Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hromadný úhyn ryb

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Hromadný úhyn ryb
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2011 15:31 R Muž romant [27987] Re: Majkl
To akvárko mě z těch novejch fotek příjde takový ušmudlaný, jakoby nedostečně udržovaný, mám na mysli odkalování. Je tam málo rostlin, to bude chtít posílit, hlavně nějaký rychlerostoucí, aby Ti to prostředí pomohly stabilizovat. Co ten filtr? Jak často ho čistíš? To dno mě příjde docela dost hrubozrnný, což může nahrávat tomu, že tam zahnívá bordýlek od ryb a zbytky krmiva. Prostě si myslím, že to dno nefunguje tak jak má a nitrifikace v něm neprobíhá optimálně. To, že měníš denně polovinu vody v akváriu neubližuje, ba právě naopak. Zářivky dovedou slušně vytápět, já taky nepoužívím topení a topím tzv. jenom zářivkama. Očistil bych ty krycí skla, třeba kyselinou citrónovou. To svícení je dobrý praktikovat pravidelně dle potřeb rostlin. Těch 8 hodin bude vzhledem k tomu, že tam moc rostlin není až až. Papírkový testy bych vůbec nepoužíval, jsou velmi nepřesný. Když už, tak nějaký kapkový.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2011 15:19 Muž Majkl [9] Re: romant
Ryby padají pořád. Tetru neonovou nemam už ani jednu. Tetry měděný jdou taky do háje. Denně jedna nebo dvě :( Pancéřníčci taky hynou. Tetry krvavé jsou ok a Black molly taky. Těm nic nevadí a neuhynula ani jedna. Což pro mě taktéž zůstává záhadou. Vodu měním každý den. Zhruba 80 až 90 litrů. Pročítal jsem tu vlákno o chlazení vody, a tam někdo psal, že denní výměna vody taky neni pro akvo dobrá. Odpoledne jedu koupit časovací hodiny a budu ještě simulovat intenzitu svícení na průběh dne. Čili jedna zářivka v 8"00, a postupně přidávat další po x hodinách a zase zhasínat s příchodem večera. Zajímalo by mě však, jestli se může od krytu skutečně voda ohřát. Pod krytem mam krycí skla síla 5mm. Mezi zářivkou a sklem je 9.5 cm a mezi krycím sklem a hladinou dalších 6cm. Skutečně se od krytu může voda ohřávat ?
A v téma o chlazení vody píšou že takto vysoká teplota není dobrá.

Ještě by mě zajímalo, jak zjistim hodnotu KH. Na těch testech co jsem si koupil ( klasický namáčecí papírky ) totiž není barevný spektrum, ve kterém bych zjistil kolik je. Jinak řečeno barva na papírku je světle modrá, a to na testu vůbec neni. takže to lítá někde buď hodně nízko a nebo vysoko. Ale nevim kde to je. A může to být problém?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2011 15:03 R Muž romant [27987] Re: Majkl
Ta teplota není žádná tragédie. Pokud Ti to takhle vytopí zářivky, tak se mrkni do vláken o chlazení akvárka a inspiruj se tam. Tím dočasným přivzdušňováním nic neskazíš, ale když je filtr nastaven na to čeření hladiny, tak to obvykle postačuje. Už jsme to to tady řešilo. ten Tvůj problém byl způsoben tím přidáním většího počtu rybek do nestabilní nádrže. Ty výměny vody, jak jsem Ti doporučoval, zabírají vždy, takže pokud Ti již rybky nehynou, tak bych nastavil ten vývod vody z filtru na to čeření a mělo by to být v pořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2011 14:56 Muž Majkl [9] Re: romant
29 až 30 st. bez topítka. To je odpojený.
Ten filtr jede dobře. Akorát by mě zajímalo jestli je lepší přibublávat při filtraci nebo dát filtr jen aby vytékající oda z filtru čeřila hladinu. Přidávám nějaký fotky do profilu do složky filtr a osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2011 14:43 R Muž romant [27987] Re: Majkl
Jak vysoká je ta teplota? Pokud tam máš fungující filtraci, tak by to problém neměl být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2011 14:41 Muž Majkl [9] Re: Majkl
Hromadný úhyn bude způsobený zřejmě nedostatkem kyslíku v akváriu vzhledem k vysoké teplotě kterou způsobují zářivky v krytu. Že mě to nenapadlo hned :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2011 21:02 Muž Majkl [9] Re: Yirka
jaaaaaaj. omlouvám se. Skvrnitý :) Kropenatý jsem měl, ale kdysi.

Voda je vyměněná. Ještě se zbavit těch hnusných hnědých sinic :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2011 20:56 Muž Yirka [9126] Re: Majkl
Když ono skvrnitý a kropenatý je trošku rozdíl...... ne
rybicky.net/atlasryb/pancernicek_kropenaty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2011 20:44 R Muž romant [27987] Re: Majkl
Neřeš voloviny a běž jim vyměnit tu vodu, ať mají nějakou šanci. To jakej je to pancéřníček si vklidu potom ujasníš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2011 20:42 vlk9 Re: Majkl
tak skvrnitý nebo kropenaty? na začatku to byl kropenáč tone
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2011 20:39 Muž Majkl [9] Re: pancéřníček
rybicky.net/atlasryb/pancernicek_skvrnity

velikost 4 až 6 cm - tento údaj si mám tedy vyložit jak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.09.2011 19:44 Muž pancéřníček [168] Re: Majkl
Musíš myslet na budoucnost.Tenhle druh dorůstá až 18cm a pár by měl mít k dispozici 150litrů.Před koupí rybek je dobré si pročíst atlas ryb.
Edit: Yirka byl rychlejší.O fous :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.09.2011 19:44 Muž Yirka [9126] Re: Majkl
Musíš žít nejen dneškem. Víš o těch rybkách vůbec něco. Ona je každá mladá rybka malá. Ta jmenovaná však roste velmi rychle. Ostatně i zde v atlasu je dobře popsána.
A jestli jsi ty rybky naráz nacpal do těch 200 litrů, nemůžeš se divit výsledku. Prostě se stala zásadní chyba při nasazování rybek do nádrže ať chceš nebo nechceš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   15.09.2011 19:36 Muž Majkl [9] Re: Yirka
6ks pancéřníčků o velikosti 3cm je moc ? Na 200 litrech ? Vždyť je tam nemůžu najít :-D Vidim nanejvýš dva. Takže si nemyslím, že by tam bylo přepancéřníčkováno :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2011 19:18 R Muž romant [27987] Re: Majkl
Začni měnit vodu, klidně polovinu nádrže denně. Hromadí se Ti tam N látky a akvárko se s tím větším množstvím producentů nedokáže samo bez pomoci vyrovnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2011 19:17 Muž pancéřníček [168] Re: Yirka
To je pravda.Ty bych dal pryč.A ještě bych "vyhodil" živorodky.Předtím jsem myslel hlavně na tetry. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2011 19:09 Muž Yirka [9126] Re: pancéřníček
No na těch 6 ks pancéřníčků kropenatých by tebou navrhovaná litráž nestačila ani náhodou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2011 19:03 Muž pancéřníček [168] Re: Yirka
Vzhledem k převaze teter by bohatě stačilo 250 litrové aq.V 500 litrech aby takový počet ryb pohledal ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2011 18:54 Muž Yirka [9126] Re: Majkl
Chyba asi nebude v prodejně. Nevím do jaké nádrže jsi je dával a jak byla nádrž připravena. Nebo jestli šly do té stávající. Nicméně takto se rybky nenakupují a do nádrže naráz nevpouštějí. Je to příliš velké množství, které okamžitě mění vodní prostředí zásadně nevhodným způsobem. Rybky se vpouštějí postupně i do větších nádrží. Na těch tvých skoro 100 rybek by bylo potřeba minimálně 500 litrů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2011 18:43 Muž Majkl [9] – Umírají rybky

Přivezl jsem si ryby z Hornbachu. Asi to byla pěkná pitomost. . 30x tetra krvavá, 25x tetra neonová, 20x tetra měděná. 4x krunýřovec, 6x pancéřníček zelený,6x pancéřníček kropenatý. 5x black molly.
Nevim proč, ale ryby, ačkoliv netrpí viditelnou nemocí či vadou, jedna za druhou umírají. Za den najdu v akváriu tak 10 ryb. Jako první jdou tetřičky neonové. Za den jich uhynulo 11. 2 pancéřníčci, jeden krunýřovec a dvě tetry měděné. Ale já nevim kde je průser. Celková tvrdost, uhličitanová tvrdost a kyselost jsou v pořádku. Předtím jsem měl 10 akar modrých. ryby byly v pořádku. Akary se pravidelně každý týden vytřeli a odchovali mrňouse. Byl tam s nima krunýřovec ( 10cm ) Všechny ryby jsem daroval, akvo vyčistil, osázel novýma rostlinama, a nakoupil rybky.
Četl jsem na foru, že průser je v rybkach z Hornbachu. Prý má hodně lidí zkušenost, že jim ryby z Hornbachu umírají. Ale z jaké příčiny ? Nevim jestli to mam nechat popadat a nakoupit ryby jinde, nebo jestli se to zachránit. Pokud ale nepřijdu na to kde je problém, nevím co zachraňovat.
Má-li někdo nápad, prosím dejte mi vědět než z toho bude mrtvý jezero. :(
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 23:14 Muž tomas3000 [15] – Re: wizard
250 ryb? na 28L nebo co to čtu? coze tak možbá, kdyby jsi ty ryby namaloval na obraz, tak to by nevadilo ;-) používaš CO2? ne vždy, ale v kombinaci s vysokou teplotou a nadměrným CO2 ryby odcházejí... :-( jasné je , dodržovat vyměnu vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 21:49 wizard – :-///
tak, všechny ryby kaput... :-| :-| :-|

zbyla akorát jedna a podle všeho je napadená krupičkou,... ve vodě malachytová modř + protiplísnin... ale nejspíš to je marný... :-///
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2011 21:27 solasido Re: wizard
250 ryb se nemohlo ve 28ti litrech ani otočit.... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2011 13:58 RAP Re: zstloukal
Taky jsem psal o více jak 2stupně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2011 09:14 zstloukal Re: RAP
Rozdil 2 stupnu by takhle velkym rybam uz nemel delat problemy. Taky bych se priklanel k poklesu pH se soucasnym narustem NO3 - u takhle nahustenyho akvaria to vsechno funguje nahrane - pravidelna vymena vody je nutnost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2011 07:41 RAP
Na kolik si stáhl teplotu tou výměnou? Pokud to bylo skokově o více jak 2°C, tak je to u tak malých rybek špatně. Řekl bych, že se jedná o kombinaci příčin popisovaných v obouch předchozích příspěvků.
Jinak ona ani 120litrová nádrž není pro modré akary bůhví jaké terno. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2011 03:26 Muž rriki [818] - CichlidyRe: wizard
První chyba je ,že nevíš proč se to stalo, pokud měly rybky bílé ploutvičky tak to je popálení nízkým pH.Pokud máš vodu typu želivka okolo 300 mikro.Dát tolik ryb do 28l litrů, chudinky nebohé.Tohle akva je dobrý tak na rozplavání a po týddnu už aby šli alespoň do 80l. a pořád měnit vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.08.2011 00:26 R Muž romant [27987] Re: wizard
Podle mě je to nedostatečnou údržbou tý malý nádrže kde bylo pohromadě tolik rybek. Mám na mysli hlavně denní výměnu polovinu vody a pravidelný odsávání zbytků potravy a výkalů rybek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2011 00:11 wizard – Hromadný úhyn odchovu akary modré
Zdravím akvaristickou obec, rovnou přejdu k věci, mám docela závažný problém:

Před nedávnem se mi vytřel pár Akar modrých a úspěšně se mi podařilo odchovat rozplavaný plůdek: krmeno artemia mlhou, pak mikronem, pak vipan baby,... rybky byly tak měsíc s rodiči (120L akva, důkladná filtrace) poté přeloveny do 28L nádrže (filtrace 2x bublifuk) kde další měsíc spokojeně vegetovali. rybky mají tak 1,5 cm,... a donedávna byli čilé až až...

...včera jsem kouknul do nádrže a objevil jsem prvních pár (asi 5 uhynulých ryb), přisuzoval jsem to extrémnímu horku a s hořkostí padlé odlovil (voda měla přes 30°C)... vyměnil 1/3 vody a doufal, že šlo jen o náhodu,... ale dneska sem našel v akvárku hotovou spoušť, přes 100ks ryb kaput a ostatní malátné... všimnul jsem si, že většina z nich nemá ocasní ploutve a některé jsou pokryté býlýma tečkama(jen pár jedinců,... rozpad ploutví skoro každá)

provedl jsem výměnu veškeré vody + desinfikaci akvária (ryby šli do provizorní nádrže ze které se už dalších 50 ks nevrátilo, původní jsem vymyl a přeživší ryby vrátil zpět...)

zbylo mi tak 100ks jakž takž žijících ryb,... koho napadá možná příčina a ještě při nejlepším možné řešení, sem s ním...

...nerad bych aby můj první odchov skončil fiaskem...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 12:58 Muž rriki [818] - CichlidyRe: ToGi84
Na chemikálie jsou dost náchylní ancíci a pokud přežili tak tady moc problem nehledej.Pokud nemáš tvrdost vody okolo 20 st tak se zaměř na pH.Z toho co jsi psal je to evidentní.Kolik má mikro voda?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 10:35 Muž ToGi84 [2] Re: Sid
Přesné parametry bych měl vědět zítra...ale, at to byla jakkákoliv změna vody? Dokážě tato změna vody dělat na hladině pěnu??? To je otázka co mě nejvíce žere.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 09:51 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: ToGi84
Co chcete řešit, když ani orientačně neznáte parametry vody v akva... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 01:22 Muž rriki [818] - CichlidyRe: ToGi84
Tak to se šeredně pleteš.Sice nevím jakou máš vodu ,ale u mne ve 120 l,kde mám ramirezi už na prodej dokáží za tři dny vodu změnit doslova ve smrtící vodu.Stačí pokud máš vodu typu želivka tj.7 DGH 3 KNK. a neštěstí je na světě a tlamovci jdou jako první.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 00:41 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: ToGi84
Už jsem si všiml,že jsi neměřil,omlouvám se.
Jde o to,že došlo k evidentní,a velmi rychlé otravě ryb,pokud bylo pH vysoké,což se domnívám,a došlo z nějakého důvodu k uhynutí nitrifikačních bakterií,došlo i k následnému novému koloběhu dusíku v nádrži.Tzn,že se v přerybněné nádrži objevil amoniak,který se rozpouští ve vodě a vytváří zásaditě reagující roztok,čím je hodnota pH vyšší,tím pravděpodobnější je tato otrava.
Je to jen dedukce,jinak mne napadá jen otrava ze žrádla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 00:33 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: ToGi84
to s tim co2 se stalo znamemu zrovna minuly tyden. on vedel, ze to byl co2 neb koupil novy perlic a po navratu domu ho nasel 've varu'. taky si takhle stezoval na foru a zkusenejsi mu poradili zacit intenzivne vzdychovat a pockat. a vyjma par teter a nejakeho otika se zbylych asi 50 ryb za par hodin probralo do uplne normalnosti.
tvuj pripad to neni, ale zazraky se deji ;)

dalsi moznosti me nenapadaji, ale zajimave, ze chcipla jen jedna celed ryb. ja se ovsem v africkych cichlidach vubec nevyznam, takze dalsi teorie at radsi vytvareji povolanejsi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 00:29 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: ToGi84
Jaká byla hodnota pH vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 00:19 Muž ToGi84 [2] Re: Barakainus
Baraku, moc si vážím tvých nápadů, ale jen tak v rychlosti:

1. vypary pri vareni - doma byl pouze otec, ktery byl u PC, AQ máme v obýváků
2. kondenzace vody a tak vyluhovani nejakeho sajrajtu ze spatne slepeneho krytu - kryt je plastový, celé AQ mám pres 4 roky jako koupený komplet
3. zkazene zradlo - jednalo se o sušené krmivo, bylo už pouze na dně krabičky..tzn. ryby ho znají, jsou na něj zvyklé
4. nikotin na tvych prstech kdyz jsi krmil (pokud kouris), jiny sajrajt (olej z auta, mydlo, leky..) - nekouřím a cokoliv jiného se vylučuje, pže jsem při krmení se vloček vubec nedotkl, nad hladinou jsem klepal prsty do krabičky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 00:13 Muž ToGi84 [2] Re: Barakainus
Nene, už je nemám, byl jsem z toho uplně v pr*eli, musel jsem je vyhodit (když sem tam člověku umře ryba, tak to většinou přejde, ale když vymře cele AQ během odpoledne, to je sakra podpásovka, sem z toho špatnej jak kdyby mi umřel pes) jeste jsem neslyšel o tom, že by se takhle ryba mohla vzpamatovat, když je prostě zřejmé, že nedýchá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 00:08 Muž ToGi84 [2] Re: rriki
nene, neměřil, nemám u rodičů žádny test....ale i kdyby...PH se ti nezmění " z hodiny na hodinu" v akvárku, do kterého se NIJAK nezasahovalo a běželo si svoje to co každý jiný den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.08.2011 00:05 Muž Barakainus [654] - Rostliny
uz jsi ty ryby vyhodil nebo je jeste mas ve vode? zkusil bych je dat to ciste vody a pockal dost dlouho (hodiny) jestli se nevzpamatuji.
u otrav co2 se (na pohled) uplne "mrtve" ryby zase seberou jako by se nic nestalo. u tebe o co2 asi nejde, jak je to malawi (byt o africkych akvariich ja vim houby), ale za zkousku myslim to stoji.


jo, a mozna pricina?
1. vypary pri vareni (prepalovany tuk) muzou dost skodit. jak moc rybam nevim a jestli je tvoje akva blizko u kuchyne.
2. kondenzace vody a tak vyluhovani nejakeho sajrajtu ze spatne slepeneho krytu z preklizky (zabil jsem si tak par krevetek :(
3. zkazene zradlo (coz by vysvetlovalo ty previvsi ryby, co se k nemu asi tak moc nedostaly)
4. nikotin na tvych prstech kdyz jsi krmil (pokud kouris), jiny sajrajt (olej z auta, mydlo, leky..) pokud ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 00:03 Muž rriki [818] - CichlidyRe: ToGi84
Měřil jsi pH ,to umě byla vždy příčina úmrtí tlamovců a ne jiných ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 23:48 Cenda
Když jsem koukal na ten kýbl s vodou tak to jsou klasický mýdlový bublinky nebo jarový nevim která složka z toho způsobuje takové to duhové zabarvení takže mě napadají jen jediné dvě možnosti jak se to tam mohlo dostat omylem při dolévání vody z špatně nevymytého kýble, ale to pochybuji a nebo sabotáž
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 23:41 Muž ToGi84 [2] Re: Cenda
jenže nic se nestalo, elektrika běžela porád, proste klasický den, souhlasím s tím, že to muselo byt opravdu rychle, lovil sem je jeste nádherne zbarvené :(

Prosím, nehádejte se k vuli tomu, vy píšete, že je možností spoustu, že to mohlo byt čimkoliv, tak čím???? me totiž nenapadá vubec nic!!! Jakký koliv zásah z vnějšího prostředí je naprosto vyloučený, a jak jsem psal, posledni vymena vody probehla cca před týdnem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 23:37 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: matlala
Dobrá,dobrá já uhlí nikdy nepoužíval a nevěřím mu...Mám z toho zkrátka bobky nevím proč ale z uhlí nemám dobrý pocit...Uvažoval jsem o něm do svého budoucího plánovaného nano reefu ale padlo protože mám s toho fakt strach... ;-) Možná úplně zbytečně ale za špatnej pocit mi to nestojí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 23:37 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: Cenda
3 hodiny vypnutí filtru jsou ještě "bezpečné"... mám pocit, že jsem někde četl, že až při výpadku kolem 12-15 hodin umírají bakterie, předtím se akorát přestávají rozmnožovat a pracovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 23:36 Muž ToGi84 [2] Re: matlala
ptal sem si na nějaké chemikálie, ajkožto nějaká okena ve spreji an lestení skla, apod. doma byl jen otec, který by sám od sebe určitě AQ nečistil a navíc bylo čisté, na komáry nic nemáme, ono to v tomhle počasí není ani potřeba, prostě nic nic co by se stalo během tech osudových 5-6 hodin...ano přeživší ancík sem tam lapal po vzduchu nad hladinou, samozřejmě hrotnočelec ne, jakým zázrakem přežil netuším, přikláním se prosté k dobré kondici, která mu pomohla to přežít.

Popravdě, taky si myslím, myslel jsem si to jeste pred přečtenim tech mýtů, že jak se aktivni uhli plně absorbuje, tím jeho uloha končí a dále nic nefcucne, ale nějak se mi nezdálo, že by ten nacuclý "bordel" zase pustilo zpět a navíc při pokojové teplote 24 stupnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 23:35 R Muž romant [27987] Re: Cenda
Ne za tři hoďky ještě ne, i když někde tady se to bude lámat z nemnožení bakterií na odumírání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 23:33 Cenda
A kdyby vypadnul proud ja nevim třeba na cca tři hodinky a vypnul se filtr a při nahození proudu už začal vypouštět do oběhu toxické látky ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 23:33 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: Deathbull
MOžností je až nad hlavu já jen řekl že to mohla být jedná z možnosti a dle toho co autor psal tak jsem si domyslel že tohle bude nejpravděpodobnější...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.08.2011 23:32 Muž matlala [798] - RostlinyRe: smidakkuba
regenerace

Aktivní uhlí adsorbuje organické látky z vody a vzduchu a je těmito látkami kontaminováno. Tyto škodliviny se z aktivního uhlí dají odstranit (adsorpce je reverzibilní proces). K odstranění škodlivin se využívá desorpce nebo reaktivace.

Desorpcí rozumíme obrácení adsorpčního procesu. Adsorpční účinek Van der Waalsových sil lze narušit tak, že škodliviny jsou z aktivního uhlí uvolňovány. Používají se následující postupy : teplotní desorpce - používá se pára (tzv. rekuperace s vodní parou při 110 - 160 °C) nebo ohřátý dusík. Van der Waalsovy síly může narušit i snížení tlaku - tlaková desorpce. Extrakční desorpce - v kapalné fázi jsou adsorbované látky rozpuštěny do extrahovadla (např. fenol do xylenu, síra do sirouhlíku). Výše uvedené postupy neodstraní důkladně všechny látky, některé se na aktivním uhlí chemicky mění (polymerují) a jiné s velkou molekulovou hmotností a vysokým bodem varu zůstávají částečně vázány na aktivním uhlí. Podle kvality aktivního uhlí lze recyklaci desorpcí provést více než 1000x.

Reaktivací se rozumí úplná regenerace aktivního uhlí přehřátou vodní parou (teplota vyšší než 600°C) v minimálním množství kyslíku. Škodliviny jsou při těchto teplotách spalovány bez významného vyhoření aktivního uhlí. Malá část aktivního uhlí se spotřebuje na tzv. opal. Toto množství se musí po reaktivaci nahradit novým aktivním uhlím. Po reaktivaci se často stává, že vnitřní povrch reaktivovaného uhlí se zvětší a tím se zvětší jeho aktivita, ale změní se zastoupení jednotlivých pórů. Sorpční vlastnosti reaktivovaného aktivního uhlí jsou prakticky stejné jako u nového aktivního uhlí.

regenerace v domácích podmínkách Ve starší literatuře jsou uváděny i další postupy regenerace aktivního uhlí. Jsou sice méně účinné, ale dostupnější pro akvaristy : Použité aktivní uhlí promyjeme nejprve horkou vodou a poté velmi zředěnou HCl. Opět propláchneme vodou a necháme stát v nádobě s vodou několik hodin až dní v teple (při organickém znečištění dojde v uhlí ke kvašení, čímž se nečistoty uvolňují). Občas můžeme uhlí mírně promíchat. Kvasný proces poznáme podle unikajících bublinek odpadních plynů. Nakonec vyvaříme aktivní uhlí s měkkou vodou a propláchneme.


Citováno od Horáce, který to má z odborných článků o chemii.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 23

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 14463x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10049?od=401