Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hromadný úhyn ryb

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Hromadný úhyn ryb
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.03.2020 22:15 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: DavidP
DavidP napsal: Připadá mi jako by prožily nějaký šok.
- pH ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.03.2020 21:28 ondrejD Re: DavidP
Pokud jste aklimatizoval nejen srovnáním teploty, ale i vodou - cit.:

"Tu provádím jako vždy, pytlík nechám v akváriu 30 minut s tím, že každých 10 minut dolévám 30% vody do sáčku."

- a pokud některé ryby padly opravdu hned po vypuštění do akva, a zbytek během chvilky, a přitom "šokovaly", musely být vidět nějaké příznaky už v rámci aklimatizace. Příště doporučuju opravdu dobře ty ryby sledovat. Aklimatizaci klidně delší - aby se ty ryby v tom sáčku stihnuly víc uklidnit.

Nepoužíval jste nějakou chemii tak týden dva před vypuštěním ryb? Nebo něco jiného .. lakování nábytku v pokoji...? Jako mohly to být i NOxy, jste si jistý že to měření měří správně? Není ta sada třeba už stará..?

Nemluvě teda o tom, že nemáte karanténu, což považuju za velký problém a opravdu velmi doporučuju si nějaké menší akvárko pro tyhle případy pořídit. Lze toho pak využít i tak, že nové ryby po karanténě pouštíte do velkého akva po částech - a když něco padne, víte to zavčas, a nepřijdete o všechno..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2020 16:15 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: DavidP
A jak jsi je v tom pytlíku aklimatizoval, než jsi je z něj přendal do akvária?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2020 14:04 DavidP Re: 4Sima
Ryby byly v pytlíku pouze +-45 minut, doprava byla v teplém aute
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2020 14:02 DavidP Re: Tom384
Omlouvám se měl jsem chybu v prezentaci, není to krunýřovec oranžový, ale sp. Gold
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2020 14:01 DavidP Re: ondrejD
Rybičky v pytlíku když jsem je dával do akvária neměly žádné příznaky, ale hned jak jsem je dal do akvárka, tak začaly špatně plavat a do pár minut zemřely (pár jich zemřelo okamžitě co jsem je pustil do akva). Připadá mi jako by prožily nějaký šok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2020 22:20 Muž Tom384 [54] Re: DavidP
Mohl to zpusobit nedostatek kysliku v akvariu v kombinaci se stresem ryb. Na otravu to nevypada, to by tak rychle nepochcipaly. Co ten krunyrovec oranzovy? V atlasu je psana minimalni velikost nadrze 300l a ty jsi ho dal do 90l. Nikdy jsem se s tim nesetkal, ale velka ryba mohla vydejchat nadrz na uroven, kterou jeste dokaze prezit, ale nove ryby ve stresu potrebovaly daleko vic kysliku, zacaly se dusit, upady do soku a uz se z nej nedostaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.03.2020 21:13 ondrejD Re: Tom25
Osobně nejsem přítelem žádné "chemie", pokud to není opravdu nezbytné - tzn. pokud to nejde vyřešit jinak. Vždycky riskujete negativní vliv chemikálie na některé ryby (každá ryba je citlivá na něco jiného a na různou koncentraci přípravku, kámoš si tak snadno otrávil C, panda - a jel podle návodu, a divil se když jsem mu řekl kde byla chyba..). Nemluvě o tom co se zřejmě stalo vám - úhyn a rozklad množství planárií vám za..re vodu a je zaděláno na problém..

Ploštěnky doporučuji redukovat "lovem na návnadu" přes noc (plastová epruvetka s kouskem filé na několika místech provrtaná), nebo rybami které se jimi můžou přiživovat (zálěží na ostatní obsádce a osobních preferencích)

A hlavně se zamyslete: planárie potřebuje něco žrát, aby se hodně množila - takže asi hodně krmíte, nebo málo odkalujete, nebo nevím co .. toto je základ (je to podobné jako u šneků).

hodně zdaru!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2020 21:07 Muž 4Sima [1888] Re: DavidP
Neprochladly Ti ryby cestou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2020 21:03 ondrejD Re: DavidP
Sklorex osobně neznám, ale slyším na ně jen dobré reference, člověk nějakou chybu nikdy nevyloučí, ale tady je to asi opravdu jen málo pravděpodobné.

A pokud to padlo všechno do 5 min., tak to je fakt zajímavé - zřejmě vážně problém v akva.

Během aklimatizace se ty ryby chovaly jak? Nebylo na nich už něco znát? Ztráta rovnováhy, ...?? Pokud to bylo v tom akva tak rychlé, jak to že aklimatizace 30min byla bez jakýchkoli příznaků? tedy pokud byla bez příznaků...??
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.03.2020 16:33 Muž Tom25 [3] - Akvaristika, a chov bezobratlích živočichů (raků)Re: afc1886
S tím počítám uvidím co zbytek osádky co zatím je jestli umrtí budou pokračovat nebo už se to zlepší dám tomu pár týdnů než bude dokoupena nová osádka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.03.2020 15:27 R Muž afc1886 [14655] Re: Tom25
S tou novou osádkou bych ale nějaký čas počkal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2020 15:23 Muž Tom25 [3] - Akvaristika, a chov bezobratlích živočichů (raků)Re: RAP
Odkaleni provedeno minulý týden 2x v týdnu a dnes jednou. Tak snad to bude už dobré je pravda že voda trochu více zapáchala při odkalovani dna vím, že plostenky vypouští i nějaký humus při úmrtí asi to bylo s toho jen mě mrzí, že budu muset zas novou osadku nakoupit tone a snad to už přestane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.03.2020 12:32 Muž RAP [1549] Re: Tom25
Asi bych odkalil. Jestli jich bylo hodně, mohl jejich úhyn zhoršit kvalitu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2020 10:47 Muž Tom25 [3] - Akvaristika, a chov bezobratlích živočichů (raků) – ??
Dobrý den, jednom mém akváriu se vyskytli plostenky a začali přibývat a bylo jich moc použil jsem přípravek No Planária vše jsem dělal podle instrukcí z ničeho nic mi po 3 dnů zacli umírat ryby v akva 20 neonek během dvou dnů ancistrus parmicky cernopruhe další dny nevím co s tím příznaky mají rozpad ploutví furt leží na substrátu dekorací ne přijímají potravu a jsou takový belejsi ty rybky. A nevím co mám dělat máte radu díky moc. :-(
EDIT- A ještě bych Zapoměl v akváriu jsou takové belejsi povlaky i na listech atd..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2020 01:36 DavidP Re: ondrejD
Rybičky pochází ze sklorexu v Brně(což bych řekl že je jedna z nejlepších akvaristik co znám), takže na 99% byla chyba někde u mě. Ze 24 rybiček mi přežila pouze 1 neonka, ostatní do 5 minut po vpuštění ihned zemřely, přitom rybičky v akváriu jsou zdravé. Nějaké to info o akváriu mám v prezentaci.V sáčku jsem je měl pouze 45 minut (15 minut cesta). Rybičky jsem aklimatizoval 30 minut a pak je vylovil, za svých 5 let jakožto akvarista jsem to dělal úplně stejně a nikdy nebyl problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2020 22:37 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: DavidP
Jaké byly podmínky při transportu? Jak velké sáčky, kolik vody, byl použit termobox, jak dlouho trval transport?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2020 22:33 ondrejD Re: DavidP
Zdravím, z jakého akva, z jakého prostředí jste ty ryby bral? Může být (pouze spekuluji), že byly "přiotrávené" N-látkami z původního akva, a díky tomu i jinak relativně "normální" změnu nezvládly... - tomu by odpovídala ta náhlost úhynu i to, že původní ryby jsou zdá se celkem OK...
rozepíšu co by mě zajímalo:

- množství ryb v akva

- schopnost personálu odpovědět na nějakou otázku

- stav skel/dna akvárek

- stav ryb (překrmené/nakrmené/na lačno/vyhládlé..)

..zamyslete se, vraťte se do té akvaristiky a přemýšlejte co vidíte...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2020 20:28 Muž Roger [1873] Re: DavidP
Možná by bylo dobré napsat jak dlouho trvalo do poslední oběti? Bylo to okamžitý nebo v řádu hodin nebo dní?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2020 20:25 Muž Roger [1873] Re: vaclav
No nevím, přidal naráz 24 ryb, do akva kde není pořádná zeleň a údržba je bůh ví jaká, po přidání stouply hodnoty a pak je to rychlý, ale jsem amatér. Podle mě je to ale celkem jasný, nebo pak ta druhá varianta že ryby měli v původní nádrži úplně jiné hodnoty a dostatečně tak neaklimatizoval nebo spíše uspěchal aklimatizaci, já například z Vivária aklimatizuji ryby i víc jak 2h protože vím, že Mělnická voda je hodně tvrdá. Ale stejně si myslím že se tam ryby otrávily. Ale vy jste zkušený, já jen zkusil přispět ;-) :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.02.2020 19:36 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roger
Tak moc s tebou nesouhlasím, ryby ihned umřely a ne časem a na žádné houpání vody nebyl čas. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.02.2020 18:23 Muž MichalV [327] Re: Roger
napísal si to lepšie ako ja, ale takto nejak som to aj ja myslel ;-) pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.02.2020 17:12 Muž Roger [1873] Re: DavidP
Podle mého amatérského pohledu se ti z důvodu malého počtu kytek, možná i horší údržby a milionů dalších faktorů zhoupla voda a zhoupla voda, jednoduše akvárium tento nápor nových osadníků neuneslo. Ve hře je i rozdílná voda a špatná (krátká alias moc rychlá) aklimatizace ryb, ale osobně bych to viděl na zhoupnutí vody, taky jsem to v minulosti zažil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2020 15:23 DavidP Re: MichalV
Dobře, zkusim počkat nějakej měsíc, snad to bude tím, protože mě osobně toho moc nenapadá, díky za radu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2020 15:01 Muž MichalV [327] Re: DavidP
takže si spravil výmenu vody 23.2 a kedže si začal v polovici února (februára), tak si mohol už len 15-16.2
Možno to nestačilo ak si to dlhšie zanedbával, iné ma nenapadá. Pred kúpou nových rýb zapracuj na rastlinkách, asi im niečo chýba alebo je niečoho veľa. Zarastená nádrž je zdravšia ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2020 14:47 DavidP Re: MichalV
Přiznávám že jsem na začátku roku údržbu zanedbal(asi do poloviny února jsem nečistil), ale poslední měsíc čistím akva odkalovačem 1x za 2 týdny a vodu měním 1x za týden, údržbu jsem naposledy provedl minulou neděli, krmím opravdu málo vzhledem k mé nepočetné osádce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2020 14:39 Muž MichalV [327] Re: DavidP
ako a ako často robíš údržbu nádrže (výmena vody) a kedy pred vložením nových rýb si ju robil?
S kŕmením tých pár starých to nepreháňaš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2020 14:31 DavidP Re: MichalV
No řasa se mi vyskytuje převážně na kořenu a v levé části akvária mezi rostlinkama a kvalita vody asi taky nebude nejlepší, z těch 24 ryb mi přežila jen 1 neonka? to mi přijede dost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2020 14:23 Muž MichalV [327] Re: DavidP
možno to je blbosť, ale nedostali šok z horšej kvality vody v tvojom akva? Podľa fotky tam máš štetinu, ktorá ľúbi organické znečistenie a aj niektoré rastlinky sa ti tam trápia, čo môže naznačovať slabú mineralizáciu, a preto ani NO3 nemusí byť vysoké. Rybky, ktoré máš dlhšie v akva si na to postupne zvyknú ale dovezené to nemusia dať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.02.2020 13:31 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavidP
Ten rozdíl ale bude daleko větší a aklimatizace musí trvat podstatně déle i hodina může být málo. Taky se mě to stalo. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2020 13:22 DavidP Re: Anthrax
Tu provádím jako vždy, pytlík nechám v akváriu 30 minut s tím, že každých 10 minut dolévám 30% vody do sáčku.
Ph mám 6.5 co2 jede jen přes den, dropchecker je světle zelený což by mělo být v pořádku.
měřil jsem No2-0mg/l No3-20mg/l Po4-0mg/l
Edit: Kdyžtak jsem si udělal prezentaci s dalšími informacemi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2020 13:20 R Muž Anthrax [4739] Re: DavidP
Co třeba špatná/žádná aklimatizace? Jen hádám ale nic o ní nepíšeš. Nějaké další parametry vody (teplota, pH, CO2 atd.) znáš?
Edit: Prezentace akvária by mohla taky něco napovědět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2020 13:13 DavidP – okamžitý úhyn
Zdravím, dnes jsem koupil 12 neonek červených a 12 teter červenoústých, ihned po vpuštění rybiček do akva tak všechny poumíraly :-( . mám akva 126 litrů, středně zarostlé, 2 roky založené, používám CO2. Osádka- 3 ancitrusy a 3 neonky červené (žijí 2 roky, ancitrusy už 5 let). osvětlení 1x 33W filtr sunsun 702b. NO2 je 0. Akvaristou jsem již 5 let ale toto se mi stalo poprvé. Budu vděčný za radu, díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2020 19:47 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: ZDRI
Tak to mě mrzí. O koupi automatického krmítka jsem uvažoval, že by jim tam něco spadlo alespoň jednou-dvakrát týdně. Pak jsem to ale zavrhl s tím, že v tak zarostlé nádrži se pořád nějaká mini-havěť k sežrání najde. To je škoda, když takhle zahubím ryby špatným úsudkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2020 19:22 Muž ZDRI [1415] Re: michalt
3 týdny bez krmení, to už mi přijde dost... Zvláště u těchto mini rybek. Nepřekvapuje mě, že část (nejspíš slabších) rybek do nepřežila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2020 19:08 Muž michalt [737] - Miniakvária – Tři týdny bez dozoru
Ahoj. Musel jsem na tři týdny plánovaně odcestovat. Po návratu se všechno v akváriu zdálo být v pořádku, až na to, že mi chybí asi 7 razborek. Myslíte, že by nějak šlo zjistit nebo odhadnout, co jsem asi mohl udělat špatně (jestli něco)? Jde o aktivní akvárium z prezentace (50 litrů).

Před odjezdem nebyl v nádrži žádný problém. Všechny ryby aktivní, žravé, nikde žádné viditelné řasy, krmil jsem v rámci možností pestře. Rostliny prosperovaly, plži taky. Těsně před odjezdem jsem normálně vyměnil 30% vody, jako vždycky každý týden, jen jsem to nějak plánoval, aby to vyšlo na poslední večer před odjezdem. Nakrmil jsem standardním množstvím, nijak jsem nějaké zásoby neřešil.

Po návratu jsem si zpočátku ničeho nevšiml. Akvárium trochu zarostlo, trochu řasy na skle, hodně okřehku na hladině. Jinak nic neobvyklého. Pro zajímavost jsem si změřil pH, to bylo někde kolem 7-7.5. Nijak se za ty tři týdny nehnulo. Ryby jsem opatrně mírně nakrmil, bez problémů. Vyměnil jsem část vody, zase bez problémů.

Až později jsem si všiml, že nějaké ryby chybí a jedna je nějak divně vykroucená, jakoby měla tělo zvlněné nahoru a dolů (ne do stran). Jinak se ale chová normálně, žere, na utracení mi to zatím nepřijde. Pancéřníčci v plném počtu a dobré náladě, plži prosperují. Znovu, žádný viditelný problém.

Nemáte, prosím, náhodou nápad, co se asi tak mohlo stát? Měl jsem přerybněno a nějak se náhle zhoršila kvalita vody? Nebo to fakt ty ryby nevydržely bez žrádla? U akvária nikdo nebyl, v době mé nepřítomnosti se nedělala žádná údržba. Díky za případné rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2019 17:41 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Magic
Může se to stát, jestli se výměnou vody náhle změnilo pH a nitrifikační bakterie nejsou dostatečně namnožené, aby jej zvládly dostatečně rychle metabolizovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2019 16:00 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Deathbull
Výmena vody po dlhej dobe spôsobuje čpavok?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.11.2019 14:59 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Lucka
To bude velká výměna vody po dlouhé době a přivítejmě čpavek v nádrži
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2019 14:51 Muž RAP [1549] Re: Lucka
Mě by zajímalo, po jak dlouhé době tak masivní výměna vody proběhla a jestli nebyl vyčištěn i filtr?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2019 11:20 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Lucka
Jak to pokračuje? Už máš změřené dusitany a znáš zhruba příčinu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2019 08:33 MatyMaty Re: Lucka
Lucko v AKVA máš Tlamovce?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2019 22:52 Lucka Re: _ucx_
Vzduchování zkusím a jinak teplou vodu jsme tam nelili. Teplota vody v akvárium je 26C°
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.10.2019 22:35 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Lucka
Jako první pomoc tam zkus dát intenzivní vzduchování. Ty ryby se zjevně dusí. Pak změřit NO2 a NO3 (a taky amoniak NH3), ale to teď asi nemáš čím a asi už budou mít všude zavřeno. Jo, nelili jste tam teplou vodu z kohoutku (TUV)?

Jinak měnit půlku vody je dost šok. Měnil bych méně a častěji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2019 22:08 Lucka Re: NHKG
Já jsem úplnej začátečník a teď se zkušení nejspíš budou chytat za hlavu, ale měřím jen pH a tvrdost, to mi vždy stačilo a rybky byli v pořádku. Přidávám sůl a sodu, aby se to srovnalo, ale nikdy jsem nekontrovala přímo vodu z vodovodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2019 21:57 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Lucka
Známému nedávno vyhynuly krevetky, ráčci, ryby. Pak změřil vodu z kohoutku a našel jednorázové šílené koncentrace dusičnanů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.10.2019 21:43 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Lucka
Jak psali jiní, chtělo by to prezentaci. Ale i tak mě napadají následující možnosti:
- problém se zdrojovou vodou
- prudká změna parametrů po výměně
- kyslík
Co vše jste při údržbě dělali kromě výměny vody?
Jsou známé parametry vstupní vody? Pokud je z vodovodu, budou její parametry na stránkách vodáren a ke studni by měl být rozbor vody.
Filtr jede a čeří hladinu?
Nemůžete změřit nějaké parametry vody? (pH, obsahy dusíkatých látek a podobně)
Jak často provádíte výměnu vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2019 21:41 Muž UndeR [80] Re: Lucka
Pravděpodobně bylo něco špatného ve vodě, kterou jste použili při výměně vody. Měřili jste hodnoty NO2 a NO3?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2019 21:36 Lucka Re: Králík
Teď jsem se zaregistrovala, abych mohla napsat. Voda byla čerstvá, protože máme 3m akvarko a odstát tolik vody není kde..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2019 21:29 Králík Re: Lucka
Chtělo by to založit prezentaci, potom ti můžeme lépe pomoci. Ta voda byla čerstvá nebo odstátá?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 23

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 14461x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10049?od=51