Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

hnědovka křídlatá 'Thor's Hammer'

 

Atlasy » Rostliny » Latinsky » M » Microsorum pteropus 'Thor's Hammer' 

Microsorum pteropus 'Thor's Hammer' | © vaclav
hnědovka křídlatá 'Thor's Hammer' | © vaclav
hnědovka křídlatá 'Thor's Hammer' | © vaclav

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Latinsky   Microsorum pteropus 'Thor's Hammer'
Česky   hnědovka křídlatá 'Thor's Hammer'

VýškaTeplotapHAlkalita
101852
cm°C|KH
3028715

Čeleď: Polypodiaceae (osladičovité)
Náročnost: Nízká
Růst: Pomalý
Rozšíření: Asie - tropická Asie
Forma: Trs
Osvětlení: Nenáročná - slabé
Emerzně: Možné pěstovat emerzně
Umístění: Přichycená na dekoraci
Substrát: Neroste v substrátu. V hrubším štěrku může být zasazená, ale jen aby se uchytila a přitom oddenek musí být nad substrátem.
Rozmnožování: Řízkováním - Dělení rhizomu, dceřinnými rostlinkami na čepelích listů nebo výtrusy. Dostatečně velké rostliny můžeme rozmnožit tak, že jejich oddenek nařežeme na menší části. Každá část by měla mít 2 a více listů. Na starých listech, zvláště když vyrostly nad hladinou, se pod vodou tvoří dceřinné rostliny. Z počátku to může vypadat, jako kdyby byly listy napadené řasou, protože nejdříve na spodní straně čepele vyrůstají hnědé kořínky a až poté listy. Dostatečně velké rostliny (čím větší, tím rychleji poté porostou) můžeme oddělit. Výjimečně se dceřinné rostliny vytvářejí i na kořenech. V paludáriu se na starých listech snadno tvoří výtrusnice.
Pěstování: Optimálního růstu je dosaženo při středně silném osvětlení v měkké nebo středně tvrdé vodě, která cirkuluje a při kyselém pH. Optimální teplota je 20-28 °C. Teplotní rozsah, který je schopná snést je 4-30°C. V akváriu jí pěstujeme připevněnou na dekoraci jako jsou kameny, kůra, dřevo atd. (Může být přidělána i na větší matky, které její kořeny úplně obalí až nebudou vidět. Tento způsob uchycení má výhodu, že takto přidělané rostliny je možné v nádrži kamkoliv přesunou, aniž by byly oslabeny a zpomaleny v růstu.) Není doporučováno pěstovat tuto kapradinu zasazenou v substrátu, protože kořeny, ke kterým se nedostává cirkulující voda brzy uhnijí a rostlině se nedaří. V emersních podmínkách může být bezproblémově pěstována na substrátu, po kterém se kořeny plazí.
Charakteristika: Rostlina má rozdělené listy hlavně vrchní část na několik poměrně velkých laloků. Roste v měkké i tvrdé vodě i při velmi slabém osvětlením a na parametry vody také není citlivá. Jediné co při pěstování musíme dodržet je nesázet jí do substrátu, ale pouze na dekoraci a je vhodné, aby voda v nádrži cirkulovala a nebyla stará, jinak se mohou na listech objevovat černé fleky. Na starých listech, obzvláště emersních rostlin, které jsme přesunuli do akvária, se také velmi často černé fleky objevují. Má tuhé listy a tak odolává i rybám, které rostliny ničí. Pěstuje se několik kultivarů.
Zajímavosti: Prodává se několik kultivarů, růstových forem s malými, velkými a laločnatými listy. Nejsou to kultivary v pravém slova smyslu, protože tyto odchylky pocházejí z přírody. Velkolisté rostliny byly přivezeny v roce 1957 pod jménem Gymnopteris a později popsány také jako Leptochilus decurrens. K druhu Microsorium byly rostliny zařazeny v roce 1961. Pod názvem Leptochilus decurrens se např. v rusky mluvících zemích stále pěstuje. Dnes je do tohoto rodu často stále řazena a to pod jménem Leptochilus pteropus.
I samotné rodové jméno Microsorum je plné zmatků a to hned od počátku. Když autor tohoto jména rod popisoval, použil jméno Microsorum, ale později používal i dnes častěji používané Microsorium. Sice tento rod chtěl pojmenovat jako Micorosorium a Micorosorum byla pravopisná chyba, validně je tento rod popsán jako Microsorum a toto jméno je správné. 'Thor's Hammer'= Thórovo kladivo
Roste v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další rostliny rodu Microsorum (latinsky)
Zobrazit další rostliny rodu Microsorum (česky)
Microsorum pteropus 'Thor's Hammer' | © vaclav
hnědovka křídlatá 'Thor's Hammer' | © vaclav
hnědovka křídlatá 'Thor's Hammer' | © vaclav

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasrostlin/microsorium_pteropus_thors_hammer