Plži
jsou to prakticky všichni které si můžeš do akva zanést jako černé pasažéry spolu s novými rostlinami nebo dnem - malí kružníci, větší okružáci , různé piskořky nebo levatky - ty bych řekl že když jsou malé tak jsou asi nejlepší konzumenti zbytků rostlin.
Okružák kanadský, ale pozor při vydatném krmení ryb bude žrát pouze zbytky po nich a přemnoží se.
Asi to patří do sekce Plži - tam najdeš také více informací.
0 15.03.2013 14:45 Bin [144] - Amerika 0 15.03.2013 13:45 Ferosek – jakeho šneka
Zdravím.Prosím o radu jakeho šneka vybrat coby požíral zbytky rostlin ale zdravé nechal na pokoji.Tet tam mam neritinky ale ty žerou jen řasy.
Starší reakce
Na ten detrit do dna piskořky a na ty odumřelý části rostlin třeba okružáky, nebo levatky.
0 09.03.2013 22:57 Dezidor – Potřebuji poradit
Chtěl bych do akvária nějaké šneky, kteří splňují tato kritéria:
- žerou odpad (detrit, zbytky krmení a tak), pojídání řas není překážkou
- nežerou v žádném případě rostliny a to ani v případě, kdy ty nejsou v nejlepší kondici. S požíráním zjevně odumřených částí rostlin nemám problém.
- nejsou malincí
- voda tak 20-27 stupňů, normální pražská
- množí se v akvarijním prostředí, ne však extrémním způsobem
- není příliš náročný
Poradíte někdo?
Starší reakce
Velmi choulostivý plž. Potřebuje dostatek řas, jemný substrát, aby si neodřel ulitu při čištění skla u dna a hlavně neobyčejně opatrnou manipulaci. U mne moc dlouho nevydržel, přestože ostatní příbuzní zubovci dobře prosperovali. Velmi se mu zeslabila ulita, ale z jakého důvodu uhynul nevím.
Starší reakce
Samozřejmě souhlas
Plže nie sú škodcovia, skôr naopak(ak neprekrmuješ a nemáš ich premnožených)
.
Ano mřendu jen pokud má akva více jak 200L jinak budou vystresované. A mohou napadat ostatní obyvatele. Jinak do menšího akva je ideální Clea Helena
Nic proti doporučení mřenek, ale je třeba mít na paměti jejich prostorový nároky, tak aby tazatel v návalu emocí, jak se šneků zbaví, nezpůsobil svému akváriu nějakou nechtěnou jinou pohromu.
Eddie, já bych se těch šnečků zas tak nebál. Teda jestli jich tam nemáš tolik, že leze jeden přes druhého
Já mám také spousty kružníků a piskořek a musím uznat, že odvádí skvělou práci a ani rostlinám nijak neškodí. Každý týden při pravidelné údržbě jich pár desítek vyndám, ale jinak je nechávám být - jsou to skvělí pomocnici. Tak či onak bych žádnou chemii radši nezkoušel, mohlo by z toho být víc škody než užitku. Můžeš zkusit nějaký šnekožrouty jako např. helenky nebo Mřenku pakistánskou, ale ta je prý pěkná potvora
Určitě né chemii!!! Přemnožení šneci nejsou chybou šneků, ale chybou toho co se stará o akva, ale to je na dlouhé povídání. Jestli mohu doporučit účinnou metodu zbavení se šneků, tak to je jednoznačně nasazení šnekožrouta Surmovky vražedné (Clea helena) Já je mám ve všech akváriích a mimo to, že je to krásný šnek, tak mi pomáhá odstranit nežádoucí přistěhovalce. Občas jim dokonce sám naházím pár okružáků či levatek a nikdy se nestane, že by se přemnožili.
Všechny stejně nikdy neodstraníš nějací tam vždy budou. Já mám šnečky hlavně v externím filtru
. Ale tam mi nevadí. V akváriu nemám skoro žádné nevydrží tam. Mám tam botie
Jinak.
Nepřekrmovat ryby, udržovat dno v čistotě, oni za to nemůžou, když mají dostatek papáníčka, tak je kalamitka.
Eit: Je zbytečný dávat stejnou otázku do více vláken, je v tom potom lehce chaos.
0 23.12.2012 17:01 eddie – šneci
Chtěla bych se zeptat jak odstranit malé šneky z akvária.Jestli chemicky nebo jinak.
Děkuji za odpověď.
Starší reakce
Na burze jsem koupila tři modré, uvidíme, jak se vybarví...
Ty červené jsem míval kdysi dávno, když jsem byl ještě malý a obyvatele jsem spíš víc trápil než choval .... Ale okružákům se dařilo, těch bylo neustále přemnožíno. Ne jako teď, člověk aby je v akváriu hledal. Asi budu muset zase trochu přikrmit ať se mohou trochu rozmnožit ....
No, mně se líbí... nejvíc ti červení
Ale kropenatí se líbí helenám
A tvůj odborný posudek jsem přehlédl, omlouvám se.... tak mne napadlo, že zítra věnuji chvíli na přepsání jmen svých chovanců.... dosud jsem uváděl okružáky ploské
sivon napsala: To, co máš v akváriích jsou jednoznačně okružáci Planorbella. Hodí se i do těch 9 litrů a jsou pro toto mini ideální. Likvidují zbytky i řasy.
Planorbella duryi = okružák kanadský
a jak už mají v názvu ...bella (italsky pěkný), jsou to fakt fešáci, že?
Zas to nepřechval, takový machr na focení nejsem ... ještě se mám hodně co učit.
Když se podíváš třeba na tohle:
www.akva.sk/…
nebo tohle:
www.akva.sk/…
tak jen blednu závistí ....
Krásná fotka. Jsem zvědav, jestli někdy takovou dokážu udělat... Tak mne napadlo, že minule jsme sivon zatáhli do povídání o piskořkách a ona nám neřekla, jestli je to okružák ploský nebo kanadský... ale pokud si dobře pamatuji její popis, měl by to být okružák kanadský.
Ano, klasický okružák "kanadský"...
Tak tohle by měl být klasický okružák.
Tak tahle fotka je už o něco lepší než ta minule ....
Starší reakce
podle toho jak jsou ty neritiny velké, jsou-li větší než ona (1:2) tak je nechá helena na pokoji a bude radši lovit menší šneky. dal bych tam jen jednu helenu
Nevyhrabe, vyhrabej ho co nejdříve... to snad nebude tak těžké, Clithonka by byla škoda.
Ještě fotečka..
Včera sem si přinesl Tylomelania, a na noze má zřejmě nějáké parazity, par mm dlouzí černí, moc to není videt pořád se hýbe
. Nevíte co by to mohlo být a co s tím?
Přesně tak, jak sem měl akvarko jen chvilku, řikal sem si co s tou vodou je...že je nějaka tmavá, pak sem koupil neritiny a zjistil sem, že voda byla v poho ale sklo ne
Tak samozřejmě pokud je akv. zařasený moc,resp. je problém s řasama kvůli nějaký "nerovnováze" tak je potřeba vypátrat a odstranit příčinu,o tom neni sporu. Zase na druhou stranu, já jsem díky šnečkům nikdy nemusel použít škrabku na sklo a to taky neni od věci..Když se mi v miníčku objeví řasa na skle tak tam na pár dní šoupnu neritku a mám vyčištěno
...Já bych snad šneky (i krevetky) na řasy obecně nedoporučil...
A to já zase do rostlinného jednoznačně ano. Drobné druhy rostliny nepoškozujících šneků, (okružáci, levatky, kružníci...), jsou výbornými pomocníky proti řasám tam, kde je ani moc nevidíte nebo nevnímáte - na listech a dalších orgánech rostlin. Tím, že z nich seškrabují (i okem neviditelné) povlaky drobných organismů (řas, plísní, bakterií), usnadňují rostlinám příjem živin a energie.
Na kalamitu řas je ale nutné použít jiné "zbraně", jak správně píšete.
Souhlasím s názorama níž, že na řasy způsobené nerovnováhou v akvárku nepomůže ani armáda šneků... ale na čištění skla, nemyslím nějaké kalamity, ale takového toho mírného zeleného poprašku na skle, kterému se snad ani nedá vyhnout, bych snad ještě radši než neritinu doporučila clithona, je menší ale připadá mi že přinejmenším stejně aktivní "čistič", a parádu nadělá taky
Tak mě třeba řasa na skle vadila ať byla přirozená jak chtěla
Jinak máš pochopitelně pravdu.
Neritky na rostlinky moc nelezou,spíš malý clithoni nebo okružáci,ale předpoklad je,že je rostlinka dost silná na to aby je unesla.Na "čištění" listů jsou spíš krevetky,ale taky záleží o jakou řasu se jedná. Třeba ruduchu nechtěj ani krevetky. Možná japonky,ale ty nesmí mít přístup k jinýmu krmení.
U mě jsou neritiny jenom na parádu a na práci mám okružáky a levatky, u těch jsem prokazatelné řasožroutství pozoroval, ale zase abychom to nějak nepřeháněli i oni nejsou všemocní a třeba do ruduchy nejdou, jejich hlavní předností je, že čistí onu povrchovou vrstvu listů rostlin a tím přispívají k lepší kondici rostlin, konzumují pouze odumřelé části rostlin.
Záleží z akých rastlín - po jemnolistých stonovkách som ju liezť nevidel, ale možno tam riasy nie sú. Na úzkolistú sa síce občas vyteperí, ale často spadne. Zato listy i stonky anubiasu vyzerajú po návšteve neritiny ako nové...
Záleží tiež aké riasy, videl som ju konzumovať len drobné riasy, o tú trochu dlhších, čo mi nedávno vypučala na koreni, nejavia žiadny záujem...
Tak o tom nic nvm, u mě nelezou žádní šneci po rostlinách
. Ty mám očistěné od krevetek, ale spíš bych řekl že neritina na rostlinky moc nepujde, ta ti hlavně očistí všechny skla.
a odstrani rasy i z rostlin?
No tak na řasy bych doporučil Neritinu, velmi účinná a hezká
Na tech 50l máš jednoho akorád.
No to se mi také často přihodí....možná Lukáš ozřejmí....
0 18.11.2012 17:48 Mili – Jakého plže?
Ahoj, chtěla bych poprosit o radu: mám 50l akva a rada bych nejakeho vhodneho a pekneho plze, ktery zaroven pomuze s redukci ras? Jaky bude vhodny? dekuji
Takhle doslova ne, to není text do atlasu, ale právě jenom příspěvek do diskuse
Nicméně večer jsem se snažil udělat nějaké opravy u Melanoides tuberculata a Melanoides granifera, dostal jsem vzkazy z Infoservisu, že informace byly doplněny, ale jaksi je tam nevidím. Takže teď řeším s příslušnými redaktory přes vzkazy, kde je problém.
Evidentně jsou v atlase zavádějící informace. Je možné Váš příspěvek ( od "Piskořky jsou ..." po "... vajíček.") zařadit do atlasu?
Psát něco do diskusí na tomto serveru znamená hrách na stěnu házet. Omlouvám se, ale tenhle povzdech už nešlo potlačit. A podruhé se omlouvám těm, kteří si to pamatují, za to, že tu opět opakuji totéž, ale jak vidno, ono to opakování stejně nestačí.
V srpnu jsem do vlákna „Vodní šneci“ napsal přehled způsobů rozmnožování u těch čeledí plžů, jejichž zástupci se nejčastěji chovají ve sladkovodních akváriích. Je to tady:
rybicky.net/forum/1646…
4. 11., tedy ani ne před dvěma týdny, jsem na tento příspěvek odkazoval ve vlákně „Piskořka věžovitá“ (
rybicky.net/forum/9364…), když se tam začalo fantazírovat o tom, že piskořka si uchovává sperma do zásoby.
Dnes, kdy se pro změnu v tomto vlákně fantazíruje o hermafroditismu piskořek, nezbývá mi, než ty odkazy zopakovat. (Přitom příslušní diskutující ten příspěvek evidentně četli, protože mi za něj dali kladné palce…
)
Piskořky jsou pohlaví odděleného, ale samci se u nich vyskytují jen velmi vzácně. U akvarijních populací se to moc nezkoumá, ale tvrdí se, že v nich se snad ani samci vůbec neobjevují. V přírodě se to ale studuje naopak dost intenzivně, neboť jak Melanoides tuberculata, tak Tarebia granifera jsou poměrně agresivní invazivní druhy. (Druh „granifera“ se ve vědeckých pracích objevuje zpravidla jako Tarebia granifera, nikoliv Melanoides granifera, ale systematiku plžů nesleduji, takže nemám informace o tom, proč.) Jedna podrobná práce studující invazivní populaci Tarebia granifera v jihoafrické provincii KwaZulu-Natal vyšla v roce 2009, tedy relativně nedávno. Tam třeba mezi řádově stovkami pitvaných jedinců nebyl nalezen samec ani jeden. Nicméně v dávnějších pracích z jiných koutů světa byla existence samců, byť v minimálním množství, publikována. Způsob, jímž se piskořky běžně množí, se nazývá partenogeneze, je to vývoj z diplodních neoplozených vajíček.
Jaroslav Hofmann
Přidat reakci
1 ...... [9] ...... 18
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 14687x