Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

hnědovka křídlatá 'Narrow'

 

Atlasy » Rostliny » Latinsky » M » Microsorum pteropus 'Narrow' 

ZOO Braník
ZOO Braník
Microsorum pteropus 'Narrow' | © vaclav
hnědovka křídlatá 'Narrow' | © Johan
hnědovka křídlatá 'Narrow' | © bali
hnědovka křídlatá 'Narrow' | © dasBecher
hnědovka křídlatá 'Narrow' | © ManuChavez

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Latinsky   Microsorum pteropus 'Narrow'
Česky   hnědovka křídlatá 'Narrow'

VýškaŠířkaTeplotapHAlkalita
10101852
cmcm°C|KH
202030712

Synonyma: Microsorium pteropus 'Narrow'
Čeleď: Polypodiaceae (osladičovité)
Náročnost: Velmi nízká
Růst: Pomalý
Rozšíření: Asie
Forma: Trs
Osvětlení: Nenáročná - slabší
Emerzně: Možné pěstovat emerzně
Umístění: Přichycená na dekoraci
Substrát: žádný - volně plovoucí rostlina nebo lze přichytit k dekoraci
Rozmnožování: Řízkováním - Řízkováním - Dělení rhizomu, dceřinými rostlinkami na čepelích listů nebo výtrusy. Dostatečně velké rostliny můžeme rozmnožit tak, že jejich oddenek nařežeme na menší části. Každá část by měla mít 2 a více listů. Na starých listech, zvláště když vyrostly nad hladinou, se pod vodou tvoří dceřinné rostliny. Z počátku to může vypadat, jako kdyby byly listy napadené řasou, protože nejdříve na spodní straně čepele vyrůstají hnědé kořínky a až poté listy. Dostatečně velké rostliny (čím větší, tím rychleji poté porostou) můžeme oddělit. Výjimečně se dceřinné rostliny vytvářejí i na kořenech. V paludáriu se na starých listech snadno tvoří výtrusnice.
Emerzní forma:  Emerzní forma
Pěstování: Optimálního růstu je dosaženo při středně silném osvětlení v měkké nebo středně tvrdé vodě, která cirkuluje a při kyselém pH. Optimální teplota je 20-28 °C. Teplotní rozsah, který je schopná snést je 4-30°C. V akváriu jí pěstujeme připevněnou na dekoraci jako jsou kameny, kůra, dřevo atd. (Může být přidělána i na větší matky, které její kořeny úplně obalí až nebudou vidět. Tento způsob uchycení má výhodu, že takto přidělané rostliny je možné v nádrži kamkoliv přesunou, aniž by byly oslabeny a zpomaleny v růstu.) Není doporučováno pěstovat tuto kapradinu zasazenou v substrátu, protože kořeny, ke kterým se nedostává cirkulující voda brzy uhnijí a rostlině se nedaří. V emersních podmínkách může být bezproblémově pěstována na substrátu, po kterém se kořeny plazí.
Charakteristika: Microsorum pteropus 'Narrow' je relativně nová rostlina na akvarijní scéně. Je to varieta microsorum pteropus, která má mnohem užší a delší listy. Listy nejsou širší než 1,5cm a dlouhé až 20cm, ale jinak růstové požadavky jsou stejně snadné jako u původní formy. Nepotřebuje mnoho světla, nebude jí ale vadit i střední až silné. Bude tolerovat téměř jakoukoliv teplotu a pH. Rovněž roste poměrně pomalu, ale není potřeba CO2, nebo další doplňkové hnojení. Je ideální pro umístění na kořeny a kameny, protože jeho kořeny by neměly být zasazeny v substrátu.
Zajímavosti: Ve starší literatuře nebo ještě dnes na některých internetových stránkách se zmiňuje vliv této kapradiny a dalších rostlin na snižování pH až na hranici pH 4. Hnědovka ani podobné rostliny nejsou schopny takto razantně snižovat pH. Jelikož dokáže růst i ve slabě osvětlených akváriích, kde je nízká asimilace rostlin a větší množství organického odpadu, je opravdu možné, aby pH v akváriu silně klesalo. Snižování pH v tomto případě není zapříčiněno hnědovkou, ale rozkladem organického materiálu.
Prodává se několik kultivarů, růstových forem s malými, velkými a laločnatými listy. Nejsou to kultivary v pravém slova smyslu, protože tyto odchylky pocházejí z přírody. Velkolisté rostliny byly přivezeny v roce 1957 pod jménem Gymnopteris a později popsány také jako Leptochilus decurrens. K druhu Microsorium byly rostliny zařazeny v roce 1961. Pod názvem Leptochilus decurrens se např. v rusky mluvících zemích stále pěstuje. Dnes je do tohoto rodu často stále řazena a to pod jménem Leptochilus pteropus.
I samotné rodové jméno Microsorum je plné zmatků a to hned od počátku. Když autor tohoto jména rod popisoval, použil jméno Microsorum, ale později používal i dnes častěji používané Microsorium. Sice tento rod chtěl pojmenovat jako Micorosorium a Micorosorum byla pravopisná chyba, validně je tento rod popsán jako Microsorum a toto jméno je správné.

Můžeme se potkat z různými varietami této rostliny: Microsorum pteropus 'Latifolius', microsorum pteropus 'Needle Leaf', microsorum pteropus 'Phillipine', microsorum pteropus 'Red', microsorum pteropus 'Short Narrow Leaf', microsorum pteropus 'Trident', microsorum pteropus 'Tropica', microsorum pteropus 'Undulata', microsorum pteropus 'Windelov'.
Odkazy:cs.wikipedia.org/…
Roste v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další rostliny rodu Microsorum (latinsky)
Zobrazit další rostliny rodu Microsorum (česky)
Microsorum pteropus 'Narrow' | © ManuChavez
hnědovka křídlatá 'Narrow' | © Johan
hnědovka křídlatá 'Narrow' | © bali
hnědovka křídlatá 'Narrow' | © dasBecher
hnědovka křídlatá 'Narrow' | © ManuChavez

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasrostlin/microsorum_pteropus_var_narrow