Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Listy, větve a další dekorace z přírody do akvária

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dekorace 

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Listy, větve a další dekorace z přírody do akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2019 18:12 Muž Smetany [1226] Re: lacewings
Děkuji za vyčerpávající odpověď.
Zajímá mě nicméně jak je to s tím kořenem z řeky jelikož dotyčný psal že kořen vylovil právě z řeky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.09.2019 17:08 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Smetany
jehličnany¨-
-tak pokud jsou kořeny jehličnanů, z rašeliništ, tak je lze bezproblémově použít v akva,bez rozdílu druhu, starší akvaristi i ví, že tento typ kořenů zabranuje částečně tvorbě řas v akváriu, na základě humidních a tříslových složek,které obsahují.
- v případě kořenů sebraných volně v lese je situace zcela jiná.Přesto že kořen je suchý ,obsahuje mnoho silic a tříslovin ,které se uvolnují do akvária.Částečně je to prospěšné,ale v případě třeba terpentýnových silic u borovice je problem již výrazný.Pokud nedojde k redukci ,nelze kořen užívat v akva spolu s živočichy.
-v zahraničí již probíhá výzkum těchto silic, k potlačování řas v akva. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2019 09:04 Muž RAP [1549] Re: _ucx_
_ucx_ napsal: Ovšem pod živicí si v českých zemích každý představí asfalt.
cs.m.wikipedia.org/… . :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2019 08:55 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: ValaRa
smůla, živice i přiskyřice se dobře rozpouští v tucích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   20.09.2019 08:27 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: JirkaŠčobák
Ovšem pod živicí si v českých zemích každý představí asfalt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.09.2019 01:41 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: ValaRa
Hlasuji za živicu. Nemusíme pak řešit smůlu ani pryskyřici.
Beze srandy, žiju na Slovensku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.09.2019 00:27 Muž ValaRa [26] Re: silviebaris
OT: Presne tak, co si pamätam z prveho semestra na vyske (je to uz cez 25 rokov), tak sme pouzivali len nazov živica, cesky pryskyrice. Nazvy ako smola, smolka, glinga boli iba ludove pomenovania. Zivica je organicky produkt prevazne rastlinneho pôvodu, hlavne ihlicnatych drevin (kalafuna z borovice), no nie su vynimky ani listnate. A pravdaze existuje aj šelak, co je vytazok z nejakeho hmyzu, ak si dobre pamätám. V normalnych podmienkach by zivica nemala byt rozpustna vo vode, ale co su to v akvariu normalne podmienky. A aj ked je nerozpustna, urcite iste latky vylucuje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2019 22:47 Muž Smetany [1226] Re: Jifi
Ach jo... Navážet jsi se začal ty do Silvie a navíc naprosto neopodstatněně. Myslím, že to že takto rozlišujete pryskyřice doma není pro toto fórum úplně relevantní.
Přikládám pár běžných výrazů podporujících mé tvrzení.
Smolná šiška (na listnatých stromech jich moc neroste)
Borová smola (asi taky nebude z dubu)
Smolnička (je smolná tříska z borovice)

Edit:
A co se týče tvého požadavku na mé myšlení. Už se mi dnes moc nechce. Mohl bys mi prosím sdělit co se podle tebe stane s pryskyřicí v rašeliništi že bude jiná než ta z řeky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2019 19:02 Muž Jifi [675] Re: Smetany
Zase jeden ředitel zeměkoule :-D
Ty asi určuješ, co je nesmysl, jak to vypadá.
Pokud dobře vidím, tak jsem psal, co se jak říká. Nepsal jsem, že to jsou oficiální názvy.
Možná bys mohl líp číst, než se začneš do někoho navážet, že píše nesmysly.
Edit: Smetany napsal:
A abych přidal smysluplnou myšlenku. Nedávno jsem četl starou akvaristickou publikaci kde se psalo o vhodnosti dřeva do akvária. A jako nejvhodnější zde byly doporučovány "smolné středy borových kořenů z rašeliniště". Nemám s nimi zkušenost jen to nadhazuji jako námět k diskuzi.

Pokud se nad tím dokážeš zamyslet a nepapouškovat jen to, co jsi někde někdy četl, tak ti dojde, že to, co leželo dlouho v rašeliništi, bude mít jiné vlastnosti než čerstvé dřevo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.09.2019 17:53 Silviebaris Re: Jifi
když už... cs.wikipedia.org/… Pryskyřice (lidově smola, smůla) je výměšek, který produkuje řada rostlin, zejména jehličnatých stromů a obsahující zejména uhlovodíky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2019 17:50 Muž Smetany [1226] Re: Jifi
Promiň ale musím. Když už chceš slovíčkařit, tak nepiš nesmysly. Pryskyřice je oficiální název pro látku kterou produkuje valná většina dřevin. Smůla je lidové označení pryskyřice a to převážně té z jehličnanů (hlavně borovic a smrků).
A abych přidal smysluplnou myšlenku. Nedávno jsem četl starou akvaristickou publikaci kde se psalo o vhodnosti dřeva do akvária. A jako nejvhodnější zde byly doporučovány "smolné středy borových kořenů z rašeliniště". Nemám s nimi zkušenost jen to nadhazuji jako námět k diskuzi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2019 17:34 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Honza123
Používám občas klacíky z potoka. Nevyvařuju je, ale měsíce skladuju v kýblu s vodou a dávám do akvária po jednom. Některé krevetky už skoro rozebraly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2019 17:07 Muž Jifi [675] Re: silviebaris
silviebaris napsala: No nevim,smůla se vyskytuje především na jehličnatych stromech,většinou dřevo mekké,nevim,jestli je tohle dřevo zrovna vhodny do akvária.... hmm
Smůla se říká tomu, co je vidět na listnatých stromech. Pryskyřice se říká tomu, co je vidět na jehličnanech.
Je to slovíčkaření. Nicméně něco takového vylučují listnáče i jehličnany.
Pak záleží na tom, jaké živočichy budeš mít v akvárku a jak často budeš měnit vodu.
Spíše asi budeš častěji čistit čelní sklo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2019 15:46 Muž Planorbella [643] Re: lenkalor
A nebo jen tím varem "spustil" nějaký proces, který byl v řece "pozastavený".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2019 14:24 Muž Honza123 [3] Re: RAP
Díky za názory. Kořen dám jiný, nechci zbytečně kvůli tomu riskovat nějaké uvolňování látek do vody a řešit zbytečné problémy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2019 12:32 Žena lenkalor [580] Re: RAP
Když mě se zdá u kořene z řeky jistější var, pokud je to možné. Jestli ho chce dát co nejdřív do akvária, tak riziko zavlečení patogenů se tím o dost sníží než jenom oplachem.
Taky by to šlo dát do trouby, ale to u smolnatého dřeva asi není dobrá varianta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2019 12:18 Muž RAP [1549] Re: lenkalor
Ideální je dřevo čerstvě vytažené z rašelinišť, nemělo by vyschnout a pak právě dlouhodobě ponořené.
Pravdou je, že mám doma tzv. Savanové kořeny a ty jsou nezničitelné. Jen nevím, jestli se ještě může dovážet.
Co se týče úpravy dřeva z naší přírody, tak maximálně ponořit nebo přelít horkou vodou. Vaření je spíš ke škodě, urychlí se jeho znehodnocení(viz. Antrax).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2019 09:49 Žena lenkalor [580] Re: Anthrax
No, odstraní se látky, které to dřevo konzervují - smola. Na druhou stranu záleží na záměru, proč to dřevo do nádrže dávám. Jestli tam má zůstat roky, nebo za rok změním layout.
Každopádně, každé dřevo v akváriu potřebuje údržbu, vyndat, odrbat kartáčem ... Mám i dub a také se musí udržovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.09.2019 09:29 R Muž Anthrax [4739] Re: lenkalor
Spíš podle mě ten var urychlí rozklad. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2019 09:06 Žena lenkalor [580] Re: Anthrax
Ale zase, když odvařil to, co bylo kousek pod povrchem, tak už by se mu pak nemuselo nic uvolňovat.
V krevetkáriu jsem taky měla omylem větev z jehličnanu a nestalo se nic. Jenom po roce se ty slabší větvičky začaly lámat. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2019 07:25 R Muž Anthrax [4739] Re: Honza123
Když ho vaříš, tak není divu, že vyleze i to co by jinak ještě dlouho zůstalo vevnitř. :-)
Samozřejmě záleží kolik té smůly je ale kouknul bych se po nějakém jiném. :-)

Já kořeny z přírody beru z přehrady. Tam leží pod vodou léta, v řece taková jistota není. Nic nevyvařuju. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2019 06:04 Muž Honza123 [3] Re: zervajs
Bude to rostlinné, 160 L akva. Kořen je přímo z řeky, tak mě to překvapilo a jelikož je hezky hladký bez kůry, tak tam už asi nějakou dobu byl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2019 21:54 Silviebaris
No nevim,smůla se vyskytuje především na jehličnatych stromech,většinou dřevo mekké,nevim,jestli je tohle dřevo zrovna vhodny do akvária.... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2019 21:48 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Honza123
pryskyřice je přírodní...v jakém množství a do jakého akvária (rostlinné, velké, takové či makové)?

Terpeny jsou těkavé látky...když se pravidelně mění voda, běží nějaký filtr, není přerybněno...no já vlastně nevím :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2019 21:09 Muž Honza123 [3] – Kořen
Zdravím, našel jsem v řece hezký kořen do nového akva. Při vyvařování, ale byla cítit silná vůně smůly a po oschnutí byla smůla i na povrchu kořenu. Zřejmě musela být schovaná v nějaké skulině uvnitř dřeva. Z povrchu smůlu nějak oškrábu, obrousím, ale uvnitř asi ještě něco bude, nevím. Bude to v akva nečemu vadit ? Díky za odpověď

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2019 14:46 Muž Planorbella [643] Re: Anďaska
Osvědčilo se mi navázáví na kořen nebo kámen, na dně mně moc nedržel, ale dá se to zařídit.
Hlavně ho pořádně ale opatrně proper bývá v něm moc hlíny. Pozor, ne v čerstvě napuštěné vodě nejlépe odstáté, ale pokud ho dáš do akvária, můžeš ho proprat i pod kohoutkem.
Ještě bych rád viděl, jak vypadá, rourkatec moc dobře pod vodou neroste.
Nad hladinu navázat/přilepit třeba na "pepanův břeh" nebo na kořen ale tak, aby byl zčásti ve vodě. Jinak je nutná vysoká vlhkost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2019 14:40 Anďaska – Mech z lesa
Ahoj, přivezla jsem si z lesa mech. Poradí mi prosim někdo, jak se o něj starat, abych ho nezahubila? Dá se normálně přichytit na větev a mít ho nad akváriem nebo ho dát do substrátu či pěstovat pod vodou? Za všechny odpovědi předem děkuji ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 08:06 Robin – BLACKWATER
poradíte mam udělanou blackwater akvarium potřebuji něco na dno listy kuru větve šišky poradíte co se nejlíp hodí

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   19.04.2019 18:46 R Muž afc1886 [14655]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Byl jsem se na kole projet a posbírat si pár větví a kořenů a zjistil jsem, že někteří si odnáší celé stromy. smich
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2019 17:01 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: ManuChavez
však.. úplně nejslepší bych to viděl na oškrábání nožem nahrubo a nechat trochu té kůry na povrchu dřeva.. pak to vzít tím kartáčem ještě mokrý.. a bude to supr.. já jsem teda větve dal do vody bez dočišťování kartáčem.. a pokud se mi to nebude do měsíce líbit a budu se nudit tak to taky vezmu kartáčem.. to se uvidí
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.01.2019 13:28 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevetyRe: ManuChavez
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jsem to šel vyfotit, vypadá to nějak takhle.
To první je kořen dubu, to druhý Spider Wood z obchodu. Obojí to pak bylo po očištění půl roku ve vodě v sudu, teď je to už dva tejdny v akvárku.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2019 13:14 Andaska Re: Cyklohentán
Já škrábala dubové kořeny taky nožem. Za 3 hodky jsem to měla hotové :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2019 12:53 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevetyRe: Strakááč
Přesně o tom jsem psal. :-)
Kůra a štětiny z kartáče lítaj všude, tak to chce ochranný pomůcky.
Brejle, roušku... Já si dávám hadr přes celou hubu a ještě kapucu, bo mám fousy a dlouhý vlasy a člověk pak vypadá jak Lesní muž. :-)

Jinak přesně jak jsi psal s tím drásáním, jde to dobře a aspoň se rovnou odstraní měkký dřevo a ta struktura vypadá perfektně přirozeně. Zkoušel jsem různé kartáče a dá se s tím i celkem vyhrát. Tvrdším se snáž škrábe kůra a měkký dřevo, měkčím kartáčem zase můžeš víc a dýl přitlačit a dřevo pěkně ztmavne. potlesk
Něco jsem drbal i ručním ocelovým kartáčem a něco právě tím nožem.
Celkem fajn odpoledne a jsou z toho pěkný kořeny. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2019 12:45 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Cyklohentán
Namočit a oškrábat nožem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2019 12:44 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Cyklohentán
tak zkus nějakým způsobem na hadici od sprchy dát nějakou trysku co jí zůží a máš domácí wpaku :)
nejlepší bys měl to prostě oloupat klasicky nožem... vem si to takhle.. zabere to kratší dobu než čekání nato až to samo sleze.. to může trvat i měsíce..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2019 12:16 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Strakááč
Len kde to pouzijem. Nemame zahradu, byvame v byte :-O Asi ten koren budem opakovane macat a susit kym to nepojde...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2019 11:17 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář) – Re: Cyklohentán
www.lidl-shop.cz/…

plno lidí to kupuje na lidlu.. a jsou spokojený.. kdyžtak ti do dvou let vrátí prachy a koupíš nový :-D a nebo ti to přežije dva roky a to se vyplatí.. :-D můžeš tím mýt skoro cokoliv :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2019 11:13 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: ManuChavez
což oto kdyby vylítnul ten kartáč z vrtačky, ale kdyby začly lítat ty ocelový štětiny.. jednou jsem repasoval zrezlou ruční pumpu a dělal to tímhle kartáčem.. a štětiny z toho lítalo a já neměl brejle.. asi desetkrát jsem cítil na obličeji jak z toho lítaj štětiny a jednou mi to vlítlo do oka.. myslel jsem, že se mi to do něj zabodlo chvílema jsem myslel že budu slepej.. ale bylo to naštěstí jen pod víčkem a vytáhnul jsem to a oko jen půl dne načervenalý... takže brejle si od tý doby beru vždycky.. :) nevidět na jedno oko natož na obě, to je horší jak přijít o ruku..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2019 11:13 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Angus68
Skusim to nechat este poriadne preschnut, a potom skusim asi kefy ahoj
Dakujem za rady ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2019 11:11 Angus68 Re: Cyklohentán
Je to vysokotlaký vodní čistič ;-)
vysokotlake-cistice.heureka.cz
Je mi jasný, že to každý doma nemá hmm ale já s tím větve vrby a kůru čistil s přehledem.
Prosím OT
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.01.2019 11:09 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Cyklohentán
jen trochu.. ale bude spíš vypadat hezčejí a taky přirozeně... nejlepší by byl ale dráťenej kartáč na hrubý očištění a pak kartáčem z tvrdých silonových štětin...
tím se drásají leta dřeva, že mekké dřevo vydrásá a tvrdé zůstane, udělá to krásný hrubý "opotřebovaný" povrch :)
já ale doporučuju klidně vzít nůž a drbat až na dřevo.. trošku si ho poškrábeš, ale to nepoznáš až se to hodí do akvária... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2019 10:57 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: ManuChavez
Neposkodi to drevo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2019 10:56 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Angus68
To je co? Fakt netusim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.01.2019 10:44 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevetyRe: Cyklohentán
Fotka k příspěvku Já mám v přidělaný vrtačce upnutej ocelovej kartáč.
Otáčky tak, aby mě to nepropleskalo. :)
(+ roušku a brejle)
Funguje to skvěle. palec
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2019 10:41 Angus68 Re: Cyklohentán
Co zkusit wapku? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2019 10:27 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybami – Olupanie kôry
Fotka k příspěvku Mate nejaku dobru metodu ako olupat koru z korenov? Uz sa macali 3 tyzdne a stale to ide pomerne zle. Uz to aj vyschlo na balkone a stale nic moc hmm
Dakujem za pomoc :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 18:17 Muž Planorbella [643] Re: janci82
Roste nám u domu tak vyzkouším do malého, ale je dost lepivá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2019 17:58 Muž Smetany [1226] Re: janci82
Nikdy jsem nezkoušel ale slyšel sem že ji používají někteří chovatelé. Nemyslím že bude škodit. Třeba tady sladkovodnikrevetky.cz/… ji prodávají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2019 16:39 janci82 – Slyšel někdo o turecké lísce pro krevetky?
Má někdo zkušenosti s Corylus colurna - Líska turecká a její plody do akvária pro krevetky? Tady v německu mě to nanutil prodavač v akvaristice když jsem se ptal po dubovém listí. Doma jsem začal trochu koumat, co to udělá s vodou.
Vypadá to asi takhle: www.aquasabi.de/…
Hodnocení na onlineshopech nejsou nic moc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2018 21:22 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Andaska
tyhle zrovna zázračně dlouho asi ne... ale než najdeš novej kořen, větev tak do tý doby ti vydrží :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 22 23

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 34297x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9252-listy-vetve-a-dalsi-dekorace-z-prirody-do-akvaria?od=151