Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Bakteriální rozpad ploutví

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Bakteriální rozpad ploutví
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   17.01.2020 08:38 Muž Kawa [365] - TetryRe: _ucx_
Ne že nejdou k sobě. Je to přímo nevhodné. Zde se projevila totální neznalost ve všech směrech tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   17.01.2020 08:13 Muž _ucx_ [295] - Symphysodon + CorydorasRe: Kawa, Figolas
No, asi to bude nejšetrnější řešení. Jinak ta nádrž je podle popisu hrozný rybí guláš. Skaláry a závojnatky, to jde k sobě asi jako bulharština k rockenrollu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   17.01.2020 00:23 Muž Kawa [365] - TetryRe: Figolas
Bakteriální rozpad ploutví se projevuje tak,že se doslova rozpadají ploutve. Respektive výplň mezi paprsky. Rybu bych utratil. Ten ocas znovu nedoroste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.01.2020 23:50 R Muž ctibum [5162] - Snažím se to nezahubit...Re: Figolas
Prezentace nádrže by nebyla od věci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.01.2020 21:27 Muž vlka [695] Re: Figolas
...přijde mi to na mechanické poškození nebo okousání...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2020 20:51 Muž Figolas [0] – Rozpad ploutve u modrého čichavce
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, chtěl bych vědět co způsobilo tomuto čichavci na fotce. Mám ho v 160l akváriu společně s dalšími čichavci, mečovkami, skaláry, dvěma krunyrovcema a dvě závojnatky, jedna závojnatka je asi dva týdny nová. Ostatní ryby vypadají zdravě.
V akváriu mám živé rostliny a vzduchuji přes den CO2. Filtraci mám Eheim professionel 4+ na nižší průtok.

Čichavce bez zadní ploutve jsem přesunul do 20l karantény.
V hlavním akváriu jsem vyměnil 1/3 vody a přidal preventin a bakterie, to samé u karantény. Zítra se stavím v potřebách, jaký přípravek doporučujete koupit a nasadit proti bakteriálnímu rozpadu, pokud se opravdu jedna o toto onemocnění? Vypadá to jako by o ni někde přišla, někdo ji odkousl.
Předem moc děkuji za pomoc, ještě se mi tento problém za posledních 6 let nestal.

 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.10.2019 18:11 R Muž lacewings [4023] - Živorodky-přírodní formyRe: Lenka A
-z mého hlediska je další léčba zbytečná, pokud po aplikaci Baktupuru nedošlo ke zlepšení, bude vhodnější humální utracení,
-nákup nových ryb bude řešením, ale pokud proběhne řádná karantena
-doporučuji sledovat zdravotní stav u zbývající osádky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.10.2019 15:48 Muž Kawa [365] - TetryRe: Lenka A
Zkusil bych esha 2000 širokospektrální léčivo. Je proti 18 druhům nemocí. Ryby nedávat do společného akva. Pokud se neuzdraví raději utratit. Bohužel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2019 18:06 Žena Lenka A [0] – Parmičky - rozpad ploutví
Fotka k příspěvku Ahoj. Máme více než měsíc 6 parmiček mechových ze zverimexu. Tři z nich mají rozpad ploutví a bílý chomáček na bradě (nejde o okousání ploutví, s rozpadem už mám zkušenosti) Asi jsme si je takto již přinesli ze zverimexu. Jsou veselé a jedí. Pro tyto nemocné kusy jsme založili karanténu - 30 l akvárium s veškerou technikou. Dle návodu je léčíme BAKTOPUREM (normálním - nikoliv DIRECT). Po třech dnech ale není zlepšení. Prosím, poraďte mi: mám opakovat léčbu stejným DIRECTEM a nechat je v "nemocnici", nebo mám použít jiné léčivo (např. BAKTOPUR DIRECT)? Nebo je mám vrátit do domovského akvária mezi zdravé ryby a dát vodoléčbu? Děkuji :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2019 08:21 Muž pavel1234 [-12] - Nejvíce závojnatky, ale spíše mám rád vše. :-) – Bakteriální rozpad ploutví
Dobrý den,
potřeboval bych pomoc. Toto se mi ještě nikdy nestalo a proto nevím jak dále pokračovat. U pavích oček se mi dost objevuje rozpad ploutví. Jde to vidět jen u samců. Když koukám na internet, tak ostatní mají samce, kteří mají krásné ploutve. Moji mají jakoby okousané, prostě se jim rozpadají. Chci se zeptat. Na internetu jsem četl, že by se měla živorodkám přidávat pravidelně sůl do akvária. Je na tom něco pravdy? Též jsem četl, že na bakteriální rozpad ploutví potřebuji léčivo například Acriflavin, které mám. A může pomoci i sůl. Takže bych se chtěl zeptat, jakou sůl bych měl dávat, kolik lžiček do 150 litrů a pomůže mi ten Acriflavin? Testy mi říkají, že voda tam je dobrá. Vím, že pH, teplota a NO3 a NO2 jsou dobré. NO3 bych dokonce i zvýšil, protože tam mám jen 10mg/l.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2019 20:05 McAmatérka - Nejvíce závojnatky, ale spíše mám rád vše. :-) – Bojovnice a rozpad?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Hezký den,
samečka bojovnice máme přesně týden. Ve středu jsem si všimla „potrhané“ ocasní ploutvičky, začala jsem tedy zjišťovat zda se nejedná o všemi tolik obávaný rozpad ploutví. Při bližším zkoumání a zoufalých snahách ploutvičku vyfotografovat jsem si však všimla i bílých teček posetých hlavně po ploutvích, několik solitérů se usídlilo i na těle a hlavičce. Zatímco stav potrhané ploutve byl následující den více méně stejný, teček přibylo. Úsudkem absolutního amatéra jsem došla k závěru, že se jedná o krupičku. Původně jsem chtěla zahájit vodoléčbu (nebyla jsem si jistá, kdy se dostanu k potřebným léčivům), ale protože jsem hned v pátek večer měla k dispozici Eshu Exit, provedla jsem jedno pečlivé odkalení dna a výměnu části vody a začala s aplikací. Ať už byl můj odhad s krupičkou správný nebo ne, teček za dva dny znatelně ubylo, oproti tomu stav ploutvičky se zhoršil. A má otázka zní: jedná se skutečně o rozpad ploutví? Co teď s tím? Doléčit jedno a doufat, že bude čas zachraňovat druhé? Najít vhodnou kombinaci léčiv?
Edgar je ryba stále aktivní. Lépe řečeno první dva dny opravdu pořád rejdil po akváriu, nyní poměrně často odpočívá schovaný v rostlinkách, není však apatický, zvědavost ho neopouští. Jediný problém je snad jen s krmením. Patentky přijímá s potěšením, vločkové krmivo a granulky (hned několik druhů) ovšem vždy se znechucením vyplivne, takže snahy o to poskytnout mu pestrou stravu zatím nevycházejí.
Akvárium (30l) se zabíhalo necelý měsíc, Edgara v jeho plaveckém snažení podporuje ještě deset (plus jedna v akci zdarma) krevetek . Zpočátku jsem se potýkala s nezvykle vysokými hodnotami NO3, poté co jsem zjistila, že na svědomí to má kohoutková voda, se problém vyřešil během dvou výměn přidáním vody z jiného zdroje. PH je 6,5, teplotu jsem udržovala na 25 stupňů, po zjištění že je něco špatně, jsem jí postupně zvedla na 27. Jelikož se mělo původně jednat pouze o krevetkárium, použila jsem jako substrát Ebi gold schrimp soil. Potýkám se s echinodorem, kterému se dvakrát nedaří, ostatní rostlinky jsou ovšem v kondici alespoň ucházející. Krevety jsou živé a prosperují na jedničku.
Mimo jiné jsem pořídila ještě listy mandlovníku, pro případ, že by to mohlo být k něčemu, zatím jsem je ovšem do akvária nedala, dočetla jsem se, že by mohlo dojít ke snížení účinku Eshy.
Snad k něčemu bude i detail nebohé ploutvičky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.02.2019 20:30 R Muž ctibum [5162] - Snažím se to nezahubit...Re: gjallarhorn
No já bych si tipnul na takovou tu klasiku. Jelikož Ježíšek přinesl akvárko i rybu najednou, tak šla hned od nové nezaběhlé nádrže. Navíc jen 10 litrů, nejspíš hrubého objemu, takže tak osm litrů vody... Na to mi přijde výměna části vody jednou týdne dost málo, k tomu odkalování, takž narušování záběhu. Do většího šla ryba prakticky za stejných podmínek řekl bych... Jestli se pletu a šedesátka se cca měsíc zabíhala bez ryb, oprav mě... ;-)
Měnil bych častěji vodu, neodkaloval a jak píše veroni, ověř tu teplotu. Teploměrem. Termostat topítka jen orientační...
Ale počkej si ještě na další názory ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2019 20:01 Žena vero-ni [62] Re: gjallarhorn
Beťák se má v takovém prostoru určitě fajn :-) ale není možné, že by ho někdo okusoval, když se to začalo zhoršovat po přestěhování do nové nádrže (jsou to parmičky?)? Případně ještě nestabilní podmínky v nově založeném akváriu? Určitě bych hladinu přistínila plovoucími rostlinami: limnobium, pistia, salvinia nebo nechat povalovat ceratophyllum; beťáci mají rádi přistínění a hodně zarostlý prostor. Ještě mě napadá, jestli máš v akváriu i zvlášť teploměr- jestli opravdu topítko topí na těch 26 stupňů minimálně a není mu zima :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2019 10:27 gjallarhorn Re: gjallarhorn
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Plus přikládám foto celého akvárka:
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2019 10:25 gjallarhorn – Rozpad ploutví
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím.

Ježíšek mi donesl Beťáka s 10l akvárkem. Byla pravidelná údržba - 1x týdně jsem odkaloval a měnil část vody. Mezitím jsem sledoval, že se na zadní ploutvi začalo objevovat mezi blánama bílé zbarvení. Topítko měl. Pak jsem mu založil 60l akvárko. Měl jsem pocit, že se to rozšiřuje a ty blány stále blednou. Byla tu známá ze zverimexu, která mě ujistila, že to nic není. Do akvárka jsem mu nedávno před pár dny pořídil společnost. Všechny rybky jsou čilé jen Beťák se schovává - je pravda, že se od začátku schovával za topítko už v prvním akvárku, když byl sám. Dneska při krmení jsem si ale všiml, že má ty ploutve roztrháné a od sebe. Občas žere, někdy méně, někdy více, jindy vůbec. Semtam proletí akvárium, jinak většinou leží v kytkách, nebo opěrný o topítko. V akvárku jsou přírodní kytky, lávové kameny, podloží písek a na něm říční kamínky. Teplota konstantní 26 stupňů. Filtr do 60 l eheim. Poradíte mi někdo prosím? Je to rozpad ploutví? Mám ho dát do karantény a léčit? Děkuji moc za rady.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2019 08:54 R Muž ctibum [5162] - Snažím se to nezahubit...Re: Anthrax
Mezitím sem dej fotku celé nádrže. To umělohmotné zelené vlevo napovídá víc než dost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2019 08:18 R Muž Anthrax [2927] Re: Nanare
Ahoj, zaregistruj se zde a založ si prezentaci akvária. rybicky.net/nadrze/
Tam vyplň co nejvíc informací (stáři nádrže, teplota vody, jak dlouho máš rybu, rostliny, filtr, údržba). Bez informací ti totiž poradí málokdo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2019 08:13 Nanare
Fotka k příspěvku Dobrý den, moc prosím o radu. Rybička je pravidelně krmená, akvárium se také čistí. Je v něm pouze s malým Ancistrusem. Nepolehává, je to vcelku aktivní rybička, ale nejdřív se jí ploutve třepily, pak je začala ztrácet a toto je současná verze. Má i zrcátko na protažení, které jí tam občasně dávám. Prosím poraďte, jak ji mohu pomoci. Předem všem děkuji za reakce.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.12.2018 00:20 Muž Angus68 [1578] Re: Martin7
Seženeš ;-) V Unidu u kostela ho mají ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.12.2018 00:19 Muž Angus68 [1578] Re: Martin7
Jenom se přecpal :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2018 15:11 Muž Martin7 [14]
Tak Torben i mražené artemie a cyklopy jsem sehnal. Začal jsem krmením - nechal jsem rozmrazit a důkladně jsem propláchnul kousek artemií v sítku na čaj (nesmrděly). Ubbemu to chutnalo, ale docela mě vyděsilo, co se dělo za půl hodiny. Beťák ležel na dně a kroutil se, jako by měl křeče. Teď už vypadá lépe, plave a chvilku i ladil pěnové hnízdo. Možná jsem mu jich dal moc a není zvyklý. Nechávám ho odpočinout a další ladění (výměna vody, Torben, vzduchování) nechávám na zítra. Snad bude v pořádku.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2018 12:15 Muž larix [1296] Re: DavFM
Nie je problém to vyskúšať, len som chcel mať predstavu. Podľa toho, čo píšeš, to vyzerá naozaj dobre. Vďaka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2018 11:43 Muž DavFM [1127] - Corydoras&ApistogrammaRe: larix
Bohužel ne. Jak už jsem napsal, kolega to dal do filtru, takový závěsný filtřík na stěně akvária (akva cca 100l) aniž bych o tom věděl. Já si všiml až později hnědé vody a řekl mi, že tam hodil hrst té rašeliny a už to tam je pár dní. Vždycky po výměně vody to časem zase tu vodu dobarví. Tak to vydrželo cca měsíc, teď už nedělá nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2018 11:29 Muž larix [1296] Re: DavFM
Vieš prosím ťa uviesť aj približné dávkovanie a výdrž? Napr. v porovnaní s klasickou bielou/červenou rašelinou...Dík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2018 11:03 Muž DavFM [1127] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Jj, já vím, že se to tam děje. Ale obyčejná rašelina něco vezme a něco tam dá navíc, takže tu vodivost celkově nesníží o moc, pokud vůbec. Tahle granulovaná ale snížila vodivost rapidně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2018 10:41 Maq - Corydoras&ApistogrammaRe: DavFM
DavFM napsal: a co jsem vůbec nechápal, srazilo to vodivost
Funguje to tak, že rašelina naváže některé kovy (vápník) a namísto nich pustí do vody protony. Z části hydrogenuhličitanů tak vznikne kompletní kyselina uhličitá, tedy vlastně CO2. Rozpustnost CO2 ve vodě je konstantní, takže část vyprchá.
Tak se současně snižuje pH, tvrdost (pokud ty navázané kovy jsou Ca+Mg), alkalita i vodivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.12.2018 09:24 Muž DavFM [1127] - Corydoras&ApistogrammaRe: Martin7
Já mám taky k takovým výrobkům averzi, ale občas neprávem. Ona ta granulovaná rašelina od Sery má nevýhodu pouze v tom, že je dost drahá. Ale co se účinku týče, je super.
Kolega nám to dal do filtru tak nějak bez mého vědomí a příjemně to překvapilo. Voda krásně hnědá (ne černá), bez takového prachu, co pustí obyč rašelina, okyselilo to vodu a co jsem vůbec nechápal, srazilo to vodivost. Z cca 100mikro na nějakých 80mikro. I sem si kvůli tomu přinesl svůj konduktometr, tomu co tam máme jsem nechtěl věřit.

Takže shrnuto, dělá to co má, nešpiní vodu, ale je to dost drahé. Nedávno jsem teda viděl v NDR velké cca 20kg balení a tam už ta cena byla přijatelná, ale i tak se dál držím litevské rašeliny.

EDIT: ještě jednu nevýhodu to má, náběh je dost pomalý, takový vytrvale plynulý. Jenom přes to vodu prokapat nemá smysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.12.2018 08:46 Muž MonterMonty [2063] - AmerikaRe: Martin7
Nemám s těmi granuláty žádné zkušenosti , podle kolegů to bude dost slabé , než seženeš torben kup Torumin -jen je dost podstatně dražší za menší balení , popřípadě pokud máš kde skladovat 5l kbelík , kup v zahradnictví obyčejnou přírodní rašelinu 5l balení - třeba AGRO - BEZ PŘÍDAVKŮ HNOJIV ! , tak kilo namoč do kbelíku s normální kohoutkovou vodou , večer dám info co s tím dál ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 23:20 Muž Martin7 [14]
Ještě bych se chtěl zeptat. Torben teď v Teplicích rychle neseženu. Poslouží stejně dobře i tohle: www.rostlinna-akvaria.cz/… ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.11.2018 20:03 Muž Martin7 [14] Re: MonterMonty
Dobře, udělám to přesně jak říkáš. Děkuji za rady :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.11.2018 19:58 Muž MonterMonty [2063] - AmerikaRe: Martin7
A určitě si taky budeš pamatovat ,jak Ti babička nejednou říkala že všeho moc škodí ;-)

Zeolit by zpět do vody nic vypouštět neměl , nicméně při ceně nechutných 12 korun českých za kilo se ho snad ani nevyplatí regenerovat , tak pokud ho tam chceš nechat - dej tam čistý čerstvý- nikdy nepoužitý- jen propláchlý vlažnou vodou (po třech tejdnech vyhodit a nahradit opět novým) - nicméně si myslím že to opět bude brzdit záběh akva - výměnou třetiny vody obden, sníženou dávkou krmení ty dusíky myslím udržíš na uzdě bez problémů , rašelinový výluh působí protizánětlivě antibakteriálně atd. udrží to třepení a rozpadání ploutví na uzdě- pořádnej dlabanec dostane rybu do kondice. co se týká umělých krmiv - no nevím zda to ještě nějaký výrobce uvádí , nicméně naprostá většina je složena i ze 70% z obilovin, rybí moučky a jiných "dobrot" , samá sušina která je pro ryby dost těžce stravitelná ,tak to skoro všechno vykaděj a jen to prasí vodu , nic víc , když už obsahují nějaké korýše , je to max 5% z celkového obsahu- tedy nic moc
vzduchováním nic nepokazíš , mandlovníkové listy klidně nech , UV lampu k ničemu nepotřebuješ
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 18:43 Muž Martin7 [14] Re: MonterMonty
To je těžký, jednou mi tu někdo řekne filtruj přes všechno, podruhé nefiltruj přes nic :-D Ale zdá se, že to dává smysl :-) Vyndám ten Purigen, možná bych nechal alespoň zeolit. Mám ho tam proto, že jak mám narušenou nitrifikaci, tak mi odstraňuje amoniak, proto vzniká méně NO2 a díky tomu se mi daří držet o něco lepší hodnoty. Jinak nic do vody neliju, dal jsem tam jen po léčbě jednorázově tu násadu bakterií. Pokud vím, tak obilím až tak moc nekrmím, jsou to většinou krmiva pro Betty a ty jedny vločky, co nejsou, tak dávám opravdu minimálně. To mražené jsem moc dávat nechtěl, abych si tam něco nezatáhnul, ale je pravda, že v této situaci mražené dává smysl :-) Zítra to půjdu koupit. Mám listy mandlovníku, ale Torben klidně také přidám. Ještě by mě zajímalo, jestli přidat to vzduchování, nebo ne (viz diskuse s Maqem). Také nevím, jestli a jak často svítit tím UV - ničí zlé bakterie, ale i hodné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.11.2018 17:57 Muž MonterMonty [2063] - AmerikaRe: Martin7
savo , hádám také chloridy stejně jako NaCl - nejsem chemik , nicméně si myslím že při každé výměně vody a následném zasolení akva (jak píšeš v prez) akorát docílíš toho že se z toho sachemu všechen ,nebo část toho co "pochytal" opětovně vyplaví do akva , takže bych osobně hned šel vyměnit půlku vody , vytáhl z toho filtru sachem a jiné absorpční materiály (jsou tam pro jednu rybu naprosto k ničemu - naopak pro záběh akva jsou dle mého kontraproduktivní - seberou všechno žrádlo užitečným bateriím a ty se pak neprosperují)
přestal bych cokoli co není voda do akva lejt a to hned , 14 dní vodoléčba -stačí obden třetina vody přidat nějaký rašelinový výluh - torben , nehrabat do dna , nehrabat do kytek- těch bych naopak přidal, ani do filtru, rybu krmit max jednou za dva dny - poohlíd bych se v krámech po něčem pořádným k snědku , permanentně krmíš masožravce obilím - z něj se mu těžko imunita postaví na nohy , tak aspon mrážo žábronožku , cyklopa a mysis - pořádně rozmrazit a propláchnout ,zkrmit jen tolik co ryba hned sežere at nic nepadá na dno,
jsem si jistej že už po prvním tejdnu bude ryba vypadat mnohem líp
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 17:20 Muž Martin7 [14] Re: MonterMonty
Regeneruje se Savem a pak se na to chrstne něco na odstranění chlóru, ale zatím ho mám nový, čistý a musím říct, že to funguje opravdu neskutečně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 17:18 Muž Martin7 [14] Re: Maq
Aktivní uhlí tam mám.
Vzduchování v nádrži nemám, ale jedno tu doma mám. Měl bych ho tam hodit? Moje amatérská úvaha byla taková, že když bakterie mají rády kyslík, tak se to bude líbit i těm zlým a budou víc řádit. Je to nesmysl?
Jinak vodu mám celkem průzračnou, nějaké částečky tam jsou, ale málo.
Co se týče Acriflavinu, tak nemám páru, jen na webu čtu, že je to na plísně, což můj problém asi není www.dajanapet.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 17:18 Muž MonterMonty [2063] - AmerikaRe: Martin7
to jsi udělal dobře ,nicméně , ten Purigen se regeneruje roztokem NaCl pokud si dobře pamatuji ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 17:11 Muž Martin7 [14] Re: MonterMonty
Ne, Purigen, zeolit a aktivní uhlí jsem přidal až po léčbě, bál jsem se, že by to odstranilo léčiva ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 17:10 Muž Martin7 [14] Re: romant
Protože mám zatím jen jednu rybu, tak si mohu dovolit pokusy. OK, takže pokud neexistuje nějaké účinné a zároveň šetrné léčivo, tak teď už se asi jen budu snažit zajistit co nejlepší podmínky v akváriu a měnit vodu. Beru každou radu, jak vylepšit podmínky na maximum :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 17:09 Muž MonterMonty [2063] - AmerikaRe: Martin7
Ten Purigen a Zeolit byly ve filtru i po čas léčby ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 17:07 Maq - AmerikaRe: Martin7
romant napsal: Skutečný BRP má velmi rychlý průběh
Nemoci ryb jsou mimo moje zaměření. Ale vím něco o bakteriích všeobecně. Zkusím dát domněnku.
Parazité jsou obligátní (vždy musí parazitovat) a fakultativní (škodí jen někdy). Když ve vodě plave hodně organického svinstva, tzn. je "bordel voda", ve vodě plavou mraky mikrobů a žerou na co přijdou. Zkoušejí si "kousnout" i do ryb.
To se děje pořád! Jenže když je jich hodně, a když přitom současně vydýchají spoustu kyslíku a zabordelí vodu, tak je ryba stresovaná a její imunitní reakce nemusejí fungovat dobře. A pak snad může dojít na to, o čem píše romant.
Já bych měnil vodu, vzduchoval, filtroval přes aktivní uhlí. Prostě snažil se vyčistit vodu.
Dál nevím, to už je opravdové léčení, ale co takhle acriflavin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 16:57 R Muž romant [27682] Re: Martin7
No z mého pohledu a je to možná hodně drsné, ale než začínat do akvária dávat Bactopur direct, to raději rybu utratím. Tedy píši o nádrži společenské, nikoliv separé, ale ono je to vždycky o tom "správným" rozhodnutí a kdo z nás nědělá chyby, jednou to zafunguje tak, jindy zase úplně jinak. ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 16:51 Andrea
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli si myslíte, že se skutečně jedná o bakteriální rozpad ploutví. Mám společenské akvárium 200l - mečovky, black molly, panceřníčci a skaláři, založené před dvěmi měsíci, ryby přidány po 3 týdnech založení, koupené od jednoho prodejce. Nejsem zatím velmi zkušený akvarista, a když jsem je kupovala, nevěděla jsem, že by se mohlo o tento problém jednat, nicméně černí skaláři, kteří jsou na fotkách už takto potrhaní byli, zatím nejeví výrazné změny v chování, žerou a jsou poměrně aktivní, nicméně ty ploutvičky se jim vůbec nehojí, takže jsem si "vygooglila", že by to s největší pravděpodobností mohl být tento problém. Načetla jsem toho poměrně dost, ale rozhodla jsem se poradit ještě tady. Je vhodné aplikovat vodoléčbu, nebo je to v pokročilém stádiu a měla bych už aplikovat nějaké léčivo? Taky se snažím přijít na příčinu problému, jestli s tím už přišly, tak je to jasné, ale pokud to chytili až u mě, nenapadá mě, kde by byl problém, vodu pravidelně měním, filtr mám vnější, myslím, že kvalitní (TetraTec ex800). Teplota 25 stupňů. Novou vodu před výměnou ošetřím AquaSafem (nemám zatím další kýblíky, ve kterých bych mohla větší množství vody nechat odstát). Krmím vločkovým (Tetramin), granulky a prokládám taky sušenými Dafnie.

Děkuji za odpovědi a jakékoli rady.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 16:50 Muž Martin7 [14] Re: romant
Vodoléčbu jsem na začátku zkoušel celkem dlouho. Cca 2 týdny denně výměna 1/3 vody a žádná léčiva. Někdy to na chvíli trošku pomůže, ale nikdy se tím bohužel nic nevyřešilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 16:48 R Muž romant [27682] Re: Martin7
Skutečný BRP má velmi rychlý průběh, ryby jsou do několika hodin bez ploutví, vysktuje se naštěstí ne tak často. Většinou co je zde diskutováno, popisováno je nějaké počáteční stádium, které bývá ještě vratné, tedy při vhodném způsobu léčby k čemuž někdy stačí obyčejná vodoléčba, zřejmě i tvůj případ, tedy situace kdy je toto řešeno v čerstvých nádržích. Použití léčiv bývá mnohdy kontraproduktivním postupem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 16:42 Muž Martin7 [14] Re: MonterMonty
Ano, tyto základy mám nastudované, spíš jsem možná dělal špatná rozhodnutí s léčením, když se plouve rozpadaly. Prezentaci nádrže jsem založil, za každou radu budu rád ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 15:04 Muž MonterMonty [2063] - AmerikaRe: Martin7
Ty se pořád motáš v začarovaném kruhu nefunkčního akvária- problému s plutvema-lečbě-a opět jsi u nefunkčního akvária atd....
chtělo by to aby sis třeba tady na servru načetl základní principy fungování akvária - informací je tady velká spousta - když založíš nové akvárium , musíš ho nechat alespon 3-4 týdny takzvaně zaběhnout - BEZ RYB, ve filtru se musí usídlit a dostatečně namnožit užitečné bakterie ,které dokáží odbourávat (chemicky rozkládat) škodlivé látky z odpadu z ryb a odumřelých částí rostlin na méně škodlivé látky. Měření akvaristickými testy nic nezjistíš - skokové výkyvy v nefunkčním prostředí nezměříš , nehledě na to že spousta akva testů je nepřesná ,někdy i úplně nefunkční ....
pokud stojíš o relevantní rady co a jak dál , znovu Tě vyzvu k založení prezentace dané nádrže a uvedení všech dostupných informací o něm , pak bude z čeho vycházet
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 13:51 Muž Martin7 [14] Re: MonterMonty
Ano, máš z větší části pravdu. Ale ten postup byl trochu jiný. Nejdřive jsem rybu dostal v nevyhovujícím betáriu, založil jsem to 30l, kde ryba i při dobrých hodnotách vody dostala ten rozpad (respektive vrátil se vyléčený rozpad, který měla už u pěstitele, což bylo poznat podle tvaru ploutve). Když podruhé nemoc nevyřešil Baktopur Direct, tak potom jsem založil to velké a rybu se zahojenou ploutví jsem tam dal. Moje teorie byla taková, že v tom starém (kde byl substrát Platinum Soil) ty bakterie přežívaly a množily se. Vím, že takto agresivní léčiva jsou špatně ale kdybych je nepoužil, tak už by to měl dávno za sebou. Pokud znáš lepší postup, co bych teď měl udělat, tak za každou radu budu rád a kritiku vítám :-) Jen ještě jednou říkám, že ten rozpad se vrátil 2x v dobu, kdy ty podmínky v akváriu byly podle testů velmi dobré.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.11.2018 13:15 Muž MonterMonty [2063] - AmerikaRe: Martin7
Heleď , nic ve zlým - ale...
v první informaci ve Tvé stávající prezentaci se dá dočíst ,že jsi ze (dle Tvého usouzení) nevhodně velkého 30ti litrového akva (které bylo zřejmě dostatečně zaběhlé a stabilní , dle mého názoru a zkušeností ,pro beťáka i dostatečně velkého-při dodržování určitého režimu)přendal rybu do nového (nezaběhlého) biologicky nefunkčního akva , načež jsi začal dávkovat léčiva ,které opět likvidují užitečné bakterie ve filtru,dně atd - několikrát po sobě- pak nějaké antibiotika ....
prakticky stále biologicky nefunkční prostředí - do toho nemalá zátěž na rybí organizmus ordinovanými léčivy .

po shrnutí dostupných informací a Tvém prohlášení - cituji - "potvrzeno, že špatně nic nemám ať už údržbu, vybavení, nebo krmení. Základních chyb se prosím nedržme" - nevím co na to říct -teda vím - v rybě rozhodně problém nehledej, ta jen adekvátně reaguje na prostředí v jakém ji chováš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 12:20 Muž Martin7 [14] Re: MonterMonty
Fotka k příspěvku Prezentaci si založím, ale mám tu od několika zkušených akvaristů a dokonce i od Doc. Ing. MVDr. Novotného PhD, FRCPath, MRCVS (specialista na ryby) potvrzeno, že špatně nic nemám ať už údržbu, vybavení, nebo krmení. Základních chyb se prosím nedržme :-) Ryba byla dlouhou dobu v akváriu s ideálními hodnotami vody (NO2 0, NH3/NH4 0, PH 7, NO3 7) a stejně se rozpad vrátil.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 12:14 Muž MonterMonty [2063] - AmerikaRe: Martin7
Já bych Ti spíše poradil zřídit prezentaci toho akva , HLAVNĚ uvést co nejpodrobnější info o všem - údržba,krmení , režim akva - atd atd , pač tohle lití antibiotik, většinou bez opodstatnění vede akorát k rezistenci případných bakterií/parazitů na použité léčiva ,a k totálnímu kolapsu imunitního systému ryby - která se pak (zjednodušeně) po léčbě v akvu ,které prakticky - biologicky nefunguje, není schopná dát dokupy - pač k tomu prostě nemá podmínky - at už prostředím- stravou atd ....
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 17

Zpět na obsah sekce Nemoci Přidat příspěvek • Zobrazeno 31830x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/413-bakterialni-rozpad-ploutvi