Živorodky - chov
0 05.01.2014 14:59 R Jája [1426] - Živorodky Také jsem toho názoru, že se živorodky (u nás pávčata a endlerky) nepřemnoží. Za těch cca 35 let, co fušuju do akvaristiky se mi to nestalo ani jednou. Sice jsem nesledovala, jestli samice přestávají rodit nebo rodí normálně po měsíci, ale vždy se nějak to množství přeživších mláďat popasovalo s velikostí AQ. Probíhá to i tak, že jednoho dne je v AQ 30 mimin, a podotýkám, že už rozplavaných, na kterých není vidět, že by jim něco bylo. Prostě zdravá aktivní mláďata. A přes noc si na nich zřejmě někdo pochutná. Nikdy prcci neubyli všichni, ale vždy to bylo citelné množství, čehož jsem si nemohla nevšimnout. A samozřejmě, že samice hned po porodu své dětičky s radostí konzumují. No a potom ne všechna mláďata se dožijí dospělosti dejme tomu ze zdravotních důvodů. Takže ta selekce přirozenou cestou je celkem přijatelná vzhledem k velikosti AQ. Co mě ale překvapilo, tak razbory klínoskvrnné si čerstvě narozených mláďat vůbec nevšímají. Jen je okouknou a ani se nenamáhají je sezobnout. A že hubu na to mají pěkně velkou.
Pak bych zmínila i AQ mého syna, ve kterém má endlerky, ancistruse a pancéřníčky. AQ bylo založeno cca začátkem dubna 2013. Za měsíc jsme k jedné paní dojeli pro 30 mláďat. Mimochodem mláďata úžasně zapracovala na řase, doslova kombajn. Stěhování jich přežilo cca 25. Když rybky dospěly, tak samice pravidelně rodí, ale ze všech porodů v AQ přežilo cca 5 mimin. Z toho jedna samička dospěla. AQ je hodně zarostlé, takže mě ten malý počet přeživších celkem překvapil. I když jich je v AQ dost, tak skutečně ty samice nakynou do obrovských rozměrů, porodí, ale mimča jsou vždy zkonzumována. A fotka synova AQ.
Sporný je způsob tady toho vysvětlení: tak je prostě nevyvrhne a drží v sobě.
Být napsáno samice nezabřezne, nebo zárodky se nevyvinou by vystihlo situaci lépe.
Nechápu, proč z toho děláte takový kabaret. Nikdo nezpochybňuje skutečnost, že populace pavích ok v určitém prostředí dosáhne po jisté době jakéhosi "stavu nasycení" a udržuje se na plus minus stejném počtu jedinců. To je známo vcelku dlouho a mechanismy, jimiž k regulaci hustoty populace dochází, se studují už skoro dvacet let v přírodě i v laboratoři. Já jsem Vám ocitoval jednu konkrétní větu, která je nesmysl, a Libor Šprysl Vám to následně vysvětlil. Takže nemusíte snášet argumenty pro potvrzení toho, co je známé a o čem nikdo netvrdí, že by to nebyla pravda. Namísto rudé mulety před očima se zkuste zamyslet nad obsahem napsané věty.
Tak tak, já vypozoroval právě to samé. Prostě existuje hranice, nad kterou nejdou. Příroda ví, že už víc mladých se neuživý, nebo prostě nevejde, tak dá stop stav...
Jak jsem psal, vysvětluji to laicky, ale prostě to tak funguje...
A ještě dodám, že ta hranice přemnožení, nad kterou to nejde, je podstatně výš, než množství ryb doporučovaných v atlase. Víc, než by se nám líbilo v akvu mít a víc, než by standardně dimenzovaný filtr (k danému akvu) zvládl... Ale ta hranice je!
Dal sis s tím práci
.
Již při ranním čaji
jsem věděl, že jsem se k tomuto tématu kdysi vyjadřoval. Ale nechtělo se mi ztrácet čas hledáním. Zvláště když vím, že někdy je diskuse s některými lidmi marná. Za svou osobní zkušeností s omezeným přemnožováním si však stojím. Prostě to přímo úměrně ani exponenciálně donekonečna nefunguje. V určitém (již přemnoženém, ale při údržbě únosném) momentu je prostě stop a množstevní hladina se udržuje.
A na to jste přišel, proboha, jak???
Tak jsem to konečně našel, respektive část toho, co jsem hledal. Nepřišel jsem na to, ani to nevymyslel, četl jsem to zde. Diskuzi odstartoval ve vláknu: gupka - chov, dne 9.4.2013 Yirka slovy:
Jde o to co myslíš přemnožením. Určitě se přemnoží tak, že nádrž vyžaduje hodně zvýšenou údržbu. Rozhodně se však nepřemnožují do nekonečna. Dle mých zkušeností se namnoží na nejvyšší únosnou míru a ten počet pak zůstává více méně stabilní.
Toto tvrzení vyvolalo podstatně později vášnivou diskuzi v tom samém vlákně
rybicky.net/forum/208…
A nakonec se "naprdl" Libor Šprysl (já věděl, že v tom máte také prsty a figuruje v tom
) a napsal článek:
rybicky.net/clanky/815-mohou-se-premnozit-pavi-ocka
Z toho článku si dovolím vypíchnout dvě věty:
Již mi paměť neslouží, abych byl schopen jmenovat autora studie na téma množení pavích oček v uzavřeném prostoru. Ale pokud se pokusím co nejpřesněji reprodukovat závěry studie, pak autor dovozuje, že k reálnému množení dochází jen do určitého rozměru. Tedy že existuje přímá úměra mezi množstvím rybek a velikostí nádrže. I na ověření této teorie jsem se zaměřil. A mohu ji jednoznačně potvrdit
Sám jste tu teorii četl, ověřil si a jednoznačně potvrdil, tak proč mě u ranní kávy opravujete??
Druhá věta:
Poté co jedna matka uhynula přibylo skokově dvacet mladých snažících se odolat svým žravým spolubydlícím. Zbyla čtyři mláďata. A populační exploze se zastavila. Nepřibylo ani jedno další. Zajímavé je, že nově přibyvší rybky byly především samci, samic minimum. Z toho vyplývá, že ke skutečnému přemnožení pavích oček nemůže nikdy dojít.
Toto je sice úplně jiný důvod, než jaký jsem uvedl já, ale opět to dokazuje, že očka se prostě nepřemnoží, ani když se budu na hlavu stavět a odrážet ušima... Ano, bude jich hafo, bude to neúnosné udržovat funkční a bude to totální rybí polévka, ale množení se zastaví!!
Takže přátelé, kde je chyba?? Pochopil jsem ten článek špatně? Kecá Yirka ho**diny? Nebo Libor napsal článek a vzápětí seznal, že je to kravina? A jak mi někdo vysvětlí, že u mě se to také potvrdilo a to celkem matematicky přesně??
Jsem zmaten
Děkuji, to je přesně to, co jsem sám sobě svým experimentem dokázal... 10 ok ubylo, ráno tam bylo 10 nových...
Nejsi za blba
Já jsem se teď bavila s chovatelem Endlerek, od kterého budu za 14 brát ryby a řekl přesně stejná slova, když je nádrž narvaná živorodkama "k prasknutí" z nějakého důvodu, nemnoží se nebo jen velmi málo a mláďata buď neprospívají nebo rychle hynou. Při dosažení určitého počtu ryb v nádrži se jejich růst sám zastaví a přesto jsou samice plné. Stačí odlivit omladinu a do pár dnů je tam nová.
Někdo mi to tady vysvětloval, jak se živorodka přemnožit nemůže (nejsem si jistý, zda-li jste to nebyl přímo vy), proto jsem také psal, že mi to někdo potvrdil... Také jsem na to tenkrát čučel jako blázen a tak jsem si udělal soukromý pokus. Tam co byla oka, 2 dospělí samci a 4 samice jsem přestal mladé selektovat a čekal, co se stane...
Rodili se další a další mladé a až jednoho krásného dne se rodit přestali. Ještě jsem to neřešil a čekal... Žádní další nový branci na světě, pouze tamti rostli. Všechny 4 samice narvané k prasknutí a žádný porod... Když mělo nejmladší očko necelý centimetr, tak jsem máchl sítkou a přesně 10 kousků omladiny jsem poslal na výlet ke skalárám...
Druhý den, to neuhodnete, nová pávčata, nevím jestli přesně deset, ale +/- jich tam deset bylo...
Dokážete mi tohle někdo vysvětlit?
Rudolf: Já si to nevymyslel, ani na to nepřišel. Vyčetl jsem to zde a pouze si to ověřil pokusem... No nic, sice mám dnes málo času, ale jdu to hledat, kdo to napsal a kolik lidí mu na to přitakalo. Ať nejsem za blba jen já...
Kdo si porizuje 20 a nebo 25l akvarium, pripadne jeste mensi, si casto neuvedomuje, ze rozmerove neni 50l (a nebo i vic) o tolik vetsi, a ze mnoho zacatecniku ma kolem pidiakvaria spousty mista, kam uz se stejne nic jineho nevejde, porizuji si mensi rozmer ne podle toho co se vejde, ale podle nalepky s uvedenym objemem na skle.
Cim mensi objem akvaria, tim vic to chce umet.
Zacatecnikovi akvarium pod 50l do rukou nepatri, a to jsem jeste hodnej. Amen
Zopakuji, že jediné opravdu profesionální doporučení pro Vás a myslím to za sebe zcela vážně, je nepořizovat si zatím žádné ryby.
Bude jen k dobru s tím posečkat, až budou prostředky na větší nádrž s kompletním vybavením a do té doby prospěje se teoreticky vzdělávat, ať to nedopadne, jako s tím čolkem, co nejspíš, již přestal být zajímavým.
Urtman napsal: Zaroluj myšítkem směrem dolů... Po troše hledání objevíš ameriku. Živorodka se neumí přemnožit...Abych to vysvětlil hodně laicky a ušetřil ti hledání, živorodky mají takový "šestý smysl" ve smyslu kapacity akva. Samice je těhotná jakou dobu a pokud cítí, že se další mladí nevejdou, tak je prostě nevyvrhne a drží v sobě... Toto mám ověřeno nejen já... Je to totálně zjednodušené, ale srozumitelněji to napsat neumím.
Pepo začněte hledat cestovku, která pořádá cesty do Ameriky, protože se budete muset vydat objevit ji také...
Takhle to fakt není...Byť to nejsem jen já, kdo je zastáncem teorie o nepřemnožitelnosti živorodek...
Samice není těhotná jakou dobu, a prostě mladé nevyvrhává, a nedrží je v sobě. Ona totiž není "těhotná", respektive po vašem "neotěhotní". Tedy přesněji mláďata se nevyvíjí. Protože víme, že živorodky samce nepotřebují na několik vrhů, tak je sice po vašem těhotná, ale mladé nedrží. Asi vím co vás mate, existence skvrny, která je přikládána očním bodům mláďat...Tu skvrnu mají některé selektované samičky ve věku jednoho měsíce a velikosti centimetru, tedy prokazatelně netěhotné, jen je malá. To je třeba u ok. Jiné samice mají skvrnu přes půl zadku a mladé z nich ne a ne vypadnout. Například X.eiseni nebo L.melanogaster. Přiznám se, že mi dlouho trvalo vzít na vědomí, že růst té skvrny mají způsobovat oční body budoucích mladých...
Jarda vás zpéroval, asi neměl čas, aby se rozepsal, tak to musíte vzít vzít ode mne při ranní kávě, ne tak excelentně jako od něj. Možná když bude mít čas a chuť, tak si to přečteme v širším podání odborně.
"Samice je těhotná jakou dobu a pokud cítí, že se další mladí nevejdou, tak je prostě nevyvrhne a drží v sobě..."
A na to jste přišel, proboha, jak???
Moc děkuju, mně se líbí obě moc. To s tím, že se nemůžou přemnožit sem vůbec nevěděla a moc za to děkuju.
Zaroluj myšítkem směrem dolů... Po troše hledání objevíš ameriku. Živorodka se neumí přemnožit...
Abych to vysvětlil
hodně laicky a ušetřil ti hledání, živorodky mají takový "šestý smysl" ve smyslu kapacity akva. Samice je těhotná jakou dobu a pokud cítí, že se další mladí nevejdou, tak je prostě nevyvrhne a drží v sobě... Toto mám ověřeno nejen já... Je to totálně zjednodušené, ale srozumitelněji to napsat neumím...
Takže z toho nemusíš mít vůbec strach. Spíš bych se bál velikosti nádrže pro oka jako taková...
Spíš bych ti doporučil, jestli mohu,
rybicky.net/atlasryb/zivorodka_wingeova , ta je menší, vypadá (nechci se někoho dotknout) lépe a je podstatně skromnější na velikost akva než gupka...
Snad jsem poradil, ať se daří...
0 05.01.2014 00:17 Buffy – Paví oka nebo endlerky?
Plánuji založit 25l akva a chtěla bych tam dát jednu z těchto živorodek. Gupky se mi moc líbí a tak bych tam nejspíš dala samce a dvě samice. No ale trochu mě zaráží jejich rozmnožování. To akva není největší a tak bych jich tam nechtěla mít padesát
. Vůbec nevím co bych s nima pak dělala. Endlerky se mi také líbí. V akvaristice mi paní říkala, že u sebe můžu chovat i jen samce, ale mě se to moc nezdá. Většinou když jsou samečci o tolik výraznější než samičky tak jsou na jiné samce agresivnější. Tak nevím. Můžete mi prosím někdo poradit, která z nich je jednodušší na chov? A pomohly by i vaše zkušenosti s nima.
Děkuju za rady
Jááááj už ho vidíííím
Filter má,závesný.Na foto ho vidno.
To je pro ty ryby maličkaté akvárium, v prodejně se k tobě bohužel zachovali opravdu jako k "naprostému začátečníkovi". Vrať jim platy i krunýřovce, s bettou přesně jak píše ivaha… a pak máš ohromnou spoustu času na studium a zjišťování, co a jak s takhle malým akváriem, případně jaké akvárium pořídit, kdybys chtěla jiné rybičky a víc. Akvaristika je o trpělivosti, hlavně nic neuspěchat a nepodlehnout radám prodavačů. Věř, že s touhle kombinací by místo radosti velmi rychle přišly starosti a úhyny, navíc pro ty ryby to není život v takovém plivátku.
Tak předně, pro ty platy je to malé. Doporučuju vrátit je zpět do prodejny a nechat si jen tu bettu (což by taky bylo ideálnější až později po zaběhnutí oné nádrže). Pokd nevrátíš i tu bettu a necháš si jí, tak aspoň týden dva měň denně třetinu vody a postupně tyto intervaly prodlužuj po dvou dnech, až se dostaneš na standardní výměnu části vody jednou týdně.
Jo a krmení teď omez na minimum, případně nekrm vůbec klidně týden nebo i dýl.
Na 20L je ich tam už až až.Kŕmiť stačí obdeň alebo ako stíhaš i denne ,no v menších dávkach ako dávaš.Pri dennom kŕmení a veľkom množstve v tak malom objeme riskuješ zlú kvalitu vody a úhyn rýb.Platy sú veľké rybky do 20L akvária a ancistrus tam tiež dlho dobrotu robiť nebude.Pre tú betu je to tak akurát.
Viem zdá sa,že je tam ešte dostatok priestoru na plávanie.No časom sa substrát zanesie detritom,hlavne platy a ancík našpinia.Potom by to bolo trápenie.
0 04.01.2014 00:38 Zuzka – Platy - rozdíl samec a samice
Ahoj, jsem naprostý začátečník - šla jsem si pro jednu bettu do koule a přišla jsem zpět s 20l akvárkem i s výbavou, jedním "bettákem" + 3x plata (jsou výrazně červené, takže asi korálová), 1x krunýřovec a 2x šnek, kořen s 2x anubias a jednou umělou rostlinou dočervena kvůli pestrosti. Po týdnu vypadají všichni spokojeně, jsou mezi sebou v pohodě, ale nevím, zda dostatečně krmím, na prodejně mi řekli krmit obden, na sáčcích s potravou je několikrát denně... takže dávám 1x denně večer - snad mají dost. Mám základní krmivo, spec. krmivo pro bettu a spec. tabletky pro krunýřovce. Od obou nasypu trošku + jednu tabletu (na tu se vrhá s oblibou i šnek)
. Je to tak OK?
Pak bych se ráda zeptala, jestli je možné ještě nějaké malé rybky přidat, co se snesou s bettou a stačí velikost 20l - jaký druh? A rostliny?
A poslední otázka platy bych měla mít 2x samičku a 1x samce (prodavačka říkala, že samec má malinko jinou spodní ploutev), ale teď mi připadá, že jsou všechny stejné. Zkoušela jsem hledat nějaké info, někde píší, že samec má viditelný malý pohlavní orgán, jinde, že samice má na ocasní ploutvi mečík... ale nic z toho mi nepomohlo. Nemáte někdo jasnou fotku samce a samice? Ráda bych měla mladé.
Děkuji moc!
Starší reakce
v prezentaci mám opravdu napsáno to co jsi napsal, ale jak v deníku tak tady v prvním příspěvku je napsáno, že tam jsou na 3 tejdny. Přispěvek byl v pohodě, možná jsem na něj zareagoval neadekvátně
Já oka choval cca 15 let a taky jsem nikdy nic podobného u samic nepozoroval a bylo to i v menších nádržích, ale bavit mě nepřestaly nikdy. Jinak jako vytíračka to akva bude taky, ale spíš na jaře pro pancíky. Gupky tam nechám porodit max 1x a po 2 tejdnech půjdou mladý za velkejma ať se snažej. Tímto bych tuhle diskuzi ukončil, všem děkuji za reakce
Já jsem to fakt nemyslel zle... Možná můj příspěvek vyzněl "přísněji", než jsem chtěl, ale už jsem prostě takový, což samozřejmě není omluva... Podle toho, co jsi psal, tak jsem nabyl dojmu, že je něco špatně a hledal jsem co. Absence filtru byla to první, co mě napadlo. Po diskuzi, kterou sis jistě sám přečetl, jsem nabyl dojmu, že tvé akva funguje...
A k tomu množení, sám máš v prezentaci napsáno, že je to karanténa, která slouží buď jako karanténa, nebo vytíračka, nebo podle potřeby (sám víš, co tam máš napsáno) a z toho jsem usoudil, že se je tam chystáš množit...
Porovnával jsem podle sebe, já mám takové vytíračky (25l) dvě a v obou se na mě směje čerpací hlava se 6x takovým průtokem, než je nádrž a na nich nacpaný zaběhnutý molitan 15x10x15 a nikdy jsem tam neřešil jakýkoli problém... Očka jsem měl kdysi taky (než mě přestali bavit), v té samé kombinaci a množství co ty, jenom v 90l nádrži a nikdy jsem nepozoroval boje, co popisuješ, proto narážka na tu velikost...
Díky za názory, já si osobně nemyslím, že je v tom akváriu něco špatně a přikláním se na stranu těch co psali, že je to normální
to Urtman: Proč by se tam měli namnožovat, je to karanténa, za dva tejdny jdou do velkýho a jestli tam zbyde nějakej potěr, tak tam bude taky jen chvilku, než usoudím že ho ostatní nepožerou. Spousta lidí provozuje karanténu jako holou nádrž s filtrem, no já to mám radši takhle, rostlin je tam myslím dost a rostou, slepá hladina se netvoří, myslím že dobře prosperuje a takovýto stav je pro ryby lépe udržitelný zde než v holé nádrži, nehledě na estetický aspekt.
No budiž, ale jak jsem psal, tak je měsíc staré, jsem zvědavý (samozřejmě to Dudakovi v žádném případě nepřeju), až se namnoží, jestli to bude stačit...
Jinak to akva nad tím je nádherné, takže asi ví, co dělá...
Myslím to dno, to je podle mě ten vtip, proč to akvo funguje.
Kde vidíš filtr? Myslíš tu hnědovku?
prasan napsal: Už som pozoroval i na mojich endlerkách,že sa samičky cca 2 min. poštuchovali.Pravdepodobne ide len o vyjasnovanie si postavenia,či obranu výhodného miesta v akvárku.Vždyť tam kolem nich krouží ten kluk, dobrá motivace pro nějakou strkanici.
Už som pozoroval i na mojich endlerkách,že sa samičky cca 2 min. poštuchovali.Pravdepodobne ide len o vyjasnovanie si postavenia,či obranu výhodného miesta v akvárku.
Ale klidně, bublifuk je dobrá volba, ale já bych v tomto případě rozhodně nepodceňoval ten větší fitr, jenž tam vidím.
OK, stejně bych tam ten bublifuk dal, až se namnoží, tak se situace změní... A má ležet v šuplíku, nebo bublat v akva, když už ho má??
Edit: tomu akvu je měsíc...
Ty holky jsou krásný zdravý samičky, dno čistý, hodně rostlin, žádný okousaný ploutvičky, náznaky třepení a pod. z čehož bych usuzoval, že vodou to jejich chování nebude, mám za to, že je to opravdu normální.
Drobné potyčky a šarvátky jsou normální, s tím musím souhlasit. Ale tří minutový ostrý boj? Teď se nehádám, teď se ptám...
Můj čistě soukromý názor: v akva je něco špatně (horší podmínky) a holky jsou z toho prostě nerv...
Nějak takhle jsem to myslel. Je to na ně malé, pokud není filtrace...
Navíc dudak píše v prezentaci, že má bublifuk připraven, tak proč ho tam nedat??
Edit: malé akvo (i když tabulkově splňuje), velcí bordeláři a nedostatečný (nebo žádný) filtr = zaděláno na průser...
Já karanténu chápu jako místo, kam se něco uklidí, když je problém. Tak proč v ní zadělávat na další? Dle mého názoru, zrovna v karanténě, by měla být filtrace kvalitní (vypnout se dá vždycky)...
Také si myslím, že jako karanténa pro dvě ryby to stačí, zvlášť pro pávčata, která jsou celkem kliďasové. Ale chtělo by to bublifuk nebo měnit a měnit a měnit. Ale to neustálé hrabání se v malém AQ, když se nemají kam schovat před nepřítelem (= tebou při výměně) zase těm rybám na klidu moc nepřidá. Také jsem ojediněle zaznamenala "pranici" u pávčat, ale není to nic zásadního, čím by bylo nutné se zabývat. Z jejich strany to je spíš takové strašení.
Bežný jav.Takto bojujú i endlerky,gupky či iné ryby.
Otázka je proč. Je takaranténa pro ně malá? - no to asi je
Nechtěl jsem se tě dotknout, ani tvých metod... Ptal ses, co je za problém, tak jsem ti odpověděl...
A když jsem četl tvůj dotaz, tak si to napsal sám, jenom jsem tě potvrdil, tak se nerozčiluj... Ty holky spolu nezačaly válčit sami od sebe a jestli neměníš vodu nejméně obden, tak si stojím za tím, co jsem napsal...
myslím že jako karanténa je ta velikost plně dostačující, ryby tam jsou jen na chvíli - cituji ze zdejšího atlasu " 20 litrů pro 1 samce a 2 samice. Větší nádrž je ale lepší. Pokud je to možné, vždy chováme více samiček. Dá se chovat v malých nádržích bez škodlivých následků pro vzrůst jedinců a jejich nádherných barev." (já to mám 28) a s filtrem si ty úšklebky taky nech, já vím jak si ohlídat vodu i to že mají nedokonalé trávení. Jako kluk jsem odchovával v akvárku oka bez filtru skoro 5 let a šlo to. Jestli s těmi potyčkami máš nějaké osobní zkušenosti tak je napiš, jinak tady zbytečně spamujeme. To že se perou samozřejně může být velikostí nádrže, ale stává se to i v nádržích mnohem větších, takže tam bude zřejmě ještě něco jiného.
Je to na ně malé kámo...
Nevidím žádný filtr a oni jsou bordeláři...
dnes jsem měl možnost sledovat v mé karanténě (
rybicky.net/nadrze/19282 ), jak 2 samice spolu začaly bojovat. Trvalo to docela dlouho a bylo to dost ostré. Rybky jsou třetí den v karanténě. Paví oka jsem dlouho choval, ale u samic jsem toto chování ještě neviděl. Trochu jsem brouzdal po netu a tak ojedinělé to zase není. Vypadá to že si neublížily. Otázka je proč. Je takaranténa pro ně malá? - no to asi je, ale budou tam jen cca 3 tejdny nebo si jen chtěly vyjasnit kdo je dominantní? nějaké další nápady? máte s tím někdo zkušenosti?
Samozřejmě mě napadlo, že by to chtělo zaznamenat, ale než jsem doběhl pro kameru byl boj skoro u konce, takže aspoň posledních pár vteřin pro ilustraci. Boj trval cca 3 minuty, ale hned potom byly rybky celkem v klidu.
www.youtube.com/… Starší reakce
0 07.12.2013 12:38 Bublinka – ŽivorodkY
Ahoj všeci,
Mám v akvárku paví očka a mečovky a ten jeden dameček paviho očka mi pořád prohání samičku mečovky a nikoho jiného si ani nevšimne, nemůže mít s mečovkou mladé? Předem děkuji
Starší reakce
Danio nepotřebuje nějak velký prostor, podle čtení na internetu a je celkem nenáročný. Tak mi poraďte někdo nějakou konkrétní rybku, co by se mi do 60l akva hodila.
A zase ne, dánia ne, to jsou plavci a bude jim slušet větší, delší akvo a ty molly taky nee, přes to vlak nejede, tedy alespoň u mě ne.
Já jsem rozhodnutá pro duhové parmičky, krunýřovece jednopruhé, dania a možná neonky nebo razbory?! Nevím jak se správě rozhodnout, aby vznikla správná kombinace a rybkám bylo fajn. Vím, že živorodky jsou prasátka, ale gold molly je krásná rybka. Ale asi bych se měla rozhodnout jinak. Ale jak?!
Nee, to bych nedělal, předešlý návrhy v jiných vláknech to bylo lepší, skutečný objem je ještě menší a jsou to dost prasátka, budou se rychle množit a mohlo by se to snadno zvrtnout, prostě já bych to nedělal.
Zdravím! Chci si pořídit do akvaria (60l) gold molly. Nevím ale v jakém počtu bych je měla koupit, aby se cítili co nejlépe? Stačí dvě samice a samec? A jak poznám pohlaví? Předem díky za veškeré informace
Starší reakce
dyštak je nech třeba den a pak dej jen trošku krmiva a uvidíš ;)
Přidat reakci
1 ...... [15] ...... 25 26
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 26868x