Živorodky - chov
Když vyhodíš ty umělé kytky,dáš tam co se "vejde" živých tak by to mělo stačit jednomu beťákovi a nebo krevetkám,ale rozhodně ne živorodkám. Zmiňuješ se o vzduchování,ale nic neříkáš o filtru,máš?

Trocha zavŕtam.
Aj v malom akvárku sa pri adekvátnej starostlivosti dá do dorastu pár mečoviek odchovať.Aj keď to nie je ideálny stav.Momentálne i u mňa doma.Rybky si nesťažujú.
Samozrejme pre dospelé ryby a plánované odchovy je takáto nádrž nepostačujúca.
Souhlas. Snad jen těch 25°C je pro krevetky ažaž. Bohatě postačí normální pokojová teplota.
Takové AQ není vhodné na chov žádné ryby, natož mečovek. Mečovky potřebují pořádně velké aq, alespoň 100l, lépe 200l. Až budeš mít v AQ živé rostliny, filtr, osvětlení a teplotu vody 25°C, tak bys možná mohl chovat krevetky, ale až tak po 2-3 měsících záběhu. V tom stavu v jakém to AQ nyní je, je to mrtvá zóna absolutně nevhodná pro živé tvory.
0 17.02.2014 08:07 Jakub Ahojte mám 15l. Akva mám na dne strk a mám aj dost ukrytov dvě uměle rastlinky a teplotu cca 20 . k tomu mám aj vzduchovanie .štaci mi to na udchov mecoviek?
0 odpověděl: Nestačí, malé.
0 17.02.2014 08:06 Jakub Ahojte mám 15l. Akva mám na dne strk a mám aj dost ukrytov dvě uměle rastlinky a teplotu cca 20 . k tomu mám aj vzduchovanie .štaci mi to na udchov mecoviek?
Starší reakce
0 02.02.2014 17:50 Honza – Endlerky - paví očka
Tady je pěkná stránka divokých forem a odkud jsou, bohužel u nás nejsou skoro vůbec sehnatelné...
www.wildguppys.com/… Taky jsem to četl. Aby se zvýšila porodnost samic, ale aby zůstalo zbarvení endlerek. Když to tak vezmu, tak paví očka, co mají mečíky jsou nějakým způsobem pokřížené s Poecilia wingei.( info z internetu).
S endlama to právě tak bývá , ty rúzné velikosti samic , když se pokříží s gupkama, někde jsem četl že to takhle chovatelé prznitelé dělaj pro zatraktivnění sortimentu , prostě vemou čistou samici gupky a kříží s endlerákem samcem , samice jsou pak větší a pak i rodí více potomků - to jsem se dočetl není to můj názor
P.wingei má asi více než deset podob podle lokalit...už si je nepamatuji. Chovají se podobně.
0 02.02.2014 16:09 Honza – Endlerky
Endlerky, to je taková věda - měl jsem doma 3 různé kmeny přírodní formy. U jedněch samice začaly dorůstat kolem 6 cm a byly fakt robustní, mladých měly max 30 ks, samci měli přírodní zbarvení,choval jsem je tři roky, ale moc se mě nezdály jako fakt čisté, tak jsem chov postupně zrušil.Mladé mi teda nežraly, ale to nic neznamená - pač mladé mi nežerou ani divoká oka.Ale co jsem koukal, tak je docela všude prodávaj a má je hodně lidí, kteří je dál prodávaj...Další, ty mám od chovatele, co je v čisté formě choval 8 let a jsou to fakt endlerky, samice maj tak max 4 cm, mladých mají tak 3-6 ks ve vrhu.Je to zvláštní situace s těma endlerkama v ČR.
Kdyby to právě bylo z nějakého zveráče, tak se tomu vůbec nedivím, ale takhle mě to celkem zarazilo. Když jsem je kupoval, tak jsem byl upozorněn chovatelem, že to takhle bývá, chtěl jsem někde najít info, po kolikáté generaci se to zlepší, ale nikde nic...Díky za reakci
Je to normální. Nikdy jich nebude 100%.
0 02.02.2014 15:33 Honza – Endlerky Scarlet
Mám takový dotaz, jestli je normální, že endlerky scarlet, co jsem pořídil od chovatele mají z každého vrhu mladých 50% v přírodním zbarvením - jako přírodní forma endlerek a 50% má barvu scarlet.Chci jen vědět, jestli je o u scarletek normální. Třeba, že by forma scarlet ještě,, nedržela,,v přesné barevné linii...a občas to hold,,vyhodí,,nějaké ty přírodní Poecilia wingei...Tak jestli někdo víte, budu rád, když mi o tom něco napíšete...
Mohu potvrdit

Mám to tak taky a mám problém kdo s kým a co z toho vzniklo.

matak napsal: Zdravím mám jen dotaz, mám tu síťovanou odchovničku a v akvárku mám Endlerky a do tý odchovničky k nim chci dát paví očka. Mohou se přes tu sítku se sebou nějak rozmnožit? děkuji
To myslíte jako jestli mohou si mohou vrznout samci ryb přes plot, jako to třeba dovedou psi?

No mne by spíš zajímalo, jak budete odlišovat mláďata endlerek od ok...Přes plot si ryby nevrznou, ale pak bude v nádrži "kámen šukat cihlu". Jestli nechcete začít vyrábět hnusky, tak tyto dva druhy nemíchejte...
Zdravím mám jen dotaz, mám tu síťovanou odchovničku a v akvárku mám Endlerky a do tý odchovničky k nim chci dát paví očka. Mohou se přes tu sítku se sebou nějak rozmnožit? děkuji
Starší reakce
Já jsem si je kdysi brala z toho obchůdku

. Jsou to fajn rybky a hodně toho vydrží. 15l pro ně stačí a pokud ti je bude někdo odkupovat, tak bych s nimi neváhala. Ale s těma bettama bych to neriskovala. Moje je třeba nechala bejt (až na potěr), ale to je o rybce

.
S bettou zcela jistě ne, nezbyl by ani jeden prcek. Navíc tyhle se jen tak "nepřemnoží", pokud je chceš chovat, něco si o nich přečti a budeš vědět víc. Třeba i to, že jednodruhovka je ideální, společnost jim moc dobře nedělá (a to ani pokud by šlo o klidné spolubydlící, natož betta). Obzvlášť v 15-ti litrech bych přidávání další ryby absolutně neřešila...
to Deathbull: ona ale ta cena s marží je někde jinde, tam mě těch 75,- nepřekvapuje

Kdyby bylo středně zarostlé(aby jsi je viděla)tak myslím že by tam mohly být.
A s tím prodejem nevím.
To se musíš zeptat ve zverimexu?
Za kolik si je koupíš?
Já osobně bych si je nekupoval, protože mají 2-3 cm
Ale jestli je chceš odchovávat a prodáš je hodně vyděláš.

Já osobně bych do 15l prcka žádnou rybu nedala. Je to strašně malé, i na ty elegansky. A jestli chceš sváču pro bettu, klidně je tam dej, betta bude mít radost ze zpestřeného jídelníčku.
Dobrý den,
Do mého 15 l akvárka bych si chtěla koupit 1 samce a 2-3 samice Neoheterandrie elegans. Myslím, že by mi mladé odkupovali do kamenných obchodů (vzhledem k jejich nedostupnosti a ceně). No kdyby se mi ale přemnožily a já je neměla kam dát, Mohly by být s bojovnicemi? Akvárko má 54 l je celkem zarostlé. Samozřejmě až by dorostly nějakých rozměrů.
Starší reakce
0 napsal:
Mezi málo chované a přitom pěkné i zajímavé živorodky, se řadí i různé druhy limií.
Na snímku je chovný pár limie dominikánské - Limia dominicensis.
Chtěl bych vidět a znát toho, komu se v akváriu přemnožuje. Takový machr tyto stránky nenavštěvuje .
Mne dokonce postupem času opustily...

Ale keď väčšina si nakupuje to čo ponúkajú predajne a to (zámerne uvádzam zaužívané názvy), gupky, platy mečúne. Zakladá akvária s farebným štrkom bez uváženého počtu rýb a hlavne bez rastlín. Takže nemá kto, či lepšie čo, odburávať odpadné látky.
V akváriu prekypujúcom rastlinstvom je situácia iná. Rozhodne treba dodať, že živorodkám to tak dokonalo netrávi, čiže ich traviaci trakt je jednoduchší ako u ostaných rýb.
Ano, jistě by se napsat dal a nejen článek, ale při rozšíření o kapitoly méně tradičních způsobů provozování akvaristiky, rovnou i knižní vydání.
Hodnotné dílo vyžaduje pečlivou přípravu s množstvím podkladových materiálů, nejen vlastních, ale podložených i z jiných zdrojů.
To si žádá fůru času s velkým pracovním nasazením i nemalé finanční prostředky.
Teď mám jiné starosti a nedokončené cíle, než se zabývat spisovatelskou činností, třeba jen v malém měřítku, protože na to nejsem ani patřičně naladěn a nebyl bych sám se svou prací spokojen

.
Foto: Mezi málo chované a přitom pěkné i zajímavé živorodky, se řadí i různé druhy limií.
Na snímku je chovný pár limie dominikánské - Limia dominicensis.
Chtěl bych vidět a znát toho, komu se v akváriu přemnožuje. Takový machr tyto stránky nenavštěvuje .

.
0 12.01.2014 07:39
0 [1920] - Obecné.
Nemohu ani souhlasit, že všechny živorodky v pře-hojné míře "hnojí" vodu. Třeba ty na fotce bych takto neoznačil.
První pseudoxify (bimaculáty) se dle psaných údajů dovezly z Mexika roku 1909, přesto byly u nás prakticky neznámé, než je skupina našich známých akva fandů a propagátorů akvaristiky přivezla a po namnožení nabídla dalším zájemcům.
Foto: Pseudoxiphophorus - H.litoperas - bystré, hbité rybky, původem z chovu od Raviolky.
Pro zdárný chov, aby sa vzájemně nenapadaly a nepozabíjely, i možný odchov v přítomnosti dospělých, potřebují dobře rostlinami zarostlou nádrž. Jsou mírně dravé, ale berou veškeré nabízené krmivo. Hážu jim i pavouky, kteří se mi usídlili v rybárně.
Hodí se pro letní chov venku a ve větším životním prostoru tolerují i jiné druhy ryb.
0 12.01.2014 07:18 radim –
Re: 0 Zdravim, nebylo by lepší napsat přímo nějaký článek na toto téma? Takto se ty zajímavé přispěvky časem zbytečně "ztratí" ve velkém množství dotazů co tady je.
0 12.01.2014 07:02
0 [1920] - Obecné.
Obecně k chovu a "přemnožování" živorodek. Je spousta druhů, které by bylo záhodno chovat a cíleně množit, dokud ještě jsou k dostání.
A právě největší překážkou jejich rozšíření bývá, už teď jejich menší dostupnost i neznámost z důvodu nedostatečné tradice a bez větší popularizace v přítomné době. Proto se občas v této souvislosti sám angažuji a o tom zmiňuji.
Foto: divoké molly Poecilia salvatoris. Ty odumřelé listy jsou od zatáhlých - zimujících kalatek a šípatkovce.
Pokud máš zájem o přírodní mečovky a nelpíš na těch zelených, tak mi kromě X.pygmaeus se nejlíp drží i množí X.nezahualcoyotl a doporučil bych je i pro ostatní vlastnosti. Jen je nutné mít několik dospělých samců k rozložení rivality.
Ony jsou i ty ostatní druhy zajímavé a pěkné, ale chce to pro ně nejprve pořídit a vybavit samostatné nádrže a nezanedbat údržbu, jinak si z nich chovatel mnoho potěšení neužije.
Foto: X.nezahualcoyotl v mém chovu. V tuto dobu je v nádržích teplota vody pod +20°C, takže i rostliny mají vegetační útlum a jejich funkci zajišťují převážně řasy.
A předtím jsi měl takové množství mladých v té stovce? Bez rostlin bych měnil celý obsah té vody. Pro zdárný vývoj při intenzívnějším krmení to je nevyhnutelné. Bez kytek bych ty ryby nenechal.
Foto: moje současné P.wingei
Ctěl jsem něco napsat, ale časově nestíhám, snad jindy. Tu problematiku sice vidím jinak, než, jak ji vysvětluje SoRex, ale nechci s ním být ve sporu.
Foto: samice P.obskura, 9.1.2014

Samozřejmě je občas nutné absolvovat vzdálenější cestu pro získání žádaných ryb. To se, však někdy hůře realizuje, když není člověk zcela nezávislý, třeba na rodině a povinostech. Pak se to někomu snadno radí.
Foto léta chovaná akvarijní forma zelených mečovek, 9.1.2014

Dá se ještě sehnat i ten divoký "mečoun", ale oproti léta chované akvarijní formě vyžaduje zodpovědnější přístup.
Dať si poslať rybky by som uvítal,no bojím sa.Nedávno známy takúto objednávku spravil a Bohu žiaľ mu do sáčkov nemali snahu dať ani len to aktívne uhlie.Všetko mu prišlo mŕtve a to išla zásielka dva dni.Dnes už nie je spoľah ani na chovateľov.Bohu žiaľ.
A u rybičiek ktoré sú skôr na pokraji existencie by som toto riskovať ozaj nechcel.
Já přece vidím, odkud jsi

Na akce do Bratislavy jezdí lidi i z Košic, případě z opačné strany z Mělníka. Jinak akce to byla na celý víkend, není to pouhá burza, byla tam právě ta velká výstava, další malá výstava miníček a taky přednášky, nikdo tě nenutí jet jen na otočku. Určitě je možné dát se dohromady s nějakou partou, která jede autem (ale jezdí i vlakem), nebo požádat o nákup známého. Fakt se nedá spoléhat na to, že koupíš něco v obchodě a nebo v okruhu stovky kilometrů od domova, to bohužel ne. Ale já jsem třeba nakupovala živorodky i v zahraničí, přišly poštou - chce to jen hledat a snažit se. A stojí to samozřejmě hodně peněz, ale buď něco chceš, nebo jen teoretizuješ co by kdyby….
Chtěla jsem jen upozornit, že Bratislava byla výjimečnou příležitostí vidět a případně i za naprosto symbolickou cenu získat ohromné množství druhů. Ale zájem o chov živorodek je naprosto minimální i mezi lidmi, kteří jinak zájem o divoké formy deklarují.
Neviem si celkom reálne predstaviť cestu busom či vlakom cez Slovensko(som s pod Tatier) pre 1 či 2 hodinky na burze.Auto nemám a okrem iného sa burza spravidla koná vtedy ,keď ja nemám voľno.Pracujem vo fabrike na trojzmennej prevádzke a málo kedy mám voľnu i sobotu.Skĺbiť tieto dve veci ,tak aby sa to dalo je v mojom prípade takmer nereálne.I väčšinu rakov čo doma mám sú na objednávku ,alebo raz šiel kamarát do BA(keď tam práve bola burza) a doniesol mi po ceste.Tu u nás bola burza v Poprade,no tak skoro asi opäť nebude.Je to skôr šťastná náhoda ako dáka zabehnutá akcia.
Mám i v Nemšovej kamaráta chovateľa a občas si niečo pošleme navzájom,no to je asi tak o akvaristickej dostupnosti tu u nás.
Chovatelia čo poznám tu u nás majú hlavne cichlidy,guramy,skaláre,tetry a podobne.
Do Bratislavy na Akvajeseň před 2 měsíci jsi to měl blíž a tam bylo vystavených přes 80 kolekcí (tj. více než 70 druhů). Velká část z nich byla nabízená v dražbě za naprosto směšné ceny, takže jsi propásl zajímavou příležitost k výběru...
Tyhle druhy se nekupují v obchodech. Je jich tu k sehnání spousta (nejen na základě inzerátů nebo webovek chovatelů - řada se jich nijak neprezentuje), bohužel chovatelů je strašně málo, a tak druhy ze dne na den mohou zmizet.
Pozeral som na jeho stránke.Má toho dosť a aj ponúka.Ak by to pre mňa nebolo tak ďaleko, tak by som určite zopár skúsil.
Momentálne mám len endlerky a gupy,bojujem s priestorom.No tieto divé formy sa mi páčia a aj ma zaujmajú.Napríklad ma neteší,že z predajní a chovní sa vytratil i divoký mečúň.A ak sa niečo obdobné ukáže ,tak už je to pokrížené.

Josef Tomanec je úspěšný chovatel divokých živorodek z Brna
Jsem velmi rád Romane že se Ti chov obscur stabilizoval.
Taky možnost.Skusím sehnat nějaké nové samce a rozdělim to.

Ja viem.Len som chcel vedieť či to nie je niekto s prispievateľov v tomto fóre.

Mal som podobný problém a bolo to v genetike. Rozdelil som chov na dve skupiny, jednu skupinu som nechal pôvodnú a do druhej som priložil "cudziu krv".
Druhá skupina sa dala do poriadku takmer hneď no a ku podivu aj prvá začala produkovať zdravých jedincov a úhyn rovnako prestal, no trvalo to dosť dlho.
Mám pocit,že je to člen Cyperusu Brno nebo Akvaklubu Brno a pořadatel brněnské akvaburzy a v neposlední řadě chovatel divokých živorodek.
divokezivorodky.webgarden.cz/… Tak keď ste nadšenci Pocilia obscura mám tu pre vás jedno PDF.Možno poznáte,možno nie a radi si počítate.
www.mapress.com/…
PS:Jozef Tomanec je kto?

P. obscura od Tebe mi zachránily chov. Po prvotním boomu, kdy prvních 4-5 generací rodilo mraky mláďat, nikdo je nechtěl a pravidelně jsem jimi krmil A. robustus, nastal prudký útlum a téměř kolaps celého chovu. Vykorespondoval jsem, že se totéž stalo chovatelům prakticky po celé Evropě. Pár zbylých kusů jsem spojil s mladými od Vládi (Xenotoca) a už jich zase mám plné akvárium. Pravděpodobně budou hodně náchylné na "únavu prostředím" - delší chov v jednom akváriu. To limituje, podle mých zkušeností, asi všechny živorodky. Jenom u jiných druhů to nikdy nepřišlo tak brzo a s tak rychlým nástupem, takže jsem je vždy stačil dát do jiné nádrže, než se zdecimovaly pod únosnou mez.
Nicméně věřím, že populace obscur je zachráněna a dám si na ně větší pozor...
Mimochodem, taková oka jsem prodával pod doplňujícím názvem "wild two spot" , už si nepamatuji lokalitu, ale uváděl jsem ji, odkud přišla jako příchyty. Určitě nebyla ze Surinamu, ale odkudsi "níže", ale pak o ně přestal být zájem, a tak samozřejmě z mého chovu vymizela...
Zajímalo by mě 0 kolik máš ještě Poecilia obscur? Všem mým přátelům již vyhynuly a SoRexovi jsem dal loni na podzim mláďata z mého chovu na posílení jeho chovu,aby mu nevymřel. Doufám že letos budu mít zas dost mláďat nerad bych o ně přišel. Zbylo mi od loňska jen 8 kusů. 5 samic a 3 samci.
Noo té genetické vady se bojím nejvíc.Pokud to tak opravdu bude.Mužu chov Endlerek zrušit.Jinak ty rostliny do květinaču,mám v plánu udělat.Přece to bude lepší.No a tu vodu asi budu muset měnit častějí.Nebo to nahážu všechno do té 400L co tam mám.
Přidat reakci
1 ...... [14] ...... 25 26
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 27444x