Uhnívající rostliny
Takto obecně se to vůbec nedá říct.
Záleží na více faktorech:
- jak velké je akvárko
- kolika rostlinám takto opadávají listy
- jsou v akvárku šneci nebo krevety, kteří je sežerou?
Mně třeba takto opadávají jen listy mokřanky. Ale asi tak půlku jich nechávám v akvárku, protože je krevety žerou. Jak trochu změknou, tak je japonské krevety sežerou. Stejně tak by je žrali i šneci.
Pokud toho není moc, stačí odsát jednou za týden při pravidelné údržbě. Pokud je toho víc, tak častěji.
V žádném případě nenechávat.Začnou hnít a z toho vznikají řasy(třeba ruducha miluje organický odpad)!
0 27.11.2015 19:00 Judovik – Dtaz na rostliny
Dobrý den, chtel bych se zeptat, zda vadí, když občas spadne uhnilá rostlinka (list) na dno, zda jí mám vytáhnout, nebo ji tam nechat... Prosím o pomoc, protože zatím to vždy vytahuji jak ňouma a už mě to nebaví... Tak cokdyž to tam nechám, co se může stát. Jaké jsou následky. Prosím tedy o pomoc
Děkuji za každou radu nove začínajícímu akvaristovi
Starší reakce
Jenom bych v souvislosti co napsal vaaclav připodotknul, že je hodně důležitý si hlídat hodnotu NO3 a nedovolit, aby padala k nulovým hodnotám. Píši to v souvislosti, jak kolega doporučuje to PMDD, kde je NO3 jenom špetka, takže pokud ho akvo negeneruje tzv. dostatek je dobrý přidávat ještě sólo.
akvarijni-hnojivo.cz/… . K tomu sledování se dají použít i třeba plovoucí rostliny, který když prospívají, rostou, množí se, nežloutnou jim listy, lze to považovat za tu dobrou hodnotu, prostě netřeba vždy na všechno používat testy.
Je to poměrně jednoduchý. Svítíš dost dlouho a dost silně i když jsou to glo glo trubice. Hnojivo obsahuje jen stopové prvky a nějaký výluh což je silně nedostačující, musíš dodávat hlavně makro prvky. Pořiď si kompletní hnojivo PMDD zruš vypínání CO2 na noc.
Vallisnerie málokdy jdou v čerstvě založeném akva. Někdy je taky problém s hloubkou zasazení. (měl jsem stejný problém-kytky jsem měl hluboko zasazený),hlavně si myslím,že je to hodně čerstvé akva. Některé rostliny úplně shodí listy a pak vyrazí znovu. Myslím si ale-třeba se pletu-že je to ještě -nové-akva,ještě si všechno nesedlo. 3 měsíce je málo. A ty -předražené zářivky jsem měl taky,ani ne po měsíci mazaly do koše,jsou to jen komerční-zbytečná-světla.
A rozhodně nadávaly tolik světla,jako obyčejné. Mám už dlouho normální,za pár korun a kytky to kvitujou.
Mám č.830 a 965. Jaká je voda??? Ten Akvaflor-rozjedou se ti řasy (alespoň mě se po něm rozjely) letěl do koše,lepší jsou jen koule od JBL 7+13. Každé rostlině 2 do kořenů a je na půl roku (minimálně) pokoj.Obsahují všechno,co ty zelené potvory potřebují. A hlavně zkoušet jiné druhy,některé ti půjdou,jiné ne. Chce to zkoušet.
6 x 40w ( dohromady 240W , hnojim Akvaflor HU-BEN hnojivo na rostliny a podle instrukcí 125ml 1x týdně...
Kolik mají ty tvoje zářivky dohromady W?
Jak hnojíš?
Některé rostliny vypadají špatně, jiné normálně.
0 23.11.2015 11:56 Pazdi – Podobný problém
Starší reakce
Pokud to je zářivka z kupovaného setu, tak silnější watáž v tomto rozměru nedělají. Někde jsem koukal a prodávají v rozměru led zářivku od sery, která se vloží přes adaptéry do místa, kde je ted tvá zářivka.....
kouknu se jestli to ještě najdu a pokusím se vložit odkaz.
www.akvarista.cz/… dakujem za vycerpavajucu odpoved. Mne sa hned zdalo ze to svetlo bude asi slabe. Dal som tam aj reflexnu foliu, ta sice zvysila intenzitu ale stale to neni ono. Nechcem ale menit cele veko a niesom si isty ci sa ziarivky t8 (jedine tie mi pasuju) predavaju aj vykonnejsie ako 15watt
Stejně jako vaaclav bych to tipoval spíše na nedostatek světla (minimálně pro některé druhy rostlin). Já jsem měl doma 60L akvárko Dennerle Nano Cube (což je v podstatě 40cm kostka) a používal jsem tam celkem 3x11W v zářivkách (což mi na dně dávalo intenzitu 70-80 µmol PAR). Při 2x11W mi některé druhy rostlinek nerostly (30 µmol PAR u dna). Jestli ti tyto jednotky intenzity osvětlení nic neříkají, tak si z toho nic nedělej. Důležité je to, že v literatuře se uvádí, že některé druhy vodních rostlin vyžadují minimálně 45-55 µmol PAR, aby alespoň jakž takž přežívaly (tj. aby u nich fotosynéza převážila nad respirací). To znamená, že pokud takovým rostlinám dopřeješ méně světla, tak ti jednoduše uhnijí a nic tomu nezabrání. I těch 50 µmol PAR je ale naprosté minimum, co tyto rostliny k přežití potřebují. Ideální samozřejmě je, aby toho světla měly spíše více. Jen pro představu: Většina vodních rostlin má své optimum kolem 300-500 µmol PAR. Takovou intenzitu záření má ale většina akvaristů jen na vodní hladině (pár centimetrů pod zářivkami), kde je světla nejvíce. S přibývající vzdáleností od světelného zdroje intenzita světla rapidně klesá. Sluneční paprsky za jasného letního dne mají intenzitu až 2000 µmol PAR. Existuje ale jeden důvod, proč nemusí být vždycky žádoucí, dopřát rostlinám to, co je pro ně optimální - řasy. Když to se světlem přeženeme, mohou se přemnožit řasy. Proto musí akvaristé najít vždycky nějaké kompromisní řešení mezi tím, aby poskytly dostatek světla rostlinám, ale ne zase moc, aby se jim nepřemnožily řasy.
Já osobně považuju za ideální řešení nějaké závěsné osvětlení (nebo stmívatelné osvětlení), jehož intenzita se dá regulovat (buď zvednutím světla do výšky nebo stmívačem). Na tvém místě bych zkusil použít silnější světlo a sledoval průběžně rostliny. Pod dobrým osvětlením rostliny neuhnijí ani při relativně malém množství živin (jen omezí svůj růst). Já sám teď pěstuji rostlinku Rotala wallichii (o níž se říká, že je velmi náročná - na světlo i živiny) v obyčejném písku ve vodě s pouhými 2 mg/l dusičnanů, 0.2 mg/l fosforečnanů, 1 mg/l draslíku a 0.02 mg/l železa (což je opravdu malé množství živin), a roste mi (pomalu, ale roste). Pokud jde ale o intenzitu osvětlení, tak mám dole u dna už docela dost silné světlo (100 µmol PAR). Pokud by se ti při dané intenzitě světla začaly v akváriu množit zelené řasy, tak bych zkusil trochu ubrat (např. zvednout světlo o 10cm výše). Tímto způsobem můžeš najít vhodný kompromis i bez nějakých měřicích přístrojů. Prostě zkoušej, a sleduj přitom rostlinky.
Cez aktívne uhlie filtrujem od začiatku. Je pravda že korene ešte nesiahaju až do vyzivoveho substrátu, tak som premýšľal žeby som odobral tak 2cm z vrstvy piesku. Alebo len čakať a postupne pridať viac rýb aby tam bol aj nejaký ten detrit? Narozumiem hlavne tomu prečo mi niektoré rastliny uhnili od koreňa.
Máš slabé světlo proto rostliny ztrácí spodní listy a uhnívají u dna. Limitujícím prvkem u tebe je světlo a tak ti nepomůže hnojení ani výživný substrát spíše naopak.
Mé postřehy: "dost" hnojiva pro méně rostlin, filtrace přes uhlí (ze začátku ) = nezajeté akvárium ( mnoho změn za krátkou dobu ). Hnědovka má kořeny v substrátu? Některým rostlinám se nebude dařit... Vyzkoušej jiné. Ať se daří.
Asi treba dať tomu čas - výživový substrát je dole, na tom v podstate sterilný piesok. Živiny sa tak rýchlo v substráte nerozptýlia, nové rastlinky nebudú mať dosť dlhé korene a napr. Rotala má rada živiny v substráte. Mne začala rásť až keď sa časom substrát (piesok) zaniesol humusom.
Este namerane hodnoty zo vcera: pH=7,4 kH=7 GH=10 NO3=10mg/l NO2=0mg NH4/NH3=0mg/l PO4=1mg/l Fe=0,5mg/l Cu=0mg/l a CO2=13mg/l
Zdravicko, prosim o radu. Pred asi 4 tyzdnami som zalozil nove 60L akvarium. Na dno som dal 3cm vrstvu vyzivoveho substratu Dennerle depontmix 9x1, na to 5cm vrstvu riecneho piesku o zrnitosti 1-2mm. Robil som octovy test a nic nesumelo. Dalej som nasadil rastliny (vsetky mam v prezentacii daneho akva), doplnil vodu. Nainstaloval som CO2 (tiez set od Dennerle) a prihnojil PlantaMinom. Pridal som este Sera BioNitrivec. Takto som akvarium nechal 10 dni. Rastliny za tychto 10 dni nerastli, dokonca cervene rastliny (Rotala Indica a Altarnethera rosaeofolia) zacali hnit a odpadavali im listy. Potom som pridal 4 ryby (pocas 4 dni, kazdy den po jednej) Colisa Lalia. Rastlinam sa stale nedarilo, tak som niektore presadil na svetlejsie miesta. Jedine Hygrophila Thaistricta mi rastie ako diva, ostatne bud nerastu vobec alebo dokonca hniju. Pred tyzdnom som vymenil hnojivo a zacal som pouzivat Dennerle Perfect Planst System (S7 1x za tyzden, Fe15 kazdych 15dni a V30 raz do mesiaca). Svietim ziarivkou 15w. Riasy sa zatial neobjavili (len male chumaciky Ruduchy na listoch Microsorum, ale rucne som ich odstranil a uz sa neukazaly). Tento tyzden som zacal vodoliecbu a menim 40% vody kazdy druhy den. Stale nevidim ziadne zlepsenie, iba jedna rastlina v strede prosperuje. Ostatne co boli hnile som vyhodil a pravidelne odstranujem hnile listy. Kde robim chybu? Moze to byt prehnojene ? Alebo este nieje dostatocne zabehnute ?
Starší reakce
Máš pravdu. Ty ji totiž předepisuješ skoro ke všemu
Pokud si můj nick spojuješ s vodoléčbou, jsem spokojen.
Tím samozřejmě nic nezkazíš, ba právě naopak.
aha,díky.Takže vodoléčbu dělat nemám?
Ne, hloubkově odkalit a za další týden vyčistit filtr, nebo obráceně.
přesně to jsem tušil díky za radu. Takže vyčistit filtr hloubkově odkalit a denní výměnu vody a bude to supr OK DÍKY
Zahnívá ti dno chce to hloubkově odkalit. Odumřeli ti nitrifikační bakterie, tak musíš najít kde se stala chyba.
Čaute mám menší problém. Až na to že nikdy mi nerostli stonkovky(asi málo světla)rostlinám se celkem dařilo. Echinodory rostly microsoria také, ale začalo se to zvrtávat.Listy začly hnědnout a odumírat. A zjistil jsem že echinodory skoro nemají kořeny. Mají tak 3-4kořínky. Myslím že i vím proč to tak je jen si to potřebuju ověřit ať zbytečně nedělám blbosti. Původně jsem to chtěl nechat až po prázdninách, protože teď doma moc nejsem tak jsem nechtěl dělat razantní změny. Za asi 10dní pojedu na dva týdny pryč akva bude napospas mamce tak jsem to chtěl nechat na potom. Jenže dnes mám část piskořek u hladiny což prý signalizuje chybu v akva tak to řeším teď. Takhle to prý hnědne při špinavém dně a nevýkonné filtraci. A piskořky takhle lezou při zkažené vodě. A když jsem přičichl voda smrdí přesto že byla 1/3 před 4dny vyměněna. Zapřemýšlel jsem a dno čistím jen tak lehce naposledy kdy jsem do hloubky pořádně projel dno to bylo tak v lednu. A filtrace taky dlouho čištěna nebyla a výkon mám naplno tak 2měsíce. A přiznávám že co začaly prázdniny výkon už moc nesleduju a ted se mi zdá nedostatečný. Takže jsem se dovtípil že problém bude ve špinavém dnu a slabé filtraci. Co myslíte bude to tím nebo mám hledat jiné příčiny? Za chvíli budou fotky
Mimo předchozího seznamu možných příčin by se dalo ještě zeptat jak jsou rostliny staré, zda například nedochází k přechodu z emerzní na submerzní formu.
Je zbytečné vytvářet duplicitní dotaz.
Musíš nejdřív dodat nějaké informace, pak Ti možná někdo odpoví.
Jak hnědnou? Od špiček, okrajů, cévních svazků, plošně,...?(nejlépe fotky)
Možné příčiny: nedostatek/nadbytek živin, nevhodná teplota, silné záření, poškození kořenů, různé nemoci,...
0 26.07.2015 14:20 VR6 – Hnědé listy
Dobrý den, chtěl jsem s zeptat čím to je, že po nějaké době mi zhnědnou listy na rostlinách ?? Díky. Málo světla ?
Starší reakce
Starší reakce
Dik
To ja prave vubec nevim, co je to za zarivku. Bylo to uz starsi akvarko z druhe ruky. Ona uz je ta trubice stejne naka jeta, asi koupim novou. Mozna tedy bude ta polysperma. Jdu to nastudovat. Tu kytku tam zatim necham a uvidim jestli obrazi, ale moc tomu nedavam
hygrophila angustifolia je poměrně špatně rostoucí rostlina. Zaměřil bych se na něco jiného.
Kolik svítíš ? v prezentaci nemáš napsané kolik W svítíš. Podívej se do atlasu rostlin, u všech kytek máš naspanou náročnost na osvětlení + případne hnojiva. Navíc rostlinu kterou popisuješ na fotce není hygrophila angustifolia ale spíš Hygrophila polysperma
Jeste fotka. Jsou, nebo teda byly, to ty vpravo vzadu
Ahoj, chtela bych se zeptat, kde je zakopany pes: Uhnily mi v mem asijskem skvarku uz uplne cele rostliny druhu hygrophila angustifolia. Nevim, co s tim a jestli je mam odstranit. Zasira to cele akvarko, ale zase kdyby byla sance, ze se vzchopi... ?
Napadaji me tri varianty, cim by to mohlo byt: 1) Dlouhym prevozem v zimnim obdobi ( ale v tasce byly jeste dracena, rasokoule a lilaeopsis a vsechny jsou ok) nebo 2) ze je to nejaka emerzni forma, protoze vypada uplne jinak nez v atlasu a nebo 3) spatne svetlo nebo jiny nedostatek.
A nebo to neni vubec tahle hygrophila a cedulky byly spatne...
Poradte nekdo, diky
Starší reakce
Právě vím že to byla ale ten název filtru neznám měl jsem ho v předchozím akva je do 200 l. a fungoval.Mám objednaný nový Eheim Pick-Up 2012.Jinak vodu jsem předtím měnil co 14 dní(1/3).Jenže potom se objevila řasa a rostliny začaly hnít.A nevím jestli pomůže výměna filtru a když osázím akvárium znovu mělo by to být myslím cca 80% dna.
Tohle se Ti stane, kdyz mas filtr plny kafe a nebo je celkove ucpany a nebo mas jeste k nicemu mnozstvim filtracni hmoty. Napis prosim presne, jaky filtr mas. Tohle delaji akvaria, kde neco zacne vyhnivat, i kdyz jiste ze to neni jediny mozny duvod.
Dostatal ses podle mne do situace zacarovaneho kruhu, kdy ze dne na den toho vic vyhniva, coz zpusobuje jen dalsi problemy a dalsi vyhnivani. Nic nehnoj, men ted vodu kdykoli pujdes okolo akvaria (rekneme co 2 dny tretinu, pokud kazdy den, jeste lepe), napis nam neco o svem filtru, a pak muzeme delat vic.
I kdybych byl mimo, ty caste vymeny vody tomu akvariu neublizi a jestli za 14 dni zaznamenas zlepseni, bylo ci je neco v neporadku.
EIDT: Pises:"Prozatím jsem začal měnit 1/3 vody týdně", cimz rikas, zes to drive nedelal? Nemusis, ale musis vedet, kdy si to muzes dovolit, a je to o duvod vic, ted akvarium poradne proplachovat.
0 24.02.2015 14:12 Sethi – Úhyn Rostlin
Ahoj,
potřeboval bych poradit ohledně rostlin v akva. Cca před třemi měsíci jsem ho založil, nicméně před měsícem začaly rostlinky umírat a nastoupila řasa.Teplota vody 23-24 světlo 2x30w, objem akva 180l.Ptal jsem se v akvaristice ne jenom v jedné a v každé radí něco jiného.Někde říkali že je moc světla což mi nepříjde naopak si myslím že by mohlo být i 2x40w, ale nechci do toho ještě tak zasahovat pokud nebudu mít více jasno.Prozatím jsem začal měnit 1/3 vody týdně, ale nevím jestli nakoupit rostlinky a zasadit je nebo udělat ještě něco před nákupem.Případně nevím jestli přidat hnojivo (někdo říká že ano někdo zase ne).Ještě jsem objednal nový filtr jelikož jsem slyšel že velký průtok což u mého současného je není taky 2x dobrý.Děkuji za rady a pomoc.
Starší reakce
Tak to jsem rád, že to dál nepitváte...
...To, že jedlá soda blokuje příjem K byl poznatek nějakého rostlinkáře zde na rybičkách...
Děkuji, to mi jako vysvětlení stačí.
To, že jedlá soda blokuje příjem K byl poznatek nějakého rostlinkáře zde na rybičkách. Už je to pár měsíců, co jsem o tom četl. Ale nechtějte po mě vědět kdo to byl, tak daleko moje paměť nesahá. Určitě by to šlo vyhledat, jestli se Vám chce, s chutí do toho
Ale co vím jistě je, že to napsal člověk erudovaný co se rostlin týče....
...navíc jedlá soda blokuje příjem K...
Myslíte to tak, že vyšší pH (po přidání jedlé sody) "komplikuje" rostlinám příjem většiny živin včetně draslíku?
Nebo máte na mysli jinou souvislost, vztaženou k této konkrétní živině?
Že silně tlumí příjem draslíku nadbytek N, P, Mg, Ca a B, je známo. Jak to je ale s tou jedlou sodou?
Divam se na fotky:
rybicky.net/fotogalerie.php…
a za sebe rikam, ze tohle sumet nebude, pac vidim samy kremen. Ovsem ze v tom neni neco prisypane... ruku do ohne se za todle dat neoplati
.
V akváriu v první řadě vidím dno, které vypadá dost podezřele... Zkuste octový test - trochu písku do hrnku a zalít octem - pokud bude šumět, máme viníka....
A ted jeste k filtru. Ze Ti filtr nebere svincik z akvaria ve velkem, to je pozitivni zjisteni, protoze filtr je pro to co vestina z nas od nej chce, zavadejici nazev. Spise bych ho nazval "nitrifikator".
Takove zarizeni, potrebuje urcite proudeni vody mediem, par cm za minutu, coz nestaci k nasavani vseho co plave okolo, pak nitrifikuje dobre a nadmerne se neucpava. Kdyz se budeme bavit o internim filtru, co je na nich bezne spatne, je velmi male filtracni (spis nitrifikacni) medium. Pak zde cteme, ze filtr nekomu funguje dobre, ze dobre saje svincik z akvaria, a ze voda proudi az moc... jenze to je spatne.
A kdyz se podivam na Tvuj filtr, "Fan Filter mini plus + vyměněný molitan za 12x5x5", mozna by to nekterym akvariim uz i stacilo, ale v beznem akvariu rekneme okolo 60l, je to medium (biomolitan) prilis male.
Kdyz jde o rostliny, snazim se drzet pH okolo 6.5. KH bych zvysoval pouze v pripade, ze je pod 4, protoze pak uz bych se bal o stabilitu pH.
Ono se muze ukazat, ze to pridani jedle sody je spravne, ale delat to jen tak, to bych nedelal a to KH aspon zhruba zmeril.
Designer napsal:
Je to jen domenka, ale pridavam v hnojivu dost drasliku, a jak prestanu, nema moc se kde brat.
Přesně tak a navíc jedlá soda blokuje příjem K. A být Ivushkou, zaměřil bych se na KH.
Přidat reakci
1 ...... [9] ...... 20 21
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 24762x