Krevetky - rozmnožování a odchov
Souhlasím. V pojmenování krevetek je šílený zmatek. Řešilo by to kvalitní vědecké pojmenování, ale i to se zatím vyvíjí, protože spousta druhů není ještě dokonale popsaná. A navíc jsou tak mrňavé, že člověk mezi nimi rozdíly minimálně bez kvalitní lupy ani nepozná.
- tohle jsem pochytil na shrimpnow.com, kde diskutuji krevetkari doslova z celeho sveta a bez jednotneho angl. nazvoslovi by se nikdo nedomluvil
- a vypisovat kompletni latinske nazvy se urcite nikomu nechce
- "sjednoceni" angl. nazvoslovi se venuji fora/temata, protoze je v tom neskutecnej b....l
- stejna krevetka se ma XY ruznych nazvu od Ameriky po Australii
- a kazdym dnem pribyvaji dalsi var., hybridy atd. atd.
V tom případě se ti omlouvám. Raději používám slovní názvy než třípísmenkové zkratky, protože pak stačí, když neodpovídáš na to, co se tazatel ptá, a vznikne z toho takováto zápletka
- ve svem prispevku Jiri jasne psal o AQ s Red Cherry(RCS), kam jeste navic pridal Sakury a chtel pridat navic Yellow
- CRS jsem ani nekomentoval, neni treba
- muzete se max. rozcilovat nad svou neznalosti obecne angl. terminologie znaceni krevetek
Až teď jsem k tomu zase sednul a čtu ty příspěvky a nestačím se divit jak najednou z označení RCS udělali CRS
Asi předpokládali záměnu písmen omylem. Ale už jsi jim to vysvětlil sám
Jiří se ptal na "Red crystal" a ty jsi mu odepsal, co jsi mu odepsal. To si každý může přečíst. Odepsal jsi hloupost a to žádným okecáváním nezměníš. Příště používej raději obecně používané termíny a nebudeš muset číst kritiku.
Ahoj, děkuji za upřesnění. Sice mám krevetky cca rok, ale nikdy jsem to až tak do hloubky neřešil. Dnes jsem půl dne seděl u googlu a študoval. Takže už mám hlavu pěkně našlápnutou a ty "yellow" přidávat nebudu. Ale ty CRS možná zkusím. Každopádně děkuju za snahu mi pomoci.
- pro vsechny
- Red Cherry Shrimp - RCS - Neocaridina Heteropoda sp. Red cherry
- Crystal Red Shrimp - CRS - Caridina cantonensis sp. Crystal Red
- chce to sem tam cist i jine stranky o krevetkach nez mistni web
Jiri_99 napsal: Ahoj, mám v akvišku spoustu Red Cherryn, kdysi jsem k nim přidal pár kousků "Super Red", které sem tam i potkám při pozorování mého vodního života. Přemýšlím, že bych k nim přidal i var. "Yellow" a možná "Red Crystal". Zajímalo by mě, jestli se budou pářit navzájem a vznikne barevná mutace, nebo budu mít prostě červené a žluté, což bych byl radši.. Nemá s tím někdo zkušenost?
Děkuji..
Ahoj, Jirko. Var Yellow se ti s cherrynama poprčí, je to jeden druh (Neocaridina heteropoda). Ale CRS k nim můžeš přidat bez obav, je to zcela jiný rod (Caridina cantonensis) a křížit se ti nebudou. Seic napsal velmi nepřesný příspěvek. CRS se nekříží ani s Yellow, ani se Sakurou, ani s žádnou jinou Neocaridinou.
Myslela jsi správně. Sakura vznikla z red cherry - obě Neocaridina heteropoda. CRS jsou úplně jiný rod (Caridina cantonensis)
seic napsal: - uz RCS a Sakury se ti mezi sebou krizi (Sakury jsou puvodne vyselektovane, cervene RCS)
? Myslela jsem, že sakury jsou vlastně Red Cherry a označení RCS se používá pro Crystalky?
Nejlepší by bylo pokud by jsi měl někde v oklí někoho podobně zaměřeného a jednou za čas si něco čenžnout
tak držím palce já jsem se dostala teprve do stádia Cherrynky obič
malyLibor napsal: No, Sakury právě vznikly selekcí Red cherry. Sakura by měla být sytě červená, bez průhledných skvrn, a to jak samice, tak samec, který je sice světlejší, ale komplet zbarvený, beze skvrn, a jejich potomci by měli být stejní... Ve skutečnosti je to ale často trochu jinak.
Právě že zdroj je jako to už bývá u levnějších zdrojů nejistý a tak ikdyž třeba krevetky budou vypadat na nějakou úroveň Sakur (myšleno podle třídění z toho odkazu co jsem dával) tak potomstvo už takové být nemusí. Takže to chci zkusit třídit, nevyhovující vyřazovat a případně tu barvu takto postupně stabilizovat. Jenže časem bude potřeba oživit genofond a tím se to asi zase může rozházet. Asi je to nekonečná cesta ....
To jsem si myslel. Takže je přidávat nebudu a nechám si co mám.. :(
Děkuji za info.
- uz RCS a Sakury se ti mezi sebou krizi (Sakury jsou puvodne vyselektovane, cervene RCS)
- temi var. Yellow myslis Neocaridina heteropoda sp. Yellow ? tak ty se samozrejme budou krizit s RCS i Sakurami
- vysledkem ale nebudou cervene a zlute krevetky, bude to smerovat k puvodni divoke, "bezbarve" variante
CRS sa ti s nimi páriť nebudú,je to caridina.Yellow som nemal tak nemôžem objektívne hodnotiť.Na nete je kopec tabuliek čo sa s čím môže krížiť.
Ahoj, mám v akvišku spoustu Red Cherryn, kdysi jsem k nim přidal pár kousků "Super Red", které sem tam i potkám při pozorování mého vodního života. Přemýšlím, že bych k nim přidal i var. "Yellow" a možná "Red Crystal". Zajímalo by mě, jestli se budou pářit navzájem a vznikne barevná mutace, nebo budu mít prostě červené a žluté, což bych byl radši.. Nemá s tím někdo zkušenost?
Děkuji..
No, Sakury právě vznikly selekcí Red cherry. Sakura by měla být sytě červená, bez průhledných skvrn, a to jak samice, tak samec, který je sice světlejší, ale komplet zbarvený, beze skvrn, a jejich potomci by měli být stejní... Ve skutečnosti je to ale často trochu jinak.
Já to chci zkusit, příští týden budu mít nějaké označené jako Sakura, tak jsem zvědav. Zajímali by mě nějaké zkušenosti. Nikdy jsem nic takového nedělal, takže jakýkoliv postřeh a info beru
Zajímavé.... konečně začínám rozumět pojmenování Sakura a Super red Sakura
Jinak já Cherry nijak nevybírám a stále je mám pěkně červené... tedy, samičky, samečci jsou samečci... více průsvitní než červení. Ale je fakt, že já mám cherrynky spíše jako pomocníčky, úklidovou četu.. a i tak nadělají ještě parádu.
0 08.09.2012 22:15 lhajek [1870] - Rostliny Staráte se někdo o selekci cherryn? Existuje nějaká jejich stupnice jako třeba u Crystalek?
Našel jsem zatím jen info z tohoto fóra:
www.aquaticquotient.com/…Starší reakce
Tak postupně to téma pročítám celé a narazil jsem na zajímavá upozornění:
vóťa87 napsal: ...Z vlastní zkušenosti vím, že má negativní dopad na reprodukční schopnosti některých citlivějších krevetek a ryb-což je fakt, který laik jemuž nejde prvé řadě o odchovy ani moc nevnímá. ........
....... živočichy to okamžitě v nižší koncentraci neusmrtí, není to dlouhodobé dávkování, otázku pozdějšího dlouhodobějšího dopadu a dopadu na chov nikdo moc neřeší, leč negativa tam jsou.............
.......Míchejte a hnojte dle Vašich uvážení. Použití GA má svá pozitiva i negativa…Důležité je dle mého názoru znát ta negativa a až pak to zde nabízet, jinak mi to přijde jako hazard se zdravím všeho živého…
Barakainus napsal: ...........Takze jedina uzitecna informace je ta o vlivu na citlive krevetky. Sice je to velmi sporadicke a co vim, nijak nepotvrzene, ale je dobre si to pamatovat a pripadne si rozmyslet, jestli lit Excel do akvaria s KingKong krevetkama je az tak uplne fajn napad......
Tak si myslim, ze tady to muze skoncit. Lide slyseli pro a proti, byli povzbuzeni i varovani. Tady v sekci Inzerce se uz da (skoro)Excel koupit, tak at se kazdy rozhodne jak chce.
Takže s tím působením na živočišstvo to asi nebude tak jednoduché v případě tohoto přípravku jak jsem si myslel. O nějaké vědecké studii nikdo nepracoval jak to působí dlouhodobě na osazenstva v akva, že? Zejména tedy krevetky.
Ale doporučuju tu debatu na uvedeném odkazu pročíst ikdyž je toho docela dost. Ale dá se to.
V tom případě použij jak psal Rakvista na do plnění CO2 Easy carbo nebo PMFE. Čistý objem máš v prezentaci kolem 30L tak by nevyšlo myslím ani moc draho. Ale já osobně s těmito přípravky nemám zkušenost. Každopádně krevetkám by to nemělo vadit.
EDIT: tady je o tom vlákno:
rybicky.net/forum/15164 krevetkám se daří, ale ty kytky na tom po tom vysazení CO2 nejsou úplně nejlíp... cuba už mi začala dělat solidní koberec, a teď spíš stagnuje. Takže není tak úplně pravda, že všechno běhá v pohodě..
Po výměně vody se krevetky svlíkaj a to je jejich čas na sexuální hrátky...ta změna může bejt motiv.
Baby boom krevetek bych také přisuzoval lepší vodě. A pokud ti krevetky a rostlinky prospívají, tak já bych nic neměnil. Nepřidával bych CO2 ani hnojivo. Proč měnit něco, co dobře funguje? Ale to je jen můj soukromý názor, nikomu jej nevnucuju
5 02.08.2012 14:20 - Nemělo by vadit.Používám PMFE což je taky nějaký zdroj uhlíku a CRS to snáší v pohodě,apropo bali tu někde psal že má krevetky v pH 8.
Aha, tak to je super, že to pH je ok, já se bála, že kvůli němu ty krevetky nepůjdou! A to EasyCarbo krevetkám nevadí? Plánovala jsem začít dávat malinko pmdd, tak bych mohla třeba začít i s tímhle rovnou...
V pH bych problém neviděl a místo CO2 se dá použít Easy carbo.
Hm, tak já lahev nemám, teď na to nejsou peníze... Takže burčák teda radši nezkoušet? Jak tak čtu ten odkaz, tak to zvyšování alkality asi není moc dobrý nápad - "Zvyšujeme-li alkalitu, dochází často k vzestupu pH, snižování množství volného CO2..." Vzhledem k tomu, že bych alkalitu zvyšovala právě kvůli přidávání CO2 a tím i cíleného snížení pH, tak by to asi bylo trochu kontraproduktivní
. Co s tím? Je pro krevetky (nejen sakury, ale pak i ty CRS nebo zebry) to pH problém, nebo to s tím půjde? Když teda oželím C02 a budu doufat, že si s tím kytky nějak poradí?
0 02.08.2012 13:34 Rakvista Z láhve je to samozřejmě stabilní,ale viz tabulka
www.aquato.cz/… pravda jde jen o doporučení
Já mám vstupní vodu s alkalitou kolem 1,5dKH a nic s tím nedělám a CO2 přidávám z tlakové lahve. Z burčáku to byl problém, nebylo to dost stabilní, ale z lahve to jde. Je potřeba být ale opatrný. Vysvětlení zde:
maniakva.sweb.cz/… a další články o chemismu vody. Je tam pokud si dobře pamatuji i jak zvyšovat nebo snižovat.
Tohle jsem ještě řešit nemusel,takže se ani nepídil jak.Určitě to tu bude někde ve fóru
možná ve vláknu "Nízká UT"
A zvednout ho mám prosím jak?
Při tak nízkém dKH bych jej nejspíš zvedl než bych začal s CO2 jinak to jsou parametry ideální i pro náročnější druhy krevetek
A ano může to být změnou vody.
Na začátku měsíce jsme se přestěhovali z Žižkova na Barrandov, takže mám teď trochu jinou vodu, dost měkkou. Od stěhování se mi začaly strašně množit Sakury, dřív nic moc, teď tam mám tak kolem 60 mladých a minimálně další dvě várky jsou na cestě (vím, že ty co už se jim vyklubaly už musely nosit vajíčka před stěhováním, ale stejně je to strašný baby-boom oproti dřívějšku, kdy prakticky žádný nepřibývaly). Jeden čas jsem na žižkově přidávala C02 (částečně kvůli kytkám, hlavně cubě, ale částečně i kvůli pH - drží se jinak pořád tak nad 7,5). Od stěhování jsem ho ještě nezavedla, nebyl čas. Tvrdost při posledním měření: CT 5,5, UT 2,5.
Proč to píšu... Chtěla jsem se zeptat na pár věcí. Jednak co si myslíte o tom baby-boomu, jestli to může být tou změnou vody (zatím proběhly dvě výměny po 10 l, při stěhování převezena tak necelá půlka vody). Pak taky jestli mám zase začít s tím C02 a jaký by bylo ideální pH, na který se mám snažit dostat (i když i těm kytkám by to CO2 asi pomohlo), eventuálně jestli mám tu vodu ještě nějak jinak upravovat (kromě olšových šišek a dubového listí). A třetí věc... Ze začátku jsem zkoušela i CRS, ale všech pět postupně vymřelo, takže dost velkej neúspěch... Myslíte, že bych to s nima mohla zkusit znovu, šlo by to s touhle vodou líp? Je fakt, že i akvárko je už víc zaběhnutý a hodně zarostlý (večer snad dodám nový fotky)... A taky jsem chtěla zkusit ty babaulti zebry, myslíte, že půjdou?
Tak držím palce, ať se ti je podaří odchovat.
0 01.08.2012 12:31 jirkamrvik krevetky se narodily 30.7 a je jich asi 10
Starší reakce
ahoj, já mám yellow skoro rok. rozmnožují se mi taky hodně pomalu. vajíčka ztrácejí hlavně mladé samice, čím starší jsou tím méně ztrát...asi zkušenosti s mateřstvím
Každá krevetka je jiná. Taky hodně záleží na vodě do které jsi je dal. Ale mně ani tak nešlo o to, že by samička vajíčka pouštěla ze stresu. Spíš jsem psal o tom, že samička potřebuje více samečků, aby mohla oplodnit všechna vajíčka. A někde jsem četl, že neoplodněná a nevyvíjející se vajíčka postupně zahazuje. Když jsem měl první krevetky, přírodní Neocaridina denticulata, tak mi někdy samička nosila taky třeba jen 6 vajíček... a jindy celou spoustu pod zadečkem.
Mne šli CRS 4 dni poštou a ani po takomto prevoze samičky o vajíčka neprišli.
Tak věřím, že za 2 týdny už jich budeš mít aspoň 10. Mladé jsou malinké, ale pokud tam nemáš jiné ryby, měly by v pohodě vyrůst. 12 litrů pro red cherry stačí.
Tak toto sa mi jakživ nestalo,prelovujem úplne v pohode.Samozrejme do vody o rovnakých či podobných parametroch.
V atlasu je kolik jich má většinou tudíž "průměrně",pak záleží z kolika se vyklubou a co z toho dožije produktivního věku.Ono pokud budou mít chudou stravu což u Tetramin nehrozí,ale je to možné.Potom budou problémy při svlékání.Protože narozdíl od ryb potřebují větší množství vit.E5,astaxantin atd.
Je nejspíš jasné že půlroční samička nebude mít tolik vajíček jako cca jednoroční.
Dalo by se polemizovat...skusím dát těhuli zvlášt spočítat pak mladý a zopakovat to po třeba 3 měsících....jak spočíst vajíčka si neumím technicky představit.
Přidat reakci
1 ...... [18] ...... 38
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 45316x