Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Microsorum - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Microsorum - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2016 10:36 Muž Robo [45]
Ahoj, mám asi 3 týden novou Hnědovku a na dvou listech od špičky začly tmavnout do tmavězelena. Vím že je to nová rostlina a asi se děje nějaký přechod třeba z emerz na sub, ale raději se zeptám o co jde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2016 21:40 Muž FrantisekP [54] Re: romant
Světlo je níž něž hnědovka. Nechám uschlý listy, kdy jsou a uvidíme co se bude dít... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.09.2016 08:04 R Muž romant [27987] Re: FrantisekP
Jj hnědovky, těm je jedno kde jsou pěstovaný, stejně po přemístění na nový místo, je jedno jestli sub. či em. schodí listy a když jsou na daným místě dostatečně dlouho obrazí listy nový, tedy pokud jí negriluješ někde pod světlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2016 07:53 Muž FrantisekP [54] Hnědovka - jako emerz
Přinesl jsem si z akvaristiky klasickou hnědovku a čekaje, že byla vypěstovaná emerzně jsem ji zasadil nad akvárko (s kořeny ve vodě). Samozřejmě uschla tone
Co s ní? Vrátit do vody asi nemá smysl, nechat ji jak je a obrazí? Listy nechat, nebo ostříhat?
Jak na emerzní pěstování, pokud má submerzní listy?

Díky za rady, tohle jsem nečekal a zaskočilo mě to. No začátečník :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2016 11:50 Muž Plastr [9] Re: romant
dobře, nechám jí kde je palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2016 11:40 R Muž romant [27987] Re: Plastr
Hlavně jí neměň stanoviště a nech jí stále na jednom místě, mají při změně místa tendenci se chovat jako nově příchozí a klidně začnou ve větší míře schazovat listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2016 11:24 Muž Plastr [9] Re: romant
OK díky moc, zkusím rostlinu trochu vytáhnout a jen tak lehce jí tam usadit aby ta část odkud vyrůstají listy byla nahoře :) snad se zmátoří :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2016 11:09 R Muž romant [27987] Re: Plastr
Přihrábnout kořeny můžeš bez problémů, ale nezahrabávej tu část odkud vyrůstají listy a nemusíš řešit matky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2016 11:05 Muž Plastr [9] – Microsorum pteropus
Ahoj, mám to klasický Microsorum a chtěl bych se zeptat, zda má někdo zkušenost k přichycení rostlinky k matce (matka ke šroubu) :) jde o to, že ho potřebuji nějak zatížit pokud nemá být zahrabáno v substrátu a bojím se, aby mě tam nelítalo :) Kdyby to šlo na tu matku, tak by to bylo fajn, ale nedělá to nějakou neplechu s vodou? neuvolňuje se z ní něco? Díky moc :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2015 21:23 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Radekor
Vyměň SAE za nové ty to dělat nebudou, nebo si jich nekupuj tolik. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.12.2015 19:01 R Muž romant [27987] Re: Radekor
Jak ryba jednu zkusí, odnaučit již se nedá. Řešení bych viděl asi tři. Nemít v akváriu mikrosorka, nemít v akváriu SAE a zkusit kořeny lehce přihrábnout do substrátu, jenom kořeny, oddenek nechat nad substrátem, což je řešení polovičaté, protože právě kapradiny se nejlépe vyjímají přichycený na kořenech, kamenech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2015 18:51 Muž Radekor [13] – Okusování kořenů
Ahojte! Narazil jsem na jeden problém s microsoriem... Parmičky SAE mi okusují kořeny microsoria, které potom - asi nepřekvapivě - přestává růst. Dříve microsorum, které roste na kořeni, mělo hustou síť kořenů větvenou do jemných kořínků, které práve SAE okousaly. Takže nyní zůstaly pouze ty nejtlustší kořeny, na které už nemají chuť. A tím pádem je po microsoriu.

Celkově mám SAE rád, jsou to řasobijci první kategorie, ostatním rostlinám (listům) neubližují, žerou pouze řasy z rostlin apod., ale jediné microsorum má kořeny volně ve vodě...

Neřešil někdo, co s tím aneb jak kořeny microsoria ochránit? Nejlépe tak, aby SAE i microsorum zůstaly v akváriu ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2015 13:48 Žena Zinka [1] Re: dudak
Nezměnilo, pokud jsem s to si to uvědomit. Ale napadlo mě - dno už je v nádrži více než 5 let - třeba je chyba v tom? Také tam dlouhý čas bylo takové nenáročné rybí složení - jen hejno neonek, pár pand a tři sekavci (plus teda obligátní ancík) a stran hnojení šla jen sem tam nějaká tableta do dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2015 13:25 R Muž romant [27987] Re: Zinka
Pravidelná výměna min. 1/3 objemu vody v akváriu je velmi spolehlivou pomocí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2015 11:37 Muž dudak [1885] Re: Zinka
mikrosoria mi tvoří v nádrži cca 30% hmoty rostlin, a všechny ostatní rostliny včetně vámi jmenovaných mi rostou jako blázen. Podle mě bude chyba někde jinde. Nezměnilo se nějak něco jiného v nádrži?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2015 09:13 jamajcan Re: Zinka
Kryptokoryna může vypadat stejně klidně i půl roku a pak se najednou rozjede v růstu,takže žádný stres.S Microsoriem pěstuju Cryptocoryne purpurea a daří se jí velmi dobře.Taky Anubiasy nemjí se soužitím žádný problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2015 16:30 Žena Zinka [1]
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda může hnědovka nějak nepřímo ovlivňovat podmínky pro růst ostatních rostlin v akváriu. Po jejím "příchodu" se totiž postupně přestalo dařit do té doby rychle rostoucím rostlinám, které jsem musela často protrhávat, v to čítaje mokřanku a bahnatku. Mokřanka se tedy ještě nějak drží, ale po bývalém agresivním růstu není ani stopy.
Nedávno jsem konečně udělala hluboký ponor do nádrže, vyplela asi kýbl a půl hnědovky a omezila její ambice na kořen. No a teď přemýšlím, čemu by se po jejím boku mohlo dařit. Zatím to na radu z Pankráce zkouší nová kyptokoryna, která už třetí týden vypadá stále stejně, a jen přebytečný anubias.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 22:13 Muž jiri609 [91] Re: cezarmilan
v podstatě jsou to dvě RŮZNÉ hodnoty... i když může býti mezi nimi závislost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 21:26 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Horác
V podstate je to to isté, či?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 04:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: cezarmilan
Nehlede k tomu co spravne podotknul Horac, kazda rostlina snizuje tvrdost vody, z principu. Kdyz se z vody odebira horcik, co se s tou vodou asi tak deje? Problem ovsem je, ze vetsina tvrdosti byva u nas zpusobena vapnikem, a ten mnoha akvarijnim rostlinam ve vyssich koncentracich prilis nesvedci. A tak se klidne stava, ze i do pomerne tvrde vody jeste horcik pridavame.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   09.04.2015 00:10 Muž Horác [3942] Re: cezarmilan
cezarmilan napsal: Každý má tak trochu pravdu. Microssorum zmäkčuje vodu, ale ako vyložené zmäkčovadlo vody určite nie. ... na microssorum treba hľadieť ako na rastlinku krásnu, nie však ako prostriedok na zmäkčovanie vodyAle my jsme tu řešili snižování pH hmm ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2015 22:20 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Majjush
Každý má tak trochu pravdu. Microssorum zmäkčuje vodu, ale ako vyložené zmäkčovadlo vody určite nie. Raz som skúšal kombináciu, jeľšových šištíc, dubových listov a rašeliny v tvrdej vode. Takže v akváriu s microssoriom a touto kombináciou je to možné, no koho by to donekonečna bavilo, že?
Kolega z oblasti kde je podložím travertín mal len túto jedinú možnosť, pretože všade v okolí bola len tvrdá voda a tak si aspoň trochou pomáhal. Ak nie sme takto odkázaní, tak na microssorum treba hľadieť ako na rastlinku krásnu, nie však ako prostriedok na zmäkčovanie vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2015 20:23 Žena Majjush [3] Re: Designer
Tiež si myslím, neviem aké procesy by tam museli prebiehať, aby to takto mohlo fungovať.

btw.. Ak by to bola pravda, všetci s vysokým pH by mali v nádrži len Mikrosorko :-D Veď tak jednoduché riešenie, by sme chceli všetci :-D


Pozerala som do odporúčanej literatúry( keďže skriptá nemám) nikde nič o znižovaní pH Mikrosorkom :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2015 18:30 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Majjush
Nejhorsi z rostlin je ohledne snizovani pH kysane zeli smich .

Jinak kdyz mam nizke dKH, a pomalurostouci rostliny, nemenim vodu, jak muzu asi tak rict, ze za nizke pH muze rostlina? Za to prece muzu ja, ze jsem cune :-) . A kdyz vodu menim, tak to nezjistim, ze to rostlina dela. Takze kdo to tvrdi... to uz si vyberte sami :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2015 18:24 R Muž romant [27987] Re: Horác
Tak nějak, skripta, jsou skripta a praxe je praxe, stačí třeba se zastavit u Hořánků a dát na toto téma řeč se svéráznou paní domu. :) Vím, že tobě to psát nemusím, ale když jsi byl tak nějak na řadě. :-D Jinak tvoje stránky hovoří o "pasivním" ovlivnění a to je jiná píseň, kterou lze si i prospěvovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2015 18:17 Muž Horác [3942] Re: Majjush
Mám tady před sebou otevřená vysokoškolská skripta pro posluchače Přírodovědecké fakulty University Karlovy "Akvaristika - Biologie a chov vodních živočichů - Obecná část" od RNDr. Lubomíra Hanela CSc. ... a na straně 76 se píše, že to Microsorium opravdu dělá :o) ... Nanaštěstí, tato skripta citují opravdu kde co ... nejrůznější akvaristické příručky a knížky, hobby časopisy (Akvárium terárium) atd. atd. ... zkrátka samé ověřené, vědecké zdroje :o))) ... takže ani vysokoškolská literatura a vysokoškolští učitelé (bohužel) nejsou zárukou správnosti ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2015 17:11 Žena Majjush [3] Re: romant
Bolo mi to divne. Dakujem za ujasnenie. Ocividne ani doc. nemaju vo vsetkom jasno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.04.2015 17:05 R Muž romant [27987] Re: Majjush
Velmi často opakovaný blud.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2015 17:04 Žena Majjush [3]
Ahoj. Dozvedela som sa dnes v skole, ze microsorko okyseluje vodu a vraj nadrzi ktora je nim husto osadena dokaze stiahnut pH az na 4. Ma s tym niekto skusenosti?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.12.2014 20:31 jamajcan Re: luckyway
Ano,i pod vodou.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2014 18:52 Muž luckyway [5] Re: romant
Ja to videl v atlase rostlin, ale tam bylo napsano , ze se to tvori v paludariu. Takze se vytrusnice tvori i pod vodou? Zajimave :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.12.2014 18:36 R Muž romant [27987] Re: luckyway
Pohledej pojem výtrusnice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2014 18:35 Muž luckyway [5] Re: luckyway
Fotka k příspěvku A jeste jedna fotka
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2014 18:32 Muž luckyway [5] – Microsorium pteropus - Narrow
Fotka k příspěvku Mam na Microsorii fleky. Takove hnede az tmave hnede ze spodni strany. Daji se oskrabat nehtem nebo rozetrit prstem. kdyz to stiram, tak mam pocit jako by to byl ztvrdly pisek. Dik za rady
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 13:25 Muž dravec [72] - RostlinyRe: romant
Nieco na tom asi bude, inak stare listy priebezne obtrhavam a nové uz rasia tak hadam bude dobre.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.11.2014 07:45 R Muž romant [27987] Re: dravec
To savo, klidně mohlo udělat svoje, ale já bych si tipnul ještě na jednu ne zcela zanedbatelnou věc a tou je to vyndání a znovuinstalace na místo. Hnědovky jsou na tohle cíťové a chovají se po změně stanoviště, jako by do nádrže přišly prvně a listy schazují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 00:26 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: dravec
To jsi určitě přehnal , ta rostlina jde pomalu do kopru ...
oškubej nahnědlé listy a nech ho tak ,přihnojit vodu třeba to ještě rozchodí , pokud se ti tvoří ruducha ,máš podle mého moc světla , málo živin =nerovnováha ,nebo měníš při EI málo vody a něco se ti hromadí v akva
Edit - koukám na to u tebe v profilu -50l ve 150litrovce co 7-10 dní je málo , doporučuje se při EI 50% týdně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2014 23:59 Muž dravec [72] - RostlinyRe: amrtin
praveze svietim stale rovnako a Micr. isol v pohode roky. Nedavno som ho namocil v Save aby som sa zbavil ruduchy a po cca 10 dnoch zacalo hnednut... Zeby som to casovo v save prehnal?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2014 23:56 amrtin Re: dravec
Jenom si tipnu:moc světla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2014 23:44 Muž dravec [72] - Rostliny
Fotka k příspěvku Co mohlo sposobit taketo hromadne zhnednutie Microsoria? To iste som zaznamenal aj na tridente.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2014 21:17 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Poprosím, kto má skúsenosti. Microsoria uvoľňujú výtrusy, teda semienka, ktoré sa zachytávajú na bokoch stien akvárií pri hladine. Pracoval s tým už niekto? Chcel by som vyskúšať a potrebujem vedieť ako na ne :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.08.2014 10:04 Muž dudak [1885] Re: Tomiino
to že staré listy zežloutnou a rozpadnou se, případně zčernají, je normální, důležité je, aby ty nové rostly rychleji, než ty staré odchází, pak se ti udělá krásný trs a že ti z něj sem tam nějakej list odejde ti může být jedno. Jestli ti ale odchází všechny listy najednou, tak bude chyba někde jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2014 09:38 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
Co mam zkusenost, tak tehle rostline (ale i mnoha dalsim) vadi premira organickeho odpadu. Podivej se, jestli nema koreny ve vylozene zumpe, ze se tam treba nemuzes dostat pri odkalovani, a nebo zda Ti nekde neco nevyhniva, jestli nemas zaneseny filtr atp. Na podminky je dost nenarocna, umi dobre rust jak ve vode plne hnojiva a CO2 s dostatkem svetla, tak i v akvariu provozovanem opacne, vysledkem je jen rozdil velikosti, kdy pri dostatku vseho nejsou 40cm listy vyjimkou.

Romanova zmena podminek a stanoviste, to je jasne, jen doplnuji co jeste...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2014 07:35 Muž Tomiino [43] Re: cezarmilan
zde jsem se docetl ze muze byt v okrajich nadrze,ve stinnych mistech...ale ze ji vadi delsi dobu 30 st.To by mohl byt muj problem,bydlime v byte kde mame docela dost teplo,v lete snizuju vodu ze 30 stupnu aspon na 28 st...osvetleni pro ni mam tak akorat tak uvidim...ale na starem listu mi vyrostly 3 nove rostlinky,odtrnul jsem je,privazal ke koreni a ten matecni list dopadl takto,zezloutl s dirama...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2014 21:05 R Muž romant [27987] Re: MonterMonty
Ale vůbec ne, já se nepřu, to není můj styl, jenom dávám v plen nějakou tu zkušenost a upozornil bych na klasickou poučku o originalitě akvária. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2014 20:37 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: romant
Rozhodně se Romante nechci přít , jen popisuji své zkušenosti , a zrovna s tím mým na fotce kejkluju každej druhej tejden a roste pořád stejně, ve tmavém rohu rostly listy sotva pět centimetrů , po přendání maj 15 i více , s těmi co uhnívaj listy v jiném akva jsem od přivázání na místo nehnul , přesto se jim nedaří , narostou dva pidilistky , jeden uhnije
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2014 20:28 R Muž romant [27987] Re: MonterMonty
To není tou "tmou", ale změnou světelnejch podmínek, když to zastíní více stonkovky a následním protrháním dojde ke změně podmínek a rekce je na snadě, začne se chovat, jako nově příchozí do nádrže a v tom více osvětleným místě na ty zhoršující se světelný podmínky nebude reagovat tak rychle. Já se jenom snažím dovsvětlit ten možný problém. Microsorku se bude dařit tam i tam, ale potřebuje stabilní podmínky, vo tom je tahle nádherná kapradina. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2014 20:27 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Tomiino
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2014 20:25 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Tomiino
von je problém že v těch koncích /rozích je fakt skoro tma , to mi dělaj mikrosorka i v jinejch nádržích , když je přerostou stonkovky a stíní jim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2014 20:23 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Tomiino
moje dělalo totéž v tom samém rohu , hodil jsem ho do protějšího dopředu , zkvalitnil proudění vody a hele rybicky.net/fotogalerie.php… začalo se mu dařit

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 11 12

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 11869x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9992-microsorum-pestovani-problem?od=151