Listy, větve a další dekorace z přírody do akvária
Děkuji za názor, Luďku. V článku je psáno, že ze dřeva s mízou se zas rychleji vyplavujou nejruznejsi látky,ale také jsem nakloněný spíše suchému dřevu, které se nasákne a sice pomalounku louhuje ale už neni v té vodě tak živé a tolik nereaguje. Schválně jsem separoval suché od mokrého s mízou,a poté do sudu s mízou chci vzduchovat,zda se proces hnítí prodlouží,pokud to bude problémové tak to vyhazim a dosbiram suché. To jsou stejnak hezčí kousky.
Díky kluci. Rozdelil jsem dřevo do dvou sudů. Jeden sud jiz suché dřevo, druhý s mízou. Mám velkou zahrádku takže zaléváme a z okapu pak sbíráme destovku. Teď to budu pozorovat. Jsem si jist ze problematické bude to mokré s mízou. Jak se bude voda kalit a zacne zapachat,vycerpam ji a dopustim vosou z řádu. Chci pak vyzkoušet i to vzduchovani zda a jaky bude mít vliv. Az se oteplí jestli se letos ještě otepli tak peoces kažení vody se zrychlí
Dřevo, které obsahuje mízu bývá problematické (hnilobné procesy),vhodnější je nechat nasáknout vysušené zdravé dřeviny. Sudy a stavidla rybníků se vyrábějí z dubu
.
Článek je vynikající
Na stranu druhou ale nevíme, zda např autor nelouhoval dřevo v sudu přímo pod okapem a náhodou nebydlí v lokalitě kde často prší. Třeba. To jen spekuluji, ale mohlo by to ovlivnit mnohé. Vždy záleží na detailech konkrétního prostředí, stejně jako u akvárek neexistuje návod který by přes veškerou snahu fungoval každému
Nezbývá, než abys postupoval metodou pokus/omyl, on se taky každý jednotlivý kus dřeva může chovat jinak. Dříve či později ale ten svůj optimální způsob určitě vychytáš
Tady ale pisou,ze drevo do sudu na destovku umistit lze a drevo do nadrze vhodne vyzraje. Nemá někdo dalsi zkušeností?
www.akvarko.cz/… Asi jo no a taky jeste filtrace..???????? ne zkusim to provzdusnovat,vyndam jednu problematickou vetev a dodat par sneku neni problém
Pomoci by pak mohlo, myslím si, i pár šneků.
Aha,jo,jedna větev tam zahniva tu vyhodím. Voda se obměňuje ale samozrejme průtokové to není. Zavedu vzduchovani a snad se to zlepsi
To bys musel mít v provzdušněné vodě, nejlíp něčem průtokovém. V sudech je moc vysoký sloupec stojaté vody. Neprokysličuje se, místo aerobních bakterií tam vesele bují anaerobní, jinými slovy - hnije to
Zdravím,na podzim budu zakládat nádrž peo scalare manacapuru a sturisomy panamense.mam rad vetve a hodne dřeva v akvariich a proto jsem uz drevo zacal macet v sudech prevazne bukove vetve a slivkove koreny drevo bylo napul suche a napul nektere i syrove z pokacenych stromu z lesa....k veci...voda v 500 litrovem sudu s destovkou zapáchá ,ze je zkažená,je to jasny vodou zalejvam ve skleníku a doplnim zase cistou destovkou....ale je to normalni stav toho zrání dřeva? Asi to dela spíše to syrové. Voda ani nijak zabarvená není,jen zapáchá,myslite,ze by se to do podzimu - rozumej cca rijen ustálí?
Starší reakce
Dobrá možnost vybrat si kořeny, u obce Kutřín, okr. Chrudim.
Je to smíšené, listnáče řekl bych převažují.
Netuším, jak dlouho to tam bude...
Starší reakce
Uz zrají na podzim
Starší reakce
Ty me jsou dubove bukove vetve,jeste pujdu na nejake...je to z pokacenych dubu buku tipuji par mesicu pokacene...ja strjnak nezna tu svou akva sestavu nasetrim...to bude az realizace podzim,zima, takze jsem zvedavy,jak v 500 l sudech vyzrajou....normalne budou u dna zatizene zamkovou dlazbou a budu sbirat destovku a zalevat tak snad vyzrajou vypusti nezadouci latky a do akva uz budou dobre připravené
Edit: Clovek by si i v akvaristice koren koupil,ale to by vsude nesmelo bejt kus nedekorativniho spalku kusu dreva...bohuzel doba bez ruznych burz vystav a pod
Klidně to strč do akvária hned ale něčím to musíš zatížit.
Tak nalezeno,oloupano,odrbano a nalozim to do podzimu do sudu s destovou vodou s obcasnym odrbanim vyvapkovanim a vymenama vody a uvidime co to udela, dřevo buk,dub bude tomu do podzimu stacit?
Starší reakce
Nevím kolik stojí ale do měkkého dřeva bych nešel.
No,ja mám právě v planu ho nechat celé léto v sudu s čistou destovkou,ktera bude na zálivku obměňována...inzerent psal,ze akvaristé s tim problém nemají,ze drevo je z vody a neměkne a problémy nedělá a nějakou dobu vydrží...tak to mám prubnout?
Popravdě, pokud je to dřevo dlouho pod vodou, je to v pohodě. Jestliže vyschne, už to
může být problém. Stalo se mi to s pařezem pro akvária. Teď už delší dobu
zraje v nádrži na dešťovku.
rybicky.net/fotogalerie.php… Nasel jsem na inzerat nádherný kořen,ale bohuzel jehlicnate dřevo. Inzerent tvrdi ze akvariste nemaji problem,jelikoz je to drevo z vody ,ktere v ni bylo dlouho,ale jiz rok vyschle opracovane ocistene mimo vodu...( Predpokladam že diky tomu je potenciální přenos rybích nemocí a parazitů vyloučen) ten koren je nádherný,ale vím,jak je to v akvaristice s mekkym drevem jehličnatým do akvária. Inzerent ale přesvědčuje,ze jak bylo dlouho ve vodě,jiz nijak nemekne a nedělá problémy jekrasne očištěné a opracované,nadherne tvarovane ...sli by jste do toho ,nebo je to škoda peněz?
Zkušenost nemám, ale byl bych na vážkách, jestli testovat zrovna akát.
Přečtěte si něco o jeho toxicitě.
Zdravím, chci se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s větvemi z akátů? Koukal jsem, že pod námrazou se docela polámaly a některé mají docela zajímavé tvary. Ale nevím, jestli by byly to pravé ořechové do akvária.
Dík za info
Starší reakce
Pokud máš tvrdý dřevo očištěný tak to neřeš,klidně to nech vyschnout,a před vložením do akva,to dej zase namočit do sudu.
Nemají. Koupil jsem velký kořen, originálně zabalený. Doma jsem ho očistil kartáčem a osprchoval horkou vodou a šup do akva. Za měsíc musel ven, protože začal kazit vodu. Teď je pár měsíců v nádrži na dešťovku, ale nevím, jestli ho risknu dát do akvária.
Jo, to mě napadlo taky, ale zároveň jsem si říkal, jestli třeba nemají nějaké "lepší" dřevo, co to snese.
Nicméně za praktický poznatek moc díky, v ten jsem přesně doufal. Nechám to tedy venku, při nižších teplotách ten rozklad tolik nepokročí, a na jaře už to (snad) budu mít kam šoupnout.
Díky!
Já myslím, že při vhodném dřevě, to bude dobrý.
Jsem na tom stejně, taky jsem to řešil. A došel jsem k závěru, že ty klacky, co prodávají v obchodech, taky nejdřív ležely někde ve vodě a pak vyschly a je to ok.
Akorát se to pak musí nechat znova namočit.
Mám ty kořeny už ňákej pátek vyndaný na balkoně a dřevo vypadá solidně - co tam nemělo být, tak šlo pryč během máčení a teď zbylo jen to, co se už jen tak nerozpadne.
Zdravíčko!
Mám dotaz na skladování větví, které byly pro účely použití v akváriu připravovány "sudovou metodou", to jest byla z nich oloupána kůra a pak byly šoupnuty na x měsíců do sudu s dešťovou vodou.
Koncem srpna jsem si takto v rámci plánování naložil pár pěkných (a už nějakou dobu mrtvých) větví z buku, ale sud budu na zimu kvůli mrazům vypouštět a akvárium nakonec založit nestihnu (protáhla se rekonstrukce), tak váhám, co teď s nimi, protože do kyblíku se velikostí ani tvarem nevejdou. Když je vytáhnu na vzduch, kde vyschnou, budou ještě použitelné, nebo to tím úplně zabiju?
Starší reakce
Ok, díky, alespoň tam poroste i něco netradičního
Nech to tam, je to příroda.
To mi došlo se zpožděním
a co s tím, mám to vyndat nebo to tam mohu nechat, má to negativní vliv na vodu a ryby?
To bych napsal hnít a ne růst.
Takže je na čase ji vyndat z akva?
Edit: Počkej, teď mi docvaklo co růst? Hniloba? Nebo jsi to myslel jinak?
Začíná ti růst.
Starší reakce
Starší reakce
Starší reakce
Znám několik lidí co mají vrbu i nevysušenou a jede jim vše v pohodě, já mám v plánu buky
- Pokud je to suché, buk, dub, prostě nějaké tvrdé dřevo tak to bude nejspíše v pohodě
- horší je to u měkkých dřev, olše, bříza, vrba (ta bývá i toxická) atd.
- nejhorší je to u jehličnanů
- já mám v akváriu větve korkového dubu
No, tak to tam raději nedám ani ten podle mě suchý klacek
- nadměrné množství tříslovin může působit svíravě na cévy a tkáně
- jestliže se pak třeba do hypoxické tkáně dostanou anaerobní bakterie, zachytí se a začnou se množit
- kyselými produkty ,svého metabolismu ,dále prohlubují hypoxii tkáně
- produkované enzymy jim umožňují rychlé šíření infekce
- složky imunit. systému do takto hypoxické tkáně špatně pronikají, atd.
Jen dotaz, proč by měli vadit například třísloviny? Není to náhodou žádoucí? Alespoň to čtu u kořenů
Člověče, koukám na to tvé akva a ty tam máš snad kus stromu
já měl namysli větvička, něco takového, ale ještě to seříznout, chtěl bych tu rozvětvenou část, větev vypadá že je komplet suchá
- nejčastěji jde o hnilobu (mykózu) , dále o třísloviny, taniny, atd.
- vše co je čerstvé (živé) ovlivňuje výrazněji hodnoty vody, než dřevo suché (mrtvé)
pokud se bavíme o dřevě, rozdíly jsou tam i podle jednotlivých druhů,
Ahoj,
a můžu se zeptat, proč čerstvé větve ne? Protože já si čerstvou dubovou větev do akva dala (na základě různých článků, které proti čerstvému dřevu nic nenamítají, např.
www.akvarko.cz/…) a teď mám i 14 dní po založení nepěkně vysoké hodnoty NO2 (dnes > 0.25mg/l), víc v prezentaci. Může být viníkem ta větev? Jsou na ní navázané kytky, tak se mi do vyndavání moc nechce, ale pokud někdo potvrdí mou domněnku, že za to může větev, poletí.
Zdravím.
Co říkáte, na suché listy citrónu nebo kávovníku v akváriu?
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 22 23
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 34695x