Microsorum - pěstování
Mě se při silnějším osvětlení projevuje biogenní odvápnění, což je ovšem způsobenou nízkou koncentrací CO2 ve vodě, jelikož CO2 nepoužívám. Alespoň to tomu přisuzuji. Takže v mém případě platí použití do méně osvětlených míst akva a spokojenost. Spíš by mě zajímal Váš názor na snášenlivost hnědovek s ostatním rostlinstvem a její proklamovaná schopnost likvidovat při větším počtu v akva ostatní kytky, což je možná smělé konstatování, ale v některých knihách o rostlinách se jí tato vlastnost přisuzuje.
O.K. - takže vaše vlastní zkušenost.
Je nutné takto svůj (jinak velmi kontroverzní) výrok -
nema rada moc svetla takže je vhodna do tmavych koutu - upřesnit. Jak jsem napsal, obecné poznatky s vaším nekorespondují - hnědovka se dá úspěšně pěstovat i v dobře osvětlených nádržích.
Třeba by vám mohl kolega Eff popsat velikost a stav hnědovky, kterou jsem mu přenechal...
(Vypěstovaná v nádrži 80x35x40cm, osvětlení 90W lineárními zářivkami, nejdelší listy cca 40 cm, v trsu cca 30 listů, s problémy se vešla do 35 l sáčku na odpadky...
)
Jinak s hnědovkami pracuji poměrně často a právě s ohledem na její velkou adaptabilitu na intenzitu světla ji používám jak v akva silně osvětlených, tak v nádržích s nižší intenzitou světla, resp. v tmavých koutech nádrží.
0 23.05.2010 13:56 mamina – Sid - Rostliny ,,
toto je ma vlastni zkušenost daři se ji ve tmavem koutu než když se vice na svetle,,mam ji v akvarku od založeni,,http://rybicky.net/nadrze/4431,,nepsala bych to co jsem sama nezkusila,,mam dva druhy a ta druhe zase svetlo chce,,(na tomto obrazku svetlo chce,,opet jen přidelana na kořenu nemaji radi když se jim koreny udusi,,
...nema rada moc svetla...
To si myslíte nebo jste to někde vyčetla?
Nebo jste udělala takovou zkušenost?
Měla byste to upřesnit, protože obecné zkušenosti jsou jiné - tahle kytka si dokáže užívat i silné osvětlení.
Pravdou ale je, že se umí přizpůsobit i jeho nedostatku.
No já udělal zase tu chybu, že jsem Microsorum zasadil. Po čase jsem si přečetl, že je to špatně, že rostlina má ráda kořeny v proudící vodě. Však taky nevypadala moc dobře. Tak jsem ji vytáhl a jen tak volně postavil do prostoru a řekl bych, že se po čase spravila a teď vypadá docela k světu (musím zaklepat).
Rozhodně jí nevyhazuj, chce to čas a trpělivost. Měl jsem pár jenom takových pahýlků bez listů a jen tak cvičně jsem je hodil do jinýho akva, jen tak volně, no a zanějakej čas koukám, že se objevujou listy, tak jsem je hned píchnul ke kořenu a reakce byla, že nový listy nerostly a rostlina evidentně živořila. Nechal jsem je plavat a ona ta potvora asi měla ráda plavání a nový listy zase rostly. Takže trpělivost a pamatováka, to se vyplatí.
To bude ono chlape. Já jsem redukoval jávský mecha je na jiným místě. Prohodil jsem jí s jednou kryptokorýnou. To mě ani ve snu nenapadlo ,že by tohle mohla reagovat. Ale je to jediná věc co jsem s ní udělal. Je dál od filtru a další věc která se změnila je to, že filtruji tak o 50% silněji z důvodu stoupajícího počtu krevetek. Hele je možnost že se se probere k životu a ten kořen začne pouštět dálší listy? Nebo mam počítat s vyhozením. Zatim zdar..... Radek
Nebyla v akva nějaká změna, třeba jiný proudění vody z filtru? Je pořád na stejným místě? Mě něco obdobnýho udělala, když jsem jí vyndal z akva a dal na týměř stejný místo, ale zareagovala přesně jak píšeš. Jěště k tomu proudění vody. Já mám tu zkušenost, že při stejné a mírné cirkulaci vody se hnědovkám daří daleko líp, než při klidovým režimu. Nejlíp prospívá, když kořeny jsou jakoby chlupatý. Když jsou jako režná nit, tak to se jí moc nedaří. Takhle jsem to alespoň vypozoroval, toť moje zkušenosti s touhle nádhernou kapradinou.
.....mě je jenom divné, že tam pěkně narostla a najednou to vypadá na exitus. No ještě že jsem siuštípnul dva listy a pomnoil jí ve druhém akva.
Promiň pozdní reakci na dotaz. Kryptokoryny mi samozřejmě rostou rychleji, ale anubias musím tak jednou měsíčně buď zkrátit, nebo vytrhnout příliš rozrostlé rostlinky. Pořád vyhánějí nové listy a hlavně se větví, takže je z nich hustá džungle a snaží se růst nahoru. Pak musí ven, zkrátit a zpátky do země.
To, že roste pomalu je u Hnědovky normální. Když je v akva od října, tak si myslím, že pouze schodila původní listy a adaptuje se na současné prostředí. Mě se první listy začaly objevovat až po 3 měsících, co jsem ji dal do akva.
Nebyl to prostě jen starej list? Každej rostlinej orgán jednou odumře.
Tato rostlina mě taky nikdy nešla! zřejmě je víc citlivá na určité "podmínky "
v akva je asi tak od října loň.rok.
čus....nový list je jeden ,ale nějak roste pomalu. Rostlinu v substrátu nemam ,jenom zatíženou oblázkem na který je vážu vlascem 0.08 mm. Roslina se dotýká jávského mechu. Snáší se ...?
Jak dlouho je v akva? Není zasazená v substrátu? Co nový listy, rostou a nebo úplně stagnuje.
Čau lidi...měl jsem krásnou kytku a najednou začale žloutnout a úplně se rozpadá na pletivo. Zůstane jen hnědý skelet který dořeší krevetky. Co by mohlo být příčinou.
Starší reakce
Většinou roste anubias pomaleji, než kryptokorýna, ale nemusí tomu tak být vždy.
jak rychle ti roste anubias? rychleji, než cryptocoryna?
Mám v 54 l hnědovku, kryptokorynu i Anubias barteri nana a krevetky Red cherry rostou jak z vody. Nejvíce se jim líbí ve spleti kořenů anubiasu
(roste mi ve dně) a hnědovku také často opečovávají. Protože anubias rychle roste, dost často ho pleji (což předpokládá nějaké ty ulomené listy) a nikdy se žádný problém s krevetkami neprojevil.
zdravím, moje hnědovka uplně zčernala tak jsem odrbal všechny listy a nechal jen kořeny
chci se zeptat zda má cenu jí uchovávat a pustí nějaké listy?
Starší reakce
V emersních podmínkách může být bezproblémově pěstována na substrátu, po kterém se kořeny plazí. Čili, oddenek nezahrabávat a jen na substrát položit.
Starší reakce
O definici alelopatie nejde - tu si každý, kdo má zájem, vygúgluje. Mně poněkud neseděla ta "nesnášenlivost"...
Kde se mohu dočíst, že hnědovka disponuje schopností alelopatie vůči jiným rostlinám? Nezlobte se, ale vaše tvrzení mi jako přesvědčivý důkaz nestačí.
O nutnosti četnosti a objemu výměny vody v rostlinných akviškách bych nerad polemizoval. Každý si pod pojmem "rostlinné akvárium" představíme něco jiného. Proto i v pohledu na údržbu rostlinného akva se nemusíme úplně shodnout.
Čím byste, (kromě výroků typu "podle mých zkušeností i zkušeností jiných") podpořil své tvrzení, že hnědovka (v monokultuře nebo "jen" převaze nad jinými rostlinami) pH snižuje? Podle zkušeností některých kytkařů monokultura hnědovky pH naopak zvyšuje. Já osobně jsem v tomto směru žádné pokusy neprováděl, a tak nevím, kde je pravda.
Mé zkušenosti z nádrží s "kombinací" kytek je taková, jak jsem napsal - pH jde (v nádržích bez případných úprav pH!) nahoru.
1 21.02.2009 11:49 franccesko – Re: Sid
Alelopatie - Jeden organismus (inhibitor) ovlivňuje negativně druhý organismus (amenzál) svými chemickými látkami, které vypouští do prostředí. Dělají to také kapradiny, jako je například hnědovka ( snižuje ph ). Záleží na počtu jedinců a stálosti prostředí. Tzn.: pokud budete mít poměr v akva jednu, dvě rostliny hnědovky k ostatním rostlinkám nic pozorovat nebudete. Pokud bude poměr obrácený ( hnědovky budou v převaze ) a nebudete často měnit vodu ( u rostlinných akva není potřeba výměny tak častá ) rostliny, které vyžadují vyšší ph porostou špatně. Je to má zkušenost, ale i jiných. Ale zřejmě né všech.
Projevuje se u ní alelopatie (nesnášenlivost) s ostatními rostlinami. Nejlépe roste jako monokultura. Ovlivňuje chemismus vody.
Překládat alelopatii jako nesnášenlivost mi připadá trochu od věci, ale nevadí...
Někdo prokázal alelopatii u hnědovky?
Mně tato rostlina dobře prospívá s řadou rostlin jiných druhů, a to v akvišku s intenzitou světla výrazně převyšující 0,3W/l. (Do akviška svítím aktuálně přibližně 0,9W/l, ale tuhle kytku mám při okraji akva, kde je světla méně...)
...po nějaké době si chemicky vodu uzpůsobí tak, že roste opravdu rychle...
Vy v nádrži s hnědovkami neměníte vodu? Nebo i přes výměnu vody je schopná upravovat vodu chemicky tak rychle, že to má pozitivní vliv na její růst?
A jak chemicky tu vodu upravuje?
Podobných výroků (i na např. adresu jávského mechu) je všude hojně, ale praktické zkušenosti se rozcházejí. Nejčastěji se uvádí, že některé rostliny (zejména v monokultuře) snižují pH... Zkušenosti některých pozorovatelů, mezi něž se počítám, ukazují opak - rostliny, (včetně např. kryptokoryn) pokud jsou ponechány "v klidu", (nemění se voda, svítí se, hnojí "přes rybky" - tedy žádné přidávání CO2, HCl ap.), pH zvyšují úměrně své schopnosti asimilovat hydrouhličitany.
Jinými slovy - věnoval jsem trochu pozornosti takovým nádržím s různou rostlinnou obsádkou a výsledek byl ve všech případech stejný - postupně narůstalo pH až např. k fázi biogenního odvápňování, kdy jsem s ohledem na kytky "naordinoval" změnu.
Takže, jaké jsou vaše poznatky o tom, co jste tu předeslal a na co se vás ptám?
Díky!
0 21.02.2009 09:56 franccesko – Microsorum pteropus
Hnědovka, dle mých zkušeností, nemá ráda hlubokou vodu, nejlépe mě prospívá v akva do 30 cm vodního slupce. Projevuje se u ní alelopatie (nesnášenlivost) s ostatními rostlinami. Nejlépe roste jako monokultura. Ovlivňuje chemismus vody. Ve své domovině roste u břehů vodních toků na naplavených kořenech omývána protékající vodou. Takže by mohla růst i emerzně, ale musí tam být dostatek vody. Pěstuji ji ve 2 akva jako monokulturu a je opravdu krásná. Dá se říci, že po nějaké době si chemicky vodu uzpůsobí tak, že roste opravdu rychle.
0 21.02.2009 08:36 V Hnědovka má minimálnu potřebu světla - 30 W na 100 l je pro ni víc než dost. Mám pár oplégrů na parapetu severního okna v uříznutých bandaskách od destilky a krásně rostou. Zároveň je ale tak trochu nevyzpytatelná: skoro rok mi rostla jak blázen a teď začala taky trochu zlobit. Je potřeba si uvědomit, že je to kapradina. Takže čistě submerzní pěstování pro ni asi není to pravé. Zdá se mi, že pod vodou properují lépe mladé rostlinky a starší se hodí spíš třeba do paludária (a taky nevypadají tak pěkně jako mladé). Přemýšlím, že bych ji zkusil pěstovat emerzně - třeba v kouli.
rastlinky mam už cez pol roka jedna čast plave a jedne mam priviazane na lavovom kameni ale stara vyrastu nove listy a taky isty pocet starych listov odhnije
zaciatocnik: Máte tu kytku zasazenou? Neměla by být - ideální je přivázat ke kameni nebo ke kořeni. Rozrůstá se jednak zespodu (z oddenku nebo stonku nebo jak to nazvat, promiňte), jednak ze starých listů, na jejichž konci vyrůstají melé rostlinky. Roste pomaleji, ale není to žádný tis.
asi takto sa vola moja rastlinka ibaže moja ma cca najviac 5cm listy a svetlo je tam dosť silne v tom akvariu a niektore plavu po vrchu a ani nerastu ale kupil som si jednu s cca 10cm listami a tych listkov tam bolo 3 no a teraz to mam tak že stale ked rastie novy maly listok tak velky stary uhnije tak mam ich tam stale iba 3 neviete poradiť prečo nerastu?
Starší reakce
0 20.10.2008 15:02 mirielll jsem koupila mikrosoráče v pets v hostivaři za nějakých 50-60 Kč
0 20.10.2008 13:41 dekler mugy napsala: Ahoj,chtěla bych se tady někoho zeptat,jestli nemá zkušenosti s touto rostlinkou ??? Moc se mi líbi a chtěla bych ji akváriu,akurát nevím kde ji sehnat.Viděla jsem ji na stránkách o Rataje,ale jak jsem viděla co přišlo kámošce co ji obědnal její kluk,tak jsem ani nevěřila,že to je od Rataje.Koupil ji 4 plastové misky,no ale to byla hrůza děs.Tak by mě zajímalo,jestlo to jde někde jinde sehnat a né u Rataje.Děkuji.
Hoj,tak jak to tak vidím,tak asi taky nejsem sám,co mu Rataj poslal moc krásne rostlinky.Taky jsem si tady tu rostlinku objednal v těch plast.miskách a je to teda opravdu docela hrůza,jak to píšeš.Chtěl jsem to aj reklamovat,ale bohužel ty misky skončili v koši a než jsem se nadal,že si to alespoň vyfotím a nechám to někde na foru,jako pro výstrahu pro ostatní,tak už bylo pozdě.Jo a ještě jak jsem byl v Ostravě na poslední výstavě,tam taky jeden kluk docela pěkně nadával na Rataje ohledně tady těch rostlin.Kdybych to věděl předem,tak bych je taky nebral.A taky už od Rataje žádne rostlinky nebudu kupovat,podle mě je aqua-daho to nejlepší na našem trhu.Jo a když,tak si ty rostlinky sežeň někde na burze,nebo na výstavě...taky jsem je viděl v Ostravě.
Tak když píšete o tom, že u vodních rostlin funguje alelopatie, tak proč nevěříte okyselování prostředí vodními rostlinami?
Určitě myslíte toto téma:
rybicky.net/forum/5917…
Asi jste mě nepřesvědčil.
(Proč - to už jsem napsal...)
Měl byste k dispozici nějakou práci, která by vaše tvrzení podpořila? Rád se dovím něco nového.
Pokud to myslel Roman tak, že se těmto kytkám líbí v mírně kyselé vodě, pak nemám nic zásadního proti.
Treba to Roman myslel tak, ze jsou to kytky, ktere se vyskytuji v kysele vode? Nebo mozna tak, ze tyto kytky nepotrebuji tolik svetla a napr. halancici, kteri maji radi kyselou vodu jsou taky radsi (nebo minimalne hezci) "potmě"
Doufam, ze jsem nenapsala nejakou zasadni chybu, za kterou budu pranyrovana
Tak to nevím ... no aspoň že tak
...
Myslím, že už ty pindy někde odvolal...
Nebo se pletu?!?
Vy to nevíte? Mladej Rataj o tom přece psal v AT ... Mikrosorium má (jakožto pomalu rostoucí rostlina) pomalý metabolismus a tudíž jeho spotřeba dusičnanů je malá. Dusičnany se hromadí ve vodě a okyselují ji - protože jsou kyselé. Skvělá teorie. Teda až na jeden maličký detail. Dusičnany (jakožto soli silné kyseliny) nejsou ani trochu kyselé ... Škoda, že mu ty články někdo nekontroluje.
....V kombinaci s kryptokorynami a jávským mechem dělá vítečné prostředí pro rybky s kyselých vod...
A jakpak to ty kytky dělají?
0 18.10.2008 10:13 Roman [100] - Cichlidy tak windelow je celkem povedený kultivar, který se v pěstírnách množí normálně v rašelině.já je léta měl a nikdy nebyl problém s množením, i když to není nijak závratně rychle rostoucí rostlinka, když ji dáme pod vodu.dalším krásným kultivarem je cv.tropica, jenž je vysoká pod vodou kolem 10cm a v popředí na kamenech či kořenech vypadá dobře.
Pokud ji někdo shání tak jsem je viděl hojně ve skleníku ATZ Hořánek.Ostatní dodavatelé jako Rataj Aqua daho ji mají též běžně skladem.
A mé doporučení? čím více ji koupíte, tím dříve bude aqa vypadat lépe.V kombinaci s kryptokorynami a jávským mechem dělá vítečné prostředí pro rybky s kyselých vod (tetry,cichlidky atd.)Dalším plusem těchto kombinací je že to opravdu nepotřebuje tolik světla jako jiné standartní aqa rostliny.
0 18.10.2008 00:59 radek – Re: mugy
na výstavách a burzách je často nabízena , ceny 15 - 25 kč za kus
Ahoj, odkud jsi?
Já si přesně tuhle rostlinku koupila někdy v červenci normálně v akvaristice, stála 70,-, ale byla to krásná a velká 1 rostlina. Bohužel nevím, od koho berou rostlinky, na štítku žádné jméno firmy není.
Po vydělání z košíčku a očištění od zbytků hlíny jsem jí vlascem přivázala na kořen a dala do akviška. Už vyhodila několik nových listů a hlavně asi na 5 listech narostly trsíky malinkatých rostlinek, na každém listu odhadem tak 20 rostlinek. Zatím jsem je tam nechala a vesele si rostou
Celkově mi přijde životaschopnější a rychleji rostoucí než klasické microsorium pteropus. Fakt mi dělá jen radost. Svítím zhruba 0,5W/l, "hnojím" týdenní výměnou 1/4 - 1/3 vody a CO2 z kvasnicovače.
Pokud jsi někde poblíž a nespěcháš na to, časem se můžeme domluvit na nějaké výměně nebo tak, rozhodně ne za cenu uvedenou p. Ratajem
0 17.10.2008 16:56 mugy – Microsorium cv. Windelow
Ahoj,chtěla bych se tady někoho zeptat,jestli nemá zkušenosti s touto rostlinkou ??? Moc se mi líbi a chtěla bych ji akváriu,akurát nevím kde ji sehnat.Viděla jsem ji na stránkách o Rataje,ale jak jsem viděla co přišlo kámošce co ji obědnal její kluk,tak jsem ani nevěřila,že to je od Rataje.Koupil ji 4 plastové misky,no ale to byla hrůza děs.Tak by mě zajímalo,jestlo to jde někde jinde sehnat a né u Rataje.Děkuji.
Přidat reakci
1 ...... ...... [11] 12
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 11977x