáčení by bylo řízeno v závislosti na poloze slunce!? Jen ta doba osvětlení v naší zeměpisné šířce by neodpovídala tropickému dni
0 07.09.2007 20:20 Sidonius To Hellboy:
Z reakcí kolegů a zejména z faktu, který jste uvedl, (osvětlení akva po dobu 3 hodin denně
), jasně vyplývá, že můj úsudek na nedostatek světla byl správný.
Jinak 4x40 W žárovkách není zas tak málo, takže než pořešíte racionálnější způsob osvětlení, mělo by stačit prodloužit jeho dobu. (Ale o tom se tu už diskuse vedla...)
Pozdravujte ve vašem obchodě!
Václav: "...Pokud někomu nevadí ekonomika osvětlení tak nic lepšího není..."
Tak to zcela jistě platilo v dobách, kdy jsme na zářivku koukali jak na Ježíška...
Ale je pravdou, že když nic jiného nebylo, rostly rostliny spokojeně i pod žárovkami.
Vzpomínám si také, jak se už v tehdejším odborném tisku (řádově před 35 roky) propagovaly "speciální" zářivky pro vodní rostliny. Název jedné z nejdoporučovanějších byl OSRAM L Fluora...
Protože se v době, kdy byl i obyčejný toaletní papír nedostatkovým zbožím, prakticky žádná speciálka nedala sehnat, zkusil jsem použít obyčejné bílé Tesly a - světe div se - žádný kolaps rostlin v akva se nekonal...
A proč v té době rostliny "lépe" rostly? (A výhradně pod žárovkami?) To bylo dáno úzkým spektrem druhů rostlin, které s v nádržích pěstovaly. V podstatě šlo o takové rostliny, které se daly přinést od kolegy akvaristy nebo koupit v akvaristice, kam je zase donesl nějaký ten kolega akvarista. Šlo tedy o rostliny, kterým se v tehdejších standardních podmínkách - často i naší péči navzdory - dařilo...
0 07.09.2007 19:50 Štěpán Spojité spektrum při úspornosti rovné zářivkové mají metalhalogenidové výbojky, dlužno poznamenat...
Je ale vidět, že zářivka philips graphica taky není k zahození.
Grafy z webu philips. CDM je výbojka s keramickým hořákem, MHN je "zastaralá" křemíková.
0 07.09.2007 19:50 HELLBOY TAKZE AK BUDEM SVIETIT TyCH 12 HODIN MOHLI BY SA VZCHOPIT?
Žárovky mají mnohem lepší světlo než sebelepší speciální zářivky. Není nad přirozené SPOJITÉ SPEKTRUM. Že jsou krajně nehospodárné (oproti zářivkám cca 5x), to už je o ničem jiném ... Jednu dobu se celý vývoj zářivek točil kolem toho, jak vyrobit takovou směs luminoforů, aby se dosáhlo světla co nejpodobnějšímu tomu ze žárovky ...
hergot tady mezitím přibylo deset příspěvků
...
0 07.09.2007 19:44 HELLBOY OK...TAK IM DAM VIAC SVETLA......A KED DAM MIESTO TYCH ZIAROVIEK USPORKY?....POTOM BUDE SPEKTRUM LEPSIE?
0 07.09.2007 19:42 HELLBOY ...VACLAVE.....MYSLITE,ZE HNED OD ZACIATKU MAM SVIETIT 12 HODIN?....VED SU TAM NASADENE LEN OD PONDELKA...
2 07.09.2007 19:41 Usine Kdo ti poradil takovou ptákovinu. Svítit musíš 12 hodin, to se nediv že ti potmě nerostou. Žárovky jsou velmi dobré světlo.
Přidat reakci
1 ...... ...... [20] 21
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 24762x