Bakteriální rozpad ploutví
Zavojnatky a Skalary v 60l akvarku... tak to je ten duvod, ty ryby tam nepatri. To bys musel menit vodu den co den, aby Ti ryby aspon prezivaly, ale stejne tam ty ryby nikdy nebudou spokojene, je to na tyto druhy moc male. Zaroven Zavojnatky jsou neohrabana cunatka, v tomhle nemaji kde plavat a svini Skalaram, ktere uz z principu potrebuji hodne cistou vodu.
Mas ryby v akvariu, kam nepatri. Vodu muzes zkusit menit den co den, to nejspis pomuze nejvic, ale i tak bys s tim mel neco udelat = poridit vetsi akvarium, nebo jine ryby.
Tak jak se říká, všechno špatně a to hned od začátku, ale to je nepřenositelná zkušenost, ovšem zaplatí za to ryby životem, což se taky někdy stává. Momentálně máš z akvária v podstatě mrtvou zónu, protože to léčivo ti vymlátilo nitrifikační bakterie, kterých tam v tom čerstváčku ani tak nebyl moc. Začal bych tím, že si něco přečteš. Chce to pozorně číst návody, zvláště tu poznámku o filtraci.
www.horacovoakvarium.cz/…
www.akvarijni.cz/…
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
Edit: Až se tím prokoušeš a začneš si uvědomovat souvislosti, tak jednu radu budu mít a tou je pravidelná týdenní výměna min. 1/3 vody, čímž se dá předejít velké většině problémů s kvalitou prostředí. To že se rybám objeví plíseň, či přímo rozpad ploutví, to má právě nasvědomí to nekvalitní prostředí, hromadící se N látky a už to jede a aplikace léčiva, byť v dobré víře, situaci paradoxně ještě zhoršuje. To čím si procházíš o tom by mohlo psát bezpočet zdejších uživatelů tak hodně zdaru a můžeš si založit prezentaci, ať je z čeho vycházet a podle čeho radit.
0 17.07.2013 17:59 MaYo – bakterialny rozpad plutiev
zdravím, odchádzajú mi rybky jedna po druhej, chytajú čierny povlak na plutvy, ktoré sa následne behom pár dní rozpadnú, až ryba nemá čím plávať a uhynie. v akvaristike mi predali Ektol Fluid plus 125 na rozpad, lenže ten vôbec nezaberá, liečim ním už týždeň a zdá sa bez výsledku. prvé už počas liečby odišli 2 závojnatky, no a rozpad sa objavil u skalára. 2 zvyšné delfínky a prísavníky vyzerajú zatiaľ zdravo. vzduchujem, filtrovať sa cez liečbu nemá. teraz vodu mením asi každý štvrtý deň - asi polovicu, vždy pridám spomínaný prípravok, no ani ten im podľa správania nerobí moc dobre. liečim druhý týždeň, občas pridám trocha soli, mám 60l akva, no iba mesiac, teplota približne 27 stupňov. ako ďalej? mám skúsiť savo, prípadne som počul o medenom drôte, alebo niečo?
Starší reakce
Potrhaný ploutve jsou buď následkem nějakýho souboje a nebo přímo špatných podmínek a na obojí je velmi účinné opatření tzv. vodoléčba(intenzivní výměny vody), to radím taktéž s přihlédnutím k tomu, že o daný nádrži kde předmětný ryby jsou nevíme zhola nic a pokazit se tím taktéž nic nedá.
0 17.06.2013 13:56 Kamča – nemoc závojnatek
Ahoj, mám v několik závojnatek a těm zlatým se začaly jakoby trhat ploutve a následně černat... Co by mohlo být příčinou? A jak je toho zbavit?
Děkuji za rady
Starší reakce
Když bude mít odpovídající podmínky, tak to problém nebude.
díky, snad bude ryba v pořádku
Topítko o příkonu 25W s termostatem.
Když tam není ona odpovídající teplota, tak to se o když ne špatný, tak zhoršený podmínky jednat bude, to mě neošálíš.
Nevím jak je to akvo velký. Položil bych dotaz, nebo si přečetl daný vlákno jenž se topeníma zabývá.
Edit:
rybicky.net/forum/17057
rybicky.net/forum/3861 Děkuju, spatne podminky podle mě v akva nemá, má tak rostlinky, úkryt, vzduchování,každý týden měnim 2/3 vody, akorát to topítko chybí, mohl by jste mi nějaké podadit. děkuji moc
Začal bych s vodoléčbou(denní výměna 1/3 vody), bez krmení, správnou teplotu, tedy min. 25 stupňů a za několik dní by mělo být pozorovatelné zlepšení. Pokud se to lepšit nebude, nebo snad i horšit, tak bude nutná medikamtózní léčba a to konkrétně bych volil Bactopur, ale pozor, bude to likvidovat nitrifikační bakterie, takže po léčbě opět vodoléčbu, nebo léčit v jiné nádrži. Ovšem je nutný si uvědomit že podobný nezdoby se vyskytují v momentě špatých podmínek v nádrži, takže to je na Tobě.
0 01.05.2013 19:23 Jana – co to??
Beťáka mám doma měsic, a po celou dobu byl v pohode, ale když jsem se dnes vrátila domu a koukala ne nej, jakoby měl ohryzanou ocasni ploutev (v akvariu je sám. Ráno když jsem ho krmila tak jsem si jista že byl v pořádku... Co stím mam dělat???? Moc dekuju za rady
Starší reakce
To co se objevuje na těch koncích "zatím" BRP není, ale je to zaplísnění. Pokud nepořešíš tu teplotu, tak se v tom budeš takhle plácat a k té bakterce se třeba i propracuješ. Nebude třeba nijak jinak léčit, než mít ty správný podmínky a bez odpovídající teploty, ideál je aby neklesala pod 25 stupňů, to bude neustálá houpačka.
0 31.01.2013 00:26 Karin00 – Bakteriální rozpad ploutví
Dobrý den,jsem začátečník,tohle je moje první rybka.Moje bojovnice pestrá má nejspíš bakteriální rozpad ploutví.Přikládám fotku.Objevují se jí na konci ploutviček bílé kousky,nebo vlákýnka(na fotce).Už to trvá asi měsíc,to bílé se objeví,a pak třeba zase zmizí.Léčím zatím pouze přidáním čtvrt lžičky soli do 5L akva a denně vyměňuji třetinu až polovinu vody za odstátou(se stejnou teplotou).Teplota je kolem 24st,v noci bohužel klesá asi kolem 20.Nemám topení ani vzduchování.Má šanci s tímto postupem na zotavení?Jak dlouho mohou rybky přežívat než zemřou na BRP?Prosím o radu,moc bych jí chtěla pomoci.Dneska jsem přidala do vody Dajana Aloe gel.Mám doma také Dajana FMC-může to zabrat na BRP,i když nezvýším teplotu(nemám topení)? Moc děkuji za rady.
Starší reakce
Deni napsal: Díky moc za reakce! ;) Závojnatka sice do rána nepřežila, ale ostatní se naštěstí začínají zlepšovat. Co se týče měnění vody a nějaké prevence, tak to dělám nebo se o to alespoň snažím, jak je vidno, asi ne nejlépe.. jinak akva se snažím udržovat v rovnováze a čisté, bohužel jsem si zavlekla s posledními rybkami nějaké infekce a od té doby se toho ne a ne zbavit. Jinak jsem si nebrala rovnou k závojnatce léky , to až potom, to spíš mě nedošlo, že je nějaká divná, ač mi to dojít mělo :/ Nakonec jsem tedy pořídila Bactopur direct, musela jsem ale odlovit ancíky a sumečky, ti by to s bactopurem jistě nedali (Omnipur jim ale nevadí) a vypadá to, že začíná být všem v akva lépe. Ale vzhledem k tomu, jaká poslední dva týdny byla spoušť, budu to určitě teď hlídat daleko víc. Jediné, co mne ještě trápí na jedné rybce - samice pavího očka, že najednou začala jakoby hodně světlat, až skoro zbělávat u hřbetní ploutve (je to ohraničené, jak kdyby spolkla nějakou kapsličku a umístila se jí pod ploutev - nevím, jak to lépe popsat bez fotky) a zdá se mi nepatrně ohlá, je tedy těhotná,ale to zbarvení s tím přece nemá nic společného....toho jsem si všimla dnes a lovím zase info po netu, protože fakt nevím, co to je, rybičky jsme chovali hodně dlouhá léta, já na pár let přestala a jsem opět na úrovni začátečníka, jak tak koukám..
A co se týče toho Omnipuru, tak že je to prý ATB mi řekla slečna z akvaristiky, která je tam dle všech expertka na akvaristiku. Tak to mne teď pobavilo Tak dle toho, co jsem tu zjistila, tak já jsem ostřílený akvarista
Širokospektrální léčiva jsou většinou pouze reklamním výkřikem. Protože moc neléčím, tak moc konkrétní nebudu. Ale u toho Omnipuru to platí obzvlášť. Buď zabere a nebo ne. On je tak trochu výhodný jen proto, že akvarista neumí určit diagnozu. A tím, že je to již zmíněná kombinace léčiv (malachitka a acriflavin), tak se zvyšuje procento úspěšnosti vyléčených ryb. A pak se jásá
Tak doufám, že jsem svým výlevem přesvědčil všechny, co mne mají za nasazeného prodavačskou lobby
Po léčbě bactopurem bych vodu vyměnil určitě, oststně je to doporučeno i v letáčku s návodem.
Osobně bych použil i ten biofiltr, nebo třeba nitrivec k obnově kultury nitrifikačních bakterií, který použitím toho bactopuru dostaly nafrak. Vodu bych měnil týden denně tu 1/3 akva.
0 05.08.2012 23:22 Deni Díky moc za reakce! ;) Závojnatka sice do rána nepřežila, ale ostatní se naštěstí začínají zlepšovat. Co se týče měnění vody a nějaké prevence, tak to dělám nebo se o to alespoň snažím, jak je vidno, asi ne nejlépe.. jinak akva se snažím udržovat v rovnováze a čisté, bohužel jsem si zavlekla s posledními rybkami nějaké infekce a od té doby se toho ne a ne zbavit. Jinak jsem si nebrala rovnou k závojnatce léky
, to až potom, to spíš mě nedošlo, že je nějaká divná, ač mi to dojít mělo :/ Nakonec jsem tedy pořídila Bactopur direct, musela jsem ale odlovit ancíky a sumečky, ti by to s bactopurem jistě nedali (Omnipur jim ale nevadí) a vypadá to, že začíná být všem v akva lépe.
Ale vzhledem k tomu, jaká poslední dva týdny byla spoušť, budu to určitě teď hlídat daleko víc. Jediné, co mne ještě trápí na jedné rybce - samice pavího očka, že najednou začala jakoby hodně světlat, až skoro zbělávat u hřbetní ploutve (je to ohraničené, jak kdyby spolkla nějakou kapsličku a umístila se jí pod ploutev - nevím, jak to lépe popsat bez fotky) a zdá se mi nepatrně ohlá, je tedy těhotná,ale to zbarvení s tím přece nemá nic společného....toho jsem si všimla dnes a lovím zase info po netu, protože fakt nevím, co to je, rybičky jsme chovali hodně dlouhá léta, já na pár let přestala a jsem opět na úrovni začátečníka, jak tak koukám..
A co se týče toho Omnipuru, tak že je to prý ATB mi řekla slečna z akvaristiky, která je tam dle všech expertka na akvaristiku.
Tak to mne teď pobavilo
Tak dle toho, co jsem tu zjistila, tak já jsem ostřílený akvarista
A jinak potom bych se řídila tím co radí tady kolegové. Opravdu ta prevence je důležitá, jen nám začátečníkům to ze začátku trošku trvá, než to "nastartujem" žejo
Já jsem na bakteriální infekce (rozpad ploutví i vnitřní) použila na dospělé ryby vždycky omnipur. Týden jsem je léčila a poté (nebo i během toho) vyměňovala co druhý den vodu. Pokud během toho tak jsem průbežně do kýble vody před dolitím do akvária nakapala trošku toho omnipuru. (dle dávkování jsem si to spočítala na objem vody v kýbli a dala jsem asi polovinu výsledné hodnoty
) a zabralo
Ne každou rybu, i přes největší snahu o uzdravení, zachráníš. Léky pomohou, ale většinou "rozhodí" rovnováhu v akváriu. Jak psal romant, pravidelná výměna vody společně s vhodnou filtrací, odkalování a nepřekrmování, je asi to nejdůležitější. A ryby si vybírat a klidně jim říct v akvaristice, tuhle rybu mi tam nedávejte, ta se mi nějak nezdá, protože ty platíš, ty si vybíráš
.
Buď zkusit ten bactopur, nebo jestliže se stav ještě více zhoršil, tak silně perlivou vodu a ukončit to. Jinak jestliže je rybka už nemocná v prodejně, tak bych se nenechával ukecávat a kupovat společně s načatou rybou i léčiva, to bych si raději zašel někam jinam, kde mají rybky zdravé a neutácel bych za léky a místo toho bych raději pořídil nějaký huminy, třísloviny, rašelinový výluh, olšové šištičky, listy mandlovníku atd. To je vždycky lepší, společně s dobrou péči o akvárium v podobě pravidelný týdenní výměny 1/3 vody, nepřekrmováním rybek a udržováním dna v čistotě. když jsou v akváriu závojnatky, tak je důležité aby nádrž byla odpovádající litráže a měla účinnou filtraci a to společně s výše popsaným bude sloužit jako dobrá prevence a nebude nutné používat léky, což je pro nádrž ať už se použije sebešetrnější přípravek, zátěž a prostředí se tak zbytečně narušuje.
Omnipur nejsou antibiotika, nýbrž kombinace různých derivátů malachitky a acriflavinu. To znamená, že to je léčivo "na náhodu". Buď zabere a nebo ne.
A ta ryba je opravdu tak zdevastovaná, že se obávám toho, abyste něco nakonec nechytla sama
0 03.08.2012 22:42 Deni – první pomoc - savo?
Vím, že je to 100x omýlané téma, ale jsem fakt zoufalá...dnes jsem našla závojnatku v tomhle stavu, nechápu, jak to mohlo jít tak rychle a že jsem si nevšimla dříve...mám ji doma asi 5 dní, v akvaristice plavala u dna a mne pitomé nedošlo, že už to je podezřelé...ale chci ji zachránit, každou z mých rybek mám ráda a to už mám karanténu ve společném větším akva kvůli oodinioze a některé rybky měly také rozpad - v Pet centru mi paní rovnou dala Omnipur, prý je širokospektré antibiotikum a mělo by to zabrat. Od včerejška se některé z rybek začaly zlepšovat, ale ráno jsem našla tuhle v tomto stavu a je jí čím dál hůř...odlovila jsem ji, nemůže takřka plavat, je slabá a apatická... bojím se, aby do rána vydržela... okamžitě jsem přečetla na internetu, co se dalo, ale bactopur doma nemám, takže nejdříve ráno... mám doma akorát Costapur, Omnipur, sůl, Savo...filtr mám bez uhlí, teplota zvýšená, dnes raději odlovena od ostatních, svítím jen lampičkou... co teď nejrychleji jako první pomoc, prosím? Ráno bych jela pro ten Bactopur, ale by se rána vůbec dožila, už skoro neplave a zvýšené vzduchování ji vlastně "pohazuje" po akváriu :(
Starší reakce
Rozumím, ale komu by se chtělo vodu "zahnědit", když přeci ta křišťálově čistá je ta pro rybičky nejlepší, říkala paní ve zverimexu.
romant napsal: Jasně, například, když dovezu novou várku do obchodu a je tam zbytek předchozích...
Takže by se dalo uvažovat o tom, když je dokupuji postupně, že se tak mohou chovat i samy k sobě. Je pravdou, že jsem nikdy nedokupoval.
A ony to někdy opravdu dělají...
trochu to také záleží na vodě...Kdž se jim "zahnědí" voda, "necítí se" a zklidní se.
Jasně, například, když dovezu novou várku do obchodu a je tam zbytek předchozích...
Takže by se dalo uvažovat o tom, když je dokupuji postupně, že se tak mohou chovat i samy k sobě. Je pravdou, že jsem nikdy nedokupoval.
romant napsal: Libore, setkal jsi se s tím, že se krvavky okusovaly mezi sebou? Já jsem je měl vždycky jenom jako škodnou na jinejch rybkách, ale mezi s sebou ani ťuk.
Jasně, například, když dovezu novou várku do obchodu a je tam zbytek předchozích...
Ještě bych doporučil ten novej biomolitan po rozbalení pořádně propláchnout vlažnou vodou a zbytek dle Romanta
Ano, proto jsem se na to ptal. Jestli je to nutný takto po 14 dnech čistit, tak je to jasný. Tu objednávku schvaluji, uvidíš, že na tu kostku biomolitanu nebudeš muset sahat vícekrát než 2x do roka. Až to bude mít doma, tak jeden z těch stávajících filtrů propláchni ve vodě z akva a v té špíně vymáchej ten novej biomolitan a uveď do provozu, naočkuješ si tím nitrifikačníma bakteriema tu kostku. Společně nech všechny filtry běhat cca měsíc a potom ty stávající mlžeš odstranit a filtraci přebere už ta kostka. Když čistíš ty filtry, tak současně neodkaluj, ale čiň tak až další týden.
Edit: To čerpadlo klidně může být i 202, je to regulovatelný a větší výkon se vždycky může hodit.
Dobře, tak já jdu objednat čerpadlo Atman (At 201) a molitan 10 x 14 x 24 cm, souhlasí? Akvárko mám 240 l. Děkuju moc za rady, doufám, že to mým rybkým pomůže
. Mytí filtrů je nezbytný, ten biomolitan je vždy tak ucpaný, že skoro nebublinkuje. A ten druhý filtr taky, asi vážně nebude moc kvalitní.
Ano, filtry. Tam bych se přikláněl k té výměně. To čištění jak je uváděný v prezentaci, je takto nutný? Jsou ty filtry ucpaný? Krmení klidně na několik dní omezit, popř.vysadit úplně, nic se nestane. Ty doporučení mají za účel vylepšit prostředí v akváriu, tak ať se zbytečně voda nezatěžuje případným neskonzumovaným zbytkem.
Děkuju. Takže filtry jsou v pořádku? Zítra vyměním zase vodu a budu doufat, že se to zlepší. A co krmení? Mám normálně krmit? Nebo radši ne?
Nechal bych to tak a jenom měnil tu vodu, co den, dva nim. 1/3 akva.
Děkuju za názory ;). Filtr mám jak vnitřní (aquael) tak bublifuk, voda je krásně čistá, ale pokud by to nějak mělo vadit rybkám, klidně koupím něco jiného. Vodu jsem vyměnila, tak doufám, že se to brzy zlepší. Přidat nějaké léčivo nebo sůl, nebo zvýšit teplotu by nepomohlo?
Libore, setkal jsi se s tím, že se krvavky okusovaly mezi sebou? Já jsem je měl vždycky jenom jako škodnou na jinejch rybkách, ale mezi s sebou ani ťuk.
Měňte vodu (tím určo nic nezkazíte), ale asi nejspíš za to fakt mohou krvavky...Je to docela ukázkové okousávání, narozdíl od poměrně nestandardního "rozpadu" ploutví.
Přesně jak radí kolega, akváriu naordinovat vodoléčbu a mělo by být za 2-3 dny vidět zlepšení. Díval jsem se do prezentace a pokud je ten filtr bublifuk, jak to chápu, tak bych se nad tím lehce zamyslel. Naprosto nic proti bublifukům, jsou to nepřekonatelný filtry, ale ve tvém případě a vzhledem k litráži akvária bych, pokud by se mělo jednat o filtr vnitřní, šel do klasiky v podobě čerpací hlavy s patřičnou kostkou biomolitanu a zajistil si tak relativně levnou a účinnou filtraci. Kombinace poddimenzované filtrace a nepravidelný výměny vody, mohou být tou příčinou, proč je voda lehce rozhoupaná a rybky vypadají tak jak vypadají. To časté čištění filtru taktéž jeho účinnost snižuje.
vypadáto tak že jo každý den měn alespon třetinu vody minimálně týden a mělo by to pomoct
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli se v mém případě u mých rybiček jedná o bakterální rozpad ploutví. Když jsem viděla, že mejí moje rybičky "roztrhané" ploutve, myslela jsem si, že to mají od toho, jak se mezi s sebou perou (mám tetry krvavé, černé, neonky, čtyři čichavce a ancistrusy), ale nerada bych to podcenila, co kdyby to náhodou vážně byl bakteriální rozpad ploutví... Děkuji za vaše názory.
Starší reakce
jamajcan napsal: Toto je divoká forma Guppky.Nevypadá to na ocasní ploutev,jak ji popisuje Tereza. Foto zdroj: Wikipedia.Two spot wild, ale bakterka jako prase!
Jak píše romant, častější výměna vody a odkalovat.
No, bez fotky tazatelky(těch rybek) budeme mít všichni pravdu, nebo se mýlit.
1 11.06.2012 08:14 jamajcan – Divoká forma.
Toto je divoká forma Guppky.Nevypadá to na ocasní ploutev,jak ji popisuje Tereza. Foto zdroj: Wikipedia.
ahoj tak těm pavím okum nic neni akorát je to vlastně divoká forma je to dané geneticky ocas u pavích oček je vyšlechtěný a puvodní tvar ocasu je jen bičík jak píšeš a je to naprosto běžné že část samcu se narodí takto
Docela bych si tipnul na to, že ty ocásky jsou tzv. upálený od zvýšenejch koncentrací N látek, ale jak píšu, je to jenom tip, musím stejně jako kolega konstatovat "zase málo informací". No a co dělat, pokud je to těma dusíkama? Měnit, měnit, a zase měnit vodu, to je nejlepší prevence.
0 10.06.2012 22:42 Tereza – mladé pavích oček "bez" ocasu
Dobrý den, mám doma cca. 2 měsíce staré rybky pavích oček a ze 30 mladých nemá většina z nich(až na 3 rybky)skoro žádnou ocasní ploutev, mají jen takový bičík do špičky (a podle toho se taky pohybují).Žerou normálně, akorát jsou menší než ty 3 zbylé, s úplnou ocasní ploutví. Ostatní jejich plotve vypadají v pořádku. Mohli byste mi poradit, zdali se jedná o nějakou nemoc nebo snad genetickou vadu?
Jen bych dodala, že takhle mají ten ocas už měsíc, možná i déle.
Díky za rady.
Přidat reakci
1 ...... [10] ...... 18 19
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 34745x