Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Echinodorus - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Echinodorus - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2022 12:06 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: marvvin
Ahoj,
když si dáš tady pokročilé vyhledávání v atlase rostlin, nastavíš rodové jméno a další požadované parametry, tak podle mého názoru budeš moct vybírat minimálně z 50% Echináčů, když máš k dispozici 50cm výšky ;-)
rybicky.net/atlasrostlin/hledat/
Až si uděláš předvýběr těch pro Tvůj layout zajímavých, tak se tu zeptej konkrétně na zkušenosti... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2022 11:38 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: marvvin
Podle atlasu stačí vybrat :-)
Většina echinaču neodnožuje, ale dokáží růst do velkých rozměrů, takže bych počítal s místem nejmíň 30x30 ( výška vodního sloupce nejlépe 50-60 cm)
Malé kultivary jsem neměl :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2022 10:55 marvvin – co vybrat?
Ahoj, s echinodory nemam moc zkusenosti, ale rad bych si nejaky pekny vybral do vetsiho akvarka. V jednom mensim mam ech. tenellus a magdalensis, to jsou mensi formy a hrozne rychle se rozrostou pomoci bocnich slahounu ... to se deje i u vetsich variant? to by za chvili musela byt hrozna dzungle :) pokud vubec existuje neco co hledam :) tak by to mel byt vicemene bezudrzbovy echinodorus do lowtech akvarka, nemel by mit pres 50cm a nemel by se moc aktivne chtit rozmnozovat, aby o nej nebyla velka starost ;) existuje vubec neco takoveho? ? ? ;-)
jasne, velikost asi zalezi na podminkach a bude vsude trochu jina, ale ta snaha se rozrustat snad neni uplne u vsech echinodoru ...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2022 12:18 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Beastie
Když si koupím nějaký méně náročný zelený kus, dám ho do vysoké vrstvy písku třeba s kuličkou bivoje u kořenů a nechám ho dva tři měsíce na okně (bez přímého slunečního světla) Tyhle lacinější echináče jsou většinou velkého (ohromného) vzrůstu, takže opatrně vybírat. Pokud jde o akvárium nebál bych se přímého slunce na pár hodin chtělo by to ale aspoň bublifuk a pár pávčat. :-)
rybicky.net/nadrze/28652-ramovka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2022 11:57 Žena Beastie [314] Re: zervajs
brotia herculea, ani tylomelanie nejdou po kytkach tak moc jako tenhle :) a to má sotva 7 cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.07.2022 11:50 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Beastie
Mám "pocit" ,že jste si i sama odpověděla :-)
Ten likvidační šnek je co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2022 10:26 Žena Beastie [314]
Teoretická - na podzim chci předělávat jednu nádrž a budu tam chtít zasadit nějaký hezký echinodorus. Do té doby ale v nádrži je likvidační šnek, se kterým to tam nemá smysl dávat.
Když si koupím nějaký méně náročný zelený kus, dám ho do vysoké vrstvy písku třeba s kuličkou bivoje u kořenů a nechám ho dva tři měsíce na okně (bez přímého slunečního světla) s občasnou výměnou vody, dá to, než ho pak zasadím do akva pod lampu? Nebo je to zbytečné a mám koupit prostě až pak napřímo.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2022 11:44 Muž ajajak [228] Re: afc1886
Echinodorus vyzkouším emerzně, a pak ho zasadím do hlíny (bláta) nebo jak? Submerzních bylo již dost a nikdo to nechce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2022 11:24 R Muž afc1886 [14655] Re: ajajak
Záleží co chceš. Jestli chceš emerzní rostlinky, tak pusť šlahoun nad hladinu. Ale jestli chceš nové submerzní rostlinky, tak ho drž pod hladinou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2022 10:52 Muž ajajak [228] – Echinodorus grisebachii
Fotka k příspěvku Oddenek Echinodorus grisebachii je lepší nechat ve vodě nebo ho jak chce sám pustit nad vodu?
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2022 17:02 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: doda
Tak měly by být minimálně skoro dvakrát tak velcí, ale něco v tvé vodě je dost brzdí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2022 13:57 Muž doda [134] Re: vaclav
Fotka k příspěvku Primárně neřeším Echinodorus uruguayensis . Mám v nádrži 1x Echinodorus uruguayensis , 1x Echinodorus grisebachii 'Bleherae' a 1x Echinodorus 'Hot Pepper . Mám je 7 měsíců a ten Echinodorus uruguayensis dorostl do 20cm , grisebachii 18cm a 'Hot Pepper' 15cm. Přitom mají pořád zdravé nové listy ( pepper krásně růžovo-červené) . Vzhledem k tomu že všechny zmíněné Echinodory jsou podle atlasu nenáročné tak si nejsem jistý jestli nemá šlahoun jen kvůli jaru. Tak dobrá zpráva - nemá.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2022 12:13 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: doda
U echinodorů je to různé některé rostliny kvetou pořád a jiné jen občas a jsou i ty co nevyhání šlahoun pod vodou nikdy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2022 11:25 Muž doda [134] Re: Sha
Děkuji , já se teprve učím rozpoznávat projevy u rostlin . Pořád hledám optimální hnojení a tak jsem rád že se možná blížím nějakému výsledku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2022 10:46 Muž Sha [500] Re: doda
Spokojený Echinodorus vyhání šlahouny i v zimě. Já ho šmikám co tři či čtyři týdny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2022 09:31 Muž doda [134] – spokojenost?
Fotka k příspěvku Zdravím , mám dotaz . Před 3 týdny mi začal Echinodorus uruguayensis vyhánět šlahoun a tak přemýšlím jestli to dělá kvůli spokojenosti a nebo jen proto že je jaro?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2022 22:02 Žena Sysalka [277] Re: afc1886, vaclav
Děkuji oběma.

Asi teda vedle postavím kouli s vodou, co mám volnou. V akváriu je už dost plno a asi by se i zlomily, když bych tam chtěla vrátit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.04.2022 21:01 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sysalka
Fotka k příspěvku Ten šlahoun nech v akváriu pod hladinou vyrostou ti už submerzní rostliny. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.04.2022 20:42 R Muž afc1886 [14655] Re: Sysalka
Fotka k příspěvku Ahoj, možností je víc. Buď můžeš rostlinku odstřihnout a strčit do sklenice s vodou, nebo dát pod rostlinku misku se substrátem a ona do něj pustí kořeny.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2022 20:14 Žena Sysalka [277] – Jak na rostlinky ze šlahounu
Fotka k příspěvku Zdravím všechny a chtěla bych požádat o radu.

Echináč mi vyhání už druhý šlahoun a na prvním jsou nové emerzní rostliny. Ráda bych se o rostliny podělila dál, ale nevím co s nimy. Jak s rostlinkami zacházet, aby pustily kořeny (dát do vody nebo zasadit, do čeho?) a kdy oddělit?

Děkuji za odpověď ahoj

.
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2022 17:37 Muž simonsen [14] Re: Joe
:) Uplne v pohode to môže biť a to som ho už niekolko krát komplet ostrihal až pri dne.Pár rokov dozadu som si spravil vyživné dno pri ktorom my korenia aj stonkovky a doteraz s toho dna nechapem smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2022 17:32 Muž Joe [9] Re: simonsen
ked tak pozeram na tu nadrz - ten tvoj echinac je uz emerz, mozno aj to ma vplyv imho viac ako svetlo samotne (kombo multilux a helialux spectrum)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2022 17:22 Muž simonsen [14] Re: Joe
Ja nehovorim že to je presne tak ako som písal.To ma len napadla taká hypotéza ked som pozeral na odraz jeho svetla na hladine ako je vyskladané a svieti a ako svieti moje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2022 14:54 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: simonsen
Takže pod vodou je světlo super a nad ní už ne, proč si tohle myslíš? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   25.02.2022 09:22 Muž simonsen [14] Re: Joe
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj Joe teraz fotené.
Joe a nemôže to spôsobovať to tvoje osvetlenie.Pod vodnou hladinou to svieti super ale ten prechod cez hladinu to svetlo ako keby zlúči do hromady. Ale nad vodou je to rozdelené na určité farby a niektoré tam môžu chýbať.Ja používam tieto LED HRANOLOVÝ PANEL 20W, 60 CM, (2400LM), SAMSUNG CHIP a to sú svetlá do interieru takže to spektrum je komplet.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2022 14:24 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Joe
Ano mají sice malá poupata, ale nic s toho není to je klasika. Něco jim v tom brání může to být důsledek křížení nebo by možná vykvetli až v emerzní formě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2022 14:02 Muž Joe [9] Re: vaclav
Fotka k příspěvku Dakujem,

tie svoly vyzerali ako keby chceli kvitnut. V kazdom uzle sa tvorilo nieco podobne kvetnym pukom.
Namiesto toho aby to rozkvitlo, vyrastli tam listky a nakoniec cela ruzica mladeho echinodru.

Myslel som, ze je nejaky trik ako to donutit rozkvitnut namiesto toho, aby sa tvorili mlade rastliny s ktorymi bude teraz ostara. Ten Hot pepper je obor, mat ich viac je zhola nemozne.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.02.2022 13:26 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Joe
Fotka k příspěvku Echinodory nekvetou všechny i v přírodě je to většinou jen v období sucha a v emerzu. Tohle jsou kříženci a už se mě mockrát stalo že pod vodou některé rostliny nekvetou nebo dokonce ani nevyhání okvětní stvol. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2022 11:02 Muž Joe [9] – echinodorus hot pepper
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku nevie niekto ako donutit echinac kvitnut? mam 3 stvoly, dva z nich som nechal vyjst nad hladinu, kvety sa ale nekonali. Namiesto toho mam cca 10 kusov mladych. Ked sa zacali tvorit nove ruzice, naspat som to zasunul pod hladinu a zacali pustat korene. Zial kvet ziadny. Este mam posledny pokus s tretim slahunom, ktory sa uz tiez tlaci nad hladinu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2022 13:34 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: BBchory
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak amazonikus to není zřejmě subalatus nebo něco podobného. Bohužel tě musím zklamat hladinové a emerzní listy můžeš řezat dá se rostlina trochu povytáhnout nebo dokonce vytrhnout a zkrátit kořeny ale za chvíli to bude to samé tenhle druh echinodorů to bude dělat stále. Sežeň si něco menšího viz moje odpověď níže. Abys měla představu, jak velká je to rostlina. :-)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2022 11:51 Žena BBchory [851] – emerzní listy
Ahoj,
je pravda, že když echinodorus vyhodí emerzní listy, tak mu všechny submerzní uhnijou, a pokud chci, aby zůstal pod vodou, musím mu ty emerzní šmikat? Mám v akvárku Na větvi asi amazonicus, a dělá emerzní listy, je mi jich líto, jsou hezké, zdravé, ale zase akvárko má kryt, takže moc prostoru nemají a pálí se o světla. Co byste radili, šmikat nebo nešmikat?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2022 20:08 Žena zelwa02 [188] Re: Brodys
No jo,to je moc... Já se právě kvůli rozdílným informacím ptala zkušenějších...
Z malých se mi libil ještě leopard, ale ten nevim jestli dozadu neni zas moc malý hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2022 20:05 Brodys Re: zelwa02
Red flame a hot pepper jsem měl a jsou to pak obři. Je to prostě dominanta, listy k hladině 50 cm a do stran zabral taky tak 30-40 cm...... Samozřejmě se dají stříhat,ale to je pořád ????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2022 19:57 Žena zelwa02 [188] Re: vaclav
Ono právě, že to byl vybraný jako menší, protože prodejce tam ma psani,ze dospělá rostlina ma 20-30 cm coz by bylo dozadu presne super...
Máte nějaký nápad, který druh je menší?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2022 19:45 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelwa02
Určitě ne více kusů vyber si něco menšího to, co chceš je sázka do loterie, protože co prodejce to něco jiného. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2022 17:31 Žena zelwa02 [188] – Echinodorus 'Red flame'
Fotka k příspěvku Dobrý den, nejsem spokojená se zadním pravým rohem svého akvária (za dekorací mostku) a tak nějak jsem se rozhodla (snad už konečně), že bych tam ráda dala nějaký echinodorus možná i více růžic. Předvybraný mám echinodorus 'red flame' rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_red_flame
Ale zdejší atlas a e-shop uvádějí dosti rozdílnou velikost dospělé rostliny a bojím se, aby ve výsledku nebyla rosltinka příliš velká na mé akvárko. Máte někdo zkušenosti jak moc se dorůstá? Případně i kolik rostlin pořídit? A pokud by nebyl vhodny,tak jaký bych měla vybrat? Raději bych nějaké větší listy s kratším stonkem.
Děkuji za odpovědi
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2021 11:23 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Gazva
Rostliny s dostatečně velkými kořeny (min 5 cm) lze odtrhnout nebo i odstřihnout a rovnou zasadit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2021 10:19 Gazva Re: vaclav
Keď sa takýto pekný šlahúň (ako na fotke) odstrihne, môže sa rovno zasadiť, alebo je nutné mu ostrihať ešte korene?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.07.2021 13:32 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Dinecek
Fotka k příspěvku Takhle je to špatně šlahoun dej pod vodu, aby rostliny měly submerzní listy. Emerzní se budou hůře přizpůsobovat, protože jsou ze šlahounu malé a pod vodou si budou muset projít přechodem, a to nemusí dopadnout dobře. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2021 12:16 Žena Dinecek [205] – Echinodorus - šlahoun a malé rostlinky nad hladinou
Ahoj, prosím, poradili byste mi ohledně malých rostlinek u Echinodorus uruguayensis? Vyrostl šlahoun a na něm jsou krásné malé echináčky - nad vodou. Chápu to podle příspěvků zde správně, že tyhle rostlinky lze zasadit do akvária a ony by se měly chytnout? Píše se zde, že se nemá pospíchat s odstřihnutím šlahounu. Rostlinky nemají kořínky, ale už jsou cca 8-10 cm veliké. Jak nejlépe postupovat, aby se mi chytly pod hladinou? Moc děkuji za rady ahoj !

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2021 16:00 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Vedoucí
Kořeny by neměly být vidět a zkracuji je na 10-15cm podle velikosti. :-)
www.youtube.com/…
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2021 15:40 Muž Vedoucí [46] – přesazení echinodoru
Ahoj,
musím v rámci akvárka přesadit Echinodorus Hot Pepper. Napadlo mne, jak vlastně hluboko ho mám dát - má koukat ze substrátu začátek kořenů, nebo má být růžice do substrátu trochu zahrabaná, nebo to má být přesně na hraně?
Předpokládám, že při přesazení kořeny před zasazením sestřihnu, abych podpořil růst nových...
Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2021 13:11 danielka841 – Rastliny
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte viete mi poradiť co chyba Echinodorus latifolius a aj Hygrophila corymbosa obidve mi odchádzajú:(
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2020 20:51 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Že by návrat pod hladinu?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, nejspíš je to naprostá šílenost, ale vypadá to na fakt. Můj velký Echinodorus se asi chce vrátit zpátky do submerzu.
Měla jsem za to, že jakmile jednou vyjde nad hladinu, je to natrvalo, ale vypadá to tak, že se cirka po 10 emerzních listech Echinodorus rozhodl, že už ho to nad hladinou nebaví a začal znovu vytvářet submerzní listy coze

Co tedy mám za druh když vyšel do emerzu jen na nějakou dobu?

Foto 1: Emerzní listy vypadají uboze kvůli nedostatku vlhkosti
Foto 2: Tento list už nad hladinu nevyšel, ale položil se na ni
Foto 3: Nejmladší list už ani neuvažuje o emerzu a rozvinul se blízko dna
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.09.2020 14:38 Muž RAP [1549] Re: zelenakapusta
Pokud nezasáhneš, je to trvalý stav. Podvodní listy postupně odumřou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2020 12:21 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Emerzní růst
Ahoj všem, asi hloupá otázka, ale i tak ji položím.
Když už nějaký Echinodorus vyjde do emerzu, je to záležitost sezónní - jako u Sagittarie platyphylla - nebo se jedná už o trvalý přechod do takového růstu?
A pokud se jedná o trvalý stav, co se pak stane s dosud submerzními listy? Postupně odumřou nebo budou i nadále existovat společně s emerzními?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2020 08:40 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
Fotka k příspěvku Chtělo by to lepší fotky mohutných echináčů je spousta. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2020 07:53 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: vaclav
Nooo, tak to jsem zvědavá, co to vlastně mám. Koupila jsem tu rostlinu právě pod názvem E. subalatus a je to jednoznačně nejmohutnější Echinodorus, který jsem kdy měla. Proto jsem nepochybovala nad správností názvu, tedy vzhledem k impozantním rozměrům uvedeným v atlasu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   19.08.2020 20:53 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak to subulatus nebude protože ten se dere k hladině a nad ní opravdu rychle. :-)
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 34 35

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 41526x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5363-echinodorus-pestovani?od=51