Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Echinodorus - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Echinodorus - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2023 14:30 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rovano
Sháněj něco menšího a barevnějšího. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2023 14:25 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: vaclav
Já vím. A nejenom Echináčů. :-D Stále se však nemohu odhodlat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2023 01:35 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rovano
I na můj vkus echináčového sběratele jich tam máš moc a všechno to jsou časem velké rostlin. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2023 17:52 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: vaclav
Děje se to jen u tohoto jednoho. Je tu jediný svého druhu. Ale zlepšilo se to.
Nevím ale už, co je zač. Třeba časem vyroste a půjde identifikovat z kupy těch, které jsem původně kupoval.
Jestli jsem se mu díval na kořeny, to už ani nevím. Ach ta paměť. Zkusím zase při další údržbě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2023 14:23 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rovano
Těch echináčů tam máš více a když se to neděje u všech ale jen u jednoho tak to nebude žádným nedostatkem prvků ve vodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2023 17:47 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: vaclav
Fotka k příspěvku Udělal jsem lepší foto.
Ale platí to, co jsi mi již psal, Václave.
Předtím neměl ještě ty díry.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.11.2023 15:30 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rovano
Něco se mu nelíbí, pokud tam tedy nemáš nějakého škodiče. Já bych ho vytrhl a podíval se mu na kořeny, odstranit oddenek a mrtvé kořeny zkrátit a nechat jen ty pod rostlinou. Měly by být krásně bílé. Pokud nejsou tak odkalit místo kam ho zasadíš a klidně dočista. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2023 14:29 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: Freedlo
Já to asi napsal blbě. Myslím ten zelený s užšími listy. Je to jen jeden kus takový.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2023 14:18 Muž Freedlo [177] Re: Rovano
Ahoj
Trosku mi to pripomina ten, co mam v 60ce. Je dost do cervena teda, ale mam tam i zelene listy s takovymi mapami

rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_red_flame



Pokud ovsem vis, co je to za nazev, tak se dost mozna pletu: )

Dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2023 14:11 Muž Rovano [228] - Rostliny
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, myslíte že tomu Echinodoru něco chybělo nebo je to normální ta barva některých listů? Ty žluté mapy/jakoby žíhání?
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   05.10.2023 12:04 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Beastie
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Je to rostlina krátkého dne, při delší době svícení, vyrůstá z akvária. Bohužel je to boj vytrhnout, zkrátit kořeny ostříhat všechny hladinové listy ale za čas to udělá znovu. Tak bych ho radši někomu daroval a koupil něco menšího. Takhle to dopadne z podobnými většinou přírodními Echinodory. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2023 09:02 Žena Beastie [314]
Zdravím. Skoro rok mám echinodorus argentinský. Nazačátku to byla taková hezká rostlinka, vedle mého bleheráče sice vyrážel vyší šlahouny, ale jinak normálně listy u země. Postupem času nemá ani jeden list v akva, všechny mi vylezly nad hladinu, a to mám akva 60cm.
Mám to vyndat a vyhodit (vyměnit) nebo je šance, že když to zastřihnu, bude to růst menší? chápu, že na něj asi moc svítím, ale...
Budu předělávat akva, mám tam moc řasy, moc bordel ,tak přemýšlím, jestli vyhodit nebo zachránit
rybicky.net/fotogalerie.php… = takhle vypadal ještě v červenci, td už jsou všechny listy venku a přitom po zasazení rybicky.net/fotogalerie.php… vlevo za anubiasem vzadu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2023 13:52 Muž Appma [48] Re: vaclav
Chápem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.04.2023 13:23 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Appma
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Echinodory vytvářejí oddenek (jak odrůstají listy) a ten může být poměrně dlouhý. U některých odrůd se tvoří nové rostliny okolo té hlavní u jiných na oddenku a některých až po jeho oddělení od hlavní rostliny. Dost často konec oddenku začne zahnívat což pak rostlině moc neprospívá a začne stagnovat. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2023 11:50 Muž Appma [48] Re: Rybar
Fotka k příspěvku Parada.
Akurát teraz som zbadal niečo aspoň pre mňa vláštne. Pôvodne som enchidora mal zasadené na mieste, kde je označený červený oval. Odvtedy mi ale pôvodná rastlinka vyplazila asi 25cm ku čelnému sklu. Taraz na mieste zasadenia vyrástla nová rastlinka :-) (označený ovalom)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2023 11:18 Muž Appma [48] Re: RAP
Tam som to už čítal, len že vraj u tejto rastlinke nie je až tak jednoduché ????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2023 10:30 Muž RAP [1546] Re: Appma
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2023 10:30 Muž Rybar [-29] Re: Appma
Fotka k příspěvku Mělo by to tak být . Ty samé echinodorusy jsem koupil před měsícem a na všech výhonech mám nové rostliny . Tak že místo 3 jich bude asi dvakrát tolik .
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.04.2023 09:49 Muž Appma [48] – echinodorus amazonicus
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím!
Po piatich rokoch mi vykvetol echinodorus amazonicus. Keď ten výhonok ponorím pod vodu čo som už aj urobil, tak dostanem nové rastlinky ako u niektorých iných druhov? Ďakujem.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.02.2023 18:30 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Krepec
Kořeny vypadají dobře. Holt někdy se Echinodorus zabrzdí a stagnuje. Obvykle pomůže intenzivnější světlo a přihnojení pod něj do substrátu. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2023 17:54 Muž Krepec [46] Re: Krepec
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak jsem ho vyndal. Tak hoďte oko. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2023 16:21 Muž Lojza007 [1175] Re: Krepec
To se blbě radí, mně rostou a daří se jim. Zkusil bych nějaký míň náročný, jestli se nechytí. Ideálně zkusit od někoho. Můžu ti nabídnout Witin, pořád mně výhonkuje a taky Vesuvis. U Vesuvis je v atlase uvedena vysoká náročnost a přitom se mu daří v nádrži, kam dávám minimum živin, žádný CO2 a je tam jenom dost světla. Ale to není dominanta, spíš takový plevel, který se pořád rozšiřuje dál a dál. Pokud se bude dařit Witinu, tak dokáže udělat růžici okolo 40cm, možná i větší. Pokud budeš mít ve vodě dost železa, začnou mu červenat listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2023 14:01 Muž Krepec [46] Re: Lojza007
Taky mě občas napadají tyto myšlenky :-) chtěl jsem mu dát jenom šanci :-) a šel bys do nějakého jiného druhu Echináče nebo úplně něco jiného. Chtěl bych tam mít nějakou velkou rostlinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2023 13:33 Muž Lojza007 [1175] Re: Krepec
Někdy je to prostě tak, že se některým rostlinám nedaří nebo se jim přestane dařit. Pak je lepší jít do něčeho jinýho, než s tím nějak dlouhodobě marně bojovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2023 12:15 Muž Krepec [46] Re: Rovano
Dík za poznatky a rady. Odpoledne ho zkusím ještě vyndat a dodám fotku. Uvidím no, co s ním půjde udělat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2023 10:27 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: Krepec
Fotka k příspěvku Ty fialové Echidodorusy nejsou fialové. Myslel jsme tyto. Měly asi 2-3 lístky a nerostly a najednou za měsíc udělaly několik nových.
Tak to dno bych vyměnil za jemnější. Máš v tom jílový kuličky, padá tam žrádlo a tak, kdo ví, co tam bude kde jak bude chemicky pracovat.
A vodu bych měnil častěji. Začal bych po týdnu, abys viděl změny, zda nepomůže toto.
A osobně pokud se s tím nechceš teď dělat, tak bych vodu v tom akvárku resetl. Vyměnil bych min. polovinu vody. A potom začal měnit častěji než 1x měsíčně.

Ten echináč na ctěné fotce vypadá jako by jen ležel rhizomem na dně a neměl ani kořeny.
A na fotce z 3.1.2023 rybicky.net/fotogalerie.php…
je zasazený moc hluboko.
To nevím jestli tento stav už rozchodí.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2023 07:22 Muž Krepec [46] Re: Rovano
no taky jsem přemýšlel nad tím, že vyčistím komplet akva včetně dna, ale není zatím moc čas, ale možná to budu muset zkusit no. :-) na souboj druhů, to nevím. Kolem jsou nějaký Cryptocoryny, Anubiasy a Crinum. jako fakt nechápu no, páč fakt vyrazí skoro každý týden nový list, krásnej červenej. Jakmile má 5-6cm, začne hnědnout po obvodu a pak tam mám takový pahýly, viz foto. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2023 00:04 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: Krepec
Mně začaly růst Echináče druh do fialova až poté, co jsem prokypřil dno a vyměnil veškerou vodu. Těžko říct, co jim chybělo, když jejich bratři rostly. Stagnovaly přes půl roku. Teď rostou až se jich začínám bát bez CO2 dohnojování v tvrdé vodě. Měl bych jim dát i NPK do písku, ale radši snad ani ne.
Osobně to tipuju na nevhodné složení přechozí vody,CO2 s N nebo nějaký souboj rostlinných druhů.
Pak tam mám takové žebráky, co jsem našel růst pod velkýma, jiný druh. Jsou děravý, tak uvidím, co s něma bude.
Každopádně ale to takto mám krátce, abych to nějak zhodnotil, zda je to trvalejší řešení.
Ještě mě napadlo, jestli je nemáš zasazené moc hluboko. R§žice musí být nad pískem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2023 23:25 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Krepec
Když ti dobře rostl předtím musí růst i teď. Podívej se jestli máš dost dusíku ve vodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.02.2023 22:42 Muž Lojza007 [1175] Re: Krepec
Osobně si myslím, že toho světla je málo, já teď v zimě svítím přes 10 hodin.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2023 22:13 Muž Krepec [46] Re: vaclav
Kořeny mi přijdou v pohodě: světlé, dlouhé. Ale zkusím vynechat to CO a uvidím no.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2023 22:11 Muž Krepec [46] Re: Lojza007
U nás je voda docela tvrdá. Umístění je ve středu akvária, a přírodní světlo jde ze dvou stran, svícení probíhá většinou až odpoledne cca od 16hod do 22:00.
Edit: Zapomněl jsem, údajně by to měl být Red Flame.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2023 21:47 Muž Lojza007 [1175] Re: Krepec
Nevím, co to je za druh, ale mám dva druhy a oběma se daří především na silným světlu. Jakmile mají i dost hnojiva a CO2, tak rostou jak divý. Jeden druh (vesuvis) mám i v nádržce, kde moc nehnojím, není tam CO2 a jenom rozumně svítím a taky se mu dobře daří, jenom roste pomaleji.
Ale mám skoro měkkou vodu, to by mohl být taky ten důvod, proč se jim tak u mně líbí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2023 20:56 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Krepec
Tak určitě není starý a dej si pozor na to tekuté CO2 je to vlastně zředěná desinfekce podobná savu dost může poškozovat rostliny. Moc uhlíku z toho není. Echináče jsou dost nenáročné rostliny a asi bych ho vytrhl podíval se na kořeny a zasadil mimo tu hnojící kouli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2023 18:22 Muž Krepec [46] – Rozpad listů
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím,
prosím o radu. Mám Echináče, viz foto. Sdědil jsem ho třeba a měl třeba 20cm listy. Poslední dobou opadaly, nové vyrazí ale začnou se rozpadat viz foto. U kořenů máme zahrabanou JBL hnojivo kouli. A jinak hnojím Flourishem, občas přidám železo nebo kapalné CO na přilepšenou. Je možné že už je "starý " a nechce se mu už růst nebo čím ho znovu nastartovat? Děkuji za pěstitelské rady.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2022 15:12 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lojza007
Fotka k příspěvku :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2022 12:50 Muž Sha [500] Re: Lojza007
Čím větší budou, tím lépe. Kořeny aspoň 5-8cm dlouhé. Uvidíte, že je to vlastně hotová rostlina. Šlahoun uštípnout.
Edit: Tedy pokud nechcete emerz. Pak se řiďte návodem od afc1886 . To je profík! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2022 12:35 Muž Lojza007 [1175]
Echinodorus mně vyhnal výhonek k hladině a rostou na něm na dvou místech nový růžice. Kdy je můžu zasadit? A co s tím výhonkem? Mám ho nechat růst dál a znovu nasadí nebo ho uštípnout někde dole?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2022 10:47 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: BBchory
Tak Harbich je sice nízký ale to co nemá na výšku to má na šířku to druhé neznám a poslední Ocelot je ohromná rostlina. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2022 21:22 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: BBchory
Ahoj, Echinodorus cordifolius 'Schlueteri' mám ve své 30L nádrži bez CO² a je v pohodě v přiměřené velikosti. Záleží, kolik mu dáš světla a živin ke kořenům... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2022 21:12 Žena BBchory [851] – volba echináče
Ahoj,
hodlám v 50l akváriu 2Rybičky vyměnit valisnerie za nějaké menší echinodory. V nabídce Invitalu je teď několik, o kterých atlas tvrdí, že nebudou moc velké, tak z nich chci tak dva vybrat. Mohu vás poprosit, jestli byste mi na základě vlastních zkušeností mohli říct, jestli se některý z těch echináčů do takhle malého akvária hodí, nebo naopak nehodí (třeba že bude moc velký, má nějaké extra nároky, není to začátečnická rostlina co vydrží všechno atp.) 2Rybičky jsou bezfiltrační, CO2 taky nevedu a s hnojením to nepřeháním.
Tohle je tedy ta nabídka: Harbich, Fancy twist, Schluteri, Leopard, Tropica, Ocelot green
Díky!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.10.2022 20:20 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DH
Když se nerozpadají a není na nich příliš řasy tak je odstraňovat nemusíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2022 12:17 Muž DH [335]
Ahoj
Je nutné u echinodorů odstraňovat staré listy na obvodu růžice? Když pomineme estetické hledisko, má ponechání starých listů nějaký negativní vliv na růst a stav rostliny?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2022 19:43 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Zazimování
Ahoj všem,

tak nějak mě začíná tlačit problém zazimování Echinodorů, které mi emerzně rostou ve venkovní nádrži.
Bude vůbec možné je na chladné období vyndat a "přesadit" do kbelíku? Mohou něco takového zvládnout?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2022 17:28 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Lojza007
Lojza007 napsal: Já bych začal tím, že bych vybíral podle nabídky eshopů...V eshopech obvykle píšou i rozměry, náročnost pěstování... Údaje z e-shopů bych bral hodně s rezervou, kolikrát se to hodně liší shop od shopu...a zvláště u rodu Echinodorus, kde totožný druh může za různých podmínek dorůstat diametrálně odlišné výšky. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2022 17:10 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: marvvin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2022 16:58 Muž Lojza007 [1175] Re: marvvin
Já bych začal tím, že bych vybíral podle nabídky eshopů. Pokud si v atlasu něco vybereš, může být velký problém to sehnat. V eshopech obvykle píšou i rozměry, náročnost pěstování a navíc to jde srovnat s atlasem a podle toho se rozhodnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2022 12:06 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: marvvin
Ahoj,
když si dáš tady pokročilé vyhledávání v atlase rostlin, nastavíš rodové jméno a další požadované parametry, tak podle mého názoru budeš moct vybírat minimálně z 50% Echináčů, když máš k dispozici 50cm výšky ;-)
rybicky.net/atlasrostlin/hledat/
Až si uděláš předvýběr těch pro Tvůj layout zajímavých, tak se tu zeptej konkrétně na zkušenosti... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2022 11:38 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: marvvin
Podle atlasu stačí vybrat :-)
Většina echinaču neodnožuje, ale dokáží růst do velkých rozměrů, takže bych počítal s místem nejmíň 30x30 ( výška vodního sloupce nejlépe 50-60 cm)
Malé kultivary jsem neměl :-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 34 35

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 41453x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5363-echinodorus-pestovani