CO2
Ja nehovorím o rozpustnosti plynu vo vode, ale sýtením vody plynom. A teda schopnosti rastlín využívať plynné CO2 ako zdroj uhlíku, vytvoreného v akva. Konkrétne v tomto akva sú aj náročnejšie rastliny a vela rastlinnej hmoty ktorá už pri intenzívnejšom svetle má značnú spotrebu CO2. Nie sú tam úplne nenáročné rastliny schopné čerpať uhlík len z hydrogenuhlič. a uhličitanov.Preto si myslím, že dostatok CO2 vo vode, je už pri uvedených svetelných podmienkach a množstve rastlín dôležitý faktor.Jeho nasýtenie vo vode je závislé od prúdenia a množstva rýb a činnosti mikroorganizmov/a ďalších faktorov-teplota, tlak .../ a keď vháňame do akva prúdením N,O2 a tú trochu CO2 a ďalšie.. tak sa z vody tvorený CO2 organizmami vytesňuje a pri svietení ešte aj rýchlo spotrebuje. Prerušením procesu svietenia a obmedzením prúdenia, dokážeme ako tak zachytiť a nasýtiť vodu prirodzeným CO2 vznikajúcim v akva a myslím si, že je ho viac ako CO2 dodaného do vody zo vzduchu, ktorý ešte aj CO2 v akva vytesní na úroveň jeho obsahu vo vzduchu.
Jakože by CO
2 ve vzduchu nad hladinou byl nedostatek, že nemohlo docházet k jeho doplňování do rovnovážného stavu? To nehrozí. Podíl plynů ve vzduchu je věc jedna, rozpustnost ve vodě věc druhá.
Edit: Ty plyny se tam nerozpouští rovnoměrně v poměru ve kterém jsou ve vzduchu.
Tady je pro názornost tabulka rozpustnosti plynů ve vodě:
eridanus.cz/… Množstvo nasýtenia vody plynom záleží od jeho množstva tesne nad hladinou a tak sa dostáva do vody a to nie je až tak žiadúce ak nepridáva CO2 umelo aj keď sa tomu zabrániť celkom nedá a obsah CO2 vo vzduchu je dosť nízky, tam hrá prím skôr N a O2. Preto si myslím, že ryby a baktérie/organizmy/ vytvoria nejaké CO2 aj ak sa nesvieti a dokážu ho využiť pri opätovnom zapnutí svetiel rastliny.Akva ide potom do noci v podstate skoro bez CO2 a množstvo sa ustáli zase cez noc podľa CO2 vo vzduchu a opät niečo pridajú organizmy.Kolísanie Ph je toho dokazom.
0 09.11.2019 17:45 R Anthrax [4986] Jarden Sk napsal: Pri silnejšom a dlhom svietení sa ti vyčerpá všetko prirodzene vytvorené CO2 naraz a nemusí stačiť-hladinu čeriť slabšie aby zbytočne neunikal z akva. Kyslíku rastliny vytvoria dosť, tak sa netreba báť.
To je poněkud dvousečné. Pokud už nedostatek CO
2 nastane, pak je čeření hladiny prospěšné. Urychlí to výměnu plynů. Slabší čeření hladiny sice nepustí tolik CO
2 ven. Na druhou stranu ho nepustí tolik dovnitř.
Starší reakce
S manometrom by som nič nerobil, ak je raz poškodený už to nespravíš a za tie peniaze to nestojí. Pokiaľ nevieš aký je tam závit vezmi celý redučák so sebou - stačí priložiť a rozdiel v závite je viditeľný.
Keď dochádza bomba tak práve na tomto manometri to vidíš - postupne klesá tlak - cca tak 10 dní podľa toho koľko toho púšťaš.
Rozdělej ho a podívej se do něj jestli se pružina nebo rafička nezasekla. Ve svářecích potřebách lze koupit nový ale prodávají se redukčáky z jedním nebo i bez manometru takže ho až zas tak nepotřebuješ, stejně na něm skoro nejde poznat kdy bomba dojde.
Bohužel už v záruce není, mám ho od února 2017. Nový už mě také napadl, ale nedovedu odhadnout co tam je za závit aby pasoval. Takže díky za tip
Ja osobne ne, ale pro klid duše bych to řešil novým manometrem. Používáme manometry v práci a žádný problém jsem ještě neřešil. Manometr mám i doma na co2 a taky bez problému.
www.pili.cz/…
Pokud máš co2 set ještě v záruční lhůtě, tak je samozřejmostí reklamace.
Ahoj, mám co2 set s nočním vypínáním a manometr (ten ukazující tlak ve flašce) se mi zasekl že ukazuje stále plnou flašku. Ikdyž je z flašky vše dávno odmontované. Setkal se s tím někdo? Dá se to nějak opravit?
Starší reakce
Do jak velkého akvária s CO2 počítáš?
0 06.10.2019 21:15 mailla – Aquario CO2 set 5l bez nočního vypínání
Zdravim,prosim mate nekdo zkusenost s timto setem?
Aquario CO2 set 5l bez nočního vypínání.
A dalsi otazka,je lepsi set s nocnim vypinanim ci bez nej.
Jsem uplny lajk.
Dekuji za Vase nazory.
Starší reakce
Pokud je v lahvi tekuté CO2 bude ti to ukazovat stále stejný tlak v závislosti na okolní teplotě. Jedině jak zjistit kolik je v lahvi CO2 je ji zvážit. Musí to být na ní vyražené, pokud totiž jako prázdná ztratí určité procento své váhy jde do šrotu.
No je tam přesně 50..
to jsem taky cetl
Lahve se nesmí posílat plné.
No balík vážil cca 11 kg tak nějak tak si myslím že to bude plny
Dík za info, taky dobrý vědět
Tak veľký únik aby tlak klesol na 50b by si počul - syčalo by to
A nebo to někde uniká.. Když sem to otevřel tak to ukazovalo něco málo pod 50 b
Jo dobře podivam se na to... A zvažím.
Dvojka prázdna je cca 3kg a plná cca 5kg, plná 5-ka je cca 12kg prázdnu ešte neviem.
To je různé ale musí to být na každé láhvi napsáno.
Ja by som povedal že to až také dobré nieje, naplnená flaša pri teplote cca 23C má zhruba 60 barov - záleží to od teploty. Pokiaľ ti manometer pri plnom otvorení ventilu na flaši ukazuje 50 barov tak je už tesne pred koncom - skoro prázdna.
Edit: skús ju zvážiť a podľa toho poznáš či je plná alebo prázdna.
Tak to je asi dobrý díky za odpoved
Měla by mít 60 ale to není o tolik.
Ahoj.. Měl bych dotaz je možný že když koupím novou láhev na co2 tak je jen natlakovana na 50 baru není to málo?
Atomizér mám (z Invitalu, 45mm) a mlhu nedělá, v akva 54l 1-1,5 b/s jde ta "mlha" sotva vidět. To musím pořádně zatopit pod kotlem, abych něco viděla
S atomizérem ti neporadím já používám reaktory.
Díky za tip. Je v záruce, ani ne 4 měsíce v provozu, uvidím co mi řeknou v obchodě. Pokud by nevyměnili obratem, budu muset hned koupit nový a nečekat na reklamaci. Zkusím ale místo značky Aqua koupit třeba JBL.
Nebo doporučí někdo jiný kvalitní atomizér? Stand to není úplně OOT příspěvěk
Pokud ti nevadí mlha v akváriu tak kup atomizér, reaktor je pro ty co jim to vadí. Mě se už nelíbí ani dělat z rostlin vzduchovací kamení takže to tam tolik necpu.
vaclav napsal: Pokud ti nefunguje CO2 tak tam bych se zaměřil. Na tenhle typ si lidi dost stěžují, praskají závity a převlečné matky a pokud by jsi ho chtěl vyčistit tak asi savem. Já bych ti doporučil nějaký reaktor.
No všiml jsem si, že mi začaly bublinky mnohem rychleji běhat v počítadle a zdá se, že kolem přívodu, matky jakoby něco lehce foukalo. Takže opravdu vypadá, že tam něco prasklo. Aspoň tyto indície tomu napovídají.
Měření provedu asi zítra. Ale tohle asi opravdu vypadá na to CO2.
Reaktor doporučuješ? Já myslel, že dnes se spíš mezi nejúčinější řadí atomizéry.
vaclav napsal: Jen se zeptám ty jsi ten obsah kyslíku nějak změřil. Nebo je tu zase sedimentační jezerní nebo mořské dno v hloubce v metrech a ne centimetrech.
Dělá se to mikrosenzory a speciální přístroje nastavují jejich umístění s přesností na několik setin milimetru. Cenu takových přístrojů si ani neumím představit.
Samozřejmě, jako vždy, nikoho nezajímají akvaristické aplikace. Dělá se to za účelem zkoumání procesů v přírodě. Jenže potápět se na dno jezera a pracovat tam s takovým vercajkem je docela problém. Není-li zbytí, dělá se to. Ale je-li to jen trochu možné, simuluje se to v laboratorních podmínkách. A tu si představ, nebudeš tomu věřit, ale dělá se to v akváriích.
Píší se o tom vědecké práce, je jich docela dost, a zkoumají to ze všech stran. Například i vliv rychlosti proudění nebo zrnitosti substrátu, nebo co se stane, když tam vhánějí vzduch. Nebo tam třeba dají rostliny a mikrosenzoricky měří obsah kyslíku a CO2 v difúzní vrstvě na povrchu listů vodních (akvarijních) rostlin, na povrchu kořenů a v jejich bezprostředním okolí, a podobně. Jsou taky studie o vlivu periphytonu (bordelu včetně mikrobů a řas) na povrchu listů, vlivu proudění a koncentrace kyslíku ve volné vodě na to, co se pak děje v listech, substrátu a v kořenech.
Takže, když se k těmhle věcem vyjadřuji, není to na základě přečtení dvou reklamních letáčků z Tesca. A vůbec, Tvoje snaha mě nachytat, že nevím o čem mluvím, zlehčovat všechno co napíšu, to pokládáš za zdvořilé? Ve vedlejším vlákně vyslovuješ zas nějaké poznámky namířené proti mému doporučení používat aktivní uhlí. No, já sice akvarijní prameny moc nečtu, ale Horácův článeček o AU znám. Fór je v tom, že já,
než jsem začal aktivní uhlí propagovat, jsem předtím nastudoval mnoho dalších, velmi důkladných pramenů a řadu měsíců aktivní uhlí prakticky zkoušel a testoval.
Co proti tomu můžeš postavit Ty? Dobrý Horácův článek o desíti odstavcích, co dál? Povídej... z čeho vlastně bereš kuráž mě takhle zkoušet?
Jen se zeptám ty jsi ten obsah kyslíku nějak změřil. Nebo je tu zase sedimentační jezerní nebo mořské dno v hloubce v metrech a ne centimetrech.
2 27.05.2019 18:17 Maq Koncentrace CO2 v přírodních vodách je běžně mnohonásobkem rovnovážné koncentrace, a to i v případech, kdy se hladina "vrtí" a čeří poměrně dost. Netýká se to jenom stojatých vod a bezvětří, platí to i pro řeky a potoky. Ryby jsou bezvýznamné, dominuje mikrobiální produkce.
V našich eutrofních akváriích je to podobné - několik mg/L CO2 je běžné i bez sycení. Teď si ale uvědomme, že všechen ten CO2 vzniká respirací, a tedy na 1 mg CO2 se spotřebuje 0.73 mg O2. Mikrobiální respirace se odehrává převážně na povrchu substrátu, takže o pár milimetrů níž už je anoxické prostředí. Ve skutečnosti limitním faktorem mikrobiální dekompozice je v akváriích kyslík, nikoli osídlovací plocha. (!)
Přes den funguje fotosyntéza rostlin, ale v noci respirují i ty rostliny, a to tím víc, čím víc přes den fotosyntetizovaly.
Výměna plynů přes hladinu je relativně pomalá; dost pomalá na to, aby zdaleka nestačila kompenzovat kolísání obsahu obou plynů během dne a noci. Čeření hladiny rozstřikovací rampou je dobré, ale nepraktické pro sytiče: nemůžeme filtr přes den vypínat.
Starší reakce
Ahoj, četl jsem,že v některých případech se moc nevyplatí přidávat CO2. Rád bych něco přidával, spíš menší množství bez nočního vypínání. Má to smysl u parametrů vody +-7,2pH a 9-10dKH? Díky moc
Starší reakce
Návod v pdf - set by mal byť už zložený, takže napojíš počítadlo a na koniec dáš atomizer. Prvé spustenie alebo nastavenie sa tu už popisovalo mnohokrát - ale pre istotu
- naplno otvoríš otáčaním sivého koliečka - kužela na redukčnom ventile doľava !
- ihlový ventil - kovová kostička camozzi otáčaním doprava zavrieš
- elektromagnetický ventil - odpojený zo siete
- pomaly otváraš ventil na flaši - na ľavom manometri začne stúpať tlak - pri maximálnom otvorení cca 60barov
- pomaly otáčaním sivého kolieska - kužela na redukčnom ventile doprava utahujeme - pridávame tlak na pravom manometri
- veľkosť nastaveného tlaku je podľa toho čo je pripojené na konci na rozpúšťanie CO2
- zapneme elektroventil do 220V
- otváraním ihlového ventilu nastavíme počet bublín za minútu - je potrebné chvíľu počkať na odozvu.
Veľa zdaru
Starší reakce
No, jelikož tam jsou jen kytky, tak jsem tam toho půl litru zatím vždy pomalu nalila najednou. Zatím si kytky nestěžovaly.
Silvo, jestli mluvíš o svém akvárku (cca 60 l vody), tak Ti nejspíš při výpočtu "uletěla" desetinná čárka, nebo se pomíchaly jednotky. 3 ml sodovky - to je "homeopatické" dávkování
.
A ještě technická otázka,jak tam těch 0,5l dávkuješ...
Mám. Asi 3 týdny jsem přidával sodovku, pak mě to přestalo bavit tak bylo akvárium asi 2 měsíce bez ničeho pak jsem chtěl vyzkoušet "burčák" ten mě bavil asi 3 měsíce. Od té doby je akvárium bez CO2. A nepozoroval sem po vysazení CO2 žádný problém co se řas týče jen se o něco zpomalil růst a přestalo se dařit pogostemon erektus.
V pořádku. Jsem rád, že se daří. Pokud se člověk rozhodne pro Co2, tak lití minerálky bude velmi brzy nedostatečné. Z mnoha důvodů.
Zkusím zatím se mi hezky daří i bez CO2
a když to bude vypadat úžasně s CO2 (což asi bude podle všech těch krásných nádrží s CO2, které tu jsou) tak to případně budu mít na přechodnou dobu než to vyřeším jinak
jasně, že už se to pak dá rozpracovat, pořídit apod.
Pavla28 napsala: hm.. tak to zkusím než budu investovat do CO2 systému. a to dávkování po půl litru? nebo podle mg Co2 v minerálce?
děkuji
Zkusíš, což vlastní aktivitu cením. Stejně přijdeš na to, že ten sifón/pro lidi z jiného konce republiky sodovku /, je lepší udělat rovnou v akváriu, než ho tam lít z petky.
Ty to máš odzkoušené takovéhle jednorázové zvyšování obsahu CO2?
Přidat reakci
1 ...... [8] ...... 92
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 82934x