Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prasklé sklo a jeho lepení

 

NápovědaFórum » Technika » Akvária 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 14 Přejít na další stránku   1  
Prasklé sklo a jeho lepení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 13:10 Muž RadekCX [219] – Re: jethro
hmm nechaval jsem si ted delat v Benexu v Treboni 90x43x32 (posledni vyska) a udelali do ze skla 5.6mm

a dno je vlepene mezi steny - urcite to predimenovane je, ale rozhodne jsem klidnejsi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 13:01 jethro
myslim,ze niektore nadrze su hrubkou skla zbytocne predimenzovane..mam mensie akvarka s tymito rozmermi:40x35x30,100x40x20,22x22x45...posledny rozmer je vzdy vyska akva.tieto nadrzky su zo skla 3mm hrubeho.a vsetky maju steny postavene na dne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 12:47 Muž kortezhugo [983] – Re: RadekCX
...no to je na tebe ako sa rozhodnes lepit - ja som lepil klasicky "sklo na sklo"...
...a 1,2,3,4 lepil hned "zaradom" a za 15-20 minut mozes aj posledne...
...toto "kvuli priznivejsimu namahani silikonu" som ani neriesil
proste sklo na sklo sa lepili akva XY rokov a nikto sa nestazoval...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 12:15 Muž RadekCX [219] – Re: kortezhugo
jasne chapu - je mi jasne z kdyz je to polozene na 45st ze se ta vaha roznese do stojanu

jeste dotaz - slepim jeden bok a dno (na obrazku 1 a 2) - nebo muzu rovnou lepit dal a rovnou tam nalepit i ty bocnice? nebo musim pockat az ztuhne 1 a 2 a pak lepim ty boky zase v pripravku?

pokud je totiz dno vlepene mezi boky (kvuli priznivejsimu namahani silikonu) tak ty bocnice nelezi na 1 i 2, ale jen na predni/zadni stene
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 11:54 Muž kortezhugo [983] – Re: RadekCX
...ono ked pouzijes pripravok ako sem dal soptik a ja - neide cela vaha skla na lepenu cast tu netreba nic "vymedzovat"...-dokonca este aj "dotlacit" treba...
...ak sa to lepi "normalne" klasicky na "stole" je dobre ak sa pouzije "nieco" cca 0.5-1mm na to - trebars spendlik...-ten sa po "case" vybere a prelepi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 11:28 Muž RadekCX [219] – Re: kortezhugo
jakym zpusobem zajistim to, ze mi vaha skla nevytesni veskery silikon? nekdo tu psal o nejakem spendliku, ale moc jsem to nepochopil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 09:05 Muž kortezhugo [983]
...ide o to ze to nemusi clovek drzat - pri vecsich akva aj viaceri...v podstate sa tam "nahadzu" skla a je to...
...a 1 clovek zlepi akva tak velke ake tazke sklo "unesie" :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 08:36 Muž kortezhugo [983] – Re: invalida
Fotka k příspěvku ...alebo takto...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 22:55 Muž soptik [40] - Rostliny – Re: invalida
Fotka k příspěvku například takováhle, jen rozměry vždy přizpůsobit velikosti akva a důležitá je přesnost uhlu 90° protože to je výchozí pro budoucí akva, akva se v ní lepí uhlopříčkou kolmo a vodorovně se zemí
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 22:36 S Muž invalida [3881]
Nemáte někdo fotku či nákres kolíbky k lepení..........
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 20:17 Tommys – Re: soptik
Děkuji za obsáhlou odpověď
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 20:13 Muž soptik [40] - Rostliny – Re: Tommys
já to teda dělal opačně než psal Yirka ale rozhodně je to pedevším o zpusobu nanesení. já si tubu seříznul kolmo na její pruměr, nikoliv šikmo jak bejvá naznačeno, pak jsem pistoli táhnul po lepený ploše skla pod uhlem 45° aby za ní zustávala housenka připlácnutá ke spodnímu sklu, ale její vrchol byl pěkně zakulacenej, to pak zaručilo že se silikon roztahne postupně do stran a nebudou bublinky. pak už jen čistě kolmo v co nejpřesnější poloze přimačknout další sklo a co nejméně s nim jezdit do stran. u širokýho skla se dobře reguluje tlouštka spoje když po částečnym přimačknutí strčíš těsně za hranu jen špičku špěndlíku a domačkneš na ni. radši nešetři a dej větší housenku než aby jsi musel rozlepovat a přidávat, je to pekná patlanina.. ve vnitřku akva zbytky rozmázni (zakulať rohy) a venku ji nech uscnout jak tak jak vyleze, po vytvrdnutí ji pěkně zařízneš podle skla, jinak si akorád všechno zamatláš, ale mužeš to i rovnou setřít, záleží jak moc se ti klepou ruce ;-) kolíbla je rozhodně supr pomocník!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 19:28 Tommys – Re: Yirka
Jasný vím co myslíš, nějaký to lepení mám za sebou komorovej filtr, 10L vytíračku a zmíněný 45L akva asi před 10 lety, ale je to už doba, takto velká nádrž bude můj první větší počin, budu mít na lepení takovou tu kolíbku tak to snad pujde
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 19:24 Muž Yirka [9118] – Re: Tommys
Já mám dojem že je to spíš ve způsobu vymačkávání silikonu do housenky. Je třeba ne táhnout za sebou, ale vytlačovt dopředu jakoby do protitlaku, tím tu housenku nenatahuješ a nedostává se do ní vzduch.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 19:21 Tommys
Ja bych se zeptal, ohledně předejítí bublin v silikonu je k tomu potřeba nějaká speciální technika přikládání namazanýho skla na sklo ke kterému se lepí?Myslím tím přikládání v nějakým uhlu a vytlačování silikonu do strany až na úhel 90st. Nebo prostě kolmo připlácnout dvě tabule k sobě zatlačit a vzduch si vyleze sám, kdysi jsem lepil 45L akvárko a šlo to hezky, ale to byla malá nádržka, teďka se chystám na 165L akva

A ještě bych se zeptal, jak přibližne silnou housenku silikonu pokládat na 6mm sklo, tak aby bylo silikonu dostatek a přitom ho pak nevytlačit tunu zbytečně ven
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 17:39 Muž mailo [14] - Rostliny – Re: soptik
Vdaka soptik, budem sa snazit aby vsetko vislo tak ako ma a voda drzala tam kde ma :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 15:37 Muž Yirka [9118] – Re: soptik
Máš pravdu, používalo se to i jako skleněné police nebo na stolní desky. Bylo to vytvrzenější a pamatuji se, že obkladači nadávali že se to špatně řeže. Jó, nebyly tenkrát (před 50ti lety) takové řezací instrumenty a materiály jako teď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 14:54 Muž soptik [40] - Rostliny – Re: mailo
tak ty roměry tomu asi tak odpovídaj, možná se mi to zdálo větší jak jsem byl menší :o) no je fakt že s tim máš ušetřenou starost s čístym černym pozadím, tak hlavně hodně zdaru když že ta odvaha do to jít ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 14:39 Muž mailo [14] - Rostliny – Re: soptik
To Cierne sklo ma asi 7-8mm a odrezat sa celkom aj dalo, malo rozmer 30x120cm takze som ho skratil na 80cm ako je plan. Islo to trosku tazko musel som riadne naklepat. Zrezavat to na 28 cm som si netrufal takze cele akva bude mat vysku 30cm no vodny stllec necham iba tych 26 cm aspon to bude pevnejsie samozrejme ze to aj ja poriadne vystuzim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 14:32 Muž soptik [40] - Rostliny – Re: miso21
trocha zručnosti a pár pomůcek a jde to snadno. je pravda že s tou třicítkou jsem z pohodlnosti šel ke sklenáři, ale přelepoval jsem jednou 240 nejhorší bylo ji rozřezat a očistit starej silikon. je potřeba mít akorád uhelník a dobrý je udělat si na to kozičku ve tvaru X tak aby byla pravouhlá (něco jako se používá koza na řezání dřeva) pak to jde uplně perfektně
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 14:23 Masarowitch – Re: miso21
Neni, každej trochu šikovnější kutil to v pohodě zvládne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 14:22 miso21
chlapi je to tazke zlepit akvariem male
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 14:18 Muž soptik [40] - Rostliny – Re: Yirka
no myslim že to snad bylo v nějakym starym nábytku - vytrýně jako regály a mělo to snad 1,5m na dýlku, takže to bylo určený puvodně jako obklady? a jaký to má vlastnosti, srovnatelný se sklem, nebo je to víc přitvrzený?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 14:16 Masarowitch – Re: soptik
Vypadá fakt bitelně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 14:13 Muž soptik [40] - Rostliny – Re: Masarowitch
Fotka k příspěvku to si myslim taky, že předimenzováním človek nikdy nic nezkazí a obzvlášť jak tu bylo řečeno, jiná je to umístit do sklepa a jiná do obýváku v paneláku sousedum nad hlavu.. chystám si nový kreveťárko o 30ti litrech a pře bude umístěný ve skříni těsně u podlahy a při čištění s nim bude potřeba hejbat, nechal jsem ho udělat ze šestky skla a je to opravdu robustní kostka a to na jistotě pouze přidává ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 14:10 R Muž Silent [5949] – Re: Yirka
Velmi správně. Byl to Opaxit nebo Chodopak. Používali se na desky s pískováním pro náhrobní kameny a na obklady. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 14:06 Muž Yirka [9118] – Re: soptik
Mám dojem že se to jmenovalo opaxit a používalo se to jako obklady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 14:03 Muž soptik [40] - Rostliny – Re: mailo
tak buď bylo štěstí tak hodně unavený že si sedlo i na tebe, nabo to nebylo zase až tolik let starý sklo. ;-) nejednou jsem řezal z vybouranejch panelákovejch oken tabulky skla k pužití na ryci sklo akva a bylo potřeba více pokusů než se zadařilo. spíš by mně zjímal jak to dopadne s tou tabulí černýho vlnkovanýho skla, pokud se nepletu, je to proti světlu průhledný a fialový viď? pamatuju že v dětskej letech jsme na to někde natrefili a rozbíjeli hromadu tabulí, zdálo se to mnohem vtrdší než obyčejný sklo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 13:56 R Muž Silent [5949] – Re: Masarowitch
Vždy je lepší použít výztuhy. Zabrání se zbytečnému pnutí skla a jako opora pro krycí jsou k nezaplacení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 13:44 Masarowitch – Re: Haimdol
Fotka k příspěvku Já jsem si nedávno lepil akva a i když to asi nebylo tak úplně třeba tak jsem ho opravdu dost přeztužil, ale když to skoro nic nestojí tak proč ne. To j můj názor.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 13:37 R Muž Silent [5949] – Re: Masarowitch
No vidíte. Však my se nakonec domluvíme. Myslíme prakticky totéž, jen jsme to jinak podali. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 13:36 Masarowitch – Re: Haimdol
Jasný a taky bych určitě doporučoval polélný výztuhy. Ono by se dalo říct že je to zbytečnost, ale pravda je, že to na tý pevnosti a hlavně spolehlivosti dost přidá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 13:33 R Muž Silent [5949] – Re: kortezhugo
Přesně! To je ono. Do obýváku s dětmi raději použiju silnější sklo než do odchovny ve sklepě. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 13:32 Muž kortezhugo [983] – Re: Haimdol
"Ovšem beru v potaz kam ta nádrž pak jde." - to hej - nap. deti su deti... :) ...a clovek ani "nezbada" kam ta lopta leti... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 13:26 Muž kortezhugo [983] – Re: Haimdol
...jasne X-) ...tiez som ju bral ako "jako minimální tloušťky skla" ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 13:24 R Muž Silent [5949] – Re: kortezhugo
Já neříkám že to neplatí. Jen bych to bral jako minimální tloušťky skla. Sám se při lepení orientačně těmito tabulkami řídím. Ovšem beru v potaz kam ta nádrž pak jde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 13:24 Muž kortezhugo [983] – Re: mailo
...dobre ti to odmasti aj Jar-ova voda...-benzin ti netreba... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 13:22 miso21
mailo prajem vela nervov s lepenim akva :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 13:21 Muž kortezhugo [983] – Re: Haimdol
...neviem ale tiez som lepil podla Loderstedt-ovej tabulky "neramove" akva a nebol ziadny problem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 13:17 Muž mailo [14] - Rostliny
Takze pani, sklo som uz narezal a obrusil. Islo to paradne vobec sa to nestiepalo alebo nelamalo tak ako pisal ® soptik. Silikon mi pride az v stredu a neman ani technicky benzin na odmastenie to hadam kupim v pondelok. Ked ho polepim a napustim tak sa tu urcite podelim o skusenosti. Inac s tym "stekanim" ste mali pravdu tam kde bola na okne v strede priecna plechova vystuha cez sklo vidno jemnu vlnku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 13:00 Masarowitch – Re: Haimdol
Ano myslím. Sklo má stejně ještě rezervy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 12:54 R Muž Silent [5949] – Re: Masarowitch
Jestli máte na mysli Loderstedtovy tabulky tak ty jsou brané pro rámová akvária a dnes se doporučují skla silnější, protože skla již nejistí rám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 12:50 Masarowitch – Re: Haimdol
Na 80 cm dlouhou nádrž a 30 cm vysokou se doporučuje 4,4 mm tlusté sklo. Vzhledem k tomu, že diskutovaná nádrž bude 28 cm vysoká, což je tak 26 cm sloupec a bude ještě vyztužená, nevidím ve 4 mm prosvíceném sklu takové nebezpečí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 12:36 R Muž Silent [5949] – Re: Masarowitch
Důležitá je kombinace všech rozměrů. Určovat sílu skla jen podle jednoho rozměru je trochu riskantní. Už jsem slepil poměrně dost nádrží takže vím o čem mluvím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 12:28 Masarowitch – Re: Haimdol
Délka neni zdaleka tak podstatná jako výška. Gravitace táhne dolů především sloupec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 08:44 Muž mailo [14] - Rostliny – Re: soptik
No uz som tu pisal ze mam iba 4mm sklo. Idem do toho aj tak no ked ho zlepim tak ho necham vonku napustene par dni pre istotu aj ked viem ze vonku moze drzat a potom doma sa moze nieco pokaslat. Vsak potom budem lutovat ze som nedal na vase rady. Taram taram a este som ho ani neskusal rezat ved mozno bude take zvetrane ze sa ani nebude dat smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2010 20:17 Muž soptik [40] - Rostliny – Re: mailo
přesně tak, sklo jak se jakždému zdá, není pevného skupenství, ale řadí se do kapalného. na x let starých skleněných tabulí např z oken lze naměřit přesun hmoty z horní části do spodní, zkrátka sklo ztéká, nahoře se zeslabí a dole nabyde. jinak použití skla z oken a skleníků na akva neni opravdu dobrá volba, sklo pusobením vlivů a času křehne a ztrácí svoji pevnost, mimo jiné to poznáš až budweš tabuli skla řezat. novou tabuli řízneš hezkym rovnym řezem,ale starou když ti přinejmenšim nepraskne uplně jinam mimo řez, tak většinou uřízneš tak že lom řezu bude podštípnutý k jední straně. ale u tvého případu asi s použitím zas takovej problém nebude, nejedná se o velkou nádrž, ikdyž ta dýlka už bude víc namáhaná na ohyb a nerovnost podkladu, ale pokud se ti povede dobrej řez a bude to alespoň to 6mm sklo, tak bych do toho asi šel...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2010 17:42 R Muž Silent [5949] – Re: NASREDDIN
Dobrá poznámka ;-) . Sklo je z fyzikálního hlediska homogenní amorfní materiál s vlastnostmi tekutin. Ovšem to se projeví až po veeelmi dlouhé době.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2010 17:41 Muž mailo [14] - Rostliny – Re: NASREDDIN
A to je co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2010 17:37 Muž NASREDDIN [1383]
mailo napsal: este som nepocul
a co třeba "stékání skla", o tom jste také neslyšel?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [14] ...... 32 33

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 38058x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3858?od=651