Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hromadný úhyn ryb

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Hromadný úhyn ryb
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2018 08:45 Muž UndeR [80]
Tak celková bilance se zastavila (doufám teda, že už se zastavila) na následujících počtech uhynulých rybek:
- 7x Pancéřníček Panda
- 36x Tetra Krvavá
- 4x Akara Hnědá
- 1x Skalára

Jediný kdo nezaznamenal žádnou ztrátu jsou Parmičky Černopruhé...

Můj následující dotaz možná úplně nepatří do tohoto vlákna, ale co by jste radili jako další postup? Mohlo to nějak zasáhnout filtr, tzn. bude potřeba jej vyčistit, popřípadě vyměnit filtrační náplně? Nebo bude potřeba raději akvárium znovu založit? Co myslíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 20:40 Muž UndeR [80] Re: ctibum
No asi budu muset, jen nevím co přesně v té vodě hledat. Nikdy jsem si rozbor vody nenechával dělat. Tak nevím co přesně se při tom rozboru zjišťuje, jestli mám například požadovat něco extra navíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 20:38 Muž UndeR [80] Re: Andaska
Odkalování během poslední údržby neproběhlo, a praní filtru taky ne. Filtr byl sice odpojen a rozebrán, jen jsem však vyměnil jemnou filtrační vatu www.rostlinna-akvaria.cz/… za novou, čistou, originální od výrobce...že by mohl být tohle problém, to si nemyslím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 20:36 R Muž ctibum [6926] Re: UndeR
Máš možnost nechat si udělat rozbor vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 20:33 Andaska Re: UndeR
No a co to větší odhalování nebo prani filtru...taky ne? Ve filtru vše v pořádku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 20:27 Muž UndeR [80] Re: Angus68
Na to že by syn ryby nějak překrmil to nevypadá, žrádlo pro ryby je nedotčené, není vidět, že by jej nějak ubylo oproti poslednímu krmení a nikde ve vodě taky nejsou vidět žádné zbytky. No a jestli tam nehodil nějakou sladkost, tak to vážně netuším, nic není nikde v akváriu vidět. Ale to, že se tam pravděpodobně dostalo něco co se tam nikdy dostat nemělo je zjevné. V tuto chvíli už je akvárium téměř prázdné...současnou osádku už se asi nepodaří zachránit jak to tak vypadá :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 19:51 Angus68
Něco se dostalo do vody, protože je to dost rychlý konec pro rybu. On stačí lak na vlasy, různý osvěžovače vzduchu ve spreji atd.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 19:46 Muž Jarry [1437] Re: Wanderer
No nějaká sladkost třeba...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 19:44 Muž Jarry [1437] Re: ctibum
To asi ne, jednou si mi roztrhl pytlík ve filtru a polovina ho nalítala do akvária, zjistil jsem to ráno, tak jsem ho odsál, ryby nijak nereagovaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 19:42 Muž Jarry [1437] Re: UndeR
Filtr jel celou dobu, nebyl třeba nějaký noční výpadek elektřiny? Co třeba ten AlgExit, já jednou už ze zoufalství dal do akvária BlueExit v doporučené dávce a málem jsem přišel o terčovce, naštěstí jsem si všiml problémů včas a zachránil je okamžitou výměnou vody.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 19:41 Muž Roger [1873] Re: UndeR
To fakt vypadá na otravu, když se ti najednou otočí ryba a je po ní, jinak syna nepodceňuj, jsou to koumáci, ten můj ve 22 měsícich si umí přisunout židli k topení, vylézt na židli, a přes topení na parapet okna (naštěstí zavřeného, máme široký parapety) běžně vyleze na stůl i kuchyňský, byť dáme židle stranou tak si poradí a přitlačí ji, pro něj otázka asi 10s i s výstupem na vrchol, miluje výšky. Tak k akvárku 3,5 leté dítě se dostane asi bez problémů ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 19:38 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: UndeR
Nemohl jim dát syn přilepšit čímkoliv jiným či to nějak vylepšit? Nějaké mlsky i krmení apod.? Vím o malé slečně, co šla krmit a vysypala tam téměř celou kilovku sušeného krmení. Tohle bys samozřejmě zjistil a viděl, ale mohl tam dát cokoli jiného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 19:35 R Muž ctibum [6926] Re: UndeR
Asi blbost, ale Purigen se nemohl nějak uvolnit do vody? Resp. to, co absorboval?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 19:25 Andaska Re: Angus68
Co prekrmeni? To ale asi také nebude, koukam, ze krmí střídmě. Jestli tam třeba malej něco nenasypal? Nebo nedávné proprani filtru (jestli bylo), velké odkalování? a nestihly se doplnit bakterie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 19:22 Andaska Re: Angus68
Aha, děkuji za upřesnění. U me vim, ze to otrava byla dusitany nebo tím prehnojenym substrátem, ale tady to tak není. To je divny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 19:19 Angus68 Re: Andaska
Na hodnotu amoniaku stačí proměřit pH. Při hodnotách pod 7 se totiž amoniak nevytvoří ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 19:14 Andaska Re: UndeR
A co amoniak, nebo nehnul někdo s tím přidáváním C02?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 19:02 Muž UndeR [80] Re: NHKG
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak abych to vzal popořádku. Krycí skla mám a pokud vím, tak je nikdo v posledních dnech neutíral, manželku jsem poučil, že když by měla tu potřebu to někdy utírat, tak jen navlhčeným hadrem bez chemie. Doposud to tak taky i probíhalo. Žádná párty taky neprobíhala, tak tuto možnost mohu taky vyloučit. Jinak teplota vody byla samozřejmě rukou otestována při vytahování mrtvolek.
Co bohužel nemůžu s určitostí vyloučit je nějaká "nekalost" ze strany syna, i když pochybuji, že by 3,5 dítě něco takového zkoušelo...ale stát se teoreticky mohlo. Jen nevím co by tam mohl nalít, protože veškerá chemie je v místech kam nedosáhne.
Jinak co se týče příznaků, tak přikládám fotky dvou mrtvolek. Průběh je vždy rychlý, ryba vypadá, že je v pohodě, potom se otočí břichem vzhůru a je hotovo, takto to alespoň probíhá u Teter. Potom většinou klesnou ke dnu. Akary a Pancéřníčky jsem bohužel viděl už mrtvé, tak tam nemohu průběh popsat.
Jinak během odpoledne přibylo dalších 5 Teter a jeden Pancéřníček sad

EDIT: Když nad tím pořád dokola přemýšlím, tak stále častěji docházím k závěru, že se opravdu něco muselo dostat do vody...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 18:51 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: UndeR
Možná je to blbost. Nedělal jsi v obýváku nějakou nezřízenou pijatiku? Mě se jednou kámoš zeptal, co by to s akvárkem udělalo, kdyby se tam vymočil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 16:14 R Muž ctibum [6926] Re: UndeR
Máš krycí skla? Manželky bych se pro jistotu zeptal, jestli v té místnosti něco nedělala. Úklid, postřik rostlin, voňavka...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 15:23 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: UndeR
Bylo to hrozně rychlé a vzalo to vic druhů ryb. Takže nevypadá to na řetězovou reakci a problémy s N látkami. Nedostatek kyslíku asi můžeme vyloučit (pandy umí dýchat vzduch). Nemoc to taky na 99% taky nebude. Teplotu jsi vyloučil. Zkoušel jsi ji rukou? Teploměrům nevěř.
Takže zbývá otrava. Co2 taky podle popisu můžeme vyloučit. Nemáš děti, co by tam mohly něco nalít?
Jak vypadaly mrtvé ryby? A nějaké příznaky na těch co přežily? Vodu vyměn, radši většinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 15:05 Muž UndeR [80] Re: ctibum
Právě že tohle je nepravděpodobné, manželka se drží od akvária raději dál. CO2 ještě překontroluji, ale dle počítadla bublin se nezdá, že by nastala nějaké změna. Ba ani dropchecker nezměnil barvu... :-O

Mohlo by takovouto řetězovou reakci způsobit například to, že by uhynula jedna Akara Hnědá a vzhledem k tomu, že se jedná (teď už vlastně jednalo) o největší rybu v nádrži, tak že by to dokázalo takto rychle způsobit nějakou zkázu? To je asi málo pravděpodobné co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.09.2018 15:03 R Muž afc1886 [14703] Re: Anthrax
Už mlčím, přehlédl jsem rok. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.09.2018 15:02 Muž UndeR [80] Re: afc1886
Akvárium jsem zakládal již více než před rokem, tam bych problém nehledal :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.09.2018 14:51 R Muž Anthrax [4787] Re: afc1886
Ta nádrž má podle prezentace rok a něco...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.09.2018 14:49 Maq Re: afc1886
No jo, ale takhle naráz? To je opravdu nezvyklé... :-O
(Nepodělalo se něco s céóčkem?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.09.2018 14:40 R Muž afc1886 [14703] Re: UndeR
Akvárium nemá ani měsíc a ty jsi prováděl výměnu vody před 10 dny. Rybek tam je (bylo) dost, akvárium je nezaběhlé , tady bych hledal problém. Určitě víš kam tím mířím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.09.2018 14:34 R Muž ctibum [6926] Re: UndeR
Otrava? Nešprycala nějaká hospodyňka kolem akvárka nějakým čistícím prostředkem? Nebo dežodorantem? Nebo něco s CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2018 14:29 Muž UndeR [80]
Dneska mě potkala nemilá věc. Prakticky v řádu dvou až tří hodin došlo v mém akváriu k hromadnému úhynu několika ryb (4x Akara Hnědá, 3x Pancéřníček Panda, 17x Tetra Krvavá). Úhynu nepředcházela žádný zásah do akvária, který by jej mohl zapříčinit, tzn. žádné čištění, odkalení, výměna vody nebo změna ve stravě či chemii. Vůbec netuším kde bych mohl hledat příčinu. Napadá někoho co by mohlo být příčinou, tak abych se jí mohl případně do budoucna vyvarovat? Jinak co se týče teploty vody, tak ta je konstantně cca 25-26°C, takže ani tady by neměl být problém... Poslední výměna vody proběhla před deseti dny.
Díky za jakýkoliv tip nebo postřeh.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2018 12:41 R Muž Anthrax [4787] Re: Petra
Pokud nedodáš více informací o té nádrži, tak se nehneme. Tady nemá nikdo křišťálovou kouli na věštění ;-) . Zaregistruj se a založ tu prezentaci prosím.

Zatím to vypadá, že jste problém bude tady. Petra napsal: vše se očistilo a dalo zpět Čily ryby to schytávaly v čerstvě založené nádrži. A ta údržba filtru (Jak probíhala? Co to je za filtr?) to akorát dorazila. Ale to vařím opravdu z vody.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2018 12:26 Muž Kubaa [718] Re: Petra
A můžeš popast, jakým způsobem jste ji čistili?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2018 12:24 Petra
Akvárium jsme koupili od známých,kteří už na to neměli čas - měli ho šest let. My jsme je převezli a dali to do původního stavu(vše se očistilo a dalo zpět) - akvárium 800l. Nám řekli že filtraci čistili každý měsíc, jak jsme ji včera čistili byla dost zanesená.Vážně nevím včem byla chyba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.02.2018 09:47 Muž Yirka [9126] Re: Petra
Vzhledem k nasazeným rybkám předpokládám, že máš velké akvárium a tomu odpovídající filtraci.
Proto zaráží již to, že je potřeba ji čistit již po měsíci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2018 09:45 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Petra
Možná sis vyčistěním filtrace zrušila příliš mnoho nitrifikačních bakterií. Nebo to bude, jak píše Ctibum: Akvárium "na hraně", uděláš necitlivou změnu (z pohledu ryb) a začne to být v kelu.
Ale nejsem expert na akvária s cichlidami. Udělej prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.02.2018 09:18 R Muž ctibum [6926] Re: Petra
Petra napsal: Dtak teď nevím co dělat
Zaregistruj se, založ prezentaci nádrže, vyplň co nejvíc pravdivých informací a přidej aktuální celkovou fotku.
Ty ryby tam šly hned po založení?

Nejsem znalec chovu piraní a cichlid, ale tipoval bych nevhodné podmínky (jak se tu říká "bordel voda"). Obecně, akvárko je měsíc staré, tzn. hodně čerstvé, málo zaběhlé. Když se ve stejný den odkalí a ještě vyčistí filtr, je prakticky na začátky záběhu.
Denními výměnami třetiny vody nic nezkazíš. Založ tu prezentaci a vyčkej, až někdo přidá radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2018 09:08 Petra – cichlidy
Dobrý den, mám dotaz - máme tak měsíc akvárium s piraněma a cichlidama...včera jsme vyčistili filtraci a odkalili vodu a dnes ráno jsme měli 3 mrtvé cichlidy, nevim jestli to bylo tou výměnou vody - dvě cichlidky plavaly a do všeho narážely už předevčírem, tak teď nevím co dělat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 13:51 Myshak Re: Libor
Vim topitko uz je vyple. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 13:28 Muž Libor [527] Re: Myshak
A taky teplota 26 stupňů je pro obyčejné neonky, které vidím na fotce, dost na hranici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 09:25 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Myshak
Viděl bych to na špatnou kvalitu vody. Jak psal Václav, filtr se v prázdném akvariu pořádně nezaběhnul a pak jsi dal moc ryb najednou. Zrovna nedávno jsem udělal podobnou chybu, výměny vody pohromu zastavily.
Ale radši ještě zjisti ty parametry vstupní vody. Vodárny je mají na svých stránkách, pokud máš studnu, musíš mít rozbor vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 09:20 Myshak Re: NHKG
Ryby se zdaji byt vporadku zadne abnormality. Akorat filtr je puvodni ktery jsem koupil a akva ale bude zmena za eihem.ph je 6-7. A teplota 25-26 C. Hynou postupne kazdy den tak jedna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.02.2018 09:00 Muž Yirka [9126] Re: Myshak
I do zdánlivě po 2 měsících zaběhlého akvária je třeba dávat rybky postupně. Když je dáš najednou, koleduješ si o problém. Rovnováha je zkraje vratká a takový nájezd rybek ji rozkolísá, čehož důsledkem právě mohou být velké úhyny. Jak radí kolega, teď již nezbývá než měnit vodu a doufat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.02.2018 08:27 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Myshak
Začni měnit vodu - 30% každý den.

Pomohla by prezentace akvária s podrobnými údaji. Na rybách neni nic vidět? (plíseň, nádory, změny chování a podobně)
Jaké jsou parametry vodovodní vody? Jaký je filtr a na jakou teplotu topíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 08:21 Myshak
Fotka k příspěvku Dobry den chci se zeptat v prosinci jsem zalozil akva pomerne slusne zarostle pred tydnem jsem koupil rybycky a pomalu kazdy den mi jedna uhyne mam vnitrni filtr se vzduchovanim ktere pouzivam. Slozeni akva je 12 neonek. 10 tetra mechova a tetra krvava. Prevazne mi hynou jen neonky a tetry krvave nevite cim je ro zpusobene dekuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2017 19:48 lukas – rybky
mile rad bych dal ale nemam ma tam prevazne stonkove rostliny par malych listovych ktere sou nizke a kousek travy vanila gigant nebo nejak tak v zadu moc toho tam neni skoro nic jak se koukam na akvarka co tady maji lidi vystavene tak to co on tam ma to by se bohate vlezlo do 80l akvarka aby bylo nejak osazene na husteji jsou nejsou moc silne smis jak kdbyy chteli taky chcipnout by tomu asi pomohlo i to hnojivo ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2017 19:38 JoKa Re: lukas
Můžeš dát fotku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2017 19:32 lukas – rybky
a takovy strucny seznam rostlin ? ktere by tam nemeli chybet ?
nadrz se vycistila komplet ryby sli na par dni bokem do malych akvarek tam se vycistilo vse aj dno .kytky jak jsem sadil byli v trsech tak jsem je trosku rozesadil at maji vic svetla at vic rostou ale fakt nevim co tam je vysazene momentalne moc toho neni spis tam je parez ktery zabira zbytecne moc mista a par velkych sutru ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2017 19:08 R Muž romant [27987] Re: lukas
Nestíhající funkci filtru lze dočasně nahradit intenzivní výměnou vody, tedy při vícečetnějším úhynu nekoukat nalevo napravo a začít hned měnit vodu a to klidně polovinu nádrže a nepovolit po dobu několika dní, zjistit, ujistit se o příčině a řešit následnou stabilizaci z hlediska dlouhodobějšího(odpovídající filtrace, odpovídající rybí osádka, vhodné množství prosperujících rostlin). :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2017 19:01 lukas – rybky
to uz padlo co jsem prijel tak tam 70% ryb uhynulo zbyli tam jen ti velci ancitrusi 4 ks a mali cca 8 az 10 ks a jeden skalar maly ... jo byl tam muj stary pancernicek kropenaty ten taky uhynul to byl macek :( osvetleni jsme mu tam udela docela slusne ale hnojit kytky nechce mysli si ze stoho rybky umiraji CO2 to taky nechce jsem tam chtel dat i svuj prepadovy filtr co jsem mel na akvarku nad nadrzi umisten filtracniho materialu cca 16 litru o prutoku cca 650 L/hod ...
no ted jej asi presvecim ... no nejake rady z cim nejlip zacit at se to neopakuje ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2017 21:29 JoKa Re: lukas
Není zač...
Fakt s tím ale něco, u toho tchána, udělejte... To, že první "šli" neonky, mě nepřekvapuje... Další na řadě budou skaláry, ale ani ti ancáci nejsou nesmrtelní...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2017 21:17 lukas – diky
diky za potvrzeni ....

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 23

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 14463x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10049?od=151