Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Uhnívající rostliny

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 13 Přejít na další stránku   1  
Uhnívající rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2013 19:33 Žena sonetka [136] - Živorodky – Nesaea spec.
Udělali jsme si trošku radost a do akvária jsme si koupily novou kytku Nesaea spec. Kytkám jsme hezky obrali stonky od listů a zasadily do písku. Jenomže cca po 14 dnech se začali kytky ze substrátu sami uvolňovat a příčina uvolňování byla totálně uhnilé stonky, co byli v písku. Dost nás to zaskočilo, protože ostatní kytky v nádrži rostou a koření jak vzteklé ....
Vyžaduje tahle kytka jiné zacházení ? Proč by mohla uhnívat :-O
Děkuji za radu :-( :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2013 11:28 Muž Woltix [0]
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2013 11:23 Muž Woltix [0]
Nevíte někdo proč se mi HC a Staurogyne repens začlo rozpadat od spodu kořínku a začalo mi vyplavávat na hladinu. Máte někdo nějakou zkušenost? Díky za rady ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2013 17:08 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: mates69
Pro koho byla tahle reakce?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2013 00:15 Muž mates69 [1] - Afrika
Jestli jsi je nesl v teto zimě 30 minut tak je po nich. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.02.2013 21:49 Žena Laduschka [120] – Re:LedZep
Jak jsem psala už u prezentace - vypadá to, že jen rostliny přeměňují listy. Ve velkopěstírnách totiž nejsou pěstovány pod vodou, ale ve skleníku, "na suchu". Při přechodu pod vodu tak rostliny shazují staré listy a vytváří nové, díky nimž dokáží přijímat živiny pod vodou. Co mi chybí u tvé prezentace i tady je popis substrátu, který v aq máš - co je to zač a jeho zrnitost, eventuélně jestli máš nějaký výživný substrát. Zvlášť v nově založeném aq rostliny typu echinodorus apod. určitě uvítají živiny, které můžou přijímat prostřednictvím kořenů, tudíž pokud nemáš výživný substrát, tak bych určitě doporučila zakoupit výživné kuličky či tablety do substrátu a umístila je dle návodu ke kořenům (např. Rataj - Bivoj nebo Amtra - Laterit Kugeln apod.) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2013 19:15 Muž Filip980 [398] - Rostliny
Fotka k příspěvku Zdravím, měl bych dotaz, čím to může být, že mi najednou tenhle stonek ludwigie takhle uhnije zvrchu? Začínají mi to dělat i další stonky. S tímhletím jsem se jště u svých rostlin nesetkal.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2013 18:43 LedZep – preco sa rastlinam nedari?
Ahojte, prosim vas o pomoc.
Kliknite na odkaz na moje akva. Uvidite tam foto mojho akva spred cca dvoch mesiacov a zo sucastnosti.
rybicky.net/nadrze/17430

Preco sa nedari mojim Echidorus cordifolius a E. major?
Vlastne sa nedari celkovo rastlinam - Cabomba odisla uplne, nedari sa ani
Ludwigii a este jednej travovitej.
Dari sa zatial Anubiasu.

cisty objem asi 70 litrov
tvrdost 7
ph 7.5
NO2 0,04 mg na L
Fosfor menej ako 0,5 mg na L
svietim 11 hodin denne s 2 ks Aquael Econoline 11 W teda spolu 22 W

Viem, ze sa odporuca viac W na tolko litrov, ale zda sa mi, ze svetla je tam dost, nie je to vysoke akva.
Vodu menim cca raz za desat dni - tretinu vody - a vtedy nalejem 20 ml Ferropolu od JBL.
teplota 22-23 stupnov C

Vopred dakujem za radu :)




 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2013 12:52 Muž Yirka [9126] Re: dojinek
Dotaz je asi na správné stránce, odpovědi bys měl spíše hledat v rubrice: sázení rostlin. Ale v krátkosti na co se zaměřit. Rostliny většinou kupuješ v tzv emersní formě (pěstované mimo vosu jen v živném roztoku a substrátu) které se po nasazení do nádrže měni v submersní (čiliže pod vodou rostoucí). Před nasázením je dobré kořeny prohlédnou, černé odstranit a ostaní zkrátit nůžkami dle typu rostlinky na 3-5 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2013 09:46 Žena dojinek [10] – nové rostlinky
Co si domů donesu novou rostlinku tak za chvilku odpadají všechny listy a když vytáhnu kořen smrdí hnilobou. Co dělám špatně ostatní rostliny, které tam mám od začátku jsou v pořádku :-(
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2012 21:30 markéta
ahoj prosím měla jsem v malém akvárku pistii a takové plovoučky s malými lístky.ve studené vodě se jim vcelku dařilo ale když sem je dala do akvária s teplotou okolo 27 začli mi uhnívat.Nevíte co s tím? nebo jaká plovoucí rostlina by tuhle teplotu vydržela? děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2012 19:35 black Re: black
Fotka k příspěvku a ještě jedna fotka.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2012 19:33 black – značné uhnívání rostlin
Fotka k příspěvku Ahoj,
potřeboval bych poradit s uhnívaním rostlin v mém akváriu. Asi tak před dvěmi měsící jsem měl problém se sinicemi. Tuto řasu se mi podařilo
odstranit zvýšením NO3 z 0 na 10mg/l. Od té doby vše bez problému a krásně rostlo, žádná řasa se nikde neobjevila. Před měsícem jsem do akvária zasadil
eleocharis parvulus, tuto rostlinku mi SAE neustále okusovaly a tím ji vytahovaly ze dna. Neuváženě jsem do akvária vložil kovovou síťku, aby eleocharis zakořenil. Nevím přesně co to byl za kov, moje blbost. Vše i nadále bez problému rostlo, eleocharis zakořenil a síťku jsem po 3 týdnech odstranil.
Postupem času začaly růst žluté nové listy. Zjistil jsem nedostatek železa 0mg/l a zárověn začaly všechny rostlinky uhnívat.
Zvýšil jsem přidání Tenso coctail, aby hodnota nebyla 0. Nejprve to začalo na stonovkách, na své výšce se na dvou i třech místech začal rozpadat stonek.
Na listech se vytvořil tmavě hnědý až černý povlak. Svítím 11 hod denně, přidávám CO2 a hnojím PMDD, viz má prezentace.
Nevím si rady, změřené parametry vody vypadají v pořádku. Je možné, abych již zmíněnou kovovou síťkou narušil rovnováhu natolik, aby došlo k takovému razantnímu uhnívání rostlin?

Prosím o pomoc a moc děkuju všem za radu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.10.2012 08:10 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: jmalyska
nic bych v tom nehledal, akvárium se ti zabíhá, počkej měsíc až opadnou emerzní listy a vyrostou submerzní... vliv CO2 na toto mít nebude resp. jeho přidání.. v nezajetém akváriu se děje mnoho procesů velkým tempem a je třeba vyčkat a nespěchat... vysaď si do akvárka co nejvíce rychlerostoucích rostlin a vyčkej času a ten první měsíc příliš nedrž rostlinky pod drobnohledem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 07:41 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: jmalyska
Dle mě jen rozpad emerzních listů - podle toho, že akvárko je založeno 7 dní... Navíc dle tvé galerie jsou rostliny emerzní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2012 23:46 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: jmalyska
...Je to řasa nebo problém s vodou?...
Odsud z této dálky to vypadá na možný počátek hniloby(?). Ale jistotu nemám... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2012 23:32 Muž jmalyska [167] – Po přidání CO2 se na rostlince udělaly černé fleky
Fotka k příspěvku Ahoj, mám problém s jednou rostlinkou. Dva dny po přidání CO2 se na ní udělaly fleky. Co s tím? O co se jedná? Nemám s tím zkušenosti, začínám. Jen abych to upřesnil, rostlinka je v akváriu od založení - týden. Do přidaní CO2 v pohodě. Je to řasa nebo problém s vodou? Co poradíte? Výměnu vody nebo je rostlinka odepsaná?
Ph mám standartně kolem 7.5 (asi nemám měření tak přesné), ale při dávkování CO2 to spadlo na dobrých 6-6.5 což jsem se lekl a přísun CO2 raději zrušil (starost navíc).Díky za rady. Fotky rostlinky mám v galerii. Je možnost,že krmím MOC? Chemii jsem dával při založení EasyBalance a AquaSafe +startovací bakterie.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 21:40 R Muž romant [27987] Re: slunecnice54
To světlo, kterého se jí u Tebe nedostává bude hlavním limitním faktorem. Tato rostlina prostě není určena pro Tvoje akvárium v současným vybavení. Pokud chceš nějakou rostlinu do červena vyzkoušel bych rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 21:33 Žena slunecnice54 [1] - Labyrintky – uhnívání vršků
mám problém koupila jsem si rostlinku Alternanthera reineckii je jak jsem se dočetla trochu náročnější na pěstování mám ji chvilku, ale začali mi uhnívat vrcholové ružice na tohle samozřejmě reaguje i voda kalí se a zapachá vodu jsem teď měnila po3dnech čím to může byt jestli bude dál uhnívat asi ji odstraním a dám jinou méně náročnou CO2 nedávám svítím 10hod teplotu mám 26stupňů

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2012 10:38 Muž strelec [1] - Miniakvária – pistie
prosím vás o radu nevím kde se na to zeptat na kterém vlakně ale koukal sem všude a nic ,mám takoví problem mám pistii a její kořeny jakoby začali černat jakoby se na nich usazovali malé částice bordelu co putuje v akva,když sem jí koupil tak je měla pěkné zelené a teraz sou už do černa takovej nádych do šeda jakoby,prosím vás o radu nemáte stím nikdo zkušenost,moc krát vám děkuji za každičkou radu a váš čas ;-) ano ahoj
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2012 08:32 Muž Yirka [9126] Re: trdlovidlo
Pořiď si takovéto čerpadlo www.aazoo.cz/… , k tomu kostku bioakvacitu a filtrace je vyřešena. I poměrně levně. Dno jednoznačně vybrat a vyměnit, je hrozné.
Bude to prostě jako znovu založit nádrž, jinak to nepůjde, protože po tom vybrání dna bude třeba nádrž řádně vymýt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2012 00:55 Muž Shrimpman [36] Re: trdlovidlo
Sežeň si tuhle
rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora
jde velmi snadno rozmnožit, snad každý toho má přebytek. Když tím necháš zarůst aq, tak se zbavíš řaš a budeš mít bezproblému fungující akvárko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 23:58 trdlovidlo Re: romant
No dobře a jakou navrhuješ? Já nakupuji na
www.zverimex-rybarske-potreby.com/…
jezdím okolo a tak si to můžu vyzvednout sám. Ale nebráním se zaslání na dobýrku. Písek vymněním. Tedy po octové zkoušce, ale beton potřebuje podobný písek tak by to reagovat nemělo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 23:51 trdlovidlo Re: OP
Je to rovina, ale jak jsem to měřil tak to bylo v normě. Tedy aspoň se mi to zdálo. Dal jsem tam hodně rostlin z řeky a stejně shnili. Tak nevym.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 23:48 trdlovidlo Re: OP
Ok. Zítra se na to vrhnu. Tak ten filtr používám. Ten biofiltr je v něm, ale skusím ho vyměnit. Nakupuji v www.zverimex-rybarske-potreby.com ale nevym jaký vybrat, všechny by měli fungovat na stejnym principu, tak nevym ktarý, jsou na www.zverimex-rybarske-potreby.com/… jaký by jste mi poradili? Nejsem nejbohatší tak s ohledem na peníze, tak do 1000Kč Ten fan 1 plus stál 315Kč. Akva je cca 100l S pískem a dekorací zbýva cca 80l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 23:35 Muž Shrimpman [36] Re: trdlovidlo
Teď koukám že jsi z Dřenic, což je rovina a všude samý pole, to znamená že voda ze studny bude mít obrovskou hodnotu NO2 a NO3. Takže musíš mít v akva hodně kytek, co ty živiny vycucnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 23:27 R Muž romant [27987] Re: trdlovidlo
Výborně, tak se netrap odkalováním toho stávajícího dna a pusť se do výměny, materiálu máš dost. Určitě se zamysli taktéž nad tou filtrací, jak správně poukazuje kolega OP.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 23:24 trdlovidlo Re: romant
To nepomáhá, ty řasy se dostanou do půlky toho odkalovače a pak stejně padnou ke dnu. Jen ty mrtvý se odsajou, to už jsem zkoušel. Mam jen ten na samospád a akva. je cca 80čísel nad kýblem a stejně je tam malej tlak na odsátí. S tim pískem to skusim, zrovna opravuji barák tak tu mam 2 tuny toho písku. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 23:21 Muž Shrimpman [36] Re: trdlovidlo
To dno mi přijde jako opravdu kentus :-O Komplet bych ho vybral a dal tam obyč písek, jak píše romant, nebo jakýkoliv štěrk co nebublá v octu. Dále bych zjistil alespoň základní parametry vody ze studny a podle toho nakoupil hodně rychlerostoucích kytek. A psal jsi něco o filtrech, jestli ten "větší" je ten AQ Fan1 plus, tak bych ho vyměnil za čerpací hlavu + biomolitan. Pak prostě musí bez problému kytičkám dařit potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 23:16 R Muž romant [27987] Re: trdlovidlo
Musíš tu strukturu nejdřív rozrušit, lehkým šťournutím do toho dna a potom to odsaješ a pak můžeš i hloubkovou orbu, to bude u dna Tvého typu zapotřebí. Jinak můj osvědčenej tip na dno je betonářskej písek buď tak jak je a nebo prosátej na frakci štěrku tak 2-4mm.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 23:12 trdlovidlo Re: romant
A jaký dno navrhuješ? Co jsem koupil u nás je na H..... Tak jedině obědnat, dej link a zkusim to co to udělá. Jinak to odkalení se opravdu hodí. Mam to v plánu zítra, jenže těm sinicím se do odkalovače od sery moc nechce, jsou těžký. Tak mi nezbýva nic jiného než počkat až odumrou a pak jse jich zbavim. Dělam to 1 týdně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 22:50 R Muž romant [27987] Re: trdlovidlo
To dno je značně zahnípaný, sneslo by odkalit. Jeho složení je lehce nevhodný v tom, že je tvořený poměrně velkou frakcí štěrku a tam velmi často dochází k nesprávnýmu rozkládání detritu a k zahnívání dna, tak to na vysvětlenou těch mých přirovnání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 22:45 trdlovidlo Re: romant
Jinak dno je z řeky kde rostliny rostli, stejně tak ty 2 velký kameny a ten kořen, zbytek jsem tam dal dnes od segry ze zrušenýho akva, samozřejmně vyvařený, to aby měli kde se rybi schovávat když nemam rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 22:43 R Muž romant [27987] Re: trdlovidlo
Fujtajbl. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 22:41 trdlovidlo Re: romant
Co je eklhaft?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 22:38 trdlovidlo Re: deCORF.OBRAEN
Co se týče sinic tak jsem jinou vodu neskoušel, půl roku byla v pořádku a pak sinice. Filtry jsem nemenil, ze začátku běžel jsem ten větší a pak když to začlo dal jsem tam i ten menší a jen jsem je čistil, tet už se to ustálilo a tak zas běží jen ten větší. Nesmim dát ví světla ani oxidu uhličitého jinak se to zas rozběhne. Ale ty rostliny jsou na to pořád bledě. Jo a snížil jsem teplotu na 22stupňů. Jinak jsem tam měl 25.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 22:35 R Muž romant [27987] Re: trdlovidlo
Začal bych v první řadě to bádání co těm kytkám chybí u dna. To mě příjde jako eklhaft a ani se těm kytkám nedivím, že v tom nechtějí růst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 22:31 trdlovidlo Re: romant
To byli funglovky, používal jsem je jen já. dokonce ten větší jen v téhle nádrži, ten menší jsem přidal až když problém vznikl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 22:06 trdlovidlo – částečná výhta se sinicema
Zdravým všechny. Tak se povedlo zastavit nekontrolovatelný růst sinic a pokračuji v akvarystyce. Jedu zas jen na 2 18w zářivky a akvárko je zakryto. Silně jsem ho provzdušnil, jeli mi 2 filtry se vzduchem a kompresorek. Tet se akvárko pročistilo a mam čas na výzkum co mu chybí. Světlo a oxid uhličitý to neni. Pokaždý když jedno zvíším tak se to zas rozběhne. Rostliny jsou ale na tom pořát býdně, 90% těch z potoka zhnilo. Musim zjistit co jim chybí a dodat to. Taky jsem se musel ujmout 2 teter černých a jednoho ancistruse, sestra mela stajný problém a tak akvárko zrušila. Pokud ty tetry někdo chce ať si pro ně přijede, jsem z dřenic na pardubicku, protože to je hejnová ryba a já jich výc kupovat nebudu a 2 je sakra málo. Přijímam všechny rady co by tem rostlinám mohlo chybět. Zatim sám budu zkoušt látku po látce.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2012 15:56 dablju Re: Usine
Podpásovka...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2012 12:39 petr
Doporučuji Bioenzym A měl jsem stejný problém. Vymělil jsem 2x polovinu vody začal poučivat a ted je vše v pohodě. Vodu už měním jen když mi přestane protikat skrz filtr.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 18:42 Muž soubi [32] Re: trdlovidlo
pokud ti do akvárka svítí slunce a je tam trochu víc NO2 a NO3 tak se ta zelená řasa dokáže pěkně rozjed.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 11:19 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: trdlovidlo
trdlovidlo napsal: nebo je to tim že na to akvárko pár hodin svítí slunce.
môže to byť jeden z dostatočných dôvodov, ale ked píšeš že na druhý den sa to robí znova a v noci určite slnko nesvieti tak ako píše " romant" akým spôsobom meníš tie filtre?..skúšal si zmeniť inú vodu ako tú zo studne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 10:23 R Muž romant [27987] Re: trdlovidlo
Jakým způsobem zkoušíš ty filtry? To jsou nějaký zaběhnutý filtry z jinejch nádrží, nebo to jsou bakteriema nedotčený zařízení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2012 10:13 trdlovidlo – Problém se sinicema
Zdravím všechny. Tak boj stále prohrávám. Rostlinám se tet daří trošku líp. Ale musim je denně čistit od řas. Tet navíc pokud každý den nevyměnim aspoň 50% vody tak ještě celá zezelaná a neni vydět ani 10cm do akvárka. Dál jsem ještě skoušel 3 filtry a nic. Jen se ta voda hodně rozvířila, efekt žádný. Tet jsem tam dal jen bublifuk, a přez noc zase neni vydět na konec akvárka. Tet ale musim na týden pryč a žena se o to starat nebude. Takže bude zas hnus. Tet už mě napadaj jen 2 věci, buť je to vodou, beru ji ze studny, ale převařuji, nebo je to tim že na to akvárko pár hodin svítí slunce. Každopádně pokud ani tohle nepomůže tak asi budu končit, V takovim akvárku se ty rybi akorát trápí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2012 20:43 Muž honzaprouza77 [18]
To vím, jenže ono to postihne tak 50% listů, zbývá mi pouze odtrhávat ty listy, jinak bych mohl všechny rostlinyvyodit:( Asi to udělám, s odvětráním nádrže to není moc dobré, leda bych zvětšil ty díry, co tam jsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2012 20:39 R Muž romant [27987] Re: honzaprouza77
Každá hnijící rostlina, může zhoršovat kvalitu vody, záleží taktéž na velikosti nádrže a objemu těch uhnívajících rostlin. Takže ty hnijící bych odstraňoval. Kapající voda plovoučkám nesvědčí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2012 20:32 Muž honzaprouza77 [18]
dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli vadí rybám(otravuje vodu), když mi na plovoucí rostliny skapává vysrážená voda, a ty poté na některých listech plesniví, a dá se říci, že se rozpouští. špatné to je určitě, ale jak závažne?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2012 08:43 Muž spajk17 [19] - Raci, krabi, krevetky
dekuju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2012 08:39 Muž j0hny [86]
Nepatri to do tejto temy ale:
Je to zhruba jedno, usporka je svetlo skor bodove, trubica rovnomernejsie nasvieti plochu, a pri pouziti reflektoru si tieni sama sebe len raz :-)
Dolezite je farebne spektrum ktore one svetlo vyzaruje. Na viacerych forach sa osvedcila ako zdroj "neonoveho" svetla (usporka ci t5/t8 trubice, je to rovnaky zdroj svetla) trojpasmova trubka, znacena 3 cifernym cislom zacinajucim na 8 (830,840, atd...) Totiz aj usporky mozno v lepsom obchode naist s tymto oznacenim, a preferoval by som prave 840 (830,865 atd) pred lacnymi usporkami.
Edit: a hlavne je potrebne si overit zivotnost zdroja svetla a vcas vymenit. Ubytok jasu nemusi byt viditelny, a velmi tazko sa zistuje ci este vyzaruje "to co ma" :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [13] ...... 20 21

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 24747x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3947-uhnivajici-rostliny?od=601