Filtr do středního akvária (51 - 200 l)
Nehádám se, nezkoušel jsem, jen uvažuju nahlas.
Ale skoro bych řekl, že to vliv mít bude a muselo by se na začátku použít silnější čerpadlo, než kdyby bylo na konci.
To, že to, co přiteče i odteče je asi jasný. Jde o to jak. Aby to do akvárka nešlo po kapkách...
Osobně si myslím, že by to fungovat mohlo, ale ne s atmanem AT-201. Zkoušel jsem z něho vyrobit samostatný "reaktor" na CO2 (mám interní vestavěný filtr),takže rozpouštěcí nádoba s kroužky, kousky hadice, kolínka, rozstřikovací rampa a proud byl nic moc. To ty dvě nádoby s filtrační náplní budou mít odpor daleko větší.
Podle mě je to taky jedno, co přiteče, musí taky odtéct
Já to tak mám a funguje to. Myslím, že je jedno, kde je čerpadlo umístěno. Voda, co padá dolů vždy vyvažuje tu, co se tlačí nahoru a přijde mi jedno, jestli čerpadlo musí zbývající vzdálenost přes okraj vytlačit nebo vycucnout.
Ale nejsem fyzik a dost možná se pletu.. Ostatně můj výtvor měl původně být pískový filtr, ale nefungovalo to
(byl malý tlak/proud a pohybovalo se jen malé množství písku).
Tak pokud to chápu dobře a něco si ještě ze školy pamatuju, tak u klasického hrnce to funguje tak, že v hermeticky uzavřená nádobě vznikne podtlak (pumpou na čerpadle, pokud ji má, nebo odsátím vzduchu výstupní hadicí). Ten nasává vodu z akvárka, ta jde do filtru, plní ho odspoda až nahoru k víku a čistě teoreticky, kdyby byl odpor nula (možná i kdyby nebyl nebo byl malý, nevím), by se právě principem spojených nádob hladina vody vyrovnávala, tzn. ve výstupní hadici by hladina vystoupala na úroveň hladiny v akvárku. A proto, aby se na té úrovni voda nezastavila je tam to čerpadlo ve víku, které ji jen popostrčí přes horní hranu akvárka. Takže čerpadlo nepřekonává žádný velký odpor, jen ten cca metr nahoru a k tomu dělá ještě proud z rampy.
A neumím odvodit, co se stane, když to čerpadlo bude na začátku a bude tu vodu rvát přes celý systém. Řekl bych, že spojené nádoby fungovat budou, ale nevím, jestli čerpadlo přetlačí všechen odpor hadic a náplní, vytlačí vodu nahoru a ještě vytvoří nějaký proud z rampy...
EDIT
Jestli ti jde o minimální náklady a chceš externí filtr a máš pod akvárkem nebo vedle něj místo, tak si sežeň pětilitrový akvárko a udělej externí přepadový filtr...
To je rada nad zlato
kdybych měl nádoby zakoupené, tak se na to neptám a zkouším od rána do večera
Co to vyzkoušet?
Děkuji za dosavadní reakce.
Nádrž - nenáročné rostliny, bez CO2, v jedné nádobě molitany a válečky, v druhé kuličky a molitany. Necelý metr dlouhé hadice. Nádoby pod akva, od úrovně hladiny po horní hranu nádoby řekněme 60cm. Jde mi o sestavení externí filtrace pro 60l kostku za využití stávající čerpací hlavy + zakoupení dvou nádob SunSun 602. Samozřejmě jde i o výši nákladů. Byl to čistě jen nápad, netvrdím, že to tak musí fungovat. Proto se tu taky ptám a rád si nechám poradit. Snažím se filtraci mírně předimenzovat z důvodu pravidelně nepravidelné údržby nádrže.
To čerpadlo má papírový průtok jako externí filtry za 2-3 tisíce. Záleží hodně na umístění čerpadla? Je rozdíl, zda je přímo u sání v akva, či u filtrační nádoby (zhruba uprostřed toho cyklu), nebo třeba ještě někde jinde?
Jaký je důvod řešit to takhle?
Z čeho budou ty nádoby?
Budou pod akvárkem nebo vedle něj? Na to se ptám proto, že jestli budou pod ním, tak mi přijde zbytečné mít v akvárku čerpací hlavu, když odtok z akvárka obstará samospád.
Navíc ta čerpací hlava bude překonávat jednak odpor těch dvou nádob a náplní, ale i zpětný výtlak vody nahoru do akvárka. Aby to utáhla...
EDIT
Jakože si nejsem jistý, jestli bude při tomhle řešení fungovat princip spojených nádob jako u externího filtru.
Fungovat to bude. Akorát budeš mít průtok tak nějak na hranici, až se ti zanese filtr. Záleží, jestli ti stačí přefiltrovat akvárko 1,5-2x za hodinu (nevím, jaké rostliny plánuješ, zda plánuješ hnojit a sytit CO2.. pro méně náročné rostliny to bude akorát). Každé kolínko, nádoba, překážka, co bude muset voda překonat ti snižuje průtok.
Ale ještě si počkej na ostatní, technicky zdatnější typy.. třeba nějakou tu mouchu najdou
0 19.01.2018 11:39 nerf – filtrace dotaz
Zdravím, mohu úplně blbý dotaz? Bude fungovat následující schéma? (bráno ve směru z akva ven do filtru a zpátky dovnitř)
hlava atman at-201 umístěná v nádrži nasává vodu a tlačí jí do hadice --> hadice 12/16 --> filtrační nádoba č. 1 (o objemu 2L uzavřená z obou stran dvoukohouty) --> spojovací hadice 12/16 mezi nádobami --> filtrační nádoba č. 2 (opět o objemu 2L a uzavřená z obou stran dvoukohouty) --> hadice 12/16 --> rozstřikovací rampa v akva
Bude to takto fungovat?
Bude výkon hlavy dostatečný?
Bude to vhodná filtrace pro 60l akva?
Předem díky na názory.
Starší reakce
Májo, pořád píšeš, že ses někde něco dočetla, ale pořád píšeš nepravdy nebo nesmysly. Nevím, jaké máš zdroje, ale změn je. Založ si prezentaci, podrobné výplň a zdejší "starší" Ti rádi a dobře poradí. Neber to zle, ale děláš vše přesně opačně.
0 14.01.2018 14:22 Maja16 – Vnější filtry
Dobrý den mám otázku, je vnější filtr vhodný do 160-200 litrového akvária vhodná volba a jaký vnější filtr by jste mi mohli doporučit
, popřípadě jaký vnitřní filtr je vhodný do akvária když mám Oscara, dočetla jsem se že v dospělosti rádi tyto zařízení ničí a toho se chci dopředu vyhnout, v akváriu plánuji mít jen písečné dno s podložím hnojiva a malé porosty na dnu akvária + kořeny a pár velkých kamenů pro úkryty menšího sumce.. nechci aby filtr byl hlučný... (nechci ale vkládat do filtrace víc než 1 500kč... Protože v akváriu jsou pouze 2 na filtraci nenáročné ryby.. ) předem děkuji za odpovědi a rady.
Starší reakce
Za mě jednoznačně čerpací hlava s molitanovou kostkou.
0 09.01.2018 11:38 Myshak Dobry den mohl by mi nekdo poradit jaky vnitrni filtr do 60l av aby ,byl ucinny a tichy dekuji
Starší reakce
To jsem rád,nerad bych aby rybičky nějak strádali,atman i biokv je objednaný,ve středu asi přijde.Dám na vaše rady,jsem za ně rád
Palec jsem dal kvůli doporučení ohledně změny filtrace , rybí osádka je u Tebe co se počtu kusů týká, v pořádku. LeRi by mohl mít 2x tolik ryb, než tam má.
Edit: vývod z filtru natoč směrem k hladině, vzduchování pak nebudeš vůbec potřebovat.
Doufám že se nebudeš zlobit za muj příspěvek...Takže,když vyměním filtr tak už nebude(přerybněno)?Protože když se mrknu na Tudyho,který dal u tvé odpovědi
tak jeho osádka je srovnatelná s mojí ikdyž má jen o 7l vody víc.To nepočítám jeho 3 akary... Jak už jsem psal vzhlednul jsem se v setu a ted postupne musím stejně všechno vyměnit.
Ideální je nechat jet oba filtry společně po dobu jednoho měsíce.
EDIT- přivzdušňování je součástí čerpadla, ale není ho potřeba (alespoň u tebe). Kostka bioakvacitu by mohla být nějakých 10*10*20 (to jsou 2 litry filtračního materiálu) A výměnu už jsem ti napsal.
Ahoj, objednám atman(přivzdušnování není potřeba?), k tomu bioakvacitu-měl by být tak velký aby sahal až ke dnu?A hlavně jak postupovat při výměně?Mužu nový bioakvacit vymáchat v tom bordýlku co je ve stávajícím filtru a dát ho tam a stačí, nebo tam dát i stávající filtr na nějakou dobu?Dík za info
Také doporučuji vyměnit, nejlépe za čerpací hlavu s kostkou bioakvacitu 2 l objemu. Psal jsem to tady už mnohokrát, velmi dobrá volba je čerpací hlava Atman-200. Celkem Tě to vyjde na 300-400 Kč,-. Průtok vody je v tomto čerpadle regulovatelný.
Vyměnit, máš tam víc ryb než já ve 160l a to tam mám úplně jinou filtraci.
Ahoj,mám setový filtr ASAP 500,poradí někdo jak by se dal utlumit,protože to strašně moc čeří hladinu ikdyž je trochu nad hladinou i pod.A nebo jej vyměnit za něco jiného?
Díky za rady ohledně filtru.
Co se týče rybiček, tak to byl výpis od kluka. To jsem ještě neřešil. Sám jsem měl vždycky jen tlamovce a velké akvárium.
Ty filtry bych řekl, že budou oba ok jako náhrada za Biobox. Ale ty ryby... Přečti si tady v atlasu nároky jednotlivých druhů (min. prostor, teplota atp...) a tady to pořeš
rybicky.net/forum/11330
Např u Přísavky thajské je v atlasu uvedeno "Dop.počet ryb:
1 kus na cca 100 litrů. V prostorných nádržích lze chovat pohromadě více kusů."...
EDIT
A počítej, že 54l je hrubý objem. Čistý bude tak 45l a ten se i předpokládá v atlasu...
Já bych šel do toho čerpadla a kostky bioakvacitu. Ale ty rybičky nejsou do toho objemu nejvhodnější, jedině neonky modré a na dno nějaké malé pancéřníčky. Ale to už patří do jiného tématu.
0 18.10.2017 07:52 Jindra – Filtr na 54L
ahoj, můžete mi doporučit nějaký filtr do akvária 54L jako náhradu za setový? Uvažoval jsem o AquaEl Turbo Filter 500 s možností přikoupení další nádobky pro filtrační médium a nebo hlavu AT-201 + kostka 10x10x20. Je u toho AquaElu možno případně použít jen hlavu a nasadit ji na kostku jako u Atmana? Rataj má v setu nějaký filtr Mini BioBox 2, ale připadne mi, že to má malou filtrační plochu.
V akvárku by byly rostliny + cca 10 neonek + cca 10 mečovek + nějaké přísavky thajské a pancéřníčci. To jsou ryby, které by chtěl syn (10) a tak mu chceme dát akvárium jako dárek. Zatím má jen malou 10l elementku a nějak ho to pořád baví a čte si o rybičkách. Drží ho to už 2 roky. Tak ho v tom chci podpořit. Sám jsem měl 20 let velké akvárium, ale zrušil jsem ho z důvodu přestavby domu. Zbyl mi externí filtr, ale ten by byl pro tak malé akvárium velký a navíc pro něj není v pokojíčku místo.
Pokud bude zvolena kostka 3 l a jemný bioakvacit s vyšší hustotou pórů (PPI 30), tak je určitě lepší ta 201.
Ještě váhám, jestli to slabčí čerpadlo Atman anebo tu 201ku, jak doporučil Tudy. Pokud dáš větší hranol bioakvacitu, tak možná i ten Atman 201.
Já jsem teď musel výkon hodně přiškrtit, protože jsem v pátek dovezl pancéřníčky Corydoras pygmaeus a nějak se jim zalíbilo občas plout proti proudu, ale proud byl tak silný, že je odmrštil málem na sklo.
Super rada moc dík
JJ, jdu prát až v okamžiku, kdy je vývod z filtru otevřen na 100% a rostliny u protější stěny akva se stejně nehýbou
Super, díky, asi se zaměřím na toto čerpadlo.
Ten Atman + bioakvacit je sice méně vzhledný, ale je to plně funkční a levnější.
Podle mého názoru by stačil i
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Mám ho ve svém akvárku a musím tlumit výkon, jinak bych měl moc silný proud. Samozřejmě, jak je bioakvacit zanešený, výkon klesá, ale pak je potřeba ho trochu vyprat.
Bude se jednat o společenské akvárium. Rybí osádka bude 15x rasbora klínoskvrná, 15x neonka červená, pár ancistrusů, několik pancéřníčků panda.
Rostliny různorodé. Říční písek (frakce 1-2mm).
Za mě Atman-201 a kostka jemného (PPI 20 nebo 30) bioakvacitu (min. 3 l), v jednoduchosti je síla.
Asi bude potřeba přihrát informace o plánovaném zaměření - jaké ryby a kolik, rostliny, dno...
A nedávej stejný dotaz do více vláken. Tam jsem to smazal
Starší reakce
Přidám vlastní zkušenost. Nejprve jsem měl čerpací hlavu+bioakvacit a naprostá spokojenost. Pak jsem si řekl o dražší dárek k Vánocům, tj. vnější filtr. Možná jsem měl smůlu na kus, ale na začátku a později i při údržbě (čištění) byly problémy s hlučností a netěsnostmi. Časem se mi přestaly líbit přívodní hadice, které se špinily. Při údržbě pak ten bordel po opětovném spuštění filtru skončil v akva. Co vám mám povídat, po 2 letech mě to přestalo bavit a pokorně jsem se vrátil ke spolehlivému a jednoduchému čerpadlu + kostce.
Tak pridat ten aquel s dvoujitou karamikou, jak se udržuje keramika (čištěni nebo výměna) nemam sní žádné zkušenosti.
Tak ta volba s tím Aquaelem není až zase tak špatná úvaha. Ono se to dá docela dobře vyplnit právě tím dobře osídlitelným materiálem, tedy onou keramikou a dá se variabilně použít třeba místo toho molitanu ještě jeden belík právě pro keramiku, ostatně už ten vrchní by měl keramiku obsahovat. Ta pětistovka v kombinaci s tím co tam máš by mohla sloužit, ale stejně bude platit co už jsem napsal, bez pečlivějšího přístupu to nepůjde.
Crocco napsal: Jaj, mám je toho dost ale pěkně to vypadá.
Ale na jak dlouho ? Máš tam cca 100 ryb
Pro dlouhodobější udržení rovnováhy v akva by poloviční množství ryb a druhů bylo odpovídající...
Čistim, odkaluji, vodu měním zatim to funguje
, mimo těch venezueláků a občas mečovka bez problémů, ještě jedna technická lepšì dvakrat kostka nebo kombinace kostka s AQUEL TURBO FILTER 500 nebo 1000.
Není, ale ani to tě nezachrání. Ty si musíš vybrat, buď budeš mít v akváriu odpovídající osádku a nebo musíš razantně posílit filtraci, zintenzivnit výměny vody a vůbec se o akvo více starat, protože s tím co jenom čtu, tuším problémy dříve či později se dostavivší.
A takový ty hovadiny jako keramický kroužky, aktivní uhlí to je k ničemu?
Hmm, to je slušná polívka, už teď. To bych tam, tu čerpací hlavu s kostkou pořídil ještě jednu.
Dost. 8x SKALÁR, 8X ČICHAVEC PERLEŤOVÝ,4X ČICHAVEC MODRÝ, CCA 25X TETRA CÍSAŘSKÁ, 15 - 20 BLACK MOLLY, 15 - 20X MEČOVKA, cca 10X ancistrus od 12cm do 2cm, 3X antenovec barevný, 4X pancéřníček venezuleský(ty zlobí bylo jich dvanáct) toď snad vše, v budoucnu bych tam chtel přendat z druheho AQ cca 25 X pancéřnicek stubai(štěrbův)
Přidat reakci
1 ...... [12] ...... 26 27
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 31701x