Listy, větve a další dekorace z přírody do akvária
Tak to ji rozhodne mesic macet nenechavej, kde by se cela rodina koupala? Aby ti nezakazali akvarka
Mně se stávají mnohem horší věci...
Nemusela by plavat.
Jak píše Matlala:
"...samozřejmě byla ve vodě dost dlouho..." Pravda! Savo se rychle rozkládá. Jen pak zatížit, aby potvora větev neplavala.
Po Savu stačí půlhodinka pouhá a šup s ní do akviška...
Vyvarenim, kartacem a savem rozhodne nic nezkazis.
tak jsem se byl projít se psem a našel hezkou větev, samozřejmě byla ve vodě dost dlouho. Teď ji máčím v čisté vodě venku ve vaně. Trochu jsme ji odhnul od nánosů bláta a řas. Co s ní teď? vyvařit? nechat ještě máčet?
Starší reakce
já vše co se dá očistim a převařim..kytky neberu z přírody,ale kdybych to udělal,tak je asi nejdřív očistím od různejch živočichů a jejich vajíček,pak to vymácham v roztoku hypermanganu a pak to na 3 týdny hodim do sklenice od okurek jen s okružákama abych viděl co to udělá..případně bych k tomu dal paví oko..a pak bych to asi teprve hodil do nějakýho akvárka a už vůbec ne do nějakýho, kde mám lepší ryby. Až po nějaké době,kdy by se to ustálilo a byl bych si jistej, že to je neškodný,tak bych to dal někam jinam..
No, vidíte, mě se nikdy nic nepřihodilo, hold já měl štěstí, vy smůlu. A to si do akva furt něco z přírody strkám.
0 01.04.2008 19:34 Usine – Re: johan
Mluvím z vlastní zkušenosti. Při cestách na kole jsem si přivezl pár kamínků i když byly daleko od řeky, jen jsem je kartáčem očistil a dal do akvária. Takovou expanzi ruduchy jsem nezažil. Byl to druh, který jsem dříve v akváriu neměl a zbavit se jí byla pěkná fuška. Z rostlinami z přírody mám také špatnou zkušenost. Přinesl jsem si Rdest vzplívavý, Potamogeton natanst, vlivem teplé vody rychle vyrostl nad hladinu, ale katastrofa se sinicí, která potom následovala se ani nedá popsat.
Od té doby jsem opravdu hodně opatrný co do akvária dávám.
ruducha nebo sinice to můžou být určitě. Když pořádně kouknete do akva, a třeba aj dáte vzorky pod mikroskop, tak zjistíte, že je tam přímo botanická a zoologická zahrada a to ikdyž používáte vše z obchodů a třeba aj převařujete. Čím to asi? Že by šíření vzduchem, na rukouch akvaristi, či třeba používanou vodou? Nevím, ale zdají se mi takovéto činy, které mají ochranit akva před pomyslnou hrozboučiny, naprosto zbytečné.
0 01.04.2008 17:26 Usine – Re: johan
Záleží odkud si kameny přineseš. Pokud od vody, tak je tvrdá desinfekce nezbytná. Nejde ani o nějakou nemoc, ale ruducha nebo sinice to můžou být určitě.
že byste myslel mátu vodní?
Jinak unás roste spousta rostlin, které se dají dát do akva, ale když člověk nechce biotop z "okolí", tak bych si zašel radši do akvaristiky. Jinak v použití různé dekorace si myslím není problém. Je tady spousta témat kde se to probírá. Já osobně si vždy něco najdu (kameny, kořeny, listí atd.) opláchnu nechám pár dní někde stranou ve vodě a pak dám do akva. Myslím si, že různé dezinfekční procesy jako vaření, sušení v troubě atd. jsou zbytečný. Si myslím, že z akvaristiky je mnohem větší šance přenesení nemocí a nežádoucích živočichů.
Většinou to jsou bahení, například "vodní máta" (neznám pravé jméno, ale je to něco jako máta). Má hodně kořenů a snaží se dostat k hladině a růst nad ní. Lístky pod vodou brzy zhnědnou.
0 31.03.2008 21:03 forepa Rostliny?Jaké napřiklad...??jako co se dají najív v přírodě u nás?
ano, ale musíš to prevariť. Teda nie rastliny
, tie tam nechaj, v akváriu by ti aj tak neprezimovali.
0 31.03.2008 20:56 Akvarista333 – Je možné si vzít nějaké rostliny,kameny apd. do akvária s potoka nebo rybníka
Chěl bych se zeptat jestli si jde vzít do akvária něaké rostliny nebo kameny apd.
Starší reakce
0 17.11.2007 22:25 Metz Aha,škoda.Dík
0 17.11.2007 22:22 Metz Můžu se zeptat,to listí bude barvit pořád nebo když ho nějak svařím či vyvařím tak nebude barvit?Nechci mít žlutou vodu
Díky moc
Starší reakce
Myslím, že taky záleží do jakého akva chceš listy dát. K rybám co potřebují tvrdou a zásaditou vodu to asi není nej.
Kastan nevim, neni to stejne jako oresakm ze se nedava ani do kompostu? Prilis kysely a spatne se rozklada? Ale mozna to s necim pletu.... Podivej se k zahradkarum.
Dub ok., vyhledej tady a clanek na akvarista.
Obarví to vodu a možná mírně zvýší PH,ale nic zásadního.
Zdravim.
Mam dotaz.Premejslel jsem ze do noveho akva bych dal jako dekoraci nekolik listu ze stromu(kastan,dub atd.).Rad bych vedel jestli to bude mit nejakej zasadni vliv na chemii vody.
Starší reakce
Ano to je správná úvaha - listí by v tomto případě
hnilo . Jelikož je ale v AQ přítomen kyslík, dochází ke
tlení, což je právě rozklad organického materiálu v aerobních podmínkách. Je to jeden ze základních procesů probíhajících v AQ...
Roman
Pokud je listi ponorene do vody celkove a nema prisun vzduchu,tak by nemelo tlit. To by museli tlit i koreny atd...
PS: byla to jen takova uvaha
ja pouzivam olsovy listi - pro krevetky. netleje.
Ve skutečnosti vůbec neukazuje závěry, které autor sliboval
Docela by mne zajímalo, jaké závěry autor sliboval...
Jde mi spíš o a/vzhled
Vzhledem k tomu, že Bio-lif se prodává v sáčcích, tak nevím, co řešíte...
c/zbarvení vody (ToruMin barví do hněda, ne do černa a dávkování jsem překročit nezkoušel)
Vše je pouze o množství, resp. koncetraci...
b/do vody uvolněné látky (huminy)
Viz výše - mandlovník mořský je každopádně "silnější"
d/až v poslední řadě o úkryty
Viz výše, co se týká vzhledu
Taky přemýšlím, jestli to listí až začne tlít vyndavat apod.
Záleží na tom, co si představujete pod tlením - listí ze začne pouze rozpadat (otázka vzhledu) - žádné jiné problémy nezpůsobí
Roman
sám teď BIO-LIF testuji,dostal sem vzorek na Akvárium 2007,vim že s jednym pytlikem toho moc nedokážu,ale určitě ho seženu,právě to probirám se zikycem že pokud bysme objednali 12ks baleni,tak vyjde jedno na 88kč,takže kdo by chtěl,může se přidat
třeba 6 lidi x2 baleni a je to doma
U BIO-LIFu se nejedná o čistě chemickou úpravu. Je to přípravek ze sušeného listí Mandlovníku mořského, takže princip je stejný jako použití tuzemskýho listí. Je jasný, že složení látek dubu, buku a BIO-LIFu bude rozdílný, ale účel splní všechny možnosti.Pokud nejde jen o vizuální efekt.
Ehm, dobře. Díky za ochotu. Když říkám, že už jsem o tom četl skoro všechno, četl jsem nejspíš i zřejmě nejprofláknutější článek na českém netu. Ten článek má několik zásadních mezer. Ve skutečnosti vůbec neukazuje závěry, které autor sliboval a celý mi připadá tak trochu odvařený z vody.
Vyndavat nemusíš(tedy provedl bych pár testů až začne tlít). Jednak se o to postará filrace a bakterie a hlavně pokud tam máš šneky, tak ty ti z toho nechají jen "listovou kostru
". Já si ho tam dám hlavně kvůli huminům, kvůli tomu že to je dobrý úkryt a jako potravu pro šnečky
. To že to barví vodu, to se mi zrovna moc nelíbí(ale mám zkušenost že po svaření to nebarví a šnekům to chutná okamžitě, né až za několik měsíců)
Jinak k tomu Ph. Moje voda má poměrně malou alkalitu a Ph snižovat nepotřebuji(a ani nechci), tak počkám co to udělá(v nejhorčím přidám nějaké "nevhodné" kamínky
)
Díky. I když jsem to už četl
O změnu pH mi až tak nejde, na to má brněnská voda moc vysokou alkalitu, takže to řeším chemicky do doby, než našetřím na RO. Jde mi spíš o a/vzhled, b/do vody uvolněné látky (huminy), c/zbarvení vody (ToruMin barví do hněda, ne do černa a dávkování jsem překročit nezkoušel), d/až v poslední řadě o úkryty (i když by se to krunýřovcům určitě zamlouvalo)
Taky přemýšlím, jestli to listí až začne tlít vyndavat apod.
Lze použít nejenom listí dubové ale i bukové
. Obecně listí od stromů co rostou na spíše kyselém povrchu. Listí ale neokyselí vodu nějak zásadně(pokles lze předpokládat maximálně v desetinkách stupně). Za to velice chutná šnekům
A je to taky dobrý úkryt(např. pro krevetky). Jen je dobré listí před vložením do akva velice krátce povařit(jednak jako desinfekce, jednak snáže klesne ke dnu a pro ty, kteří nechtějí aby to zabarvilo vodu to také trochu pomůže)
Blíží se podzim, takže se zase jistě objeví diskuze o listí v akvárku
Dovolte mi začít. Prostudoval jsem o tom, co se dalo a v zásadě vyšly dvě možnosti. Buď použít listí dubové, nebo chemii v podobě Bio-Lif. Rád bych se zeptal na vaši praxi s tímto. Můj biotop to očekává
Jak konkrétně listí získat, upravit, jak umístit do akva. Pokud máte k ruce fotky, bude to ještě lepší. Dělal někdo srovnání dubového listí a Bio-Lifu? Jaký bude rozdíl v případě nasazení listí a huminového výluhu, který již používám (ToruMin)? Jaký bude rozdíl v nasazení listí a nasazení rašelinového granulátu do filtru, o němž také uvažuji? Speciálně tyto otázky cílím na Sidonia, bude-li mít chuť odpovědět mi. Vím, že s tímto má zkušenosti, ale SZ mu nepíši, protože jistě nejsem jediný, kdo je na to zvědavý. Díky
Starší reakce
A konáre sú už v akva. Krevetky ich začali ožužlávať, tvária sa spokojne. Uvidíme čo to spraví, budem informovať.
1 20.07.2007 08:25 Tony –
koreň A ja koreň nemám
V jednej predajni mi nechtiac prezradili, že väčšina koreňov čo majú, pochádza z Európy. Dovoz z Afriky je skôr výnimkou. Pôjdem asi do tých bukových konárov. Nazbieral som ich v lese, boli spadnuté, ale zeme sa dotýkali len zľahka. Pekne vyschnuté, dokonca z nich už na 80% bola opadaná kôra, ostatná išla ľahko zoškrabnúť nechtom. Je dôležité vyberať konáre, ktoré sa neváľajú v hline, lebo začne rozklad. Naopak ak sú zakliesnené niekde v kríkoch, pravidelný dážď, slnko a v zime sneh z nich vytiahnú všetku "miazgu" a ostane pekné tvrdé drevo.
tak jsem byl něco pohledat a nic samé větve co tam leží sice dost dlouho ale je na nich kůra. je hnusné, upně slizké a kůra hnije. Dnes se jedu podívat do akvaristiky na pěknej malej kořen
Práve koketujem s myšlienkou vymeniť koreň za suché vetve z buku. Za koreň som dal skoro tisícku a aj po dvoch mesiacoch stále pláva.
Ad pantany: drevo z mangrovníkov je haluz, väčšina koreňov aj tak pochádza z ČR, SR alebo Poľska. Videl si už korene čo predáva Rataj pod označením Japan Wood? Sám tam píše, že sú to korene z borovice, teda žiadne lužné lesy, močiare, tobôž nie Afrika.
Přidat reakci
1 ...... ...... [22] 23
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 34695x