Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Microsorum - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Microsorum - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2013 13:58 Žena sivon [1714] - PlžiRe: prasan
To je přesně ono, jen barva se mění až k černé. Odstranění starých zasažených listů pomůže jen esteticky a na čas. Po určité době se to udělá i na těch ostatních.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 21:57 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: azonic
Možná je lepší je zkrátit. Pokud budou zasychat, tak zaschlé listy odstranit úplně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 21:47 - Re: azonic
Ak bude mať dostatočne vlhko nič špeciálne robiť netreba.Ako sú listy pod vodou tak ostanú i nad vodou.Microsorum na toto nie je dáko citlivé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 21:46 - Re: milosak
Tu chlapík hľadá riešenie rovnakého problému,no zatiaľ bezúspešne.
www.barrreport.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 21:28 Muž azonic [63] - Rostliny
Mám v akvárku jednu obří Hnědovku kterou budu muset drobet zredukovat a napadlo mě ji dát do připravovaného paludária. Poradil by mi někdo jak mám rostlinu "ošetřit" aby přežila přechod do emerzní formy. Musí se taky ostříhat jako např. kryptororyny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 18:45 Muž milosak [66] - Rostliny
Z AK ji nedostanu - je vrostlá do složitého kořenu, který je částečně zahrabán
do ADA substrátu.

Takže nezbývá než staré listy takto zničené stříhat, podotýkám, že u nových listů se tento
problem nevyskytuje.
Bohužel se hnědovka nerozroste do větší velikosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 12:31 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: milosak
Zeptej se rybicky.net/profil/21315 , protoze jeji fotky co tady uz drive sly s podobnym dotazem, ukazovaly totez.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 12:21 Muž kofejn [963] Re: prasan
prasan napsal:
Mohlo by sa jednať i o dáke hubové ochorenie,možno niečo ako pri gaštanoch - mycosphaerella,alebo chrastavitosť pri jabloniach - venturia.No ako zabojovať pri akva rastline? Fakt netuším.

Kdyby někdo věděl, jak bojovat s houbovým onemocněním, tak prosim poradit zde: rybicky.net/forum/18833-houbove-onemocneni-rostlin stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 12:00 - Re: milosak
Alebo ak máš možnosť rastlinu vybrať z akvárka,tak ostrihaj tie listy a skús ju dať na emerz.Pod dáke sklo a pod.nech má dostatok vlhkosti a korene vo vode.Mne takto rastú dokonca krajšie ako v akvárku.Možno sa spamätajú aj tie tvoje.
Mohlo by sa jednať i o dáke hubové ochorenie,možno niečo ako pri gaštanoch - mycosphaerella,alebo chrastavitosť pri jabloniach - venturia.No ako zabojovať pri akva rastline? Fakt netuším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 11:33 R Muž romant [27987] Re: milosak
Jakmile je ten list jakoby zkrabacenej, bublinkovatej, tak je to projev nějaké deformace, jenž s výtrusnicema nemá co společného. To že jsem to nazval tou "rakovinou listů" neznamená, že se o tuto chybu skutečně jedná, prostě jsem ten to pojem v souvislosti s tím jak ten list vypadá zaznamenal. Osobně bych postupoval cestou nejmenšího odporu a postižený listy odstranil a na nových se uvidí, jestli se to bude opakovat, nebo ne.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 10:02 Muž milosak [66] - Rostliny
Moc jste mě nepotěšili, bohužel makro objektiv nemám :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 09:50 - Re: romant
Nepoznám,na mojich som okrem výtrusníc nič podobné nikdy nemal.No máš pravdu na výtrusnice je toho až moc a ani sa to tak nepodobá.Určite by pomohlo niekoľko detailnejších foto od užívateľa milosak.(hlavne viac makro)
Ak je to tá rakovina,by ma naozaj zaujmalo prečo k tomu dochádza a či sa dá tomuto dáko zabrániť,alebo rastliny strihom vyliečiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 08:09 Muž kofejn [963] Re: romant
Viděl jsem tu už podobný obrázek a u něj stejná diagnoza.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.06.2013 07:40 R Muž romant [27987] Re: milosak
Tohle výtrusnice nebudou, tomu se tuším říká rakovina listů, ale jistej si stopro nejsem, on to třeba někdo potvrdí, nebo vyvrátí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 07:27 Muž milosak [66] - RostlinyRe: prasan
Asi to tak bude :-)

Ale nové rostliny se z těch krust nikdy nevyrazí,takže jedině staré listy stříhat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 23:20 - Re: milosak
A nebudú to jednoducho výtrusnice. :-)
rybicky.net/atlasrostlin/microsorum_pteropus
Mne sa tvoria hlavne pri emerznom pestovaní.Listy sú doslova posiate.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 22:49 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: milosak
A nebude to vytváření dceřiných rostlinek? Nechte to tak, jak to je a za nějakou dobu budete mít hromadu nových rostlinek palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 22:42 Žena sivon [1714] - PlžiRe: milosak
Mám podobný problém, ale tvrdou vodou to určitě nebude - v Budějovicích máme vodu velmi měkkou a tyto černé krusty mám na hnědovce u krevetek. Část listů je ale nad vodou (střídavě).
Ve větším akváriu je podvodní hnědovka dokonale zelená.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 20:02 Muž milosak [66] - Rostliny – Problém se starými listy
Fotka k příspěvku Mám problem u Microsoria pt. - verze s úzkými listy.

Nové listy jsou úplně v poho a všechny ostatní rostliny také, ale na starších listech se
vyskytují ze začátku méně, potom čim dále více jaké si černé kuličky na pohmat tvrdé
snad mineralizované.

Jedině co mě napadá, tak souvislost s mojí tvrdší vodou 17 - 20 dkh

Neměly by se staré listy rozpadat a černat ?? To u mě nefuguje.

Díky všem za příspěvky.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.03.2013 15:28 Muž kofejn [963] Re: petr68
To je normální, aspoň u mých Windelow a černaly jim staré listy. Kompletní přelistění jim trvalo několik měsíců. Jak přibývalo listů nových, staré jsem stříhal.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 15:16 Muž petr68 [27] - RostlinyRe: romant
a jěště teď se spíš jedná o mladé lístky jejiš konce jsou tmavší a trochu průsvitné to je taky normální nebo je to horší ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 15:14 R Muž romant [27987] Re: petr68
Ano, já si myslím, že je to normální, třeba se někdo jiný vyjádří jinak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 15:13 Muž petr68 [27] - RostlinyRe: romant
takže by se dalo říct že je to normální proces ? ...mám to tedy nechat být jak to je ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.03.2013 15:07 R Muž romant [27987] Re: petr68
Tak podle mě se aklimatizuje, hnědovkám to někdy hodně dlouho trvá, než se na svým místě tzv. usadí. Bude i přelistovávat a je jedno jestli jsou ty listy emerz, nebo submerz, to oni při změně prostředí a to třeba i změně místa v jednom akváriu dělají a to co pozoruješ bych přikládal tomu přelistovávání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 15:05 Muž petr68 [27] - Rostliny
v akvarku je 10 dní, stále jsou na stejném místě, není zasazena v substrátu ani přichycená na kořenech...prostě je dána mezi kořeny tak aby nevyplavovala a neměnila pozici...černají jen ty z největších listu sem tam i nějaký střědně velký list...momentálně je na nich řasa a když jsem zkusil z jednoho lístku tu řasu sundat tak byl list jakoby skřivený s černohnědými flekami
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 14:58 R Muž romant [27987] Re: petr68
Jak je v akváriu ta rostlina dlouho, je stále na stejným místě? je k něčemu přichycená? Černají starý, nebo mladý listy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 14:55 Muž petr68 [27] - Rostliny
trochu mi černají listy microsoria co mám dělat ???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2013 21:54 meleri Re: snehulda007
super mas teda tvrdou vodu a roste? tak to si troufnu taky.... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2013 15:10 Muž snehulda007 [850] Re: meleri
Mě roste nádherně,vodu mám hodně tvrdou, kupoval jsem emerz u Hořánků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2013 14:05 meleri
ahoj jak vam roste ve tvrde vode?ma to vubec cenu to zkouset?je krasna... ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2013 16:27 - Re: romant
No nevadí,trocha menší estetický dojem.Inak listy mám pekné,len ma to zaujmalo či to niekto pozoroval a prečo tomu tak je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2013 16:23 R Muž romant [27987] Re: prasan
Pokud Ti tam ta řasa nevadí, tak bych jí neřešil, neb hnědovky jsou akurátníci a jakmile je poposuneš, trochu změní stanoviště, tak jim zase nějakej čas trvá, než se dostanou do původní kondice, taky na kořenu s hnědovkou řasu pozoruju, prozměnu ruduchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2013 16:17 - Re: romant
Mám na teba otázočku romant.Všetky rastlinky mám krásne zelené,listy hnedovky sú v super kondícii.Všetko rastie ok.Čo teda chcem?
Trápi ma sústavne sa tvoriaca riasa vždy len na koreňoch hnedoviek.Nikde inde sa mi zelená riasa netvorí.Kde môže byť problém?
Príde mi to ako cladophora,alebo žabiak.No len a len na koreňoch hnedoviek.Niečo jej chýba?Že má pravdepodobne oslabené korene?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2013 16:14 Muž snehulda007 [850] Re: romant
OK.Díky za rady.. Tentokrát mám silnou mateční rostlinu,tak třeba bude i potomstvo životaschopnější... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2013 16:05 R Muž romant [27987] Re: snehulda007
U hnědovek je důležitá fixace k podkladu, prostě když přiroste, tak je šance že poroste daleko větší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2013 16:02 Muž snehulda007 [850] Re: romant
Mě se právě nikdy ty rostlinky nechytly..Zkoušel jsem je utrhnutout a přivázat, utrhnout a nechat plavat, počkal jsem až upadnou a přivázal jsem je a nebo je nechal plavat,ale nikdy se nechytly... tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   01.02.2013 15:51 R Muž romant [27987] Re: snehulda007
Já ten list z něhož vyrůstají nechám v podstatě rozpadnout a ony se tak nějak samy oddělí(rozeberu je) a buď jsou do světa, nebo je k něčemu píchnu a hotovo. I malá rostlinka je po uchycení na novým místě narůst do úctyhodných rozměrů. Žádný jiný rozsazování s nima neprovádím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2013 15:48 Muž snehulda007 [850] – Dceřiné rostlinky
Ahoj,potřeboval bych poradit,jak velké by měli dceřiné rostlinky být,aby se po oddělení od matečního listu dobře ujmuly? A co s nima po oddělení? Musím je hned přichytit třeba ke kořenu,nebo je můžu zasadit do košíčku a nechat je v něm (pod vodou)než povyrostou? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.12.2012 08:59 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: Dess
stačí rozdělané kancelářské sponky vytvarované do U
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 01:38 Muž Cosmogagy [592] - AmerikaRe: Dess
A co třeba nerez, když už přemýšlíš o kovu?? Případně se poohlídnout po něčem plastovým nebo dřevěným (párátka???)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2012 20:56 Dess – Připevněni kytek na k polistirenovemu pozadi
Hojky nevite čim by šli přidělat hnědatky k pozadí aniž bych měnil složeni vody mám toto pozadi
www.juwelakvarium.cz/… a to pozadi je relativne rovné. Když dám něco železného tak to bude reznout měd také nebude dobra tak vubec nevim :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   24.11.2012 11:26 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetkyRe: petr68
dovolim si citovat adama votavu:

Narrow je opravdu to pravé úzkolisté microsorum co mají Japonci v akváriích(listy šířky cca 1cm). Semi-Narrow je varieta s užšími listy (cca max 3cm), kterou nabízí třeba Tropica jako Narrow. A Mini Narrow je kříženec těchto dvou variet, délka listů nepřesahuje 15cm a šířka 1,5cm.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2012 11:02 Muž petr68 [27] - Rostliny
nevíte jaký rozdíl je mezi Microsorum pteropus "narrow" a Microsorum pteropus "semi narrow"?
hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2012 22:45 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Sid
No, tak to já se nebudu při měření trápit s měřením fosforu.... stejně už dávno měřím nulu. Vysvětluju si to tím, že fosfor ve vodě je, ale ne čistý, nýbrž v nějaké sloučenině, kterou rostliny zpracovávají, ale test na fosfor ji neregistruje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2012 22:40 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Sid
Sid napsal: Pokud se daří všem rostlinám včetně hnědovek, nejspíš bude všeho dostatek. Tedy i fosforu.
S tým sa dá len súhlasiť ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2012 22:32 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: malyLibor
Pokud se daří všem rostlinám včetně hnědovek, nejspíš bude všeho dostatek. Tedy i fosforu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2012 22:30 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Sid
A platí to i naopak? Pokud se daří všem rostlinám včetně hnědovek, je v akva fosforu dostatek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2012 22:28 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: slavko
Připomenu, co jsem před časem v souvislosti "hnědovka-fosfor" Romantovi napsal:
Když jsem vám napsal, že tahle kytka má ráda dostatek fosforu, neznamená to, že když se jí nedaří, že je to jen vinou nedostatku fosforu...
Na deficit fosforu se dá u neprosperující hnědovky usuzovat tam, kde jiné běžné kytky fungují dobře.

Jinými slovy: pokud se "všemu" v akva daří, jen hnědovkám ne, začal bych zjišťovat, jak je na tom akva s fosforem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2012 21:49 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: romant
romant napsal: takže třeba ten fosfor jim opravdu mohl scházet
Nerobil som vedecký výskum požiadaviek microsoria, ale pri popise metódy hnojenia MCI autor menuje anubiasy a microsoria ako žrúty fosforu, vyslovene píše, že dokážu spotrebovať všetok fosfor.

Sám fosforom hnojím a darí sa im, ale či to súvisí, ťažko povedať…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2012 16:38 Muž Vstrom [82] - Malawi
tak tohle jsem teda nečekal. Já nikde tu hnědou řasu nemám, jen tyhle kořeny jsou hnědé. Jinak máte pravdu, jsou to takové mini vlásečnice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 11 12

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 11869x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9992-microsorum-pestovani-problem?od=301