Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Uhnívající rostliny

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Uhnívající rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.11.2020 13:05 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: dandy75
Tak máš skoro destilku když to přeženu. Určitě bych dno neměnil a ani pod něj nic nestrkal. Pokud chceš rostliny tak buď musíš přidat rybky a nebo trochu přihnojovat. Sežeň si paví očka ty ti s hnojením pomůžou zvlášť až se namnoží, pak budeš potřebovat do filtru ještě trochu mramorové drtě. Až se ti tohle povede můžeš koupit i větší ryby třeba skaláry. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 12:16 Muž dandy75 [6] Re: Magic
Testoval jsem to pomocí tohoto kufříku:
www.rostlinna-akvaria.cz/…

A testy jsou ze současné vody v akvárku, poslední částečná výměna vody před třemi týdny, každý den dopustím kvůli odparu tak 5 litrů vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2020 10:35 Muž _Rob_ [80] Re: Markusenka
Však jo. Souhlasím s tebou. ;-)

Jinak délka x šířka x průměrná výška dna : 1000 = x litrů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2020 10:16 Muž Markusenka [89] Re: _Rob_
Ahoj.

Já mám zásobní Dennerle a na tom v Lidu 120 přes 25 kg Dennerle crystal něco, taky jsem s tím vůbec nepočítal, ale když chci aby tam něco rostlo, není zbytí, navíc je tem ten prostor pro modeláž, ale chápu, není to gusto každého.
Někde na webu, možná na Invitalu je krásná kalkulačka kolik čeho podle rozměrů bude asi potřeba. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 10:06 Muž _Rob_ [80] Re: Markusenka
To je krásných cca 55 litrů písku + zásobu (volil bych Rataj staré dno) pod něj. :)

Taky bych to tak řešil, protože hnojit to spíš do sloupce to udělá vítr v peněžence :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2020 09:54 Muž Markusenka [89] Re: dandy75
Ahoj.

Potvrzuje to mojí myšlenku, že rostliny nemají z čeho žít. Omlouvám se, původně jsem nějak přehlédl velikost, objem celého akvária, čímž chci říct, že vyhnojit 500l vody na optimální hodnotu není vůbec jednoduché. Proto si myslím, že chyba na tak veliké akvárium byla už na dně bez zásobního substrátu pro start a uchycení rostlin, potom frakce písku z filtrace se mi zdá příliš jemná a když spočítám, kolik by byla dávka jenom obyčejného Seachem flourisch na 500l vody, tak mi vychází 25 až 30ml obden, což by bylo kurňa cejtiv peněžence, samozřejmě jsou i levnější varianty hnojiv.

Osobně bych to založil znova, dolů zásobní substrát, na to dostatečnou vrchní vrstvu, klidně písek, nebo někdo dává flexi obklady, já mám od Dennerle, frakce 3-4 mm, oblé a bezpečné pro ryby na dně. taky bych řekl, že tak jak to máš, je dno i příliš nízké a jelikož se doporučuje zásobní substrát přikrým minimálně 2 až 5 cm vrstvou, tak se tam rostlinám i lépe koření, pokud koření do hloubky, nikoliv do šířky. S vrchní vrstvou se dá i dobře vyhrát a vymodelovat terén, už jenom vyspádování od zadu dopředu (např. v předu vrstva 5cm, vzdadu místy 10, někde 15 cm) udělá optický divy.

Držím palce ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 09:43 Muž Magic [879] - RostlinyRe: MichalV
Tie testy zaujímajú i mňa.
0,05mg/l u NO2 a 1mg/l u NO3 a 0,02mg/l PO4 , to nie je reálne doma merateľné.
Resp. u dusitanov mi toľko napíše i na destilke.

To budú podľa mňa údaje z vodárne, nie z akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2020 08:41 Muž MichalV [327] Re: dandy75
aké testy boli použité? Akvaristické alebo sú výsledky z laborky?
pH 7,7 a KH 2 znamená zúfalo nízku hladinu CO2
obdobne sú na tom aj anorganické živiny (NO3 a PO4) čo potvrdzuje pôvodný predpoklad, že nízka rybia osádka nedokáže vyprodukovať dostatok živín pre rastliny
O2 10+ mg/l pri teplote 20-21 °C je nad hladinou nasýtenia, čo by znamenalo intenzívnu fotosyntézu, čo v tomto prípade asi nehrozí - žeby chyba merania ?
merateľné NO2 nie je dobré znamenie, čo je tiež v rozpore s vysokou hladinou O2.

K mojim predchádzajúcim odporúčaniam doplním:
- navýšiť rybiu osádku a začať výdatnejšie kŕmiť
- zvýšiť kH na 4°d
- zľahla prepláchnuť filtračné média a uistiť sa, že vo filtri nie sú mŕtve zóny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.11.2020 22:20 Muž dandy75 [6] Re: vlka
Fotka k příspěvku Průtok filtrem 1000 lt za hodinu. Vodu to sbírá pouze z hladiny jako skimer.
Voda je okysličená dostatečně, protože v přepadové trubce padá dolů a dobře se okysličuje, dole jdou bublinky z trubky.

pH 7,7
NH4 méně 0,05
NO2 0,05
NO3 1
Fe 0,03
PO4 0,02
O2 více než 10
KH 2°d
GH 8°d
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2020 22:05 Muž vlka [3455] Re: dandy75
Dej sem fotku celého akvária zepředu. Stále mám dojem, že ti to funguje na principu skimmeru. A rampu nasměruj směrem nahoru, ať pěkně čeří hladinu a okysličuje vodu...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2020 21:22 Muž dandy75 [6] Re: 4Sima
Osvětlení: www.t-led.cz/…
celkem 3,6metru = 1600 lm

bílé pásky 5,4m = 10.000 lm

Modrou pouštím jen v noci, když jsem v místnosti, ty pásky nepočítám, mají celkem 3,6m. Kdyby pomohly pro růst rostlin, tak je můžu nechat svítit pořád.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2020 21:17 Muž dandy75 [6] Re: _Rob_
_Rob_ napsal: A ten písek do filtrace, jakou má frakci?
už si to přesně nepamatuju, ale vypadá to na 0,7-2,5mm, jestli to je špatně, tak tam klidně dám 2-4
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2020 21:05 Muž dandy75 [6] Re: vlka
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Šedá trubka v akvárku je přepad hladiny. Filtr má 80 litrů, voda z přepadu teče před vatu (vpravo s ventilem) a potom skrz molitan k čerpadlu (je pod hladinou filtru a není vidět) a nazpět do akvárka.
Je to špatně ?

Žije v něm plno šneků, roste v něm kousek mechu, na stěnách je hnědá hmota, která ale nesmrdí a voda je také čistá, bez zápachu.
Zhruba od poloviny jsou desky akvacitu čisté, tři měsíce jsem filtr nečistil.

Dráty kolem filtru vedou od termostatu a hodin k topení, vypouštěcímu čerpadlu, ventilu dopouštění a hladinové sondě.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.11.2020 18:00 Muž vlka [3455] Re: dandy75
Prosim ta trubka, co vede v pravém rohu do dna to je co ? Nevidím u tebe ,,funkční,, filtraci. Neškodila by zepředu fotka celého akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.11.2020 13:09 Muž MichalV [327] Re: Dandy95
pridám svoj názor:
radia ti tu pridať stonkovky, asi prehliadli tú odumierajúcu egeriu. Mne tiež nešla aj keď sa iným rastlinkám darilo. Za menej náročnú stonkovku považujem limnophilu sessilifloru
O osvetlení píšeš, že ti pri svietení 10+ h rástla riasa na skle. Odporúčam ti predĺžiť dĺžku svietenia na 12 hodín a intenzitu primerane znížiť (súvisí to s prirodzenou nízkou hladinou CO2 - vysoké pH - nedostupnosť mikroprvkov) . Síce ťa strašia výškou 60 cm, ale bežne majú akva 50 cm. Sám som bol prekvapený, ako slabé osvetlenie dokážu rastlinky zniesť a pritom vyzerali lepšie ako pri silnom svetle. Sagittaria bude určite v pohode. Jemného piesku sa neboj, ja používam z detského pieskoviska a rastlinky majú pekné zdravé korene. Ak nie, zahnívajúce dno a čierne korene nie sú príčina ale následok iného problému.
Rybiek máš skutočne málo a preto aj živiny budú asi kriticky nízko. Tyčinky do dna by pomohli. Povaľujúce sa zbytky detritu na dne naznačujú problém s mineralizáciou, príčinu ti nepoviem, ale nemalo by sa to diať pri funkčnom akváriu ani pri slabšej filtrácii (ty máš 60 L)
zhrniem to:
- predĺžiť svietenie
- znížiť intenzitu svetla (alebo bublať CO2)
- vyhnojiť dno a po zistení NO3 a PO4 vo vode prípadne hnojiť aj do stĺpca
- pridal by som koreň a anubiasy pripevnil k nemu
- overiť správne parametre filtra
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2020 12:20 Muž _Rob_ [80] Re: dandy75
A ten písek do filtrace, jakou má frakci? Obecně se příliš jemné písky nedoporučují. Můžou uhnívat kořeny rostlin (můžou a nemusí). Ideální je cesta nejmenšího odporu a sice frakce 2-4 mm ale tohle nikdo nechce slyšet zvlášť po založení takhle veliké nádrže. :-D Neříkám, že tím to je, ale klidně může. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2020 12:18 Muž 4Sima [1897] Re: dandy75
Ahoj, dokázal bys doplnit jaké máš to osvětlení, resp. jaký mají osvit v lm. Ještě bys mohl doplnit/vyfotit ten filtr - co používáš za média - akvacit nebo nějaké speciální media. Jaký je průtok filtrací, co tam máš za čerpadlo. Hodnoty vody, můžeš doplnit jakou používáš, vodárny mívají i rozbory na stránkách. Jaké hodnoty a čím jsi naměřil z akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.11.2020 12:05 Muž _Rob_ [80] Re: dandy75
Nezoufej. Vše se dá nějak udělat. Začni pěkně postupně. Určitě přidat rychle rostoucí rostliny to je pravda pravdoucí. palec

Zkus sehnat třeba tyto: Ceratophyllum demersum, Limnophila sesiliflora, Egerie densa. Nejsou nijak zvlášť drahé a rostou rychle. Z hnojivy bych to moc nepřeháněl - dávkovat s rozumem, efekt není ze dne na den. Chce to trpělivost ano držím palce pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2020 12:01 Muž Markusenka [89] Re: dandy75
Ahoj.
Máš 300W topeni a teplotu máš jen 20 až 21 stupňů. Opravdu bych přitopil, většinou jsou to rostliny tropické.
Na listech je vidět zelená přisedlá řasa, takže světla bude dost, až moc, na obsah fosforu ve vodě. Svítit míň, nebo přejít na CO².
Jako dno písek z filtrace? Takže tam není zasobní substrát? Z čeho ty rostliny mají žít, v počtu 60 kusů? Je nutné dospět k rovnováze, vyhnojil bych dno, pak když tak něco do vody.
Když si měnil tolik vody každý den, tak to si zase velikou část hnojení vyhodil a v akváriu toho moc nezůstalo.

Chce to v současném stavu znát hodnoty dusíku, draslíku, fosforu, železa, vybrat hnojivo do dna ( kapsle, kuličky, tyčinky).
Listy jsou bez barvy, rostliny celkově strádají, bohužel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.11.2020 11:53 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: dandy75
Co znamená "voda je vhodná pro ryby i rostliny". Rozbor vody sis nechal udělat? To osvětlení asi bude slabé (výška 60 cm). Jestli rostliny byly z pěstírny, tak to byl emerz. Nějakou dobu trvá, než se začnou tvořit submerzní listy, ty emerzní odejdou, což vypadá, jako když kytky chcípou - to by za půl roku ale mělo být OK, pokud by rostliny prosperovaly. Máš tam anubiasy, kryptokoryny, ta "tráva" MOŽNÁ bude sagittaria subulata (u té je to jako na houpačce, dařit se jí může, ale také nemusí - vlastní zkušenost a nevím proč - možná tvrdá voda). Toho známého se zeptej na názvy rostlin. Chtělo by to hromadu rychlerostoucích rostlin, tzv. stonkovky, ty zrovna nemáš. Kytky vypadají vesměs nezdravě. Viděla bych to na světlo-voda-živiny-teplota-hloubkové odkalení-výměna vody, to pro začátek.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2020 11:09 Muž dandy75 [6] Re:
Vyfotil jsem to a založil prezentaci. Nové akvarium jsem bohužel nevyfotil.
CO2 nedávám.
Myslel jsem si, že osvětlení je naopak slabé a chystal se přidat další světlo.
Odkaloval jsem i hloubkově, ale poslední měsíc jsem nic nedělal.
Vodu jsem měnil pravidelně, 50 litrů denně. Za poslední měsíc jsem neměnil, také to nepomohlo.
Rostliny byly od známého, který jich nakoupil z pěstírny v Jaroměři myslím, velké množství a zbytek mi dal. Nikde dlouho neležely, hned šly pod vodu.
Kořen nemám. Řídil jsem se radou, ze začátku rostliny, po měsíci ryby a pak přidávat. Jenže k tomu již nedošlo.
To akvárium je v dezolátním stavu a přitom jsem vše dělal podle rad a návodů z diskuzí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2020 10:05 Muž _Rob_ [80] Re: dandy75
Pokud jsou rostliny zakoupené jako emerzní je třeba počítat s tím, že potřebují čas na přelistování a někdy se to nemusí úplně povést, když nemají vhodné podmínky. Jestli nedáváš CO2 a máš silné osvětlení, tak to může být taky ten problém. hmm těžko říct.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2020 10:00 R Muž Anthrax [4787] Re: dandy75
dandy75 napsal: vodu jsem testoval na všechno možné a je v pořádku Kolik to tak dělá, doktore? Kolik, kolik!! :-) Všechno je v pořádku je relativní a nic neříkající pojem. A co máš za dno? Nasadils tam do začátku dostatek rychlerostoucích nenáročných kytek? Máš tam nějaký kořen? Chce to opravdu tu prezentaci ale pořádně vyplněnou o konkrétní údaje. ahoj I fotka počátečního stavu by se mohla hodit.
Já bych tedy si tím odkalováním neváhal pokračovat, když vidím fotky. Odkalovals hloubkově nebo jen na povrchu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2020 09:17 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: dandy75
Za mě - zvedla bych teplotu na 23 °C. Přes zimu se mi drží teplota v AQ na 23 ° (mám otevřenou hladinu), tak malinko přitápím na 24 °. Při 23 °C jsou ryby OK a kytky rostou dobře (skoro bych řekla, že lépe než v létě), i ty trošku náročnější. Nepíšeš nic o hnojení. Jestli nehnojíš, možná bude v AQ málo živin. Než začneš konat, tak si nejdříve založ již zmiňovanou, hodně podrobnou prezentaci s fotkami - bez toho se nehneš z místa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2020 00:21 Muž Markusenka [89] Re: vaclav
Souhlasím, prezentace napoví více než tři fotky. Jenom osobně se mi zdá, není těm rostlinám zima? 20 až 21 stupňů, se mi zdá málo. Ve svém Tetrárku jsem netopil a taky nic moc, chřadlo to a teplota byla podobná té tvojí. Pak jsem dal topítko a hřeju na cca 25 stupňů a růst rostlin se stabilizoval během 7 až 10 dnů a nyní rosteme velmi pěkně.
Vidím Anubias v písku, ten by měl být spíše na dekoraci a odrytým oddenkem, tlustou částí kořene, pokud je zahrabán, pak nejde a hnije, stačí povytáhnout nad povrch dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2020 23:27 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: dandy75
Jako každému ti poradím založ si prezentaci akvária s co nejvíce podrobnostmi. Takhle podle fotky nejde ani poznat co jsi zvolil za rostliny natož aby bylo možné říci co je za problém. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2020 22:38 Muž dandy75 [6]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Mám problém a nevím co s ním. Před půl rokem jsem založil nové akvárium o rozměrech 180x60x60. nasadil asi 90 rostlinek, po měsíci pár rybek.Těsně nad hladinou jsou 3 led pásky 2m dlouhé, bílé barvy a ještě jsem přidal 2 pásky RBW. Dohromady to je asi 120W příkonu. Svítím 8 hodin denně naplno. Zkoušel jsem svítit 10 hodin, ale to se začala tvořit řasa na skle, tak jsem zase ubral. V akvárku je 20-21 stupňů, ale vysazené rostliny za tři měsíce od vysazení postupně opadaly a zbytky živoří. Žije tam 25 malých rybek a pár ancistrusů. Zkoušel jsem odkalovat, pak zase neodsávat výkaly po rybách, ale vůbec to nepomáhá. Poslední dobou se navíc namnožili šneci, ale to bude asi tím, že jsem přestal pravidelně odsávat. Neporadili byste co mám dělat ?
Děkuji.

vodu jsem testoval na všechno možné a je v pořádku, zkoušel jsem ji pravidelně částečně obměňovat, pak jsem neměnil a také to nepomohlo a to jsem si myslel, že u rostlin pro začátečníky není co zkazit
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2020 20:02 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Ondra
No je to zčásti shnilé asi bych jim to hodil na hlavu, vyfotit a reklamovat. Možná z toho něco zachráníš ale jestli to zmrzlo tak toho hodně vyhodíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2020 16:44 Ondra – Marsilea hirsuta - hnědé lístky
Ahoj,

dnes mi došly in vitro kelímky s Marsilea hirsuta - řada listů je ale hnědých, viz foto zde ibb.co/…
ibb.co/…
ibb.co/…

Je to dle vás shnilé či nikoli? Ve fotkách na eshopu Invitalu, odkud jsem je kupoval, jsou čistě zeleně, nicméně když jsem to dával do googlu, tak to na nějakých fotkách vypadalo přesně jako ty moje... Můžu to dát do akvárka či nikoli?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   09.09.2020 19:30 Žena Dinecek [205] Re: Jarden Sk
Já to vyřeším častější výměnou vody. Fakt mi došlo, že ty echináče neměly problém, když jsem měnila 3x týdně po 10 litrech. Kyselinu tam lít nebudu, to jsem velký amatér na to, abych si to dovolila. Amatér jsem i na ten substrát, ale to už jsme řešili. Nechala jsem se doběhnout. Jen mě zajímal ten důvod, proč se to děje, když hnojím a každý týden měním vodu. A dusičnany jsou okolo 10 mg/l. Ale vaclav mi poslal odkaz na stránky, kde se to vysvětluje. Tak prostuduji :-) . Z časopisu Akvárium jsem to úplně nepobrala ve vztahu k Platinium Soil.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 19:19 Žena Dinecek [205] Re: Jarden Sk
Moc vám všem děkuju. Díky Jardenovi jsem si uvědomila, že když jsem měnila vodu 2-3x týdně, tak ty echináče byly OK. A ryby byly tak v pohodě. Fakt to bude ten organický odpad. Udělám to, jak píšete a jak jsem to dělávala předtím. Budu měnit více - zase ne hodně, a častěji. Třeba obden 15 litrů. Fakt děkuju! Na ocet si počkám po pokusu Jardena :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.09.2020 17:42 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Dinecek
Zkusil bych odkalit jestli ti dole něco nehnije, je to přeci jen sušená hlína a dole z ní může být bláto. Na okyselení vody nepoužívej ocet ale jen anorganické kyseliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 17:13 Jarden Sk Re: Dinecek
Myslím, že je to vysokou koncentráciou amónia a org. odpadu. Je to môj odhad, ale nič iné nenasvedčuje tomu, že by tým koreňom niečo vadilo.Platinum je "vzdušné"-nevytvára zľahnuté dno, tak kyslík by to nemal byť a prehnojené to tiež nie je.Ak chceš riešenie, tak poriadne výmeny vody a purigen do filtra, no a prí výmene vody znížiť Ph pod 7 prilievanej vody,už som ti to písal v inom dotaze, inak ryby skapú ak tam dáš veľa zásaditej vody. No a toto pravidelne každý týždeň opakovať a aj skôr.Vodu okyslíš octom, H2SO4 alebo HCl, ale treba odmerať aby si to zase neprehnala. Uvítam ak má niekto ešte iný spôsob riešenia problému, rád by som o tom viedol diskusiu, nie je to len tvoj problém..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 16:38 Žena Dinecek [205] Re: Jarden Sk
Máš pravdu. Lituji toho od začátku. Jen jsem do toho dala docela dost peněz. Předělat se to dá jedině až po Novém roce. Teď už bude v práci moc rušno. A víš, čím to je, že hnijou kořeny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.09.2020 14:53 Jarden Sk Re: Dinecek
Uvidím čo napíšu ostatní, ale myslím si že by si to mala celé prerobiť a na dno dať obyčajný štrk alebo kremičitý piesok.Platinum proste nie je pre hocikoho a už vôbec pre začiatočníkov, za toto by som predajcov nakopal do pr..Výživný substrát to nie je, iba ťa zase podviedli ako mnohých ďalších. Vráť sa pekne ku klasike, hnojenie ti celkom ide a svetlo nemáš silné, nič iné nepotrebuješ a ani tvoje rastliny. Takto budú dotazy donekonečna, meniť iba 10percent vody týždenne je málo pri Platinu, keď meníš viac tak chcípajú ryby, staghorn je z pretrhania valisnerie a odpadu a amónia v prúde.Nemáš na to aby si tento substrát zvládla-zbytočne sa trápiš.Uľahči si to a daj obyč. štrk a meň polovicu vody s prihnojením a všetko pofrčí bez problému, viac k tomu nemám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 14:05 Žena Dinecek [205] – Uhnívající kořínky echinodorů
Prosím, nemá někdo zkušenosti s výživným substrátem Platinium Soil a uhníváním kořínků u echinodorů? Ráda bych rozuměla tomu, proč se to děje... Akvárium je založené rok a půl. A cca od února letošního roku se echináčkům nedaří. Ony teda nebyly nikdy moc velké, ale měly nové lístky. Teďka jsem vytáhla jeden menší Blaherae a měl skoro všechny kořínky uhnilé. Přitom jsem do dna dávala právě někdy kolem toho února Bivoje... ale ne přímo pod ně. Dočetla jsem se, že by mohl kořínky spálit. Takže kousek od nich. Dusičnany se mi drží okolo 10 mg/l. Každý den hnojím VitaPlant Tekutý dusík 2 ml a PMDD Komplex 2 ml. 2x týdně dávám 1 ml Tekuté železo (ale to cca jen dva týdny). Budu moc vděčná za zkušenosti :).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   12.07.2019 18:57 Muž 4Sima [1897] Re: Ploutvicky
Nelíbí se mi to dno, já bych to akva založil znovu. Vyměnil bych filtr, radši kostku akvacitu než co tam máš. Přidal bych razantně na rostlinách a zvážil bych i tu osádku i vzhledem k litráži. S tím filtrem a bez rostlin jen s anubiasem to nemůže dobře fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2019 18:36 Ploutvicky Re: afc1886
Přikládám založenou prezentaci, budu ráda když se tedy vyjádříte.
rybicky.net/nadrze/30569
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2019 18:32 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JanaK
Dneska je moderní černé dno. Bohužel ta nejlevnější varianta čedič není vhodná svou velikostí a ostrostí hran a špatně se odkaluje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2019 18:29 Muž vlka [3455] Re: JanaK
Vyzkoušel bych také plovoucí a rychlerostoucí rostlinky, které nemusí být zasazené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2019 18:15 JanaK Re: Anthrax
Rostliny jsem chtěla nahnat rohatcem, ale pak začal umírat. Kobercové rostlinky se mi nechytají vůbec. Nejspíš to bude také tím hrubším materiálem.
Děkuji za rady. Vodu budu měnit 1x týdně a dokoupím rostlinky. A uvidím, jak se to zlepší/nezlepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.07.2019 08:03 R Muž Anthrax [4787] Re: JanaK
Přijde mi, že má celkem velkou zrnitost. Lépe by rosliny rostly v něčem jemnějším.
A taky si myslím, že obsahuje dost vápníku. Ale jestli se ti drží pH na 7,6, tak to by asi ani tak nevadilo.
Nemyslím, si že by 10 mg/l NO3 bylo nějak moc. Ale naměřit NO2 není úplně v pohodě. Mělo by být nulové. Opravdu bych tu výměnu vody nepodceňoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.07.2019 17:45 R Muž afc1886 [14704] Re: JanaK
V tom akváriu je toho více špatně. Ideální by bylo se zde zaregistrovat, založit prezentaci akvária a s pomocí ostatních se to dá všechno dopořádku. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.07.2019 16:01 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JanaK
Ten filtr za moc nestojí je to jen honič vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.07.2019 15:48 Muž Troppau [20] Re: JanaK
10 mg/l No3 je velmi malá hodnota. Rohatce obecně jsou velkými konzumenty dusičnanů. Prostě jednoduše, nemá co žrát. Jen takovou radu mimo otázku. Máš velmi málo rostlin. Biologická filtrace asi taky není na valné úrovni, když jsi naměřila dusitany. Osázej rychlerostoucími rostlinami a výměny vody prováděj 1x týdně třetinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2019 15:34 JanaK Re: Anthrax
pH = 7,6; NO2 = 0,1 mg/l; NO3 = 10 mg/l
Vodu tedy budu měnit častěji.
Napadá Tě nějaký konkrétní problém s dnem? Jediné, co jsem se dočetla, že je tam nejspíš moc živin, tak jsem dno "vysála" a vyměnila vodu. Ale zatím bez výsledku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.07.2019 15:22 R Muž Anthrax [4787] Re: JanaK
Chyba by měla být v tom dně.
Píšeš, že hodnoty jsou v pořádku. To je konkrétně co?
Edit: Vodu měň častěji. Obzvláště, když máš velké ryby v malém objem, které navíc hynou. Alespoň jednou týdně, ale klidně i častěji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2019 15:08 JanaK – Rohatec jemnolistý
Fotka k příspěvku Ahoj, mám půl roku staré akvárium. Vše bylo v pořádku Rohatec jemnolistý rostl - už jsem ho musela i stříhat, dokud nezačaly být horka. Udržovala jsem teplotu kolem 22/24 stupňů, teď se to snažím udržovat alespoň na 26/28, protože máme v bytě hrozný horko... Všechny hodnoty NO2, NO3, pH mám v pořádku. V akváriu jsem nic neměnila. V létě začaly uhnívat kořínky. Nyní už mám jen poslední pozůstatky rostlinky a kořínky stále uhnívají, jak je vidět na fotce vlevo za kořenem.
Mohli byste mi poradit, jestli je to opravdu teplotou, nebo může být i jiný důvod uhnívání kořínků?
Vodu měním cca 1x/měsíc.
Taky co začalo být horko mi náhle uhynula mečovka a ancistrus. Mečovka normálně žrala, byla v pohodě a najednou jsem ji našla na dně. Ancistrus vypadal taky v pohodě a ráno jsem ho našla s otevřenou tlamičkou jako v křeči.
Toto je sice na jiné téma, ale mohlo by to souviset.
Děkuji.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 22:18 Angus68 Re: Maq
Myslím, že to u mě stačí. Máme jinou vodu pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.05.2019 22:09 Maq Re: Cataria
Jaký je problém se dnem přesně nevím. Projevy toxicity nejsou specifické; rostliny prostě chcípají. Obecně ale platí, že (a) výměnami vody se všechno zředí, tedy i toxiny, (b) většina běžných toxických látek se neutralizuje v prostředí s dostatkem kyslíku.
Taky jsem už zažil, že rostliny odspoda umíraly a vrcholy to přežily. O něco později, když se nové akvárium stabilizovalo, jsem ty vrcholy už mohl zapíchnout do dna a už nic neumíralo.
Zkrátka, není to nedostatkem živin, ale naopak nadbytkem něčeho, co rostliny zabíjí. Výměny vody a kyslík jsou obecně prospěšná opatření.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 20 21

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 24748x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3947-uhnivajici-rostliny?od=51