Listy, větve a další dekorace z přírody do akvária
Vypada to krasne, urcite to tam dej
Já bych ho tam šoupnul.
Starší reakce
0 29.03.2017 15:05 Honzulka12 – Mechy,olsove sisky a kameny ke krevetkam
Dnes jsem si z lesa prinesl mech a olsove sisky. Musim s nimi neco udelat nez je zandam do nadrze? Jsem je jen proplachnul ve vode a mam je v misce zatim.
Starší reakce
Bordýlek na dně je pro mě nutnost. U apistek téměř vůbec neodkaluju. Na tom bordýlku žije kdejaká havěť a samička tam vodí napást potěr.
Taky tam liju výluhy z šišek a vodu překapanou přes rašelinu, proč by teda pak měla vadit vrbová větev? Tu vrbu mám kvůli jejímu obsahu naopak mnohem raději než kořen z obchodu,tady fakt nejde o cenu. Zaplísněná neonka (rozhodla se prchnout okem v perlince a nezbylo mi, než ji protáhnout durch) se během cca týdne,dvou spravila sama bez jakéhokoliv léčení.
Vrba je prostě (dendrologický) nezmar. Raší velmi ochotně, ale pod vodou otázka,jak dlouho vydrží. Ale pokud se dostane nad hladinu..! Zajímavý pokus. Držím ji pěsti.
Submerzní vrba ?
Ono, když si pořídíš kořen z našich rašelinišť, jistě budeš spokojen jak ty, tak tvoji chovanci, pořizuješ více věcí v jednom a ještě se mě nestalo, aby tento kořen v akváriu způsobil nějaký problém, tedy jak popisuješ, tyhle taky nehnijí.
Chápu že jsou ryby, které jsou z toho šťastné. Ale taky jsem psal "pokud nemusím, tak...".
Vidím hodně akvárií, do kterých lidi aranžují větve a kořeny z přírody. Chápu že rašelinové (nebo tropické či "tropické") kořeny jsou drahé. Ale jak píšeš, vydrží věky. Protože se téměř nerozkládají. A tedy nesviní, neplesniví, atd.
Vrbová větev pokud se očistí od kůry (a lýka) a vytáhne dřív než se začne rozkládat nemá šanci způsobit problémy. Jemnější větvičky vydrží pár měsíců, tlustší víc. Dřevožravé ryby jsou výhodou, protože to co začne hnít žerou přednostně. Akorát na ty jemné větvičky se mým cca 14cm velkým krunýřovcům lézt nechtělo. Každopádně je potřeba počítat s tím, že větev je občas potřeba vyměnit. Není to jak kořeny tropických stromů. Třeba kořen Mopai mám cca 15 roků a až na to, že ho ryby trochu ožraly je jak nový.
Zkoušel jsem mým krunýřovcům dávat vrbové větve i s kůrou. Pak se po dně válelo strašně moc nečistot a filtr se po cca 4 dnech úplně ucpal a to mám relativně hodně silnou mechanickou filtraci..
Dal jsem do kontrastu dva extrémy. Snahu o extra čistotu nepropaguji. Napsal jsem co si myslím o špalcích. Pokud si nějaký zdroj znečištění do akvária strkat nemusím, tak to nedělám.
Moc by mě zajímalo, zda ryby z takových hygienických akvárek, pokud jsou převedeny do klasické nádrže s bordýlkem, jsou schopny tento přechod vydržet a nebo padnou za vlast.
0 24.02.2017 16:10 Maq Čím víc si o všelijakých větvích, kořenech a klaccích z přírody čtu, tím skeptičtější na to mám náhled. Všechno to je rozkládající se organická hmota.
Čistotní akvaristé odstřihují a vytahují z akvária každý lísteček na rostlině, jakmile začne odumírat. Protože rozkládající se organická hmota je ráj pro bakterie, ty ve větším počtu ubírají z vody kyslík, a vzniká z toho hromada amoniaku i dalších, méně prozkoumaných a neméně podezřelých produktů. Je to plus mínus totéž jako rybí výkaly.
A vy si tam toho dáte doslova špalek.
Vrbové větve se používají běžně. Ale pokud nemáš dřevožravé ryby, je potřeba oloupat kůru. Rychle se kazí.
Ale třeba krunýřovci rodo panaque ji s chutí ohoblují.
Starší reakce
Vařenou, odpařenou si i tu kůru olše dovedu představit, ale je to tady z naší strany fantazírování.
Opravdu olše? Olše rostou zpravidla blízko vody, znám je docela dobře, a jejich kůra se dá dost těžko loupat tak, aby se z ní dal udělat úkryt pro ryby nebo něco v tom smyslu. A na spadlých větvích se zpravidla rozdrolí dřív než dřevo vůbec začne tlít.
Jinak z hlediska vlivu na vodu byste měl docela štěstí, olše patří k těm vhodnějším.
Pokud je to tedy opravdu olše...
Naprosto zbytečný vaření, vaří se brambory.
Jestli nechceš, aby byla voda zabarvena, nedávej tam nic, co by to mohlo způsobit, byť by to mohlo být pro obyvatele prospěšné, ale zde musím upozornit, že jsi tajemnej jak hrad v karpatech a nevíme o tvém akváriu zbla nic, to moje doporučení zdejší registrace a zřízení prezentace nepíši z důvodu, aby se majiteli stránek zvýšil počet uživatelů, ale aby se dalo případně zareagovat na tvoje pochybení. Prostě když někdo začne pokládat dotazy jako ty, jsem na pozoru, protože se z toh může vyklubat nějaký jiný problém, to už je holt taková zdejší zkušenost a ber to jako dobře míněnou radu od zdejšího vorezlejšího uživatele.
Tak jsem zjistil, že to byla olše. Nechám jí ještě jednou vyvařit a nechám louhovat.
Obvykle tyto dělají větší bordel a snadněji podléhají hnilobě, čímž více kazí vodu, což rozhodně nepodceňuj ani teď.
Jo dík, ještě se chci zeptat co by se stalo kdyby to byl jehličnan.
Fajn, když asi listnatého stromu, tak jí tam můžeš nechat, ale aby to nebylo přes půl akvária. To zbarvení vody bude nějaký čas pokračovat, nelze přesně časově určit. Vřele bych doporučil ze zde zaregistrovat, zřídit prezentaci předmětnýho akvária, uvést co nejvíce pravdivých údajů, aby se moje doporučení dalo buď potvrdit a nebo vyvrátit.
Dostal jsem nové akvárko a chtěl jsem úkryt pro ryby. Kůru(asi listnatého stromu)jsem našel v lese a vyvařil.
A co jsi tím sledoval? To jsi před tím nevěděl, že se tato reakce může dostavit? Ono totiž dochází k vyluhování látek jako jsou huminy a třísloviny a právě ono zabarvení je normálním jevem. Jenom bych byl opatrný v množství které se do akvária dává a hlavně odtajni o jaké dřevo, tedy jeho kůru se jedná.
0 30.12.2016 12:02 Marek – dřevěná kůra
Chci se zeptat,
Dal jsem do akvárka přírodní kůru a voda zežloutla nevíte co s tím?
Pokud nemáš dřevožravé ryby (krunýřovci rodu Panaque), je dobré sloupat kůru. Jinak stačí očistit kartáčkem, opláchnout a může do akvária.
tady je záznam z horácova deníku (snad to autorovi vadit nebude)
Nějak mi přišlo, že mám málo horácomatek ???
... (pak jsem našel dalších cca 100 kousků v litrový pixle od Tetraminu - to byl ale blbej nápad, strkat to zrovna tam :o) ... kór když má člověk hosipa ...
_____Než jsem je našel, pátral jsem, kde bych přiobjednal ... Kniha účtů mi moc nepomohla - kromě odkazu na firmu a velikosti (M16) mi vůbec nebylo jasné, který typ (přesně) jsem tenkrát objednal (v katalogu toho mají mrtě). Na hledání faktury jsem neměl náladu ... A pak jsem narazil na
www.akros.cz/…, kde jsem si doplnil vzdělání ohledně typů nerez ocelí a taky ohledně značení matek. Navíc jsem zjistil, že se dají pořídit o polovinu levnějc
...
idealne nerez a nebo naopak takove, co jsou rezave. Ale zinkovane nebo kadmiovane, fosfatovane a nevim jake jeste muzou byt, tomu bych se pro jistotu vyhnul.
Na stránkách Horácovo akvarium jsem viděla ukotvení větví pomocí kovových matek. Z jakého materiálu mohou být (pozinkované, niklované)?
Starší reakce
Nemate nekdo zkusenost s listím magnolie? Myslim tedy s vhozenim takoveho listi do akva.
Na polskych forech tohle listi doporucujou, ale tady na nasem foru ani zminka.
Mam uz v podstate nasbirano a nasusino snad na cely rok, ale tu magnolii bych pribral, na druhou stranu jsem nenasel nic o "davkovani".
Starší reakce
To barvení je prospěšný, jsou to huminy a třisloviny a obyvatelé akvária to ocení.Nemusíš mít strach.
Nemělo by to vypouštět žádné škodlivé látky. Ta barva je spíš prospěšná.
0 29.11.2016 19:03 Dasa Jde spíš o to, že mi při vyvařování zabarvil vodu dohněda. Uvidím, jak to zareaguje teď ve vodě, ale o barvu nejde, to vyměním vodu a dobrý, ale aby to nevypustilo nějaké látky.
Máčí se, když plave, aby nasákl
0 29.11.2016 17:56 Dasa Dobře, díky
já jsem se toho celkem lekla, aby to neudělalo něco rybičce. Tak snad je to v pohodě
0 29.11.2016 17:41 Dasa Dnes jsem si ve zverimexu koupila pralesní dřevo, vyvařila jsem ho a dala do akvaria k bojovnici. Ale teď jsem našla článek, ve kterém psali, že by se mělo namáčet několik dnů a až poté dát do akvaria. Mám ho teda z akvaria vytáhnout, nebo ho tam můžu nechat?
Starší reakce
-jehličnany¨-
-tak pokud jsou kořeny jehličnanů, z rašeliništ, tak je lze bezproblémově použít v akva,bez rozdílu druhu, starší akvaristi i ví, že tento typ kořenů zabranuje částečně tvorbě řas v akváriu, na základě humidních a tříslových složek,které obsahují.
- v případě kořenů sebraných volně v lese je situace zcela jiná.Přesto že kořen je suchý ,obsahuje mnoho silic a tříslovin ,které se uvolnují do akvária.Částečně je to prospěšné,ale v případě třeba terpentýnových silic u borovice je problem již výrazný.Pokud nedojde k redukci ,nelze kořen užívat v akva spolu s živočichy.
-v zahraničí již probíhá výzkum těchto silic, k potlačování řas v akva.
1 21.11.2016 17:13 R romant [28001] Hlavně je to ale měkké dřevo a to podléhá dříve hnilobě nebo měknutí pokud nemáš ancíky kteří by to udržovali.
někde jsem četl, že nejen borovice, ale všechny jehličnany, právě kvůli různým "smůlám", jež obsahují...
-Cypřišek - Chamaecyparis - jedovaté všechny druhy,obsahují toxické látky ne příliš vhodné do akva .zvlástě k cichlidám
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 22 23
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 34695x