Listy, větve a další dekorace z přírody do akvária
používám také zásadně kořeny a kameny z přírody, hlavně z lesa, který mám za domem, zkoušel jsem jak jehličnany tak listnáče, nikdy žádný problém, nikdy jsem nic nevařil, očistit wapkou a kartáčem a do akva, pár let vydrží každý. Ostatně odkud myslíte, že ty kořeny v obchodech pocházejí? Za chvíli se budete bát utrhnout jablko ze stromu, protože to může být nezdravé a raději si ho koupíte v obchodě.....
Mými několika akvárii prošlo na desítky různých větví a kořenů z přírody ,at už suchých ,následně zatížených kameny , at už z týden zkácených stromů , měkkých nebo tvrdých dřevin , měl jsem v akváriu mechy přinesené z lesa , vše jsem vždy jen oplách sprchou a rovnou do akva ,kde už byly i ryby , nikdy jsem nezaznamenal žádný problém ,ancákům jsem na okus pravidelně do akva dával čerstvě řezané větve z vrby a olše i s kůrou ,tak jak jsem je přines z přírody , opět žádný problém nenastal , v případě měkkého dřeva je potřeba dávat suché ,bez smůly a raději po půl roce vyměnit ,ale ancáci vklidu stíhali větve hoblovat , takže nikde nic nehnilo
Kdyby se Misa trochu začetla, stačilo by pár stránek dozadu, nemusela by se ptát vůbec... Tenhle dotaz a odpovědi na něj jsou tu zhruba obstránku...
Jako a teď bych se měl leknout že znovu odejdeš? No to ani omylem, podle mě jsi napsal hovadinu, kterou jsem opravil.
Aha,zase je to tady,že jo. Protohle jsem před rokem tohoto fora odešel. Vzpomínáš? Jak jsi ze mne udělal debila,že neexistují půjčovny UV lamp? Vzpomínáš? To jsi mlel kraviny ty. A zas melu kraviny?? To je komerce,koupit kořen určený do akva? Projdi si kušenosti lidí tady,co psali o kořenech a větvích přitažených lesa. A ne jen na tomto fóru,je jich o akvaristice víc. Málokdo to má v pohodě. Ale zase se po mě vozíš. OK. Ne,tak tu piš,že je to všechno v pohodě,že si mohou přinést co a odkud chtěj. To je určitě lepší,než varovat,že to může být problém,že jo.
Meleš nesmysly.
Nebuď tak komerční, není nutné dávat do akvária jenom to co koupíš v obchodě, právě ty kořeny z lesa, řeky, rybníku apod. je samozřejmě možné, stačí si zdejší vlákno lehce pročíst, neblbni hlavy lidem.
Jen ještě dovětek.Rozhodně bychom neměli do akvária dávat kořeny, které jsme nasbírali v lese ani ty, které ležely v rybníku nebo v potoce. Bylo by to obrovské riziko. Dříve nebo později takový kořen začne plesnivět. ( Aleš Uhlíř,Akvaristika)Kdo má dobré zkušenosti s něčím takovým? I tady na forech mají lidé jen problémy. Viděl jsem u kamaráda,než ho vyhodil,bílou plísní napadený kořen,krásný,z lesa. Vydrbaný,opečovaný. Tak proto -pozor-.
No právě,tím myslím,tím -pozor-,že je potřeba něco si o tom přečíst,co to může udělat,co může kořen z lesa změnit,co a jaké dřevo může a nemůže způsobit. Proto píšu pozor,že to nemusí být tak jednoduché.
Nezlob se na mě, ale mám z tebe pocit, že rychleji píšeš, než myslíš. Proč používáš slovo pozor? To je to co mě vadí, protože jakmile si tohle přečte někdo komu barví kořen a je línej si o tom něco relevantního nastudovat hned začne panikařit, tedy zcela zbytečně a to je důvod mojí reakce.
Může být,já jen,že to někdo nemusí,jantarovou vodu. A zase jsou biotopy,které přímo vyžadují takovou vodu. Když jsem zjišťoval,co nejlepšího pro mé Akary,tak řeka Amazonka je taková,asi by bylo dobré jim to vytvořit,ale nelíbí se mi to. Ale zase jsou tu lidé,kteří to tak mají a je to nádherný.
Barvení vody, pokud nejde třeba o železniční pražec plnej karbolky, nepovažuji za něco škodlivého, ba právě naopak v drtivý většině jde o uvolňující se prospěšné látky, jako jsou huminy, třísloviny atd.
Trochu na to pozor. Může barvit vodu,většinou bude plavat. Záleží,jaké dřevo a odkud je. Někdy to projde v pohodě,někdy jsou problémy.
Určitě,stačí odrbat měkké části,zbavit nečistot a šup do akvária.
Edit- jenom pozor,né všechny dřeva jsou vhodné do akvária.Víš z jakého stromu to je?
0 07.09.2016 14:40 Misa – Dekorace
Ahoj mohu dát do akvárka dřevo co najdu třeba vlese
Starší reakce
Presne tak, poznáš!
Jj, diery.
Mr. Takashi Amano was here.
Starší reakce
Určitě se dá použít. Máčet se může rovnou v akváriu, pavat, nebo zatížená. A vařit? Zbytečné, jak píše níže třeba Turbínka.
Ahoj, našla jsem si krásnou suchou dubovou větev bez kůry, ale když jsem jí kus odlomila, zjistila jsem, že je uvnitř dutá a usídlili se tam mravenci. Můžu takovou větev použít do akvárka, když ji budu řádnou dobu máčet popř. ji převařím?
Starší reakce
Záleží na tom, jaké kameny. Třeba v krasových oblastech je spousta vápence ... jako například u nás. Ten se do většiny akvárek vůbec nehodí.
Podle zašpinění a velikosti.Zase se toho tolik neboj,akva není sterilní prostředí.
Jestli je z lesů a polí, pak stačí zbavit mechanických nečistot, osprchovat a šup do akvária. Jestli z vodních toků, pak bych se toho bála víc, pár minutek v savu neuškodí
a co kameny z přírody? Ještě jednou děkuji!
Osprchuj a šoupni je do akva.
Starší reakce
Díky, měl jsem podobnej názor, jen všude to tu každej vyvařuje a desinfikuje
Já mam v akvárku dva velký kořeny, jsou to kusy pařezu, co jsme vykopali z přehrady. Ten větší má 85 cm. Nejdřív jsme to taky drhli drátěnym kartáčem, trvalo to dlouho a moc to nešlo, vršek nad vodou byl zarostlej trávou a byla v něm hlína. Nakonec jsme to vzali vapkou a bylo za chvilku hotovo. Víc nebylo potřeba řešit, šlo to rovnou do akvárka. Už je tam pár měsíců a je to v pohodě
Okartáčovat, osprchovat a do akvária. Tak to dělám s větvemi já.
akva není operační sál,jestli víš co tím myslím
Všude se tu píše vyvařit a očistit, jak ošetřit něco co je dlouhé 1.2m ?
bohužel takovej hrnec nemám a Eurestu bych asi radost neudělal
kdybych to přinesl.
Starší reakce
To bude otázka, jak hodně bude voda barvy čaje, proto takový moje doporučení.
romant napsal: Plovoučky to dají stopro a stejně tak třeba hnědovky.
A takové Egerie, nebo Hygrophylie? A teda pro osádku akvária by to bylo ok?
Plovoučky to dají stopro a stejně tak třeba hnědovky.
romant napsal: Spíš než měkká voda by mohlo vadit nízký Ph a to jak přímo, tak nepřímo, třeba v podobě oslabené nitrifikace. Ovšem když se to vyladí a bude se to držet někde nad 6, nemyslím si, že to není nemožné.
Edit: Bude dobrý vědět, jak jsi na tom s alkalitou a držet tuto nad hodnotou 5.
Ok, děkuji za rady, někde jsem četl, že takto zařízené akvárium prospívá rybám, ale neprospívá rostlinám, myslíte, že by v takové nádrži bylo možné pěstovat rostliny byz CO2 či jiných chemických přípravků?
Spíš než měkká voda by mohlo vadit nízký Ph a to jak přímo, tak nepřímo, třeba v podobě oslabené nitrifikace. Ovšem když se to vyladí a bude se to držet někde nad 6, nemyslím si, že to není nemožné.
Edit: Bude dobrý vědět, jak jsi na tom s alkalitou a držet tuto nad hodnotou 5.
Dobrý den, plánuju si založit nové akvárko, 110l, osádka (Lorikálie), 2x Čichavci, 15x Razbory Hengelovy, 5x krunýřovec jednopruhý, krevetky
Velice mě inspirovaly akvária s přirozenou barvou vody, něco na způsob blackwater, mám v plánu si do něj 2 větve koupené v hornbachu, vyluhuju týden, možná vůbec, a pak listy s dubu, olšové šištice, a větev z olše, na které je asi 10 šištic.
četl jsem, že výluhy z těch rostlin rybám prospívají, myslíte, že by v takovéto vysoké koncentraci mohly být naškodu? je v osádce nějaká ryba, které vadí měká voda?
Velice děkuji za odpověd
Starší reakce
Nějakej čas se na tom bude držet plísen, ale časem zmizí. Problém s tím jinak není a pokud jsou v akváriu ancistrusi, tak to zdárně očistí (tu plísen).
Starší reakce
Starší reakce
0 27.07.2015 17:23 Mejla82 – Borovicova siska
Zdravicko ve spolek.....chtel bych do sveho akva cca 650l vody dat 3-4ks vetsich borovicovich sisek jako dekoraci.Sisky momentalne drzim pod vodou a verim ze klesnou.Chtel bych se zeptat jaky by mohli mit dopad na kvalitu vody v akva??? Diky..
Starší reakce
Jenom pro příště, nemusíš používat tu sůl, neb na vyvařených kořenech v soli se posléze moc nedaří třeba kapradinám, který tam můžeš přichytit.
Netvrdil jsem, že to půjde rychle, něco klesne hned, něco po půl roce a něco stihne shnít dřív než se to potopí
. Ale přiznám se, že neznám jednotlivé druhy dřeva
.
10cm velké kousky bych hodil do akvárka rovnou, ani je nemusíte zatěžovat, po pár dnech maximálně týdnech klesnou na dno samy. U větších "dřev" to je jiná, já vyndaval minulý týden kořen z akvárka po 2 letech a taky ještě plaval, i když jen hodně málo, ale plaval, pak je dobré to zatížit. Vyvařování je podle mě zbytečné, ale ničemu by to nemělo uškodit (možná se jen dřevo rychlejc rozpadne) já většinou jen ostříkám wapkou nebo ojedu kartáčem a šup s tím do akva.
ja mam v akva drevo uz cca 4 roky a stale nedrzi stopercentne na dne
Úplně nejlepší je počkat, až se dřevo samo potopí.
Zbytočne si sa natrápil. Na budúce len poriadne omyť a šup do vody. Môžeš najprv v sude s vodou a niečím ich zaťažiť, aby skôr nasali vodu
Ahoj
mam kořeny za třešně,ořech jsou malé max 10 cm,jsou z poražených stromů v leden-březen,vyvařil jsem je,oloupal kůru a znova vyvařím v s. vodě,pak je naložím do akvarijní vody.Jak dlouho maj ležet? Byly suchý.
Díky.
Starší reakce
Samozřejmě můžete, ale není to nejvhodnější volba. Topol má měkké dřevo a podstatně rychleji (proti tvrdším jako např. dub) se ve vodě začne rozkládat. Pokud je to plánované třeba na rok, tak proč ne. Také mám v jednom akváriu vrbu, protože se mi tvarově líbila, to je podobné.
Ahoj, můžu dát do akv. větev z topolu? Díky
Přidat reakci
1 ...... [8] ...... 22 23
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 34695x