Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Uhnívající rostliny

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Uhnívající rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2017 20:57 R Muž romant [27987] Re: Banung
Mělo, ale já vidím něco jiného. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2017 20:52 Muž Banung [28] Re: romant
No, už mám celkem přerybněno, takže dusíku by tam mělo být dost. Si myslím...

Je to kostička akvacitu cca 2x2x3 cm, bez matičky ;-)

Pmatuji si, že limpholie mi nešla ani jako mladému, ale to jsem svítil 11w zářivkou na 70 l AQ smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.05.2017 16:33 R Muž romant [27987] Re: Banung
A že ty tam nemáš skoro žádnej dusík? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2017 13:38 Muž Horác [3942] Re: drvi
Takhle ... nebudu machrovat ... ne že by mi nikdy nic neuhnilo ... Ale to šlo o neúspěšné přechody emerz/submerz některých choulostivějších (náročnějších) rostlin ...
Jinak všechno v pohodě ... kdyby to nefungovalo, letělo by to všechno bez milosti do popelnice :-) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2017 12:59 Žena drvi [2894] Re: Horác
No jasně, ještě aby Horácovi nefungovaly horácomatky smich - já tuším, že byla nějaká technologická závada na mé straně. Proto si myslím, že i Banung mohl udělat nějakou technologickou chybku ;-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2017 12:36 R Muž ctibum [6909] Re: Horác, drvi
Ona není Horácomatka jako Horácomatka. Mně uhnívaly stonkovky, když jsem měl matky menší, než se píše v návodu :) Ale když se správně vyladí velikost matky a množství molitanu, resp. když se to správně obšlehne a nevymýšlejí se kraviny, tak to funguje :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2017 12:31 Muž Horác [3942] Re: drvi
Já mám v horácomatkách (a tedy v bioakvacitu) všechny stonkovky ... jak vypadá moje akvárko víš (nic mi nehnije) :-) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2017 08:20 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Banung
Tím že uhnívají rostliny u dna bývá i světlem, asi bych aspoň opatrně prodloužil dobu osvětlení a světlo trochu snížil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2017 06:34 Žena drvi [2894] Re: Banung
Ja bych si tipla na ten akvacit, mne takhle svyho casu uhnivaly nektere stonkovky v horacomatkach ano , ted je nepouzivam a rostliny jsou v pohode :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2017 00:52 Maq Re: Banung
1. Nevím.
2. Nevím.
Sorry. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2017 22:11 Muž Banung [28] Re: Maq
Všechny stonkovny jsem vložil do kousku starého akvacitu a pak to zahrabal do písku - tak jestli to není tím.

Světlo mám cca 30w ledpásky 9h - Ale: 25 cm nad AQ, ve voděodolné "trubičce" (z výroby) a ještě svítím přez sklo. Takže je otázka, kolik vlastně svítim.

Myslíš tedy, že bych měl přidat osvětlení?
Můžou to Limpholie ještě zvládnout nebo půjdou do kýblu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2017 21:59 Maq Re: Banung
Banung napsal: Pokud je to tedy "přehnojením", měl bych logicky zvýšit osvětlení, ne?
čekal jsem na záběh nádrže...

Ono to nemusí být zrovna přehnojení ve smyslu nadbytku živin. Dno je nejsložitější a nejzáhadnější část akvária. Rostliny v něm koření, aby získaly ty živiny, které se ze dna získávají snáz než z volné vody. No a těm limnophilám se zřejmě to zakořenění nedaří, něco jim tam nesedí. Tak to odspoda vzdávají...
Těch důvodů bude asi současně několik. Jaký podíl na tom má ten výživný substrát (a která jeho vlastnost chemická či fyzikální) si netroufám hádat.
Intenzitu světla si musíš vyladit metodou pokus-omyl. Pokud Ti ostatní rostliny rostou, není důvod k panice. Pokaždé se najde něco, co se nedaří.
Držím palce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2017 21:28 Muž Banung [28] Re: Maq
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Focení AQ mi moc nejde.

Limpholie je trochu ostříhaná. Pár stonků vyplavalo, jak uhnily od spoda. Vyhodil jsem je.

Corymbose se daří podle mě nejlíp a valisnerie vyměňuje listy.
Hnědovce trochu černaj listy.

Do nějakýho hnojení se mi moc nechce. Mám radši,když to funguje samo...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2017 21:53 Maq Re: Banung
Rád bych viděl fotky. Šlo by to?
(Radost nemám... ;-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2017 20:50 Muž Banung [28] – Uhnívající Limpholia
Taky se přidám, Maq bude mít radost ;)
začíná mi uhnívat Limpholia, odspodu + hnědnou jí listy asi hnědá řasa.
Mám pouze JBL Aquabasis plus - poloviční množství a rybičky prasátka...

Pokud je to tedy "přehnojením", měl bych logicky zvýšit osvětlení, ne?
čekal jsem na záběh nádrže...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   20.05.2017 22:05 Maq Re: Waynie
Návod k Nano Deponit Mix uvádí, že stěrk nad ním by neměl mít zrnitost větší než 1-2 mm. Ty máš 2-4 mm.
Můžeme se jen domýšlet, že hrubším štěrkem ta báječná dlouhodobá kompletní vyvážená vědecká zásoba živin asi nadměrně uniká do vody.
Podle mne ty zásobní substráty jsou pro začátečníky holé neštěstí (pecha nuda). rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2017 18:32 Waynie Re: romant
No to je dost možné, občas mi nějaký ten ml u hnojiva ujel :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2017 17:37 R Muž romant [27987] Re: Waynie
Teď napíšu něco možná pro někoho překvapivé, ale tento jev jsem vždy pozoroval v nádržích kde bylo přehnojeno, tedy kyvadlo rovnováhy vychýleno směrem k bordel vodě. V hladovějších vodách jsem to nikdy nepozoroval, ale to je jenom můj odsledovaný názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2017 17:23 Waynie – Uhnívají rostliny
Zdravím, chtěla bych se zeptat, jaký může být důvod uhnívaní rostlin v mých akváriích. Jedná se o nenáročné rostliny (v prezentaci). Rostliny začnou uhnívat od kořene a pak se odtrhnou a ty, kterým se "daří" rostou strašně řídce a na každém stonku mám jen pár lístků. To samé ve druhém 20l akvárku, kde mám světlo silnější než v tom setu od Aquaelu. Posledních pár dnů se mi začaly tvořit řasy - hnědé i zelené v obou akváriích, každý den je odstraňuji, ale přes noc jsou tam znovu - myslím, že to bude mít asi souvislost s tím uhníváním. Nevím jestli těch rostlin tam není až moc, nevypadá to tak, protože z několika rostlin zbyly jen holé stonky :-( ...děkuji za každou radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 15:43 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Petas33
20mg/l jim musí stačit, mi rostou pistie i při 10mg/l. Sice pomalu, ale rostou. Pistii by PMDD pomoc mohlo. Moje pistie pokud nehnojím PMDD bez KNO3, tak mají žluté listy a na koncích uhnívají.
Já pistie dlouho řešil, ale nakonec jsem zjistil, že mnohem snazší je si pořídit jinou rostlinu: Salvinii. Limnobium laevigatum co doporučoval Václav mám taky a taky roste líp jak pistia, ale oproti salvinii roste pomaleji a bez hnojení má dírky v listech.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 15:23 Petas33 Re: NHKG
NO3 jsem meril vyslo 20 mg/l. Se studnicni vodou to vic nesrazim.Mam tady v sacku jeste pmdd pomohlo by jeho pridavani? samozrejme bez KNO3...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 15:11 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: vaaclav
Souhlasím s dusíkem. Chtělo by to změřit NO3. Pistia je obecně problémová, ale po adaptaci to vlhko pod krytem zvládá. Z plovouček je u mě nejméně problémová Salvinia molesta (nepukalka obtížná).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 15:03 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Petas33
Pistia nemá ráda velkou vlhkost pod kytem nebo i krycími skly. Zkus si sehnat Limnobium laevigatum. Plovoucí rostliny jsou dost náročné na obsah živin ve vodě hlavně NO3. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 14:40 Petas33
dobry den chci se optat.Kytky mi rostou akorat se nedari plovoucim rostlinam jako ruzkatec pistia.Pistia vzdy zhnedne listky uhnijí a zbudou jen kořeny.Kde muze byt pricina ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 14:17 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Maq
Maq má pravdu, je výrazne slabšia Pka1 = 9,24 (a to nehovorím od 2.a 3.) Disociuje v podstate až v zásaditom prostredí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 11:38 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Maq
Hm, to je pre mňa nová zaujímavá informácia, vďaka za opravu. Takže potom boritanov asi v prírode veľa nebude, pokiaľ ich rozloží aj kyselina uhličitá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.04.2017 10:24 Maq Re: zervan
zervan napsal: kyselina boritá je asi silnejšia ako uhličitá
Není. Rostliny ji přijímají tak jak je, tedy převážně nedisociovanou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 09:18 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Maq
To neviem, všade kde som zablúdil som skôr videl zmienku o vzťahu Ca:B. Obávam sa, že toto my bežní ľudia moc nepreskúmame - ak sa bóru pridá viac, je toxický a celkovo rozlíšiť nedostatok Ca od nedostatku B je náročné. Po pridaní kyseliny boritej sa zrejme vytvorí nejaký ten boritan (kyselina boritá je asi silnejšia ako uhličitá, takže zreaguje s hydrogénuhličitanom). Keďže sa pridáva minimálne množstvo, na alkalite sa to nijako neprejaví. S vysokou pravdepodobnosťou zreaguje s vápnikom, takže by mal vzniknúť boritan vápenatý Ca3(BO3)2 a ten by mal byť vo vode rozpustný (nezrazí sa - www.google.com/…)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 07:51 Muž Gumish [5] Re: stanki
Právě že toho TensoCoctailu (mikroprvků) tam dávám spíš méně. Po předešlých zkušenostech s Feroxem jsem je omezil. Tak to opravdu tím být může. Tak můžu zkusit zvýšit dávku TensoCoctailu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 01:55 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Ja mam tvrdu vodu a horcika pridavam dost. Tiez draslik. Tenso davam do 450l 3az4 gramy na tyzden a som zo zelezom tesne nad nulou. Nestacilo by mu len naopak, miesto ubrania hnojiva praveze pridat? Aspon umna som to takto vypozoroval
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 01:26 Maq Re: zervan
Dovolím si malý dotaz. Není to s tím nedostatkem bóru spíš tak, že ho neblokuje vápník jako takový, nýbrž vysoké pH?
Jinak ta diagnóza (bór) se mi docela líbí, za pokus to stojí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2017 21:37 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: RBeil
Áno napadlo, preto som to napísal - hrozí to hlavne v tvrdej vode. V profile mám odkazy aj na iné stránky opisujúce prejavy nedostatku prvkov, pre porovnanie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2017 21:18 Muž RBeil [174] Re: Gumish
A napadla tě verze že přebytek vapniku zpusobil nedostatek bóru? Na fotce dole je znázorněn nedostatek bóru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2017 21:17 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Gumish
Mne raz pri tvrdej vode pomohlo pridanie bóru - kyselina boritá, alias bórová voda. S tým však veľmi opatrne, treba dávku poriadne zrátať a pridať len jemne. No nejako sa mi to nezdá, Tenso Coctail má bóru dostatok, ja som vtedy používal starý MicroMix Plus, v ktorom bola bóru len polovica.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2017 21:02 Muž Gumish [5] Re: RBeil
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ano tuto stránku samozřejmě znám. Díky ní jsem usoudil, že jde o nedostatek vápníku, což může být tak způsobeno přebytkem hořčíku a draslíku. No a protože mám kohoutkovou celkem tvrdou, tak jsem v hnojivo omezil na polovinu právě draslík a hořčík. Ale výsledek se jaksi nedostavuje. Spíš je to horší a horší. Hygrophyla nasazuje lístky jak o život, ale hned se jí kroutí a opadávají.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.04.2017 17:59 Muž RBeil [174] Re: Gumish
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2017 22:19 Muž Gumish [5] Re: Jarry
Tak jsem v hnojivu omezil "K" a "Mg" a po čase se mi začaly kroutit a opadávat mladé listy na Hygrophyle Siamensis. Že bych stále něčím přehnojoval? Toho PMDD se mi zdá že dávám, čím dál méně a vodu měním 1x týdně 16l. Je pravda, že tam přibylo 5 neonek. Viz můj profil..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.03.2017 22:45 Muž Jarry [1437] Re: Gumish
Ano a já popravdě K2SO4 v PMDD moc nechápu. Ono se asi vychází z toho, že nějaké NO3 "vyrobí filtr" a pak že bude draslíku z KNO3 málo, ale třeba u mě to tak nefunguje. Už pár týdnů K2SO4 do hnojiva nedávám, NO3 mám stabilní na úrovni vstupní vody a draslíku pořád docela dost i přes velké výměny vody (už jsem ho měřil i v té kohoutkové vodě a opravdu tam skoro žádný není). Pro mě je to tedy jenom další důkaz, že žádná "univerzální" metoda hnojení nebude fungovat zdaleka všude a že investice cca 1500Kč za základní kvalitní testy (NO3, K, PO4, Fe) se vyplatí, pokud to člověk myslí s rostlinami vážně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2017 21:51 Muž Gumish [5] Re: MichalV
No to ono součástí PMDD je i K2SO4, a to si myslím že dodává do aqua ještě více draslíku. Kouknu na to! Je pravda, že se mi malinko začali kroutit nové lístky na hygrophyle siamensis, což by i nadbytkem draslíku mohlo být. Rozhodně teď to už bude lepší startovní pozice, než před měsícem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2017 21:24 Muž MichalV [327] Re: Gumish
Aj ja ďakujem za spätnú väzbu. Ešte ťa chcem upozorniť, že ak pridávaš dusík výhradne z KNO3, môžu u teba po čase začať problémy s hromadením draslíka. Tento problém sa tu riešil, tak si to dohľadaj, aby si tomu včas predišiel. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2017 21:00 Maq Re: Gumish
Blahopřeji.
Mně se s těmi mikroprvky osvědčuje hodně zdrženlivý přístup. Ovšem já nemám CO2, tak mně to tak nevalí. X-) Důležité je, že teď už víš, že to bylo železo, a tak při náznaku problému už budeš mít jasno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.03.2017 20:40 Muž Gumish [5] Re: MichalV
Fotka k příspěvku OK, tak se hlasím po více jak 14 dnech. Tak opravdu vysazení FEROXu pomohlo. Nahradil jsem ho PMDD s KNO3 a KH2PO4 ze začátku bez TensoCoctailu, tak aby se odčerpali nahromaděné stopové prvky. Poté jsem už začal přidávat i TensoCoctail. Nyní už rostliny jedou jak z praku, a po řase skoro ani památky. Díky všem za radu! potlesk
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 06:01 Muž Gumish [5] Re: Maq
Ono s tím světlem: svítím tak na 70% výkonu světel a to jen 6 hodin. Tak možná proto se ta Limnophila, tak táhne za světlem. Ona ta Hygrophyla, taky celkem dost šplhala vzhůru než aby se větvila. Nevím co na to má větší vliv. Jestli intenzita nebo délka osvitu. Ale kvůli té nynější řase, bych asi neměl přidávat ani na jednom do doby, než se to začne obracet k lepšímu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.02.2017 18:33 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Gumish
Rozdělej si to každé zvlášť kdykoliv můžeš cokoliv ubrat nebo přidat jak je to všechno dohromady už s tím nehneš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.02.2017 18:27 R Muž romant [27987] Re: Gumish
A to je škoda, oni za to kasírují a my tady potom máme řešit jejich byznys. :) Já proti těm klukům naprosto nic nemám, jenom se zde poslední dobou objevují dotazy jak přes kopírák a "viník" je vždy ten samý. ;-) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2017 18:24 Muž Gumish [5]
OK, namíchám si vlastně PMDD bez toho TensoCoctailu, ale i s KH2PO4 a KNO3 a budu to dávkovat, tak jak je u PMDD uvedeno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2017 18:14 Muž MichalV [327] Re: Gumish
jedna z možností ;-) ale keďže pridávaš mikroprvky a veľmi ti to nerastie, môžu byť nahromadené, preto výmena vody je na mieste.
Spätná väzba od teba je žiadúca, môže to pomôcť ostatným. Daj o týžďen-dva vedieť ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2017 18:06 Muž Gumish [5] Re: romant
Nijak jsem to snimi pak už nekonzultoval. První měsíc jsem prostě slepě jel dle tohoto (www.rostlinna-akvaria.cz/…) a pak už jen tápal. Při prvních náznacích řasy jsem tenkrát světla ztlumil, ale začala se mi ta Limnophila táhnout za světlem a Cuba taky nic moc, tak jsem pak po nějakém týdnu opět o stupínek na světlech přidal (mají stmívač).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2017 18:00 Muž Gumish [5] Re: MichalV
Takže kdybych jel dle tvého odhadu problému. Tak bych měl vysadit Ferox, přidávat např. 1ml KH2PO4 (což přidá 0,1mg/l) a možná použít z PMDD tu složku MgSO4?

Vstupní vodu mám teď dle vodárny:
pH 7.1
CHSK-Mn 0,6 mg/l
tvrdost Ca+Mg 1,6 mmol/l
vápník 56 mg/l
hořčík 5 mg/l
železo 0,02 mg/l
dusitany <0,01 mg/l
dusičnany 11 mg/l
(aktualizoval jsem to i v profilu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.02.2017 17:57 R Muž romant [27987] Re: Gumish
Jinak co tomu stavu říkají na rostlinná-akvária? Když někomu něco doporučují, tak předpokládám že s nějakým minimálním penzem informací, tak aby se to tzv. ukočírovalo.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 20 21

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 24747x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3947-uhnivajici-rostliny?od=251