Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Microsorum - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Microsorum - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2019 09:05 mailla Re: vaclav
Zdravim...me prave v akvaristice rekli,ze u starsich listu hnedovky jsou ty skvrnky normalni.Proto se tu ptam.Dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2019 00:06 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mailla
Biogenní odvápnění
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2019 22:34 mailla – Skvrny na listech
Fotka k příspěvku Dobry den,prosim tyto skvrny jsou na Microsoriu"normalni"?
Dekuji za radu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.12.2018 19:31 Maq Re: DavFM
Ony jsou taky rostlinné virózy, se kterými se dá žít. Spousta panašovaných rostlin jsou vlastně rostliny postižené virózami. I mezi akvarijními rostlinami jsou takové - říká se to třeba o Hygrophila polysperma Sunset/Rosanervig.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 18:14 Muž larix [1420] Re: DavFM
Nič z toho, čo si písal, viróze neodporuje a mne sa to stále zdá ako najpravdepodobnejšia možnosť. Ale samozrejme bez fytopatologického vyšetrenia sa to s istotou tvrdiť nedá. Mohli by to byť aj nejaké fyziologické poruchy, poškodenie chlórom, prudkou zmenou teploty a niekoľko ďalších vecí. Možno sa ešte ozve niekto, kto bude vedieť odpovedať presnejšie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.12.2018 17:55 Muž DavFM [1371] - Corydoras&Apistogramma – viroza?
Jste si jisti tou virozou a tím, že to je pro tu kytku konečná? Já to mám na mikrosorku už nějaký rok, když to dám do správného akva, tak to samo zmizí, naopak se to objeví v chovných akváriích. Kytky, na kterých to roste, existují úplně normálně, pěkné nové listy... Dá se to mechanicky odstranit a je pod tím normální list.
Měl jsem to za nějakou řasu, nikdy jsem to nijak neřešil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 17:43 Petr Landa – Pomoc
No oni u nás vyměňovali nádrž ve vodárně a tak nějak od té doby přibližně to začalo ...tak nevím , dám tomu 1 měsíc když se to nezlepší odstraním microsorum....,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 17:00 Muž larix [1420] Re: Petr Landa
Petr Landa napsal: Nemůže být ten vir v obecní vodě z vodovodu ?????
Ak je z povrchového alebo privátneho zdroja, tak môže. Ale tieto otázky by som si kládol až po tom, keď sa "to" objaví opakovane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 15:43 Petr Landa – Pomoc
Teď jsem si uvědomil že na okně v plastovým květináči jsem měl asi 2 try misrosorum a už asi 3 měsíce aby se mi rozrostly. . .., asi před týdnem sem tam měnil vodu a dal jsem tam vodu z vodovodu , žádné zelené tečky tam nebyly a najednou po výměně vody se tam objevily ... Nemůže být ten vir v obecní vodě z vodovodu ?????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 12:45 Maq Re: Petr Landa
Tomu akváriu bych hnědovky a (příbuzné) kapradiny zakázal raději na dlouho. Larix má s tou životností virů samozřejmě pravdu, viry nejsou schopné samostatné existence, ale... kousíček hnědovky někde zapadlý... neuvidíš.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 12:20 Petr Landa – Pomoc
Takže když kytky oddelam a nebudu tam mít ten druh tak to zmizí ?? , A kdybych tam pak koupil nové a dal bych je tam třeba po dvou měsících tak už to mít nebudou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2018 22:02 Muž larix [1420] Re: Petr Landa
Aj rastliny majú niečo ako "imunitný systém". Okrem toho väčšina vírusov má mimo živej hostiteľskej bunky krátku životnosť (rádovo minúty, hodiny). Takže by som tiež odporúčal podobný postup ako Roman, t.j. odstrániť daný druh (je očividne vnímavý na daný vírus a ako písal Roman, môže byť rezervoárom nákazy) a sledovať. K znovuzaloženiu a dezinfekcii treba pristúpiť až pri recidíve alebo šírení javu na ďalšie rastliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2018 21:35 Petr Landa – Pomoc
Ale jestli ty zárodky byli v té vodě tak nestačí vycházet jen rostliny .... , Jestli ty zárodky se tvoří více vodě tak bych musel vyměnit vodu ...., Jinak bych tam dal pak ty nové kytky a dopadly by stejně ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.12.2018 21:15 R Muž romant [27987] Re: Petr Landa
Já bych odstranil všechno, tedy komplet tento druh. Druhá část dotazu je čirá spekulace, klidně tam zárodky mohly být léta a teď se vytvořila ta "správná" konstelace podmínek a ta nezdoba propukla tzv. naplno. Ale jak jsem napsal, je to všechno spekulace. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2018 19:46 Petr Landa – Pomoc
Mám v akva dva trsy na kterých to není , měl bych je taky odstranit ... Nebo nechat .., ? , Nevíte jak se to do akva dostalo ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   11.12.2018 19:12 R Muž romant [27987] Re: Petr Landa
Nedělej zbytečně ukvapaný závěry, na totálku máš vždycky dost času. Odstraň hnědovky, třeba to zkus jak jsem ti psal a čekej, jak se to v akváriu posune a hlavně kam. Tedy to bych udělal já. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2018 18:48 Petr Landa – Pomoc
Tu "virózu" tam mám asi 1 měsíc , mám tam jiné rostliny - anubias , valisneria , různé plovoucí rostliny , ty mají několik nových listu a krasně se rozrůstají , ani na 1 to není , je to jen na microsorum .teď jsem začal hnojit a přidal jsem do akva CO2 , jestli se to do 2-3 týdnů nezlepší tak microsorum vycházím a kompletně vyčistím akva ( vyvarim kameny , kořeny , štěrk , a budu muset asi i komplet vodu ...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2018 18:41 Maq Re: Petr Landa
Upřímně - nevím. Vím jen tolik, že i uvnitř napadené rostliny se virózy šíří obvykle pomalu, takže když šlechtitelé chtějí něco cenného zachránit, tkáňová kultura bývá často úspěšná.
Ale jak se to šíří z místa na místo, to asi nikdo neví. Microsorum není hospodářsky významné, tak to asi nikdo nezkoumal.
Já bych prostě spoléhal na to, že ostatní rostliny nechytí totéž, co jedna kapradina.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2018 18:35 Petr Landa – Pomoc
A jak se ta nemoc může dostat do akva ...? Kytky tam mám 20 let a zničeho nic až teď ..., Nemůže to být z vody z vodovodu ? , Nebo z něčeho jiného ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2018 18:32 Petr Landa – Pomoc
Mám v akvariu i jiné kytky a ty rostou bez problémů a ty tečky se na nich neobjevují . Když bych dal všechny microsora pryč ,tak bych pak vyměnit všechnu vodu aby se to nedařilo dal ,nebo stačí odstranit rostliny ?? Ta nemoc se přenáší jen mezi kytky a nebo ??
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2018 18:12 R Muž romant [27987] Re: Petr Landa
Jak píše kolega. Já bych udělal ještě pokus a to s jednou a nebo více těma odstraněnejma a to že bych je vykoupal v roztoku hypermanganu( barva sytě růžová až fialová), nechal tam tak 10-15 minut, potom opláchnul a takto opracovaný rostliny bych dal do nějaký separé nádrže(klidně velký flašky) a dal jim tzv. druhou šanci se projevit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2018 17:57 Maq Re: Petr Landa
Odstranil bych všechny hnědovky-Microsorum. Dál bych nedělal nic a držel palce. O dezinfekci bych se moc nepokoušel. Spíš bych doufal, že na ostatní rostliny to nepůjde.
No a to Microsorum, nejlépe snad do kamen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2018 14:11 Petr Landa – Pomoc
Mám v akvariu i jiné kytky a ty rostou bez problémů a ty tečky se na nich neobjevují . Když bych dal všechny microsora pryč ,tak bych musel pak vyměnit všechnu vodu aby se to nedařilo dal ,nebo stačí odstranit rostliny ?? Ta nemoc se přenáší jen mezi kytky a nebo vodou ??
EDIT- Po případě vydezinfikovat akvárium ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2018 10:55 Muž larix [1420] Re: Petr Landa
Ak je to skutočne viróza (súhlasím s Maqom, že je, aj keď môže ísť aj o meristémovú mutáciu), tak zhodou okolností (poškodenie rastliny + prítomnosť vírusu). Teda nie tvojou chybou. Rastlinu by som ihneď zlikvidoval (nesplachovať do záchodu), aby sa prípadný vírus nešíril na ďalšie rastliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2018 06:30 R Muž romant [27987] Re: Maq
Podle mě je to jak píšeš(me), oba dva asi tušíme oč jde, ale používáme pro označení trochu jiný výraz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2018 06:17 Petr Landa – Pomoc
A nevíte z čeho se ta vyróza utvořila ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.12.2018 22:04 Maq Re: Petr Landa
Nevím čemu se říká "rakovina", ale na mě to působí jako viróza. To se pokud vím léčit nedá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 20:44 Muž ludvik [1082] Re: Petr Landa
Ale jo, radioterapií. Jenom ten izotop kobaltu se ti bude špatně shánět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 20:32 Petr Landa – Pomoc
Problém je vtom , že já mám 2 akvaria 300 l a teď se to začalo tvořit všude , misrosorum pěstuji 20 let a nikdy se mi to nestalo , ostatní kytky rostou v pohodě. Kdybych měl vyhodit všechny ty kytky tak je to škoda 2000 Kč , kdyby to byla rakovina listu dá se to léčit ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 20:24 R Muž romant [27987] Re: Andaska
Pomaleji rostoucí rostliny, mezi něž hnědovky patří, na to zařasení trpívají častěji.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 20:23 Andaska Re: Petr Landa
Ja bych ji asi dala pryc a zkusila poridit novou rostlinku. Me se microsorium rozrusta hodne a vyhani mi i nove rosrlinky s korinkami. Ja mam zas peoblem, ze se mi na nejvetsich listech dela rasa a na koncich i cerna stetka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 20:12 Petr Landa – Pomoc
Dá se nějak ta ,,rakovina " léčit ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 20:03 Landa Petr – Pomoc
Jiné kytky rostou v pohodě , když jsem se ptal v akvaristice na rakovinu listu tak mi říkali že je to blbost tak nevím .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 20:00 R Muž romant [27987] Re: Petr Landa
Podle mě je to rakovina listů, tedy říká se tomu tak, rostlinu vyhodit, tedy za mě, počkej co k tomu bude mít někdo další.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 19:50 Petr Landa – Pomoc
Fotka k příspěvku Na listech rostlin se začnou tvořit zelené kuličky ,ty obalý list a následně list zakrní a zdeformuje se , teď to začalo růst i u kořenů ,tvoří se to i na nových listech, nikdy jsem se s tím nesetkal ,tak budu rád za každou radu .
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.07.2018 11:04 R Muž Anthrax [4786] Re: Planorbella
Vydržel bych, a rozhodně bych nehnojil. Je to pomalu rostoucí kapradina, a bude jí chvilku trvat než se chytne, dva dny je hodně krátká doba. Musí zvyknout na nové stanoviště.
Tady u stejné kapradiny, akorát v "základu", je ten jev popisován: rybicky.net/atlasrostlin/microsorum_pteropus

"Jediné co při pěstování musíme dodržet je nesázet jí do substrátu, ale pouze na dekoraci a je vhodné, aby voda v nádrži cirkulovala a nebyla stará, jinak se mohou na listech objevovat černé fleky. Na starých listech, obzvláště emersních rostlin, které jsme přesunuli do akvária, se také velmi často černé fleky objevují."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 10:22 Muž Planorbella [643] – Hnědnutí listů
Fotka k příspěvku Zdravím, mám stejný problém jako Bowerman.Na rostlině(microsorium windolow)jsou hnědé skvrny.Prosím o radu co jí vadí.Mám přihnojit?Koupil jsem ji teprve včera.Mohl bych ji zasadit i do písku, nebo potřebuje být opravdu jen na dekoraci.Mimochodem zdá se mi, že má uhnité kořeny.Děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   01.06.2018 20:42 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: Pepan + Bowerman
...mají rády měkčí, slabě kyselou vodu a pohyb vodního sloupceNezpochybňuji, ale mně mimořádně dobře rostlo Microsorko (dva druhy) jak ve vodovodní vodě (hodně tvrdá a spíše zásaditá brněnská voda), tak i v současné směsce předešlé s vodou z RO. Hledal bych problém asi jinde... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.05.2018 11:48 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Bowerman
Kapradiny obecně mají rády měkčí, slabě kyselou vodu a pohyb vodního sloupce. Jak je to Mikrosorko přichyceno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2018 10:35 Bowerman – hnědnutí listů
Fotka k příspěvku Ahoj, nějak se mi s microsorem nedaří. Zezačátku jsem si myslel, že jen uvadají staré listy, ale i po delší době mi i nové listy žloutnou a hnědnou... Nevíte, v čem by mohl být problém? Díky za každou radu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   07.05.2018 16:10 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Aslan
Jak to myslíš volně, měla by být k něčemu přirostlá pokud není moc neroste. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2018 15:21 Aslan – Neroste
Dobrý den, mám problém s touto rostlinou. Bohužel mi vůbec nebo minimálně roste. Mám ji opravdu dlouho kolem 2 let a téměř nic se nezměnilo. Nevíte v čem je problém? Ostatní rostliny pěkně rostou. Ale hnědovce se nějak nechce. Není zasazená pouze, je volně v akváriu. Hnojím občas tekutým CO2 a osvětlení dostačující. Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2018 20:06 R Muž romant [27987] Re: Jan2000
Njn, je to koloběh života. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2018 20:00 Jan2000 Re: romant
Takže az budou rostlinky připraveny začnou ty listy na kterých rostlinky jsou uvadat.
Sem doufal že ty listy přežijou bez úhony :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2018 19:53 R Muž romant [27987] Re: Jan2000
Ještě je nech, až do doby než ten mateční list začne bejt odumírající, zhnědne, oddělíš je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2018 19:49 Jan2000 – Nové rostliny na listech
Fotka k příspěvku ahoj
Mám dotaz ohledně rostlinek na listech.
Oddělí se časem sami nebo je budu muset sundat jiným způsobem. A jestli jim budu muset pomoc z listu tak jak velké musí být aby sami rostly? hop
Dopředu děkuji za odpověď. palec
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2017 20:53 R Muž romant [27987] Re: MartyK
Můžeš tak i tak. Budeš mít zkušenost s vícero způsobama, to je nepřenosný. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2017 20:50 Muž MartyK [31] Re: romant
Určitě dobré vědět ;-) palec Ještě mě napadlo ten kámen osadil malýma rostlinkama, až bude jejich čas :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2017 20:38 R Muž romant [27987] Re: MartyK
Počítej s tím, že může zareagovat jako když jí nově do akvária dáváš. Jsou to mrchy, někdy se tváří jako "nově" příchozí i když s nima hneš jenom o kousek, ale taky se tak vůbec chovat nemusí, jenom informativně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2017 20:36 Muž MartyK [31] Re: Pepan
No abych se přiznal, při sázení jsem ji hezky zahrabal do písku stydim tone Ale brzo sem se dočetl o mé chybě a napravil to hmm Holt, člověk se pořád učí.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 11 12

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 11869x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9992-microsorum-pestovani-problem?od=51