Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Substrát

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Substrát
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   06.03.2024 19:04 Muž Xklop [163] - RostlinyRe: -aNDRe-
Ano po čase se substrát vyčerpá.... řekneme po roce.... Měnit se určitě nemusí. Lze ho doplňovat hnojicíma tablema od mnoha různých výrobců. Ale i před jeho "vyčerpáním" je potřeba alespoň trochu hnojit.... všechno se odvíjí od akvárka samotného.....kolik je tam rostlin a kolik živin spotřebovávají, zda je jejich růst v pořádku a nevykazují nějaké symptomy nedostatku. Jaké jsou parametry vstupní vody, někdy obsahuje sama o sobě dostatek. Kolik je v akváriu ryb, jak často a čím se krmí...... těch věcí je víc a někomu frčí akvárko úplně bez hnojení (pouze vstupní vodou a rybama), někdo hnojí jako blázen aby měl hezké kytky....a teď babo raď????. Je to o pozorování a postupným získávání zkušeností
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2024 18:31 Muž -aNDRe- [5]
ajajak napsal: Také jsem ze staré školy a Invital Japanese Soil Powder zkouším prvně 4 měsíce. Jinak jedu téměř bez údržbově. Viz mé prezentace. Ale substrát je to dobrý ale drahý.
Ahoj,

Zrovna zakládám akvárium (rostliné) a mám v seznamu komponent právě substrát Invital japanese soil. Chtěl bych se zeptat, pochopil jsem z tvého příspěvku, že živiny ze substrátu se po čase (přijde mi to krátko) vyčerpají. Znamená to, že pak kvůli tomu změníš substrát nebo je to info, že se pak musí mnohem pravidelněji hnojit? V čem je pak oproti jiným substrátům (levnějším) ta hlavní výhoda?

Ptám se, protože to můžeš osobně okomentovat a předat zkušenosti.

Děkuji a měj fajn večer

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   26.02.2024 18:54 Muž Xklop [163] - RostlinyRe: Richo
Ahoj,
co se týká pH a určité úrovně, tak samotný Soil není řešení ....sice umí pH snižovat(hned od začátku), ale hodně omezeně a záleží na alkalitě vstupní vody, její pufrační schopnost vracet pH na původní hodnotu. Lití nějakého pH minus atd taky není dlouhodobě udržitelné notabene může spíše být příčinou dalších problémů.
Otázkou je proč chceš snížit pH?. Jestli z důvodu lepšího přijímání živin rostlinami,nebo obecně vylepšení prostředí pro ryby? Spousta rostlin i ryb mají relativně velký rozsah parametrů vody kde mohou v pohodě prosperovat, i okolo pH 7 a více. Spíš jim vadí vysoká celková tvrdost vody (to ale neplatí pro všechny druhy).
Ale jestli chceš mít stabilně a dlouhodobě nižší pH, tak běž do sycení vody plynným CO2. Pak v kombinaci s páleným jílem Soilem, CO2, střídným (žádný estimative index) hnojením do vodního sloupce, s hnojicíma tablema do substrátu a slušným osvětlením a pravidelnou údržbou docílíš hezkého akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2024 14:39 Muž jab63 [1462] - BorneoRe: Richo
Z pH 7,8 na 6,5 to substrát nezvládne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2024 13:03 Muž Richo [11] – PH
Mám akvárko s Invital Japanese Soil Powder v záběhu třetí týden a PH k 6,5 neklesá. Zdrojovou vodu mám nějakých PH 7,8 a skoro po týdnu a přidávání PHAcidu měřím 7,3 nebo 7,8. Po jaké době tento substrát ovlivní vodu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.12.2023 20:25 Muž Sha [500] Re: Elektronikar
Zásobní substrát se zakrývá vyšší vrstvou než 2cm (lépe 4-5cm i více). Při přesazování okamžitě promícháte písek se spodní vrstvou! A pro nenáročné i středně náročné rostliny není zásobního substrátu třeba. Toť můj názor. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2023 17:32 Muž Elektronikar [134] - živorodky, Platy, Mečúňe a Rastliny – aký zásobný substrát do akvária
Plánujem založiť namiesto terajšieho 100L akvária 150L a zháňam nejaký zásobný substrát pod piesok. Vedeli by ste mi poradiť aký substrát mám použiť?

Rozmery akvária: 77x50x40cm (ŠxVxH)
Výška zásobného substrátu: cca 1cm (pri krajoch nebude)
Výška piesku: cca 2cm
Náročnosť rastlín: nenáročné, strednenáročné

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.06.2022 12:25 Muž ajajak [228] Re: lacewings
Také jsem ze staré školy a Invital Japanese Soil Powder zkouším prvně 4 měsíce. Jinak jedu téměř bez údržbově. Viz mé prezentace. Ale substrát je to dobrý ale drahý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.06.2022 12:20 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: ajajak
Fotka k příspěvku - palec
- no já jsem stará škola, foto je z původní Mañana Mañana, pisek, bez hnojení to běželo něco přes rok, ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.06.2022 11:59 Muž ajajak [228] Re: lacewings
Fotka k příspěvku Testuji ho 4 měsíce docela silně hnojím a neměním vodu.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.06.2022 11:27 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Rovano
- v popisu je to popsané
.Jelikož obsahuje tento substrát i jílovou složku, nasává do sebe z vody přebytečné živiny. V praxi to znamená, že jsou všechny živiny uzamčeny pěkně v substrátu a přístupné rostlinám. Ve vodě je živin jen minimum, takže nemají řasy nárok. Doporučuje se hnojit do vodního sloupce jen střídmě, pravidelně nějakým komerčním hnojivem, aby byla ve vodě jen trocha živin pro mechy nebo rostliny preferující příjem živin listy.
- přírodní písky rovněž obsahují jilovou složku v různé míře zastoupení, (nekolik druhů jilů, podle lokalit výskytu)
- rozdíl je pouze takový, že černá zemina s přídavkem jilů a rašeliny je technologicky zpracována do soudržného odpovídajícího tvaru, který nevytváří povrchově jemný zákal, nebo volně plovoucí částice, jako by tomu bylo u zeminy, která takto zpracována není
- třeba čistý křemičitý písek do filtrace obsahuje minimum (skoro žádné) výživové prvky podporující růst rostlin, proto třeba je tam dodávat formou hnojení
- rozdíl mezi vhodným pískem a Soil je pouze v ceně, jinak funkce je stejná k rostlinám,
- výhodou je u Soil redukce pH, pokud nemá akvarista vhodně dostupnou vodu pro chov určitého druhu ryb ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.06.2022 11:22 Muž ajajak [228] Re: Rovano
Mám ho 4 měsíce ale od začátku poctivě hnojím Bioflor Master a Dusík a je to v pohodě. Myslím si že tak 4 měsíce a bude vyčerpaný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2022 10:26 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: ajajak
Nedočetl ses někde jak dlouho vydrží hnojit? Marketing tvrdí roky, ale tomu moc nevěřím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2022 10:41 Muž ajajak [228]
Po měsíci mohu říci že Invital Japanese Soil Powder je super. Akvárium je zhruba 4 měsíce v provozu a veliká spokojenost.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2022 07:14 Sonic – Volcano black
Ahoj,zaujíma ma či náhodou niekto nevie aké množstvo substrátu bolo na rozbore Ratajovho substrátu www.rataj-spk.cz/… , pretože súbor ke stažení sa mi nedá otvoriť. Mám podozrenie, že obsah kovových ionov uvolňujúcich sa zo substrátu je podstatne viac ako je uvádzané /stopové množstvá/. Už viac ako mesiac v akva s týmto substrátom nehnojím mikro a žiadne zmeny na rastlinách!, no ruduchy sa nájde a vodu mením každý 3 deň 3/4 objemu akva/ vo vstupnej vode nemám vysoké kovy/. Ak bola vzorka na rozbor malá, potom pri množstve 20-30l substrátu tam bude podstatné viac kovov a najme Al a Zn. Skúmal to tu niekto ? Je tu viac akvárii založených s týmto substrátom, ktoré bojujú s ruduchou a staghornom napr. rybicky.net/nadrze/33411-akvarium-1120l

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2022 07:53 Muž ajajak [228] – Dotaz
Substrát Invital Japanese Soil Powder do rostlinného akvária je super. Netuší někdo jak dlouho v něm vydrží prohnojení i když akvárium denně hnojím ProfiPlants complete , ProfiPlants N+ a Invital Macro. Růst rostlin perfektní bez řas.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.03.2022 12:14 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Rybak Majak
Není. A Ti kdo jej ají, tak to čistí tak, aby se nedostal nad štrk.
A pozor. V Terminologii se považuje i písek za substrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2022 12:01 Mark – pôda
Je dôležité dávať pod štrk substrát? a ak áno, ako sa potom čistí akvárium?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2021 16:27 Muž Bin993 [19] Re: Káca
Četl jsem si o něm dost a lidi si ho chválí.
Asi to bude tím, co už psal pán, že mám málo stonkovek, a rostliny mi nevytáhnou tolik živin.
objednal jsem dnes víc rostlin
Překrýt jsem myslel v popředí akvaria, kde rostliny nemám záměrně kvůli odkalovaní. A vidím jak se mi tam zavrtávají a loví zbytky potravy a potom se drbou o dno vždy jen chvilku, tak jsem myslel, že na začátek bych dal obyč černý štěrk a dozadu dal zbytek ebi substrátu ze předku, ale tím jste mě uklidnil.
Tak díky z rady :-)
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2021 14:43 Muž Káca [62] Re: Bin993
Mám Ebi gold ve dvoustovce. Ničím nepřekrývat a neni s ním žádný problém. Mám taky pancéřníčky, i krevety a ostatní, a vše v pořádku. Tento substrát je fakt super, kytky rostou jako blázen coze
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2021 12:56 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Bin993
Už bych to ničím nepřekrýval. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2021 09:03 Muž Bin993 [19] Re: vaclav
Rozumím, koupím více stonkových rostlin.
Mikro jsem lepil obě na břidlici akorát jsem to vysypal substrátem, proto to vypadá, že je to přímo v substrátu
A ten předek mám překrýt sťerkem nebo ten problem vyřeší stonkový rostliny ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2021 08:54 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Bin993
Tak substrát je určený pro rostliny a chov krevetek ani jedno nemáš u rostlin máš samé pomalu rostoucí a zdá se mě tam máš zasazené Microsorum přímo do dna to patří na kořen. Doporučuji pořídit více stonkových rychle rostoucích rostlin, aby ti odčerpaly více živin. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2021 08:44 Muž Bin993 [19] – Ebi water plant
Zdravím,
Chtěl jsem se zeptat pokud mám tento substrát Ebi water plant powder pod nim lavou drť.
Mám 160 l akva cca 60% akva kořeny a rostliny.
Měl bych překryt tento substrát ještě štěrkem jemné zrnistosti.
Jelikož mám na dně 10 Corydoras, který dost hluboko ryjí přímo do dna a občas se začnou třít bokem o dno.
Příkladám to tomu, že tím jak se hrabou ve dně,
Mohou rozvířit dno a v něm dusíkaté látky, které jim tento jev způsobuje.
Nebo to časem úplně vymizí a nemám to řešit ? Díky za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 10:58 Muž Papik [617] Re: daren
Když s ní nebudeš o sklo vyloženě drhnout, tak ne. Ostatně jednou to tam nasypeš, urovnáš nebo vytvoříš terénní vlny a hotovo. Pokud jí vyndaváš, tak opatrně. Jestli přeci jen poškrábeš sklo na dně nebo centimetr nad něj, tak při nasypání nového dna se škrábance stejně zakryjou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 10:45 Muž daren [408] Re: Buldr
Tak pro zajimavost - neskrabe ta lava sklo? mel bych trochu strach, ze kdyz toho nasypu pytel do akva, nekde se mi to otre o bok... Ikdyz pravda skrabance pod hladinou nejsou moc videt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 10:31 Muž Papik [617] Re: Buldr
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Volcano ještě jde, ale koupil jsem v OBI lávovou drť "Žhavé uhlíky" černá. 20 kg pytel, který zřejmě plnili ručně lopatou z venku volně ložené hromady. Jinak si neumím vysvětlit, kromě lávového prachu, spoustu hlíny a dalších nečistot.
Medomet nevlastním, takže hezky všechno ručně. Nejdřív do prvního kýble, opláchnout z nejhoršího. Pak dočišťovat ve druhém. Nakonec do síta (u volcana sítka) a proplachovat prudkým proudem sprchy. Finálně přenést na igelit a nechat usušit. Navíc jsem ještě separoval načervenalé kousky, protože jsem chtěl jen černou. Dělal jsem to v kleku ve vaně a poněkud si namohl záda. Více zde rybicky.net/nadrze/31725-rubrarko

Sera gravel vypadá dobře, podobně jako flexiobklady, jen dražší. Zjistil jsem, že po roce provozu ztratilo několik kamínků flexi úplně barvu, zbělalo. Překvapila mě jejich struktura, žádný křemen, spíš něco porézního, rozpadajícího se. Zkusím nějaký najít a nafotit makro.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2021 20:59 Muž Papik [617] Re: Buldr
Souhlas, lávová drť i kameny jsou příšerně zanesené prachem a jiným bordelem. Proplachování je pocuc. Pro krevetkárium, je však láva fajn. Vysokoporézní materiál, který rády obírají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2021 13:34 Muž daren [408] Re: _Rob_
Pripadne podobne to ma ADA (Amazonia je dle meho asi nejrozsirenejsi substrat v kategorii prirodni akvarium), taky ma vetsi a mensi (powder) granularitu, plus k tomu ma verze ruzne barevne a ruzne zivinama nadopovane. Je mozna trochu slozitejsi se v tom zorientovat, ale na youtube je spousta videi jak se to pouziva, spousta navodu jak postupovat aby clovek potkal co nejmene potizi. Dle meho vyhoda tohoto substratu je v tom, ze je o nem asi nejvice dohledatelnych informaci, ale je take o neco drazsi nez konkurence.

BTW: Na netu je i spousta srovnani, velmi podrobne srovnani (nejen techto dvou substratu) je treba na Marcelovych strankach: www.golias.net/… , ikdyz tam neni Amazonie ver. II
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2021 05:53 Muž _Rob_ [80] Re: peky1128
www.juwelakvarium.cz/…

A ke kobercům verzi powder ta je menší. www.juwelakvarium.cz/… ;-)

Volcano od Rataje neber, sice na růst není špatnej, ale má ostrý hrany a sázení rostlin je noční můra. (stejně vypadá jak drcená láva)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2021 23:11 Muž peky1128 [2] Re: Buldr
Prepac moja chyba.
Akvarium ma 260l, 130x40x50. Filter mam Eheim 4+ 600. Osvetlenie sa este riesi a aj substrat. No a s tym si neviem rady.Chcem ist na styl aquascapingu, narocne kobercove rastliny ako Hemianthus callitrichoides 'Cuba'. Ryby budu neonky,gupky a krevetky.

CO2 mam :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2021 22:45 Muž peky1128 [2]
Cawte potrebujem poradit ktory substrat sa mi hodi, premyslam od rataja Volcano black alebo ADA amazonia, popripade Invital Japanese soil. Od ADA ma odradza cena, kedze potrebujem od cca 32-40l.
Chcem mat rastlinne akvarium. Diky za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.02.2021 15:50 Muž Richo [11] – může zásobní substrát šumět?
Písek v octu nemá šumět. Jak je to se zásobním substrátem? Zkoušel jsem Nano Deponit Mix od Dennerle a v octu šumí.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2021 04:40 Muž nekdo [355] Re: 1965
1965 napsal: Co znamená pořád měnit voda ? Nekontrolovaně uvolňuje atd.
To znamená, že lidé, kteří měří hodnoty tu vodu mění v akvariu často, protože se neustále něco uvolňuje (chemické látky) do vody
Mění ji i dost lidi, kteří neměří hodnoty - stačí si pročíst zdejší fórum, nebo si to zkusit...
Nekontrolovaně uvolňuje je myšleno tak, že nevíte kdy, kolik a co se z toho dostane (chemických látek) do vody
No a na oplátku - kde se v sušené hlíně bere schopnost vodu čistit ?
1965 napsal:V kolika nádržích jste některý s těchto substrátů měl ? Platinum , Tropica , ADA?
Doma ve 3, u lidí, kteří zakládali, případně jsem jim pomáhal s údržbou ve spoustě (neznám přesné číslo, bavíme se v řádu desítek až stovek)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2021 15:52 Žena gabinka632 [14] Re: 1965
Mám jen platinum (vzadu normální a v popředí powder) a vepředu jen bílý písek. Asi budou na vině budou teda asi ti malí vrtáci... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2021 15:46 Muž 1965 [35] Re: gabinka632
Tak jste to udělala správně ...mimo toho podložního , ten se pod Platinum nedává . Používám roky a proud ne proud tedy vody a nic se nevíří . Tyto substráty mají vlastnost vodu čistit . Co nejméně zasahovat do dna a odkalování klasicky néné . Atˇ se daří .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.01.2021 15:44 Muž PetrO [752] Re: gabinka632
Jak píše Václav, Piskořky umí divy. Časem srovnají dno jako nic. Taky jsem začínal s pěkným svahem a teď už mám rovinu ;-)

A profíci klidně i tu výpomoc nějakých těch zpevňovadel přiznají.
Třeba tady
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2021 15:37 Žena gabinka632 [14] Re: 1965
Akvárium už mám založené přes rok, kořeny už nebarví. Když jsem akva zakládala, tak jsem tam dávala substrát suchý a zalila ho až potom v akva. :-) Hnojím Seachemem - flourish, iron, phosphorus. Dávala jsem i CO2 od rataje, ale četla jsem, že není dobré to dávat permanentně, tak to teď druhý den nedávám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2021 15:30 Žena gabinka632 [14] Re: vaclav
Ve předu je jen písek, akorát už je od subtrátu tak špinavý. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2021 15:01 Muž 1965 [35] Re: gabinka632
Čím hojíte ? Píšete že ve filtru je to hnědé . Co kořeny , nepouští to ony ? Doufám , že jste substrát nenamáčela nebo neprala před založením ? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2021 14:51 Muž 1965 [35] Re: nekdo
Co znamená pořád měnit voda ? Nekontrolovaně uvolňuje atd . Voda se mění po založení denně u ADA substrátu min . týden pak obden a najedete na normální režim u Platinum soil , Tropica nemusí . Nepište tady nesmyslné věci . V kolika nádržích jste některý s těchto substrátů měl ? Platinum , Tropica , ADA ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2021 14:42 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: gabinka632
Máš tam jestli se nepletu pandíky a asi i piskořky a ty ti to srovnají. Doufám že toho písku máš dostatečnou vrstvu, jestli ne budeš to mít za čas obráceně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2021 14:31 Žena gabinka632 [14] Re: Buldr
Akorát to v těch videích neukážou. :) Zatím to nechám tak, budu čistit filtr každý měsíc a pak časem, třeba v létě uvidím, jestli t o dno alespoň z části nevyměním. Ale to je moc velký zásah, tak to ještě pořádně promyslím. Je to dobrý substrát, akorát moc lehký, tak je to třeba, jak říkáš, řešit zábranama.
Ještě k tomu rozpouštění - máme hodně tvrdou vodu, možná je to tím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2021 13:37 Žena gabinka632 [14] Re: nekdo
Ahoj, pořád to dělá bordel. Když jsem to teď vydláždila pod sáním kameny tak menší, ale i tak je bahýnko. Nečekala jsem, že se to bude tak rozpouštět. smich Když jsem se tak dívala, asi budu muset brzo upravit dno, nějak se mi to sesunulo dopředu. Ze svažitýho dna už je rovina. No, holt inspirovat se profíkama nebyl dobrý nápad. Nevím, jak to dělají, že jim to drží? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2021 03:26 Muž nekdo [355] Re: gabinka632
Jak to dopadlo ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2021 20:58 Žena gabinka632 [14] Re: nekdo
Bohužel nemám filtr s regulací, takže ho můžu zkusit na 2 hoďky vypnout a pustit ten malý a uvidím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2021 04:36 Muž nekdo [355] Re: gabinka632
No ale to běželo se stejným nastavením velkého filtru. Ideální by bylo velký filtr vypnout , malý vyčistit a zapnout jen malý. Protože to ale nejde, tak zregulovat velký na co nejmenší průtok a pak tam přidat malý 20 Cm ode dna výš- je také hned zasviněný ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 18:32 Žena gabinka632 [14] Re: nekdo
Není tam žádný extra proud, spíš asi budu muset přidat nějaký to čerpadlo, ale přišlo mi právě divný, že kdž jsem přidala do akva maličký fitr cca 15-20cm nad substrát, tak byl za dva dny taky úplně černý... coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 15:39 Muž nekdo [355] Re: gabinka632
kaminky moc nepomuzou :) - jde o to, jak moc se v akvarku "mele" voda a jake jsou v tom filtru naplne - jedno z dalsich reseni muze byt zvednout sani filtru vice ode dna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 15:36 Muž nekdo [355] Re: Jimmy
pod tyhle substraty se zadny zasobni nedava - zasobni se dava pod inertni substraty proto, aby mely kytky co zrat :) - da se nahradit cilenym hnojenim ke korenum (tablety, koule, hlina...) a do sloupce k tomu. zasobni substrat pod toto je jenom vyhazovani penez - tyto substraty (suseny jil) jsou nabusene ruznymi latkami, ktere se ruzne nekontrolovane uvolnuji a musi se porad menit voda (takze si ty hnojici latky vlastne vylejete ven).
kobercovky rostou i v pisku (s patricnym hnojenim), pokud neni moc velky a tezky.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 21 22

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 26138x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15926-substrat