Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Echinodorus - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránku 28 Přejít na další stránku   1  
Echinodorus - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2010 10:40 Muž Farrael [28] - Živorodky – Echinodory a Sagittarie
Tak vzhledem, že jsem to tu nenašel pomocí vyhledávače, ani strýčka googla, tak se ptám zda jdou k sobě. Mám na mysli kterékoliv větší až střední Echinodory a Sagittarii subulatu sp. pusillu. K tomu bude na větvích Jávský mech, ale to je už druhotná věc :-) Mě zajímají primárně tyhle dvě. Chci totiž vytvořit ze sagittky koberec a echináče budou jako solitery. Jinak jestli ne, tak náhradu za sagittku co má podobné vlastnosti. Tzn. hezky vypadá, neroste to metr a roste poměrně rychle a bezproblémově :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2010 13:17 Muž HATED [25] - Cichlidy – Re: arnošt
ja som v akva rastliny nikdy nemal a a ak som mal mali o rychlo za sebou teraz som kupil vetsie akva tak inprovizujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2010 13:09 Muž arnošt [37] - Rostliny
naprosto ukázkový případ - takováhle věc by informovaného akvaristu neměla překvapit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2010 13:08 Muž HATED [25] - Cichlidy – Re: ustavprochore
jj presne tak
a tie velke zltnu a slabnu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2010 12:49 Žena ustavprochore [567] – Re: HATED
Bude. :) Ty nové listy rostoucí ze středu jsou v pohodě, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2010 12:39 Muž HATED [25] - Cichlidy – Re: ustavprochore
as tak vela informacii tam zas neni nho neviem ci to bude ty ze mena listy hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2010 12:32 Žena ustavprochore [567] – Re: HATED
Nedostatek informací na straně kupujícího. :)
rybicky.net/rady/clanek/136
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2010 11:51 Muž HATED [25] - Cichlidy – Echinodorus argentinensis- =žltnú mi listy
mam taky problem kupil som si asi pred 3 tyzdnami Echinodorus argentinensis po tyzdni sa ujal zacali rast nove listy ale tie velke zacali pomali zltnut a ked sa ich dotknem su take meksie a tensie coho je to nedostatok CO2 mam ,,burcak"

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 19:01 lockay – Re: vaclav
dik za radu, tak este pockam :o)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2010 17:44 Usine – Re: lockay
Počkej až bude mít rostlina aspoň 10-15 cm a pak ji odřízni a přesaď. Čím je větší tím pak lépe roste.
:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 15:42 Muž čichavec [0] - Živorodky
tak to jo echinodorus mam asi týden v akva a daří se mu hezky za ten týden mi udělal dva nové lístky a to mam v akva docela slabé osvětlení ale je škoda že nevým který echinodorus to je nebyla u něj cedulka asi sem dam foto až ho nafotim hop ano ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 15:40 lockay
Ja sem vcera protrhaval Echinodory ( zniceny od anciku - vyhodil sem 80 listu prozranych durch ) a nasel sem jak od korenu vyrusta nova rostlina - maly trs asi s 4 listy
da se to bez problemu odlomit a nechat rozrust samostatne nebo to jeste nechat rust u 'matky' ? listy maji cca 8cm na delku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 15:18 Inkognito – Re: čichavec
Nemusí to být mateční rostlina, která se pod tímto "jménem" prodává, ale musí být dostatečně vzrostlá. Chce to čas a dobré podmínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 15:17 Muž čichavec [0] - Živorodky – echinodorus
aby my echinodorus vyhnal šlahouny a na nich vyrostli nové rostlinky tak to musí být mateční rostlina? díky za odpovědi. hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 17:55 Muž Horác [3942] – Re: Gilly
palo se ptal na ulomený květní stonek ... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 14:21 Gilly
nestrihaj, nechaj vyrast, u mojho argenticana mala kvetna stonka asi meter, kopec kvetov na nej bolo,skoda strihat, mal som asi 10 malych argentincanov emerznych, ked dokvitol
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 13:08 Muž venca21 [-1] - Cichlidy – Re: palo
měl jsem to taky nad vodou

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2010 18:46 Muž Hanzi [15] – Re: achyles73
Já jsem vždy počkal,až pustí trochu kořínky a pak jak to bylo i s šlahounem přitížil ke dnu,kde to zakořenilo a až se to rozrostlo tak jsem to rozsadil.Můj postup :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2010 18:45 Muž achyles73 [12] - Živorodky – Re: vaclav
Díky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2010 18:43 Usine – Re: achyles73
Fotka k příspěvku Strč je pod vodu jinak porostou emerzní a to není dobře. Mělo by to vypadat asi takhle, ale i na obrázku má rostlina dost času na utrhnutí.
:-)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2010 18:34 Muž achyles73 [12] - Živorodky
Ten samý echinodor mi vypustil šlahoun nebo květ nad hladinu a teď tam jsou malé rostlinky, ale bez kořenu. Zasadit nebo počkat nebo... ? Mrkněte do mojích fotek, teda pokud se vám chce ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2010 17:27 Usine – Re: Jrk
Ta rostlina roste z oddenku. Když jsi ho přesazoval měl jsi ho uříznout. Pokud ho nechceš mít ještě mohutnější, tak vem prostě ostrý nůž a podle rostliny směrem ke dnu novou rostlinu odřízni a vytrhni. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2010 00:27 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod – Re: fazola
Ja som z rovnakeho dovodu zacal davat ancistrusom tiez tie sera Wels-Chips. Davam toho v noci tak 1ks na 3cm, a 2-3ks na 7cm ancistrusa. Plus raz za tyzden im tam hodim mrazeny hrasok, sekany spenat alebo salat (aj ked ho zozeru az po 3-4 dnoch, ked zmakne). A odvtedy mi poskodia uz iba 1-2 listy na niektorom echinodore za mesiac :-) Aj ked z toho podozieram skor vecne nenazrate mrenky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2010 22:39 Muž Jrk [143] – Nová rostlinka - odnož
Fotka k příspěvku Źádám o radu:

Můj majestátný cca 45 cm vysoký Echinodorus bleherae se po přesazení rozhodl, že vypustí novou rostlinku - odnož. Ta má asi 5 listů cca 15 cm velkých. Co bude pro velkou rostlinu lepší?

A) Nechat novou rostliku růst dál
B) Novou rostlinku odstranit

Za odpovědi předem děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.12.2009 22:36 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Jrk
...Dalo by se možná polemizovat na téma "Staré listy oslabují rostlinku"...
Já bych staré (i emerzní) listy viděl spíš jako jakousi "zásobárnu" živin. Samozřejmě těch v rostlině pohyblivých, které kytky dokážou v případě potřeby znovu využít. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.12.2009 14:51 Muž Jrk [143] – Re: Bodlak
Pokud list nežloutl, neděravěl, zkrátka vypadal k světu, tak jsem jej nechal i když byl emerzní. Až teprve když byl škaredý, děravý na oko se rozpadající, takjsem jej "odloupl" od listové růžice.

Takže, jestli jsou staré emerzní listy pěkné, nechal bych jim čas až zestárnou a rostlina je nebude potřebovat - začnou se rozpadat, však uvidíš sám, že ten list už asi na nic pro rostliku není. Ono se potom i daleko lépe odlupují - jsou takové měkké. Nebo jestli máš dostatek okružáků, tak ti Ti dají předem vědět, kterému listu se nedaří - na zdravý list nemají zuby, ale na starý, měkký, rozpadající se ano - do to se pustí...

Dalo by se možná polemizovat na téma "Staré listy oslabují rostlinku", ale toto přenechám zkušenějším. Já si emerzní listy udržoval do doby, pokud byly funkční ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2009 14:22 Muž Bodlak [21]
takze hold budu cekat :-) snad se to rozjede....ty listy o kterych vim ze jsou stare mohu otrhat vsecky i kdyz jeste nezloutnou???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.12.2009 14:22 Muž Bodlak [21]
takze hold budu cekat :-) snad se to rozjede....ty listy o kterych vim ze jsou stare mohu otrhat vsecky i kdyz jeste nezloutnou???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.12.2009 04:56 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod – Re: Bodlak
Mne napriklad E.b. prelistovavali asi 3 mesiace...a minule som po 5 mesiacoch nasiel este jeden maly skryty zlty emerzny list :) Takze kludne si pockaj, pri takom osvetleni pisali aj ostatni, ze to trvalo tak 2-3 mesiace ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   30.12.2009 04:55 Muž Jrk [143] – Re: Jrk - shrnutí
Jen to vše pro přehlednost shrnu (do jednoho příspěvku se mi to nevešlo):

- Pokud nebude mít dostatek světla, tak nevyroste.
- Pokud nebude mít dostatek NO3, tak taky nevyroste.
- Nevím, jestli je nutné přihnojování pomocí CO2, jen kvůli zdárnému růstu této rostliny - to asi záleží na individuálních podmínkách konkrétního akvária.
- Nové listy vyrůstají od středu listové růžice, po okrajích jsou listy nejstarší (tyto odstraňuji po jejich odumírání "odloupnutím" celého listu od listové růžice.
- Submerzní listy mi připadají zašpičatělejší oproti listům emerzním.
- Tyto rostlinky nesázet v trsu ale jednotlivě (díky Horáci ahoj )
- Ve dně mám Florapol (JBL) www.akvarista.cz/… ale myslím, že stejnou službu může udělat i Die 7 Kugeln (JBL) www.akvarista.cz/…

Tak tolik shrnutí ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   30.12.2009 04:39 Muž Jrk [143] – Re: Bodlak
Přidám několik zkušeností s touto rostlinkou:

- Zasadil jsem ji do 24l akva s osvětlením 9 W a rostlinka rostla velice pomalu, nové subemerzní listy nedosahovaly větší délky než 20 cm a byla taková vytáhlá se světle zelenými listy. Nové listy rašily od středu rostlinky (tvoří listovou růžici). Tak tam rostla cca 3 měsíce.

- Poté jsem ji přesadil do větší 63 l nádrže s osvětlením 60 W a dodáváním CO2 v dostatečné míře. Při přesazování jsem si všiml, že rostlina měla bohatý kořenový systém s neuhnívajícími, krásnými bílími kořínky - s toho jsem usuzoval, že rostla dobře. Rostlinka tvořila nové subemerzní listy, stále světle zelené, vytáhlé. Bylo mi podivné, že mám v akva neměřitelné NO3. No relativě dobře osvětlená nádrž, dostatečně osázená, s relativně velkým podílem plovoucích rostlin Riccia fluitans rybicky.net/atlasrostlin/riccia_fluitans a Lemna minor rybicky.net/atlasrostlin/lemna_minor (mají velkou relativně velkou spotřebu NO3 - časopis Akvárium č.1 strana 14 - 18 klub.akva.sk/…) spolu s dostatkem CO2 - NO3 se stalo limitujícím prvkem v růstu rostlin.

- Na základě rad a pomoci kamarádů, zejména Sida ahoj , jsem začal s přihnojováním pomocí KNO3 a to v množství 1 mg/l denně. No a výsledek byl viditelný do měsíce. Krásné, tmavě zelené listy dlouhé až 45 cm. Po dalších asi 3 měsících jsem ve své garsonce byl nucen zrušit skříň, abych mohl nastěhovat nové 200 l akva, do kterého jsem mohl tento Echinodor přesadit (měl krásně vivinutý kořenový systém listy 45 cm, kořeny 45 cm - to byl horor) hmm V tomto zabírá cca 1/4 prostoru nádrže coze Nebylo mi jasné, jak se mohl do té 63ky vejít ne

- Když se klikne na tento odkaz rybicky.net/nadrze/7260… , tak ze začátku prezentace by mělo jít vidět, jak Echinodor rostl. Z počátku bylo v akva těchto rostlin 5 ks, ke konci už jen 1 ks (ostatní rozdány) a nakonec byl přesazen. Fotografie jsou cca po měsíci.

- Nyní jej více jak měsíc zasazen ve své 200 l nádrži, KNO3 nepřidávám, protože mám NO3 měřitelné, s osvětlením 6 x 18 W (108 W; 0,54 W/l) a nové listy jsou stejně velké jako staré (s toho dedukuji, že na dobrý růst této rostlinky nemělo přidávání draslíku K, vliv), ale mají lehce červené žilkování - toto je způsobeno pravděpodobně buď přidáváním Fe-DTPA, nebo relativně dobrým osvětlením anebo a to je nejpravděpodobnější - úplně vším dohromady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.12.2009 23:01 Usine – Re: Bodlak
Za pět týdnů by ti měly už narůst část nových listů. Jsou užší a protáhlejší než ty původní. U mě třeba k žloutnutí starých listů nedochází, jen je prostě ostříhám když narostou nové submerzní. Jestli se ti ale rostlina nehýbá už 5 týdnů tak je to docela podezřelé. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2009 22:46 Muž Bodlak [21] – Echinodorus bleherae emersni x submersni
Zdravim, prosim o radu, mam akva priblizne 5 tydnu...rostlinky se vesmes vsecky pekne rozjely:-) az na zminovany echin. bleherae...chci se zeptat jak dlouho trva prechod na submerzni formu? tato rostlinka je ud pocatku porad stejne velka!!!a vypada temer taky porad stejne..ani umirani starych listu neni nijak drasticke...proste je to nejak moc pomale je to v poradku???rad bych aby ta dominanta konecne sla videt:-) jde to nejak uspisit???treba odstrihavani starych listu???navic si nejsem uplne jisty jak vypadaji ty nove,takze ani nevim jestli se nove tvori,protoze jak rikam rostlina mi pripada 5 tydnu stejna!!!dik za info a rady... :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2009 15:24 Žena bluedream [245]
Nejdřív otestuji ten echinodorus.
Hornbach mám trochu z ruky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2009 13:43 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: bluedream
Když červenou Ludwigii, která zvládne "střední" intenzitu osvětlení, tak palustris rot.
"Vyrábí" ji fa. Dennerle, k dostání (občas nebo na objednávku, je-li v "sezóně") v Hornbachu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2009 11:16 Muž Diego [72] – Re: bluedream
Do tvého akva by taky nebyl problém dát ludwigii repens,já to stejného objemu svítím stejně a je krásně červená.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2009 22:52 Žena bluedream [245] – Re: Sid
Že by? Díky za typ, podívám se po něm :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2009 22:39 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: bluedream
Být vámi, tak to zkusím. :-)
Začal bych shánět Echinodorus Mercedes... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2009 22:33 Žena bluedream [245] – Re: vaclav
Aha, takže do barevných kytek se nemá cenu pouštět. No neva, hlavně když to zaroste :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2009 21:58 Usine – Re: bluedream
Nenech se zmást výpočtem w/l Do podobného objemu vody co ty svítím skoro dvakrát tolik než ty + CO2.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2009 21:43 Žena bluedream [245] – Re: vaclav
Taky by mě zajímalo to kouzlo, jak ukecat barevné rostlinky, aby pod mizerným osvětlením byly tak krásně barevné, mě se to nikdy nepovedlo :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2009 21:38 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: vaclav
To rád čtu! :-) Kamarád ji po mně chce a mně jí bylo líto dát mu ji do 240 lt akva s pouze 3x 30W... :)
Asi to zkusíme. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2009 21:28 Muž Bubi200 [19]
Ahoj, ja som zacal pridavat CO2, a tiez sa zacali krutit. Neviem, mozno je to znak toho ze rastie, lebo fakt dost podrastol. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2009 21:25 Usine – Re: Sid
Občas se tomu také divím, ale je to ona a docela roste.(potmě) smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2009 21:14 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: vaclav
Koukám - pěkná "splendida"! palec (Teda - pokud je to "splendida"... :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2009 20:22 Usine – Re: ondrasheq
Fotka k příspěvku Zvlněné okraje jsou normální. Pokud se ti listy nedeformují že jsou zničené, tak bych si toho zas až tak nevšímal. Fotografie by ale byla lepší. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2009 19:37 Muž ondrasheq [10] – Echinodorus 'Beauty Red' - kroucení listů
Ahojte,
rostlince viz subj. se po 14 dnech po koupi a umístění do akvárka začaly kroutit listy. Je zajímavé, že to dělají jen ty červené. Nejdříve se po okrajích kroutí a poté se vyloženě otočí směrem ven. Zelené listy jsou ok. Může to být nedostatkem světla? Než dodělám kryt totiž provizorně nasvicuju akvárko (54l) stolní lampičku se stínítkem, 20W úsporka. Mám za to, že často červenání listů (to žádoucí) souvisí s dostatečným osvětlením.
U jiné rostlinky bych to asi tolik neřešil, ale tahle var. Echinodoru je vážně nádherná a nerad bych ji zahubil.
Díky za reakce, Ondra

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2009 19:11 Muž Dixon [13] - Sumci – Re: vaclav
aha,to som chcel vediet,díky :-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2009 18:54 Usine – Re: Dixon
Každý echinodor tvoří okvětní stol jinak. Některé kvetou neustále , jiné jen na jaře, nebo v létě a u některých se ho nedočkáš nikdy. V každém případě je to známka že se mu daří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2009 15:59 Muž Dixon [13] - Sumci – Re: Romy
díky ;-) :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [28] ...... 34 35

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 41689x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5363-echinodorus-pestovani?od=1351