Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prasklé sklo a jeho lepení

 

NápovědaFórum » Technika » Akvária 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 22 Přejít na další stránku   1  
Prasklé sklo a jeho lepení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.06.2009 07:37 Muž FranzFritz [207] - Tetry – Re: kachna
Pokud je to pouze uštíplý lupínek skla z povrchu, který nezasahuje až do lepidla, nic nehrozí. Jen kamenem lehce zabrus a srovnej ostré hrany. Tím také lépe uvidíš do poškození. Raději se pořádně podívej, zda tam neuvidíš větvící se prasklinky. Bývají opravdu velice jemné, na fotce to nejde vidět. Pokud tam jsou, raději vyměň sklo. Praskliny i sebemenší se časem začnou namáháním zvětšovat a jejich postup nejde zastavit. Tedy jde, ale u akvária je nepoužitelný. 350 litrů je přece jenom velká zátěž.
Hodně štěstí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2009 07:23 Muž Landvir [57]
Podle mého názoru to vůbrc ničemu nevadí, trochu to zamázni silikonem a byde to dobrý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2009 06:34 Mrakoplash – Re: ČUPR
U takového objemu, bych to taky neriskoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2009 05:49 Muž Miras [111] – Re: kachna
no nevím jestli vidím dobře, ale to co vidím se mi zdá jako malé nic, tudíž já bych to neřešil, ale to je jen můj názor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.06.2009 00:58 Muž ČUPR [204] - Tetry – Re: kachna
Vezmi kýbl s vodou - tj. cca 10 litrů a vylej ho na tu dřevěnou podlahu v pokoji, kde máš akvárium. Potom si představ množství cca 30x větší a sám se rozhodni, co je pro Tebe jistější a bezpečnější.
Teď ale vážně - já osobně bych tedy neriskoval a nádrž pořídil zcela novou. Mám rád klidné spaní. V tom horším případě bych odříznul a vyměnil poškozené sklo. Ale to je docela náročná práce - záleží na tom jak jsou na sebe skla napojena. Také záleží na tom, kolik let je nádrž "stará".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2009 23:48 Muž kortezhugo [983] – Re: kachna
To mas len vystrbene ... tak to vyzera - trochu silikonu staci..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2009 23:42 kachna – Prasklé akvárium
Fotka k příspěvku Ahoj,
při stěhování mého nového akvária jsem na jednom ze schodů (pochopitelně na posledním) trochu klepl... a odštípl se mi kousek skla u dna... prosím má li někdo z vás zkušenosti s takovým to poškozením ať poradí jak nejlépe opravit, nebo akvárko vyztužit, případně jestli poškození neignorovat... nerad bych aby se po naplnění ozvalo filmové prskání skla a mou dřevěnou podlahu zalilo 350litrů vody :-)

dík moc a rybičkám zdar
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 23:07 Muž Sakul [13] - Cichlidy
Kdyš to tu pročítám, konkrétně o tom spoji, tak se přiklánim k ČUPROVi. Jako svářeč vim, že kdyš svár táhnu za sebou tak je hodně oslabenej a celkově stojí... rozzureny Takže si myslim, že to nebude jen tak i u toho lepenýho spoje, i kdyš se to na první pohled může zdát nelogický...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 22:22 Muž Jammes [72] - Afrika – Re: RAP
myslím že by to nemělo mít vliv na bubliny, po nanesení lepidla steně spoj domáčkneš a zbytek setřeš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 21:12 RAP – Re: Jammes
Třeba to má vliv na tvoření bublinek v lepidle. :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 21:00 Muž ČUPR [204] - Tetry
Jammes napsal: stejně si pořád myslím že směr nanášení lepidla nemá na pevnost vliv, naneseý lepidlo rozmáčkne přimáčknutý sklo a zbytek se stáhne stěrkou
Možná máš pravdu, ale mistr v oboru lepení akvárií nás učil tento způsob nanášení lepidla a měl pro to jistě pádný důvod. Možná mu šlo o rovnoměrnou vrstvu lepidla a aby se netahalo. A že to byl nějakej mistr! Já osobně fakt nemohu posoudit!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 20:45 Muž Jammes [72] - Afrika – Re: Jurasek
někdy pomůže i troška té síly :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 20:44 Muž Jammes [72] - Afrika – Re: ČUPR
stejně si pořád myslím že směr nanášení lepidla nemá na pevnost vliv, naneseý lepidlo rozmáčkne přimáčknutý sklo a zbytek se stáhne stěrkou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 20:44 Muž Jurasek [137] – Re: Jammes
Jo, já jen reagoval na ten nůž. Aby to někdo nezkoušel silou, když to tím jde nejlíp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 20:43 Muž Jammes [72] - Afrika – Re: Jurasek
právě že když je tam menší mezera tak to jde tou strunou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 16:53 Muž Jurasek [137] – Re: Kaplan007
Pokud je mezi skly mezera minimálně na tloušťku čepele nože, tak to půjde, ale jak tam bude mezera menší, tak to realizovatelné moc není...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 14:28 Muž Kaplan007 [51] – Re: Sid
Ja bych volil bezpecnejsi nastroj a to nuz na koberce. slo mi to s nim supr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 09:09 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Rebbie
Co zkusit ocelovou (kytarovou?) strunu? Pomocí ocelové struny se "odřezávají" poškozená čelní skla aut. Podobně jako s žiletkou je třeba maximální opatrnosti! Konce struny namotané nejlépe na dřevěných "rukojetích", na rukou pevné rukavice. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 08:37 Žena Rebbie [71] – Re: Mrakoplash
Ahaa, sklenar by to moh umet, co myslis? Premejslim,koho poverit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 05:56 Mrakoplash – Re: Rebbie
Žiletkou s notnou dávkou opatrnosti. Jde to těžko ale jde to ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 01:40 Žena Rebbie [71] – Re: ČUPR
Jak se rozlepi neco co je uz slepeny,prosim? Konkretne mi jde o kryci sklo,ktery je na fest nalepeny na akvarku a je tam jen malej otvor na manipulaci,coz mi vadi. Dumam jak se toho kryciho skla zbavit..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 00:36 Muž ČUPR [204] - Tetry – RE: Jammes®
Já na to nepřišel. Ale můj šéf a to byl nějakej mistr v lepení nádrží (a skleněného nábytku) se mohl vždycky zbláznit, když jsme to tak z počátku nanášeli. Logicky se nanáší lepidlo tak, že jedeš s "housenkou" v tahu. Je to ale špatné a nanášet se má zásadně tak, že vytlačuješ lepidlo vpřed - snad si to dokážeš představit jak. Něco na tom bude, protože tahem housenku zeslabuješ a nikdy ji neuděláš rovnoměrnou. To bys musel vytlačovat stále stejné množství lepidla a pohyb by musel být také rovnoměrný - což dokáže jen stroj. Housenka by měla být vytlačena najednou po celé délce lepeného spoje - tedy bez nastavování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 21:34 Muž Jammes [72] - Afrika – Re: ČUPR
Jak si přišel na to že spoj při nanášení lepidla tažením je oslabený?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 21:28 Muž Kaplan007 [51] – Re: RAP
jasný. do zítra to nechám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 21:23 RAP – Re: Kaplan007
Počkal bych ještě 24hodin, kvůli vytvrzení lepidla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 21:20 Muž Kaplan007 [51] – Re: ČUPR
Měnil jsem zadní sklo. Přesně jak píšeš. Odříznul jsem, pořádně očistil, odmastil. Lepidlo jsem táhnul (teď už vím že to není dobrý způsob hmm ). Mám to jako záložní akva. Lepidlo jsem koupil docela kvalitní a vypadá to že to drží fakt fest a jelikož jde o 45l tak bych z toho asi nedělal vědu. Ty bublinky o kterých jesm psal jsou fakt mini a nejsou podél celého spoje, jen místy. Zítra zkusím napustit vodu a uvidím co to udělá...
(jinak akva je nové)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 18:03 Muž ČUPR [204] - Tetry
Rozlepit - očistit řádně od lepidla, odmastit, a znovu přilepit. Doufám, že to lepidlo nanášíš pomocí injekční stříkačky a "proti srsti". Pokud housenku lepidla táhneš "za sebou" je spoj oslabený, nekvalitní a bublinky vzduchu tam v žádném případě nesmí být! Pokud je to starší akvárium, řešil bych to raději novými skly a celkově nově lepenou nádrží. Také nevím, které sklo vyměňuješ, je nutno dodržet postup lepení skel. V každém případě já bych to osobně řešil novým sklem celé znovu!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 15:17 Muž Kaplan007 [51] – Re: RAP
Měnil jsem dneska 1 sklo akva. Něco takového jsem dělal poprvé. V místě spoje se po přilepení objevili malinkaté bublinky vzduchu. Nevím jestli je to tím, že jsem sklo moc přimáčkl. a chci se zeptat jestli to nebude mít velký vliv na pevnost akva. Jedná se o poměrně malé, 45l akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2009 23:31 hkei – Re: Norton
Reakce víc než "s křížkem po funuse", ale třeba sem ještě náhodou zabloudíš ...
Čikuli nemělo s toluenem nic společného, kromě toho, že se obojí užívalo k "čuchání" (fetování). Jinak ale Čikuli je trichloretylen, plexi se s ním dá lepit dobře a jakmile vyprchá (spoj vyschne - otázka pár desítek sekund), je spoj naprosto netoxický.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 16:50 Tomasovic
Zkus lekarnu, nevim o zadne, kde by ho neprodavali ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 16:48 Muž deathfoe [58] – Re: JuraS
Jo paráda, dík, možná se do toho pustím už brzy. Ještě taková hloupá otázka: Hypermangan seženu kde?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 16:40 JuraS – Re: deathfoe
octem resp. kyselinou octovou stejně musíš ustálit akva silikon po zaschnití..aspoň ten můj od den braven to má v návodu...pak to propláchni jarem, vodou, já přidal řádně fialový proplach hypermanganem..obalil jsem rohy toaleťákem..de fanto oblepil..napustil skoro až po víčko vodou s hypermanganem a by bylo vidět kdyby propouštělo..nechal jsem to tam tak 4 hodiny a než to dám do provozu tak to ještě pro sichr propláchnu savovou vodou na desinfekci vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 16:36 Muž deathfoe [58]
Ještě se chci zeptat, po odstranění silikonu pomocí perchlorethylenu, tak potom to mám ještě vyčistit octem nebo savem (ředěným?), mýdlovou vodou? Co doporučujete? Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 16:34 Muž deathfoe [58] – Re: JuraS
Já myslím, že vydrží dost a navíc hodně horká voda by vůbec neprospěla tomu sklu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 16:04 JuraS
Jakou teplotu vlastně akva silikon vydrží ? Vydřel by horkou vodu ? Co ho tak rozpustit nebo alespoň dostat do stavu kdy budě měkký ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 15:47 Muž deathfoe [58]
Díky za nápady - odlamovací nůž i perchlorethylen mám doma, tak něco zkusím. No a strunu mám jen na kytaře, takže tu sundávat nebudu :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 15:43 zeck
Akvárium jde taky dobře rozřezat tenkou strunou z kytary, tam nehrozí ufiknutí prstů, jako třeba u žiletky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 15:40 R Muž Silent [5949] – Re: deathfoe
Raději bych použil odlamovací nůž. Tam je menší riziko pořezání, ale i tak bacha na prsty. Vím o čem mluvím ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 15:39 JuraS – Re: deathfoe
žiletkou, lámacím nožem, skalpelem..jde to špatně, aspoň mě..jinak jsou ředidla co úspěšně naleptávají silikona pokud budeš celé akva rozebírat tak proč řezat silikon a odmašťovat když to jde de fakto pohodlněji..já předělával teď vnější bio filtr a používal jsem perchlorethylen..docela rozleptává akva silikon...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 15:32 Muž deathfoe [58] – Re: Haimdol
No jo taky pravda, to mě takhle hned nenapadlo :). No a ty spoje rozříznu žiletkou nebo čím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 15:29 R Muž Silent [5949] – Re: deathfoe
Ideální by bylo akvárium rozebrat, prasklé sklo vyměnit, řádně očistit, odmastit a slepit kvalitním akvaristickým silikonem. On ten starý silikon už nebude žádný terno a jistota je jistota.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 15:23 Muž deathfoe [58] – Prasknutí dna.
Fotka k příspěvku Zdravím, mám ve sklepě hodně staré akvárium (kolem 15 let) o roměrech 80x40x40 128 litrů (sklo 5 mm) lepeného bílým silikonem, kdysi v něm několik let měl otec rybičky a teď už je zase plno let ve sklepě vypuštěné. Při manupalici jsme kdysi ťukli do dna, které prasklo, prasklina jde vidět červenou čárou na přiloženém náčrtku. Jen připomínám, že boční stěny jsou lepeny na vrchní plochu dna, tudíž nejsou lepeny jako dnes na boční stěny dna. Jde mi o to, jestli by to šlo opravit, protože ta prasklina na dně by nemusela až tak vadit, když na to působí kolmý tlak, samozřejmě bych všechny spoje přesilikonoval černým silikonem i tu prasklinu, no a nebo na tu prasklinu ještě nalepit plát skla? To akvárium, pokud bych ho takhle spravil by bylo ve sklepě, doma bych to fakt neriskoval, tak co vy na to? Šlo by to spravit? (ne za 1000+ kč si nové kupovat nebudu) :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 12:51 RAP – Re: mirlun
coze takové ba přímo rouhání!!! Že se nestydíš. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 11:57 Muž Mickey [6] – Re: amirinda
Neodpovídá tobě ale na první příspěvek a navíc si nepročet celý vlákno.. smich smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 11:17 Muž Miras [111] – Re: grizly
a proč bych ho kupoval když už ho mam smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2009 22:42 Muž grizly [145] – Re: Page
Kup si akfarko uz hotove a mas to bez starosti... tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2009 13:04 Muž Miras [111] – Re: JuraS
s tím hypermnanganem dobrej nápad, díky palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2009 11:01 JuraS – Re: amirinda
Samo, že se pak musí opláchnout vodou. Já filtr vypláchnul vodou, pak přidal trochu octa, zase voda a nakonec trochu hypermanganu..přitom jsem zjistil, že mi někde mikroskopicky protéká a tak zítra po uschnutí voda a plná lahvička inkoustu..a snad se mi ta dírka podaří odhalit..suchý filtr obalím toaleťákem a kde bude prolínat tam se objeví modrá skvrna...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2009 10:23 Muž Miras [111]
no a předpokládám že vše co píšete nijak nevadí rybám, nabo to po přelepení musím ještě nějak očistit od toho acetonu, benzínu apod.?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2009 08:19 JuraS
Perchlorethylen..včera jsem přelepoval jednu stěnu vnějšího filtru..to bylo odřezat silikon, oškrábat ho ze skla a dočistit..celkem 6 hran skla. Hodně jsem větrat jinak bych mohl z okna chytat růžové slony s legračními žlutými fleky na bílém bříšku...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [22] ...... 32 33

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 38058x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3858?od=1051