Substrát
Písek v octu nemá šumět. Jak je to se zásobním substrátem? Zkoušel jsem Nano Deponit Mix od Dennerle a v octu šumí.
Starší reakce
Nestydí, alespoň ne seriózní profesionál.
Byl jsem na dvou workshopech a několik jich sledoval on-line a ani jeden se nebál ukázat např.: techniky spojování kořenů obyčejnou stahovací páskou do jednoho celku. Ukázky techniky a pomůcek pro tvorbu svahů (např. lámací plastové mřížky, které normálně neseženeš v obchodech se prodávají na workshopech) a další triky. ADA Workshop s Daichi Araki názorně ukázal trik s bohatými substráty - udělají hardscape, napustí a týden filtrují ve tmě přes aktivní uhlí, poté vypustí a osází.
Dá se hodně naučit a nehrají si na magii. Prostě umí a předávají.
www.youtube.com/…
Zcela bez obalu lepí kameny, kořeny, ...
1965 napsal: Co znamená pořád měnit voda ? Nekontrolovaně uvolňuje atd.
To znamená, že lidé, kteří měří hodnoty tu vodu mění v akvariu často, protože se neustále něco uvolňuje (chemické látky) do vody
Mění ji i dost lidi, kteří neměří hodnoty - stačí si pročíst zdejší fórum, nebo si to zkusit...
Nekontrolovaně uvolňuje je myšleno tak, že nevíte kdy, kolik a co se z toho dostane (chemických látek) do vody
No a na oplátku - kde se v sušené hlíně bere schopnost vodu čistit ?
1965 napsal:V kolika nádržích jste některý s těchto substrátů měl ? Platinum , Tropica , ADA?
Doma ve 3, u lidí, kteří zakládali, případně jsem jim pomáhal s údržbou ve spoustě (neznám přesné číslo, bavíme se v řádu desítek až stovek)
Mám jen platinum (vzadu normální a v popředí powder) a vepředu jen bílý písek. Asi budou na vině budou teda asi ti malí vrtáci...

Tak jste to udělala správně ...mimo toho podložního , ten se pod Platinum nedává . Používám roky a proud ne proud tedy vody a nic se nevíří . Tyto substráty mají vlastnost vodu čistit . Co nejméně zasahovat do dna a odkalování klasicky néné . Atˇ se daří .
Jak píše Václav, Piskořky umí divy. Časem srovnají dno jako nic. Taky jsem začínal s pěkným svahem a teď už mám rovinu
A profíci klidně i tu výpomoc nějakých těch zpevňovadel přiznají.
Třeba tady
www.youtube.com/…
Akvárium už mám založené přes rok, kořeny už nebarví. Když jsem akva zakládala, tak jsem tam dávala substrát suchý a zalila ho až potom v akva.

Hnojím Seachemem - flourish, iron, phosphorus. Dávala jsem i CO2 od rataje, ale četla jsem, že není dobré to dávat permanentně, tak to teď druhý den nedávám.
Ve předu je jen písek, akorát už je od subtrátu tak špinavý.

Čím hojíte ? Píšete že ve filtru je to hnědé . Co kořeny , nepouští to ony ? Doufám , že jste substrát nenamáčela nebo neprala před založením ?

Co znamená pořád měnit voda ? Nekontrolovaně uvolňuje atd . Voda se mění po založení denně u ADA substrátu min . týden pak obden a najedete na normální režim u Platinum soil , Tropica nemusí . Nepište tady nesmyslné věci . V kolika nádržích jste některý s těchto substrátů měl ? Platinum , Tropica , ADA ?
Máš tam jestli se nepletu pandíky a asi i piskořky a ty ti to srovnají. Doufám že toho písku máš dostatečnou vrstvu, jestli ne budeš to mít za čas obráceně.

Akorát to v těch videích neukážou.

Zatím to nechám tak, budu čistit filtr každý měsíc a pak časem, třeba v létě uvidím, jestli t o dno alespoň z části nevyměním. Ale to je moc velký zásah, tak to ještě pořádně promyslím. Je to dobrý substrát, akorát moc lehký, tak je to třeba, jak říkáš, řešit zábranama.
Ještě k tomu rozpouštění - máme hodně tvrdou vodu, možná je to tím...
Protože dno tvarují pomocí pevných materiálů např.: lávová drť, lávové kameny a další šutry, které se doplňují zásobním substrátem dle výšky sloupce vody. A co je nejdůležitější, do vrchního substrátu, se dělají zábrany proti přesouvání. Mimo přírodních překážek jako větve a kameny (zpevněné kořeny rostlin) se používají i plastové zábrany, které se ustřihnou/uříznou a natlačí do substrátu. Nejsou vidět, ale nic se nepohne.
V tom je to celé kouzlo

Ahoj, pořád to dělá bordel. Když jsem to teď vydláždila pod sáním kameny tak menší, ale i tak je bahýnko. Nečekala jsem, že se to bude tak rozpouštět.

Když jsem se tak dívala, asi budu muset brzo upravit dno, nějak se mi to sesunulo dopředu. Ze svažitýho dna už je rovina. No, holt inspirovat se profíkama nebyl dobrý nápad. Nevím, jak to dělají, že jim to drží?

Starší reakce
Bohužel nemám filtr s regulací, takže ho můžu zkusit na 2 hoďky vypnout a pustit ten malý a uvidím...
No ale to běželo se stejným nastavením velkého filtru. Ideální by bylo velký filtr vypnout , malý vyčistit a zapnout jen malý. Protože to ale nejde, tak zregulovat velký na co nejmenší průtok a pak tam přidat malý 20 Cm ode dna výš- je také hned zasviněný ?
Není tam žádný extra proud, spíš asi budu muset přidat nějaký to čerpadlo, ale přišlo mi právě divný, že kdž jsem přidala do akva maličký fitr cca 15-20cm nad substrát, tak byl za dva dny taky úplně černý...

Ale dává a jedním z nejdůležitějších důvodů je zdravé a výkonné dekompoziční prostředí. Neškodí přidat ani lávovou drť a kameny (ani ne tak proto, že se s nimi "dělají levné kopce") pro jejich lehkost a porézní povrch, který na sebe váže další baktérie ( chemické procesy). Plus se volí substrát s ohledem na výšku vodního sloupce.
kaminky moc nepomuzou

- jde o to, jak moc se v akvarku "mele" voda a jake jsou v tom filtru naplne - jedno z dalsich reseni muze byt zvednout sani filtru vice ode dna
pod tyhle substraty se zadny zasobni nedava - zasobni se dava pod inertni substraty proto, aby mely kytky co zrat

- da se nahradit cilenym hnojenim ke korenum (tablety, koule, hlina...) a do sloupce k tomu. zasobni substrat pod toto je jenom vyhazovani penez - tyto substraty (suseny jil) jsou nabusene ruznymi latkami, ktere se ruzne nekontrolovane uvolnuji a musi se porad menit voda (takze si ty hnojici latky vlastne vylejete ven).
kobercovky rostou i v pisku (s patricnym hnojenim), pokud neni moc velky a tezky.
0 07.01.2021 04:25
Jimmy [4] Ahoj,
chci se zeptat, kdo máte v akva Platinum soil, jestli se vám rozpouští a zanáší filtr, případně jestli to jde nějak vyřešit? Přijde mi, že se hodně rozpouští a mám z něj neustále zabordelařený fitr (úplně černý). Pře 6 dny jsem měnila vodu a čistila filtr, a když jsem filtr předevčírem znovu otevřela, náplně byly už zase tmavě hnědé od substrátu. Už jsem to pod sáním a okolo vyložila kamínky, ale nepomohlo to...

Starší reakce

Ahoj

Prosím o radu, koupil jsem si do svého 40l akvária tento substrát. Začátek byl parádní, rostliny prosperovaly, dokonce i kobereček byl parádní. Hnojil jsem a pridaval Co2. Nyní po půl roce se mi začaly objevovat řasy a rostliny začaly živořit. Při měření PH jsem zjistil, že již není okolo 6,6 jako po založení, ale je ráno okolo 7,4. Je možné, že by byl substrát už vyčerpaný nebo zahlceny kationty diky tvrdé brněnské vodě? Děkuji za rady
Starší reakce
Jak jsem psal - i světlé dno může fungovat. U tmavého barveného mám zkušenosti, že se z něj občas trochu sloupne barva, ale není to znatelné. Osobně se mi i tmavší dna více líbí (ale ne úplně černá).
S tím barvením vody (nebo obecně větším uvolňováním) nemám zkušenosti, zajímalo by mě, jak bude reagovat černý písek (přece jen tam bude jiný pigment). Zatím jsem v žádném akváriu (ani těch bezúdržbových) zabarvení nepozoroval (čímž nechci říct, že by po dlouhé době stání bez zásahů a s velkým poměrem písek/voda k zabarvení nemohlo dojít).
Tak já mám světlé dno několik desetiletí a nikdy se mě ryby nikam neschovávaly. Najdi si nějaké videa kde jsou tyhle ryby na černém dně, většinou je to písek pokrytý spoustou listí a nebo rostlin. Všichni tvrdí že ta pryskyřice nic do vody neuvolňuje ale asi to nebude pravda. Kluci Z Rychnova nad Kněžnou po skončení výstavy nechaly tenhle barvený písek (modrý) rok stát a když pak po roce ten zbytek vody vylily byla modrá a písek barvu nezměnil.

Nesouhlasím a nepovažuji uvedená videa za rezolutivní. Tím nechci říct, že by akvárium se světlým dnem nemohlo fungovat - mohlo. Troufám si ale tvrdit, že v náhodně zvolené nádrži budou ryby spíše šťastné a více se ukazovat při tmavším dnu.
Konkrétně uvedená akvária jsou například jako celek různě propletená větvemi, které rybkám mohou skýtat bezpečný pocit, asi jako velký počet kusů ryb. Dále je taky nádrž velmi slabě osvětlena, ve srovnání s tím, co mnozí mají. Taky tam není nějaké echt místo, kam se ty ryby mohou jinak schovat.
Pokud bych jim tam dozadu přidal pár hustších rostlin, ubral část hejna, zesílil osvětlení, aby vyhovovalo nárokům náročných rostlin - spíše bych si přivsadil, že se budou více schovávat.
Výsledek je tedy takový, že zatímco při světlém dnu člověk obvykle nějakým způsobem musí nádrž přizpůsobit, tmavé dno bude fungovat i tak.
Podle mě je úplně jedno jakou barvu dna máš. Že bílé dno stresuje ryby je důsledek reklamy na obarvený písek určený do fasád obalený v polyuretanové pryskyřici. Všichni se pohoršujete že má někdo plastovou loď nebo hrad v akváriu ale klidně kupujete obarvené písky a když to trochu přeženu tak máte v akváriu ohromný hrad z pryskyřice. Je to o prostředí jaká jim vytvoříš a ne o barvě dna.
www.youtube.com/…
www.youtube.com/… Při vhodném zavedení akvária do dna zapadají různé organické zbytky, které mikroživot přemění na rostlinou vstřebatelné živiny. Rostliny ale v akváriu živiny berou hlavně z vody.
U takto malé nádrže bych se pak spíše obával přehnojení, proto bych do toho dna cokoliv dával jen velmi střídmě. Téměř všechny ty uvedené rostliny jsou nenáročné. Spíš bych se bál o jejich výšku v akváriu.
Seachem Fluorish například neobsahuje dusík (a snad i fosfor?), takže je otázkou, jestli se ho čistě ze stravy nebo míchání vody dostane do akvárka dostatek. Fluorish Excel pak není hnojivo v tom běžném slova smyslu, spíše je to drahá náhrada za trochu CO2.
Je vůbec otázkou, jaké budou nakonec parametry vody, která půjde do akvárka. Dost možná by se taky mohlo stát, že už žádné další přihnojování nebude potřebovat (ani ke kořenům, ani do vody).
No chcela by som si kúpiť 9 razboriek bornejských, 2 slimáky neritina waigiensis. A tá voda z reverznej osmózy. No to je tak. My v dome máme všade slanú vodu a jediná sladká je pitná, teda z reverznej osmózy a potom studňová, ale tá je strašne tvrdá a navyše v zime netečie.
Edit: A budú dobre prosperovať tie rastliny, keď v tom kremičitom štrku nie sú žiadne živiny? Teda rozmýšľala som, že by som používala easy life tyčinky Root Sticks v kombinácii s tekutým hnojivom seachem flourish.
Byly věčně někde zalezlé. Když jsem pak světlé dno posypal černým pískem, ryby během pár dní vylezly. Je ale pravda, že když dno hodně zarostlo a písky se smíchaly, bylo už to jedno.
Nevíme ale, jaké ryby tam budou (já měl neonky modré a razborky). Třeba u živorodek bych se nebál, ale něco mi říká, že si ta prasata člověk do takto malé nádrže nedá.
Když to ale bylo moc světlé, ryby s tím měly trochu problém. Jak se ten problém projevoval?

Kvůli těm posledním bych volil něco jemného. Do tak malé nádrže není vůbec nákladné dát černý křemičitý písek 1 - 3 mm, dá se sehnat v lepších akvaristikách za rozumnou cenu, v menších za nerozumnou cenu, případně třeba u sandsystem.cz.
Ty rostliny (snad až na Eleocharku) nejsou nijak náročné, takže ani moc nevidím důvod se starat o nějaký speciální obohacený substrát. Pod Eleocharku bych možná dal pár kuliček Osmocote.
EDIT: Mně osobně se čistě černé dno moc nelíbí, takže jsem černý písek míchal s přírodně zbarveným. Když to ale bylo moc světlé, ryby s tím měly trochu problém.
Je taky otázkou, co v tom bude plavat a proč ta voda z osmózy?
Dobrý deň, prosim vas, aky substrat si mam kupit. Mam 30l akva, vodu z reverznej osmozy (budem miesat demineralizovanu a mineralizovanu). Chcela by som asi tieto rastliny: Bacopa caroliniana, Rotala rotundifolia, Hygrophila corymbosa, Myriophyllum matogrossense, Hydrocotyle tripartita sp. Japan, Staurogyne repens. Hemianthus micranthemoides, Ranunculus papulentus, Eleocharis parvulus.
Starší reakce
Děkuji za tip.. V současnosti dávám dohromady věci na druhé akva (200l), chtěl jsem změnu, tak jsem váhal mezi Platinum a Ebi Gold. Jdu do Ebi, díky !

Starší reakce
EI jedu pořád. Mám tedy nedobrou kombinaci kameny, hnojení, substrát a voda? Asi bychom se měli vrátit k tématu Platinum soil.
Súhlas, je tu veľa akvárii s Platinom a velmi mäkkou vodou a nízkym obsahom Mg a Seyriu stones sú dobrá volba pre stabilitu takého prostredia, pokial niekto neodchováva a nevyžaduje nízke parametre minerálov vo vode.Je viac možností na zvýšenie minerálov okrem hnojenia napr. koralová drť a dalšie alebo toto:
shop.akvaristika-morska.cz/…
keď som to čítal, ako príspevok jedného z akvaristov, je to výborná vec pre velmi mäkkú vodu a Platinum. Nielenže zvyšuje tvrdosť, ale funguje ako médium vo filtri pre osídlenie baktériami. Zaujímavé riešenie, hlavne pre českých akvaristov s veľmi mäkkou vodou v kombinácii s Platinom.
Je to určitě kameny, máme tu vodu měkkou, přefiltrovanou přes pískovec a s nízkou vodivostí. Plus velké dávky hnojení, alespoň ze začátku jel myslím Estimate index?
Příště to zkusím bez vápencových kamenů a uvidím. Bude to ale asi dlouho trvat. Moc se mi to nechce bourat.
To, že sú obľúbené tieto šutre s tým nesúvisí, ale to, že obsahujú vápenec, to už áno, ale je to alternatíva pre mäkkú vodu a Platinum.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Je to vplyv aj tých kameňov, substrát nie je príčinou vyššej vodivosti.
Dlouho jsem podezříval vliv kamenů Seiryu stone (10kg) ale vzhledem k tomu, že je velmi rošířen a nezaznamenal jsem výrazné stížnosti se přikláním ke vlivu substrátu. Děkuji za radu. Budu dál pozorovat.
Dík za komentár, hnedú riasu považujem ako dôsledok nedostatočnej funkcie nitr. baktérii, mám podozrenie že v dne sa im nedarí dostatočne a vzhľadom na kyslosť substrátu by som preferoval výkonnú filtráciu s dotatočným obsahom medii pre baktérie a aktívne uhlie minim. do začiatku. Problém s vodivosťou je záhadou, mala by skôr klesať podľa doporučenia predajcov, ale môže byť spôsobená hnojením a zvýšeným dávkovaním minerálov príp. iné prípravky/dekorácie/ ktoré zvyšujú vodivosť.Keďže vodivosť súvisí s množstvom rozpustených minerálnych látok, je možné, že voda ktorú dodávaš má viac minerálov ako v akva a ich rozpustením vplyvom substrátu/nízke ph/ vodivosť stúpne.Môže byť?
Hnědou řasu jsem měl pořád dokud jsem nenasadil okružáky. Dost se mi zvedá vodivost. Mám podezření, že si substrát upravuje parametry vody víc než jsem si dovedl představit. Přestal jsem na pár dní hnojit a vodivost stoupala pořád. Po výměně vody jsem na 280μS. Za čtyři dny jsem na 400μS. Nemám zkušenosti s jinými substráty. Třeba je to normální u všech substrátů.
2 13.05.2020 19:18 Jarden Sk – Platinum soil
Zdravím vás akvaristi, téma je jasná a preto by som rád požiadal všetkých o skúsenosť s týmto substrátom.Je lacnejší ako Ada a podľa predajcov má určité výhody okrem ceny, znižuje počet výmen vody po založení, znižuje Kh až k nule a Ph na 6,5 ...Sú to naozaj výhody? Pýtam sa!
Podĺa mojich pozorovaní, substrát nie je vhodný pre velmi mäkkú vodu a ani extra tvrdú/znižuje sa životnosť/, má problémy s osídlením baktériami v dne/ je kyslý a v mnohých nádržiach na ktorých som sa podieľal nie je jednoduché dosiahnuť NO2 na 0mg/l väčšinou je to 0,25-0,5mgl/.Prečo? Zakladanie s Platinom je pre začínajúcich so substrátmi dosť problém, komplikácie s riasou najmä hnedou a odchádzanie niektorých rastlín najmä kobercovky sú trochu problém. Mám nejaké odpovede, ale rád by som skúsenosti aj iných..
Taky jsem to studoval a nakonec zvolil Platinium Soil. Začínal jsem s VOLCANO BLACK a pro mou potřebu je výrazně lepší Platinium Soil. Používá ho mnoho lidí. Kdyby nějaký substrát byl znatelně lepší, používali by ho všichni.
Tak nemohu říct že vyloženě špatnou zkušenost, ale po tom co jsem založil akvárium se substrátem Ebi Gold a vím i o prezentaci akvária ( myslím, že nebude jen jedna ), kde se z platinum soil dokonce i přecházelo na "lepší" substrát ( většinou na ADA - ale minimálně ta Tropica, Ebi Gold, Dennerle jsou určitě "kvalitní" substráty dle mě srovnatelné právě s ADA ) do té doby to tam prostě nefungovalo, si myslím, že prostě není až tak "kvalitní" jak prodejce(i) popisuje(í).
Jednoduše - v mém případě u akvária založeném s Ebi Gold ( mimochodem u kterého jsem také měnil dno právě z platinum soil ) mám minimum problémů už od začátku, na rozdíl od Platinum Soil, kde se s nějakými problémy v podstatě potýkám v jiném akváriu neustále.Ale podotýkám, že každé akvárium je individuální, tak to nejde takto moc srovnávat.
Toť má zkušenost.
máte špatnou zkušenost s tím substrátem platinum soil?
jde o to kde hledáš

pokud chceš vyloženě tohle tak prosím... mě se nelíbilo že to puští tolik živin který vyleješ do ha..lu a pak je tam zase dodáváš a to dno si je nacucá zpátky jak koncentrace živin v tý hlíně poklesne...na rostlinná akvária ho maj v nabídce,tak proč hledat náhradu když ho chceš ?
a je spíše hodně tmavě hnědý než černý..aspoň co sem viděl.
0 11.05.2020 00:52 kosacek – petr
Zdravím, mohli by jste mi doporučit nějaký substrát na dno akvária? přemýšlel jsem o Platinum Soil Powder jenomže momentně to bude delší dobu nedostupné. Chci mít středně náročné rostlinky, kobercovku, CO2, většiny zarostlé, rád bych aby bylo dno černé, plánuji krevetky a parmičku jednopruhou a jestli hejno dánií nebo rozbor uvidím co se do konceptu bude více barevně hodit
už dlouho vybírám, ale nevím co by byla v hodná náhrada
Předem děkuji za rady
Přidat reakci
[1] ...... 21 22
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 24496x