Listy, větve a další dekorace z přírody do akvária
Starší reakce
0 29.12.2011 19:26 HaDaS – Břízo bílá skloň se níž
Přidám taky svou zkušenost. Do svého krevetárka Peu d'eau jsem umístil větývku z břízky, kterou jsem našel ulomenou v lese. Lehce jsem ji povařil v obyčejné vodě i s kousky kůry. Po vychladnutí jí šoupnul do mikro akva. Žádný povlak, žádná řasa, žádné hnití ani nic jiného se nekoná. Flóře ani fauně evidentně nevadí. Občas se po ní projdou krevetky a zahlodají si.
... kupodivu se nerozpadá ani kůra a vypadá to docela hezky

.
Já jsem si přivezl vždy větve a kořeny stromů a keřů z Chorvatska. Doma jsem větve opláchl teplou vodou a kořeny, co se vešli do hrnce tak vyvařil. Nijak jsem si nedal záležet s tím nějak ty větve extra vyčistit a neměl jsem problémy ani s plísněmi ani s ničím jiným.
To jsem ráda.Samorost je fakt krásný a nerada bych o něj přišla

Ten fujtajbl na tom samorostu bud nějaká plíseň a opravdu to časem zmizí. Pokud jsou v akvárku šneci, nebo třeba krevetky, tak to nebude mít dlouhýho trvání, ale i bez nich to čas spraví.
0 29.12.2011 16:04 radulkav – třešňové dřevo
Chci přidat svou zkušenost s větvemi.V zimě nám sníh zlomil větev na třešni.Teď na podzim jsem větve odkornila a vyvařila v čisté vodě bez soli.Obarvily to až běda.Pak jsem je ještě přečistila ocelákem od případných zbytků kůry a šup do akva.Větve,které se při vyvařování vlezly do hrnce a nevyčuhovaly z vody ani neplavaly.Ty větší,které jsem musela při převařování otočit,aby se vyvařily celé mám zatím zatížené.
A je to super.Dřevo má krásnou barvu a neplesniví.
Taky jsem si do jednoho akva dala bukový samorost.Odkorněný,vyvařený a udělal se mi na něm fujtajblový slizovitý místy centimetr vysoký povlak.Doufám,že to časem zmizí.
Starší reakce
Určitě nevadí alespoň budou mít šneci co baštit

Hodně lidí se toho bojí a všechno desinfikuje, ale dle mého názoru je to spíš na škodu vytvářet rybám sterilní prostředí, budou potom daleko náchylnější na všechno

Nevím co je to napadené padlím, ale plíseň by měla být po spaření, zalití horkou vodou, zahubena. Takže doporučuji spařit.
Nevíte někdo, jestli není problém dát do akvária dubové listy, ale mírně napadené padlím nebo nějakou jinou plísní (kdo se v tom má vyznat)? Nejsou napadené všechny listy, ale v uschlém stavu na zemi už to moc poznat není, takže bych určitě nasbírala i ty špatné.
Trochu se bojím aby to náhodou neublížilo krevetkám nebo rakům.
Starší reakce
To ti asi nezbyde než vyzkoušet.
Všude čtu, jak jsou dobré olšové šišky, na zkvalitnění vody. Chtěl bych to taky vyzkoušet, ale ve svém okolí nemohu najít olši (nebo ji nepoznám i když jsem se díval na internetu jak vypadá) tak se chci zeptat lidí z Olomouckého kraje, nejlépe však okresu Šumperk, kde nám tady roste tento strom abych si pár šišek vzal.
šišky z jehličnanů bych tam nedávala, ale olšové šišky jsou dobré
Starší reakce
Chci se zeptat, nemáte někdo zkušenost s akátovým dřevem v akváriu? Sem z jižní Moravy, kde jich máme habaděj. Co sem se dočetl, tak je to jedno z nejtvrdších dřev u nás pěstovaných či rostoucích dřevin, navíc obsahuje nějaké látky, které dlouho brání jeho tlení, což zní dost dobře. Na druhou stranu celý ten strom není tak úplně košér co do soužití s jinými tvory, rostliny v okolí alelopaticky inhibuje a snad je i jedovatý. Tak nevím, aby mi pak nechcípaly ryby ... (na druhou stranu co kdyby inhiboval i řasy?

)
Starší reakce
Když ten šutr tam vypadá tak hnusně

Jaké je to dřevo to nevím, nejsem znalec. Budu to muset zatížit nějákým stylem, aby to nebylo moc vidět

Bude záležet na tom, jaký je to dřevo. Čím tvrdší, tím to bude trvat déle, ale nějakou časovou osu obecně nelze použít, je třeba projevit základní vlastnost akvaristiky a být trpělivá.

Mám dotaz. Pořídila jsem si kořen od jednoho maníka, který říkal, že mu v akvu neplavalo- je to kořen z přírody. Jenže jsem jej dala do akva a kořen plave

Chci se zeptat, jak dlouho jej mám nechat zatížený? Chtěla jsem jej vyvařit, bohužel nemám na to tak velký hrnec

Tak jsem jej jen sprchovala horkou vodou. Už je to týden a stále plave

Jak dlouho to trvá než se pořádně nacucá vodou a zůstane na dně?
Starší reakce
Ja som k trom korenom hodila tri ampularky (o velkosti tak 1,5-2cm priemer ulity z profilu), i po tom pekne liezli, ale "nemakali" podla mojich predstav (zabudla som, ze su to "s-l-i-m-a-k-y"); to je tak pre penzionistov finta, ja som ale zbrkla; viem, že by to pekne vsetko popapali a stale by to papali, ak by sa to tvorilo nanovo, az kym by to nezmizlo uplne, hold som to chcela mat skor, chyba mi trpezlivosť a schopnosť mať pasiu z pozorovania pomaleho konzumovania slizu slimakmi

(A vo vedre za prackou v kupelni na to "kukat" nemusim, to nehystercim, ako ked mam sliz pred ocami v akvarku.)
Ale "mezizubni kartacek" ma teda este nenapadol

zubni kartacek jsem zacal pouzivat pri preparaci lebek.....
ne vzdy nejtvrdsi bejva nejlepsi.....
jinak na maly diry zkus mezizubni kartacek.....
no krevetkam nebo neritine by treba ten "sliz" chutnal
Dik za tip. Si pis, ze som pouzila i "vyrazeni"

kartacek, hold to tak "nevysrubujes" (aj ked mas kartacek s najvyssou tvrdostou stetin) ako s dratenkou. Prave preto tam este mam ten sliz, ze boli tie skulinky vrznute len zubnym kartackom a evidentne nestacilo.
Ak by som si dala tu namahu a kazdy den to takto prekefkovala i dratenkou a tie skulinky tym kartackem, tak to uz mam snad i za tyzden, len mi tie korene do ziadnej nadrze nejak nesuria, tak to flakam a medzitym skumam sliz

0 21.04.2011 09:48 Fugee –
Re: xx Jsem z Liberce.
Jo, pokud by to šlo, byl bych za to rád.

zkus misto dratenky zubni kartacek (da se pouzit i vyrazeny), je to docela sikovny nastroj na ruzne cisteni
Nevím odkud jsi, ale jestli máš zájem budu příští týden na akvaburze v Brně - Líšni a vezmu olšové šištice a dubové listy - oboje sbírané na podzim.
Dodatok k môjmu komentu z 03.04.2011 16:13 - ten menší koreň som vyvárala v osolenej vode dovtedy, kým nebola voda relatívne čistá, pričom sfarbenú vodu stále vylievala. Zhltlo to nejaké 4hodinky varenia. Momentálne si korienok už lochní bez farbenia a akéhokoľvek povlaku v nádrží pri krevetkách práve dva týždne.
Tie väčšie sa ešte močia vo vedre, ešte trochu farbia a povlak sa vytvára na miestach/v skulinkách, kam nedočiahne drátenka. Vychádzam teda z toho, že tieto typy koreňov (ak nie všetky) je na to, aby sa na nich nevytváral povlak a prestali farbiť, jednoducho potrebné vyvárať do "nemoty". Snáď som niekomu pomohla

takove veci je lepe resit na podzim, jinak lze pouzit i listy mandlovniku morskeho.... jen pocitej se zabarvenim vody do hneda
0 20.04.2011 20:14 Fugee Původně jsem chtěl, ale takhle na jaře už byly všechny listy moc tenké a v akváriu by hned shnily.
0 20.04.2011 17:31 Fugee Potok mám kousek, ale olše tam nerostou :(
Zkuste procházku k řece nebo potoku.

0 20.04.2011 17:15 Fugee Jen jako dekorace. Olšové nemůžu najít.
Nevidím důvod proč by nemohli. Proč je tam vlastně dáváš, co tím sleduješ, něco konkrétního, nebo se Ti to líbí jenom jako dekorace.
0 20.04.2011 15:40 Fugee Mohou tedy být modřínové šišky v akváriu?
To je opravdu borovice? Mě to připomíná spíš modřín.
0 20.04.2011 14:38 Fugee 
Druhé foto :
0 20.04.2011 14:37 Fugee 
Zdravím, můžou být BOROVICOVÉ šišky (vyvařené, odstáté, prané v hypermanganu) v akváriu? Vypadají celkem pěkně.
Starší reakce
rennie napsala: .. kúpať sa u susedov ..
OT - Soused mozna protestovat nebude.
K "slizu" (at nejsem jen za ...) - jak bylo psane, zmizi, ampularka pomuze. Koren tam nech, za chvili mas od toho pokoj.
Faktom ostáva (bez ohľadu na to, komu bola odpoveď smerovaná), že bolo (podľa mňa v tomto prípade nelogicky) použité mn.č. Tá koza z vozom by bola trefnejšia

Ono ten chlapec, čo sa mi pokúšal helfnúť má 15, tak sa snažil, no.
Faktom tiež ostáva, že si tým zrejme budem naozaj musieť len prejsť, kúpať sa u susedov a vo vani nechať sa "lochniť" nasolené korene a o ten mesiac, keď už bude drievko pekne nasiaknuté lochniť "bez príznakov" v akvárku si tu ten dotaz nájde nejaký čarodejník veci znalý, čo má na to v zálohe kúzelné vodičky a chemi-krabičku a la "savo-ocot-sóda bikarbóna", alebo čosi také a sem hodí super zaručený tip, ale to mi už bude nanič, lebo ja už také korene, čo sa mi nevmestia do nádobíčka veru už domov nedotiahnem.
Na druhej strane to potom snáď nájdu ďalšie akvaristické "uchá", ktorým to pomôže. Ale to len taká dilema
PS: No bacha na ženské; na slovíčkařenie sú chytľavé a urážlivé

To není dobře míněná rada, to je skutečnost. Tím si prostě projde každý.
A k tomu nerozmění - podívej se, prosím, komu je odpověď směrována.
Ale asi jsem měl opravdu raději napsat "Jeden o voze a druhý o koze". (Ale vyšlo by to nastejno)

Povlak je zcela bezna vec... U techto korenu se tvori hlavne na urizlych castech... Rychlejsi nez ancistrus bude ampularie... Ale pokud nechces ani jedno nech to byt a za par dnu to zmizne samo... Jinak tenhle koren je potreba zatezkavat cca pet dni... Da se to vyresit v ramci layoutu akvaria na furt... Nebo na ne proste polozit tezke kameny kdyz uz jsou v nadrzi a ty po case sundat...
+ jeste doplnim, ta hlavni cast korene, ze ktere vyrustaji jednotlive slahouny je u tohoto druhu povetsinou plna jilu ci jineho blata... takze to chce opravdu poradne vydrhnout kartacem...
Pri slove "nerozumite" by som ja osobne prešla na jednotné číslo, keď už... (ako čo som nerozumela ja?)
Skôr som bádala po nejakom rýchlejšom efektívnom spôsobe, ako sa toho zbaviť hneď (teda čo najrýchlejšie), že to zmizí a, že si z toho nemám nic delat som tu už vyčítala tiež (pokiaľ sa už pokúšam tu krátiť čas skúseným akvaristom vymáhaním odpovedí, ktoré tu už niekde v témach eventuelne sú, tak si najprv prečítam všetko, čo sa môjmu problému čo i len vzdialene podobá a až keď zistím, že na môj dotaz tu odpoveď skutočne nenachádzam; trúfam si sem niečo hodiť...), ale ďakujem za dobre mienenú radu

Na to že jste oba ze Slovenska je zajímavé jak si nerozumíte.
K dotazu: Z povlaku si nic nedělej, je to normální jev u nezavedených nádrží a nových dekorací. Za pár dní to zmizí, pokud mezi prvními obyvateli budou ancistrusi, bude to ještě dříve.
stým som mal aj ja problém ... koreň som vyvaril dal do akvária ale on stále plával
(už pri varení sa mi koreň nepozdával išiel z neho humus a hrozne páchol

, po zaťažení bolo všetko ok až na ten povlak .. potom sa mi zakalilo celé akvárium . tak som ho vybral prevaril ešte raz a dal som ho poriadne vyschnúť ... po vyschnutí som ho asi týžden máčal vo vlažnej vode a teraz ho maám v akváriu a je v pohode stále pláva ale ... už pri varení sa mi koreň nepozdával išiel z neho humus a hrozne páchol


Asi tak pred týždňom a pol som v Hornbachu v BA kúpila cca 40cm koreň (z mne neznámeho stromu) a ešte jeden v akvaristike, ale je určite z rovnakého stromu, len menší.
Ten väčší som rozpílila na dve a ten krajší (kedže sa mi nevmestil do hrnca, aby som ho prevarila) hodila priamo do AQ, kde boli len rastlinky (Anubias barteri petite + Ludwigia repens) a zopár šnekov.
Do 24h sa mi po celej ponorenej časti koreňa vytvoril súvislý priesvitný (na dotyk slizký) povlak - predpokladám, že sú to nejaké mikroorganizmy... Koreň som vytiahla a prevárala pár hodín v osolenej vode (kedže sa do hrnca nezmestil celý, tak som ho proste rôzne otáčala, aby bola prevarená čo najväčšia časť).
Po tomto "procedére" som ho do AQ hodila zas a ten povlak tam mám znovu... Trvalo to dlhšie ako pred prevarením, ale predsa. Môj problém je, že sa to usádza i na rastinkách, ktoré takto nemôžu fungovať (okrem toho, že je to humus...).
Druhú odpílenú časť som medzitým hodila do plnej vane a zatažila kameňom. Na tomto kúsku sa mi povlak vytvoril tiež. Korene mimochodom plávajú.
Kto mi vie prosím poradiť, ako mám tieto korene upraviť tak, aby sa mi ten povlak už netvoril (okrem toho spôsobu, že ich mám na mesiac hodiť do vody...) a vie mi tiež povedať z akého stromu to je?
Na fotke z prava do ľava - koreň z akvaristiky + odpílený z Hornbachu (tieto boli v AQ + neskôr prevárané v slanej vode) a druhý odpílený z Hornbachu (nepreváraný, len v slanej vode).
Vopred veľmi pekne ďakujem za radu
PS: Momentálne sú všetky zaťažené vo vani v čiastočne horúcej a čiastočne prevarenej vode + soľ
Starší reakce
0 27.03.2011 23:11 Jery – Čištění savem
Ještě jedna reakce! Pokud do akvária budete dávat vyschlé kořeny, kameny a podobně a rozhodnete se je desinfikovat savem, tak velmi opatrně. Jsem zastáncem sava jako desinfekčního a čistícího prostředku pro věci do akvária. Vzhledem k jeho rychlé rozložitelnosti ve vodě je naprosto úchvatné a třeba na čištění dekorace od řas je nedocenitelné. ALE VELMI OPATRNĚ !!! Nedávno jsem čistil dekorační "jeskyni" z porézního materiálu od řas. Nešly dolu varem, kartáčem a ničím jiným. Tak jsem nakonec po pár dnech co mi schla mimo vodu použil savo. Řasa zbělala okamžitě a nádherna šla kartáčem dolu. Nějakou hodinu jsem máchal pak jeskyni ve vodě a když jsem měl i tak pocit, že cítím stopy chloru, tak jsem napustil umyvadlo horkou vodou a další asi hodinu a půl s jednou výměnou vody jsem jí tam máčel. Nakonec už nesmrděla, tak jsem jí nechal chvíli vydechnout a pak dal ke krevetám a potěru do asi 10 l akvária. ...ráno jsem našel kompletně mrtvé krevety a potěr, rostliny byly bílé a voda smrděla jak čisté savo. Ten porézní materiál, jak byl suchý, tak nasákl savo až do samého nitra a pak se k němu voda jen tak nedostala, tudíž jej nezneutralizovala. Proto VELMI OPATRNĚ !!! Lepší takto čistit již nasáklé předměty a nejlépe pak trochu prohnat vroucí vodou a nechat delší dobu vydechnout.
0 27.03.2011 23:02 Jery Tak ohledně listí a šištiček olše se dobře vyjádřil jeden člověk zde na foru v
rybicky.net/forum/7519 . Jinak pokud je máš někde z čistého místa, tak bych je asi jen hodně rychle přelil horkou vodou a dal do akva. Pokud je budeš vařit, nebo budeš čistit více v horké vodě, tak vyplavíš to nejdůležitější a pak bude skoro zbytečné je do akva vůbec dávat.
Přidat reakci
1 ...... 22 23
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 34846x