Bakteriální rozpad ploutví
-bez fota to půjde určit těžko
-jde o to ,zda je zasažena pouze tzv. měkká část kostěných paprsků , nebo je prostup do tzv. tvrdé části zasahující do svalové části
-ano ,přidáním rostlin je možná bakteriální nákaza ,nikoliv však BRP v tak krátké časovém úseku za stálé péče
-celou problematiku vzniku bych přisuzoval spíše zcela jinému faktoru ,který lze odvodit z Deníku ,ten kdo vám to poradil tak .........
-

0 30.06.2017 15:08
Eillen [645] Zdravím,
potřebovala bych poradit. Nedávno jsem do akvárka dosadila nové rostliny a chvíli na to jsem si všimla, že má beťák potrhané ploutve - roztrhnout až k tělu, na dvou místech. Myslela jsem, že to má od kytek, protože se mezi nimi neustále proplétal. Včera začal být polehávající a po většinu dne jen odpočíval - pořád ale jedl normálně. Dneska už si ráno ani nepřiplaval pro jídlo.
Od chvíle, kdy jsem to zpozorovala, tak denně (snad s výjimkou jediného dne) vyměňuji třetinu vody). Vždy po výměně je trošku akčnější, ale vydrží mu to tak hodinu.
Teď jsem si ale všimla, že má ploutve ale i takové jakoby vykousnuté. Bohužel fotku zatím nemám, beťák se schovává v rostlinách a ty dvě, co jsem stihla vyfotit, jsou samozřejmě máznuté...
Pokud je to opravdu rozpad ploutví, jakou léčbu byste mi doporučili? Doma mám jen esha2000, ale zatím jsem léčivo nepoužila - nechci rybce přitížit tím, že bych dala nevhodné léčivo.
Předem děkuji za jakoukoliv radu.
Prezentaci, fotku toho beťáka, to by se hodilo.
Víš ale nehodláš to řešit...
Děkuju za rady.

Vím, že to není ideální.
Romant je v tomhle případě trochu moc diplomat. Narvat toho krunýřovce (10-15cm v dospělosti) do 25l a napsat, že miláček si zvyká, je jako narvat dítě nadosmrti do špajzu a psát na Facebooku, že si miláček krásně hraje s těstovinkama a k tomu 10 smajlíků...
Omlouvám se za nabručenost...
Já nestraším, jenom informuji, jak tyhle "pokusy" můžou dopadnout a to co píšeš, jsem už četl tolikrát a viděl ještě vícekrát, že mě to nechává zcela chladným, je to na tobě, aby to akvárium bylo ku radosti a né ku starosti, tak se alespoň podívej na kartu toho krunýřovce, kterou jsem ti včera dával odkaz a zjistíš že to bude trošku týráníčko, ale každý svého štěstí strůjcem.

Nestraš.

Na miminka už mám odběr. Brzy půjdou do světa a s těmi 9 dospělými to zatím pri pravidelné péči jde a snad půjde i dál. Netvrdím, že je to ideální, ale.... věnuji se jim každý den. Dno i dvakrát týdně odkaluji...
Nečti články o nemocech, ty nebudeš potřebovat, když budou ty správný podmínky, který u tebe nejsou a znovu ti musím zopakovat, ty opravdový problémy teprve příjdou, začnou úhyny. Chápu, že to nechceš číst, leč je to tak, moje a jistě nejen moje zkušenosti mě právě to co píšu říkají, že opravdu může nastat. Chce to odpovídající osádku odpovídajícímu objemu akvária a bude to v richtiku, to co vidím v prezenatci mě bohužel vede k těmto řádkům.

U mě to na rozpad asi fakt nevypadá. Krunýřovec beze změny, veselej a žravej.

Ostatní bez známek nemoci. Pročetla jsem všechny možné články o nemocech rybek a nějak mám pocit, že léčba asi čehokoli není nijak jednoduchá.

Tak si s rybkama a budeme držet palce, že se nám vše vyhne.
Děkuju za reakci.

Mám radost, že se shodujete na tom, že není nemocný.

Je to můj oblíbenec a konečně se mi zdá, že si zvyknul. Když jsem ho přinesla byl hodně plachý, ale teď už vylézá a žere i přes den.

Tak z něj mám radost.
-u BRP by byl rozpad v paprscích ploutve
-nevhodné dno
-nemusí jít přímo o okus ,ale i o mechanické poškození (viz spodní část ocasní ploutve -třepení)
-ostré hrany

Snad to tak bude.

Brp postupuje mnohem rychleji, je to okousané. Hledej v akváriu pachatele

Ahoj, mám malé akvárium v kanceláři a v něm paví očka a jednoho krunýřovce. Minulý týden měl ukousnutý kousek zadní ploutvičky. Celý týden se choval normálně a zdálo se mi, že se ploutvička nezměnila. Teď po víkendu zase kousíček ploutve chybí....

Žádné jiné rybě nic není, tak nevím jestli je nemocný nebo jestli je možné, že o víkendu (kdy nekrmím) ho někdo okusuje....

Náladu má dobrou a s chutí se dnes cpal okurkou.
Děkuji za radu

Starší reakce
0 19.06.2017 11:39 Wichaela – Aquar Terap AB
Zdravím,
netuší někdo jak je to s dávkováním Aquar Terap AB? na krabičce je 1 kapla/litr a ve starších článcích a spol pak 1-5 kapek/l. Potřebovala bych trochu přitvrdit léčbu, neb BRP není jedniné, co se u mé rybky objevilo (zkákal oka, při plavání ho to táhne ke dnu, ale žere a občas se snaží poplavat). Narazila jsem i na informaci, že byly změny v té firmě (umřel zakladatel majitel myslím) a pak šly některé testy na vodu přesností do kopru. Tak jestli i to léčivo se nemohlo také změnit... Psala jsem do firmy, ale zatím bez odpovědi :(
Děkuji převelice.
Starší reakce
Filtr se čistí, až když se zasene biomolitan a sníží se výrazně průtok. Jestli to děláš každý týden, tak ho nemáš pořádně zaběhnutý. Do toho jsi měnila dno, kde ty užitečné bakterie také jsou. Byly... Takže jsi totálně nabourala prostředí. Kytky skoro žádné, takže se ti hromadí škodlivé látky a proto ryba vypadá tak, jak vypadá. Podle mě.
Jestli ji chceš léčit, tak mimo akvo, jak radí romant. Já bych ji uspal...
Akvo nech pořádně zaběhnout. Prakticky od nuly, načti vlákno o zakládání. Přidej rostliny, stonkovky. Sežeň si pár šneků, okružáky, levatky. Na filtr nesahej...
A zaregistruj se, založ prezentaci a neklesej na mysli, nejsi ani první, ani poslední...
EDIT
A pokud není, tak kryt na akvárko. Stačí sklo...
0 07.06.2017 08:21 Gabriela Tak egerii mam od 15.5. Predtim jsem mela jinou rostlinu, která nerostla.Filtr bezi jak jsem rekla, jak menim vodu proplachnu filtr v akvarijni vode, pisek jsem menila prave na doporuceni akvaristky na tento.
Ach jo... Už zase...
Jak já nenávidím lidi, co mě houpají, nebo ještě hůř, točí, z toho je mi blbě!!
Ten písek, ten se leskne, že bych se nad ním oholil a to věř, že to není v mém případě práce na pět minut...
Tu egerii si koupila hádám včera, v neděli bylo zavřeno, ještě má nezastřižené kořínky...
A filtr, který běží měsíc, vypadá sakra jinak. O tom snad polemizovat nemusíme...
Jak jsem psal, utratit a začít znovu a lépe...

0 06.06.2017 22:54 Gabriela – BRP
Filtr běží už více než měsíc, jen jsem do akva dávala leky proti bakter.infekcim a nevyndala molitan, takže pokud dobře chápu vyndat rybku a přendat do jiné nádrže kde aplikovat lečivo, následně vrátit do zaběhnutého akva? Ještě jsem si všimla, že ryba vždy zbělala jak byla vypnutá lampička, když jsem rozsvítila, vrátila se jí barva.
Proto jsem doporučil tu případnou operaci provést v separé.

Sorry, já pak editoval, nečekal jsem, že to přečteš tak rychle...

Další dva důvody jsem přidal...
Protože toho mála je tam sakra málo...
Můj názor...
Ryba je hotová, konečná. Utratit, nasadit okružáky a za měsíc zkusit znovu... Toť můj názor... Nasadit direct je likvidace i toho mála, co tam je, a zbytečně...
Aktivní mokroflóra tam samozřejmě je, obával bych se.

Proč to musí bejt ausgerechnet jenom o tom molitanu.

Proč ničit i to málo?
Aktivní mikroflóra v tomto akvu není přítomna. Neobával bych se její likvidace...
Ta houba od filtru tam není déle než týden (spíš tak tři dny, ještě jsou vidět bublinky). A to je jen ta houba...
To dno, no, takhle to prostě neodkalíš...
A jedna egeria to fakt nespasí...
Kdyby to byla moje ryba, tak jí pošlu na druhej břeh. Možnost to tzv. zkusit s přípravkem Bactopur direct zde samozřejmě je, ale obecně labyrintky se velmi těžce léčí. Když používat ten direct, tak m ít na paměti jeho schopnosti při likvidaci aktivní mikroflóry akvária, tedy nitrifikace jde do háje a proto je dobrý tuto operaci dle přiloženého návodu realizovat v separé nádrži.
0 06.06.2017 21:32 Gabriela – BRP

Přikládám ještě jednu fotku, barevně je něco mezi těmi 2. Těžko se mi zachycuje realna barva.

Rybka po 3 dnech

Starší reakce
Teplotu na min. 28st a denně měnit polovinu vody. Pokud po 3 dnech nebude viditelné zlepšení, napsat. Ten filtr znovu zprovoznit a neaplikovat žádný jiný léčivo než tu vodoléčbu.
0 03.06.2017 18:31 Gabriela – Nemocna betta


Dobry den,
chtela jsem se zeptat, jestli má rybička BRP a jak ji pomoct? Mam filtr, topitko, vodu jsem prisolila, lecivo multi-medical, vodu menim cast cca 1 tydne, akva cca 15 litru vody muze byt tak 10 litru. Filtr se na pri lecbe vyradit tak jsem sundala penovku aby zustalo vzduchovani, rybicka ma v ploutvich dirky a trepi se ji. Budu rada za kazdou radu.
Starší reakce
Já moc nechápu proč tam dávat nějaké CO2 plus, když tam nejsou téměř žádné kytky. Je to jenom plýtvání pěnězma.
0 08.05.2017 22:37 Andrea Já vím, že je malé, ale oni se k sobě chovají fakt hezky(jsou tři). Jsou klidně v těsné blízkosti a čučí na sebe nebo se o sebe otírají(netřou) či spolu jen tak plavou a pronásledují se.
Tím dorážením myslím to, že je dna rybka do druhé šťouchne, ona uplave, takhle se to zopakuje a pak si hleděj svýho. Vážně kdyby si nějak ublížili nebo byly agresivní, rozdělím je.
Jinak dík za rady, zařídím optimální podmínky...takže to roztřepení by se mělo zpravit? a ta červená ploutev? je to v pořádku?
Jen jsem se chtela zeptat, kolik ze ryb to chovas v tech 9 litrech

??? To je malo i na jednu

, tak maximalne na par krevetek. Betta (jedna) potrebuje minimalne 15 - 20 litru vody. Pokud mas tri betty (samec udajne dorazi na holky), tak alespon 50 litru!!! Jinak to hranici s tyranim zvirat

Tak pokud budeš uvádět nepravdivý údaje, tak nemůžeš očekávat pravdivý odpovědi, ono totiž jenom málokdo zde vlastní funkční křišťálovou kouli.

Ta ryba, pokud bude chována v odpovídajícíh podmínkách, nebude mít problém, bohužel ty jí ony zaklínané optimální podmínky prozatím nevytváříš, tedy problémy se kupí.

O tom, jak má daná nádrž vypadat a co jsou to ty správný podmínky je zde popsáno opravdu hodně pojednání, ale pro rekapitulaci. Vodu ne sudenější 26st. a to trvale, je-li přítomna filtrace potom výměnu min. 1/3 objemu nádrže provádět alespoň jednou týdně, není-li přítomna filtrace měnit klidně obden, přítomnost živých a prosperujích rostlin je velmi vhodným pomocníkem při docilování stavu optimálnosti. Krmení pestré, ale střídmé, dno udržovat v čistotě, použití různých rašelinových výluhů je taktéž možné.

0 08.05.2017 20:26 Andrea 

Tak jo, zrovna jsem dokončila kompletní dezinfekci akvária, objevila se mi na kytkách a spodní straně rámu jakási černá plíseň. Rybky jsem vylovila, kytky, akvárko a písek vydezinfikovala a umyla, vyměnila hadičku vzduchování. Koukám, že na mě celý akvárko řve, že to dělám blbě, no myslela jsem, že vím co dělám(asi ne). Teď je zase v chodu, bez chemie a přípravků(až na Aqua Safe a CO2 plus).
S tím založením je to pravda, neměla jsem ho měsíc, ale tak 14 dní. Filtr nemám, rozměry jsou 30x15x20 (tudíž 9l).
Myslím, že ty ploutvičky mu nepocuchaly holky, čučím na ně skoro pořád a chlapec doráží spíš na ně(někdy), většinou si jen tak plavou nebo se jakoby poznávaj(nevím jak to vysvětlit)
Posílám, tentokrát kvalitnější fotky kde jsou vidět ty ploutve, vzala jsem foťák tátovy, ale stejně(moc fotit neumím). Na jedné z nich je vidět jeho spodní ploutev taková jakoby se měnila na červenou, to tam před tím nebylo, nevím jestli to něco znamená...
Poraďte prosím, jestli jste to se mnou ještě nevzdali.
Jinak díky za info o té Anubias

Starší reakce
Nechci být hnusná, ale jestli ty nás nehoupeš. Takto nevypadá AQ po měsíci chodu. Vypadá, že je čerstvě založené. I ty rostliny na to vypadají. A kde máš filtr? A jak je to AQ velké (tím, myslím rozměry - délka, šířka, výška). Podle mě je to AQ dost malé. A pro tři betty tuplem. Ono je velmi pravděpodobné, že mu ploutve pocuchaly ty holky. Příště, než budeš určovat, co rybám je, tak se nejdříve zeptej. Ona ta skalice může být pro toho beťáka konečná, obzvlášť, jestli mu jsou tři roky - to už je stařešina.
Edit: Anubias se nesází do dna, ale váže na kořen nebo kámen. Oddenek musí mít venku.
-modrá skalice koupel , s každou výměnou sůl a MULTI-MEDICAL ,čerstvé akva ,atd
-bakteriální rozpad ploutví to není v žádném případě
-váš postup ryby neléčí ,pouze jim svým přístupem přitěžujete ,nemluvě o té modré skalicí (Síran měďnatý)
-nestabilní akva ,klasická chyba diagnostiky nemoci ,postupu léčby a použitých léčiv
-mé doporučení je nechat akva a ryby bez dávkování dalších jakýchkoliv léčiv a ob den měnit třetinu vodu "prozatím" a nadále nezatěžovat organismus ,průběžně konzultovat průběh a vývoj ,dle stavu jedinců v akváriu
-jedná se pouze o mě doporučení ,,zdůraznuji doporučení,, , protože byla aplikována modrá skalice v neznámém množství ,což mohlo ovlivnit stav zvířete v důsledku zasažení vnitřních orgánů
-k akvariu se vám vyjádří kolegové

0 30.04.2017 13:43 Andy – ploutvičky

Může být(ta fotka)?
Teplota je 28
o, založené je asi měsíc, kytky tam jsou od začátku. Jinak jsem vždy krmila granulemi, ale když se mi zdálo že jsou nemocný začla jsem dávat mražené koretry a vodu měnit obden, s každou výměnou sůl a MULTI-MEDICAL.
-registrujte se a je po problemu ,účet můžete kdykoliv zrušit
-podle fota se nedá usoudit nic ,tedy ke stavu samce betty
-viditelná je pouze čerstvost akvária ,takže tam není nejspíš vytvořena ta správná rovnováha ,v jejímž důsledku došlo ke třepení ploutví
-zkuste vyfotografovat ocasní ploutev ,hřbetní ploutev ,nebo nějak šikovně celého v přední části akvária ,stačí jedna pořádná ,
-teplota je?
-kdy jste založila to akva?
-jak dlouho jsou tam ty kytky?
-to vzduchování stáhněte ,je zbytečně moc

0 29.04.2017 17:43 Andy – pardon
promiňte, že reaguji až teď. Snažím se o to celé odpoledne ale vždy po odeslání mě to hodilo na hlavní stránku fóra nebo mě to rovnou napsalo přijďte za minutu a žádný příspěvek tam nebyl, musela jsem změnit méno
0 29.04.2017 17:38 Andy – Ahoj
Andrea napsal: dobře, díky za objasnění. Achjo ty rybičky se tvářej že vůbec nestárnou, nechci tomu věřit 
Rybičky jsou živočichové smrtelní a každá jednou umře, tomu je třeba uvěřit.

dobře, díky za objasnění. Achjo ty rybičky se tvářej že vůbec nestárnou, nechci tomu věřit

-to právě nelze stanovit
-není známo množství aplikované do koupele
-navíc uvádíte ,stáří tři roky u vás a dospělce jste ho již kupovala ,tak je to spíše pouze důsledek stáří ,to "třepení" ploutví
-betta se dožívá průměrně dvou let
-vzhledem k tomu ,že jste již aplikovala léčbu s poměrně dlouhým časový intervalem koupele (neznáme dávku) ponechal bych bettu již bez další procedury
-zřidte si prezentaci a vložte foto
-léčba modrou skalicí se provádí pouze na odborné doporučení s dostatečnou znalostí aplikace ,
-poměry používaných dávek a doby léčby ,jsou u jednotlivých druhů ryb a typu onemocnění různé
-infekční činitel mohou být i ty nové betty

0 28.04.2017 21:31 Andrea – modrá skalice
Z původních krásných barevných ploutví jsou teď poloviční roztřepené ploutvičky. Celý byl pokrytý jakýmsi povlakem. K léčbě modrou skalicí jsem dospěla po přečtení několika stránek. Měla sloužit jako první pomoc, jsem totiž ze zapadlé vesnice a jakýkoliv obchod(natož s akvaristikou) je těžké navštívit, než se zase po víkendu dostanu do města a koupím optimální lék. Možná si to nalhávám ale přijde mi že se mu vrátila barva

Nevím jestli s tím mám pokračovat(opakovat léčbu) během víkendu...

-jak jste dospěla k diagnostice BRP a léčby minutovou koupelí v modré skalici,

0 28.04.2017 20:13 Andrea – modrá skalice
Ahoj, mohla bych se zeptat? Jde o mýho betta samečka. Má bakteriální rozpad ploutví, dnes dostal první minutovou koupel v modrá skalici, nevím ale jestli se ta koupel má opakovat(a jak dlouho) či nikoli. Je jinak čilí, baští a nechová se nijak zvláštně.
Už ho mám poměrně dlouho(tak tři roky a při koupi byl už velký) a nikdy problémy neměl. Je ve společnosti dvou ještě malých samiček(nedávno koupených) preventivně jsem solila. Vzduchování, kytičky i topítko mám.
Starší reakce
Hezký den všem.

Hlásím, že sameček s poškozeným ocáskem přežil noc a i dneska se na první pohled zdá být v pohodě. Ani na žádné jiné rybce nic nepozoruji. Tak snad....

Pro jistotu jsem odkalila dno, vyměnila 1/3 vody a budu dál pozorovat.
Ale je fakt krásnej

Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 18 19
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 35154x